36% інформаційних атак на п'ятірку найбільших мілітарних благодійних фондів України мають прямий російський слід. Решта ймовірних ініціаторів — прихильники певних українських публічних осіб чи команд. Про це свідчать результати дослідження OSINT-агенції Molfar.
Аналітики Molfar переглянули всі атаки, що були скоєні з 20 лютого 2022-го до жовтня 2024 року (та ще одну в листопаді 2024 року) щодо пʼяти найбільших українських благодійних фондів, які займаються зборами на потреби сил безпеки та оборони України.
Йдеться про фонди United24, «Повернись живим», Фонд Сергія Притули, KSE Foundation та Фонд Петра Порошенка + ГО «Солідарна справа громад».
Атаки на всі п’ять аналізованих благодійних фондів використовують схожу стратегію — чи поширення сумнівів щодо доброчесності й цільового призначення коштів благодійними фондами, та особисті атаки на очільників та лідерів фондів.
За весь досліджуваний період Molfar виявив сумарно 379 негативних постів та статей, що брали участь в атаках на п'ять найбільших благодійних фондів. Усі атаки аналітики розподілили за основними типами тез щодо кожного фонду та, де це було можливо, виявили звʼязки між потенційними прихильниками різних структур.
Прихильність до структури ґрунтується на аналізі авторів дослідження і означає, що автори атак розміщували декотрі пости на підтримку цієї структури. Агенція наголошує, що всі прихильники структур чи осіб вказані з приставкою «ймовірно» і є думкою авторів дослідження. Та в деяких випадках виявлено прямі докази про атаки на конкретний фонд від прихильників структур чи осіб.
Із 379 випадків атак на фонди 36,1% мають прямий російський слід. Йдеться про канали, які пов’язані з російськими державними структурами (ФСБ, ГРУ та інші), так і російських пропагандистів чи акаунти, які підтримують Росію.
Окрім російських структур, серед виконавців атак дослідники виокремили також ймовірних прихильників певних публічних персон чи команд. Найбільше виявилось прихильників партій «Європейська солідарність» — 31,7%, також «Слуга народу» — 6,3%, осіб, ймовірно прихильних до Ріната Ахметова (1,8%) та Олексія Арестовича.
Лише 22,1% проведених атак у соцмережах були спрямовані на фонд «Повернись живим». Більша частина з них (57,4%) — особисто на голову фонду Тараса Чмута. Найпоширеніші наративи: особиста дискредитація Чмута, розкрадання грошей, конфлікт інтересів (мовляв, «ПЖ» фінансує ТЦК).
63% атак на «Повернись живим», за підрахунком Molfar, виходила від акаунтів, ймовірно прихильних до партії «ЄС».
Проти Фонду Сергія Притули найбільше атак спрямовані саме на тему «розкрадання грошей», а також особисто на Сергія Притулу. При чому більшість атак на цей фонд іде саме від російських структур (58,7%).
Щодо фонду United24, більше половини атак говорили про «розкрадання коштів» і ще майже 30% були скеровані у лідерів платформи — президента Володимира Зеленського та міністра Михайла Федорова. Майже половина цих атак виходили від акаунтів, ймовірно прихильних до партії «ЄС», близько чверті — від російських структур.
У атаках на благодійний фонд Петра Порошенка і його ж фонд ГО «Солідарна справа громад» беруть участь найчастіше ймовірні прихильники партії «Слуга народу» (47%), і лише 17% — російські структури. а також структури, прихильність яких не встановлена аналітиками Molfar. Найчастіше цим фондам закидають нецільове використання чи розкрадання коштів, піар на війні та донатах, а також що «Порошенко витрачає не свої кошти».
Найпоширенішим майданчиком для проведення атак є Telegram — 52% випадків. Далі йдуть X — 19,5%, Facebook — 14,8% TikTok — 12,7%, інші джерела (переважно новинні сайти) — 0,5%.
- Читайте також: Molfar ідентифікував 95 російських військових, причетних до обстрілу «Охматдиту»
Ілюстрація та інфографіка: Molfar
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.