MY.UAНовини
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Через чотири роки народні депутати таки дісталися законопроєкту про суд присяжних, що був внесений в Раду в липні 2020-го, і проголосували його в першому читанні. У пояснювальній записці йдеться, що документ базується на європейському досвіді і значна частина громадян України пов’язує з ним свої сподівання на справедливе вирішення своєї долі народними представниками, а не суддями, як носіями державної влади. На яких засадах ґрунтуються такі сподівання і наскільки вони реалістичні - дізнавалась журналіст Коротко про.

На кого випаде жереб

Інститут присяжних був задекларований в редакції Конституції України від 1996 року, а запроваджений 2012-го - з введенням в дію нового Кримінального процесуального кодексу. Однак відтоді він багато разів піддавався критиці, оскільки фактично підміняв собою інститут народних засідателів і фактично не мав впливу на вироки. Троє присяжних, як правило, погоджувалися з рішенням двох професійних суддів.

Ще одна проблема полягала в тому, що згодних стати присяжними доводиться шукати днем з вогнем, бо не приваблювали ні малі гроші, ні перспектива відлучатися з роботи. Присяжні засідають виключно у справах, де загрожує довічне позбавлення волі, а бажаючих вислуховувати моторошні подробиці подвійних убивств або вбивств у поєднанні зі зґвалтуваннями знаходилося небагато.

Законопроєкт № 3843 змінює систему відбору до складу присяжних. Керівники підприємств, установ та організацій зобов’язані будуть надати інформацію про свої кадри до теруправлінь Державної судової адміністрації, яка складатиме списки кандидатів у присяжні. Відбір здійснюватиме автоматизована - «сліпа» - система з підтягуванням Реєстру виборців та інших реєстрів. Віддалено це можна порівняти з мобілізацією: на кого випав жереб, той зобов’язаний виконати конституційний обов’язок.

Звільнити від нього можуть тільки поважні обставини, наприклад декретна відпустка або судимість. Безпідставна відмова бути присяжним каратиметься штрафом, так само як і відмова роботодавця вивільнити людину для участі в судових засіданнях (в іншому законопроєкті, що влітку був прийнятий за основу, йдеться про суми від 3 400 до 2 112 грн). При цьому обов’язок не знімається.

- Така сама система діє і за кордоном, - каже кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права НАН України Микола Сірий. – Участь представників народу у правосудді – це не бажання, а саме обов’язок. Присяжних обирають шляхом автоматичного жеребкування з мешканців судового округу. Це значно ширша територія, ніж, припустимо, один район Києва. Такі округи мають бути визначені і в Україні.

Як розподілятимуться повноваження

Як за нинішніми, так і за майбутніми правилами, присяжними не можуть бути чиновники, депутати всіх рівнів, військові, поліцейські, прокурори, спецслужбовці, юристи, адвокати, нотаріуси. Це також світова практика – вершителі доль не повинні представляти державу або силові структури. Зараз в Україні пошук кандидата звужує ще й віковий ценз: від 30 до 65 років. У законопроєкті, принаймні першому його читанні, верхня планка знята, а нижню опущена до 21 року.

Радикально змінилася формула складу суду присяжних. Замість 3+2 (троє від народу і двоє професійних суддів) має бути 8+1: Лава присяжних з восьми чоловік і один професійний суддя.

Роль присяжних:

  • після закінчення судового розгляду присяжні отримують і заповнюють опитувальний листок,
  • на кожне запитання мають відповісти лише «так» чи «ні»,
  • підсумок відповідей є вердиктом (ухвалою) щодо долі підсудного,
  • вердикт про винуватість вважається чинним, якщо 7 або всі 8 присяжних відповіли «так»,
  • якщо голосів «так» не вистачає для вердикту про винуватість, це трактується як вердикт про невинуватість особи,
  • якщо голоси розподілилися порівну, 4 на 4, це також трактується на користь обвинуваченого.

Роль професійного судді:

  • суддя не має права впливати на вердикт присяжних, а тільки постановляє його, складає і оголошує вирок суду,
  • в разі вердикту про невинуватість постановляє виправдувальний вирок і звільняє підсудного від запобіжного заходу,
  • в разі вердикту про винуватість постановляє обвинувальний вирок, призначає термін покарання, відшкодування матеріальної чи моральної шкоди.

Важливо! Обвинувальний вирок може бути оскаржений в апеляційну та касаційну інстанціє з трьох причин: порушення процедури формування Лави присяжних, порушення процесуальних норм, суворості призначеної міри покарання. Виправдувальний вирок можна оскаржувати тільки на підставі порушень у формуванні Лави присяжних. Тобто прокуратура позбавляється права захищати «честь мундиру», пишучи апеляції на кожне виправдання.

- Виправдана судом присяжних людина насправді може бути і винною. Але про це знатимемо, наприклад, ви і я. Якщо обвинувачення з точки зору присяжних не було переконливим, то всі питання до прокурора можуть бути тільки за місцем його служби: чи відповідає він своїй посаді, якщо передав до суду справу, яка не містить беззаперечних доказів вини. У європейському судочинстві взагалі не приймаються такі поняття, як «невстановлена особа», «у невстановлений час», «невстановленим предметом» тощо, - зазначає Микола Сірий.

Недешева реформа

Крім покарань за нехтування обов’язками присяжні матимуть і мотивацію до їх виконання. За ними зберігатиметься основне робоче місце, їм нараховуватиметься стаж, на них поширюватимуться гарантії недоторканності, які мають судді. Виплачуватиметься винагорода, що розраховуватиметься з посадового окладу судді місцевого суду (наразі це трохи більше 63 000 гривень). Але платитимуть не за повний місяць, а тільки за дні, коли проводяться судові зсідання. Також передбачені кошти на проїзд до суду і назад, компенсація винайму житла в разу такої потреби і добові на час відрядження в суд.

Перехідні положення передбачають, що коли закон набуде чинності (а пройшло, нагадаємо, тільки перше голосування), в перші два роки присяжні засідатимуть лише по справах, де передбачене довічне ув’язнення. Потім їх повноваження перейдуть і на інші види злочинів. Оскільки кількість учасників процесів розшириться, передбачається необхідність будувати нові, перебудовувати, добудовувати діючі суди.

В пояснювальний записці фігурують десятки мільйонів і мільярдів гривень, які мають закладатися в державний бюджет. Звідки візьмуться ці гроші і чи вистачить їх на повноцінну реформу, питання відкрите.

Але основна проблема навіть не в грошах. А в тому, що економна, сконцентрована, зважена європейська модель суду присяжних не налазить на нашу роздуту, розмиту, неквапну систему.

Як глядачі на виставі

- Чи бажано для України запроваджувати повноцінний суд присяжних? Категорично так. Правильно побудована система правосуддя передбачає розподіл відповідальності між суспільством і офіційною владою. Ця конструкція перевірена віками. Чи готовий український народ брати на себе таку відповідальність? Якщо у 1996 році, коли приймалась нова Конституція, ще могли бути сумніви, то тепер їх немає. Але чи все так просто: прийняли закон, набрали людей, збудували кілька судів, і готово? Не буде готово. Щоб народ міг повноцінно себе зреалізувати, мають діяти правильні процедури, - каже Микола Сірий.

Справжній суд присяжних, за поясненням експерта, не може працювати в режимі, коли справа розглядається 5 років.

- За кордоном це відбувається максимум за місяць. Навіть, коли у справі кілька фігурантів і епізодів. Англійська, американська модель ділить суд присяжних на дві частини - Велике журі і Мале журі. Велике попередньо оцінює справу, чи є в ній предмет для розгляду. На цьому етапі дається рафінований вижим події. Тобто прокурори не приносять 100 томів і кажуть: читайте. Ні. Прокурор виходить і за годину-дві викладає суть і головні неспростовні докази. Сторона захисту саме ці докази має спростувати до нуля. Якщо у прокурора не буде контраргументів, справа не має допуску до суду. Так з п’яти справ дві можуть бути закриті вже на цьому етапі.

Наступний етап – це розгляд по суті

- Суть полягає в тому, що все оцінюється з режимі безпосередності і безперервності, - пояснює наш консультант. - Не можна так, що послухали справу тиждень, а потім усі їдуть у відпустку і все забувають. Присяжні як глядачі на виставі – вони бачать дію за дією, маючи перерви тільки на прийом їжі та перепочинок, і формують для себе враження. Не буває так, що сьогодні слухаємо одного свідка, а через тиждень чи місяць викликаємо другого. Всі свідки знаходяться в сусідній з судом кімнаті і допитуються один за одним, перехресно в компактному режимі. Якщо у слідства і сторони захисту є 40 чи 50 свідків, визначається розумна кількість тих, хто може дати найбільш точну інформацію. Зміст у тому, що присяжний, який не є професійним юристом, сприймає подію в суді як в звичайному житті і гадає, правильно це чи не правильно. Більшого від нього не вимагається.

Щоб побудувати таку модель, яка буде насправді ефективною, нам треба якщо не геть ламати, то принаймні ґрунтовно перебирати нашу судову систему і витискати з неї воду.

Не тільки для довічників, але й і не для всіх

Український законопроєкт не передбачає фільтру у вигляді Великого журі. Однак прибирається нинішня норма, коли списки присяжних затверджуються на три роки і ті мають час подружитися з суддями. Передбачається, що нова Лава формуватиметься під кожну окрему справу. Звідси побоювання: чи вистачить «мобілізаційного ресурсу» присяжних, особливо, коли вони братимуться за справи не тільки довічників.

- Суд присяжних не може бути судом тільки довічників, бо тоді систему оцінки по шкалі ми переводимо в чорний сегмент, і вона не буде працювати з посиленням на обвинувачення. Система оцінки має бути сфокусована на середньому сегменті. Суди присяжних не розглядають усі справи. Вони збираються тільки по тяжких злочинах, якщо казати про строк покарання, то це 8-10 років. Встановлено, що саме такий термін ламає людину невідворотно. Про суд присяжних просить сам обвинувачений, сподіваючись, що його краще почує народ, ніж суддя, який уособлює державу, - пояснює Микола Сірий.

Правник відмічає, що не в усіх випадках варто звертатися до суду присяжних.

- Життєві ситуації часто дуже заплутані. Пояснити деякі можна тільки складною юридичною мовою, яку зрозуміє професійний суддя, але не зрозуміє сантехнік чи лікар в складі присяжних. Підозрюваному про це, як правило, повідомляє адвокат. Крім того, адвокати, які виступають у суді присяжних, правлять найвищі гонорари. Бо одна справа виступити перед професійним суддею з паперами, які фахово написав помічник, а інша – викладати факти перед присяжними точною, всім зрозумілою мовою, зачіпаючи іще й суто людські емоції.

В правильно сформованій моделі, каже правник, не може бути багато суду присяжних. Це не окремий суд, а складова судової системи.

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сейм Латвії підтримав вихід з Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін
Европейская правда
2025-04-16T12:07:34Z
Китай готовий до торговельних переговорів із США: але є умови
Vlasti
2025-04-16T12:06:53Z
Кремль просить США дозволити придбання літаків за "заморожені" мільярди
24tv
2025-04-16T12:06:41Z
Наскільки Україна вже відновила Київську область після окупації: Кулеба здивував цифрами
Telegraf
2025-04-16T12:06:39Z
«Великий план Трампа» – лише ілюзія. І ось чому
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T12:03:58Z
Священна гора Кім Чен Ина: до списку ЮНЕСКО вперше потрапив об'єкт з Північної Кореї
Фокус
2025-04-16T12:00:56Z
У Литві допустили, що РФ може вдарити по Україні на Великдень
Европейская правда
2025-04-16T12:00:41Z
США та Україна вже цього тижня можуть підписати угоду про копалини – Бессент
ZN UA
2025-04-16T11:58:51Z
Новий витік секретів: у Пентагоні підозрюють радника Гегсета, який фігурував у Signal, — ЗМІ
InternetUA
2025-04-16T11:58:49Z
Як мобільні стабпункти Keep Life допомагають військовим медикам
AutoCentre
2025-04-16T12:06:21Z
Абрикоси на Запоріжжі не постраждали від заморозків
AgroPortal
2025-04-16T12:00:07Z
У Харкові тривоги скоротилися на 35% завдяки новій системі, — Терехов
Antikor
2025-04-16T11:45:25Z
У Києві затримують призначення голів РДА через скандального Максима Бахматова
360ua.news
2025-04-16T11:42:39Z
До +25 і майже без дощу: прогноз погоди в Україні на Чистий четвер 17 квітня
24tv
2025-04-16T11:42:38Z
Палиці замість милиць і вперед: НГУ зафіксувала, як РФ кидає у штурм поранених
Фокус
2025-04-16T11:34:48Z
По всій Росії побільшало пожеж на залізниці, яка возить вантаж окупантам - відео
Лига
2025-04-16T11:34:20Z
Спілкування із псевдобанкіром вартувало мешканці Миколаєва 48 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-04-16T11:30:06Z
План "9 травня": Гетьман розповів про новий наступ РФ і загрозу для Сумщини
GlavRed
2025-04-16T11:25:59Z
Чи можна святкувати Великдень онлайн: відповідь митрополита ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T12:06:46Z
Для захисту та благословення: кому варто дарувати писанки на Великдень
24tv
2025-04-16T12:06:15Z
Атлас та Єдині новини збирають 5 млрд грн на РЕБ та РЕР: як долучитися
Факти ICTV
2025-04-16T12:01:01Z
Консультант з цифрових технологій Віталій Мороз долучився до лав ЗСУ
Детектор М
2025-04-16T11:54:08Z
Українська армія знешкоджує техніку окупантів у "безпечних зонах" Курщини
Хвиля
2025-04-16T11:51:08Z
У мережі показали, як китайський J-36 збиває цілі лазерною зброєю
InternetUA
2025-04-16T11:46:00Z
«Тепер вороги — медіа». Журналісти - про ролик Страткому «Один репортаж — один удар»
Детектор М
2025-04-16T11:43:30Z
В Україні розробили ракету-дрон "Барс": в чому її особливість
Telegraf
2025-04-16T11:42:58Z
На Закарпатті директор ліцею вшосте не склав іспит з української мови
24tv
2025-04-16T11:42:49Z
Найлегендарніший фільм Параджанова повертається на великі екрани: дата прем'єри стрічки
24tv
2025-04-16T12:06:24Z
Виступає з росіянами та не планує повертатися до України: де зараз і чим займається Іван Дорн
Telegraf
2025-04-16T12:03:16Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 19 - 20 квітня
VGorode
2025-04-16T11:57:52Z
5 пар літнього взуття, які будуть в тренді: вони сподобаються всім
24tv
2025-04-16T11:57:36Z
Зірки на Coachella 2025: найкращі фестивальні образи першого вікенду
Факти ICTV
2025-04-16T11:31:00Z
"Лялечка": Галкін показав, як Пугачова пустилася в танок на своєму 76-річчі
GlavRed
2025-04-16T11:25:24Z
Переможниця "Холостяка" відреагувала на звинувачення у фейкових стосунках з Тереном
Комсомольская правда
2025-04-16T11:15:45Z
Пішла з життя актриса столичного театру «Берегиня» Антоніна Бригінець
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T11:03:22Z
Нову Еббі для серіалу The Last of Us обрали без кастингу — шоуранери були впевнені, що акторка «ідеально впишеться» в історію
ITC
2025-04-16T10:42:28Z
Популярні, але проблемні: породи кішок, які можуть стати випробуванням для власника
Gazeta UA
2025-04-16T11:58:10Z
Унікальна операція: в Дніпрі медики під час хірургічного втручання розбудили пацієнта і змусили говорити
Фокус
2025-04-16T11:51:22Z
Лікарняний 2025: які терміни виплат за рахунок ПФУ
Факти ICTV
2025-04-16T11:48:56Z
НСЗУ виявила порушення у лікуванні інсультів у 16 медзакладах – результати моніторингу
Украина Криминальная
2025-04-16T11:39:28Z
В Україні перевірять аптеки: чи дійсно ліки відпускають фахівці
24tv
2025-04-16T11:03:35Z
Ціни на ліки зросли, хоч мали впасти: експерт пояснив, хто виграв на фармринку
GlavRed
2025-04-16T10:27:35Z
У Польщі почався дисциплінарний суд над лікарями, які агітували проти ковід-вакцин
Европейская правда
2025-04-16T10:16:29Z
У шлунку 11-річного хлопчика знайшли золотий злиток: як це можливо
Фокус
2025-04-16T09:30:52Z
Виробники ліків так і не знизили свої ціни всупереч рішенню РНБО і президента, — експерт
Telegraf
2025-04-16T08:36:06Z
Збройний напад у школі США
360ua.news
2025-04-16T12:03:52Z
Затримано ще дві групи підпалювачів, які на замовлення рашистів нищили енергооб’єкти Укрзалізниці та авто ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-16T12:03:24Z
За злочини сексуального характеру стосовно малолітніх дітей буковинця засуджено до 15 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-04-16T11:58:31Z
У в'язниці на півдні Франції підпалили автомобілі
iPress
2025-04-16T11:52:58Z
Повідомлено про підозру ще одному підприємцю в рамках розслідування діяльності злочинної організації, створеної керівниками КО «Київзеленбуд»
Украина Криминальная
2025-04-16T11:48:57Z
Вʼязень колонії через телеграм-бот викрадав дані банківських карток і оплачував доставку з «Сільпо»
InternetUA
2025-04-16T11:28:47Z
Нетверезий чоловік з ножем і гранатою погрожував вагітній жінці та її сусіду
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T11:18:39Z
Десятки ножових поранень: під Івано-Франківськом підлітки жорстоко вбили 19-річного хлопця
Telegraf
2025-04-16T11:06:57Z
До 6 років ув’язнення засуджено винуватця ДТП, внаслідок якої загинув неповнолітній хлопець
Украина Криминальная
2025-04-16T10:48:04Z
Бордові та з візерунками: як пофарбувати крашанки у каркаде
24tv
2025-04-16T11:48:26Z
Секретна зброя господинь: як швидко позбутися цвілі в пральній машинці
GlavRed
2025-04-16T11:45:57Z
Їжа просто з повітря: стартап створив вершкове масло з CO₂, водню і кисню — не гірше за звичайне
ITC
2025-04-16T11:37:59Z
Один простий елемент врятує кухонну стільницю від дешевого вигляду
24tv
2025-04-16T11:27:31Z
Смачніше за паску може бути тільки паска із нутеллою: найкращий рецепт святкової випічки
24tv
2025-04-16T11:21:07Z
"Завмерле в часі" село назвали найкрасивішим місцем країни: чим воно особливе
24tv
2025-04-16T11:15:48Z
Яких тем слід уникати, коли виникає бажання похвалитися
24tv
2025-04-16T11:09:23Z
Є беззаперечний лідер: в яких аеропортах світу найчастіше крадуть багаж туристів
24tv
2025-04-16T10:42:16Z
Цвіль з ванної зникне безслідно: елементарний спосіб
24tv
2025-04-16T10:24:27Z
У МЗС прокоментували відновлення руху потягу до Молдови, який ходитиме через Придністровʼя
Европейская правда
2025-04-16T12:06:43Z
Міністерка економіки повідомила про «позитивний крок» в угоді про копалини
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T12:01:43Z
Мінекономіки презентувало ШІ-аналітику відгуків бізнесу — які проблеми знайшли
AIN
2025-04-16T12:00:45Z
Українцям озвучили тарифи на газ та світло: скільки доведеться платити з 1 травня
GlavRed
2025-04-16T12:00:24Z
США погрожують Китаю 245% митом на імпорт: торговельна війна загострюється
Antikor
2025-04-16T11:52:17Z
Весняна посівна у Контінентал: більшість площ займе соя
AgroPortal
2025-04-16T11:30:54Z
Обсяги карткових переказів скоротилися майже на третину після введення лімітів НБУ
Хвиля
2025-04-16T11:27:48Z
Італія перерахувала 25 млн євро для відновлення енергосистеми України
1News
2025-04-16T11:27:44Z
В Україні падає попит на пальне
Gazeta UA
2025-04-16T11:25:42Z
Косенко: Гравці збірної України вийшли й підтримали своє реноме, завершивши відбір із максимумом очок
Football.ua
2025-04-16T11:58:46Z
Тенісистка Дарт вибачилася за слова про неприємний запах її суперниці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T11:45:48Z
Форвард Боруссії після хет-трика Барселоні переписав історію Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-16T11:34:53Z
ВДНГ відзвітував про рекордні показники й анонсував наймасштабніший спортивний івент літа — "Активну країну"
VGorode
2025-04-16T11:30:50Z
УЄФА заборонив хвилину мовчання: як Румунія підтримала Україну на полі
GlavRed
2025-04-16T11:25:51Z
Бенфіка може організувати wildcard для Феліша на Клубний чемпіонат світу
Football.ua
2025-04-16T11:09:42Z
Ексчемпіон світу обрав суперників для Ломаченка, якщо той повернеться у ринг
24tv
2025-04-16T11:09:11Z
Екс-захисник Арсеналу Сендерос: Якщо є якась команда здатна на камбек, то це Реал в себе вдома
Football.ua
2025-04-16T11:01:04Z
У команді Дюбуа самовпевнено висловилися про реванш з Усиком
24tv
2025-04-16T10:57:56Z
Вчені відтворили аналог чорної та білої дірки
Portaltele
2025-04-16T12:07:27Z
Хакери зламали сумнозвісну платформу 4chan
24tv
2025-04-16T12:06:34Z
Гравці Marvel Rivals шикуються в чергу, щоб їх придушила Емма Фрост
24tv
2025-04-16T12:06:34Z
Кукурудза допоможе створити найбільш потужні батареї для електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T12:06:30Z
Такого ніхто не чекав: чоловік ремонтував будинок та виявив під підлогою щось невідоме
Фокус
2025-04-16T12:06:29Z
Чому в Kingdom Come: Deliverance 2 немає дітей – розробники розповіли про кумедну дилему
24tv
2025-04-16T12:06:15Z
На Viva Technology 2025 відібрали 16 українських стартапів — хто поїде у Францію
AIN
2025-04-16T11:51:29Z
Підступний паразит робить із мурах справжніх зомбі: відводить від дому, а потім обезголовлює
Фокус
2025-04-16T11:45:28Z
Живе всюди, крім Антарктиди: українські полярники помітили біля станції неочікувану гостю
Фокус
2025-04-16T11:45:16Z
Camry на максималках: флагманський седан Lexus показали до презентації
Фокус
2025-04-16T12:00:32Z
Як зробити прихований ароматизатор для салону автомобіля своїми руками
Gazeta UA
2025-04-16T11:54:00Z
Копи у Флориді отримали найкрутіший поліційний автомобіль
AutoCentre
2025-04-16T11:52:54Z
Rolls-Royce Cullinan нового покоління вже на дорогах України
Топ Жир
2025-04-16T11:36:05Z
Рам підтверджує випуск 25 нових моделей за 18 місяців, і початок відбудеться з розкішним початком в червні
Топ Жир
2025-04-16T11:30:44Z
З дизелем та гібридами: Audi A6 нового покоління показали офіційно
AutoGeek
2025-04-16T11:22:40Z
У США стрімко дорожчають вживані автомобілі через мита Трампа
Фокус
2025-04-16T11:15:07Z
Російський авторинок покидає сам себе і китайці разом з ним
Топ Жир
2025-04-16T11:12:16Z
Nissan скорочує виробництво Rogue для поставок в США в Японії через мита
Топ Жир
2025-04-16T10:45:49Z