Розблокування реформи системи меліорації в Україні потребує змін у податковому законодавстві.
Такого висновку дійшли учасники круглого столу «Ключові законодавчі бар’єри реалізації реформи ОВК», повідомляє Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Артем Чорноморов під час обговорення зазначив, що наразі реформа майже не рухається, і майно організаціям водокористувачів (ОВК) не передається.
«Балансоутримувачі меліоративних систем повинні сплачувати податок на додану вартість (ПДВ) під час передачі майна в ОВК. А ці балансоутримувачі є бюджетними установами, і в їхніх бюджетах не передбачені кошти на сплату ПДВ. Проблему можна вирішити шляхом внесення змін до Податкового кодексу та звільнення від оподаткування операцій з передачі меліоративних систем та їхніх складових в ОВК», — пояснив він.
Водночас перший заступник голови Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм Тарас Кот зазначив, що передача таких систем як, наприклад, Інгулецька зрошувальна система, яка є найбільшою в Україні, взагалі не буде можливою, адже її балансова вартість складає більше 1,5 млрд грн. Сума до сплати ПДВ складатиме 300 млн грн, а такої економії коштів у Державного агентства України з розвитку меліорації не буде ніколи.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев погодився із аргументами щодо необхідності внесення змін до податкового законодавства та звільнення від ПДВ операцій з передачі майна в ОВК та наголосив, що такі зміни є нейтральними для державного бюджету та не призводять до його втрат.
«Фактичні витрати для бюджету від впровадження цього варіанту будуть відсутні, адже за поточного регулювання для сплати державними водогосподарськими організаціями ПДВ потрібно спочатку виділити їм з Державного бюджету додаткове фінансування, а потім такі кошти повернуться до бюджету у вигляді сум сплаченого ПДВ. Водночас без таких змін реформа, яку прийняли ще у 2022 році, досі не може зрушити з місця», — зазначив Данило Гетманцев.
За результатами круглого столу він погодився ініціювати внесення змін до Податкового кодексу, якими буде звільнено від оподаткування ПДВ операції з передачі державних меліоративних систем в ОВК, а також разом із представниками Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики сприяти їх якнайшвидшому розгляду та схваленню парламентом.