MY.UAНовини
The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією
The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією

The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією

Чи триватиме це довго, залежить від її здатності подолати гостру нестачу влади, людей і грошей

Зміст

Про це йдеться у статті The Economist, переклад якої наводить Еспресо.


Кожен бізнес в Україні має точку відліку. Для Михайла Травецького, фермера з Прилук, це були перші шість тижнів тотального вторгнення. Коли російська колона зупинилася на сусідньому шосе, його ферма перетворилася на нічийну землю. Місцеві жителі вели перестрілки, щоб утримати росіян подалі від неї. Снаряди свистіли над головою. А Травецький доїв своїх корів двічі на день у бронежилеті, з автоматом на плечі.

Відтоді ферма постійно адаптується до нових труднощів. Коли Росія вперше розбомбила енергетичну систему України, що призвело до непридатності холодильників і доїльних апаратів, Михайло переорієнтувався на виробництво кисломолочних продуктів і сирів з довшим терміном зберігання, таких як фета. Коли заможні сім'ї зникли, він знизив ціни і почав постачати молоко пенсіонерам, які залишилися і потребували його доставки.

Українська економіка в цілому переосмислила себе, щоб орієнтуватися в реаліях воєнного часу. Вона залишається на чверть меншою, ніж у 2021 році. Проте вперше з 2022 року, коли почалося тотальне вторгнення, вона є здоровішою, ніж у ворога, за деякими ключовими показниками. Національний банк України прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025 році. Валюта стабільна, а відсоткові ставки на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчих за останні 30 місяців. На відміну від Росії, де ставки незабаром мають сягнути 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають вразливими, а ВВП зросте лише на 0,5-1,5% у 2025 році. Але Україна стикається з потужними зустрічними вітрами: ескалація війни, виснаження внутрішніх ресурсів і Дональд Трамп. Як довго протримається її економіка?

Економічна історія України з 2022 року мала три етапи. На першому, в умовах запеклих бойових дій, країна намагалася загасити пожежі. Було введено воєнний стан, і 14 мільйонів людей покинули свої домівки. Росія заблокувала чорноморські порти, призупинивши український експорт. Дії центрального банку були підпорядковані військовим цілям. У першій половині 2022 року він профінансував половину державного дефіциту. Він запровадив суворий контроль за рухом капіталу та наповнив банки ліквідністю. Інфляція злетіла до небес, а ВВП скоротився на третину.

Другий етап розпочався після того, як Україна відбила наступ Росії на півдні країни, в середині 2022 року. Зі зростанням довіри ВВП стабілізувався. Угода без посередників дозволила Україні знову відвантажувати зерно. Центральний банк повернувся до боротьби з інфляцією. На початку 2023 року Україна підписала пакет з МВФ; центральний банк припинив монетизацію бюджетного дефіциту. З надходженням допомоги валютні резерви відновилися. Було послаблено контроль за рухом капіталу.

Повернення макроекономічної стабільності дозволило уряду та компаніям підготувати свою діяльність до війни. Одним із пріоритетів був захист виробничих активів від російських ракет. У безпечніших західних регіонах були побудовані індустріальні парки. Підприємства інвестували за кордон, щоб захистити свої доходи від війни. Експатріанти також отримували доходи з-за кордону: минулого року кожна десята нова фірма в Польщі була заснована українцем.

Іншим завданням було перерозподілити ресурси на потреби затяжного конфлікту. Державні витрати зросли більш ніж удвічі і зараз становлять дві третини ВВП порівняно з 41% у 2021 році; лише на оборону та безпеку припадає майже 30% ВВП. Деякі державні компанії провели капітальний ремонт. Нафтогаз, чемпіон країни з видобутку вуглеводнів, у 2023 році призначив наглядову раду, до якої увійшли незалежні директори з європейських "блакитних фішок". У 2022 році компанія зазнала 79 млрд грн ($2,4 млрд) збитків, але в першій половині 2024 року отримала 24 млрд грн прибутку завдяки збільшенню видобутку газу та інвестиціям у "зелену" енергетику.

Приватні фірми також змінили свою позицію. Після того, як навесні 2022 року Маріуполь, ключовий порт на Азовському морі, був зруйнований, підприємець Віталій Лопушанський створив uadamage - штучний інтелект, який аналізує супутникові знімки для створення інтерактивних карт, на яких позначено кожну зруйновану будівлю, дорогу чи міст. Відтоді він наніс на карту понад 200 міст.  Він також навчає безпілотники виявляти міни та керувати роботами на землі, щоб знешкоджувати вибухові пристрої.

Останньою умовою було продовження надходження валюти. У липні 2023 року Росія відмовилася поновлювати зернову угоду. У відповідь Україна відкрила власний морський коридор, гарантувавши його безпеку завдяки чудовій кампанії морського стримування за допомогою безпілотників і ракет. Це дозволило їй відновити поставки не лише зерна, а й металів та мінералів, що є другою за величиною статтею її експорту.

Ці заходи, разом із західною допомогою, завадили Росії позбавити Україну ресурсів і морального духу, необхідних для продовження боротьби. Зараз починається третій етап, під час якого економіка країни стикається з найбільшими загрозами: гострою нестачею енергії, людей і грошей.

Спочатку здобути енергію. У 2022 році і знову цієї весни та влітку Росія невпинно атакувала українську енергосистему. Незважаючи на постійні ремонти, країна може розраховувати на менш ніж половину з 36 гігават (ГВт) генеруючих потужностей, які вона могла використовувати до війни. І нещодавно російська кампанія відновилася. 13 грудня вона відправила 93 ракети і майже 200 безпілотників на об'єкти електропередач і теплові електростанції. Дванадцять ракет влучили в об'єкти, спричинивши відключення електроенергії. 27-28 листопада, в ході безглуздої ескалації, Росія вже завдала ударів по об'єктах електропередач поряд з атомними електростанціями. Це кинуло темну тінь на енергетичний потенціал України в зимовий період, близько 70% якого забезпечується за рахунок атомної енергетики.

Позитивним моментом є те, що країна стала краще підготовленою до протистояння таким потрясінням. У грудні вона збільшила свої потужності з імпорту електроенергії з ЄС майже на чверть, до 2,1 ГВт. Багато виробників харчових продуктів переробляють відходи своїх виробництв на біогаз, який вони використовують на місці. Багато фермерів також мають дизельні генератори. Середні фірми часто мають установки, що працюють на природному газі, які вони іноді поєднують з вітровою та сонячною енергією. Промислові компанії використовують все це разом з імпортом, щоб уникнути катастрофічних відключень.

За словами Андрія Пишного, голови Національного банку України, середній дефіцит електроенергії в країні знизиться до 6% від загального попиту у 2025 році та до 3% у 2026 році, завдяки стратегіям виживання та постійним ремонтам. Великі споживачі скаржаться на багаторазове зростання цін на електроенергію з початку війни, навіть коли дефіциту немає. Тимофій Милованов з Київської школи економіки вважає, що проблеми з електроенергією можуть скоротити зростання ВВП наступного року на один відсотковий пункт.

Друга проблема - і найболючіша - нестача робочої сили. З 2022 року мобілізація, міграція та війна призвели до скорочення робочої сили більш ніж на п'яту частину - до 13 млн осіб. Попит на робочу силу високий: кількість вакансій сягнула 65 000 на тиждень, порівняно з 7 000 у перші тижні війни, але в середньому на одну вакансію подається лише 1,3 заявки порівняно з двома у 2021 році. Зарплати зростають. Між міністерствами економіки та оборони триває боротьба за мобілізацію: де знайти правильний баланс заради майбутнього країни. Досі цивільне керівництво України відхиляло максималістські вимоги військових лідерів на шкоду лінії фронту.

Тут немає простих рішень. Зараз навіть галузі, які вважаються критично важливими, можуть захистити лише половину своїх працівників від лінії фронту. Найняти на роботу більше жінок складно: серед них майже стільки ж мігрували за кордон, скільки чоловіків, які перебувають на фронті або повернулися звідти непрацездатними, каже Гліб Вишлінський з Центру економічної стратегії, київського аналітичного центру.

Не допомагає і те, що грошей не вистачає - третя проблема. Малі фермерські господарства та фірми намагаються отримати достатньо позик для фінансування своєї діяльності. Фінансування довгострокових капітальних витрат є практично неможливим. Стрімке зростання витрат на ведення бізнесу вдарило по прибутках. Компанії, що працюють з внутрішніми клієнтами, також несуть частину витрат, що призводить до зростання інфляції. Експортери, які конкурують на світових ринках, не мають такої можливості. Мауро Лонгобардо, який керує місцевою філією ArcelorMittal, каже, що з початку війни він спалив $1 млрд готівкою - лише для того, щоб підтримувати свої потужності. Половина його металургійних заводів не працює.

Уряд також витрачає набагато більше грошей, ніж заробляє. За прогнозами, у 2025 році дефіцит бюджету становитиме близько 20% ВВП. В принципі, майже весь дефіцит - $38 млрд - буде профінансовано із зовнішніх джерел. У червні "Велика сімка" погодила борговий пакет для України на суму $50 млрд, який буде виплачуватися за рахунок відсотків, отриманих від суверенних активів Росії на суму €260 млрд ($273 млрд), заморожених на Заході. Прихильність Америки до угоди не можна сприймати як належне.

Україна, ймовірно, зможе вижити без американських коштів у 2025 році. Разом із траншем у розмірі 18 млрд євро, який ЄС погодився надати в рамках попередньої програми, внески інших членів "Великої сімки" заповнять прогалину, залишену дядьком Семом, каже Дімітар Богов з Європейського банку реконструкції та розвитку. Україна також має значні валютні резерви. За прогнозами, до кінця 2024 року вони зростуть до $43 млрд - п'яти місяців імпорту. Однак, якщо Америка вийде з програми, Україна може опинитися на узбіччі у 2026 році. Уряди країн ЄС, які відчувають нестачу коштів і є політично слабкими, можуть зіткнутися з труднощами, щоб оплатити ще один великий рахунок. А можливості України збирати більше податків всередині країни обмежені: пропозиція підвищити податки на 4-5% від ВВП була відкликана цього літа після рішучої опозиції.

Військові події можуть спричинити кризу до 2026 року. Проте бізнес налаштований стримано оптимістично. Михайло Травецький каже, що цього року він отримав невеликий прибуток, перший з моменту заснування ферми. Він думає про запуск нової лінії з виробництва сиру пармезан. "Я пройшов навчання і знаю рецепт", - каже він. Але перешкоди залишаються страшними: "Спробуйте зробити його, коли у вас немає електрики 12 годин на добу".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У Києві другий день поспіль пройшли масові протести через закон про НАБУ і САП
Комсомольская правда
2025-07-24T05:33:09Z
Зеленський готовий зустрітися з Путіним "хоч завтра" — Тихий
ZN UA
2025-07-24T05:30:36Z
Виступи під театром Франка. Політологічний аналіз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:30:28Z
Фон дер Ляєн закликала Китай «перебалансувати відносини» через торгівлю та війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:27:52Z
Армія РФ за добу завдала 387 ударів по Запорізькій області, є поранена
УкраинФорм
2025-07-24T05:27:43Z
Путін знову вішає моркву Трампу: коли відбудеться зустріч РФ і США?
GlavRed
2025-07-24T05:27:39Z
"Має поставити крапку": Мединський відреагував на пропозицію про зустріч Путіна та Зеленського
24tv
2025-07-24T05:27:34Z
Лідери Євросоюзу зустрілися у Пекіні з Сі Цзіньпіном
УкраинФорм
2025-07-24T05:21:23Z
Анджела Вайт: сексуальні фото
CutInsight
2025-07-24T04:45:58Z
Netflix не продовжить контракт на $100 млн з принцом Гаррі і Меган Маркл — ЗМІ
InternetUA
2025-07-24T04:34:45Z
Klavdia Petrivna без гриму: який вигляд у повсякденному житті має 19-річна співачка
GlavRed
2025-07-23T23:27:34Z
Поставила жорстку умову: наречений Лесі Нікітюк розповів, коли вони розкриють ім'я сина
GlavRed
2025-07-23T21:27:03Z
15 років тому Оззі Осборн навідріз відмовився сідати за кермо: причина вас здивує
24tv
2025-07-23T20:33:36Z
Мотря зі "Спіймати Кайдаша" заговорила про нові стосунки: "Зараз поряд"
GlavRed
2025-07-23T20:27:01Z
Суперфейки замість люксових брендів: зафіксовано новий модний тренд у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:00:51Z
Найсексуальніша футболістка світу привернула увагу ефектним фото у спідній білизні
24tv
2025-07-23T19:30:02Z
Родина була на межі розлучення, – YARMAK відверто розповів про стосунки з дружиною у час війни
24tv
2025-07-23T18:39:17Z
На фронті за добу - 172 зіткнення, Покровський і Лиманський напрямки найгарячіші
УкраинФорм
2025-07-24T05:31:42Z
Військові розповіли, що відбувається на фронті - карти війни
Gazeta UA
2025-07-24T05:24:33Z
Карта бойових дій в Україні станом на 24 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:21:28Z
Перше господарство отримало сертифікат географічного зазначення овечої бриндзі на Прикарпатті
Agravery
2025-07-24T05:21:09Z
Життя без 20 відсотків тіла: як наочно уявити собі втрати України з початку війни
Фокус
2025-07-24T05:15:06Z
Якою буде погода в останній місяць літа: чи чекати у серпні на аномальну спеку й затяжні дощі
24tv
2025-07-24T05:03:41Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 липня 2025 року
Фокус
2025-07-24T05:00:42Z
У Криму під атакою могла опинитися низка аеродромів, – ЗМІ
24tv
2025-07-24T04:54:40Z
В рамках обміну полонених додому повернувся останній із захисників острова Зміїний
Комсомольская правда
2025-07-24T04:45:10Z
Ви більше не купуватимете цукерок: простий рецепт шоколадних кульок із сюрпризом
24tv
2025-07-24T05:21:42Z
Змії в Карпатах: яких плазунів можна зустріти в горах і чи варто їх боятися
24tv
2025-07-24T05:18:05Z
Хто лівша: тільки люди з "орлиним зором" вгадають за 11 секунд
GlavRed
2025-07-24T04:27:30Z
Основні ноти аромату: що таке ветівер, пачулі та інші незвичні слова в описі чоловічих парфумів
24tv
2025-07-24T03:30:17Z
Астрологи рекомендують залишитися вдома: хто 24 липня ризикує нарватися на проблеми
GlavRed
2025-07-24T03:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 22 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-07-24T03:27:34Z
Найважливіший день у році: яким трьом знакам треба підготуватися до великого успіху
Gazeta UA
2025-07-24T03:09:25Z
Куди найчастіше їдуть туристи: рейтинг країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T02:06:37Z
Скорпіонів мучитимуть погані стосунки з близькими людьми: гороскоп на 24 липня
24tv
2025-07-24T02:03:26Z
Як безпечно купатись на річках і озерах: основні правила та поради
24tv
2025-07-24T04:33:38Z
Вчені встановили, скільки годин слід спати, щоб зберегти молодість і довго жити
TSN
2025-07-24T04:21:58Z
Як зрозуміти, що у дитини тривожність або ОКР та як їй допомогти
Знай
2025-07-24T04:21:15Z
Забудете про шкідників і хвороби: один засіб врятує урожай помідорів
Telegraf
2025-07-24T04:03:58Z
Не їжте ці томати в жодному разі. Які овочі несуть небезпеку
Telegraf
2025-07-24T03:57:35Z
Лікарняні виплати: чи може отримати людина, яка працює на трьох підприємства за трудовим договором
ZN UA
2025-07-24T02:24:11Z
Кавун у раціоні щодня: користь для серця, шкіри та фігури
Gazeta UA
2025-07-24T00:00:23Z
Міг з'їдати до 30 на день: яким був улюблений смаколик Осборна
24tv
2025-07-23T19:21:09Z
Шкіра скаже "дякую": лікарі розповіли, що робити, якщо згоріли на сонці
GlavRed
2025-07-23T18:27:50Z
Безкоштовне житло для переселенців в Кіровоградській області: хто гарантовано отримає дах над головою
Политека
2025-07-24T05:31:00Z
Гробниця таємної дружини Фрідріха-Вільгельма II: нове відкриття в церкві палацу
Фокус
2025-07-24T05:27:11Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T05:24:46Z
Розкриті технічні характеристики реактивних артилерійських систем Д-30, які отримають ЗСУ
InternetUA
2025-07-24T05:04:18Z
Українці можуть втратити пенсії і страхові виплати: хто під загрозою та як цього уникнути
24tv
2025-07-24T05:03:26Z
Яким чином оформити город, яким ви користуєтесь роками
24tv
2025-07-24T05:03:12Z
США схвалили продаж Україні двох пакетів військової допомоги на $322 млн
Европейская правда
2025-07-24T04:58:41Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Полтаві: яким критеріям треба відповідати, щоб отримати гарячі обіди
Политека
2025-07-24T04:30:54Z
Китай знайшов спосіб таємно постачати двигуни для БпЛА РФ: деталі від Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T04:27:07Z
РФ атакувала Черкаси ракетами: є постраждалі, спалахнули пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:33:23Z
На Сумщині сталися на вибухівці підірвались дитина та рятівник
Комсомольская правда
2025-07-24T05:31:47Z
У Дніпрі чоловік погрожував колишній за OnlyFans: історія з суду
InternetUA
2025-07-24T05:28:35Z
Авіакатастрофа в Індії: родинам загиблих з Великої Британії передали чужі останки
TSN
2025-07-24T05:18:29Z
Стали відомі "жирні" наслідки атаки дронів на Сочі. Вражено нафтобазу та не лише
Telegraf
2025-07-24T05:15:00Z
Одеса пережила пекельну ніч: у місті сильні руйнування, є травмовані
TSN
2025-07-24T05:03:51Z
Вночі ворог атакував Запоріжжя та Запорізький район майже десятком "Шахедами"
TSN
2025-07-24T05:03:02Z
Росія вночі атакувала Миколаїв дронами - горіли склади на підприємствах
УкраинФорм
2025-07-24T05:00:45Z
Є постраждалі: показали страшні наслідки удару РФ по Одесі
Gazeta UA
2025-07-24T04:51:42Z
Олександрія — Партизан. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T05:31:38Z
Тайсон Ф’юрі назвав єдиного суперника, який здатний вкласти на лопатки абсолютного чемпіона Усика
Известия Киев
2025-07-24T05:28:05Z
Клуб із МЛС розпочне перемовини щодо Сона
Football.ua
2025-07-24T05:16:21Z
Полісся — Санта-Колома. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T05:00:03Z
Бешикташ — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T04:45:45Z
"Це вбивство": відомий промоутер назвав боксера, з яким не варто битись Усику
24tv
2025-07-24T04:12:37Z
Бешикташ – Шахтар: де та коли дивитись матч "гірників" у Лізі Європи в Україні
24tv
2025-07-24T02:09:03Z
Українка вдруге в історії стала чемпіонкою світу з фехтування на шпагах
Gazeta UA
2025-07-24T01:51:02Z
"Ліверпуль" оголосив про трансфер французького нападника за величезну сумму
ZN UA
2025-07-23T23:54:53Z
В Україні різко злетіли ціни на каву, молоко та вершки: скільки доведеться заплатити
Хвиля
2025-07-24T05:30:45Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин у поїздах: повний перелік
Хвиля
2025-07-24T05:24:36Z
Ціни на брухт в Україні: оновлені тарифи на кольорові та чорні метали
24tv
2025-07-24T05:12:48Z
ФОПів побільшало: малий бізнес вийшов у плюс вперше від початку провального року
24tv
2025-07-24T05:12:38Z
Зачепить усіх при обміні 100 доларів: українців попередили про можливі труднощі
Хвиля
2025-07-24T05:06:21Z
Трейдери маніпулюють цінами на ріпак в очікуванні введення мита
AgroPortal
2025-07-24T05:00:38Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: що зникає з місцевого ринку
Политека
2025-07-24T05:00:00Z
Полювання на квитки на потяги Укрзалізниці: як перекупники розоряють українських пасажирів
Хвиля
2025-07-24T04:42:52Z
Пенсіонери нарешті розбагатіють: кому прийдуть божевільно великі надбавки
Знай
2025-07-24T04:36:42Z
Чому все більше людей перевертають смартфон екраном донизу: 4 переконливі причини
InternetUA
2025-07-24T05:22:30Z
How stolen Ukrainian grain reaches the global market and who pays for It – an Investigation
24tv
2025-07-24T05:06:31Z
Блокувати Windows і отримувати доступ до буфера обміну можна буде прямо зі смартфона
24tv
2025-07-24T03:15:15Z
6 ретро-ігор, які напрочуд точно передбачили сучасні тренди
InternetUA
2025-07-24T03:04:55Z
Інсайдери розкрили точну дату релізу Battlefield 6
InternetUA
2025-07-24T03:03:22Z
У Китаї 6G-інтернет завантажив 50 ГБ за 1,4 секунди - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T03:03:11Z
Xbox знизила ціну The Outer Worlds 2 після масової критики в інтернеті
InternetUA
2025-07-24T00:04:35Z
Meta оновила функції безпеки для підлітків
InternetUA
2025-07-23T23:04:16Z
Apple працює над функцією оцінки якості сну для Apple Watch
InternetUA
2025-07-23T22:01:24Z
Де зараз Міхаель Шумахер: у якому стані легенда Формули-1
24tv
2025-07-24T04:15:29Z
Тесла фіксує зниження обсягів продажів та прибутків
Топ Жир
2025-07-24T01:18:53Z
Поліція вважала зниклий капюшон дрібницею, доки не побачили його вміст
Топ Жир
2025-07-24T00:33:22Z
Нове революційне оформлення салону BMW: несподіваний вигляд, що вражає
Топ Жир
2025-07-23T23:48:51Z
НЛО на колесах скоро буде продано на аукціоні
Топ Жир
2025-07-23T23:03:06Z
Acura припиняє виробництво моделі TLX
Топ Жир
2025-07-23T22:18:15Z
Новий бензиновий маслкар Dodge повертається зі справжнім ревом вихлопу
Топ Жир
2025-07-23T20:48:11Z
Представлено вражаючий кросовер Opel Mokka GSE – найшвидший повністю 100% електричний Opel
AutoCentre
2025-07-23T20:25:21Z
Китайські бренди обігнали європейських лідерів у їхній власній країні
Топ Жир
2025-07-23T20:03:31Z