MY.UAНовини
Міфи і реальність законопроєкту про нагляд за місцевим самоврядуванням
Міфи і реальність законопроєкту про нагляд за місцевим самоврядуванням

Міфи і реальність законопроєкту про нагляд за місцевим самоврядуванням

1. Міф перший: нагляду за органами місцевого самоврядування не існує

Замість тисячі слів пропонуємо розглянути інфографіку:

Як бачимо, в реальності наглядачів і контролерів за місцевим самоврядуванням більше, ніж достатньо – від мовних інспекторів… до державної архівної служби…, від поліції… до НАБУ…

30 жовтня 2024 року Верховна Рада України продовжила цей список – розширила повноваження Рахункової палати України в частині нагляду за місцевим самоврядуванням.

Зроблено це за вже апробованою останнім часом політтехнологією – «так вимагають іноземні партнери, тому ми голосуємо не читаючи (не думаючи, не …)».

Цим рішенням насправді розпочато демонтаж системи фінансового нагляду/контролю за фінансовою діяльністю органів місцевого самоврядування. Чому? Бо народна мудрість стверджує, що «в семи няньок дитина без ока». Кошти муніципалітетів будуть тепер одночасно та за аналогічними показниками контролювати два центральні органи: Рахункова палата та Державна аудиторська служба. Конфлікти між цими органами держвлади неминучі, збільшення вдвічі штату чиновників-контролерів призведене до збільшення видатків з Держбюджету на виконання аналогічних функцій та до необхідності збільшення штату в держорганах. Для місцевих чиновників – це додаткові підстави оскарження висновків контролерів. Буде як в анекдоті про Ізя/Слава – беру висновок того органу, який зручніший. В такій ситуації програють всі: державна влада, муніципальна влада, а головне – громадяни України.

 2. Міф другий: європейські партнери визначили схвалення законопроекту №4298 як умову для отримання коштів Ukraine Facility

Окремі спікери від влади під копірку тиражують тезу, ніби схвалення законопроєкту №4298 є індикатором виконання вимог для отримання допомоги за Ukraine Facility.

Замість тисячі слів достатньо подивитись пункт 72 преамбули Регламенту 2024/792 Європейського Парламенту та Ради Європейського союзу, яким засновано Ukraine Facilitу, де йдеться про чітке розмежування повноважень, відповідні внутрішні структури муніципалітетів, пропорційну систему нагляду за місцевими органами влади відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування в одному реченні.

Вже в Плані Україна, який розроблений Урядом України на виконання  Ukraine Facility, але з порушенням його Регламенту, бо готувався без залучення представників органів місцевого самоврядування всупереч вимогам європейських партнерів, розподіл повноважень і нагляд розведені у часі. При чому розведені «навпаки» порядку, визначеного тезами Ukraine Facility: на весну 2025 року запропонували нагляд, а на весну 2026 року розподіл повноважень.

Таке формулювання української сторони не тільки не відповідає вимогам Ukraine Facility й логіці. Воно вже отримало зауваження наших європейських партнерів до лютневої редакції законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні», реєстр. №4298, викладених в Висновку Секретаріату Конгресу регіональних і місцевих влад Ради Європи від 21.02.2024 щодо:

  • значного розширення в законопроєкті форм нагляду (пункти 43, 44, 45, 46, 47, 48, 61 Висновку), що порушує положення статті 8 Європейської хартії місцевого самоврядування;
  • великої кількості повноважень місцевих державних адміністрацій в різних сферах (пункти 59, 62 Висновку), що означає відступ від субсидіарності, передбаченої статтею 4 Європейської хартії місцевого самоврядування;
  • відсутності чіткого розподілу повноважень (пункт 37 Висновку), що призведе до дублювання контрольних функцій та суперечить статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування.

Насправді в Ukraine Facilitу, як і в Звіті Європейської Комісії про готовність України до переговорів про вступ до Європейського Союзу, розподіл повноважень і пропорційна система нагляду визначені в одному пункті і повинні бути одночасно реалізовані Україною. Адже європейці ставлять вимогу навести лад в системі нагляду за місцевим самоврядуванням (дивись Міф перший), а не породжувати нових контролерів чи наглядачів.

Оскільки текст законопроєкту №4298 в редакції лютого 2024 року суперечить Європейській хартії місцевого самоврядування та пересмикує вимоги Ukraine Facility, то його схвалення в такій редакції може призвести до блокування чергового траншу допомоги. Враховуючи це - варто доопрацювати його редакцію або внести новий законопроєкт, що забезпечить чітке розмежування повноважень, відповідні внутрішні структури муніципалітетів, пропорційну систему нагляду за місцевими органами влади відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування.

 3. Міф третій: нагляд це єдине, чого не вистачає для завершення реформи місцевого самоврядування

Тут можна було написати багато, але реальність у кожного за вікном. Зупинимось тільки на глобальних речах.

Чи є у державної влади стратегічне бачення функціонування та розвитку місцевого самоврядування? Відповідь очевидна – ні.

Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні була схвалена більше 10 років тому. Саме по ній, завдяки Володимиру Гройсману, почалась та впроваджувалась децентралізаційна реформа.

Але час йде, з’являються нові виклики, особливо в умовах війни, постають нові завдання. І на питання міжнародних партнерів – як ви бачите відновлення місцевого самоврядування, відповіді у державної влади на сьогодні нема. Бо відновлення – це не про закопати мільярди допомоги в інфраструктуру, а якісно змінити систему публічного управління. В тому числі на місцевому рівні.

Саме тому в квітні 2024 року, на 10-ту річницю децентралізаційної реформи, Асоціацією міст України була представлена Концепція відновлення місцевого самоврядування України, розроблена спільно з міжнародними партнерами.

Концепція відновлення це стратегічний документ, що визначає засади функціонування місцевого самоврядування в умовах війни та на 10 років після Перемоги України; окреслює напрями реформування системи публічної влади та відновлення місцевого самоврядування; містить чіткі критерії оновлення системи місцевого самоврядування в усіх сферах життєдіяльності громад.

Насправді попереду, до справжньої децентралізації та демократизації суспільства, ще довгий шлях. Зважаючи на те, що великі зусилля та втручання Ради Європи потрібні були навіть для того, щоб змусити державну владу взяти на себе зобов’язання по оновленню Концепції 2014 року, цей шлях буде складним. Завершення цього шляху вінчатимуть зміни до Конституції України, які зроблять реформу незворотньою.

4. Міф четвертий: законопроєкт №4298 передбачає нагляд тільки за законністю рішень місцевого самоврядування

З останньої редакції законопроєкту вилучено положення «Забезпечення законності при виконанні органами місцевого самоврядування власних повноважень здійснюється щодо дотримання ними Конституції та законів України» в статті 59-2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Це різко збільшує кількість документів, на відповідність яким буде здійснюватися нагляд. І, відповідно, підвищує обсяг і глибину перевірок, можливості для виявлення несуттєвих порушень, різного роду втручань у діяльність органів місцевого самоврядування. Стерто єдину ознаку, що розмежовує нагляд за власними та делегованими повноваженнями.

Таке положення, що міститься в останній редакції проєкту №4298, суперечить частинам 2, 3 статті 8 Європейської хартії місцевого самоврядування:

«2. Будь-який адміністративний нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування, як правило, має на меті тільки забезпечення дотримання закону та конституційних принципів. Однак вищі інстанції можуть здійснювати адміністративний нагляд за належністю виконання завдань, доручених органам місцевого самоврядування

3. Адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування здійснюється таким чином, щоб забезпечити домірність заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти».

Також це суперечить пункту 2 розділу І, пункту 2 розділу ІІ Керівних принципів щодо вдосконалення систем нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування Рекомендацій CM/Rec(2019)3 Комітету Міністрів Ради Європи від 4 квітня 2019 року:

«I. Принципи нагляду

2. Застосування цих принципів повинно в усіх аспектах поважати концепцію самоврядування, викладену в статті 3 Хартії, і розрізняти власні та делеговані повноваження, якщо вони мають значення, викладене нижче:

i. власні повноваження: відповідно до пункту 4 статті 4 Хартії, «повноваження, надані органам місцевого самоврядування, як правило, є повними і виключними»;

ii. делеговані повноваження: відповідно до пункту 5 статті 4 Хартії, «якщо повноваження делеговані їм центральним або регіональним органом влади, місцевим органам влади надається, наскільки це можливо, свобода розсуду у пристосуванні їх здійснення до місцевих умов».

«II. Цілі та рамки нагляду

2. Характер та обсяг нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування має бути визначений законом, залежно від того, чи стосується він повноважень, що належать до власної компетенції органів місцевого самоврядування, чи здійснюється за дорученням центральних або регіональних органів влади».

Насправді запропонована цього року редакція проєкту №4298 передбачає введення нагляду й контролю не тільки за делегованими, але й власними повноваженнями органів місцевого самоврядування.

Законопроєкт №4298 також вводить зупинку дії відповідного акта органу місцевого самоврядування на час розгляду вимоги про усунення порушення законності в частині 2 статті 59-6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що призведе до можливості невибіркового, позасудового зупинення будь-якого акта муніципалітету та створить можливості тиснути на місцеве самоврядування масовим надсиланням таких вимог. Це суперечить частині 3 статті 8 Європейської хартії місцевого самоврядування:

«3. Адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування здійснюється таким чином, щоб забезпечити домірність заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти».

Більше того, якщо подивитись на законопроєкт №4298 не тільки з боку органів місцевого самоврядування, а й з боку бізнесу, що працює в Україні, то в підприємців й надалі буде той самий контролер. Адже в статті 18 законопроєкту №4298 передбачено державним адміністраціям право здійснення контролю на території, а стаття 19 закріплює за ними право здійснювати перевірки об’єктів всіх форм власності та давати всім обов’язкові до виконання розпорядження.

Отже, автори законопроєкту запроваджують повноцінну контролюючу структуру, яка обмежуватиме не тільки права місцевого самоврядування, але й розвиток економіки. І така структура ще й паралельно зберігає широкі управлінські і політичні завдання, які очікувано обтяжуватимуть нагляд.

5. Міф п’ятий: про вплив місцевого самоврядування на формування керівного складу місцевих державних адміністрацій

Автори законопроєкту №4298 стверджують, що закладають начебто прозору процедуру відбору керівників державних адміністрацій за участі асоціацій органів місцевого самоврядування.

Насправді, передбачена законопроектом №4298 в статті 27-1 Закону України «Про державну службу» Єдина комісія з формування керівного складу місцевих державних адміністрацій, яка проводитиме конкурси на зайняття посад голів обласних державних адміністрацій, конкурси на зарахування до кадрового резерву на посади голів районних державних адміністрацій та дисциплінарні провадження щодо голів місцевих державних адміністрацій, буде складатися з восьми членів, серед яких два – з асоціацій. При прийнятті рішень більшістю від присутніх така кількість представників місцевого самоврядування в Комісії дозволить тільки озвучити іншим членам Комісії проблеми про кандидатів на посади голів місцевих адміністрацій. На остаточне рішення це ніяк не вплине, оскільки воно буде прийматися відповідною більшістю.

Законопроєкт передбачає включення в Комісію двох представників асоціацій зі всеукраїнським статусом. Хоча станом на сьогодні таких є чотири. Отже, дві будуть виключно констатувати події в Комісії, а дві спостерігати ззовні. Зверніть увагу – констатувати, не впливати, бо їх двоє з восьми у складі.

Але й навіть не це головна імітація демократичного відбору через участь асоціацій. Далі цікавіше.

Зазначена в законопроєкті щорічна ротація представників асоціацій юридично означає, що від тих самих двох асоціацій зі складу Комісії в ідеалі (в разі ухвалення відповідних рішень Урядом) будуть щорічно змінюватись представники. А інші дві асоціації навіть констатувати прийняті представниками органів державної влади рішення всередині Комісії не зможуть ніколи. Адже зрозуміло, що між асоціацією, яка формує позицію місцевого самоврядування й захищає її в діалозі з органами державної влади, та між згідною на всі пропозиції органів державної влади асоціацією місцевого самоврядування, відповідний орган подання (міністерство) подасть на затвердження Уряду ту, яка лояльна до нього. Тим більше це зрозуміло зараз, коли представники державної влади публічно називають окремі асоціації й вибірково не називають ту, яка має відмінну від центральної влади, сформовану місцевим самоврядуванням, позицію.

Висновок: жодного впливу місцеве самоврядування на прийняття рішень щодо керівного складу місцевих державних адміністрацій не матиме.

Міфи розвінчані

Люди вимагають правди.

Війна змушує до справедливості.

Наше спільне завдання – максимально допомогти нашій Перемозі, реалізувати Ukraine Facilitу та забезпечити демократичні зміни в діяльності місцевого самоврядування для реалізації прав мешканців громад.

А для цього всім нам потрібно відкласти власні амбіції, об’єднатись й провести в законодавстві зміни задля чіткого розмежування повноважень, створення відповідних внутрішніх структур муніципалітетів, пропорційної системи нагляду за місцевими органами влади відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування.

На щастя, робоча група профільного Комітету Парламенту за участі представників Конгресу Ради Європи вже розпочала свою роботу, готують новий комплексний законопроєкт.

Варто зробити цю роботу якісно й без політики.

Від робочої групи Правління Асоціації міст України щодо проєкту нової редакції Закону України «Про місцеві державні адміністрації», реєстр.№4298:

  • Продан Оксана, радниця голови Асоціації міст України
  • Кучма Тарас, Дрогобицький міський голова, Львівська область
  • Сидор Василь, Славутський міський голова, Хмельницька область
  • Сидоренко Олена, Оржицький селищний голова, Полтавська область 
  • Мягкоход Володимир, експерт Асоціації міст України з організаційних засад місцевого самоврядування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Российский "самолет смерти" Ил-62 долетел до Днепра: что известно о его полете
Comments UA
2024-12-03T18:57:59Z
"Удар по самолюбию": мужчина рассмеялся, внимательно просмотрев свой чек в магазине
Фокус
2024-12-11T08:39:37Z
Во Львове умер отец Евгении Базилевич, которая вместе с дочками погибла в сентябре в результате российского удара
Комсомольская правда
2024-12-05T21:36:32Z
«Британская армия будет уничтожена за год»: в Британии сделали потрясающее заявление, оценив войну РФ и Украины
Апостроф
2024-12-05T12:16:37Z
Генералу РФ инкриминируют массовое применение химического оружия
Корреспондент
2024-12-16T13:12:37Z
Зимняя еПоддержка поступила на счета 4,4 млн украинцев
Корреспондент
2024-12-16T13:06:27Z
Российская армия атакует ракетами Украину: подробности
TSN
2024-12-13T06:36:09Z
Какой завтра, 12 декабря, праздник – все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2024-12-11T07:06:22Z
Две области Украины удержали уровень бедности на довоенном уровне
TSN
2024-12-12T07:54:49Z
Алина Гросу намекнула на беременность от мужа – известного российского актера
TSN
2024-12-12T12:09:54Z
Михаил Поплавский впервые за долгое время показал своего подросшего внука
Фокус
2024-12-07T20:51:29Z
Сын Таисии Повалий публично назвал маму "предательницей" после того, как недавно поддержал ее
TSN
2024-12-10T20:15:22Z
Сын Таисии Повалий пытается оспорить конфискацию имущества
Корреспондент
2024-12-12T16:21:27Z
Билли Айлиш бросили в лицо браслет
Корреспондент
2024-12-16T11:36:38Z
Ушла из жизни актриса Джилл Джейкобсон
Корреспондент
2024-12-16T09:51:27Z
Популярный украинский певец рассказал об измене с шестью партнерами одновременно
Comments UA
2024-12-10T15:45:57Z
Почти ослепший Элтон Джон рассказал, как идеально отпраздновать Рождество
Фокус
2024-12-09T18:12:04Z
Теща Jay-Z оправдалась за лайк посту об обвинении ее зятя в изнасиловании несовершеннолетней
Фокус
2024-12-10T11:00:45Z
У Зеленского среагировали на заявление Бойко о "радикалах" в Украине
Корреспондент
2024-12-15T20:39:07Z
Трамп может принять неожиданное решение: США, Китай и Европа разделят территорию РФ
Comments UA
2024-12-11T05:00:46Z
"Цифры пусть нигде не фигурируют", - племянница Путина слила данные о потерях ВС РФ и напугала Госдуму. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-03T19:21:23Z
На Западе заговорили о том, что Украина может оказаться в окружении стран-друзей России
Comments UA
2024-12-07T06:30:46Z
Прочь с пляжа: как связаны военные базы РФ в Сирии с концом войны
Корреспондент
2024-12-16T13:27:39Z
ЕС впервые согласовал санкции за гибридные атаки
Корреспондент
2024-12-16T13:24:40Z
Коррупционные скандалы и схемы: объединять украинцев назначат одиозного Алексея Чернышева
Знай
2024-12-05T08:21:18Z
Прекращение огня в Украине: Reuters узнало детали разговора Трампа, Зеленского и Макрона
Апостроф
2024-12-11T10:25:44Z
Асад с семьей в Москве - российские СМИ
Корреспондент
2024-12-08T18:36:37Z
Авария российских танкеров возле Керчи: "Небрежность и разгильдяйство" виноваты, а не шторм
TSN
2024-12-15T19:54:52Z
Ситуация на фронте на вечер 15 декабря
UAToday
2024-12-15T19:42:03Z
Командир «Азова» прокомментировал убийство начальника колонии «Оленивка»
Comments UA
2024-12-09T17:54:16Z
Дезертирство становится массовым явлением: сколько бойцов ВСУ сбежали с фронта
Comments UA
2024-12-06T19:51:22Z
Дмитрий Дикусар сообщил о тяжелой потере на фронте: "Мы стали как братья"
TSN
2024-12-16T13:36:53Z
Следующая неделя будет решающей для Покровска – военный
TSN
2024-12-16T13:21:57Z
"Оккупанты бросают все силы": Сырский оценил оборону на Покровском направлении
TSN
2024-12-12T07:54:11Z
Россияне усиливают плацдарм на западном берегу Оскола – DeepState
TSN
2024-12-14T19:51:07Z
Третья штурмовая поделилась результатами «жирного улова»
Апостроф
2024-12-08T18:33:40Z
Как сделать, чтобы любое мясо стало мягким и нежным: два ингредиента – и оно будет таять во рту
TSN
2024-12-11T16:21:44Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Чизкейк из творога без выпечки: победительница "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-12-10T23:30:34Z
Это принесет неудачу в 2025 году: от чего нужно отказаться в новогоднюю ночь
Comments UA
2024-12-03T03:33:59Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
Как правильно выбирать красную икру: запомните одну важную фразу – она должна быть на банке
TSN
2024-12-16T12:36:20Z
Тест: выберите подарок, который расскажет, что вас ждет в личной жизни в следующем году
TSN
2024-12-14T16:39:57Z
Подарок Стрельцу на День рождения: идеи, которые точно поразят и запомнятся
TSN
2024-12-13T16:33:50Z
Сколько градусов мороза выдерживает кот: почему не стоит выпускать любимца зимой на улицу
TSN
2024-12-13T13:39:17Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
"Я тебе выколю сейчас глаз ручкой": в Полтавском ТЦК отреагировали на высказывание военкома
Фокус
2024-12-02T19:06:11Z
В Запорожской области объявили принудительную эвакуацию
Корреспондент
2024-12-12T15:36:59Z
Смертельное ДТП в Днепре: последним за рулем BMW находился совершеннолетний фигурант
TSN
2024-12-04T01:12:53Z
Во Франции расследуют убийство пяти человек, нападавшего задержали
Европейская правда
2024-12-16T12:18:37Z
В Черкасской области мужчина изнасиловал и убил девочку
TSN
2024-12-16T11:06:06Z
Мошенница требовала 1 млн гривен у жены пленного защитника Азовстали
Корреспондент
2024-12-12T15:06:08Z
В российском Сочи прогремела серия взрывов
Корреспондент
2024-12-14T20:39:33Z
Во Франции мужчина убил пять человек и сдался полиции
Корреспондент
2024-12-15T04:30:38Z
Принадлежат двум известным олигархам: Украина арестовала семь пассажирских авиалайнеров
Апостроф
2024-12-10T19:46:21Z
Пенсионеров, рабочих и бюджетников переведут на электронную гривну: что готовит Нацбанк
Хвиля
2024-12-03T19:24:24Z
ПФУ разъяснил правила зачисления двойного пенсионного стажа для медработников
Хвиля
2024-12-07T06:30:09Z
Продукты подорожают, а налоги вырастут: чего ждать украинцам в декабре 2024 года
Фокус
2024-12-05T14:03:20Z
В Украине производство пива выросло на 4,9%
Корреспондент
2024-12-16T13:33:09Z
Укртелеком повышает тарифы с нового года
Корреспондент
2024-12-16T13:18:41Z
Украина конфисковала активы российского предприятия
Корреспондент
2024-12-12T15:24:54Z
Банки хотят ввести новые правила: кто попадет под усиленный контроль
Знай
2024-12-05T16:36:55Z
Стали известны графики отключения света 15 декабря
Корреспондент
2024-12-14T18:51:22Z
Назван самый популярный автомобиль на мировом рынке
Корреспондент
2024-12-12T15:57:18Z
Аккумуляторы электромобилей могут прослужить на 40% дольше: что выявили ученые
Фокус
2024-12-10T14:00:42Z
Свечи зажигания для авто на ГБО: есть ли разница в выборе
Корреспондент
2024-12-12T07:06:42Z
Мощный и недорогой электрокроссовер Honda рассекретили до премьеры
Фокус
2024-12-11T08:06:32Z
Недорогая альтернатива Prado: в продажу поступает новый рамный внедорожник Toyota
Фокус
2024-12-10T15:12:25Z
Три самых популярных модели автомобилей в Украине
Знай
2024-12-10T12:51:54Z
BYD выведет на мировой рынок мощный электрифицированный кроссовер для семьи
Фокус
2024-12-10T10:57:12Z
Их выпустили всего 24: на продажу выставили редкий спорткар 90-х за $300 000
Фокус
2024-12-10T10:00:13Z
В Киеве заметили дорогой кроссовер Rolls-Royce с ярким тюнингом
Фокус
2024-12-10T08:06:10Z
Усик завершил тренировочный лагерь перед реваншем с Фьюри
Корреспондент
2024-12-12T15:09:13Z
Тоттенгем — Челсі 3:4 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-08T20:19:56Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 16-го тура, видео голов
ZN UA
2024-12-05T12:21:24Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Экс-футболист Арсенала - о Забарном: Игрок топ-уровня
Корреспондент
2024-12-16T11:18:56Z
"Челси" без Мудрика обыграл "Брентфорд" с Ярмолюком и закрепился на второй строчке АПЛ
TSN
2024-12-16T09:24:17Z
Реванш Усик – Фьюри: полный андеркард вечера бокса
TSN
2024-12-15T17:54:11Z
Тренер Уайлдера спрогнозировал победителя реванша Усик – Фьюри
TSN
2024-12-15T16:54:43Z
Оболонь неожиданно легко переиграла Рух
Корреспондент
2024-12-15T15:48:38Z
На Россию упал астероид: подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-03T19:12:49Z
На 50% эффективнее обычных: новый датчик улучшит работу ветряных турбин
Фокус
2024-12-08T09:00:13Z
В Facebook, Instagram и WhatsApp произошел масштабный сбой
TSN
2024-12-11T21:00:23Z
На Юпитере появились бури больше Земли: из-за них может исчезнуть особенность планеты
Фокус
2024-12-11T08:39:30Z
В США определили для Google и Apple срок удаления TikTok
Корреспондент
2024-12-16T11:48:36Z
В Камбодже поймали редких сомов Меконгу
Корреспондент
2024-12-16T08:27:46Z
Пилот самолета объяснил, что произойдет, если пассажиры не включат режим полета на смартфоне
TSN
2024-12-09T19:27:36Z
Астрономы нашли редкую группу карликовых галактик, которые "общаются" между собой
TSN
2024-12-05T08:24:59Z
Что является решающим в достижении высокого уровня доходов: объяснение ученых
TSN
2024-12-16T08:09:14Z
Известно, когда на украинский рынок выйдет первый препарат медканнабиса
Корреспондент
2024-12-11T12:57:41Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 7-8 декабря 2024 года
Фокус
2024-12-06T18:12:48Z
Лунный гороскоп на 9 декабря, понедельник
Marie Claire
2024-12-08T21:06:43Z
Кому нельзя есть авокадо: будет только хуже
TSN
2024-12-16T13:06:29Z
Заливное из хребта красной рыбы: как приготовить
TSN
2024-12-16T12:51:51Z
Ученые выяснили, какая популярная диета негативно влияет на волосы
TSN
2024-12-16T12:36:52Z
Названы напитки от хронической усталости: быстро восстанавливают силы и заряжают энергией
TSN
2024-12-16T11:54:33Z
Отмена МСЭК: что будет с инвалидностью, установленной до изменений
UAToday
2024-12-16T10:30:40Z
Кардиолог рассказал, от какой еды нужно отказаться, чтобы сохранить здоровье сердца
UAToday
2024-12-16T10:06:16Z