Українська влада вивчає європейські моделі виборчого законодавства, включно з можливостями електронного голосування, щоб провести вибори одразу після завершення війни з росією. Про це розповіла голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк в інтерв’ю ресурсу Politico.
«Ми маємо зрозуміти, як демократично провести вибори, використовуючи найкращі та найефективніші практики», — заявила нардепка.
Вона зазначила, що наразі існує «величезна проблема з реєстром виборців», оскільки багато людей виїхали за кордон – мільйони. І ще, за різними оцінками, лише внутрішньо переміщених осіб нараховується 6,5 млн. Після закінчення війни одним із ключових викликів стане забезпечення права голосу для громадян, які залишаються за кордоном, а також для тих, хто проживає на територіях, тимчасово окупованих росією. Треба буде вирішити, де і як вони голосуватимуть.
Для цього українські посадовці вивчають європейські виборчі моделі, щоб запозичити практики, які дозволять провести вільні та справедливі вибори після завершення війни.
«Нас цікавлять нюанси електронного голосування та технічна оцінка інших альтернативних способів голосування, зокрема з погляду кібербезпеки», — пояснила Шуляк.
Вона також додала, що депутати розглядають варіанти голосування поштою, особисто за кордоном у день виборів, голосування через представників та онлайн-голосування.
Згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії при Раді Європи та Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, суттєві зміни до виборчого законодавства мають бути ухвалені щонайменше за рік до наступних виборів в Україні.
Громадська організація ОПОРА, яка займається моніторингом виборів, також закликає уряд розпочати підготовку до голосування після завершення війни.
У вересні Центральна виборча комісія України почала оновлювати інформацію про виборчі дільниці, які залишаються в країні, враховуючи, що близько 20% території України досі перебуває під російською окупацією.
«Після досягнення справедливого миру ми відразу будемо готові до демократичних виборів», — заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Водночас Олена Шуляк зазначила, що для проведення виборів після завершення воєнного стану знадобиться щонайменше 6 місяців.
Джерело: Politico