У центрі Варшави відкрився «QueerMuzeum». Це перший у Польщі та п’ятий у світі музей, який присвячений історії ЛГБТ-ком’юніті.
У його колекції — близько 150 артефактів, включно з листами, фотографіями та матеріалами перших активістів, які ілюструють історію спільноти ЛГБТК+ в Польщі від XVI століття до сучасності, повідомляє ArtNews.
«Ми відкриваємо перший у світі музей квір-історії в країні, де правове становище для квір-людей є найгіршим у всьому Європейському Союзі», — заявив на церемонії відкриття Мілош Пшепьорковський, президент правозахисної організації Lambda, яка ініціювала проєкт.
Згідно з індексом Rainbow Europe 2023, складеним мережею ILGA-Europe, Польща посіла 42 місце з 49 країн і мікродержав, демонструючи критичний рівень дискримінації щодо гендерної та сексуальної рівності.
Серед експонатів музею є матеріали відомих польських активістів Анджея Селеровича та Ришарда Кісєля, які діяли у Варшаві в 1980-х роках, коли урядові служби масово проводили кампанії проти гомосексуалів. Зокрема, Кісєль передав музею листівку про безпечний секс, датовану кількома десятиліттями тому, а Селерович — фотографію зі своїм партнером, якій понад 45 років.
Директор музею Кржиштоф Кліщинський зазначив, що збереження таких матеріалів є надзвичайно важким завданням, оскільки більшість документів залишаються приватними або зникають.
Відкриття «QueerMuzeum» стало знаковою подією для посткомуністичної Європи та важливим кроком у боротьбі за права ЛГБТК+ у Польщі, відзначають польські активіси. Він створювався за підтримки столиці, інституційних донорів та за підтримки спільноти, яка активно збирала кошти для реалізації проєкту.
Раніше ми повідомляли про те, що керівна партія Грузії пропонує заборонити в конституції «ЛГБТ-пропаганду».
Читайте також:
-
Український художник створив колажі для есе у The New York Times про переслідування квір-людей на окупованих територіях
-
Як російський агітпроп намагається використати тематику ЛГБТКІА в умовах війни проти України
-
Гомофобія в соціальних мережах: між російською пропагандою та суперечками українців про цінності
Фото: The Warsaw
Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.