Низка депутатів намагаються скасувати участь міжнародних експертів у відборі до держорганів
Лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко звернулася поданням до Конституційного Суду, щодо перевірки на відповідність до Конституції залучення міжнародних експертів в комісіях по добору до держорганів. Документ підписали 56 народних депутатів, повідомили в Конституційному Суді.
Уповноваженими представниками цього подання є народні депутати Юлія Тимошенко та Сергій Власенко. Серед підписантів є депутати від “Батьківщини” та забороненої ОПЗЖ.
У своєму зверненні ініціатори зазначають, що воно обумовлене тим, що у “процесі реформування державних органів України до формування ключових інституцій, зокрема антикорупційних, правоохоронних та судових органів, а також з здійснення контролю за їх діяльністю на системній основі почали залучатися міжнародні експерти“.
На їхнє переконання “право брати участь у формуванні органів влади мають виключно громадяни України, а не іноземці”. Це за їх словами “порушує конституційні гарантії участі в управлінні державними справами виключно громадян України.
Зазначається, що участь міжнародників у доборі до Конституційного суду, Вищої ради правосуддя, Рахункової палати, Вищої кваліфікаційної комісії та інших органів порушує суверенітет України “створює небезпеку порушення державного суверенітету”, а в разі продовження цієї практики це “зможе спричинити втрату суверенітету та державності“.
У громадській організації “Фундація DEJURE” заявляють, що депутати з БЮТ і ОПЗЖ відкрито стали на сторону ворога — вони хочуть знести участь міжнародних експертів в комісіях по добору суддів і не тільки.
“Ноги в цієї “ініціативи” ростуть прямісінько з Росії. Ще на початку повномасштабного вторгнення очільник РФ Путін відкрито заявляв, що “незалежного суду в Україні нема, а на прохання Заходу київська влада віддала представникам міжнародних організацій право переважного голосу в доборі до вищих судових органів”, – розповіли у Фундації.
Зазначається, що право переважного голосу міжнародних експертів у комісіях з добору і оцінювання суддів зараз є "золотим стандартом".
“Це те, що забезпечує справді незалежні конкурси і підвищує довіру суспільства до системи. Окрім того, подальше створення судів саме за ключової участі іноземців у процесі добору суддів — наші зобов'язання перед ЄС та іншими міжнародними партнерами”, – наголосили експерти.
У Фундації DEJURE додали, що свого часу саме Громадська рада міжнародних експертів допомогла зрушити з мертвого місця судову реформу. А під час формування Вищого антикорсуду ГРМЕ не пропустила туди практично жодного явно недоброчесного кандидата.
Аналітики також запитують, на чиєму боці міністр юстиції Ольга Стефанішина, яка 6 грудня під час години запитань до уряду оголосила, що Україна від міжнародників в рамках євроінтеграції відмовлятиметься.
За її словами, відмову від незалежних іноземних експертів у конкурсних комісіях з добору суддів включать в Дорожню карту по законодавству ЄС щодо верховенства права.
Нагадаємо, 8 жовтня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт № 11426, яким продовжила повноваження Громадської ради міжнародних експертів до завершення конкурсу на посади суддів Вищого антикорупційного суду протягом вісімнадцяти місяців з дня набрання сили закону.