MY.UAНовини
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів
Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Не право, а обов’язок. Як мають працювати суди присяжних в Україні - думка юристів

Через чотири роки народні депутати таки дісталися законопроєкту про суд присяжних, що був внесений в Раду в липні 2020-го, і проголосували його в першому читанні. У пояснювальній записці йдеться, що документ базується на європейському досвіді і значна частина громадян України пов’язує з ним свої сподівання на справедливе вирішення своєї долі народними представниками, а не суддями, як носіями державної влади. На яких засадах ґрунтуються такі сподівання і наскільки вони реалістичні - дізнавалась журналіст Коротко про.

На кого випаде жереб

Інститут присяжних був задекларований в редакції Конституції України від 1996 року, а запроваджений 2012-го - з введенням в дію нового Кримінального процесуального кодексу. Однак відтоді він багато разів піддавався критиці, оскільки фактично підміняв собою інститут народних засідателів і фактично не мав впливу на вироки. Троє присяжних, як правило, погоджувалися з рішенням двох професійних суддів.

Ще одна проблема полягала в тому, що згодних стати присяжними доводиться шукати днем з вогнем, бо не приваблювали ні малі гроші, ні перспектива відлучатися з роботи. Присяжні засідають виключно у справах, де загрожує довічне позбавлення волі, а бажаючих вислуховувати моторошні подробиці подвійних убивств або вбивств у поєднанні зі зґвалтуваннями знаходилося небагато.

Законопроєкт № 3843 змінює систему відбору до складу присяжних. Керівники підприємств, установ та організацій зобов’язані будуть надати інформацію про свої кадри до теруправлінь Державної судової адміністрації, яка складатиме списки кандидатів у присяжні. Відбір здійснюватиме автоматизована - «сліпа» - система з підтягуванням Реєстру виборців та інших реєстрів. Віддалено це можна порівняти з мобілізацією: на кого випав жереб, той зобов’язаний виконати конституційний обов’язок.

Звільнити від нього можуть тільки поважні обставини, наприклад декретна відпустка або судимість. Безпідставна відмова бути присяжним каратиметься штрафом, так само як і відмова роботодавця вивільнити людину для участі в судових засіданнях (в іншому законопроєкті, що влітку був прийнятий за основу, йдеться про суми від 3 400 до 2 112 грн). При цьому обов’язок не знімається.

- Така сама система діє і за кордоном, - каже кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права НАН України Микола Сірий. – Участь представників народу у правосудді – це не бажання, а саме обов’язок. Присяжних обирають шляхом автоматичного жеребкування з мешканців судового округу. Це значно ширша територія, ніж, припустимо, один район Києва. Такі округи мають бути визначені і в Україні.

Як розподілятимуться повноваження

Як за нинішніми, так і за майбутніми правилами, присяжними не можуть бути чиновники, депутати всіх рівнів, військові, поліцейські, прокурори, спецслужбовці, юристи, адвокати, нотаріуси. Це також світова практика – вершителі доль не повинні представляти державу або силові структури. Зараз в Україні пошук кандидата звужує ще й віковий ценз: від 30 до 65 років. У законопроєкті, принаймні першому його читанні, верхня планка знята, а нижню опущена до 21 року.

Радикально змінилася формула складу суду присяжних. Замість 3+2 (троє від народу і двоє професійних суддів) має бути 8+1: Лава присяжних з восьми чоловік і один професійний суддя.

Роль присяжних:

  • після закінчення судового розгляду присяжні отримують і заповнюють опитувальний листок,
  • на кожне запитання мають відповісти лише «так» чи «ні»,
  • підсумок відповідей є вердиктом (ухвалою) щодо долі підсудного,
  • вердикт про винуватість вважається чинним, якщо 7 або всі 8 присяжних відповіли «так»,
  • якщо голосів «так» не вистачає для вердикту про винуватість, це трактується як вердикт про невинуватість особи,
  • якщо голоси розподілилися порівну, 4 на 4, це також трактується на користь обвинуваченого.

Роль професійного судді:

  • суддя не має права впливати на вердикт присяжних, а тільки постановляє його, складає і оголошує вирок суду,
  • в разі вердикту про невинуватість постановляє виправдувальний вирок і звільняє підсудного від запобіжного заходу,
  • в разі вердикту про винуватість постановляє обвинувальний вирок, призначає термін покарання, відшкодування матеріальної чи моральної шкоди.

Важливо! Обвинувальний вирок може бути оскаржений в апеляційну та касаційну інстанціє з трьох причин: порушення процедури формування Лави присяжних, порушення процесуальних норм, суворості призначеної міри покарання. Виправдувальний вирок можна оскаржувати тільки на підставі порушень у формуванні Лави присяжних. Тобто прокуратура позбавляється права захищати «честь мундиру», пишучи апеляції на кожне виправдання.

- Виправдана судом присяжних людина насправді може бути і винною. Але про це знатимемо, наприклад, ви і я. Якщо обвинувачення з точки зору присяжних не було переконливим, то всі питання до прокурора можуть бути тільки за місцем його служби: чи відповідає він своїй посаді, якщо передав до суду справу, яка не містить беззаперечних доказів вини. У європейському судочинстві взагалі не приймаються такі поняття, як «невстановлена особа», «у невстановлений час», «невстановленим предметом» тощо, - зазначає Микола Сірий.

Недешева реформа

Крім покарань за нехтування обов’язками присяжні матимуть і мотивацію до їх виконання. За ними зберігатиметься основне робоче місце, їм нараховуватиметься стаж, на них поширюватимуться гарантії недоторканності, які мають судді. Виплачуватиметься винагорода, що розраховуватиметься з посадового окладу судді місцевого суду (наразі це трохи більше 63 000 гривень). Але платитимуть не за повний місяць, а тільки за дні, коли проводяться судові зсідання. Також передбачені кошти на проїзд до суду і назад, компенсація винайму житла в разу такої потреби і добові на час відрядження в суд.

Перехідні положення передбачають, що коли закон набуде чинності (а пройшло, нагадаємо, тільки перше голосування), в перші два роки присяжні засідатимуть лише по справах, де передбачене довічне ув’язнення. Потім їх повноваження перейдуть і на інші види злочинів. Оскільки кількість учасників процесів розшириться, передбачається необхідність будувати нові, перебудовувати, добудовувати діючі суди.

В пояснювальний записці фігурують десятки мільйонів і мільярдів гривень, які мають закладатися в державний бюджет. Звідки візьмуться ці гроші і чи вистачить їх на повноцінну реформу, питання відкрите.

Але основна проблема навіть не в грошах. А в тому, що економна, сконцентрована, зважена європейська модель суду присяжних не налазить на нашу роздуту, розмиту, неквапну систему.

Як глядачі на виставі

- Чи бажано для України запроваджувати повноцінний суд присяжних? Категорично так. Правильно побудована система правосуддя передбачає розподіл відповідальності між суспільством і офіційною владою. Ця конструкція перевірена віками. Чи готовий український народ брати на себе таку відповідальність? Якщо у 1996 році, коли приймалась нова Конституція, ще могли бути сумніви, то тепер їх немає. Але чи все так просто: прийняли закон, набрали людей, збудували кілька судів, і готово? Не буде готово. Щоб народ міг повноцінно себе зреалізувати, мають діяти правильні процедури, - каже Микола Сірий.

Справжній суд присяжних, за поясненням експерта, не може працювати в режимі, коли справа розглядається 5 років.

- За кордоном це відбувається максимум за місяць. Навіть, коли у справі кілька фігурантів і епізодів. Англійська, американська модель ділить суд присяжних на дві частини - Велике журі і Мале журі. Велике попередньо оцінює справу, чи є в ній предмет для розгляду. На цьому етапі дається рафінований вижим події. Тобто прокурори не приносять 100 томів і кажуть: читайте. Ні. Прокурор виходить і за годину-дві викладає суть і головні неспростовні докази. Сторона захисту саме ці докази має спростувати до нуля. Якщо у прокурора не буде контраргументів, справа не має допуску до суду. Так з п’яти справ дві можуть бути закриті вже на цьому етапі.

Наступний етап – це розгляд по суті

- Суть полягає в тому, що все оцінюється з режимі безпосередності і безперервності, - пояснює наш консультант. - Не можна так, що послухали справу тиждень, а потім усі їдуть у відпустку і все забувають. Присяжні як глядачі на виставі – вони бачать дію за дією, маючи перерви тільки на прийом їжі та перепочинок, і формують для себе враження. Не буває так, що сьогодні слухаємо одного свідка, а через тиждень чи місяць викликаємо другого. Всі свідки знаходяться в сусідній з судом кімнаті і допитуються один за одним, перехресно в компактному режимі. Якщо у слідства і сторони захисту є 40 чи 50 свідків, визначається розумна кількість тих, хто може дати найбільш точну інформацію. Зміст у тому, що присяжний, який не є професійним юристом, сприймає подію в суді як в звичайному житті і гадає, правильно це чи не правильно. Більшого від нього не вимагається.

Щоб побудувати таку модель, яка буде насправді ефективною, нам треба якщо не геть ламати, то принаймні ґрунтовно перебирати нашу судову систему і витискати з неї воду.

Не тільки для довічників, але й і не для всіх

Український законопроєкт не передбачає фільтру у вигляді Великого журі. Однак прибирається нинішня норма, коли списки присяжних затверджуються на три роки і ті мають час подружитися з суддями. Передбачається, що нова Лава формуватиметься під кожну окрему справу. Звідси побоювання: чи вистачить «мобілізаційного ресурсу» присяжних, особливо, коли вони братимуться за справи не тільки довічників.

- Суд присяжних не може бути судом тільки довічників, бо тоді систему оцінки по шкалі ми переводимо в чорний сегмент, і вона не буде працювати з посиленням на обвинувачення. Система оцінки має бути сфокусована на середньому сегменті. Суди присяжних не розглядають усі справи. Вони збираються тільки по тяжких злочинах, якщо казати про строк покарання, то це 8-10 років. Встановлено, що саме такий термін ламає людину невідворотно. Про суд присяжних просить сам обвинувачений, сподіваючись, що його краще почує народ, ніж суддя, який уособлює державу, - пояснює Микола Сірий.

Правник відмічає, що не в усіх випадках варто звертатися до суду присяжних.

- Життєві ситуації часто дуже заплутані. Пояснити деякі можна тільки складною юридичною мовою, яку зрозуміє професійний суддя, але не зрозуміє сантехнік чи лікар в складі присяжних. Підозрюваному про це, як правило, повідомляє адвокат. Крім того, адвокати, які виступають у суді присяжних, правлять найвищі гонорари. Бо одна справа виступити перед професійним суддею з паперами, які фахово написав помічник, а інша – викладати факти перед присяжними точною, всім зрозумілою мовою, зачіпаючи іще й суто людські емоції.

В правильно сформованій моделі, каже правник, не може бути багато суду присяжних. Це не окремий суд, а складова судової системи.

Теги за темою
Законопроект
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Затримано зірку Onlyfans, що планувала переспати з 100 чоловіками
1News
2025-01-18T12:24:24Z
Військові Швеції долучилися до багатонаціональної бригади НАТО у Латвії
Европейская правда
2025-01-18T12:22:58Z
У Генштабі ЗСУ підтвердили ураження нафтобази в Калузькій області РФ
УкраинФорм
2025-01-18T12:09:03Z
"Не знаю, як пояснити": жінка розплакалась, побачивши свого водія таксі
Фокус
2025-01-18T12:00:40Z
283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль
Знай
2025-01-18T11:51:41Z
Українці встановили новий рекорд щодо приїзду в Польщу
ZN UA
2025-01-18T11:49:34Z
У Німеччині попередили, що Росія озброює армію понад потреби: до чого готується Москва
24tv
2025-01-18T11:48:45Z
Що робити, якщо примусово утримують в ТЦК: відповідь юристів
TSN
2025-01-18T11:36:13Z
Відома точна дата свята, коли будемо відзначати Різдво Пресвятої Богородиці у 2025 році
24tv
2025-01-18T11:12:47Z
Рецензія на другий сезон серіалу «Таємниця бункера» / Silo
ITC
2025-01-18T12:07:38Z
67-річний актор Стівен Фрай замилував фото з молодшим обранцем: яким було весілля пари
TSN
2025-01-18T11:48:40Z
PlayStation вшанували режисера Девіда Лінча, пригадавши рекламу, яку він зняв для консолі
24tv
2025-01-18T11:18:52Z
Топ 13 найкращих серіалів в історії Netflix: від класики до нових шоу
Фокус
2025-01-18T10:15:56Z
Скандал на Нацвідборі-2025: FIЇNKA вперше прокоментувала звинувачення в плагіаті
24tv
2025-01-18T10:03:35Z
Учасниця нацвідбору FIЇNKA відповіла на закиди про плагіат пісні та махлювання
TSN
2025-01-18T09:36:40Z
Співак JULIK: люди, які зробили ганебний вибір, запам'ятають це на все життя
GlavRed
2025-01-18T09:27:56Z
Суспільне презентувало документальний фільм «На захід від сходу»
Детектор М
2025-01-18T09:01:46Z
Не пішли шляхом батьків: донька Сумської хоче бути дизайнеркою, а Бужинської – пише казки
Комсомольская правда
2025-01-18T09:01:16Z
Маневрує і уникає усіх вимог Путіна: Бульба сказав, чого боїться Лукашенко
GlavRed
2025-01-18T12:22:41Z
СБУ повідомила про підозру ексведучому телеканалів Медведчука та Мураєва
Детектор М
2025-01-18T12:22:15Z
Помилково вважати, що Трамп одразу телефонуватиме Путіну - політолог
УкраинФорм
2025-01-18T12:22:04Z
Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T12:21:51Z
ДБР повідомило про підозру «куратору» РПЦ в Україні Вадиму Новинському
Детектор М
2025-01-18T12:15:04Z
На суддів у справі Коломойського та Боголюбова подано скаргу до Вищої ради правосуддя
24tv
2025-01-18T12:09:42Z
Вкотре осоромився: з чим пов'язані нові скандальні заяви Орбана про Росію та Україну
24tv
2025-01-18T12:09:16Z
Смертельно хворого Буйнова терміново прооперували: що сталося
GlavRed
2025-01-18T12:03:37Z
Генеральний директор Apple Тім Кук буде присутній на інавгурації Трампа
InternetUA
2025-01-18T11:58:24Z
На Одещині заблоковано хабарницьку схему складання іспитів та отримання водійських посвідчень
Украина Криминальная
2025-01-18T12:12:20Z
Усі, хто допомагає Росії, мають бути під тиском, відчутним не менше, ніж ці удари, – Зеленський
24tv
2025-01-18T12:09:15Z
У Києві тимчасово запустили автобус від Майдану Незалежності до станції метро «Лук’янівська»
УкраинФорм
2025-01-18T12:09:10Z
Українські захисники атакували ще одну нафтобазу в Росії та радіолокаційні станціі на ТОТ
ZN UA
2025-01-18T12:07:47Z
Зранку вибухи в Києві сталися майже з оголошенням тривоги: експерт пояснив чому
TSN
2025-01-18T12:06:58Z
Окупанти обезголовили українських бійців на території РФ і зняли відео з погрозами, — соцмережі
Фокус
2025-01-18T12:06:10Z
Станція метро, що постраждала внаслідок ранкової атаки на Київ, відновила роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T11:51:44Z
Б'ють туди не вперше: у Запоріжжі, де вгатили балістикою, росіянам привиділась західна техніка
24tv
2025-01-18T11:51:27Z
В Одесі затримали жінку, яка за хабар допомагала скласти іспити на водійські права
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T11:33:23Z
Балістичний удар по Києву: загинув охоронець та двоє людей у мікроавтобусі
ZN UA
2025-01-18T11:43:52Z
Національна поліція попереджає про шахрайства під приводом купівлі й доставки авто, дронів та спорядження для військовослужбовців
Украина Криминальная
2025-01-18T11:30:02Z
Другі роковини авіакатастрофи з керівництвом МВС у Броварах: як вшанували жертв трагедії
24tv
2025-01-18T11:06:08Z
Експрокурор, якого звинувачують у привласненні 8 кілограмів золота, мобілізувався і просить зупинити суд
Украина Криминальная
2025-01-18T10:48:52Z
Атака балістики на столицю: КМВА уточнила кількість жертв
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T10:33:32Z
Викрито учасників злочинної організації, які привласнили понад ₴90 мільйонів вкладників банку
Украина Криминальная
2025-01-18T10:12:19Z
Під ударом були Київ, Запоріжжя та Павлоград: головне про російську атаку по Україні 18 січня
24tv
2025-01-18T10:06:29Z
У Запоріжжі на місці російської атаки шукають ще трьох людей
УкраинФорм
2025-01-18T09:51:20Z
Влада Запоріжжя розповіла про стан постраждалих внаслідок атаки
УкраинФорм
2025-01-18T09:27:10Z
Розкриває темні сторони римського життя: у Помпеях розкопали лазню
TSN
2025-01-18T12:21:23Z
Місяць потрапив до списку об'єктів всесвітньої спадщини під загрозою зникнення
AIN
2025-01-18T12:12:53Z
Учені запідозрили, що виявлена у 2021 році скам'янілість мозазавра є лише майстерною підробкою
24tv
2025-01-18T12:03:28Z
10 секретів, як зберегти заряд батареї iPhone на весь день
InternetUA
2025-01-18T12:01:43Z
Спадний Місяць 15-28 січня 2025 року: чим зайнятися в цей період, щоб знайти гармонію
Политека
2025-01-18T11:34:45Z
"Живі" сонячні панелі: вони можуть не тільки генерувати енергію, а й очищати повітря
InternetUA
2025-01-18T11:34:36Z
Сонце "вибухнуло": Земля в зоні небезпеки магнітної бурі - які наслідки
GlavRed
2025-01-18T11:27:52Z
Наступний MacBook Air матиме Oxide LCD
Portaltele
2025-01-18T11:02:55Z
Світ охоплять війни, а ключові системи Землі вийдуть з ладу: названо найбільші загрози 2025 року
Фокус
2025-01-18T11:00:30Z
"Далгакиран Україна" забезпечила Запорізькій області частину резервної генерації
24tv
2025-01-18T12:18:32Z
В Україні значно скоротилася переробка винограду на виноматеріали
AgroNews
2025-01-18T12:09:53Z
Втрачаються сотні мільйонів гривень: в Україні планують закрити корупційну лазівку, відомі подробиці
Политека
2025-01-18T12:03:14Z
Голова ДПС Руслан Кравченко зустрівся з постійною представницею МВФ в Україні Прішилою Тофано
GlavRed
2025-01-18T11:45:26Z
Премія за високоолеїновий соняшник перевищила 5 тис. грн
AgroPortal
2025-01-18T11:30:43Z
Укрнафта пробурила першу свердловину на одному з родовищ в Івано-Франківській області
УкраинФорм
2025-01-18T11:18:47Z
Стало відомо, чого чекати від цін на продукти в 2025 р
AgroNews
2025-01-18T11:13:14Z
Грошові перекази українців можуть перевіряти: у НБУ назвали головні причини
Политека
2025-01-18T11:02:17Z
Курс валют в Україні 18 січня 2025 року: скільки коштує долар і євро
VGorode
2025-01-18T10:51:26Z
Ще більше щеплень для дітей: календар обов'язкових вакцин зміниться з 2026 року
FaceNews
2025-01-18T12:09:40Z
Вчені розкрили найефективніші способи кинути вейпінг
Portaltele
2025-01-18T11:02:16Z
Як харчування та здоровий спосіб життя допоможуть побороти виснаження
Знай
2025-01-18T10:51:43Z
Ніколи так не робіть: ось що станеться, якщо не чистити гребінець
24tv
2025-01-18T09:42:21Z
Чи варто їсти сиру картоплю і до чого тут вітамін С
24tv
2025-01-18T06:06:43Z
Вживання клітковини може захистити від інфекцій
Portaltele
2025-01-18T05:57:56Z
Чоловік пройшов 250 000 кроків за тиждень – і це повністю змінило його тіло
24tv
2025-01-18T04:36:28Z
Названо продукти, які зберігають молодість тіла
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T00:45:49Z
Волосся більше не буде електризуватися: що для цього треба зробити
24tv
2025-01-17T23:15:57Z
Гороскоп Таро на лютий 2025: Овнам - гроші, Тельцям - кохання, Близнюкам - успіх
GlavRed
2025-01-18T11:27:14Z
В 1000 разів смачніше за магазинне: готуємо домашнє морозиво з трьох інгредієнтів
24tv
2025-01-18T10:57:34Z
Як жінка перетворила темну і застарілу кухню на романтичну та сучасну: результат вражає
24tv
2025-01-18T10:30:29Z
Смачна вечеря у стилі Провансу: як приготувати ароматний і ситний цибулевий суп
Знай
2025-01-18T09:51:17Z
Годі плутати дружнИй і дружнІй: розберімось, у яких ситуаціях використовуємо кожне зі слів
24tv
2025-01-18T09:15:29Z
Знаки Зодіаку, які не вміють обманювати: астрологи склали топ-2
Политека
2025-01-18T08:42:07Z
Чоловік розповів, як 250 тисяч кроків на тиждень змінили його тіло
Фокус
2025-01-18T08:00:59Z
"Крабовий салат" в бокалі: він точно стане вашим новим кулінарним фаворитом
TSN
2025-01-18T07:48:32Z
Їм немає рівних: 3 знаки зодіаку, які обожнюють секс
24tv
2025-01-18T07:12:33Z
Український гімнаст, який виступав за Азербайджан, назвав винного у втраті Ковтуна
24tv
2025-01-18T12:09:00Z
Легендарний Йоганнес Бьо офіційно повідомив про завершення біатлонної кар'єри
24tv
2025-01-18T12:06:57Z
Забарний зіграє з перших хвилин проти Ньюкасла
Football.ua
2025-01-18T12:04:53Z
Полісся — Лехія: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-01-18T12:00:41Z
Крістал Пелес оголосив про придбання півзахисника Міллволла
Football.ua
2025-01-18T11:52:43Z
Баварія близька до продовження контракту з Девісом — Орнштейн
Football.ua
2025-01-18T11:37:28Z
Усика звинуватили у зірванні бою Ф'юрі – Джошуа
24tv
2025-01-18T11:21:12Z
Мілан зробив першу пропозицію Манчестер Сіті щодо Вокера
Football.ua
2025-01-18T11:13:05Z
Світоліна лишила на послання для України на камері після переможного матчу: миле фото
24tv
2025-01-18T11:12:06Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T11:30:48Z
Honda готує позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-01-18T10:04:15Z
Безпечний і довговічний: в Японії створили негорючий літій-іонний акумулятор
InternetUA
2025-01-18T10:04:09Z
ТОП 6 автомобільних аксесуарів, які можуть бути небезпечними для водія та спричинити ДТП
ТСН
2025-01-18T09:48:48Z
Передпродажна діагностика автомобіля – ключ до успішної угоди
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T09:24:18Z
Charge Cars зробила електромод із класичного Mustang
AutoCentre
2025-01-18T08:16:09Z
Знайдено секретне авто американців із 60-х "Amitron": міні-електрокар міг летіти 80км/год
Знай
2025-01-18T04:51:25Z
Не знають навіть досвідчені водії: три секретні функції в авто
GlavRed
2025-01-18T01:27:17Z
Трансформація авторинку: як змінився попит на дизельні авто в Україні
Хвиля
2025-01-18T01:09:06Z