Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зустрінеться в четвер з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, щоб обговорити свої сподівання на продовження поставок газу через Україну.
Фіцо заявив парламентському комітету, що в той час як український уряд відмовився продовжувати транзитний контракт з російським "Газпромом" на тлі війни між двома країнами, можливі альтернативні рішення, щоб зберегти газовий маршрут відкритим в наступному році.
Словаччина має довгостроковий контракт з "Газпромом" і прагне продовжувати отримувати російський газ через Україну, заявляючи, що купівля газу в інших країнах коштуватиме країні на 220 мільйонів євро більше за транзит, а також може призвести до підвищення цін на газ в Європі.
"Я беру до уваги рішення українського уряду про те, що вони не хочуть продовжувати контракт з "Газпромом".
Але це не означає, що ми не можемо отримувати газ зі сходу", – сказав Фіцо в парламентському комітеті з європейських справ.
"У нас є рішення..
що Україна не буде транзитером російського газу, а буде транзитером газу, власником якого буде хтось інший", – додав він.
Фіцо сказав, що Словаччина потребує підтримки Комісії для таких домовленостей, і він обговорить їх з фон дер Ляєн.
Однак у вівторок Єврокомісія підтвердила, що не підтримує продовження контракту або інше рішення, яке б дозволило зберегти потік російського газу.
Словаччина отримує від "Газпрому" близько 3 мільярдів кубометрів газу на рік через Україну, що покриває більшу частину її потреб.
Фіцо заявив, що загальні потоки через Україну можуть залишитися на рівні 14-15 млрд кубометрів.
Цей обсяг включає газ, який надходить до Австрії, а також до Чеської Республіки.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у розмові з прем’єром Словаччини Робертом Фіцо цього тижня підтвердив, що Київ виключає продовження транзитної угоди з "Газпромом", але зазначив, що Україна не проти транспортувати через свою ГТС газ, якщо він буде не з Росії.
Раніше у ЗМІ з’являлася інформація, що нібито обговорюють такий варіант збереження транзиту до Європи через українську ГТС, щоб європейські компанії закуповували газ у Азербайджану, а Україна продовжувала використовувати цю інфраструктуру і отримувати доходи від неї.
У липні президент України Володимир Зеленський згадував про такі переговори з Баку.
У вересні анонімний співрозмовник "Євро.
Правди" в уряді казав, що на той момент таких перемовин не велося, але якби якась із зацікавлених країн ЄС за підтримки Єврокомісії попросила Україну про транзит газу з Азербайджану, Київ погодився би на це.