MY.UAНовини
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Через чотири роки народні депутати таки дісталися законопроєкту про суд присяжних, що був внесений в Раду в липні 2020-го, і проголосували його в першому читанні. У пояснювальній записці йдеться, що документ базується на європейському досвіді і значна частина громадян України пов’язує з ним свої сподівання на справедливе вирішення своєї долі народними представниками, а не суддями, як носіями державної влади. На яких засадах ґрунтуються такі сподівання і наскільки вони реалістичні - дізнавалась журналіст Коротко про.

На кого випаде жереб

Інститут присяжних був задекларований в редакції Конституції України від 1996 року, а запроваджений 2012-го - з введенням в дію нового Кримінального процесуального кодексу. Однак відтоді він багато разів піддавався критиці, оскільки фактично підміняв собою інститут народних засідателів і фактично не мав впливу на вироки. Троє присяжних, як правило, погоджувалися з рішенням двох професійних суддів.

Ще одна проблема полягала в тому, що згодних стати присяжними доводиться шукати днем з вогнем, бо не приваблювали ні малі гроші, ні перспектива відлучатися з роботи. Присяжні засідають виключно у справах, де загрожує довічне позбавлення волі, а бажаючих вислуховувати моторошні подробиці подвійних убивств або вбивств у поєднанні зі зґвалтуваннями знаходилося небагато.

Законопроєкт № 3843 змінює систему відбору до складу присяжних. Керівники підприємств, установ та організацій зобов’язані будуть надати інформацію про свої кадри до теруправлінь Державної судової адміністрації, яка складатиме списки кандидатів у присяжні. Відбір здійснюватиме автоматизована - «сліпа» - система з підтягуванням Реєстру виборців та інших реєстрів. Віддалено це можна порівняти з мобілізацією: на кого випав жереб, той зобов’язаний виконати конституційний обов’язок.

Звільнити від нього можуть тільки поважні обставини, наприклад декретна відпустка або судимість. Безпідставна відмова бути присяжним каратиметься штрафом, так само як і відмова роботодавця вивільнити людину для участі в судових засіданнях (в іншому законопроєкті, що влітку був прийнятий за основу, йдеться про суми від 3 400 до 2 112 грн). При цьому обов’язок не знімається.

- Така сама система діє і за кордоном, - каже кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права НАН України Микола Сірий. – Участь представників народу у правосудді – це не бажання, а саме обов’язок. Присяжних обирають шляхом автоматичного жеребкування з мешканців судового округу. Це значно ширша територія, ніж, припустимо, один район Києва. Такі округи мають бути визначені і в Україні.

Як розподілятимуться повноваження

Як за нинішніми, так і за майбутніми правилами, присяжними не можуть бути чиновники, депутати всіх рівнів, військові, поліцейські, прокурори, спецслужбовці, юристи, адвокати, нотаріуси. Це також світова практика – вершителі доль не повинні представляти державу або силові структури. Зараз в Україні пошук кандидата звужує ще й віковий ценз: від 30 до 65 років. У законопроєкті, принаймні першому його читанні, верхня планка знята, а нижню опущена до 21 року.

Радикально змінилася формула складу суду присяжних. Замість 3+2 (троє від народу і двоє професійних суддів) має бути 8+1: Лава присяжних з восьми чоловік і один професійний суддя.

Роль присяжних:

  • після закінчення судового розгляду присяжні отримують і заповнюють опитувальний листок,
  • на кожне запитання мають відповісти лише «так» чи «ні»,
  • підсумок відповідей є вердиктом (ухвалою) щодо долі підсудного,
  • вердикт про винуватість вважається чинним, якщо 7 або всі 8 присяжних відповіли «так»,
  • якщо голосів «так» не вистачає для вердикту про винуватість, це трактується як вердикт про невинуватість особи,
  • якщо голоси розподілилися порівну, 4 на 4, це також трактується на користь обвинуваченого.

Роль професійного судді:

  • суддя не має права впливати на вердикт присяжних, а тільки постановляє його, складає і оголошує вирок суду,
  • в разі вердикту про невинуватість постановляє виправдувальний вирок і звільняє підсудного від запобіжного заходу,
  • в разі вердикту про винуватість постановляє обвинувальний вирок, призначає термін покарання, відшкодування матеріальної чи моральної шкоди.

Важливо! Обвинувальний вирок може бути оскаржений в апеляційну та касаційну інстанціє з трьох причин: порушення процедури формування Лави присяжних, порушення процесуальних норм, суворості призначеної міри покарання. Виправдувальний вирок можна оскаржувати тільки на підставі порушень у формуванні Лави присяжних. Тобто прокуратура позбавляється права захищати «честь мундиру», пишучи апеляції на кожне виправдання.

- Виправдана судом присяжних людина насправді може бути і винною. Але про це знатимемо, наприклад, ви і я. Якщо обвинувачення з точки зору присяжних не було переконливим, то всі питання до прокурора можуть бути тільки за місцем його служби: чи відповідає він своїй посаді, якщо передав до суду справу, яка не містить беззаперечних доказів вини. У європейському судочинстві взагалі не приймаються такі поняття, як «невстановлена особа», «у невстановлений час», «невстановленим предметом» тощо, - зазначає Микола Сірий.

Недешева реформа

Крім покарань за нехтування обов’язками присяжні матимуть і мотивацію до їх виконання. За ними зберігатиметься основне робоче місце, їм нараховуватиметься стаж, на них поширюватимуться гарантії недоторканності, які мають судді. Виплачуватиметься винагорода, що розраховуватиметься з посадового окладу судді місцевого суду (наразі це трохи більше 63 000 гривень). Але платитимуть не за повний місяць, а тільки за дні, коли проводяться судові зсідання. Також передбачені кошти на проїзд до суду і назад, компенсація винайму житла в разу такої потреби і добові на час відрядження в суд.

Перехідні положення передбачають, що коли закон набуде чинності (а пройшло, нагадаємо, тільки перше голосування), в перші два роки присяжні засідатимуть лише по справах, де передбачене довічне ув’язнення. Потім їх повноваження перейдуть і на інші види злочинів. Оскільки кількість учасників процесів розшириться, передбачається необхідність будувати нові, перебудовувати, добудовувати діючі суди.

В пояснювальний записці фігурують десятки мільйонів і мільярдів гривень, які мають закладатися в державний бюджет. Звідки візьмуться ці гроші і чи вистачить їх на повноцінну реформу, питання відкрите.

Але основна проблема навіть не в грошах. А в тому, що економна, сконцентрована, зважена європейська модель суду присяжних не налазить на нашу роздуту, розмиту, неквапну систему.

Як глядачі на виставі

- Чи бажано для України запроваджувати повноцінний суд присяжних? Категорично так. Правильно побудована система правосуддя передбачає розподіл відповідальності між суспільством і офіційною владою. Ця конструкція перевірена віками. Чи готовий український народ брати на себе таку відповідальність? Якщо у 1996 році, коли приймалась нова Конституція, ще могли бути сумніви, то тепер їх немає. Але чи все так просто: прийняли закон, набрали людей, збудували кілька судів, і готово? Не буде готово. Щоб народ міг повноцінно себе зреалізувати, мають діяти правильні процедури, - каже Микола Сірий.

Справжній суд присяжних, за поясненням експерта, не може працювати в режимі, коли справа розглядається 5 років.

- За кордоном це відбувається максимум за місяць. Навіть, коли у справі кілька фігурантів і епізодів. Англійська, американська модель ділить суд присяжних на дві частини - Велике журі і Мале журі. Велике попередньо оцінює справу, чи є в ній предмет для розгляду. На цьому етапі дається рафінований вижим події. Тобто прокурори не приносять 100 томів і кажуть: читайте. Ні. Прокурор виходить і за годину-дві викладає суть і головні неспростовні докази. Сторона захисту саме ці докази має спростувати до нуля. Якщо у прокурора не буде контраргументів, справа не має допуску до суду. Так з п’яти справ дві можуть бути закриті вже на цьому етапі.

Наступний етап – це розгляд по суті

- Суть полягає в тому, що все оцінюється з режимі безпосередності і безперервності, - пояснює наш консультант. - Не можна так, що послухали справу тиждень, а потім усі їдуть у відпустку і все забувають. Присяжні як глядачі на виставі – вони бачать дію за дією, маючи перерви тільки на прийом їжі та перепочинок, і формують для себе враження. Не буває так, що сьогодні слухаємо одного свідка, а через тиждень чи місяць викликаємо другого. Всі свідки знаходяться в сусідній з судом кімнаті і допитуються один за одним, перехресно в компактному режимі. Якщо у слідства і сторони захисту є 40 чи 50 свідків, визначається розумна кількість тих, хто може дати найбільш точну інформацію. Зміст у тому, що присяжний, який не є професійним юристом, сприймає подію в суді як в звичайному житті і гадає, правильно це чи не правильно. Більшого від нього не вимагається.

Щоб побудувати таку модель, яка буде насправді ефективною, нам треба якщо не геть ламати, то принаймні ґрунтовно перебирати нашу судову систему і витискати з неї воду.

Не тільки для довічників, але й і не для всіх

Український законопроєкт не передбачає фільтру у вигляді Великого журі. Однак прибирається нинішня норма, коли списки присяжних затверджуються на три роки і ті мають час подружитися з суддями. Передбачається, що нова Лава формуватиметься під кожну окрему справу. Звідси побоювання: чи вистачить «мобілізаційного ресурсу» присяжних, особливо, коли вони братимуться за справи не тільки довічників.

- Суд присяжних не може бути судом тільки довічників, бо тоді систему оцінки по шкалі ми переводимо в чорний сегмент, і вона не буде працювати з посиленням на обвинувачення. Система оцінки має бути сфокусована на середньому сегменті. Суди присяжних не розглядають усі справи. Вони збираються тільки по тяжких злочинах, якщо казати про строк покарання, то це 8-10 років. Встановлено, що саме такий термін ламає людину невідворотно. Про суд присяжних просить сам обвинувачений, сподіваючись, що його краще почує народ, ніж суддя, який уособлює державу, - пояснює Микола Сірий.

Правник відмічає, що не в усіх випадках варто звертатися до суду присяжних.

- Життєві ситуації часто дуже заплутані. Пояснити деякі можна тільки складною юридичною мовою, яку зрозуміє професійний суддя, але не зрозуміє сантехнік чи лікар в складі присяжних. Підозрюваному про це, як правило, повідомляє адвокат. Крім того, адвокати, які виступають у суді присяжних, правлять найвищі гонорари. Бо одна справа виступити перед професійним суддею з паперами, які фахово написав помічник, а інша – викладати факти перед присяжними точною, всім зрозумілою мовою, зачіпаючи іще й суто людські емоції.

В правильно сформованій моделі, каже правник, не може бути багато суду присяжних. Це не окремий суд, а складова судової системи.

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Магнитная буря 23 февраля: какой будет ее мощность и есть ли опасность
TSN
2025-02-23T05:18:51Z
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T05:51:01Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-23T06:00:32Z
Россияне широким фронтом наступают в сторону Днепропетровшины
ZN UA
2025-02-23T04:07:30Z
Достаточно телефона: киевлянам представили способ разоблачения мошенников
Хвиля
2025-02-23T03:42:36Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
24 февраля — какой церковный праздник, почему следует избегать громких развлечений и веселья
TSN
2025-02-23T06:06:11Z
Стаж, приобретенный за границей: зачислят ли в Украине
ZN UA
2025-02-23T06:03:39Z
ВСУ испытали эвакуационную платформу Воля-Е
Корреспондент
2025-02-23T06:01:48Z
Гороскоп Таро на сегодня, 23 февраля, по одной карте: что ждет каждого знака Зодиака
Политека
2025-02-23T05:01:55Z
Что нельзя делать дома 23 февраля и зачем искать пауков: приметы и запреты на Поликарпа
Знай
2025-02-23T03:03:08Z
Выплаты для людей с инвалидностью в марте: что изменится
Политека
2025-02-23T03:00:49Z
Масленица: традиции и запреты
ZN UA
2025-02-23T02:33:59Z
"Приятный способ": пара познакомилась в похоронном бюро и хочет говорить о смерти с детьми
Фокус
2025-02-23T02:06:59Z
Важно знать: как происходит наследование квартиры после смерти одного из наследников
ZN UA
2025-02-23T02:03:07Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Альтернативная пенсия в Украине: что это такое и как получить выплаты
Политека
2025-02-23T06:00:18Z
"ПриватБанк" начнет брать с украинцев по 80 грн: когда популярная услуга станет платной
Знай
2025-02-23T05:30:20Z
Аренда жилья для ВПЛ: начисляют ли налоги владельцу после расторжения договора
ZN UA
2025-02-23T05:04:09Z
Минимальная зарплата в Украине может вырасти в 3 этапа в 2025 году: детали законопроекта
Хвиля
2025-02-23T04:45:39Z
Согреться будем одеялами? Хватит ли украинцам газа до конца сезона
Знай
2025-02-23T04:30:25Z
Совсем не копейки: субсидия может покрыть полную стоимость аренды жилья
Знай
2025-02-23T03:12:50Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Трамп берет Украину на слабо и идет к катастрофе: какую цену он заплатит за позорную поддержку Путина
Comments UA
2025-02-23T05:30:03Z
Итоги 22.02: Баталии вокруг сделки и Starlink наш
Корреспондент
2025-02-23T05:21:39Z
"Имеет четкий план": в Воздушных силах объяснили, будет ли массированная атака РФ в годовщину вторжения
Фокус
2025-02-23T04:33:56Z
Подоляк рассказал о работе над соглашением с США по ископаемым
Корреспондент
2025-02-23T04:21:06Z
СМИ: Киев передал США свой вариант селки по недрам
Корреспондент
2025-02-23T03:51:55Z
В США рассказали детали сделки по недрам Украины
Корреспондент
2025-02-23T02:21:39Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z