MY.UAНовини
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Через чотири роки народні депутати таки дісталися законопроєкту про суд присяжних, що був внесений в Раду в липні 2020-го, і проголосували його в першому читанні. У пояснювальній записці йдеться, що документ базується на європейському досвіді і значна частина громадян України пов’язує з ним свої сподівання на справедливе вирішення своєї долі народними представниками, а не суддями, як носіями державної влади. На яких засадах ґрунтуються такі сподівання і наскільки вони реалістичні - дізнавалась журналіст Коротко про.

На кого випаде жереб

Інститут присяжних був задекларований в редакції Конституції України від 1996 року, а запроваджений 2012-го - з введенням в дію нового Кримінального процесуального кодексу. Однак відтоді він багато разів піддавався критиці, оскільки фактично підміняв собою інститут народних засідателів і фактично не мав впливу на вироки. Троє присяжних, як правило, погоджувалися з рішенням двох професійних суддів.

Ще одна проблема полягала в тому, що згодних стати присяжними доводиться шукати днем з вогнем, бо не приваблювали ні малі гроші, ні перспектива відлучатися з роботи. Присяжні засідають виключно у справах, де загрожує довічне позбавлення волі, а бажаючих вислуховувати моторошні подробиці подвійних убивств або вбивств у поєднанні зі зґвалтуваннями знаходилося небагато.

Законопроєкт № 3843 змінює систему відбору до складу присяжних. Керівники підприємств, установ та організацій зобов’язані будуть надати інформацію про свої кадри до теруправлінь Державної судової адміністрації, яка складатиме списки кандидатів у присяжні. Відбір здійснюватиме автоматизована - «сліпа» - система з підтягуванням Реєстру виборців та інших реєстрів. Віддалено це можна порівняти з мобілізацією: на кого випав жереб, той зобов’язаний виконати конституційний обов’язок.

Звільнити від нього можуть тільки поважні обставини, наприклад декретна відпустка або судимість. Безпідставна відмова бути присяжним каратиметься штрафом, так само як і відмова роботодавця вивільнити людину для участі в судових засіданнях (в іншому законопроєкті, що влітку був прийнятий за основу, йдеться про суми від 3 400 до 2 112 грн). При цьому обов’язок не знімається.

- Така сама система діє і за кордоном, - каже кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права НАН України Микола Сірий. – Участь представників народу у правосудді – це не бажання, а саме обов’язок. Присяжних обирають шляхом автоматичного жеребкування з мешканців судового округу. Це значно ширша територія, ніж, припустимо, один район Києва. Такі округи мають бути визначені і в Україні.

Як розподілятимуться повноваження

Як за нинішніми, так і за майбутніми правилами, присяжними не можуть бути чиновники, депутати всіх рівнів, військові, поліцейські, прокурори, спецслужбовці, юристи, адвокати, нотаріуси. Це також світова практика – вершителі доль не повинні представляти державу або силові структури. Зараз в Україні пошук кандидата звужує ще й віковий ценз: від 30 до 65 років. У законопроєкті, принаймні першому його читанні, верхня планка знята, а нижню опущена до 21 року.

Радикально змінилася формула складу суду присяжних. Замість 3+2 (троє від народу і двоє професійних суддів) має бути 8+1: Лава присяжних з восьми чоловік і один професійний суддя.

Роль присяжних:

  • після закінчення судового розгляду присяжні отримують і заповнюють опитувальний листок,
  • на кожне запитання мають відповісти лише «так» чи «ні»,
  • підсумок відповідей є вердиктом (ухвалою) щодо долі підсудного,
  • вердикт про винуватість вважається чинним, якщо 7 або всі 8 присяжних відповіли «так»,
  • якщо голосів «так» не вистачає для вердикту про винуватість, це трактується як вердикт про невинуватість особи,
  • якщо голоси розподілилися порівну, 4 на 4, це також трактується на користь обвинуваченого.

Роль професійного судді:

  • суддя не має права впливати на вердикт присяжних, а тільки постановляє його, складає і оголошує вирок суду,
  • в разі вердикту про невинуватість постановляє виправдувальний вирок і звільняє підсудного від запобіжного заходу,
  • в разі вердикту про винуватість постановляє обвинувальний вирок, призначає термін покарання, відшкодування матеріальної чи моральної шкоди.

Важливо! Обвинувальний вирок може бути оскаржений в апеляційну та касаційну інстанціє з трьох причин: порушення процедури формування Лави присяжних, порушення процесуальних норм, суворості призначеної міри покарання. Виправдувальний вирок можна оскаржувати тільки на підставі порушень у формуванні Лави присяжних. Тобто прокуратура позбавляється права захищати «честь мундиру», пишучи апеляції на кожне виправдання.

- Виправдана судом присяжних людина насправді може бути і винною. Але про це знатимемо, наприклад, ви і я. Якщо обвинувачення з точки зору присяжних не було переконливим, то всі питання до прокурора можуть бути тільки за місцем його служби: чи відповідає він своїй посаді, якщо передав до суду справу, яка не містить беззаперечних доказів вини. У європейському судочинстві взагалі не приймаються такі поняття, як «невстановлена особа», «у невстановлений час», «невстановленим предметом» тощо, - зазначає Микола Сірий.

Недешева реформа

Крім покарань за нехтування обов’язками присяжні матимуть і мотивацію до їх виконання. За ними зберігатиметься основне робоче місце, їм нараховуватиметься стаж, на них поширюватимуться гарантії недоторканності, які мають судді. Виплачуватиметься винагорода, що розраховуватиметься з посадового окладу судді місцевого суду (наразі це трохи більше 63 000 гривень). Але платитимуть не за повний місяць, а тільки за дні, коли проводяться судові зсідання. Також передбачені кошти на проїзд до суду і назад, компенсація винайму житла в разу такої потреби і добові на час відрядження в суд.

Перехідні положення передбачають, що коли закон набуде чинності (а пройшло, нагадаємо, тільки перше голосування), в перші два роки присяжні засідатимуть лише по справах, де передбачене довічне ув’язнення. Потім їх повноваження перейдуть і на інші види злочинів. Оскільки кількість учасників процесів розшириться, передбачається необхідність будувати нові, перебудовувати, добудовувати діючі суди.

В пояснювальний записці фігурують десятки мільйонів і мільярдів гривень, які мають закладатися в державний бюджет. Звідки візьмуться ці гроші і чи вистачить їх на повноцінну реформу, питання відкрите.

Але основна проблема навіть не в грошах. А в тому, що економна, сконцентрована, зважена європейська модель суду присяжних не налазить на нашу роздуту, розмиту, неквапну систему.

Як глядачі на виставі

- Чи бажано для України запроваджувати повноцінний суд присяжних? Категорично так. Правильно побудована система правосуддя передбачає розподіл відповідальності між суспільством і офіційною владою. Ця конструкція перевірена віками. Чи готовий український народ брати на себе таку відповідальність? Якщо у 1996 році, коли приймалась нова Конституція, ще могли бути сумніви, то тепер їх немає. Але чи все так просто: прийняли закон, набрали людей, збудували кілька судів, і готово? Не буде готово. Щоб народ міг повноцінно себе зреалізувати, мають діяти правильні процедури, - каже Микола Сірий.

Справжній суд присяжних, за поясненням експерта, не може працювати в режимі, коли справа розглядається 5 років.

- За кордоном це відбувається максимум за місяць. Навіть, коли у справі кілька фігурантів і епізодів. Англійська, американська модель ділить суд присяжних на дві частини - Велике журі і Мале журі. Велике попередньо оцінює справу, чи є в ній предмет для розгляду. На цьому етапі дається рафінований вижим події. Тобто прокурори не приносять 100 томів і кажуть: читайте. Ні. Прокурор виходить і за годину-дві викладає суть і головні неспростовні докази. Сторона захисту саме ці докази має спростувати до нуля. Якщо у прокурора не буде контраргументів, справа не має допуску до суду. Так з п’яти справ дві можуть бути закриті вже на цьому етапі.

Наступний етап – це розгляд по суті

- Суть полягає в тому, що все оцінюється з режимі безпосередності і безперервності, - пояснює наш консультант. - Не можна так, що послухали справу тиждень, а потім усі їдуть у відпустку і все забувають. Присяжні як глядачі на виставі – вони бачать дію за дією, маючи перерви тільки на прийом їжі та перепочинок, і формують для себе враження. Не буває так, що сьогодні слухаємо одного свідка, а через тиждень чи місяць викликаємо другого. Всі свідки знаходяться в сусідній з судом кімнаті і допитуються один за одним, перехресно в компактному режимі. Якщо у слідства і сторони захисту є 40 чи 50 свідків, визначається розумна кількість тих, хто може дати найбільш точну інформацію. Зміст у тому, що присяжний, який не є професійним юристом, сприймає подію в суді як в звичайному житті і гадає, правильно це чи не правильно. Більшого від нього не вимагається.

Щоб побудувати таку модель, яка буде насправді ефективною, нам треба якщо не геть ламати, то принаймні ґрунтовно перебирати нашу судову систему і витискати з неї воду.

Не тільки для довічників, але й і не для всіх

Український законопроєкт не передбачає фільтру у вигляді Великого журі. Однак прибирається нинішня норма, коли списки присяжних затверджуються на три роки і ті мають час подружитися з суддями. Передбачається, що нова Лава формуватиметься під кожну окрему справу. Звідси побоювання: чи вистачить «мобілізаційного ресурсу» присяжних, особливо, коли вони братимуться за справи не тільки довічників.

- Суд присяжних не може бути судом тільки довічників, бо тоді систему оцінки по шкалі ми переводимо в чорний сегмент, і вона не буде працювати з посиленням на обвинувачення. Система оцінки має бути сфокусована на середньому сегменті. Суди присяжних не розглядають усі справи. Вони збираються тільки по тяжких злочинах, якщо казати про строк покарання, то це 8-10 років. Встановлено, що саме такий термін ламає людину невідворотно. Про суд присяжних просить сам обвинувачений, сподіваючись, що його краще почує народ, ніж суддя, який уособлює державу, - пояснює Микола Сірий.

Правник відмічає, що не в усіх випадках варто звертатися до суду присяжних.

- Життєві ситуації часто дуже заплутані. Пояснити деякі можна тільки складною юридичною мовою, яку зрозуміє професійний суддя, але не зрозуміє сантехнік чи лікар в складі присяжних. Підозрюваному про це, як правило, повідомляє адвокат. Крім того, адвокати, які виступають у суді присяжних, правлять найвищі гонорари. Бо одна справа виступити перед професійним суддею з паперами, які фахово написав помічник, а інша – викладати факти перед присяжними точною, всім зрозумілою мовою, зачіпаючи іще й суто людські емоції.

В правильно сформованій моделі, каже правник, не може бути багато суду присяжних. Це не окремий суд, а складова судової системи.

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Драпатимуть на кордони 1991 року": Загородній передрік Росії "цунамі"
GlavRed
2025-05-07T00:34:03Z
Кібербезпека є одним з пріоритетів під час саміту НАТО в Гаазі
УкраинФорм
2025-05-07T00:30:33Z
Авіаудари і скасовані рейси: що відбувається в Пакистані
GlavRed
2025-05-07T00:27:46Z
Путін "накрякав": у Мережі дізналися про ліквідацію ЗСУ комдива "елітних" військ РФ
GlavRed
2025-05-07T00:27:39Z
Трамп хоче втягнути Ердогана у переговори: політолог пояснив задум президента США
24tv
2025-05-07T00:27:33Z
Стів Віткофф офіційно став Спеціальним посланником Трампа на Близькому Сході
ZN UA
2025-05-07T00:10:28Z
Віткоффу офіційно дали посаду в кабінеті Трампа: чим він займатиметься
Telegraf
2025-05-07T00:09:52Z
Конфлікт між Індією та Пакистаном: що відомо про нове загострення ситуації
24tv
2025-05-06T23:57:16Z
"Україна хоче заморозки війни": Келлог розповів подробиці
Telegraf
2025-05-06T23:42:38Z
"Куди тільки час подівся?": Меган Маркл показала свіже фото сина-іменинника
GlavRed
2025-05-07T00:27:07Z
"Як свиня": путіністка Кудрявцева дуже погладшала і не влазить у свої речі
GlavRed
2025-05-06T23:25:46Z
Неперевершена стабільність: рекорд України на Євробаченні, який не побила жодна інша країна
24tv
2025-05-06T21:33:44Z
TAYANNA – "До води" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-06T21:33:21Z
Сергій Притула на рідкісному фото показав маму та старшого брата
GlavRed
2025-05-06T21:27:48Z
Варті перегляду: 6 найцікавіших фільмів та серіалів про британську королівську сім'ю
24tv
2025-05-06T20:51:05Z
Кім Кардаш'ян накинулася на охоронця за сукню: що той зробив
GlavRed
2025-05-06T20:27:49Z
"Справу закрито": Кондратюк повідомив про завершення конфлікту з Козловським
GlavRed
2025-05-06T20:27:44Z
"Здавалося нормальним": українська співачка розповіла, як завдавала шкоди собі
GlavRed
2025-05-06T20:27:36Z
Пакистан заявив про збиті індійські літаки та безпілотники: чи є якісь докази
Telegraf
2025-05-07T00:36:47Z
Там, де чорт втратив силу: правда і міфи про Підкамінь
Telegraf
2025-05-06T23:25:04Z
Кожен третій злочин, який вчиняється проти дитини, здійснюється в Інтернеті - генпрокуратура
УкраинФорм
2025-05-06T23:10:52Z
Трудові відносини: чи можуть відмовити у прийнятті на роботу особі з інвалідністю
ZN UA
2025-05-06T22:25:51Z
СБУ затримала російського «крота» у бойовій бригаді ЗСУ на Харківщині
Украина Криминальная
2025-05-06T22:06:54Z
З Днем Івано-Франківська 2025: найгарніші картинки-привітання
24tv
2025-05-06T21:33:38Z
Атака дронів на Москву: ППО працює, а рейси скасовують
GlavRed
2025-05-06T21:27:57Z
Броньована техніка та окупанти: військові показали роботу пілотів «Фенікс»
УкраинФорм
2025-05-06T21:25:56Z
Ви можете залишитись без грошей: що категорично заборонено робити 7 травня
Telegraf
2025-05-06T21:22:44Z
Простий спосіб визначити свій біологічний вік. Перевірте свій
Gazeta UA
2025-05-06T21:39:17Z
Заряд імунітету на рік вперед: 10 сезонних суперфудів, які варто їсти навесні та влітку
Знай
2025-05-06T18:51:51Z
Потужні магнітні бурі у травні: накриватиме сильно у кілька хвиль
Знай
2025-05-06T18:30:56Z
Тільки дві години протягом дня: вчені пояснили, коли краще пити каву
24tv
2025-05-06T17:28:37Z
Зниження лібідо у чоловіків: чому це трапляється, коли це проблема та що робити
24tv
2025-05-06T17:18:34Z
Ціла таблиця Менделєєва: у магазинному торті за 300 гривень нарахували 18 Е-шок
GlavRed
2025-05-06T16:27:48Z
Який вид м'яса найкорисніший для людини та навіть омолоджує - відповідь здивує
GlavRed
2025-05-06T16:27:40Z
У світі набуває популярності грибна кава
AgroPortal
2025-05-06T16:00:27Z
За тиждень в Україні на грип та ГРВІ захворіли майже 100 тисяч людей
УкраинФорм
2025-05-06T15:57:59Z
Весняна риболовля: що змінилося для рибалок
ZN UA
2025-05-06T23:43:45Z
Україна освоїла 400 мільйонів євро від ЄС: на що витратили кошти
ZN UA
2025-05-06T23:19:11Z
Долар готується до стрибка: експерт розповів, яким буде курс до 9 травня
GlavRed
2025-05-06T21:27:37Z
ЄС пригрозив новими митами США на $113 мільярдів через торговельну суперечку – Bloomberg
ZN UA
2025-05-06T21:13:02Z
Через зростання тарифів Apple може підвищити ціни на iPhone
InternetUA
2025-05-06T20:46:10Z
У потягах Інтерсіті зʼявились VIP-вагони: скільки коштує таке задоволення
Telegraf
2025-05-06T20:03:38Z
В Україні змінилася вартість землі: яка область у топі
24tv
2025-05-06T19:06:30Z
Олія дорожчає, яйця дешевшають: у травні деякі супермаркети переглянули цінники
Хвиля
2025-05-06T18:40:41Z
Кременчук закупить 20 тролейбусів із автономним ходом
AutoCentre
2025-05-06T18:01:46Z
Прибиральниця на Миколаївщині продала два порнографічні фото. Що вирішив суд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T00:43:26Z
У Києві судитимуть двох зловмисників, які силою змушували військового відмовитись від боргу
Украина Криминальная
2025-05-07T00:18:15Z
Тернополянин ошукав інвесторів зі США, привласнивши гроші з прибутків підприємства - прокуратура
УкраинФорм
2025-05-07T00:00:23Z
Toyota Supra знищена після погоні на 160 км/год та вибухового маневру поліції
Топ Жир
2025-05-06T23:15:40Z
Росіяни вдарили балістикою по передмістю Сум: загинула дитина і двоє дорослих, є потерпілі у важкому стані
Украина Криминальная
2025-05-06T23:00:45Z
Росія атакувала Запоріжжя. В місті пожежа, під завалами можуть бути люди
Лига
2025-05-06T22:57:47Z
Вимагали в одесита $50000, заволоділи його автівкою та позбавили волі – затримано групу зловмисників
Украина Криминальная
2025-05-06T22:54:29Z
Внаслідок удару Індії по Пакистану загинуло щонайменше 3 людей, серед них дитина – ЗМІ
ZN UA
2025-05-06T22:49:47Z
У Німеччині стався масштабний збій у системі звʼязку поліції та органів влади
InternetUA
2025-05-06T22:46:43Z
Москву та область атаковано безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-06T23:48:18Z
У Сумах оголосили Дні жалоби за загиблими внаслідок ракетного удару РФ
УкраинФорм
2025-05-06T22:49:59Z
Бійці полку «Ахіллес» показали, як відбили штурми росіян на Харківщині та уразили два танки
УкраинФорм
2025-05-06T22:46:35Z
За фактом чергового розстрілу рашистами трьох полонених військовослужбовців ЗСУ розпочато розслідування
Украина Криминальная
2025-05-06T22:15:26Z
Війна, день 1168. Україна та росія обмінялися військовополоненими — додому повернулися 205 українських військових
Football.ua
2025-05-06T22:00:56Z
З російського полону повернувся 22-річний буковинець, який пів року вважався зниклим безвісти
УкраинФорм
2025-05-06T21:46:35Z
Ворог просунувся на Харківщині та Луганщині: оновлення мапи DeepState
24tv
2025-05-06T21:03:37Z
Хронологія війни – день 1169: обстріл Запоріжжя та наліт дронів на Росію
Telegraf
2025-05-06T21:00:30Z
Росіяни поскаржилися на вибухи у Криму. У Москві не працюють банкомати – відео
Лига
2025-05-06T20:24:52Z
Цей Volkswagen насправді приховує сучасний Porsche під капотом
Топ Жир
2025-05-07T00:30:18Z
Jeep не підтверджує можливість появи нової моделі Compass у США
Топ Жир
2025-05-06T23:45:52Z
Tesla пропонує вживані Model 3 та Model Y з гарантією на акумулятор до 260 000 кілометрів
Топ Жир
2025-05-06T22:45:40Z
За 100 тисяч доларів цей Porsche намагається видати себе за Carrera GT
Топ Жир
2025-05-06T21:45:19Z
Ревані Найт нагадує розлюченого бика
Топ Жир
2025-05-06T20:45:43Z
Audi A6 з гібридною установкою демонструє вражаючу відстань на одному електричному заряді
Топ Жир
2025-05-06T20:15:20Z
Нова технологія LG перетворить поверхні на дисплеї: як вона працює
Фокус
2025-05-06T20:01:30Z
Пастка для водія: алкоголь у припаркованому авто обернеться величезним штрафом
Хвиля
2025-05-06T19:45:58Z
Чи можна оцінити ностальгію за 90-ми? Nissan впевнений, що так
Топ Жир
2025-05-06T19:30:45Z
Таке собі дозволить не кожен: яка найдорожча риба у світі і в якій країні вона популярна
24tv
2025-05-06T20:58:11Z
Чи можна їхати в Україну для туризму у 2025 році і що з собою мати
24tv
2025-05-06T20:12:16Z
Ці 3 кімнатні рослини проганяють з дому гроші: час їх викинути
24tv
2025-05-06T19:15:49Z
Ви встигнете їх посіяти у травні: ось квіти, які прикрасять сад без метушні з розсадою
Telegraf
2025-05-06T19:00:50Z
Типова підлога для гаража: який матеріал неочікувано варто розглянути для кухні
24tv
2025-05-06T18:54:38Z
Астрологи назвали 2 знаки зодіаку, які в травні захочуть провести більше часу наодинці
24tv
2025-05-06T18:18:44Z
Водоспади неймовірної краси: невідома локація у Карпатах, яку повинен побачити кожен
24tv
2025-05-06T18:10:39Z
Додайте цей компонент у лунку — і качани капусти виростуть великими
Telegraf
2025-05-06T18:10:00Z
Замінити дорогі "дизайнерські" кашпо для дачі ще ніколи не було так просто: як це зробити
Telegraf
2025-05-06T17:54:45Z
Інтер обіграв Барселону та став першим фіналістом Ліги чемпіонів
Факти ICTV
2025-05-07T00:24:10Z
Удар Світоліної визнано найкращим у жіночому тенісі за підсумками квітня
ZN UA
2025-05-06T22:58:25Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Арсенал в 1/2 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
2025-05-06T21:33:43Z
Дібала: Ювентус — це стиль життя
Football.ua
2025-05-06T20:52:09Z
Легендарний боксер, який був чемпіоном світу у трьох вагових категоріях, битиметься у 53 роки
24tv
2025-05-06T20:51:37Z
Гласнер та Фабрегас залишаються найбільш бажаними кандидатами для Лейпцига
Football.ua
2025-05-06T20:36:42Z
Венеція викупить Станковича в Інтера – Скіра
Football.ua
2025-05-06T20:34:27Z
Палка дружина гравця Шахтаря вразила публіку стильним образом у сукні з глибоким декольте
24tv
2025-05-06T20:12:06Z
Динамо підписало скандального легіонера, якого звинувачували у зґвалтуванні
24tv
2025-05-06T19:51:48Z
Ремастер Oblivion за тиждень увійшов до списку найбільш продаваних ігор року в США
InternetUA
2025-05-06T23:01:28Z
Аматори знайшли скарб давнього народу
Gazeta UA
2025-05-06T22:40:04Z
Російські хакери за тиждень атакували понад 50 нідерландських сайтів
УкраинФорм
2025-05-06T22:19:01Z
Трамп пропонує скоротити бюджет NASA на 24%
InternetUA
2025-05-06T21:25:17Z
Відеокарти NVIDIA RTX 5060 вийдуть 19 травня, — офіційно
ITC
2025-05-06T20:13:15Z
Що це за Durex такий: у компанії нарешті розкрили справжнє значення назви бренду
24tv
2025-05-06T19:21:29Z
Топ-10 налаштувань, які покращать роботу смартфонів Samsung
InternetUA
2025-05-06T18:40:24Z
Учені попереджають про поширення в Європі небезпечної цвілі через потепління
УкраинФорм
2025-05-06T18:34:30Z
Microsoft представила нові Surface Pro і Laptop — найтонші Copilot+ PC, зі Snapdragon X Plus та ціною від $800
ITC
2025-05-06T18:34:29Z