MY.UAНовини
Що буде з населенням України після війни: демограф шокував прогнозом
Що буде з населенням України після війни: демограф шокував прогнозом

Що буде з населенням України після війни: демограф шокував прогнозом

Експерт пояснив, чому так стрімко скорочується чисельність населення.

В Україні стрімко погіршується демографічна ситуація. Про це навіть заговорили у парламенті, мовляв, рівень народжуваності в Україні вже найнижчий у світі, а рівень смертності – найбільший.

ТСН.uaз’ясовував, чи дійсно ми на межі демографічної катастрофи і що саме треба робити для покращення ситуації.

Що стало причиною росту смертності в Україні

Демограф Олександр Гладун зазначає, що під час війни достовірної демографічної інформації просто не може бути, бо її неможливо зібрати через активні бойові дії.

А щодо росту показників зі смертності, погоджується, що вони, можуть бути одними з найвищих у світі.

"В Україні третій рік триває війна, тож не дивно, що рівень смертності збільшується. Але цьому передувало ще одне випробування, яке пережила Україна – коронавірус. У 2021 році на тисячу мешканців коефіцієнт смертності становив 18,5. Ковід дуже сильно вплинув на ці показники. Для порівняння, у 2019 році коефіцієнт смертності становив 14,7, це – значне зростання. У передвоєнному 2021 році коронавірус вийшов на друге місце, як причина смерті в Україні. А вже потім рівень смертності збільшила та загострила повномасштабна війна", – розповідає ТСН.ua Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Смертність висока, але підрахунку не підлягає

За словами науковця, під час війни, мільйони українців виїхали з України за кордон. Переважно – це діти та люди працездатного віку, а от пенсіонери практично не виїжджали. Вони продовжують жити у прифронтових містах та селах.

Демограф додає, що люди у віці частіше вмирають, бо мають загострення хронічних захворювань, гинуть під час ворожих обстрілів, живуть у постійному стресі та подекуди без належного лікування. Можна припустити, що це також є причиною високого рівня смертності в Україні.

Статистика, яку наводять народні депутати жахає: з січня 2024 року по червень включно в Україні народилося 87 655, а померло 250 972 громадян. Про це свідчать відкриті дані Мінюсту, які відомство оприлюднює раз у пів року.

"В Україні кількість новонароджених та померлих реєструє Міністерство юстиції, але тільки на підконтрольній території. Тому цю статистику неможливо порівняти ні з 2021, 2022 та 2023 роками, бо лінія фронту постійно рухається та підконтрольна територія змінюється. Тому порівнювати ці дані в абсолютних числах некоректно", – зауважує Олександр Гладун.

Демограф пояснює, для того щоб хоча б приблизно розрахувати відносний показник смертності на тисячу людей, треба знати чисельність населення на підконтрольній Україні території, причому знати її за кожен рік – 2022, 2023, 2024, з урахуванням того, як змінювалася підконтрольна територія. Тому коректних показників, які б характеризували смертність населення в Україні у науковців, на жаль, немає.

Народжуваність не найнижча у світі, але від цього не легше

Схожа ситуація і з народжуваністю в Україні. Те, що вона у нас дуже занизька – факт. Для підрахунку, фахівці використовують "сумарний показник народжуваності" – скільки дітей в середньому народить одна жінка протягом репродуктивного періоду.

"Для того, щоб не відбувалося скорочення чисельності населення за рахунок природного чинника, треба, щоб 100 жінок в Україні народжували приблизно 210-220 дітей. Для різних країн – різні показники. В Україні у 2019 році сто жінок народжували 116 дітей. Тобто вдвічі менше, ніж потрібно. До речі, на цей процес теж дуже сильно вплинув коронавірус, хоча рівень народжуваності і до пандемії був не надто високий. А під час війни, він ще більше скоротився", – розповідає Олександр Гладун.

Скільки дітей народжують українки під час війни

Експерт не погоджується, з тезою, що рівень народжуваності в Україні найнижчий у світі.

Наприклад, у Південній Кореї сто жінок народжують лише 72 дитини. Тобто майже втричі менше, ніж потрібно для простого відтворення населення. В Китаї – сто жінок народжують 100 дітей. В Японії та Італії цей показник становить – 120 дітей на сто жінок.

"Скільки дітей народжують українки під час війни, ми точно оцінити не можемо, бо щоб вірно розрахувати цей показник, потрібно знати вікову структуру матерів. Ми її, на жаль, не знаємо. Тим не менш, за експертними оцінками, зараз в Україні 100 жінок народжують 90 дітей. А за оцінками ООН, сто жінок в Україні народжують 98 дітей, тобто у нас під час страшної війни, народжуваність трохи навіть вища, ніж в мирній Південній Кореї. Тому не можна казати, що народжуваність у нас найнижча у світі. Ми знаходимося у групі країн, де найнижча народжуваність, це більш коректніше формулювання", – зауважує Олександр Гладун.

Співвідношення народжень та смерті

Демограф розповідає, що є ще один показник, який береться тільки від обліку і не потребує інформації щодо чисельності населення чи вікової структури матерів при народженні дитини – зареєстрована кількість народжень та смертей. Народження та смерті реєструє Мінюст та передає інформацію на обробку до Державної служби статистики.

Йдеться про співвідношення народжень та смертей. Ще до війни ці показники вказували на демографічну кризу. У 2021 році на 100 народжень було 263 померлих – це, за словами Олександра Гладуна, дуже велике число.

"Аби не відбувалося скорочення населення, потрібно, щоб на 100 народжень припадало 100 смертей. За таких умов чисельність населення скорочуватися не буде. У нас же рівень смертності почав збільшуватися ще у 2020 році, коли на 100 народжень було 210 смертей, через значний вплив ковіду. У 2022 році на 100 народжень було 263 смерті, тобто війна суттєво не вплинула на це співвідношення. У 2023 році показник зріс до 265 смертей на 100 народжень. А вже у першому півріччі 2024 року це співвідношення "стрибнуло" до 286 смертей на 100 народжень", – розповідає Олександр Гладун.

Вчений додає, що ймовірно до кінця року отримаємо ще більш вражаючі цифри. Але і вони не можуть бути повними та об’єктивними, бо Мінюст реєструє ці показники лише на підконтрольній території.

Надія на "компенсаційні процеси"

За словами науковця, демографічна ситуація в Україні була складною до початку повномасштабного вторгнення, а війна її ще більше загострила.

"Війна – це завжди жах та постійна небезпека, за таких умов смертність зростає, а народжуваність зменшується. Але після кожної війни відбуваються так звані "компенсаційні процеси", коли рівень смертності зменшується, а рівень народжуваності трохи підвищується. В середньому цей процес триває десь три роки. Потім ці показники повертаються на свій природній рівень, якими могли бути, якби не війна", – запевняє Олександр Гладун.

Що буде після війни

Ми поцікавилися у експерта, що відбуватиметься з населенням України після закінчення війни.

За словами Олександр Гладуна, чисельність населення України скорочується з 1993 року.

"Зараз ця тенденція дещо прискорилася. Особливо в 2022 році, за рахунок міграції, чисельність населення впала в Україні дуже сильно. В подальшому, ми теж прогнозуємо, що вона буде потроху скорочуватися. Темпи цього скорочення залежать від тривалості війни та від того, наскільки ми зможемо проводити активну демографічну політику у частині зменшення смертності та підвищенні рівня народжуваності", – пояснює Олександр Гладун.

Демограф запевняє, що у післявоєнний період, головна задача України буде полягати у стабілізації чисельності населення, щоб воно не скорочувалося великими темпами.

Проблеми зі смертністю по всій Європі

За словами науковця, зараз у Європі, а також в ЄС, дуже мало залишилось країн, у яких би народжуваність перевищувала смертність. Тобто скорочення чисельності населення відбувається у більшості країн за рахунок природного чинника.

"За прогнозами ООН, приблизно у 2080-х роках, чисельність населення світу теж перестане збільшуватися та почне скорочуватися. Тому в середньому по світу, кількість смертей буде перевищувати кількість народжень. Тобто це такий загальносвітовий "тренд", тільки в кожній країні він відбуватиметься по-різному, з різними темпами та у різні роки, в залежності від різних чинників. Тому у цьому сенсі Україна не є якоюсь унікальною країною. Унікальність ситуації полягає лише в тому, що у нас дуже великі темпи скорочення чисельності населення, які потрібно пригальмувати", – зауважує Олександр Гладун.

Якщо війна триватиме ще три роки

Війна в України триває вже три роки, якщо вона триватиме ще стільки ж, то, звісно, більше поглибить демографічну кризу.

"Ставатиме гірше, бо на фронті будуть гинути наші військові, люди помиратимуть під обстрілами під час російських повітряних атак. Адже Росія може обстріляти будь-яке місто України. А ще не забуваймо, що у нас відносно стара структура населення – у людей багато хронічних захворювань і вони будуть загострюватися, а це теж підвищуватиме рівень смертності в країні. Додайте сюди психологічні стреси, які значно погіршують фізичний стан людей, а частина громадян не може отримати з різних причин адекватне лікування. Саме тому демографічна ситуація зараз повністю залежить від ЗСУ. Чим швидше вони здобудуть перемогу, тим швидше можна буде сподіватися на відносне покращення демографічної ситуації", – підсумовує Олександр Гладун.

Раніше ТСН.ua розповідав, яким буде населення України 2040 року: існують три варіанти і хто будуватиме рай для українців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українська громада в Туреччині відзначила Великдень
УкраинФорм
2025-04-21T10:15:55Z
99 років з дня народження Єлизавети II: найзнаковіші події у житті королеви
24tv
2025-04-21T10:15:49Z
Як повертатимуть жінок з-за кордону: вигадали механізм, через який тиснутимуть
Знай
2025-04-21T10:12:53Z
Британія хоче збільшити виробництво зброї, аби не залежати в цьому від основних партнерів – The Guardian
ZN UA
2025-04-21T10:09:44Z
В Україні пришвидшилось старіння нації: як це може вплинути на державу
Gazeta UA
2025-04-21T10:09:17Z
Узбекистан запровадить «золоті візи» для іноземців
УкраинФорм
2025-04-21T10:09:14Z
Норвезькі розробники представили інноваційну акустичну протиторпедну систему Tordec
InternetUA
2025-04-21T10:01:53Z
Робота для пенсіонерів у Запоріжжі: кому заплатять від 16 тисяч гривень
Политека
2025-04-21T10:01:44Z
Керівники ЄС висловили співчуття у зв'язку зі смертю Папи Франциска: Він надихав мільйони людей
УкраинФорм
2025-04-21T10:00:49Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Реальна цифра: у Росії підрахували, за скільки років Україна зможе отримати ядерну зброю
Фокус
2025-04-21T10:12:57Z
Розвідка Британії розповіла, як РФ мілітаризує і "зомбує" молодь через систему освіти
Европейская правда
2025-04-21T10:12:37Z
Колишній речник Пентагону вважає можливою відставку Гегсета
Европейская правда
2025-04-21T10:12:24Z
Соратник Зеленського пояснив, як участь Китаю у війні може вплинути на США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T10:06:23Z
В Італії готують скаргу через закриття Колізею заради Венса
Европейская правда
2025-04-21T09:54:50Z
"На це потрібно 2-3 роки": Гончар сказав, що може розвалити економіку РФ
GlavRed
2025-04-21T09:54:43Z
НАЗК частково обмежить доступ до Реєстру декларацій через технічні роботи
УкраинФорм
2025-04-21T09:40:46Z
В МЗС РФ відповіли Держдепу щодо "великоднього перемир'я" після свят та звинуватили Зеленського
Gazeta UA
2025-04-21T09:40:41Z
Як розрізнити укуси комах: характері ознаки, які допоможуть уникнути ускладнень
Gazeta UA
2025-04-21T08:30:04Z
Експерти назвали чотири дивні ознаки старіння
Факти ICTV
2025-04-21T07:54:05Z
Як прожити понад століття: сім порад від 101-річного дієтолога
Gazeta UA
2025-04-21T07:18:40Z
Як харчування впливає на зморшки
360ua.news
2025-04-21T07:18:00Z
Через це ваше волосся ламке і сухе: від цих звичок потрібно позбавитись
24tv
2025-04-21T07:03:37Z
Учені довели, що освоєння гаджетів знижує ризик деменції майже на 60%
Факти ICTV
2025-04-21T06:42:33Z
Україна закупить в Ізраїлі препарат на випадок ядерної загрози – Times of Israel
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T06:24:10Z
Найбільше дослідження поставило крапку в суперечках про вплив вейпу на здоровʼя
24tv
2025-04-21T06:18:41Z
Психологи пояснили, як впоратися з регулярними нічними кошмарами
Факти ICTV
2025-04-21T05:54:18Z
Фільм Параджанова «Тіні забутих предків» повертається у прокат в оновленій версії
УкраинФорм
2025-04-21T10:09:53Z
Чоловік завдяки прибиранню на горищі розбагатів на $24 тисячі: що він знайшов
Фокус
2025-04-21T10:00:05Z
Україна представила на виставці у Японії видання друкарні «Фактор-Друк», відновленої після обстрілу
УкраинФорм
2025-04-21T09:41:30Z
Другий сезон «Андору» отримав ідеальні перші відгуки: «Стандарт, на який рівнятимуться усі майбутні Зоряні війни»
ITC
2025-04-21T09:13:41Z
Японці намагаються заборонити ШІ створювати зображення у стилі анімацій Міядзакі
InternetUA
2025-04-21T09:01:53Z
Після шести років стосунків: зірка "Сутінок" Крістен Стюарт таємно одружилася
24tv
2025-04-21T08:57:42Z
Каннський кінофестиваль 2025: усе про конкурс та участь України
Факти ICTV
2025-04-21T08:51:03Z
У Ризі відкрили виставку дитячих робіт «100 картин дітей незламної України»
УкраинФорм
2025-04-21T08:39:30Z
“Сімейка Крудс” знову у центрі уваги
360ua.news
2025-04-21T08:24:15Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T10:06:23Z
У Києві чоловік погрожував 10-річному хлопчику ножем та відібрав у нього телефон: його ув'язнять
24tv
2025-04-21T10:03:33Z
У Харкові внаслідок підпалу в багатоповерхівці постраждали шестеро людей
Мій Харків
2025-04-21T09:46:57Z
На Львівщині дитина випала з третього поверху, поки її матір була п'яна
24tv
2025-04-21T09:30:28Z
На Харківщині на міні підірвався пожежний автомобіль з двома працівниками
Комсомольская правда
2025-04-21T09:16:23Z
На Дніпропетровщині чоловік влаштував стрілянину: в поліції розповіли деталі інциденту
24tv
2025-04-21T08:45:00Z
У передмісті Харкова затримано ділка, який за 11 000 доларів США організовував «повний сервіс» з ухилення від мобілізації
Мій Харків
2025-04-21T08:39:20Z
Росіяни атакували прикордонне село на Сумщині, є загиблий
УкраинФорм
2025-04-21T08:36:28Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
Украина Криминальная
2025-04-21T08:27:16Z
Тепло триватиме недовго: синоптик попередив, коли очікується похолодання
ZN UA
2025-04-21T10:06:06Z
В Ужгороді - пік цвітіння сакур
УкраинФорм
2025-04-21T09:48:25Z
Ворог використовував «перемир’я», щоб підтягнути свої резерви - Коваленко
УкраинФорм
2025-04-21T09:43:44Z
Столична влада анонсувала черговий етап демонтажу реклами: перелік локацій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T09:36:34Z
Завтра в Україні буде дуже тепло: повідомили прогноз
Gazeta UA
2025-04-21T09:33:53Z
За незаконне збагачення судитимуть експрацівника Львівської митниці
1News
2025-04-21T09:33:23Z
Росіяни відступають із західних околиць Покровська - Трегубов
УкраинФорм
2025-04-21T09:33:20Z
Похолодання вдарить в Україні: стала відома дата дуже низьких температур
GlavRed
2025-04-21T09:30:02Z
Прикордонники не відчули обіцяного росіянами «припинення вогню» - Демченко
УкраинФорм
2025-04-21T09:27:48Z
Як збільшити врожай полуниці вдвічі - змініть послідовність робіт на грядці
Gazeta UA
2025-04-21T10:03:46Z
Острів Санторіні під загрозою: вчені досліджують підводний вулкан
Факти ICTV
2025-04-21T10:01:25Z
Нізащо не підживлюйте ці рослини попелом: шкоди більше, ніж користі
24tv
2025-04-21T09:51:19Z
Потрібно всього 2 порошки: як за день позбутися мурах на ділянці
GlavRed
2025-04-21T09:40:34Z
"Тепер я не зможу його їсти": люди дізналися справжній рецепт майонезу
Фокус
2025-04-21T09:36:26Z
Результат миттєвий: як позбутися молі у квартирі
24tv
2025-04-21T09:30:27Z
Що не можна робити у перший тиждень після Пасхи: точна відповідь
24tv
2025-04-21T09:00:22Z
Китайський гороскоп на завтра 22 квітня: Бикам - страждання, Тиграм - образи
GlavRed
2025-04-21T08:27:46Z
Як з паски приготувати вишуканий десерт: ця ідея врятує засохлу великодню випічку
Gazeta UA
2025-04-21T08:24:49Z
АРМА оголосило відбір управителя для арештованого російського судна
УкраинФорм
2025-04-21T10:15:39Z
Від постачання зброї до інвестицій у виробництво: ЄС змінює стратегію підтримки України
Хвиля
2025-04-21T10:12:57Z
Аграрії цьогоріч отримали 15,4 мільярда за доступними кредитами
УкраинФорм
2025-04-21T10:12:55Z
Коливання долара в Україні: аналітики спрогнозували, що буде з курсом
GlavRed
2025-04-21T10:06:37Z
Доведеться платити майже удвічі більше: на які овочі рекордно злетіли ціни
GlavRed
2025-04-21T10:03:27Z
Китай застеріг країни від укладення торгових угод із США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T09:51:46Z
Українці можуть отримувати щомісяця 500 гривень на оплату комуналки
24tv
2025-04-21T09:51:19Z
Аграрії з п’яти областей безкоштовно отримають насіння кукурудзи
Agravery
2025-04-21T09:46:20Z
Фон дер Ляєн попередила Big Tech: ЄС застосує цифрові правила до всіх – без винятків
Европейская правда
2025-04-21T09:43:09Z
Світоліна в Руані встановила особисте досягнення - не програла жодного сету
УкраинФорм
2025-04-21T10:03:19Z
Мак Аллістер: Гол Трента — результат його важкої праці після травми
Football.ua
2025-04-21T09:58:08Z
Український баскетболіст Герун оформив дабл-дабл у матчі чемпіонату Японії
УкраинФорм
2025-04-21T09:48:03Z
Ніжна Меркушина зачарувала публіку красою на фоні квітучих сакур: яскраві фото
24tv
2025-04-21T09:45:45Z
На фронті загинув український регбіст
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T09:43:38Z
Каррагер: Трент не повинен грати за Ліверпуль, якщо він має намір покинути клуб
Football.ua
2025-04-21T09:43:03Z
У Франції на годину зупинили футбольний матч через атаку на рефері
24tv
2025-04-21T09:24:14Z
Серія А перенесла всі матчі сьогоднішнього дня через смерть Папи Франциска
Football.ua
2025-04-21T09:22:18Z
Гвоздик зізнався, чому перестав стежити за новинами з України
24tv
2025-04-21T09:15:03Z
NAVI Junior перемогли у YaLLa Compass Spring і круто піднялися в рейтингу Valve
24tv
2025-04-21T10:15:11Z
У вотсапі додали функцію перекладу повідомлень та оновлень каналів для користувачів Android
Детектор М
2025-04-21T10:07:14Z
Українці зможуть побачити пік метеоритного дощу Ліриди – дата
Факти ICTV
2025-04-21T09:58:39Z
ОАЕ планують довірити ШІ написання законів. Експерти попереджають про галюцинації
Лига
2025-04-21T09:58:33Z
Ремастер Oblivion важить 120 ГБ і з’явиться без анонсу 21 квітня, — датамайнер
ITC
2025-04-21T09:54:59Z
8 ГБ вже недостатньо? Молодша NVIDIA RTX 5060 Ti втрачає до 30% FPS і не тягне DLSS 4
ITC
2025-04-21T09:54:27Z
Експерт назвав ознаки електронного листа із вірусами
InternetUA
2025-04-21T09:46:55Z
Обидві нові моделі штучного інтелекту OpenAI галюцинують більше, ніж їхні попередники
24tv
2025-04-21T09:36:38Z
За винятком чотирьох днів, попереду кілька тижнів без сильних магнітних бур
ZN UA
2025-04-21T09:33:27Z
Новий гібридний мінівен Buick розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-04-21T10:07:55Z
BYD розгортає повний драконів стиль на автосалоні у Шанхаї, демонструючи концепції ЕВ
Топ Жир
2025-04-21T09:45:20Z
Marchi Mobile пропонує будинок на колесах за $3 мільйони
AutoCentre
2025-04-21T09:03:59Z
Новий трирядний електричний кросовер Nio L90
Топ Жир
2025-04-21T09:00:10Z
Турецькі розробники представили новий бойовий морський дрон LEVEND
InternetUA
2025-04-21T08:31:49Z
Mansory презентувала 1000-сильний Audi RS Q8
AutoCentre
2025-04-21T08:07:36Z
Ще один автовиробник відмовився від електрокарів: названо причину
ЗаРулем
2025-04-21T07:04:33Z
Toyota анонсувала дебют нового седана розміром з Camry
AutoCentre
2025-04-21T07:04:28Z
Чому вигідно купувати автозапчастини з Польщі?
AutoCentre
2025-04-21T06:46:58Z