MY.UAНовини
6 шагов, чтобы остановить нефть из России: как ЕС может противодействовать морской торговле агрессора
6 шагов, чтобы остановить нефть из России: как ЕС может противодействовать морской торговле агрессора

6 шагов, чтобы остановить нефть из России: как ЕС может противодействовать морской торговле агрессора

Надходження від експорту сирої нафти та нафтопродуктів є найбільшим зовнішнім джерелом фінансування військових витрат Росії, в тому числі закупівлі за кордоном військової техніки та товарів подвійного призначення.

Поки ці надходження зберігаються у нинішніх обсягах, війна проти України буде тривати і вимагати величезних фінансових навантажень на країни ЄС.

Цей ризик тривалості війни і тривалості видатків країн Європи на підтримку України та посилення власної безпеки переважно визначається обсягами морського експорту сирої нафти з портів Росії на Балтійському морі.

Він становить близько 60% від загального морського експорту нафти з Росії і фізично вимірюється в розмірі 10-12 млн тонн сирої нафти щомісяця, які перевозять від 90 до 100 танкерів на місяць.

Саме тому ЄС або коаліція країн Балтійського моря, разом з Норвегією та Великою Британією, рано чи пізно будуть вимушені застосовувати обмежувальні заходи щодо цього морського нафтового експорту, оскільки інших можливостей для цього світова географія не надає.

Але варто бути готовим до того, що у відповідь Росія буде демонструвати найвищий градус істерії та залякування.

Боротьба з "вітряками".

На основі власного досвіду ми стверджуємо, що займатися боротьбою з "тіньовим флотом Росії" – безперспективно.

Тому що неможливо боротися з тим, чого не існує в природі.

Існує просто флот танкерів, які перевозять по світу російську сиру нафту і нафтопродукти.

І він не "тіньовий" для тих, хто хоче бачити.

Такими ж безперспективними є дискусії навколо розмірів "цінової стелі".

Тому що її теж ніколи не було і немає.

Механізм так званої "цінової стелі" не працював і не працює,.

оскільки не має і не може мати запобіжників проти фальшування документів про вартість вантажу танкера.

Укладання контрактів з дотриманням "цінової стелі" з 2022 року прямо заборонено указом президента РФ і суворо контролюється.

Публічний супровід цього напряму в світових ЗМІ і експертних колах фактично виконує роль прикриття тих реальних обставин, що 30% цієї сирої нафти перевозяться з російських портів танкерами, що належать компаніям, зареєстрованим в Греції.

Коректна постановка задачі полягає в тому, щоб боротися за зменшення російського морського експорту нафти та нафтопродуктів як з основним зовнішнім джерелом фінансування та тривалості російської агресії проти цивілізованого світу.

Загальний обсяг морського експорту сирої нафти РФ (без нафтопродуктів) у вересні 2024 (всі цифри в цій статті наводяться за даними власного моніторингу) складає близько 20 млн тонн.

При цьому найважливішим за обсягами і найсприятливішим за політико-географічними умовами для планування спротиву є, безумовно, Балтійське море (60% морського експорту сирої нафти).

Зрозуміло, що можливостей впливу на перевезення на Півночі і Далекому Сході ні Україна, ні її союзники практично не мають.

Завадити перевезенням через турецькі протоки також проблематично через відому політику Туреччини.

Що відомо про російський танкерний експорт?.

Кількість танкерів, що беруть участь у російському нафтовому експорті з портів Балтійського моря (без LNG), складає 150-170 суден на місяць, з них 100 – величезні танкери сирої нафти, кожен з яких перевозить від 110 до 150 тисяч тонн нафти.

З урахуванням повторних (циклічних) рейсів можна приблизно оцінити загальну кількість танкерів, що перевозили російську сиру нафту та нафтопродукти з портів Балтійського та Чорного морів за останні шість місяців, у 900-1000 суден (з них приблизно 300-400 танкерів сирої нафти – Type of ship Crude Oil Tanker).

Головний висновок:.

понад 30% перевезень виконують танкери судновласників Греції.

Разом з танкерами, зареєстрованими на Кіпрі та в країні-кандидаті до ЄС Молдові, 34,2% цього напрямку ринку танкерних перевезень належить компаніям з країн "ЄС+".

Натомість частка танкерів, що зареєстровані в "країнах зручного прапора" (офшорні країни, FOC countries), тобто в таких, де дійсно можуть бути утаємниченими реальні власники танкерів, складає лише 10-12%.

Статистика нашого моніторингу беззаперечно свідчить, що близько 93% сирої нафти прямує до Індії, Китаю, Сінгапуру, Туреччини, а до 7% сирої нафти РФ з портів Балтійського та Чорного морів потрапляє на рейдові перевалки біля узбережжя країн ЄС.

А іноді навіть безпосередньо до портів ЄС на пряме порушення ембарго.

По нафтопродуктах це співвідношення складає приблизно 83:17.

Чи допоможуть обмеження зі страхування?.

16 грудня у Таллінні країни Балтійського та Північного морів підписали декларацію щодо посилення вимог щодо страхування танкерів, що перевозять російську нафту.

"Сполучене Королівство, Данія, Швеція, Польща, Фінляндія та Естонія доручають відповідним морським органам вимагати відповідні докази страхування від підозрюваних тіньових суден, які проходять через Ла-Манш, данську протоку Великий Бельт, Зунд між Данією та Швецією та Фінською затокою", – говориться у декларації.

Скоріш за все, лідери країн мали на увазі зробити цей крок для оцінки перших практичних реакцій.

Варто уточнити, що, за нашими даними, у вересні 2024 року сиру нафту з РФ перевозили 99 танкерів.

45 з них, тобто 45,5% або майже половина, мають страхові поліси P&I.

Решта – в страхових компаніях Індії, Китаю тощо.

Таким чином, поширена в ЗМІ інформація про "переважну більшість незастрахованих танкерів" є перебільшеною.

Однак до якихось змін це не призвело, і навіть інформації про подальшу реалізацію цієї "додаткової вимоги" не надходило.

Що реально може зробити ЄС?.

Які кроки країн Заходу можуть призвести до зменшення обсягів морських перевезень російської сирої нафти та нафтопродуктів?.

Крок 1.

ЄС (або коаліція країн-членів ЄС та НАТО, що розташовані на берегах Балтійського та Чорного моря) має оголосити "особливий період" стосовно застосування та/або тимчасового припинення дії окремих норм міжнародного морського права та міжнародних угод, що стосуються свободи судноплавства, свободи проходу та транзиту тощо до завершення російської агресії.

Оскільки міжнародне морське право, зокрема Конвенція ООН з морського права, де-факто є "правом мирного часу", впливати в його рамках на вказані процеси неможливо.

Тому в основі заходів, що мають бути розроблені, треба покласти принцип "особливого періоду", під час дії якого країни-партнери та союзники могли б офіційно запроваджувати дії та заходи, що можуть не повністю відповідати правовим нормам морського "права мирного часу".

Крок 2.

ЄС має категорично заборонити всім судновласникам з країн ЄС перевозити російську нафту та нафтопродукти з портів РФ.

Це дозволить швидко зменшити на 30% обсяги і створить на деякий час для РФ дефіцит танкерного флоту.

Крок 3.

ЄС (або коаліція країн-членів ЄС та НАТО, що розташовані на берегах Балтійського моря) має швидко включити до санкційних списків усі танкери, що були зафіксовані за останні шість місяців при перевезенні російської сирої нафти та нафтопродуктів.

Ці санкції мають забороняти користування не тільки територіальним морем, портами, стоянками, але й лоцманськими та іншими морськими послугами в країнах ЄС.

Навіть початок цього процесу буде мати величезний вплив на судновласників танкерів.

Крок 4.

ЄС (або хоча б коаліція країн-членів ЄС та НАТО, що розташовані на берегах Балтійського моря) має тимчасово запровадити обов’язкову лоцманську проводку в Данських протоках, що з’єднують Балтійське та Північне моря.

Заборона користування лоцманськими та іншими морськими послугами для підсанкційних суден створить надійний замок на єдиному шляху з російських портів Балтики танкерам з "кривавою нафтою".

Крок 5.

Одночасно з опрацюванням цих пропозицій мають бути проведені експертні обговорення щодо можливого впливу цих заходів на світові ціни на нафту, а також заходи для компенсації контрзаходів РФ для розкручування спіралі світових цін.

Крок 6.

ЄС має посилити та зробити однозначним формулювання санкційного режиму щодо категоричної заборони всім портам країн ЄС приймати танкери з нафтою та нафтопродуктами, що були завантажені на борт на рейдових перевалках.

Це дозволить швидко скоротити обсяги російської нафти та нафтопродуктів, що потрапляють до країн ЄС на порушення ембарго, що складає ще до 10% російського імпорту.

Можлива відповідь РФ.

Складність обмеження російського морського експорту нафти з Балтійського моря буде посилюватися стратегією Росії вести геополітичну гру на підвищення світових цін на нафту.

За нашими спостереженнями Росія вже розпочала здійснювати заходи для підвищення світових цін на нафту, оскільки тренд на їх зниження категорично неприйнятний для держави, що веде агресивну війну.

В серпні 2024 року ми не фіксували жодного танкера, що вийшов би з російських портів Балтійського моря і прямував на схід навколо Африки, оминаючи шлях через Суецький канал та Червоне море, але у вересні таких випадків було зафіксовано сім, а в жовтні вже 13.

Це синхронізується з першими повідомленнями світових ЗМІ у вересні 2024 про можливу передачу Росією хуситським екстремістам протикорабельних ракет для обстрілів суден в Червоному морі.

Зауважимо, що маршрут до Індії, Сінгапуру або Китаю навколо Африки, щоб не проходити Суецьким каналом та Червоним морем, є довшим на 12-14 днів і, відповідно, значно дорожчим.

Отже, ми прогнозуємо, що хуситським партнерам російських агресорів поставлено завдання в потрібний час здійснити потужну серію атак на танкери в Червоному морі з метою створення панічних настроїв на біржах і підвищення світових цін на нафту.

Поява і збільшення кількості рейсів по маршруту навколо Африки у танкерів, що йдуть до Індії, Сінгапуру, Китаю з російських портів Балтійського моря, викликані витоком інформації стосовно цих намірів "дружнім" судновласникам.

Є ще одна можливість для російської гри на підвищення нафтових цін.

Після введення ембарго на російську сиру нафту країни ЄС замінили у своєму нафтовому імпорті російську сиру нафту з портів Чорного моря на казахську.

Це створює для РФ можливості в будь-який політично зручний період під спеціально створеними штучними приводами (наприклад, погодні умови, технічні несправності, вимоги екологічних служб РФ або судові рішення РФ) призупинити на будь-який термін або повністю припинити експорт казахської нафти до ЄС.

Такі дії Росія вже демонстративно вживала у березні та липні 2022 року.

За час існування ембарго ЄС на імпорт морської нафти з Росії, тобто з грудня 2022 року, обсяги казахської нафти СРС, що були імпортовані країнами ЄС з Чорного моря (по вересень 2024 включно), склали, за даними нашого моніторингу, близько 99,6 млн тонн, в середньому 4,5 млн тонн на місяць.

Основними імпортерами цієї нафти, і відповідно, країнами, які можуть зіткнутися з найбільшими неприємностями, якщо цей прогноз здійсниться, є країни ЄС, що імпортують майже весь її обсяг.

Це Італія (найбільший імпортер нафти СРС з Чорного моря – 45% у вересні 2024), а також Нідерланди, Греція, Франція, Іспанія (з часткою від 10 до 15%).

Отже, заходи щодо обмеження обсягів морського нафтового експорту Росії бажано здійснювати поступово і в координації з партнерами, такими як США, та з іншими країнами, які мають наміри збільшити частку своїх енергоносіїв на світовому ринку.

Крім того, наша рекомендація країнам ЄС полягає в тому, що в умовах агресивної війни Росії проти України і українського спротиву, який не матиме тенденцій до зменшення, бажано позбавлятися від таких імпортних потоків енергоносіїв, що проходять через зони бойових дій.

В цьому сенсі наміри Казахстану переорієнтувати значну частку своєї нафти на маршрут Баку – Тбілісі – Джейхан є своєчасними, але вони зіткнуться зі спротивом Росії.

Автор: Андрій Клименко,.

головний редактор Black.

News, керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Европе погибла российская телеведущая и модель: что произошло
Comments UA
2024-12-19T09:27:24Z
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
Алина Гросу намекнула на беременность от мужа – известного российского актера
TSN
2024-12-12T12:09:54Z
Сын Таисии Повалий публично назвал маму "предательницей" после того, как недавно поддержал ее
TSN
2024-12-10T20:15:22Z
Избитый Человек из стали и пёс Крипто в первом трейлере фильма "Супермен"
GameMag
2024-12-19T18:18:14Z
8 вариантов обуви, которую нельзя надевать на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-19T18:01:14Z
Михаил Поплавский впервые за долгое время показал своего подросшего внука
Фокус
2024-12-07T20:51:29Z
Популярный украинский певец рассказал об измене с шестью партнерами одновременно
Comments UA
2024-12-10T15:45:57Z
Сын Таисии Повалий пытается оспорить конфискацию имущества
Корреспондент
2024-12-12T16:21:27Z
Трамп пригласил на свою инаугурацию президентов еще двух стран
Корреспондент
2024-12-18T10:12:18Z
Украина не может пойти на заморозку конфликта – Зеленский
TSN
2024-12-19T17:12:34Z
У Зеленского жестко отреагировали на угрозы Путина ударить по Киеву «Орешником»
Comments UA
2024-12-19T14:24:58Z
У Зеленского среагировали на заявление Бойко о "радикалах" в Украине
Корреспондент
2024-12-15T20:39:07Z
Только сильная Украина может говорить с позиций силы – Мецола
ZN UA
2024-12-19T19:18:49Z
Путин проговорился о своих детях от Кабаевой на пресс-конференции, – СМИ
Фокус
2024-12-19T19:12:07Z
Когда Украину пригласят в НАТО?: громкое заявление Дмитрия Кулебы
TSN
2024-12-16T17:09:27Z
Множественное гражданство: украинцев станет больше, но есть вопрос к КСУ
Корреспондент
2024-12-19T16:18:07Z
Трамп может принять неожиданное решение: США, Китай и Европа разделят территорию РФ
Comments UA
2024-12-11T05:00:46Z
На каком направлении Россия сконцентрировала 150 тысяч солдат: объяснение эксперта
Comments UA
2024-12-19T13:06:51Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
"Удар по самолюбию": мужчина рассмеялся, внимательно просмотрев свой чек в магазине
Фокус
2024-12-11T08:39:37Z
Во Львове умер отец Евгении Базилевич, которая вместе с дочками погибла в сентябре в результате российского удара
Комсомольская правда
2024-12-05T21:36:32Z
Коалиция дронов будет массово поставлять БпЛА Украине - Британия
Корреспондент
2024-12-19T19:12:07Z
Какие подарки покупает королева Камилла на Рождество
Marie Claire
2024-12-19T19:00:34Z
Какой завтра, 12 декабря, праздник – все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2024-12-11T07:06:22Z
Иного пути нет. Почему нужно снизить мобилизационный возраст до 18 лет
Comments UA
2024-12-07T15:39:59Z
Российская армия атакует ракетами Украину: подробности
TSN
2024-12-13T06:36:09Z
Как сделать, чтобы любое мясо стало мягким и нежным: два ингредиента – и оно будет таять во рту
TSN
2024-12-11T16:21:44Z
Почему у многих людей от красного вина болит голова: объяснение ученых
UAToday
2024-12-19T14:09:31Z
На новогодний стол 2025: рецепт торта "Медовик" с заварным кремом
Фокус
2024-12-18T05:06:23Z
КАК ВЫБРАТЬ ХЛОПКОВУЮ ТКАНЬ ДЛЯ ПОШИВА НАВОЛОЧЕК
Известия Киев
2024-12-19T13:13:05Z
Новогодний стол 2025: рецепт вкуснейшего торта "Соблазн"
Фокус
2024-12-19T18:21:10Z
Мужчина побывал в городке, где люди "живут" под землей со всеми удобствами
Фокус
2024-12-19T17:45:35Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Чизкейк из творога без выпечки: победительница "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-12-10T23:30:34Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Командир «Азова» прокомментировал убийство начальника колонии «Оленивка»
Comments UA
2024-12-09T17:54:16Z
Дезертирство становится массовым явлением: сколько бойцов ВСУ сбежали с фронта
Comments UA
2024-12-06T19:51:22Z
"Оккупанты бросают все силы": Сырский оценил оборону на Покровском направлении
TSN
2024-12-12T07:54:11Z
Светлана Гринчук рассказала о важной работе в Запорожской области: "3 млн га украинского леса уже пройдено войной"
Знай
2024-12-19T19:09:23Z
Бойцы ССО уничтожили 12 солдат КНДР на Курщине
Корреспондент
2024-12-19T18:54:07Z
Ситуация на фронте на вечер 15 декабря
UAToday
2024-12-15T19:42:03Z
"Маскарад": российские диверсанты на Харьковщине переодеваются в форму ВСУ, — комбат Федоренко
Фокус
2024-12-18T07:43:30Z
“Я говорю – нас всех рас***рило! Дайте откат!”: ГУР перехватило разговор о потерях у россиян
TSN
2024-12-16T17:27:31Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Гибель Лиама Пейна: суд допросит работников отеля
Корреспондент
2024-12-12T16:12:24Z
В Запорожской области объявили принудительную эвакуацию
Корреспондент
2024-12-12T15:36:59Z
Мошенница требовала 1 млн гривен у жены пленного защитника Азовстали
Корреспондент
2024-12-12T15:06:08Z
Пустили газ и подожгли авто: шокирующее видео вероятной мобилизации
Comments UA
2024-12-19T19:15:00Z
Возле базы Северного флота РФ в Мурманской области произошли взрывы, - СМИ
Апостроф
2024-12-19T19:06:48Z
Украинка везла за границу шоколад с наркотиками: фото
TSN
2024-12-09T02:21:36Z
"Люди горели в машинах": подробности удара по Запорожью. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-06T18:15:05Z
Во Франции мужчина убил пять человек и сдался полиции
Корреспондент
2024-12-15T04:30:38Z
Назван самый популярный автомобиль на мировом рынке
Корреспондент
2024-12-12T15:57:18Z
Аккумуляторы электромобилей могут прослужить на 40% дольше: что выявили ученые
Фокус
2024-12-10T14:00:42Z
Предупреждали не нажимать: водителя смутила "загадочная" кнопка в новом авто
Фокус
2024-12-19T12:27:08Z
Красиво жить не запретишь, особенно - арабскому шейху: Ford Mustang вмонтировали в пикап Ram
Знай
2024-12-19T11:51:19Z
Их изготовили всего 19: на продажу выставили раритетный универсал Bentley
Фокус
2024-12-19T11:42:24Z
Дизель или электро: недорогой пикап MG рассекретили до премьеры
Фокус
2024-12-19T10:45:08Z
Toyota выпустит недорогой пикап на базе RAV4: первые подробности и фото
Фокус
2024-12-19T09:00:27Z
Большой багажник и богатое остащение: представлен стильный кроссовер Kia за $12 000
Фокус
2024-12-19T08:06:23Z
Возвращение легенды: возрожденную спортивную Honda показали на официальных фото и видео
Фокус
2024-12-19T07:30:40Z
Принадлежат двум известным олигархам: Украина арестовала семь пассажирских авиалайнеров
Апостроф
2024-12-10T19:46:21Z
Зарплаты чиновников выросли почти на 50%: кто получает больше всего
Comments UA
2024-12-06T13:04:24Z
ПФУ разъяснил правила зачисления двойного пенсионного стажа для медработников
Хвиля
2024-12-07T06:30:09Z
Украина конфисковала активы российского предприятия
Корреспондент
2024-12-12T15:24:54Z
Графики отключения газа: Нафтогаз сделал заявление
Политека
2024-12-19T19:00:40Z
Покупка откладывается: Sony и Kadokawa сформировали стратегический бизнес-альянс
GameMag
2024-12-19T19:00:02Z
Доллар установил новый рекорд в Украине
Корреспондент
2024-12-16T17:00:29Z
Стали известны графики отключения света 15 декабря
Корреспондент
2024-12-14T18:51:22Z
Рубль обрушился из-за новых санкций США
Корреспондент
2024-12-11T16:21:07Z
Усик завершил тренировочный лагерь перед реваншем с Фьюри
Корреспондент
2024-12-12T15:09:13Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Тоттенгем — Челсі 3:4 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-08T20:19:56Z
Усик и Фьюри устроили длительную битву взглядов на финальной пресс-конференции перед реваншем
ZN UA
2024-12-19T18:03:46Z
SBC Ukraine Awards 2024: В центре внимания — спорт, маркетинг и креативность
Football.ua
2024-12-19T17:26:01Z
Усик – Фьюри 2: где и когда смотреть чемпионский реванш украинца и британца
ZN UA
2024-12-19T15:11:33Z
Усик – Фьюри 2: полный андеркард вечера бокса в Саудовской Аравии
ZN UA
2024-12-19T12:25:19Z
Холифилд оценил шансы Усика нокаутировать Фьюри
Корреспондент
2024-12-19T12:18:24Z
Известно, когда на украинский рынок выйдет первый препарат медканнабиса
Корреспондент
2024-12-11T12:57:41Z
Три знака Зодиака, которым стоит быть осторожнее на выходных 7-8 декабря 2024 года
Фокус
2024-12-06T18:12:48Z
Лунный гороскоп на 9 декабря, понедельник
Marie Claire
2024-12-08T21:06:43Z
Циклирование углеводов: новый подход к питанию, который поможет похудеть
Marie Claire
2024-12-19T18:31:59Z
Может вызвать бесплодие, рак и проблемы с легкими: ученые забили тревогу из-за опасности с воздуха
Апостроф
2024-12-19T14:45:56Z
Плановые проверки аптек возобновятся с 1 января, - Ляшко
UAToday
2024-12-19T14:09:12Z
"Лет через 10 сама бы съехала на общагу": украинцы шутят о 17-кг опухоли, удаленной у женщины на Прикарпатье
Знай
2024-12-19T12:51:05Z
Обычная вирусная инфекция может спровоцировать болезнь Альцгеймера - ученые озадачили открытием
Апостроф
2024-12-19T12:36:04Z
Обернуть потерю сил вспять: ученые назвали питательные вещества защищающие наши мышцы
Фокус
2024-12-19T10:00:24Z
Лазерный станок: универсальный инструмент для современного производства
AutoGeek
2024-12-18T03:18:00Z
На 50% эффективнее обычных: новый датчик улучшит работу ветряных турбин
Фокус
2024-12-08T09:00:13Z
В Facebook, Instagram и WhatsApp произошел масштабный сбой
TSN
2024-12-11T21:00:23Z
На Юпитере появились бури больше Земли: из-за них может исчезнуть особенность планеты
Фокус
2024-12-11T08:39:30Z
Nihon Falcon анонсировала Ys X: Proud Nordics, но не раскрыла целевые платформы
GameMag
2024-12-19T18:42:20Z
Манга по Metaphor: ReFantazio дебютирует весной 2025 года — за ней может последовать аниме
GameMag
2024-12-19T18:06:10Z
Пилот самолета объяснил, что произойдет, если пассажиры не включат режим полета на смартфоне
TSN
2024-12-09T19:27:36Z
Ninteno предложила игрокам подвести персональные итоги года на Switch
GameMag
2024-12-19T17:07:38Z
Убывающая Луна с 16 до 31 декабря 2024 года: что можно и нельзя делать
Фокус
2024-12-19T17:00:04Z