Ми відповідальні за тих, кого приручили, цитує Антуана де Сент-Екзюпері Василь Коровкін, заступник генерального директора з виробництва ТОВ «Агросервіс ЛТД» на Харківщині. А тому, коли війна торкнулася їх краю, просто не зміг покинути свою землю і свою роботу, повідомляє agronews.ua.
Василь працює в господарстві з 2009 року. Проходив там виробничу практику, потім поступово доріс до керівної посади. Свою роботу любить і підходить до всіх процесів виважено та відповідально.
«Війну зустріли, як і вся Україна: це було зненацька і підступно, – згадує він. – Наші території були в окупації аж до вересня 2022 року. Мали руйнації інфраструктури як під час окупації, так і після звільнення. Тим не менш, щоб не втрачати дорогоцінний час, відразу почали розміновувати поля і братися до проведення посівної. Посівний матеріал у нас частково вцілів, а решту матеріально-технічних ресурсів стягували по можливості. Попри брак техніки та працівників таки посіяли 700 га пшениці і провели, де можливо, обробіток ґрунту. Лишалося ще близько 1200 га, де були активні бойові дії – туди ми зайшли вже пізніше. Так поступово самотужки й відновили діяльність. А от вже на весну 2023-го подолати виклики нам допоміг Ukravit та Програма USAID АГРО. Бо банки не бралися кредитувати господарства з нашого регіону, а партнери, з якими ми співпрацювали раніше, давали просто непідйомні умови».
ТОВ «Агросервіс ЛТД» було засноване у 1996 році. На площі 6 200 га тут сьогодні вирощують озиму пшеницю, ярий та озимий ячмінь, горох, просо, гречку, з технічних культур – соняшник, кукурудзу. Мають також кормову групу, люцерну і тритикале, бо є напрям тваринництва. До окупації тут було свинарство, а зараз лишилася велика рогата худоба.
Зараз врожай реалізують на внутрішніх ринках. Мають пшеницю з винятковими якісними показниками, яка користується великим попитом. Однак раніше здавали й на експорт. Через зруйновану складську інфраструктуру є певні проблеми зі зберіганням, та все ж знаходять шляхи притримати збіжжя до кращої ціни.
У межах проєкту з товарного кредитування від Програми USAID АГРО отримали увесь спектр ЗЗР та МКД виробництва Ukravit. Василь розповідає, що до цього не мали справу з продуктами українського виробника, але досвід використання показав високу ефективність – надалі співпраця не лише продовжилася, а й зміцніла: сьогодні частка препаратів компанії у системах захисту становить 75%. Каже, вражає оперативність доставки: потрібно на завтра – доставили сьогодні. Та й проблем із оформленням документів не було жодних. Крім того, часто вдаються до досліджень від Ukravit Institute: аналізують посівмат, ґрунти, планують перевірити якість води.
Оцінили й додаткові бонуси проєкту: дуже стала у пригоді знижка на дослідження, а також
постійно користуються розширеним агрономічним супроводом від регіональних фахівців
Ukravit.
«Агрономічна підтримка – не на 100%, а на 200%, – зазначає Василь Коровкін. – На зв’язку і у свята, і у вихідні. Агроном Олексій завжди допомагає вирішити всі екстрені питання в полі, надає потрібні консультації. Якщо довго не телефоную, виходить на зв’язок сам і питає, чи не потрібно чого».
Як і всі сьогодні, господарство потерпає від типових для агро проблем: нестабільності ринку сільгосппродукції, дефіциту кваліфікованих кадрів, постійного здорожчання розхідних матеріалів, а інколи – й їх відсутності. Однак вже навчилися пристосовуватись: чекають на кращі ціни, суміщають обов’язки та навчають молодь, закуповують все необхідне наперед. І, незважаючи на це, продовжують розвиватися.
Так, після деокупації збудували приміщення під хлібопекарню і круп’яний цех. Наразі – на стадії вибору та закупівлі обладнання, щоб запустити напрям повноцінно. Крім того, хочуть запустити переробку молока. І вже реалізували проєкт із виробництва гранульованого комбікорму. Ну й, звісно, планують збільшити земельний банк, розбудувати потужності та зробити їх сучаснішими.
Колегам із прифронтових областей Василь радить вірити в себе, в ЗСУ та майбутнє України. Бо впевнений: всі перешкоди, що даються нам, ми в силах здолати разом.