Президент Франції Емманюель Макрон завтра, 12 грудня, зустрінеться у Варшаві з польським прем'єр-міністром Дональдом Туском для обговорення плану європейської миротворчої місії, спрямованої на захист суверенітету України.
Rzeczpospolita уточнює, що ця місія може бути розгорнута в межах потенційної угоди між новообраним президентом США Дональдом Трампом та Володимиром Путіним.
7 грудня, перед урочистим відкриттям відреставрованого Собору Паризької Богоматері, Макрон провів годинну особисту зустріч із Трампом у Єлисейському палаці. Потім до них доєднався президент Володимир Зеленський.
Колишній заступник генерального секретаря НАТО Каміль Ґран висловив упевненість, що об'єднана Європа готова долучитись до переговорів США і Росії та «взяти на себе ризики, пов’язані із захистом українського суверенітету».
Сутність пропозиції Франції — миротворча місія, яка гарантувала б, що Росія в майбутньому не порушить потенційне перемир’я та узгоджену лінію демаркації.
Нагадаємо, у кінці листопада Макрон мав телефонні розмови з лідерами скандинавських, балтійських країн та Польщі, щоб обговорити можливість такої місії. Вона може налічувати до п’яти бригад (близько 40 тис. солдатів), одну з яких могла б очолити Польща.
Rzeczpospolita зазначає, що загалом є три моделі гарантування безпеки:
- «німецька модель», що передбачає вступ України до НАТО навіть без чітко визначених кордонів, як це було з ФРН у 1955 році. Проти цього виступають США та Німеччина;
- «ізраїльська модель», що передбачає масштабні постачання зброї Україні навіть після укладення миру. Існують певні фінансові обмеження щодо цього у США та Європі;
- «корейська модель», що передбачає створення міжнародної миротворчої місії для охорони лінії демаркації (як між Північною та Південною Кореєю).