MY.UAНовини
The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією
The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією

The Economist: Україна впевнено перемагає в економічній війні з Росією

Чи триватиме це довго, залежить від її здатності подолати гостру нестачу влади, людей і грошей

Зміст

Про це йдеться у статті The Economist, переклад якої наводить Еспресо.


Кожен бізнес в Україні має точку відліку. Для Михайла Травецького, фермера з Прилук, це були перші шість тижнів тотального вторгнення. Коли російська колона зупинилася на сусідньому шосе, його ферма перетворилася на нічийну землю. Місцеві жителі вели перестрілки, щоб утримати росіян подалі від неї. Снаряди свистіли над головою. А Травецький доїв своїх корів двічі на день у бронежилеті, з автоматом на плечі.

Відтоді ферма постійно адаптується до нових труднощів. Коли Росія вперше розбомбила енергетичну систему України, що призвело до непридатності холодильників і доїльних апаратів, Михайло переорієнтувався на виробництво кисломолочних продуктів і сирів з довшим терміном зберігання, таких як фета. Коли заможні сім'ї зникли, він знизив ціни і почав постачати молоко пенсіонерам, які залишилися і потребували його доставки.

Українська економіка в цілому переосмислила себе, щоб орієнтуватися в реаліях воєнного часу. Вона залишається на чверть меншою, ніж у 2021 році. Проте вперше з 2022 року, коли почалося тотальне вторгнення, вона є здоровішою, ніж у ворога, за деякими ключовими показниками. Національний банк України прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025 році. Валюта стабільна, а відсоткові ставки на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчих за останні 30 місяців. На відміну від Росії, де ставки незабаром мають сягнути 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають вразливими, а ВВП зросте лише на 0,5-1,5% у 2025 році. Але Україна стикається з потужними зустрічними вітрами: ескалація війни, виснаження внутрішніх ресурсів і Дональд Трамп. Як довго протримається її економіка?

Економічна історія України з 2022 року мала три етапи. На першому, в умовах запеклих бойових дій, країна намагалася загасити пожежі. Було введено воєнний стан, і 14 мільйонів людей покинули свої домівки. Росія заблокувала чорноморські порти, призупинивши український експорт. Дії центрального банку були підпорядковані військовим цілям. У першій половині 2022 року він профінансував половину державного дефіциту. Він запровадив суворий контроль за рухом капіталу та наповнив банки ліквідністю. Інфляція злетіла до небес, а ВВП скоротився на третину.

Другий етап розпочався після того, як Україна відбила наступ Росії на півдні країни, в середині 2022 року. Зі зростанням довіри ВВП стабілізувався. Угода без посередників дозволила Україні знову відвантажувати зерно. Центральний банк повернувся до боротьби з інфляцією. На початку 2023 року Україна підписала пакет з МВФ; центральний банк припинив монетизацію бюджетного дефіциту. З надходженням допомоги валютні резерви відновилися. Було послаблено контроль за рухом капіталу.

Повернення макроекономічної стабільності дозволило уряду та компаніям підготувати свою діяльність до війни. Одним із пріоритетів був захист виробничих активів від російських ракет. У безпечніших західних регіонах були побудовані індустріальні парки. Підприємства інвестували за кордон, щоб захистити свої доходи від війни. Експатріанти також отримували доходи з-за кордону: минулого року кожна десята нова фірма в Польщі була заснована українцем.

Іншим завданням було перерозподілити ресурси на потреби затяжного конфлікту. Державні витрати зросли більш ніж удвічі і зараз становлять дві третини ВВП порівняно з 41% у 2021 році; лише на оборону та безпеку припадає майже 30% ВВП. Деякі державні компанії провели капітальний ремонт. Нафтогаз, чемпіон країни з видобутку вуглеводнів, у 2023 році призначив наглядову раду, до якої увійшли незалежні директори з європейських "блакитних фішок". У 2022 році компанія зазнала 79 млрд грн ($2,4 млрд) збитків, але в першій половині 2024 року отримала 24 млрд грн прибутку завдяки збільшенню видобутку газу та інвестиціям у "зелену" енергетику.

Приватні фірми також змінили свою позицію. Після того, як навесні 2022 року Маріуполь, ключовий порт на Азовському морі, був зруйнований, підприємець Віталій Лопушанський створив uadamage - штучний інтелект, який аналізує супутникові знімки для створення інтерактивних карт, на яких позначено кожну зруйновану будівлю, дорогу чи міст. Відтоді він наніс на карту понад 200 міст.  Він також навчає безпілотники виявляти міни та керувати роботами на землі, щоб знешкоджувати вибухові пристрої.

Останньою умовою було продовження надходження валюти. У липні 2023 року Росія відмовилася поновлювати зернову угоду. У відповідь Україна відкрила власний морський коридор, гарантувавши його безпеку завдяки чудовій кампанії морського стримування за допомогою безпілотників і ракет. Це дозволило їй відновити поставки не лише зерна, а й металів та мінералів, що є другою за величиною статтею її експорту.

Ці заходи, разом із західною допомогою, завадили Росії позбавити Україну ресурсів і морального духу, необхідних для продовження боротьби. Зараз починається третій етап, під час якого економіка країни стикається з найбільшими загрозами: гострою нестачею енергії, людей і грошей.

Спочатку здобути енергію. У 2022 році і знову цієї весни та влітку Росія невпинно атакувала українську енергосистему. Незважаючи на постійні ремонти, країна може розраховувати на менш ніж половину з 36 гігават (ГВт) генеруючих потужностей, які вона могла використовувати до війни. І нещодавно російська кампанія відновилася. 13 грудня вона відправила 93 ракети і майже 200 безпілотників на об'єкти електропередач і теплові електростанції. Дванадцять ракет влучили в об'єкти, спричинивши відключення електроенергії. 27-28 листопада, в ході безглуздої ескалації, Росія вже завдала ударів по об'єктах електропередач поряд з атомними електростанціями. Це кинуло темну тінь на енергетичний потенціал України в зимовий період, близько 70% якого забезпечується за рахунок атомної енергетики.

Позитивним моментом є те, що країна стала краще підготовленою до протистояння таким потрясінням. У грудні вона збільшила свої потужності з імпорту електроенергії з ЄС майже на чверть, до 2,1 ГВт. Багато виробників харчових продуктів переробляють відходи своїх виробництв на біогаз, який вони використовують на місці. Багато фермерів також мають дизельні генератори. Середні фірми часто мають установки, що працюють на природному газі, які вони іноді поєднують з вітровою та сонячною енергією. Промислові компанії використовують все це разом з імпортом, щоб уникнути катастрофічних відключень.

За словами Андрія Пишного, голови Національного банку України, середній дефіцит електроенергії в країні знизиться до 6% від загального попиту у 2025 році та до 3% у 2026 році, завдяки стратегіям виживання та постійним ремонтам. Великі споживачі скаржаться на багаторазове зростання цін на електроенергію з початку війни, навіть коли дефіциту немає. Тимофій Милованов з Київської школи економіки вважає, що проблеми з електроенергією можуть скоротити зростання ВВП наступного року на один відсотковий пункт.

Друга проблема - і найболючіша - нестача робочої сили. З 2022 року мобілізація, міграція та війна призвели до скорочення робочої сили більш ніж на п'яту частину - до 13 млн осіб. Попит на робочу силу високий: кількість вакансій сягнула 65 000 на тиждень, порівняно з 7 000 у перші тижні війни, але в середньому на одну вакансію подається лише 1,3 заявки порівняно з двома у 2021 році. Зарплати зростають. Між міністерствами економіки та оборони триває боротьба за мобілізацію: де знайти правильний баланс заради майбутнього країни. Досі цивільне керівництво України відхиляло максималістські вимоги військових лідерів на шкоду лінії фронту.

Тут немає простих рішень. Зараз навіть галузі, які вважаються критично важливими, можуть захистити лише половину своїх працівників від лінії фронту. Найняти на роботу більше жінок складно: серед них майже стільки ж мігрували за кордон, скільки чоловіків, які перебувають на фронті або повернулися звідти непрацездатними, каже Гліб Вишлінський з Центру економічної стратегії, київського аналітичного центру.

Не допомагає і те, що грошей не вистачає - третя проблема. Малі фермерські господарства та фірми намагаються отримати достатньо позик для фінансування своєї діяльності. Фінансування довгострокових капітальних витрат є практично неможливим. Стрімке зростання витрат на ведення бізнесу вдарило по прибутках. Компанії, що працюють з внутрішніми клієнтами, також несуть частину витрат, що призводить до зростання інфляції. Експортери, які конкурують на світових ринках, не мають такої можливості. Мауро Лонгобардо, який керує місцевою філією ArcelorMittal, каже, що з початку війни він спалив $1 млрд готівкою - лише для того, щоб підтримувати свої потужності. Половина його металургійних заводів не працює.

Уряд також витрачає набагато більше грошей, ніж заробляє. За прогнозами, у 2025 році дефіцит бюджету становитиме близько 20% ВВП. В принципі, майже весь дефіцит - $38 млрд - буде профінансовано із зовнішніх джерел. У червні "Велика сімка" погодила борговий пакет для України на суму $50 млрд, який буде виплачуватися за рахунок відсотків, отриманих від суверенних активів Росії на суму €260 млрд ($273 млрд), заморожених на Заході. Прихильність Америки до угоди не можна сприймати як належне.

Україна, ймовірно, зможе вижити без американських коштів у 2025 році. Разом із траншем у розмірі 18 млрд євро, який ЄС погодився надати в рамках попередньої програми, внески інших членів "Великої сімки" заповнять прогалину, залишену дядьком Семом, каже Дімітар Богов з Європейського банку реконструкції та розвитку. Україна також має значні валютні резерви. За прогнозами, до кінця 2024 року вони зростуть до $43 млрд - п'яти місяців імпорту. Однак, якщо Америка вийде з програми, Україна може опинитися на узбіччі у 2026 році. Уряди країн ЄС, які відчувають нестачу коштів і є політично слабкими, можуть зіткнутися з труднощами, щоб оплатити ще один великий рахунок. А можливості України збирати більше податків всередині країни обмежені: пропозиція підвищити податки на 4-5% від ВВП була відкликана цього літа після рішучої опозиції.

Військові події можуть спричинити кризу до 2026 року. Проте бізнес налаштований стримано оптимістично. Михайло Травецький каже, що цього року він отримав невеликий прибуток, перший з моменту заснування ферми. Він думає про запуск нової лінії з виробництва сиру пармезан. "Я пройшов навчання і знаю рецепт", - каже він. Але перешкоди залишаються страшними: "Спробуйте зробити його, коли у вас немає електрики 12 годин на добу".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Макрон заявив, що Франція має намір визнати Палестину як державу
УкраинФорм
2025-07-25T04:54:16Z
Греція погрожує заблокувати доступ Туреччини до оборонного фонду ЄС
УкраинФорм
2025-07-25T04:51:35Z
У Болгарії дозволять брати участь у засіданнях суду онлайн
InternetUA
2025-07-25T04:21:57Z
«Вже формується два протиборчі блоки», - експерт розповів про фази світового конфлікту
Политека
2025-07-25T04:21:36Z
Новообраний президент Польщі назвав Туска «найгіршим премʼєром»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:21:25Z
Карні звинуватив Ізраїль у порушенні міжнародного права
УкраинФорм
2025-07-25T04:12:13Z
В законі про НАБУ знайшлася нова "зрада": чи справді тепер можна вдиратися в житло без рішення суду
Telegraf
2025-07-25T04:03:51Z
Виступи під театром Франка: спроба політологічного аналізу
GlavRed
2025-07-25T03:27:56Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 25 липня 2025 року
Фокус
2025-07-25T05:00:48Z
Розмноження полуниці вусами — як це правильно робити
TSN
2025-07-25T04:18:24Z
То все ж таки "гумка" чи "резинка": вчителька назвала одну з найпоширеніших помилок
GlavRed
2025-07-25T03:27:49Z
Притягнете хаос та безгрошів'я: у які дні не можна мити голову
GlavRed
2025-07-25T03:27:26Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинці з дівчинкою-художницею за 49 сек
GlavRed
2025-07-25T03:27:15Z
Такі сирники ви точно не їли: приготуйте ще варіацію з кабачком
Telegraf
2025-07-25T03:18:41Z
Накриє хвиля багатства і перемог: шукайте себе у списку найщасливіших знаків зодіаку
Gazeta UA
2025-07-25T03:12:11Z
Цю страву так готували ще сотні років тому: як зробити автентичний козацький куліш
24tv
2025-07-25T03:09:58Z
З Днем ангела Ганни 2025: красиві картинки-привітання з іменинами
24tv
2025-07-25T03:06:55Z
"Ніколи не втрачав до неї своїх почуттів": що Бред Пітт думає про новий роман Дженніфер Еністон
GlavRed
2025-07-24T23:27:18Z
Міні-Джеджула: багатодітний шоумен показав одномісячну доньку від секретної дружини
GlavRed
2025-07-24T22:27:29Z
YOGEN – "Mono" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-24T22:12:43Z
Хрещена Насті Каменських зробила несподіване зізнання про співачку
GlavRed
2025-07-24T21:27:18Z
3 популярні серіали з Андрієм Ісаєнком, який зіграв у скандальному фільмі "Раша гудбай"
24tv
2025-07-24T21:21:17Z
Діві 56: як сьогодні одягається найстильніша співачка США
24tv
2025-07-24T20:57:08Z
Звинуватили у нищенні спадщини: як Prada потрапила у гучний скандал через нові сандалії
24tv
2025-07-24T20:36:34Z
Від перших кроків в шоубізі до статусу ікони: як змінилась Дженніфер Лопес за час кар'єри
24tv
2025-07-24T20:03:04Z
Помер професійний реслер і актор Галк Гоган
УкраинФорм
2025-07-24T19:18:26Z
Скільки кроків на день потрібно робити, щоб підтримати форму
Комсомольская правда
2025-07-25T04:58:32Z
Вчені знайшли засіб проти вірусу, що викликає рак крові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:57:27Z
Високий чи низький – який тиск небезпечніший
24tv
2025-07-25T04:42:12Z
Всього 7000 кроків на день знижують ризики для здоров'я
УкраинФорм
2025-07-25T03:09:05Z
В Івано-Франківську кардіохірурги вперше здійснили забір донорського серця для трансплантації
УкраинФорм
2025-07-25T02:57:25Z
В Україну надійшла перша партія телемедичного обладнання у рамках співпраці МОЗ і C3Medical
УкраинФорм
2025-07-25T02:21:28Z
Мікроскоп на основі ШІ передбачає утворення хвороб мозку - дослідження
InternetUA
2025-07-25T02:04:23Z
Вчені знайшли новий спосіб визначення тривалості життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:30:08Z
Українські вчені створили пристрій для вилучення уламків у польових умовах
360ua.news
2025-07-24T18:21:52Z
Росіяни за добу обстріляли 17 населених пунктів Запоріжжя, є поранена
УкраинФорм
2025-07-25T05:06:17Z
Мінус 980 окупантів, артсистеми й десятки іншої техніки: втрати ворога на 25 липня
24tv
2025-07-25T05:03:47Z
Жодного сонячного дня: в яких областях України литиме кілька діб поспіль
24tv
2025-07-25T05:03:30Z
Обмеження руху у Вінниці: місцевим розповіли, де буде ускладнений проїзд
Политека
2025-07-25T05:00:17Z
Окупанти вдарили по Дніпропетровщині: є поранений та багато руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:57:37Z
Під загрозою великі міста: Жданов розкрив задум армії РФ на фронті до осені
GlavRed
2025-07-25T04:45:56Z
Втрати росіян на фронті перетнули психологічну позначку
Gazeta UA
2025-07-25T04:45:36Z
На Харківщині росіяни мали успіх на кількох відтинках: в ISW кажуть, що ті змогли загарбати
ZN UA
2025-07-25T04:39:45Z
У Криму за пів року окупанти провели щонайменше 45 військових навчань
УкраинФорм
2025-07-25T04:27:40Z
На якій відстані від сусідського паркану можна посадити дерево
24tv
2025-07-25T05:03:19Z
Американські розробники представили новітній бойовий морський дрон USX-1 Defiant
InternetUA
2025-07-25T05:01:14Z
Син бізнесмена, "крипто-барбі" і "темщик" з Білорусі: що відомо про кривдників Марії Ковальчук
24tv
2025-07-25T04:51:54Z
Успіння праведної Анни: яких особливих заборон мають дотримуватись вагітні
Gazeta UA
2025-07-25T04:33:54Z
Робота для пенсіонерів у Кривому Розі: кому і за що готові платити до 17 тисяч
Политека
2025-07-25T04:30:26Z
У США підтримали продаж Україні військової допомоги більше ніж на 300 мільйонів доларів
Комсомольская правда
2025-07-25T04:25:38Z
Не лише хлопці, навіть дівчата: українські школярі масово виїжджають з України
Знай
2025-07-25T04:21:27Z
Штрафи за неоновлення даних у ТЦК: журналістка відповіла, чи минув термін покарання
Политека
2025-07-25T04:18:01Z
Українські біженці можуть повернути пенсію онлайн: як оформити виплати за кордоном
Хвиля
2025-07-25T04:15:35Z
Дрони атакують різні регіони Росії: у Невинномиську під ударом міг опинитися завод "Азот"
24tv
2025-07-25T05:03:48Z
Ніч "бавовни" в Росії: дрони влаштували справжнє пекло на стратегічних об'єктах — що відомо
Telegraf
2025-07-25T05:03:06Z
На Івано-Франківщині у ДТП загинув народний депутат Ярослав Рущишин
Комсомольская правда
2025-07-25T04:42:18Z
У Тамбовській області РФ атаковано пороховий завод
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:36:26Z
В Україні викрили десятки шахрайських кол-центрів: псевдо-брокери виманювали гроші іноземців
InternetUA
2025-07-25T04:27:51Z
У Дніпрі 14-річний хлопець зарізав жінку біля банкомату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:27:16Z
На Вінниччині у ДТП загинув 29-річний поліцейський
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T04:03:04Z
Поліція затримала поляка, якого розшукував Інтерпол за секс-злочини проти дітей
УкраинФорм
2025-07-25T03:57:07Z
Житель Сіверськодонецька отримав 15 років в`язниці за підпали об’єктів Укрзалізниці та Сил оборони
УкраинФорм
2025-07-25T03:42:13Z
"У нас ще є шанси": Сульшер – про поразку від Шахтаря
Football.ua
2025-07-25T04:51:11Z
Будинок футболіста топ-клубу Серії А пограбували
Football.ua
2025-07-25T04:30:41Z
Виграла "золото" Афін-2004 та брала участь у талант-шоу: де зараз борчиня Ірина Мерлені
24tv
2025-07-25T04:21:55Z
Колишній тренер Усика назвав потенційних суперників українського боксера
24tv
2025-07-25T04:12:47Z
Мають свою команду удома: українські футболісти-татусі, які виховують трьох і більше дітей
24tv
2025-07-25T02:21:20Z
"Шахтар" здивував тактикою: як "гірники" здобули яскраву перемогу над "Бешикташем"
GlavRed
2025-07-24T22:27:05Z
"Шахтар" переміг "Бешикташ" у матчі-трилері
Telegraf
2025-07-24T22:18:05Z
Туран: "Я задоволений, але цього недостатньо"
Football.ua
2025-07-24T21:57:21Z
"Ми ще зустрінемося": Абрагам попередив Шахтар після поразки
Football.ua
2025-07-24T21:24:40Z
Курятина та яйця: чи можуть подешевшати ці продукти
ZN UA
2025-07-25T05:03:38Z
Урожай кукурудзи в Україні перевищить 30 млн т
AgroPortal
2025-07-25T05:00:45Z
Дрони паралізували роботу восьми аеропортів РФ
Gazeta UA
2025-07-25T04:48:26Z
Українці відчують "ціновий удар": виробники масово підняли ціни на продукти
Хвиля
2025-07-25T04:42:53Z
Валюта стрімко подорожчала - курс на 25 липня
Gazeta UA
2025-07-25T04:21:33Z
Що буде з доларом на початку осені
Комсомольская правда
2025-07-25T04:06:52Z
Пенсії під питанням: кому та як потрібно пройти ідентифікацію для отримання виплат
Хвиля
2025-07-25T03:51:29Z
Пенсія на горизонті: як діяти роботодавцю, коли працівник досяг пенсійного віку
ZN UA
2025-07-25T03:42:12Z
Apple уникне щоденних штрафів ЄС, змінивши правила App Store
InternetUA
2025-07-25T03:01:00Z
Чи реально заробляти на YouTube: як підключити монетизацію
24tv
2025-07-25T05:03:46Z
Як встановити бета-версію iOS 26 на iPhone
InternetUA
2025-07-25T04:01:02Z
Британські вчені: на ключах від авто більше бактерій, ніж на смартфоні
Топ Жир
2025-07-25T04:00:49Z
Де у світі є плавучий острів, що роками "ходить" по колу і не тоне
24tv
2025-07-25T03:18:35Z
OpenAI планує запуск GPT-5 вже у серпні
InternetUA
2025-07-25T01:03:51Z
Samsung LockStar отримає нові анімації розблокування для Android 16
InternetUA
2025-07-24T23:51:17Z
Польські археологи виявили дерев'яне обличчя під водою
Gazeta UA
2025-07-24T22:42:33Z
Маск відреагував на збій Starlink
Gazeta UA
2025-07-24T21:54:11Z
OpenAI підтвердила майбутню функцію навчання в ChatGPT: кому вона буде корисною
InternetUA
2025-07-24T21:52:33Z
Цей шматок мила може бути найміцнішою річчю, яку створив Ford за рік
Топ Жир
2025-07-25T04:03:44Z
Що означає індикатор ABS в автомобілі та що робити, якщо він загорівся
24tv
2025-07-25T03:33:45Z
Надрозкішні апартаменти Pagani Residences обладнані гаражем усередині гаражу
Топ Жир
2025-07-25T01:18:32Z
Найкрутіший Lincoln, який так і не вийшов у продаж, оснащувався двигуном V12 від суперкара
Топ Жир
2025-07-25T00:33:09Z
Mercedes прикрашає безлику форму зірками
Топ Жир
2025-07-24T23:48:29Z
Закон Коннектикуту про ліву смугу жорстко обмежить повільних водіїв з наступного року
Топ Жир
2025-07-24T23:18:30Z
Ціна американського кросовера Subaru зросла, але оновлення виявилися незначними
Топ Жир
2025-07-24T22:18:18Z
Цей водоплавний монстр з двигуном RX-7 перетворює будь-який водоймище на вашу особисту гоночну трасу
Топ Жир
2025-07-24T21:48:08Z
Тойота без зайвого шуму вдосконалила свою найдоступнішу седану модель
Топ Жир
2025-07-24T21:18:29Z