MY.UAНовини
Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями
Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями

Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями

Антибіотикорезистентність: перші успіхи українських вчених у боротьбі із супербактеріями

У той час, як Україна веде боротьбу за своє існування й незалежність, у країні тихо й непомітно розгортається ще одна битва — проти мікроскопічного ворога, що стає дедалі сильнішим. Антибіотикорезистентність — проблема, яка не має географічних кордонів, адже є актуальною для всього світу, але має катастрофічні наслідки. Для України цей виклик є особливо гострим через критичний стан медичної інфраструктури в зоні бойових дій.

Однак привід для обережного оптимізму є: українські науковці почали створювати експертний центр із антибіотикорезистентності на базі Інституту молекулярної біології і генетики в межах проєкту SURE-AMR. І вже є перші результати: розроблено методику боротьби з антибіотикорезистентністю, яку наразі апробовують в українських медичних закладах. Цей проєкт підтримує Європейський Союз, а саме програма Twinning Bottom-Up від Horizon Europe. До складу наукової групи в Україні входять учені та лікарі. Вітчизняні дослідники вивчають антибіотикорезистентність в Україні не ізольовано: їх підтримують закордонні колеги — науковці та медики з Польщі, Італії, Німеччини, Іспанії (Каталонії).

Результати роботи українських дослідників були опубліковані в авторитетному міжнародному виданні Science. «Ми пролікували важкого пацієнта, військового, який був на межі життя і смерті, в септичному шоці, — розповідає керівниця проєкту, мікробіологиня та старша наукова співробітниця Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Олена Моршинець. — Використовуючи наші схеми лікування, ми змогли допомогти йому. Після цього ми опублікували статтю про цей випадок, аби мати доказову базу. Нам важливо показати не тільки в Україні, а й за кордоном, що наша схема спрацювала, й розповісти про неї якомога більшій кількості клініцистів. І справді, після публікації цієї статті рівень інтересу до нашого дослідження значно зріс».

У чому полягає нова методика та якими є перспективи її застосування в Україні й у світі, ZN.UA розпитувало Олену Моршинець.

— Пані Олено, чи є у вас порівняльна статистика масштабу проблеми антибіотикорезистентності в Україні та світі?

— Ситуація з антибіотикорезистентністю залежить від країни та періоду, в який відбувалися воєнні дії. Наприклад, у середині 2000-х років, коли в Іраку йшли інтенсивні бої, проблема стійкості бактерій до антибіотиків постала особливо гостро. Дослідники зі США виявили нові штами бактерій роду Acinetobacter, які були стійкими до більшості відомих ліків. Ці штами навіть отримали назву «іракобактер» — тобто іракський ацинетобактер. Тоді деякі антибіотики, такі як карбапенеми (одні з найпотужніших препаратів для лікування серйозних інфекцій), іще залишалися ефективними проти цих бактерій.

В Україні проблема резистентності існувала ще до пандемії COVID-19, а повномасштабна війна посилила цю ситуацію. Але не через польові госпіталі або первинну медичну допомогу, а через великі медичні хаби, де з огляду на систематичне ігнорування стандартів надання медичних послуг створюються ідеальні умови для формування та розповсюдження стійких бактерій. Ці штами через госпітальні інфекції починають поширюватися серед цивільного населення.

На жаль, в Україні немає систематичного збору даних щодо резистентності. Це не просто проблема — це провал. У Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) МОЗ немає чіткої інформації, а чиновники замість аналізу шукають винних або поширюють міфи, наприклад, що проблема в пацієнтах, які купують антибіотики без рецепта. Це хибне твердження. Резистентність формується здебільшого до антибіотиків, що застосовуються парентерально (внутрішньовенно), а отже, й самопризначення таких антибіотиків для амбулаторного пацієнта поза медичним закладом є проблемним. Механізми резистентності, які розвиваються під час вживання пероральних препаратів на кшталт «Пеніциліну» чи «Амоксициліну», не призводять до появи високорезистентних інфекцій.

У нашій державі немає культури аналізу та роботи над помилками — чиновники вдаються переважно до заборон і штрафів. Необхідно змінити підхід до аналізу ситуації з антибіотикорезистентністю та розпочати її системний моніторинг, дослідження цієї проблеми має бути одним із пріоритетів держави.

Тобто основна причина антибіотикорезистентності в Україні — не лише тривалі військові дії, а й відсутність належного державного регулювання в медичній сфері? Які саме чинники ускладнюють вирішення цієї проблеми?

— Хоча західні партнери часто вказують на війну як основну причину, вона лише посилила вже наявні проблеми, прискоривши процес і поширивши його навіть за межі країни. Однак корені цієї проблеми значно глибші.

Перша велика проблема — це відсутність належного державного регулювання. 2023 року в журналі The Lancet було опубліковано дослідження, яке показало, що Україна посіла майже останнє місце серед 200 країн за ефективністю урядових заходів у боротьбі з антибіотикорезистентністю. Виявилося, що ми — єдині серед учасників дослідження, хто отримав нулі в категорії «зв’язок із реальністю». Це означає, що накази МОЗ не прив’язані до реальної ситуації, не підлягають моніторингу та коригуванню на основі результатів аналізу. Така ситуація порушує логіку й ефективність усієї медичної системи.

Ще одна проблема — низький рівень фінансування медичної галузі та зростання приватної медицини. В Україні в державних лікарнях недобросовісні лікарі часто зменшують дози антибіотиків до мінімуму (ми називаємо це «мікродозинг»), аби економити ресурси на більшу кількість пацієнтів. Нещодавно Львівське медичне об’єднання провело ретроспективне дослідження, яке виявило, що значну кількість антибіотиків у лікарнях було неправильно дозовано, причому йдеться переважно про зниження дози понад рекомендований рівень.

Окрім того, на ситуацію впливає недостатня освіченість медичних працівників. Лікарі не завжди усвідомлюють небезпеку неправильного призначення антибіотиків. Це призводить до їх нецільового використання й надмірного розповсюдження в навколишньому середовищі, що стимулює розвиток резистентності. Тому госпіталі на сьогодні — основне джерело антибіотикорезистентності в Україні. Саме тут антибіотики використовують найбільше, а неправильне їх застосування збільшує пул генів резистентності.

— Якими на сьогодні є результати досліджень вашої команди? Чи вдалося зробити наступний крок у боротьбі з антибіотикорезистентністю?

— Ми виявили можливість за допомогою одного антибіотика зробити бактерії знову чутливими до іншого. Такий феномен, хоча й описаний у науковій літературі, досі не вивчався в контексті складних грамнегативних бактерій. Саме тому наша схема є унікальною, й для нас важливо докладно вивчити механізми, що стоять за її ефективністю. Це наші власні наукові досягнення, справжнє відкриття української науки.

Наші дослідження почались із вивчення антибіоплівкових властивостей «Азитроміцину» — антибіотика, який традиційно не асоціюється з великими надіями в лікуванні резистентних бактерій. Однак відомо, що він здатний пригнічувати біоплівки синьогнійної палички, яка зазвичай є стійкою до антибіотиків. Також відомим є факт, що грамнегативні бактерії, зокрема синьогнійка, зазвичай нечутливі до «Азитроміцину».

Ми вирішили перевірити, чи можна застосувати «Азитроміцин» як антибіоплівкову терапію в лікуванні інших грамнегативних бактерій, що схожі на синьогнійку, таких як, наприклад, полірезистентна клебсієла. Провели дослідження й отримали дуже позитивні результати.

Цей феномен, коли «Азитроміцин» змінює чутливість бактерій до інших антибіотиків, таких як «Меропенем», ми вивчаємо детальніше. Але вже зараз завдяки комбінації цих двох антибіотиків ми змогли успішно лікувати пацієнтів із резистентністю до традиційних препаратів. Важливо зазначити, що «Меропенем» також не є резервним антибіотиком, але входить до списку важливих ліків, які використовуються в лікуванні найскладніших випадків.

Війна принесла нові виклики, і ми адаптували наші стратегії для лікування військових пацієнтів, оскільки багато хто з них страждає від множинних інфекцій, які ускладнюють лікування. Ми накопичили низку клінічних випадків, які дають певне уявлення про ефективність підходу. Ми не використовуємо нових молекул, а застосовуємо вже відомі препарати в ширшому спектрі, ніж це зазначено в інструкціях, для лікування тих випадків, де є антибіотикорезистентність. І комбінація цих антибіотиків дає результат.

— Якими є перспективи та проблеми застосування вашої методики в Україні?

— Наші дослідження тривають, і на поточному етапі ми активно співпрацюємо з кількома госпіталями — як державними, так і приватними. Однак варто зазначити, що сама система госпіталів в Україні не завжди підтримує такі ініціативи. Ті лікарі, які застосували цю схему лікування, бачили, що вона працює, й тому продовжують її використовувати, включаючи до рутинної практики. Більшість же лікарів не цікавиться, не хоче розбиратися, вони просто заплющують очі на проблему антибіотикорезистентності.

До того ж є випадки, коли пацієнти самі знаходять нас і просять, щоб ми їх лікували. В інших лікарнях їм відкрито кажуть: «Ми вже зробили все, що змогли». Нещодавно трапився випадок із пацієнтом після трансплантації нирки, який отримав клебсієлу, і його виписали з лікарні з високою температурою та інфекцією. Він був «важким» пацієнтом, але звернувся до моєї колеги через Фейсбук. Люди настільки втрачають надію, що готові лікуватися через Інтернет, розумієте? Це не просто якісь крайнощі, це реальність, із якою я стикаюся щодня. Пацієнти знаходять мене й просто довіряються, бо розуміють: або спробують, або помруть. Ми не порушуємо жодних медичних стандартів або рекомендацій, адже ці препарати вже сертифіковані та доступні. А для пацієнтів це — терапія відчаю, бо альтернативи для них немає. Погоджуючись на це, вони фактично дають згоду на останній шанс вижити. Зазвичай такі пацієнти після лікування самі повертаються до своїх лікарів і розповідають про наші схеми лікування. І знаєте, я не отримала жодного фідбеку від лікарів, які зацікавилися б нашим досвідом. Вони просто заплющують очі, не цікавляться або в кращому разі вітають пацієнта з одужанням.

Наш проєкт SURE-AMR охоплює молекулярно-генетичні дослідження в трьох середовищах — медичному, ветеринарному й екологічному. Ми прагнемо зрозуміти, як маркери резистентності та відповідні гени поширюються в екосистемі. Зокрема плануємо вивчати стічні води лікарень, адже є підстави вважати, що через них відбувається забруднення довкілля генами резистентності, що може становити загрозу для здоров’я людей і тварин.

Також у дослідженнях у межах проєкту ми зосереджуємося на молекулярно-генетичних механізмах. Це включає проведення молекулярних аналізів ДНК бактерій різноманітними методиками, що постійно вдосконалюються. На жаль, наші дослідження потребують дорогих реактивів і приладів. А через регулярні перебої з енергопостачанням реактиви не зберігаються належним чином. Втрата коштовних матеріалів — значний удар по наших дослідженнях. Висока вартість — одне з пояснень, чому такі роботи з дослідження генетики антибіотикорезистентності в Україні не було розпочато раніше. Зараз ми маємо фінансування завдяки європейському гранту, який дає змогу придбати реактиви та забезпечити зарплату тим, хто працює в нашому проєкті. Однак проєкт зосереджений на вивченні механізмів резистентності, а не на нашій антибактеріальній схемі. Тож основних зусиль у дослідженні можливостей терапії високорезистентних інфекцій докладаємо на волонтерських засадах.

Такі роботи вимагають більше державного фінансування, оскільки проблема антибіотикорезистентності має бути вирішена саме в Україні, для українських пацієнтів. І хоча у світі з’являються нові антибіотики, вони неефективні проти специфічних українських штамів. До того ж ці препарати дуже дорогі, й навіть якщо вони ефективні для наших пацієнтів, вартість лікування може сягати 200 тисяч гривень за десятиденний курс.

Наше завдання — започаткувати в інституті напрям дослідження антибіотикорезистентності. Хочу наголосити, що питання дослідження молекулярної епідеміології, зокрема вивчення генів, які відповідають за антибіотикорезистентність, має бути пріоритетом державних органів, а не лише наукових установ. Ми тут виступаємо як допоміжна сила й прагнемо в межах нашого проєкту створити експертний центр, який зможе на академічному рівні аналізувати та пояснювати проблематику антибіотикорезистентності.

Та це аж ніяк не заперечує необхідності активної участі державних медичних служб, зокрема Центру громадського здоров’я. Важливо, щоб вони здійснювали регулярний моніторинг генетичних змін антибіотикорезистентності в різних регіонах України, аналізували динаміку цих процесів і визначали, в якому напрямку розвивається ситуація: чи зростає рівень резистентності, чи вдається його контролювати. Щоб досягти успіху, нам необхідна тісна співпраця з українською медициною, адже це виключно національне питання. Воно має вирішуватися в Україні для українців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-12-22T07:33:44Z
Катерина Осадча показала батьків і привітала їх з важливим святом: "44 роки у шлюбі"
TSN
2024-12-22T07:33:13Z
3 високорейтингові комедії для всієї сім'ї, які можна подивитись на вихідних з дітьми
24tv
2024-12-22T07:30:08Z
Новорічна класика: які фільми подивитися на Різдво 2024
Фокус
2024-12-22T06:00:20Z
Трейлер нового «Супермена» зібрав 250 млн переглядів за добу — рекорд в історії DC і Warner Bros
ITC
2024-12-21T22:39:17Z
Усе ще Брюс: донька Міцного горішка показала милі кадри з актором
GlavRed
2024-12-21T22:27:57Z
Завдяки новому тренду трек співака Mohombi знову опинився у топі: від чого фанатіє мережа
24tv
2024-12-21T22:00:11Z
3 найкращі трилери на Netflix за 2024 рік
24tv
2024-12-21T21:12:47Z
У Відні пройшов Міжнародний жіночий форум до 140-річчя українського жіночого руху
УкраинФорм
2024-12-21T20:03:09Z
Путін продовжує мілітаризацію російської молоді: в ISW оцінили наміри диктатора
TSN
2024-12-22T07:48:44Z
Financial Times розкрив плани Трампа щодо України
Хвиля
2024-12-22T07:45:18Z
Орбан поклав відповідальність за наїзд на ярмарок у Магдебурзі на імміграцію та ЄС
Европейская правда
2024-12-22T07:45:12Z
Маск підтримує неофашистську партію ”Альтернатива для Німеччини” на майбутніх виборах
InternetUA
2024-12-22T07:45:07Z
Росія не зупиниться в Україні: експерти розповіли, які країни у небезпеці
Политека
2024-12-22T07:42:26Z
США звинувачують російсько-ізраїльського хакера в злочинах скоєних з групою програм-здирників Lockbit
InternetUA
2024-12-22T07:30:55Z
Скільки часу піде на відновлення держреєстрів після кібератаки: у Мін’юсті озвучили терміни
InternetUA
2024-12-22T07:30:00Z
Десант на Дніпро і спроба атаки в бік Херсона: Братчук розкрив плани РФ
GlavRed
2024-12-22T07:27:42Z
Росіяни вдарили КАБами та балістикою по Херсонській громаді – місцева влада повідомляє про нові й нові жертви
ZN UA
2024-12-22T07:24:19Z
Знамениті львівські пампухи: готуємо з Лілією Цвіт
24tv
2024-12-22T07:27:51Z
Різдвяний ребус: знайдіть схованого ельфа за 5 секунд
GlavRed
2024-12-22T07:27:33Z
Яким знакам зодіаку слід готуватися до поганих новин на початку 2025 року
24tv
2024-12-22T07:06:30Z
10 хвилин на сковорідці та все готово: рецепт домашньої піци, після якої ви перестанете замовляти
Знай
2024-12-22T05:51:39Z
Солодка ніжність: рецепт ідеального медовика для святкового столу
24tv
2024-12-22T05:39:44Z
Де зараз Дмитро Комаров, якому мольфарка напророкувала народження двох синів
24tv
2024-12-22T05:06:23Z
Готуємо кутю разом – рецепт, який передається поколіннями
24tv
2024-12-22T04:09:19Z
"Олівʼє" з морквою по-корейськи: покращений рецепт легендарного салату
Политека
2024-12-22T04:00:21Z
Туристів чекають нові податки: скільки коштуватиме відпочинок у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T01:30:39Z
День енергетика: привітання у прозі, віршах, листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T07:42:16Z
Польща готова збивати російські ракети, однак є умова
1News
2024-12-22T07:36:56Z
Американські військові збили свій винищувач над Червоним морем
1News
2024-12-22T07:36:22Z
Потенційні покупці шоковані: в Шотландії продають будинок, що приховує дизайнерську таємницю
24tv
2024-12-22T07:36:12Z
Чехія продовжила підтримку українців: хто отримає ще більше привілеїв
Знай
2024-12-22T07:21:34Z
Яке завтра, 23 грудня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-12-22T07:09:51Z
На пенсію до 60 років: деякі українці можуть вийти на заслужений відпочинок раніше
Политека
2024-12-22T07:03:39Z
Вважався безвісти зниклим. Згадаймо кулеметника Леонтія Науменка
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T07:00:54Z
Албанія заборонила TikTok на рік після вбивства підлітка
InternetUA
2024-12-22T07:00:35Z
Інтерв’ю з командиром досі секретного підрозділу ГУР Black Winter Group: “Ми дихаємо в спину Росії скрізь”
Украина Криминальная
2024-12-22T07:45:41Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 22 грудня
Мій Харків
2024-12-22T07:45:39Z
Сніг, мороз та голки у щічках: синоптики визначили, який місяць зими в Україні буде найпрохолоднішим
Знай
2024-12-22T07:36:15Z
Російські та українські сили мають просування біля Покровська, окупанти відчувають нестачу бронетехніки - ISW
TSN
2024-12-22T07:33:15Z
Памʼяті спецпризначенця, капітана Сергія Слободяна
УкраинФорм
2024-12-22T07:03:59Z
Російські війська чотири рази обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2024-12-22T06:57:59Z
Генштаб повідомив про складну ситуацію на фронті
1News
2024-12-22T06:45:47Z
Погода в Україні в неділю не сприятиме прогулянкам: хмарно та вогко
TSN
2024-12-22T06:39:34Z
Генштаб назвав втрати Росії на 22 грудня
1News
2024-12-22T06:30:43Z
Поліцейські затримали чоловіка, який стріляв по будинку у Черкасах
Украина Криминальная
2024-12-22T07:48:18Z
РФ завдала підступного удару: на Київщині загорівся дах будинку - що відомо
GlavRed
2024-12-22T07:27:43Z
В Орловській області РФ дрони атакували нафтобазу
УкраинФорм
2024-12-22T07:06:44Z
Рятувала чоловіка від ТЦК: у Хмельницькому судили жінку, яка наїхала на поліцейського
24tv
2024-12-22T06:36:47Z
В Одесі застрелили леопарда: зоозахисники вимагають провести розслідування
24tv
2024-12-22T06:36:36Z
МЗС: Внаслідок нападу на ярмарок в Німеччині серйозно постраждала українка
Европейская правда
2024-12-22T06:33:34Z
Щонайменше 10 вибухів: в Орлі здійнялося полум'я до небес на цінному об'єкті
GlavRed
2024-12-22T06:27:43Z
Росіяни обстріляли з важкої артилерії дві громади Нікопольського району
УкраинФорм
2024-12-22T06:09:34Z
У Забайкальському краї зіткнулись два потяги: з рейок зійшло 42 вагони
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T05:51:46Z
Епоха "богданчиків" нарешті закінчиться? В Україні презентували сучасний електроавтобус
Знай
2024-12-21T21:51:02Z
Автомобілі Tesla відкликано у США через ризики аварій
360ua.news
2024-12-21T17:33:10Z
Унікальному українському мікроавтобусу виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-21T15:57:19Z
Японські пікапи на українських заводах: що хочуть збирати у нашій країні
Знай
2024-12-21T15:51:34Z
Усіх водіїв в Україні попередили: не надумайте залишати там машину взимку
Знай
2024-12-21T14:51:25Z
Tesla відкликає майже 700 тисяч авто у США
24tv
2024-12-21T12:18:28Z
Легенда з 50-х: на аукціон виставили найдорожчий BMW в історії
Фокус
2024-12-21T12:12:48Z
У Волдеморта є 2 авто та мотоцикл, про які мріють мільйони чоловіків
24tv
2024-12-21T12:06:01Z
Культовий американський спорткар 60-х розбили в ДТП
Фокус
2024-12-21T09:57:49Z
Дослідження 21 мільйона клітин змінює наше уявлення про старіння
Portaltele
2024-12-22T07:48:10Z
5 напоїв, які допоможуть печінці відновитись
24tv
2024-12-22T07:15:38Z
Календар магнітних бур на тиждень 23 по 29 грудня: українцям слід підготуватися, названі дати
Политека
2024-12-22T05:03:54Z
Піонери AI працюють над створенням віртуальної моделі людської клітини
Portaltele
2024-12-22T04:48:59Z
Чи ви справді вмієте чистити зуби – маємо сумніви, що не зовсім
24tv
2024-12-22T04:39:33Z
Вибір за тобою: медики пояснили, що кишкові гази все одно вийдуть лише через рот
Знай
2024-12-22T03:51:27Z
Уряд вніс системи МРТ до переліку медвиробів, які закуповують коштом держбюджету
УкраинФорм
2024-12-22T03:00:10Z
Крихітні роботи-мурахи піднімають тягарі в 350 разів важчі за себе
InternetUA
2024-12-21T22:00:19Z
Як спати добре, коли ви спите не сам
24tv
2024-12-21T19:54:52Z
Стало відомо, який овоч борщового набору є найдорожчим
ZN UA
2024-12-22T07:03:20Z
Продовольча програма ООН підтвердила акредитацію Астарти
AgroPortal
2024-12-22T07:00:21Z
Стало відомо, наскільки вже готов другий літак “Мрія”
InternetUA
2024-12-22T06:33:52Z
Що буде, якщо не приватизувати землю до 2025 року
24tv
2024-12-22T06:06:59Z
Що відбувається з ринком нерухомості України на третьому році війни: зміни в цифрах і тенденції
24tv
2024-12-22T06:06:41Z
Перші зерносушарки від USAID «Врожай» передано фермерам прифронтових територій
Agravery
2024-12-22T06:06:29Z
Шкільне молоко дасть поштовх для розвитку фермерських господарств
AgroPortal
2024-12-22T06:00:16Z
Змусять виплатити "космічну" суму: за що можуть штрафувати споживачів газу
Знай
2024-12-22T05:06:24Z
Українців змусять повертати субсидії: у ПФУ пояснили причину
Политека
2024-12-22T04:30:04Z
Усик обурив глядачів релігійним меседжем: за таке в Саудівській Аравії відправляли у в'язницю
24tv
2024-12-22T07:42:36Z
"Україні пощастило, що в неї є ти": боксерський світ відреагував на перемогу Усика в реванші з Ф'юрі
TSN
2024-12-22T07:39:20Z
Тоттенгем — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2024-12-22T07:36:29Z
Сімеоне: Батько зробив мені подарунок із небес на свій день народження
Football.ua
2024-12-22T07:33:13Z
Емері — після перемоги над Манчестер Сіті: Астон Вілла домінувала у другому таймі
Football.ua
2024-12-22T07:24:04Z
Флік: Не можу описати словами, що я відчував на трибунах
Football.ua
2024-12-22T07:13:46Z
Усик – Ф'юрі: де дивитись у повторі драматичний реванш
24tv
2024-12-22T07:12:28Z
Манчестер Юнайтед — Борнмут. Напередодні
Football.ua
2024-12-22T07:00:47Z
Усик назвав промоутера Ф'юрі "сліпим" після заяв про незаслужену перемогу в реванші
24tv
2024-12-22T06:57:54Z
Дослідники назвали тип ігор, який сприяє психічному здоров’ю і знижує стрес
ITC
2024-12-22T07:36:58Z
Чи можуть гідротермальні джерела Землі вказати шлях до інопланетного життя?
Portaltele
2024-12-22T06:48:11Z
«Робота» в інтернеті закінчилась для мешканця Тернопільщини втратою ₴140 тисяч
Украина Криминальная
2024-12-22T06:45:45Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 грудня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T06:03:32Z
Що робити, якщо телефон почав довго вантажитися: поради від програмістів
Политека
2024-12-22T06:01:46Z
Магазин випадково вислав покупцеві нову відеокарту Intel за місяць до офіційного релізу
InternetUA
2024-12-22T05:03:25Z
Samsung готується додати два нові розміри для кільця Galaxy
InternetUA
2024-12-22T04:04:51Z
WhatsApp переміг у справі про незаконне стеження через Pegasus
InternetUA
2024-12-22T02:01:25Z
Як зарядити смартфон від автомобільного акумулятора: покрокове керівництво
Политека
2024-12-22T02:00:26Z