MY.UAНовини
Що відомо про в’язницю Седнайя, яку звільнила сирійська опозиція: крематорій, прес для шибеників і повні підвали трупів
Що відомо про в’язницю Седнайя, яку звільнила сирійська опозиція: крематорій, прес для шибеників і повні підвали трупів

Що відомо про в’язницю Седнайя, яку звільнила сирійська опозиція: крематорій, прес для шибеників і повні підвали трупів

Неподалік від сирійського Дамаска триває боротьба за порятунок в’язнів військової в’язниці Седнайя – найбільшого місця утримання, тортур і вбивств противників режиму Асада. Багато з них досі заблоковані на кількох підземних поверхах, замасковані шляхи до яких рятувальники не можуть знайти вже кілька днів.

Пробираючись коридорами велетенського тюремного комплексу, сирійці знаходять не лише своїх давно втрачених близьких, а й десятки трупів закатованих в’язнів, катівні, а також інші свідчення нелюдської жорстокості сирійського режиму.

Людяна бійня

Седнайя, розташована приблизно за 30 кілометрів на північ від Дамаска, упродовж уже багатьох років – одне з найстрашніших місць, пов’язаних із режимом Асадів. Величезний комплекс, здатний вмістити кілька десятків тисяч в’язнів, аж до моменту його звільнення перебував у віданні Міноборони, під управлінням військової поліції.

В’язницю побудував і відкрив ще батько Башара Асада Хафез. Своїх перших ув’язнених вона прийняла 1986 року і вже тоді вважалася однією з найжорсткіших установ пенітенціарної системи Сирії, куди відправляли насамперед політичних в’язнів. Однак саме Асад-молодший перетворив її на один із символів людської жорстокості у XXI столітті.

Конвеєр тортур і смерті в Седнайї запрацював восени 2011 року, незабаром після початку масових протестів проти режиму Асада, які переросли в громадянську війну. За даними Amnesty International, лише лише тільки в період з вересня 2011 по грудень 2015 року в стінах тюремного комплексу було покарано  до 13 тисяч осіб, не враховуючи тих, що померли від катувань та нелюдських умов утримання.

Інша правозахисна організація, Syrian Observatory for Human Rights, запевняє, що до січня 2021 року жертвами однієї лише Седнайї стало більше ніж 30 тисяч людей, а загалом в асадівських в’язницях було вбито чи закатано щонайменше 104 тисячі осіб. Очевидно, що за останні роки ця цифра зросла.

У Седнайю міг потрапити будь-який громадянин Сирії, який висловив незгоду з політикою Асада. Для цього необов’язково було битися проти нього зі зброєю в руках. Ув’язненими ставали і громадські активісти, і члени їхніх сімей, і просто випадкові учасники мирних акцій протесту. Сюди ж прямували і бойовики терористичних угруповань, як-от “Ісламської держави” (ІД).

Військова в’язниця Седнайя після того, як озброєні групи, що виступають проти режиму Башара Асада, взяли її під свій контроль у Дамаску, Сирія. 9 грудня 2024 року. Фото: Emin Sansar / Anadolu Getty Images

Колишні в’язні Седнайї, яким кілька років тому вдалося опинитися на волі, розповіли про криваву тюремну рутину. Через неї щодня проходили тисячі ув’язнених – їх регулярно били й піддавали садистським тортурам, позбавляли їжі та води, роками тримали в повній ізоляції, змушували в’язнів вбивати одне одного (особливо родичів), гвалтували й навіть примушували до канібалізму. Міжнародна організація Human Rights Watch детально описала ці практики у звіті про тюремну систему Асада, яку ще 2012 року назвала “Архіпелагом тортур” (Torture Archipelago).

Люди, які пройшли через Седнайю, у розмовах із правозахисниками та журналістами називали в’язницю “людською бійнею” і “табором смерті”. За їхніми словами, тюремники винахідливо підходили не тільки до тортур, а й до способів умертвіння ув’язнених. Практикувалися масові кари(одночасно могли повісити десятки людей), спалювання живцем, обезголовлення, розчинення в кислоті. Від такого рівня повсякденної жорстокості багато ув’язнених просто божеволіли.

Визволення

Загони збройної опозиції досягли  Седнайї в суботу, 7 грудня. Уже наступного дня один із найбільш охоронюваних об’єктів режиму здався без бою – при наближенні повстанців охоронці втекли, залишивши ув’язнених замкненими в камерах.

Разом із потоком в’язнів гігантського тюремного комплексу, які кинулися на волю, до соцмереж і ЗМІ спрямувався також потік страшних таємниць, які довгі роки приховували стіни Седнайї.

Тисячі людей покинули в’язницю самостійно, радіючи несподіваному звільненню. Однак зробити це змогли далеко не всі з тих, хто залишився в живих. Багато хто був не в змозі поворухнутися, деякі збожеволіли від перенесених мук і відмовлялися залишати камери. У соцмережах завірусилося відео з чоловіком, який сидів навпочіпки, закутавшись у ковдру, – після часу, проведеного в ув’язненні, він не міг згадати навіть свого імені. Таких, як він, тільки в роликах, які можна знайти у відкритих джерелах, – уже десятки.

Деякі з них потрапили до Седнайї десятиліття тому. Наприклад, громадянин Йорданії Осама Альбатайна опинився за ґратами ще 38 років тому, за часів Хафеза Асада. Він теж збожеволів і практично розучився говорити.

Осама Альбатайна. Фото: Х

У стінах в’язниціутримувалися сотні жінок, деякі з них після звільнення відмовлялися покидати свої камери, побоюючись покарання і не вірячи в втечу Асада. Серед них багато молодих дівчат і навіть зовсім маленькі діти. Практично одночасно з його словами в соцмережах один за одним почали з’являтися докази того, що “конвеєр смерті” у в’язниці продовжував рутинно функціонувати і в останні дні Асада.

На одному з відео – склад мотузяних тросів із петлями для страт через повішання. За словами колишніх в’язнів, це один з найпопулярніших способів позбавити людину життя в сирійській в’язниці. Тіла повішених потім поміщали під металевий прес, який здавлював їх до товщини аркуша картону. У такому стані останки потім утилізували за межами в’язниці. Пристрій був навіть оснащений спеціальними каналами для стоку крові.

Люди пробивають стіну у в’язниці Седнайя. 9 грудня 2024 року. Фото: Ali Haj Suleiman / Getty Images

Випадки могли знищуватися і в спеціально збудованому в Седнайє крематорії. Про це США повідомляли ще 2017 року. Відомо, що сирійська влада ніколи не видавала родичам тіла тих, хто помер у Седнає.

У підвальних приміщеннях в’язниці були виявлені тіла десятків ув’язнених, багато хто з них – зі слідами катувань і насильницької смерті. Деякі з них були розчинені у кислоті до скелетованого стану.

Один зі звільнених в’язнів розповівпро тюремні порядки. За його словами, щоранку наглядачі проходили повз камери і вигукували імена тих, хто буде страчений. Потім їх забирали і тримали без їжі і води три дні, після страти тіла викладали в ряд у тюремному дворі.

Знамениті в’язні

Після звільнення Седнайї прояснилася доля деяких відомих в’язнів Асада, про яких довгий час нічого не було відомо. Не всі вони дожили до звільнення.

Один із них – сирійський правозахисник і громадський активіст Маазен Хамада, який став однією з осіб опору режиму Асада. З перших днів масових протестів він не тільки брав участь, а й особисто організовував мирне вуличне протистояння. За це вірні Асаду силовики 2012 року заарештували його і піддали витонченим тортурам, про які чоловік розповів у документальному фільмі “Зникнення Сирії”.

Маазен Хамада. Фото: Le Temps

Хамаді зламали ребра і повісили на залізних гаках, потім щипцями відірвали пеніс, після чого зґвалтували гострим предметом. Його поливали киплячою олією і водою, били залізними прутами. Після більш ніж півтора року тюремного ув’язнення у вересні 2013 року суд ухвалив рішення звільнити покаліченого активіста.

Емігрувавши у 2014 році до Нідерландів, Хамада став голосом вільної Сирії. Він виступав на різних конференціях, зустрічався із західними політиками, закликаючи їх зробити все можливе для припинення страждань свого народу.

У 2020 році Хамада вирішив повернутися в Дамаск, повіривши обіцянкам представників режиму не переслідувати його. Після цього він зник, і лише після звільнення Седнайї вдалося виявити тіло правозахисника на території сумнозвісної в’язниці.

Щасливішою виявилася доля колишнього пілота сирійських ВПС Рагіда аль-Татарі, який ще 1981 року відмовився виконувати наказ і бомбардувати опонентів Хафеза Асада, які здійняли заколот, у Хамі. Крім цього його звинуватили в недонесенні про дезертирство товариша по службі. Засуджений до довічного ув’язнення чоловік провів за ґратами 43 роки, поки не був звільнений з Седнайї.

У тюремному комплексі утримувалися і громадяни Росії. Телеграм-канал Conflict Zone 9 грудня опублікував їхні списки. Більшість росіян – уродженці республік Північного Кавказу, серед них багато дагестанців. Найімовірніше, вони воювали проти Асада у складі ІД та інших джихадистських угруповань. В іншому списку – імена 19 громадян РФ, які померли в Седнайї. Серед них п’ять татар і один “Іван з міста Іваново”.

Автор: Іван Лисюк

Джерело: vot-tak.tv

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Турне Близьким Сходом. Трамп прибув до Саудівської Аравії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:21:59Z
ЗМІ: затриманий за шпигунство у Стокгольмі – шведський дипломат
Европейская правда
2025-05-13T08:06:35Z
ЗМІ: ЄС може застосувати контроль над рухом капіталу та мита проти РФ у разі вето Угорщини
Европейская правда
2025-05-13T08:04:07Z
Допомагав спланувати удар по лініях електропередач Рівненської АЕС: затримано агента РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:00:28Z
Ультиматум для України та РФ від Трампа, «суперечка» за пʼять регіонів. Віткофф дав інтервʼю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:54:27Z
Польські перевізники блокують кордон України: ситуація на "Ягодині"
Agravery
2025-05-13T07:30:23Z
Попередження для всіх. Про наслідки викриття СБУ угорських шпигунів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:18:55Z
Путін та Зеленський говоритимуть особисто? Чому про 15 травня говорить увесь світ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:18:32Z
Віткофф сподівається на швидкий саміт Зеленського та Путіна
Vlasti
2025-05-13T07:00:15Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Євробачення-2025: де і коли дивитися перший півфінал та виступ України
VGorode
2025-05-13T08:12:52Z
Сторінка El Кравчука стала генератором ретро-фото із зірками українського шоубізу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:45:33Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
У сотнях шкіл Франції почали експеримент з "10-денним детоксом" від смартфонів
Европейская правда
2025-05-13T08:16:15Z
Велике будівництво набирає обертів… поблизу фронту. Найдорожчі проєкти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:00:29Z
«Це не наша історія». «Корчма Тарас Бульба» відреагувала на публікації в ЗМІ про власне закриття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:24:06Z
Через протест поляків перевізники масово уникають одного із пунктів пропуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T06:18:17Z
Майже рік захисник вважався зниклим безвісти. Згадаймо Олексія Андреєва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T06:00:36Z
У столичному ліцеї вчитель погрожував семикласнику: поліція розпочала перевірку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:33:19Z
Як врятувати Венецію від затоплення: Італія має новий план
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:18:28Z
Професія тракториста очолює рейтинг найзатребуваніших
AgroPortal
2025-05-13T05:00:45Z
Спільна молитва Української і Московської церков у Чернігові. Представник УПЦ МП пояснює, як сталося «диво»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:00:45Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
У яких країнах Європи найпростіше відкрити і вести бізнес: перелік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:12:22Z
В Україні відстрілюють диких птахів. Держпродспоживслужба пояснила, для чого це роблять
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:45:36Z
Блокада вантажів на КПП "Ягодин-Дорогуськ" триває, перевізники рушають іншими шляхами
Европейская правда
2025-05-13T07:18:10Z
USDA прогнозує в Україні більший урожай кукурудзи і менший — пшениці
AgroPortal
2025-05-13T07:00:24Z
Зниження цін на соняшник відновилось
AgroPortal
2025-05-13T06:30:55Z
Попит на сою зріс на внутрішньому ринку
Agravery
2025-05-13T06:07:37Z
Удар по РФ или имитация? Как в Евросоюзе хотят отказаться от российских энергоресурсов
Европейская правда
2025-05-13T06:04:13Z
Експорт агропродукції морським коридором сягнув 76 млн т
AgroPortal
2025-05-13T06:00:55Z
OSTCHEM зменшує виробництво селітри та карбаміду, але збільшує КАС
Agravery
2025-05-13T05:21:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
Окупанти на півдні зазнають катастрофічних втрат через власне командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:33:02Z
РФ заявила про захоплення селища на кордоні із Дніпропетровщиною: що кажуть ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:39:31Z
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
2025-05-13T03:09:36Z
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:03:24Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-13T02:48:27Z
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
2025-05-12T22:51:38Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
У Дніпрі підлітки знімали на відео чоловіка, що тонув: реакція поліції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:00:37Z
Нацполіція проводить понад 200 обшуків у рамках операції з ліквідації наркобізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:24:25Z
У Києві жінка випала з вікна багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T07:09:24Z
У Британії заарештували підозрюваного у підпалі будинку Стармера
Европейская правда
2025-05-13T06:52:25Z
У Франції судитимуть "гонщика" за наїзд на пожежника, що намагався зупинити його
Европейская правда
2025-05-13T05:28:52Z
У Мексиці в прямому ефірі вбито кандидатку в мери, яка проводила зустріч з виборцями
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
На Далекому Сході РФ вирує масштабна лісова пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:21:09Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Двоє українcьких баскетболістів стали переможцями молодіжного чемпіонату Естонії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:21:45Z
Найвидатніший шахіст сторіччя повідомив, що незабаром стане батьком
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:09:36Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z