MY.UAНовини
Молдову колют газовой иглой. Почему страна объявила чрезвычайное положение и при чем здесь Приднестровье
Молдову колют газовой иглой. Почему страна объявила чрезвычайное положение и при чем здесь Приднестровье

Молдову колют газовой иглой. Почему страна объявила чрезвычайное положение и при чем здесь Приднестровье

Від понеділка 16 грудня Молдова починає жити у режимі надзвичайного стану.

Країна чекає на критичні проблеми в енергетиці, а прем’єр Дорін Речан вже попередив громадян про важку зиму.

Не виключено, що 1 січня повністю та остаточно припиниться постачання "Газпромом" безкоштовного газу до Придністров’я.

Це – найжорсткіший сценарій з можливих.

На практиці він означатиме зупинку єдиної у Молдові великої електростанції, яка забезпечує абсолютну більшість електроспоживання країни, і як наслідок – масштабні вимкнення електрики.

Також на правому березі це призведе до зростання цін та додаткового падіння популярності чинної проукраїнської та прозахідної влади.

Утім, все це – дрібниці у порівнянні з очікуваним впливом кризи на Придністров’я, у разі її розгортання за жорстким сценарієм.

Повна зупинка безкоштовного газопостачання означатиме колапс економіки самопроголошеної "держави" та масштабну гуманітарну кризу з тектонічними для регіону наслідками: по суті, це створить можливість для реінтеграції Придністров’я та його виходу з-під контролю Москви.

Офіційний Кишинів розраховує, що найжорсткіший сценарій не втілиться.

У суспільстві немає прагнення до силової реінтеграції Придністров’я, виборець не оцінить це як досягнення; а от удар по рейтингу влади через гуманітарну кризу та зростання цін видається цілком реальним сценарієм.

Понад те, проросійські партії вже почали використовувати це як козир у боротьбі з президенткою Санду та її урядом.

Зима настала несподівано.

Наприкінці минулого тижня парламент Молдови за пропозицією уряду оголосив у країні режим надзвичайного стану у секторі енергетиці.

Зміни, які запроваджує цей правовий режим, спрощують енергетичні закупівлі, дають уряду певні цінові та кредитні важелі тощо, але ніхто не тішить себе думкою, що це дасть прем’єру Доріну Речану та його команді можливість здолати кризу або запобігти їй, та й сам він публічно це визнає.

"Маю бути чесним з вами: на нас чекає дуже важка зима.

Ми повинні бути до цього готові", – заявив прем’єр на слуханнях у парламенті.

Причиною для різких заяв та кроків стало наближення 1 січня та змін, які принесе новий 2025 рік.

Про ці зміни було відомо наперед, але так склалося, що уряд Молдови до них не підготувався.

Ба більше, видається, що у Кишиневі до останнього намагалися ігнорувати наближення важкої зими, а коли зрозуміли серйозність ситуації – було вже запізно.

Йдеться про те, що 1 січня 2025 року завершується дія договору про транзит газу між "Газпромом" та "Нафтогазом" територією України, підписаного у грудні 2019 року.

Повномасштабна війна робить неможливим підписання нового контракту між українською держкомпанією і монополістом держави-агресора.

Зараз РФ постачає газ через Україну до кордону Словаччини, Угорщини та Молдови, і на останню це має вплинути найбільше – причини цього ми пояснимо нижче.

Для Молдови не було несподіванкою те, що це постачання газу може припинитися: Київ говорить про це відкрито та здавна, у тому числі на найвищому рівні.

Втім, у Кишиневі ставили на те, що це лише інформаційна війна та що зрештою буде знайдена якась проміжна схема.

Кореспондент "Євро.

Правди" у розмові з молдовськими високопосадовцями з цього приводу зазвичай чув відповідь на кшталт "від нас ці переговори не залежать, але напевно домовляться про щось 31 грудня".

Повну зупинку постачання газу з РФ донедавна не припускав майже ніхто.

Але наприкінці листопада у Кишиневі почало наростати хвилювання.

Напевно, невипадково це збіглося у часі з поїздкою міністра енергетики до Росії на переговори з керівником "Газпрому" Алексєєм Міллером, під час якої російська сторона повідомила Молдові політично неприйнятні та неможливі умови продовження постачання.

Далі почався грудень, і з’ясувалося, що Москва не бронює маршрути постачання газу до Молдови на 2025 рік в обхід України – через так званий трансбалканський маршрут.

Лишалася остання примарна надія на те, що "Газпром" дасть заявку на помісячне бронювання на січень, крайній строк для якого спливає 16 грудня.

Наразі повідомляється, що заявки від "Газпрому" не надійшло.

Усе це змушує Кишинів нервувати і дедалі чіткіше усвідомлювати, що лише інформаційною війною тут не обійдеться.

Парадокс ситуації у тому, що загрози дефіциту газу у Кишиневі немає.

Проблема полягає в іншому – і це треба окремо пояснити.

"Газпром" б’є Молдову струмом.

"Європейська правда" вже розповідала про те, що самопроголошена та ніким не невизнана придністровська "держава", яка де-факто перебуває під контролем РФ, зараз має єдине системоутворююче джерело доходів.

Це російський газ.

Як це працює, ми детально пояснювали у дослідженні ЄП "Як ліквідувати Придністров’я.

Все про сценарії "примусового" об’єднання Молдови та їхні наслідки".

А якщо коротко, то рецепт полягає у тому, що Росія вже зо три десятиріччя безоплатно постачає газ у підконтрольний їй регіон.

Певний час росіяни намагалися "вішати" газовий борг Придністров’я на Кишинів, але тамтешня влада відмовлялася визнавати цю заборгованість навіть коли Молдовою керували проросійські політики.

Але Москва і далі продовжувала качати у свій анклав безкоштовний газ.

І питання не лише у тому, що у Тирасполі, Бендерах чи Рибниці люди могли опалювати квартири та готувати їжу, не переймаючись питаннями ціни та енергоефективності.

Зрештою, певну (дуже маленьку) ціну за енергоносії платили і вони, а ці кошти забезпечували надходження у сепаратистський бюджет.

Крім того, дотаційні ціни на газ (та електрику; про це далі) робили економічно рентабельними підприємства на лівому березі Дністра – від Молдавського металургійного заводу і до виробництва чорної ікри.

Ну й російському контингенту у Придністров’ї та локальним підприємствам оборонки та обслуговування військових теж було тепліше.

Та набагато важливіше те, що російський газ спалюють для генерації електрики.

На півдні Придністров’я, у місті Дністровську розташована єдина у Молдові велика електростанція за назвою МДРЕС (це ще радянська абревіатура, яка розшифровується як Молдавська державна районна електростанція).

Електрика, яку вона виробляє, йде не тільки придністровським споживачам.

Вона складає основу споживання правобережної Молдови; у зимовий період під три чверті енергоспоживання правобережжя надходить з МДРЕС.

І хоча газ для електрогенерації Росія надає безкоштовно, та за електрику бере з Кишинева тариф, що влітку взагалі є близьким до ринкового.

Ось ці енергетичні кошти і складають основу бюджету Придністров’я.

По суті, фінансову основу сепаратистської "республіки" забезпечують бізнес та населення Молдови, коли сплачують рахунки за електрику.

А небезпеку несе те, що інших постачальників електроенергії немає.

Те, що Придністров’я весь час тримало тариф, трохи нижчий за ринковий, довгі роки гарантувало їм збереження монополії на ринку Молдови.

Ба більше, ще за радянських часів енергосистема була побудована так, що магістральні ЛЕП заходять через вузлові точки; у Молдові такою точкою став майданчик МДРЕС.

Тому навіть зараз резервна (умовно кажучи, аварійна) лінія постачання з Румунії спершу іде на Придністров’я, і вже звідти – на Кишинів.

Тож навіть імпорт електрики з Румунії технічно може бути обірваний, обмежений або переспрямований у регіоні, що значною мірою підконтрольний Кремлю.

До 2022 року єдиною альтернативою було енергопостачання з України (і у період попередньої газової кризи у Молдові у 2021 році цей шлях активно використовувався і тоді дійсно врятував країну від блекауту), але російські ракетні атаки зробили це неможливим – ані український експорт, ані стабільний транзит з ЄС через Україну до Молдови.

Придністровську електростанцію зробили "незамінною".

А російська газова голка перетворилася на електричну.

Ціна незалежності.

Система, за якої Росія створює газову залежність інших держав від своїх монопольних постачань, а потім використовує цю ситуацію для шантажу та політичних, економічних поступок та навіть поступок частиною суверенітету – не нова.

Свого часу через такий період пройшла й Україна, але після 2014 року це назавжди пішло у минуле.

А от Молдова ще донедавна закуповувала 100% свого газу у "Газпрому".

По суті, наша сусідка почала боротися за свою енергетичну незалежність лише кілька років тому.

Навіть маючи за сусідку Румунію зі значними розвіданими запасами газу, Кишинів не шукав альтернатив, а всі ідеї побудувати газопровід на захід наштовхувалися на саботаж або опір.

Та у 2019-му нарешті відновилося спорудження довгобуду – газопроводу з території Румунії.

Наприкінці 2022 року труба запрацювала.

Нічого дивного у тому, що за рік до її введення в експлуатацію, восени 2021-го, Москва вирішила по максимуму використати газовий важіль і розпочала шантаж Кишинева та припинила постачання газу.

Втім, тоді за допомогою України Санду та її команда змогли встояти.

Зараз відбувається дуже подібна історія.

Річ у тім, що у 2025 році у Молдови має з’явитися також альтернатива придністровсько-російській електриці.

Пригадуєте, вище йшлося про те, що зараз ЛЕП з Румунії на Кишинів проходять через Придністров’я? За чинної влади у Молдові з’явилося розуміння, що це – небезпека та потенційна точка російського шантажу, тому уряд розпочав будівництво нової високовольтної ЛЕП з Румунії (Вулканешти – Кишинів) для прямого постачання.

Ця ЛЕП має бути готова до запуску наступного року і вона прибере залежність Кишинева від Придністров’я (детальніше читайте у статті "У 2025 ми відключимо 'незалежність' Придністров’я за несплату.

Якщо Москва не зробить це раніше").

На цьому тлі немає нічого дивного у тому, що в останню зиму, коли у розпорядженні Кремля є електроенергетичний важіль тиску на Молдову – там хочуть використати його на повну.

Тому російська сторона домоглася приїзду урядової команди на переговори з "Газпромом" (розірвавши "ігнор" зустрічей з росіянами на високому рівні від 2022 року), причому ця зустріч виявилася очікувано безрезультатною: як умову збереження постачання газу для МДРЕС у "Газпромі" висунули погашення Кишиневом боргів, які Кишинів не визнає.

Протидія цьому тиску з боку влади Молдови видається хаотичною.

Але насправді інструменти уряду обмежені.

Кроки на кшталт звільнення міністра енергетики, якого ще пару місяців тому називали дуже ефективним, проблему не вирішують.

А заклики прем’єра Доріна Речана до мешканців Придністров’я навряд чи будуть ними почуті.

Хоча добре, звісно, що характеристика Росія лунає настільки відверто і відкрито.

"Якщо хтось ще має ілюзії, що Росія піклується про жителів Придністров'я, захищає їх, то тепер усім повинно було стати зрозумілим, що насправді Росія тримає їх у заручниках і використовує для дестабілізації ситуації в Молдові та в регіоні", – заявив днями прем’єр Молдови.

Що відбудеться 1 січня.

Варто зауважити, що російська сторона зберігає мовчанку щодо постачання газу до Придністров’я.

Тому про можливі варіанти можна лише здогадуватися – але в уряді Молдови кажуть, що готуються до найжорсткішого розвитку подій.

Хоч і не вірять у нього.

"Будемо працювати по ситуації, але ми маємо бути готові до найгіршого сценарію", – розповів у інтерв’ю News.

Maker Вадим Чебан, в.

керівника компанії Moldova.

Найгірший сценарій – це повна та тривала зупинка газопостачання, без його відновлення протягом нинішнього опалювального сезону.

"Якщо постачання припиниться, на придністровський регіон чекає колапс", – каже Віктор Парліков, донедавна міністр енергетики, якого "призначили" одним з винуватців кризи.

У Молдові цей сценарій призведе до масових багатогодинних вимкнень електрики – на кшталт того, до чого вже звикає Україна, але без ракетних атак.

Уряд Молдови до цього готується – вже розроблений протокол, визначені категорії споживачів тощо.

Ще однією проблемою, яка ляже у такому разі на плечі уряду Молдови, стане підтримка Придністров’я, яке за деякий час охопить гуманітарна криза.

У Кишиневі розраховують на допомогу зовнішніх гравців, але безболісно це не пройде.

А оскільки у 2025 році у Молдові мають відбутися парламентські вибори, всі зважають на них.

Такі тектонічні потрясіння в уряді вважають проблемою, а не можливістю.

Втім, у Кишиневі все ж зберігають оптимізм.

Зокрема, Віктор Парліков вважає, що найреальнішим сценарієм є скорочення, а не повне припинення газопостачання.

Для Кремля це дійсно видається логічною стратегією.

Так там зможуть зберегти певну залежність Придністров’я і не допустити його абсолютного падіння та реінтеграції з Молдовою – але водночас натиснути на Санду і її уряд та вдарити по популярності влади у Молдові.

Також треба зауважити, що навіть у разі повної зупинки газопостачання влада Придністров’я не обвалиться моментально.

Так, на МДРЕС є запас вугілля, номінально розрахований на 50-60 днів у разі, якщо електростанція вироблятиме електрику лише для себе, без постачання у Молдову.

Але на цьому – все.

МДРЕС розрахована на дуже специфічне вугілля.

"Ця станція може працювати лише на донецькому вугіллі (імовірно, йдеться про антрацит з Донбасу.

– Ред.).

І те вугілля, що є, ми завезли до 2014 року.

Його фізично тепер не можна завезти ніяк", – розповідав самопроголошений президент регіону у 2022 році.

Тому, так чи інакше, момент падіння Придністров’я наближається.

Росія використовує свої останні козирі і задіює інструменти газового та електроенергетичного шантажу, доки вони є.

Цей період у Молдові триватиме недовго.

Хоча 2025 рік дійсно буде непростим.

Автор: Сергій Сидоренко,.

редактор "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Епіфаній вперше очолив літургію в Папській базиліці святого Миколая
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T18:54:40Z
У Польщі батьки посадили 3-річну дитину на "спеціальну дієту": це закінчилось трагічно
TSN
2024-12-16T18:21:39Z
Як сказати українською "вопрос на засыпку"
TSN
2024-12-16T17:51:23Z
Мати в пам'ять про загиблого на фронті сина збудувала храм на Дніпропетровщині: фото, відео
TSN
2024-12-16T16:39:18Z
Московська церква звернулася до правоохоронців через зйомки кулінарного шоу в Лаврі
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T16:15:44Z
Агрейн із перших днів війни долучилась до волонтерського руху
AgroPortal
2024-12-16T16:00:46Z
Шмигаль розповів, хто та як може отримати понад 900 грн на купівлю книжок
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T15:45:06Z
Очільниця Мінветеранів повідомила, на якій стадії будівництво Національного військового кладовища
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T15:39:54Z
Кіпер каже, що Одесу від російського десанту "врятував" митрополит УПЦ МП, який їздив з іконою вздовж моря
TSN
2024-12-16T15:36:03Z
Відома українська співачка розповіла про серйозну кризу у шлюбі і думки про розлучення
TSN
2024-12-16T20:39:36Z
«Євробачення-2025». Організатори показали логотип та проєкт сцени
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T20:24:38Z
Андрій Бєдняков неочікувано возз'єднався з колишньою, яка приїхала з США до України
TSN
2024-12-16T18:39:51Z
Які відтінки волосся у трендах 2025 для жінок за 50: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-12-16T18:21:22Z
Руслана висловилася про тітку в Росії й чому вона не виїхала звідти: "Мені її дуже шкода"
TSN
2024-12-16T17:51:16Z
У Швейцарії приголомшили кадрами масштабної сцени "Євробачення-2025": "Такого ніхто не бачив"
TSN
2024-12-16T16:18:58Z
24-річна дружина Остапчука розкрила свою вагу й приголомшила, скільки кг позбулася після пологів
TSN
2024-12-16T15:06:44Z
Оля Полякова розкрила найдивніший подарунок від чоловіка: "Було дуже крінжово"
TSN
2024-12-16T14:06:07Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 16-20 грудня
VGorode
2024-12-16T13:45:16Z
12 країн Європи домовились про посилені заходи проти "тіньового флоту" РФ
Европейская правда
2024-12-16T20:45:30Z
Росіяни намагаються приховати втрати північнокорейців на Курщині – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T20:42:34Z
Зміни в МЗС та $20 млрд від активів РФ: головне зі звернення Зеленського
TSN
2024-12-16T20:39:01Z
Каллас розповіла, як пережила перше вето Угорщини на топпосаді в ЄС
Европейская правда
2024-12-16T20:10:19Z
За лічені дні до Сирії з Туреччини повернулись тисячі біженців
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T20:06:57Z
"Били до розриву органів та перелому черепа": нардепка про скандал у 211 бригаді
TSN
2024-12-16T19:48:12Z
Конец Кабмина Шольца, Киев "наехал" на Венгрию, энергетический кризис в Молдове: новости дня
Европейская правда
2024-12-16T19:39:57Z
Каллас: ЄС порушить питання російських баз із новою владою Сирії
Европейская правда
2024-12-16T19:28:01Z
Зеленський розповів про посилення дипломатичного корпусу України
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T19:24:24Z
Стоматологія для ветеранів. Заступниця Кличка розказала, на що можуть розраховувати захисники
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T18:45:13Z
Які виплати отримують ветерани-інваліди та родини загиблих у столиці? Відповідь КМДА
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T15:54:43Z
Скандал у 211-й бригаді: Умєров анонсував перевірку та покарання
TSN
2024-12-16T15:42:53Z
Мати загинула під час обстрілу, а батько у російському полоні: історія 10-річного Дмитрика з Чернігова
TSN
2024-12-16T15:36:42Z
Ворог накопичує сили і може піти в наступ: військові звернулися до українців
TSN
2024-12-16T13:36:36Z
Сили оборони України відкинули росіян біля Піщаного на Донеччині – «Хортиця»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T12:24:41Z
Заступниця Кличка розповіла, які пільги мають ветерани у столиці
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T11:39:19Z
Росіяни хочуть просунутись у бік Харкова: військові розповіли, що відбувається у важливому селі
TSN
2024-12-16T11:36:50Z
На Курщині росіяни кидають у бій військових КНДР без бронетехніки: у РНБО сказали, які їхні втрати
TSN
2024-12-16T11:21:30Z
Зміни клімату позбавляють перець чилі смаку
AgroPortal
2024-12-16T13:00:21Z
Як легко відмити жир із кухонних поверхонь: бруд зійде сам, наче й не було
TSN
2024-12-15T16:24:38Z
Як ефективно позбутися котячої шерсті на килимі, меблях, одязі: поради професіоналів
TSN
2024-12-15T15:36:01Z
Діти гризуть нігті: у чому причина і як з цим боротися
TSN
2024-12-15T13:09:26Z
Як довго можна зберігати холодець, щоб він залишався свіжим і смачним
TSN
2024-12-15T08:51:10Z
У Швейцарії запустили найкрутішу у світі канатну дорогу
ГЛАВКОМ NET
2024-12-15T05:42:30Z
Ультрарозкішна бутильована вода коштує до $10 000 за літр: у чому її особливість
TSN
2024-12-14T12:03:41Z
Сумська сироварня розширила асортимент
AgroPortal
2024-12-14T10:00:09Z
Вуйко Еко щомісяця виготовляє 200 кг закарпатських м’ясних делікатесів
AgroPortal
2024-12-14T09:30:17Z
Масштабна ДТП на Львівщині – подробиці трагедії, у якій загинуло семеро людей
TSN
2024-12-16T19:09:27Z
Теракт у Дніпрі: підозрюваному обрано запобіжний захід
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T17:51:36Z
У Польщі чоловік помирав посеред магазину: шокувальна поведінка людей
TSN
2024-12-16T17:51:25Z
У FT завищили статистику дезертирів: що показують реальні дані
TSN
2024-12-16T16:39:26Z
Теракт у Дніпрі: суд обрав підривнику запобіжний захід
TSN
2024-12-16T14:39:19Z
На Вінниччині жінка сокирою забила свого співмешканця
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T13:57:45Z
Ялинка впала під час святкового відкриття: загинув 19-річний поліцейський
TSN
2024-12-16T13:36:05Z
У Польщі рятувальники здійснили тисячі виїздів через наслідки буревію
Европейская правда
2024-12-16T13:18:52Z
В Італії продовжують порятунок дівчини-спелеолога, що застрягла на глибині понад 600 метрів
Европейская правда
2024-12-16T12:49:52Z
«Питання безпеки». ЄС планує створити альтернативу Starlink
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T20:42:52Z
Шмигаль розповів Фіцо, що Україна готова до транзиту неросійського газу
Европейская правда
2024-12-16T18:57:24Z
ДТЕК використовує всі доступні ресурси для відновлення після обстрілів - Тімченко для BBC
TSN
2024-12-16T18:39:55Z
Нові графіки відключення світла: як це працюватиме та що кажуть українці
TSN
2024-12-16T18:09:34Z
Яка економіка досягла найкращих результатів у 2024 році: дані The Economist
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T18:00:43Z
ЄС не фінансуватиме добудову Хмельницької АЕС і нагадує про наглядову раду "Енергоатому"
Европейская правда
2024-12-16T17:22:31Z
Ринок безлактозних молокопродуктів подвоїться у Китаї та Індії
AgroPortal
2024-12-16T17:00:57Z
Графіки відключення світла на 17 грудня скасовано
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T16:39:25Z
Monobank запустив універсальну карту для всіх державних виплат
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T16:33:40Z
Кінець епохи у Німеччині: автомобіль Volkswagen Golf може отримати нову «прописку»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T15:06:52Z
Renault показала новий суперкар у стилі ретро
ГЛАВКОМ NET
2024-12-13T13:48:47Z
Світові продажі електромобілів досягли рекордної позначки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-13T12:18:43Z
Названі найбільш популярні нові авто у 2024 році
ГЛАВКОМ NET
2024-12-13T11:30:44Z
Skoda скоротить модельну лінійку Octavia
ГЛАВКОМ NET
2024-12-12T10:30:01Z
В Україні зріс попит на гібридні авто: які моделі купували
ГЛАВКОМ NET
2024-12-11T16:03:21Z
Завдяки електромобілям: BYD обжене Ford і Honda за обсягом продажів у 2024 році
AutoGeek
2024-12-11T08:30:06Z
650 сил і 3,4 с до сотні: на український ринок вийшов найшвидший електрокар Hyundai
Фокус
2024-12-11T08:18:34Z
650-сильний Hyundai Ioniq 5 вже в Україні: оголошені ціни та комплектації
ЗаРулем
2024-12-11T08:03:10Z
"Буде складніше": Усик зізнався, чи планує нокаутувати Ф'юрі в реванші
TSN
2024-12-16T16:39:07Z
Плавець-зрадник Каліна отримав нагороду з рук Путіна
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T16:15:15Z
Сенсаційний кривдник Володимира Кличка дав підказку Ф'юрі перед реваншем з Усиком
TSN
2024-12-16T16:06:54Z
Нігерійський боксер вийшов на бій у шкарпетках з написом "ЗСУ" та віддав військовим частину гонорару
TSN
2024-12-16T15:18:20Z
Плавець Рилов, який брав участь у мітингу на підтримку війни, хоче отримати нейтральний статус
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T14:21:36Z
"Динамо" здолало "Верес" у заключному матчі УПЛ 2024 року та зміцнило лідерство
TSN
2024-12-16T13:18:14Z
Гучна сенсація: "Барселона" програла одному з аутсайдерів чемпіонату Іспанії
TSN
2024-12-16T08:36:00Z
Поєдинок тисячоліття. Де дивитися бій-реванш Усик – Ф'юрі
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T08:30:59Z
"Шахтар" сенсаційно програв "Поліссю" в останньому матчі УПЛ перед зимовою паузою
TSN
2024-12-15T20:09:31Z
«Просто додай води»: науковці змогли продовжити термін служби літієвих батарей на 750%
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T18:30:44Z
Вчені знайшли під поверхнею Землі приховане топливо, яке забезпечить енергією планету на 200 років
TSN
2024-12-16T11:06:10Z
Суші чи донат? Мережа дискутує про доцільність використання «тисячі Зеленського»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T08:21:13Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 грудня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T05:45:42Z
Унікальна знахідка в Німеччині: срібний амулет розкрив найстаріші таємниці християнства
TSN
2024-12-15T18:06:11Z
Археологи знайшли портрет останнього імператора Візантії Костянтина XI
TSN
2024-12-15T14:54:50Z
Українську кукурудзу готують до космічних місій NASA та SpaceX
AgroPortal
2024-12-15T07:30:21Z
Іскра Світлячка: телескоп NASA знайшов галактику, схожу на Чумацький Шлях мільярди років тому
TSN
2024-12-14T20:51:17Z
Найсолоніша у світі водойма: де розташована, цікаві факти і фото
TSN
2024-12-14T15:51:07Z
Чому лазерна корекція зору є найбезпечнішою в офтальмології. Експерти Ексімер про важливе
TSN
2024-12-16T17:42:24Z
У наступному році аптеки знову підлягатимуть перевіркам
ГЛАВКОМ NET
2024-12-16T17:18:19Z
Необґрунтовано завищені ціни на ліки знизять: рішення Тимчасової слідчої комісії ВР
TSN
2024-12-16T17:00:31Z
Протизапальна дієта: що це таке та які її переваги
TSN
2024-12-16T11:36:54Z
Як вибрати найсолодші та найсоковитіші апельсини: зверніть увагу на ці чотири ознаки
TSN
2024-12-15T16:06:44Z
Вчені назвали найголовніші побічні ефекти від надмірного вживання кави
TSN
2024-12-15T11:39:32Z
Коли собаки старіють: яка порода найдовше зберігає молодість та здоров'я
TSN
2024-12-14T23:09:46Z
Усі аптеки зобов’язані долучитися до програми «Доступні ліки» з 2025 року – Ляшко
ГЛАВКОМ NET
2024-12-14T01:21:30Z
У Канаді кожна двадцята смерть у 2023 році була через евтаназію
ГЛАВКОМ NET
2024-12-14T00:54:05Z