MY.UAНовини
"Зелена" енергія може бути доступна 24/7: що відомо про нові методи зберігання
"Зелена" енергія може бути доступна 24/7: що відомо про нові методи зберігання

"Зелена" енергія може бути доступна 24/7: що відомо про нові методи зберігання

Оскільки літій-іонні батареї не підходять для тривалого зберігання енергії, вчені пропонують альтернативні дешеві технології.

Відновлювана енергетика стає дедалі більш затребуваною, проте сонячні та вітряні електростанції генерують енергію нестабільно, через що зростає потреба в нових технологіях для зберігання чистої енергії. Про деякі з таких рішень пише портал Knowable Magazine.

Коли світить сонце і дме вітер, сонячні та вітрові електростанції працюють на повну потужність. Бувають моменти, коли вітряні турбіни навіть доводиться відключати, щоб не перевантажувати мережу надлишками енергії.

При цьому в хмарні та безвітряні дні виробництво відновлюваної енергії падає. Німці називають ці періоди Dunkelflauten, що означає "темна хандра". Вони можуть тривати тиждень або довше і є серйозною проблемою для місць, схильних до Dunkelflauten, таких як Німеччина і деякі частини США.

Щоб розв'язати цю проблему, потрібні методи зберігання "зеленої" енергії у великих масштабах, щоб вона була доступною для використання в несприятливі часи. Популярні сьогодні літій-іонні батареї економічно ефективні тільки під час подолання щоденних коливань сонця і вітру, але не підходять для багатоденних простоїв. Є також метод накопичення електроенергії шляхом перекачування води вгору по схилу і повернення енергії, коли вона стікає вниз через турбогенератор, але він зазвичай працює тільки в гірській місцевості.

Зараз інженери в усьому світі займаються розробкою нових технологій зберігання — від передових типів батарей до систем, що використовують тиск повітря, колеса, що обертаються, тепло або хімікати, такі як водень.

Нові акумулятори

Як зазначає, інженерка-матеріалознавиця Ширлі Мен із Чиказького університету, літій-іонні акумулятори не підходять для тривалого зберігання, зокрема через те, що вони залишаються дорогими через свою конструкцію та вартість видобутку й добування літію та інших металів. Вартість акумулятора перевищує 100 доларів за КВтг. Це означає, що контейнер для акумулятора, що забезпечує подачу 1 МВт (приблизно для 800 будинків) щогодини впродовж п'яти годин, обійдеться щонайменше в 500 000 доларів.

"Якщо ви не можете зробити це надзвичайно дешевим, то у вас немає продукту", — вважає експерт з енергетичної політики та ринків із Рочестерського технологічного інституту Ерік Хіттінгер.

Один зі способів скорочення витрат на зберігання енергії в акумуляторах — перехід на дешевші компоненти. Так, кілька компаній у США, Європі та Азії працюють над комерціалізацією натрій-іонних батарей, які замінюють літій на поширеніший і дешевший у витяганні та очищенні натрій.

Також розробляються різні архітектури батарей. Наприклад, акумулятори "окислювально-відновного потоку", в яких хімічні реакції відбуваються не на поверхнях електродів, а в двох заповнених рідиною резервуарах, які діють як електроди. За такої конструкції місткість можна збільшити, збільшивши розмір резервуара і кількість електроліту, що набагато дешевше, ніж збільшення матеріалу електродів літій-іонних батарей. За словами Ширлі Мен, акумулятори окислювально-відновного потоку можуть постачати енергію протягом кількох днів або тижнів.

Зі свого боку американська компанія Form Energy відкрила завод із виробництва "залізно-повітряних" батарей. Вони використовують енергію, що вивільняється під час реакції заліза з повітрям і водою з утворенням гідроксиду заліза (іржі).

Попри низьку вартість, згадані батареї мають свої недоліки. Так, залізо-повітряні та окислювально-відновні батареї повертають до 60% менше енергії, ніж у них вкладено, почасти тому, що вони поступово розряджаються без подачі струму. За словами Ширлі Мен, обидва типи батарей ще не розв'язали ці проблеми і не довели свою надійність та економічну ефективність.

Обертові колеса і стиснене повітря

Деякі дослідники зосередилися на механічних методах зберігання. Одним із таких методів є маховик, який використовує той самий принцип, що змушує колесо велосипеда продовжувати обертатися після приведення його в рух. Технологія маховика використовує електрику для обертання великих сталевих дисків і системи магнітних підшипників для зменшення тертя, що спричиняє уповільнення.

Компанія Amber Kinetics виробляє маховики, які можуть обертатися тижнями, але найбільш рентабельні при використанні принаймні щодня. Коли потрібне живлення, мотор-генератор перетворює енергію руху назад в електрику. Кожен маховик може зберігати 32 КВтг енергії, що близько до щоденного споживання середньостатистичної сім'ї.

"Енергія може зберігатися насправді дуже значний час", — стверджує експерт з електротехніки та власник Amber Kinetics Сет Сандерс.

Зі свого боку канадська компанія Hydrostor виробляє обладнання, яке зберігає електроенергію, використовуючи її для стиснення повітря, а потім приховує повітря в печерах. Коли енергія потрібна мережі, це повітря випускається в повітряну турбіну, і вона знову генерує електрику. Такі системи зазвичай вимагають природних печер, але Hydrostor вирізає порожнини у твердій породі.

"Це просто гігантська повітряна батарея під землею", — пояснив президент компанії Джон Норман.

Зберігання енергії у вигляді тепла і газу

За даними порталу, по всьому світу робляться спроби використовувати надлишкову "зелену" електрику для нагріву води або інших теплоакумулюючих матеріалів. Тепло також можна використовувати для зберігання енергії, хоча ця технологія все ще перебуває на стадії розробки.

Наприклад, експерт із систем і зберігання енергії Живей Ма з Даремського університету у Великій Британії нещодавно випробував систему зберігання теплової енергії з насосом. Основний процес зберігання енергії відбувається, коли електрика використовується для стиснення газу, наприклад, аргону, до високого тиску, нагріваючи його. Електрика виробляється, коли газ розширюється через турбогенератор.

Також повідомляється, що багато експертів вважають перспективним зберігання енергії у вигляді водневого газу. Водень можна виробляти за допомогою електрики і зберігати в резервуарах під тиском. Коли водень реагує з киснем у паливному елементі або турбіні, це генерує електрику.

Важливо "Керамічна" батарея для електромобілів побила новий рекорд: що про неї відомо

Серед мінусів водневого методу — до двох третин енергії втрачається під час зворотного перетворення на електрику, зберігання величезних обсягів водню протягом тижнів недешеве. Однак інженер-механік Тобіас Бішоф-Німц вважає, що ці витрати не мають великого значення, якщо водень виробляється з дешевої енергії, яка в іншому разі була б витрачена даремно.

Підбиваючи підсумки, у виданні зазначили, що є безліч інших спроб розробити методи зберігання з більш тривалим терміном служби, але у всіх випадках ключовим моментом є вартість. Експерт з енергетики Дірк Уве Зауер з Рейнсько-Вестфальського технічного університету Ахена в Німеччині наголосив, що всі нові системи мають довести, що вони значно дешевші за літій-іонні акумулятори.

Нагадаємо, в Австралії виробник електроенергії з Квінсленда CleanCo Queensland запустив пілотну версію найбільшої в країні системи зберігання енергії на основі натрій-сірчаних акумуляторних батарей тривалої дії.

Також повідомлялося, що Великій Британії доводиться відключати вітряні турбіни через проблеми з надлишковим виробництвом поновлюваної енергії, у зв'язку з чим з'явилися пропозиції використовувати ці надлишки для майнінгу криптовалют.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЄС розпочав підготовку нового пакету санкцій проти Росії
Хвиля
2024-12-19T18:45:29Z
Північна Корея перекинула в Росію партію САУ "Коксан", - Defence Express
InternetUA
2024-12-19T18:37:29Z
США наклали санкції на главу МВС Грузії за розгін протестів
Европейская правда
2024-12-19T18:34:07Z
США просувають членство України в НАТО – Блінкен здивував заявою
TSN
2024-12-19T18:27:41Z
Міноборони оголосило вибори до Громадської антикорупційної ради
УкраинФорм
2024-12-19T18:27:32Z
"Війна не закінчиться, вона спалахне знову": експерт - про те, до чого ведуть бойові дії
GlavRed
2024-12-19T18:27:29Z
Зеленський назвав Путіна "відморозком" через пропозицію провести "дуель" і вдарити по Києву
Комсомольская правда
2024-12-19T18:27:18Z
Пресконференція Зеленського зібрала абсолютний аншлаг: ексклюзивний репортаж із Брюсселю
24tv
2024-12-19T18:24:41Z
У Путіна на пресконференції запитували те, що цікавить росіян: він показово ігнорував це
24tv
2024-12-19T18:18:08Z
Новорічний манікюр 2025: ТОП-5 ідей для неперевершеного образу
GlavRed
2024-12-19T18:30:10Z
Український театр тепер доступний кожному: як дешево переглянути культові вистави
24tv
2024-12-19T18:24:57Z
Юлію Юріну назвали "співачкою з Росії": вона емоційно відреагувала на закид
24tv
2024-12-19T18:18:39Z
"Я", еклектика і виклик: якими трендами у дизайні інтер'єру запам'ятався 2024 рік
24tv
2024-12-19T18:03:00Z
Як УНІАН заробляв клікбейт на Златі Огнєвіч та Юлії Юріній. Співачка образилася і вимагає пояснень від журналістки
Детектор М
2024-12-19T17:30:20Z
У Дніпрі попрощалися із загиблим на фронті актором Яковом Ткаченком
УкраинФорм
2024-12-19T17:27:10Z
Актор "Вечірнього Кварталу" Володимир Мартинець оголосив про поповнення в родині
24tv
2024-12-19T17:24:09Z
Новий український серіал вийшов на Netflix та підкорив серця глядачів: про яку стрічку йдеться
24tv
2024-12-19T17:15:41Z
До 14 січня — подання заявок на участь у кінофестивалі «Cinema for Victory»
Детектор М
2024-12-19T16:51:35Z
Кейт Міддлтон показала різдвяну листівку після року боротьби з раком
Фокус
2024-12-19T18:45:59Z
Розпорошили газ та підпалили: у Міноборони перевіряють дії ТЦК у Вишгороді
Хвиля
2024-12-19T18:45:47Z
Розробники з Південної Кореї інтегрують ракети Taurus у винищувачі F-15K
InternetUA
2024-12-19T18:42:13Z
Яке церковне свято 20 грудня: головні традиції та заборони дня
Политека
2024-12-19T18:42:02Z
У РФ визнали удар ЗСУ "ракетами ATACMS та Storm Shadow" по хімзаводу в Ростовській області
Фокус
2024-12-19T18:30:30Z
Туристка пережила цунамі 2004 року, а потім ще тричі "обдурила смерть": історія та фото
TSN
2024-12-19T18:30:03Z
Під Харковом пенсіонерка "зливала" позиції ЗСУ — що вирішив суд
InternetUA
2024-12-19T18:27:17Z
Посеред озера знайшли величезний замок: ніхто не знає, що це і як його побудували
24tv
2024-12-19T18:15:50Z
Данія виділила понад €280 мільйонів для посилення української ППО
УкраинФорм
2024-12-19T18:09:21Z
Чоловік отримав повістку і відмовився від мобілізації через свій вік: як все закінчилось
TSN
2024-12-19T18:30:15Z
Будуть лити дощі і влупить +12: Україну атакує сильне потепління
GlavRed
2024-12-19T18:27:13Z
Після Бучі і тисяч замордованих людей: Сенцов висловився про російську ІПСО щодо окупації
TSN
2024-12-19T18:21:21Z
Через війну збитки довкіллю Запорізької області вже перевищили ₴18,6 мільярда
УкраинФорм
2024-12-19T18:21:09Z
Мокрий сніг накриє майже всю Україну: дата вже відома
24tv
2024-12-19T18:03:04Z
Прострочені продукти та сумнівні тендери: в одеській лікарні годують пацієнтів неякісною їжею, фото
Политека
2024-12-19T18:01:15Z
На Донеччині викрили резидента розвідки РФ, який створив агентурну мережу в області
УкраинФорм
2024-12-19T17:36:15Z
Сили спецоперацій показали, як відбили штурми військових КНДР у Курській області
УкраинФорм
2024-12-19T17:30:44Z
Погода в Одесі 20 грудня неприємно здивує ближче до вечора: синоптики дали детальний прогноз
Политека
2024-12-19T17:27:48Z
Кутя з рису на Різдво 2025: три найкращі рецепти
TSN
2024-12-19T18:39:23Z
Не викидайте старі газети: 5 способів їх використати вдома
24tv
2024-12-19T18:18:34Z
Перетин кордону України з Угорщиною: з цими речами вас не пропустять
24tv
2024-12-19T18:15:20Z
Час купувати морозильну камеру: господиням пояснили всі вигоди
Знай
2024-12-19T18:06:29Z
Він ледь не божественний: печінковий рулетик, який стане зіркою святкового столу
24tv
2024-12-19T18:03:01Z
Коштує 10 000 доларів за пляшку: чим особлива бутильована вода, яку продають в Японії
24tv
2024-12-19T17:27:47Z
Експерти розповіли, як вирощувати часник на підвіконні
AgroNews
2024-12-19T17:24:52Z
На Прикарпатті проводять моніторинг доступності туристичних об’єктів
УкраинФорм
2024-12-19T16:39:42Z
Салат "Шуба", але з оригінальним інгредієнтом: здивуйте гостей за новорічним столом
TSN
2024-12-19T16:39:15Z
Вбивця потрапив на Google Maps, коли клав тіло в багажник — фото стало доказом
ITC
2024-12-19T18:45:29Z
Організував діяльність злочинного угруповання: оголошено підозри київському нотаріусу та чотирьом його спільникам
Украина Криминальная
2024-12-19T18:12:24Z
На Закарпатті двоє прикордонників втекли за кордон під час служби
Украина Криминальная
2024-12-19T18:03:36Z
На Київщині чоловіки у військовій формі задули газом салон авто і підпалили його
TSN
2024-12-19T17:39:14Z
У Харкові "ухилянт” придбав в інтернеті фейкові документи за 6,5 тис. дол
InternetUA
2024-12-19T17:27:10Z
У Вишгороді поліція та ТЦК викурювали водія з авто перцевим балончиком: що кажуть у міноборони
24tv
2024-12-19T17:15:19Z
Кількість жертв циклону «Шидо» у Мозамбіку зросла до 73
УкраинФорм
2024-12-19T17:12:58Z
На Дніпропетровщині знайшли мертвим журналіста та військового Андрія Нікітіна: що відомо
Фокус
2024-12-19T17:09:21Z
Українець продавав неіснуючу військову форму та амуніцію
InternetUA
2024-12-19T16:27:12Z
Водії здивовані таємничою кнопкою в новому автомобілі: для чого вона потрібна
GlavRed
2024-12-19T16:27:14Z
ДВЗ не здаються: які бензинові та дизельні авто найпопулярніші в Україні
ITC
2024-12-19T16:27:10Z
JETOUR в Україні офіційно представив новий кросовер JETOUR T2
AutoGeek
2024-12-19T16:03:36Z
В Україні презентували сучасний міський електробус
Фокус
2024-12-19T15:42:28Z
Наймасовіший Mercedes-Benz отримає електричну версію
AutoGeek
2024-12-19T15:21:14Z
Корпорація «Еталон» презентувала свій перший електробус
AutoCentre
2024-12-19T14:46:55Z
Під спеціально створеним брендом FireFly: NIO готує найближчим часом покаже кілька нових електромобілів
AutoGeek
2024-12-19T14:42:19Z
Екстравагантний дизайн і 720 сил: Rolls-Royce Cullinan отримав ексклюзивні версії
Фокус
2024-12-19T14:27:06Z
Електромобіль Toyota bZ4X значно подешевшав після оновлення
AutoGeek
2024-12-19T13:42:37Z
Юань став четвертою валютою у світі
360ua.news
2024-12-19T18:42:48Z
Експорт електроенергії в Україну треба збільшити - лідери ЄС після зустрічі у Брюсселі
УкраинФорм
2024-12-19T18:39:40Z
Фермери в бронежилетах доїли корів: але Україна виграє економічну війну, — The Economist
Фокус
2024-12-19T18:39:39Z
У Нідерландах оштрафували Netflix на €4,75 мільйона
Детектор М
2024-12-19T18:34:15Z
Bloomberg: G7 обговорює посилення нафтових обмежень проти Росії
Европейская правда
2024-12-19T18:27:34Z
Ціна сала в Україні: стало відомо, де можна найдешевше купити продукт
Политека
2024-12-19T18:27:05Z
18 мільйонів бюджетних гривень освоюватиме фірма із двох осіб: хочуть зняти серіал
Знай
2024-12-19T18:21:05Z
НКРЕКП збільшила тариф на передачу електроенергії на 29,8%
УкраинФорм
2024-12-19T18:12:52Z
G7 розглядає варіанти для зменшення ціни на російську нафту – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-12-19T18:09:57Z
Брат Погба отримав тюремний строк: він викрав ексзірку збірної Франції
24tv
2024-12-19T18:36:55Z
Верес попрощався з Мельником
Football.ua
2024-12-19T18:21:51Z
Помер олімпійський чемпіон Мюнхена-1972, який встановив світовий рекорд
24tv
2024-12-19T18:03:34Z
Лівий Берег і Ворскла проведуть низку контрольних поєдинків у Туреччині
Football.ua
2024-12-19T18:01:37Z
Просто дивіться, – Ф'юрі розповів про ставлення до реваншу з Усиком
24tv
2024-12-19T17:39:32Z
Промоутер Усика підтвердив амбітні плани українця після реваншу, які можуть переписати історію
24tv
2024-12-19T17:33:34Z
Спортдиректор Олександрії: У нас вже є перше зимове підписання
Football.ua
2024-12-19T17:30:25Z
До Вінниці привезли «Золотий м'яч» Андрія Шевченка
УкраинФорм
2024-12-19T17:21:34Z
Не могли відвести погляд понад 10 хвилин: Усик і Ф'юрі влаштували довгу дуель поглядів – відео
24tv
2024-12-19T17:18:39Z
Щоб навесні соковита трава радувала око: як часто варто поливати газон взимку
24tv
2024-12-19T17:39:11Z
Карантини через COVID-19 послабили нашу імунну систему
Portaltele
2024-12-19T17:33:59Z
Помірне вживання вина знижує серцево-судинні ризики
Portaltele
2024-12-19T16:33:05Z
Орнітолог-самоучка: Сама навчилася ампутувати крила, шити рани, діставати кулі
Комсомольская правда
2024-12-19T16:21:57Z
Представники пацієнта в 2025 році працюватимуть у лікарнях пʼяти міст
УкраинФорм
2024-12-19T16:06:11Z
У Каліфорнії введено режим надзвчайного стану через пташиний грип
ГЛАВКОМ NET
2024-12-19T15:36:35Z
У Перу народилася перша дитина, зачата завдяки революційній технології запліднення Fertilo
Фокус
2024-12-19T15:27:52Z
Місія — рятувати життя: БФ «Надія», Валерій Дубіль і партнери підтримують військових і медиків
Политека
2024-12-19T15:21:17Z
Для діабетиків вперше в Україні створили безпечні джеми по ДСТУ
TSN
2024-12-19T14:21:37Z
Вчені виявили небезпечні ознаки швидкого танення Антарктиди
Portaltele
2024-12-19T18:34:56Z
Apple зробить лінійку Vision Pro доступнішою двома способами
Portaltele
2024-12-19T18:34:08Z
Чи можна тримати зарядний пристрій постійно в розетці
InternetUA
2024-12-19T18:21:17Z
Майбутні запуски смартфонів у 2025 році: гучні імена та великі оновлення
Фокус
2024-12-19T18:00:37Z
Старі мобільні телефони допоможуть розбагатіти: експерт назвав найдорожчі моделі
Фокус
2024-12-19T17:57:18Z
Чому швидко сідає телефон: експерти назвали 6 причин
InternetUA
2024-12-19T17:43:37Z
Урок Cyberpunk 2077 засвоєно: CDPR розповіла про підхід до розробки The Witcher 4
24tv
2024-12-19T17:33:51Z
Культова гра S.T.A.L.K.E.R. 2 може отримати екранізацію Netflix — вже ведуть переговори
AIN
2024-12-19T17:30:37Z
Що робити, якщо ноутбук не включається: інструкція від програмістів
Политека
2024-12-19T17:21:21Z