MY.UAНовини
Як придбати житло, коли дім понад 10 років в окупації: історія родини переселенців із Горлівки
Як придбати житло, коли дім понад 10 років в окупації: історія родини переселенців із Горлівки

Як придбати житло, коли дім понад 10 років в окупації: історія родини переселенців із Горлівки

Анна (ім’я змінене на прохання героїні з міркувань безпеки) та її родина евакуювалися з Горлівки ще у 2014 році, коли Росія окупувала місто. З того часу вони були вимушені жити в орендованих квартирах, іноді в жахливих умовах. І лише у 2023-му змогли скористатися державною програмою компенсації за втрачене житло для ВПО, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Родина змогла придбати квартиру в Рівному, і тепер жінка розповіла про свій досвід на шляху до омріяного власного житла.

Цей матеріал створила команда платформи "Свій дім" спеціально для 24 Каналу.

Втрата дому: від Горлівки до Рівного

До 2014 року родина Анни мешкала в Горлівці Донецької області.

Ми – звичайна родина, яка обмежувала себе в чомусь, власною кропіткою працею збирала копійку до копійки, аби придбати власне житло у Горлівці. Мама купила свою квартиру ще за радянських часів, а я встигла це зробити до 2014 року. Жила там з маленьким сином і колишнім чоловіком,
– розповіла переселенка.


Анна у Горлівці у 2012 році / Фото з особистого архіву

27 липня 2014 року родина залишила окуповане місто. Тоді вона бачила свій рідний дім востаннє.

Ми виїжджали поспіхом. Брали лише найнеобхідніше: документи, одяг, дитячі речі. Пам’ятаю, як плакав наш син, бо не міг зрозуміти, чому ми залишаємо улюблені іграшки та друзів,
– пригадує Анна.

Сім'я опинилася на Заході України та тимчасово оселилася в Тернополі. Потім жили у Маріуполі, Краматорську, Рівному. Перший шлюб, за словами Анни, не витримав випробування війною, і після втрати дому на неї чекало ще й розлучення. Її другий чоловік Віктор служив в АТО/ООС і боронить Україну після початку повномасштабного вторгнення. Після багатьох років життя на орендованих квартирах вони нарешті змогли придбати власне житло завдяки компенсації для переселенців – учасників бойових дій.

Довгий шлях переселенців до власного житла

У 2018 році почала діяти державна програма за Постановою Кабінету Міністрів №280, яка передбачає компенсацію за пошкоджене або втрачене житло для переселенців – учасників бойових дій, які служили в АТО/ООС. Ця програма підходила родині, адже чоловік Анни та її вітчим на той час вже були військовослужбовцями й навіть тепер, у 2024 році, продовжують боронити кордони України.

Основними умовами програми були статус ВПО, посвідчення УБД та участь в АТО/ООС. Так як програма поширюється тільки на переселенців, які брали участь у бойових діях, необхідно було подати пакет документів, що підтверджує право на компенсацію,
– згадує Анна.

З 2018 року документи Анни та її матері були в черзі на отримання компенсації.

Багато років нічого не змінювалося, тому на отримання квартири вже навіть і не сподівалися. У нас з чоловіком народилася донечка Стефанія. Ми вже жили у Рівному всі разом в одній зйомній квартирі. Умови для життя були жахливими: протікав дах, було сиро і холодно,
– згадує жінка.

Пошук нового дому

Проте у 2023 році держава виділила фінансування для таких програм.

Моя мама дуже нас підтримувала. Ми разом подали документи на програму, але не вірили, що дочекаємося,
– згадує Анна.


Вітчим Анни з побратимом / Фото з особистого архіву

Лише через дев'ять років після втрати дому через російську окупацію героїня та її батьки отримали компенсацію – по 1,86 мільйона гривень на родину. Ці кошти були перераховані на спеціальні банківські рахунки, з яких їх можна було використати виключно на придбання житла.

Це був окремий квест. Ми довго шукали квартиру, яка б відповідала умовам програми,
– пригадує Анна.

Жінка зазначає, що процес придбання житла за програмою був непростим.

Оцінювальна вартість квартири не повинна перевищувати суми, що надійшла на рахунок. Також квартира мала відповідати нормам: не менше 30 квадратних метрів на одну людину. Досить важко було знайти продавця, який би погодився на гривневі платежі, адже курс долара в нас дуже нестабільний. Додатково всі наші документи перевірялися нотаріусом та Управлінням соцзахисту,
– розповіла переселенка.

Попри всі труднощі, Анні вдалося придбати трикімнатну квартиру площею 70 квадратних метрів у Рівному та оформити її на себе й свого 13-річного сина від першого шлюбу. Продавець погодився на всі умови програми, що дуже спростило процес.

Коли ми вперше зайшли у нову квартиру, син сказав: "Мамо, це наш справжній дім". Ці слова я запам’ятаю назавжди,
– ділиться жінка.

Нова квартира Анни в Рівному / Фото з особистого архіву

"Компенсація – це як лотерея, але з високою ціною"

На думку героїні, компенсація – це "джекпот, якого майже неможливо дочекатися".

Це не подарунок і не привілей. Ми пройшли війну, змінювали міста, жили в постійному стресі. Це винагорода за наполегливість і віру в те, що можна щось змінити,
– ділиться Анна.

Якщо ви переселенець і маєте право на компенсацію, жінка радить не здаватися: "Шлях довгий, але результат того вартий".

Як родинам переселенців – учасників бойових дій отримати компенсацію на житло

За даними Верховної Ради, у держбюджет України на 2024 рік закладали близько 5,7 мільярда гривень на забезпечення житлом понад 2000 ветеранів АТО. У 2023-му цією програмою скористалися 2600 осіб.

Більше про програму компенсації в межах Постанови КМУ №280, якою скористалася Анна, розповіла Оксана Ванкевич, старша спеціалістка юридичного Гончаренко-центру.


Оксана Ванкевич / Фото з особистого архіву юристки

Відповідно до Постанови, право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи (обліковані як ВПО вперше до 24.02.2022 та на час призначення грошової компенсації перебувають в базі даних), які:

  • захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України й брали безпосередню участь в АТО/ООС, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
  • брали участь у захисті України до 1 червня 2018 року у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи або учасниками бойових дій, які перебувають на квартирному обліку.

За словами пані Оксани, аби розпочати процес з призначення цієї компенсації, в першу чергу потрібно стати на квартирний облік. Для цього треба подати до відділу, що веде облік (наприклад, ЦНАП), такі документи:

  1. Заяву про зарахування на квартирний облік, що підписується всіма членами сім'ї, які мають право на одержання житла і хочуть стати на облік.
  2. Довідки з місця роботи всіх повнолітніх членів сім’ї, які будуть зараховуватись на квартирний облік. Обов’язково в довідці повинно бути зазначено, чи перебуває особа на квартирному обліку за місцем роботи. Також, якщо особа є підприємцем, подається виписка з ЄДР. Для осіб, що не працюють, або пенсіонерів – засвідчена копія пенсійного посвідчення або довідка з центру зайнятості.
  3. Копія паспорта (всі сторінки), ідентифікаційний номер (ІПН) та довідки ВПО всіх осіб, які беруться на облік, а також копії документів, які підтверджують родинний зв’язок членів сім’ї.
  4. Копія посвідчення, що підтверджує статус особи як члена сім’ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни.
  5. Довідку органу соцзахисту населення про перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, осіб з інвалідністю внаслідок війни або учасників бойових дій, або членів сім’ї загиблого згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
  6. Довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

За словами юристки, місцева рада має прийняти рішення щодо взяття заявника на квартирний облік протягом місяця. Про це надається письмова відповідь з повідомленням дати взяття на облік і номера черги. У випадку відмови в листі має бути вказана мотивація та роз’яснення.

Після отримання рішення про взяття на квартирний облік треба подати заяву про призначення грошової компенсації до органу соцзахисту населення за місцем перебування на квартирному обліку.

До заяви потрібно додати:

  1. копії документів, що посвідчують особу;
  2. копію посвідчень (УБД / особи з інвалідністю внаслідок війни);
  3. копії довідок про взяття на облік особи та кожного із членів її сім’ї;
  4. письмову згоду повнолітніх членів сім’ї щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації;
  5. документи, що посвідчують родинні стосунки заявника та членів його сім’ї, які разом з ним перебувають на квартирному обліку. Залежно від категорії осіб додатково подаються копії довідки про безпосередню участь в АТО/ООС, довідки військово-лікарської комісії, довідки керівника АТЦ СБУ, ГШ ЗСУ.

Юристка Оксана Ванкевич також акцентує увагу на тому, що орган соцзахисту протягом 10 робочих днів з дня прийняття заяви про призначення грошової компенсації вносить подання про виплату коштів до відповідної комісії, яка й приймає рішення впродовж п’яти робочих днів.

На підставі цього рішення ви відкриваєте спеціальний рахунок у вашому банку. Копію договору про його відкриття протягом 10 днів необхідно подати до органу соцзахисту. Він вже перераховує на зазначений спецрахунок грошову компенсацію, про що повідомляє заявнику впродовж трьох робочих днів з дня переказу коштів,
– каже юристка.

Пані Оксана говорить, що важливо звернути увагу на деякі важливі моменти:

  • Обране житло може бути у будь-якому населеному пункті України, окрім лінії розмежування та тимчасово окупованої території. Придбати житло потрібно протягом одного року з дня зарахування коштів на спецрахунок, інакше банк автоматично поверне невитрачені кошти державі.
  • Якщо обране житло коштувало менше, ніж надана компенсація, – залишки коштів також повертаються, якщо більше, – особа повинна самостійно докласти на спецрахунок суму, якої не вистачає. Площа придбаного житла не має бути меншою від такої, що буде підставою для зняття з квартирного обліку.
  • Строк виконання договору купівлі-продажу житла не повинен перевищувати 2 місяці. Протягом 30 днів з дати закінчення строку дії відповідного договору потрібно оформити право власності на житло і подати витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до органу соцзахисту. У разі неподання витягу орган соцзахисту має право вимагати повернення коштів.
Теги за темою
Статті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Віталій Козловський замилував фото сина-копії у костюмі Санта Клауса
TSN
2024-12-22T08:21:00Z
Українська художниця вразила мережу картиною найвідомішої аномалії зі STALKER 2: Серце Чорнобиля
24tv
2024-12-22T08:06:50Z
Рецензія на фільм «Крейвен-мисливець» / Kraven the Hunter
ITC
2024-12-22T08:03:44Z
Катерина Осадча показала батьків і привітала їх з важливим святом: "44 роки у шлюбі"
TSN
2024-12-22T07:51:46Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-12-22T07:33:44Z
3 високорейтингові комедії для всієї сім'ї, які можна подивитись на вихідних з дітьми
24tv
2024-12-22T07:30:08Z
Новорічна класика: які фільми подивитися на Різдво 2024
Фокус
2024-12-22T06:00:20Z
Трейлер нового «Супермена» зібрав 250 млн переглядів за добу — рекорд в історії DC і Warner Bros
ITC
2024-12-21T22:39:17Z
Усе ще Брюс: донька Міцного горішка показала милі кадри з актором
GlavRed
2024-12-21T22:27:57Z
Трамп пригрозив повернути Панамський канал під контроль США
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T08:34:06Z
Сварка через Україну: Шольц рявкнув на Дуду на зустрічі лідерів ЄС
24tv
2024-12-22T08:27:25Z
Китай заявив, що США "грають з вогнем", допомагаючи Тайваню
Европейская правда
2024-12-22T08:03:48Z
Фіцо заявив, що Зеленський хотів його підкупити: чому лідер Словаччини озвучив абсурдну брехню
24tv
2024-12-22T07:57:57Z
Путін назвав "умову" для нібито нормалізації відносин Росії та США
24tv
2024-12-22T07:57:14Z
Велике дипломатичне перезавантаження
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T07:54:01Z
Для довгострокової війни проти України: Путін розширює програми мілітаризації молоді, – ISW
24tv
2024-12-22T07:51:01Z
Путін продовжує мілітаризацію російської молоді: в ISW оцінили наміри диктатора
TSN
2024-12-22T07:48:44Z
Financial Times розкрив плани Трампа щодо України
Хвиля
2024-12-22T07:45:18Z
Як вибрати віник для лазні: різновиди, як правильно запарювати віники
GlavRed
2024-12-22T08:33:34Z
Бабусин тертий пиріг з варенням: смачний пляцка з дитинства
TSN
2024-12-22T08:21:46Z
У "найменшому місті світу" живе лише 52 жителі, але найцікавіше не це
Фокус
2024-12-22T08:15:58Z
У цій країні знаходиться найбільше пірамід у світі: це не Єгипет
Фокус
2024-12-22T08:15:28Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які вміють легко примножувати свої гроші
TSN
2024-12-22T08:09:22Z
Посеред замерзлого озера знайшли замок, таємниця якого досі не розкрита
Фокус
2024-12-22T08:00:40Z
Знамениті львівські пампухи: готуємо з Лілією Цвіт
24tv
2024-12-22T07:27:51Z
Різдвяний ребус: знайдіть схованого ельфа за 5 секунд
GlavRed
2024-12-22T07:27:33Z
Яким знакам зодіаку слід готуватися до поганих новин на початку 2025 року
24tv
2024-12-22T07:06:30Z
Албанія заборонила TikTok на рік після вбивства підлітка
InternetUA
2024-12-22T08:34:09Z
Українцям розповіли, як отримати інформацію про арешт рахунків
Хвиля
2024-12-22T08:30:37Z
Повернутися з СЗЧ тепер можна онлайн: в Армія+ з'явилася нова функція – як це працює
24tv
2024-12-22T08:27:53Z
Боржникам почнуть скасовувати штрафи: яку альтернативу запропонують
Знай
2024-12-22T08:06:14Z
Американські військові збили свій винищувач над Червоним морем
1News
2024-12-22T07:52:50Z
День енергетика: привітання у прозі, віршах, листівках
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T07:42:16Z
Польща готова збивати російські ракети, однак є умова
1News
2024-12-22T07:36:56Z
Потенційні покупці шоковані: в Шотландії продають будинок, що приховує дизайнерську таємницю
24tv
2024-12-22T07:36:12Z
Чехія продовжила підтримку українців: хто отримає ще більше привілеїв
Знай
2024-12-22T07:21:34Z
Росіяни напередодні вдарили по Покровську КАБами і дронами
УкраинФорм
2024-12-22T08:21:20Z
Аварії на російських танкерах у Керченській протоці: оприлюднено супутникові знімки забруднення
24tv
2024-12-22T08:03:15Z
На Харківському напрямку відбулося шість бойових зіткнень, на Куп’янському за добу відбулося чотири ворожих атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-12-22T08:01:02Z
Хто з військових може отримати квартиру від держави
24tv
2024-12-22T07:51:03Z
Інтерв’ю з командиром досі секретного підрозділу ГУР Black Winter Group: “Ми дихаємо в спину Росії скрізь”
Украина Криминальная
2024-12-22T07:45:41Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 22 грудня
Мій Харків
2024-12-22T07:45:39Z
Сніг, мороз та голки у щічках: синоптики визначили, який місяць зими в Україні буде найпрохолоднішим
Знай
2024-12-22T07:36:15Z
Російські та українські сили мають просування біля Покровська, окупанти відчувають нестачу бронетехніки - ISW
TSN
2024-12-22T07:33:15Z
Памʼяті спецпризначенця, капітана Сергія Слободяна
УкраинФорм
2024-12-22T07:03:59Z
Атака дронів: на Херсонщині загинули двоє людей
1News
2024-12-22T08:33:28Z
Внаслідок атаки "Шахедами" на Сумщині пошкоджені будинки, спалахнула пожежа
24tv
2024-12-22T08:27:58Z
У Забайкальському краї зіткнулись два потяги: з рейок зійшло 42 вагони
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T08:21:46Z
Чоловік видавав локації співробітників ТЦК — рішення суду
InternetUA
2024-12-22T08:06:48Z
В Орловській області РФ дрони атакували нафтобазу
УкраинФорм
2024-12-22T08:06:44Z
На гірськолижному курорті у Туреччині зійшла лавина, є жертви
УкраинФорм
2024-12-22T07:54:49Z
У Херсоні внаслідок атаки російського безпілотника - двоє загиблих
УкраинФорм
2024-12-22T07:51:09Z
Поліцейські затримали чоловіка, який стріляв по будинку у Черкасах
Украина Криминальная
2024-12-22T07:48:18Z
РФ завдала підступного удару: на Київщині загорівся дах будинку - що відомо
GlavRed
2024-12-22T07:27:43Z
Suzuki показала кросовер для шанувальників нічної риболовлі
AutoCentre
2024-12-22T08:15:24Z
Епоха "богданчиків" нарешті закінчиться? В Україні презентували сучасний електроавтобус
Знай
2024-12-21T21:51:02Z
Автомобілі Tesla відкликано у США через ризики аварій
360ua.news
2024-12-21T17:33:10Z
Унікальному українському мікроавтобусу виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-21T15:57:19Z
Японські пікапи на українських заводах: що хочуть збирати у нашій країні
Знай
2024-12-21T15:51:34Z
Усіх водіїв в Україні попередили: не надумайте залишати там машину взимку
Знай
2024-12-21T14:51:25Z
Tesla відкликає майже 700 тисяч авто у США
24tv
2024-12-21T12:18:28Z
Легенда з 50-х: на аукціон виставили найдорожчий BMW в історії
Фокус
2024-12-21T12:12:48Z
У Волдеморта є 2 авто та мотоцикл, про які мріють мільйони чоловіків
24tv
2024-12-21T12:06:01Z
Чому нас захоплюють антигерої?
360ua.news
2024-12-22T08:18:47Z
Дослідження 21 мільйона клітин змінює наше уявлення про старіння
Portaltele
2024-12-22T07:48:10Z
5 напоїв, які допоможуть печінці відновитись
24tv
2024-12-22T07:15:38Z
Календар магнітних бур на тиждень 23 по 29 грудня: українцям слід підготуватися, названі дати
Политека
2024-12-22T05:03:54Z
Піонери AI працюють над створенням віртуальної моделі людської клітини
Portaltele
2024-12-22T04:48:59Z
Чи ви справді вмієте чистити зуби – маємо сумніви, що не зовсім
24tv
2024-12-22T04:39:33Z
Вибір за тобою: медики пояснили, що кишкові гази все одно вийдуть лише через рот
Знай
2024-12-22T03:51:27Z
Уряд вніс системи МРТ до переліку медвиробів, які закуповують коштом держбюджету
УкраинФорм
2024-12-22T03:00:10Z
Крихітні роботи-мурахи піднімають тягарі в 350 разів важчі за себе
InternetUA
2024-12-21T22:00:19Z
Виробники цукру використовують нову технологію укриття кагатів буряків агроволокном
AgroPortal
2024-12-22T08:30:34Z
Новорічний стіл 2025: у скільки обійдеться і за що доведеться доплатити
GlavRed
2024-12-22T08:27:30Z
Ціни продуктів можуть зрости ще більше до кінця зими: озвучено список товарів, які подорожчають
Политека
2024-12-22T08:27:26Z
Яка буде пенсія у 2025 році при зарплаті 15 000 гривень
24tv
2024-12-22T08:03:30Z
Земельний банк: за тиждень наторгували на понад 40 млн грн
AgroPortal
2024-12-22T08:00:07Z
Коли завершиться війна в Україні: МВФ оприлюднив базовий прогноз
24tv
2024-12-22T07:51:39Z
Стало відомо, який овоч борщового набору є найдорожчим
ZN UA
2024-12-22T07:03:20Z
Продовольча програма ООН підтвердила акредитацію Астарти
AgroPortal
2024-12-22T07:00:21Z
Стало відомо, наскільки вже готов другий літак “Мрія”
InternetUA
2024-12-22T06:33:52Z
Топ-10 найкращих недорогих смартфонів 2024 року
InternetUA
2024-12-22T08:10:43Z
YouTube почне видаляти клікбейти
InternetUA
2024-12-22T08:01:52Z
Що робити, якщо вкрали телефон: як врятувати особисті дані
Политека
2024-12-22T08:01:36Z
Як CTV та глобальні тренди змінюють рекламний ринок: можливості для України
Детектор М
2024-12-22T08:01:36Z
Дослідники назвали тип ігор, який сприяє психічному здоров’ю і знижує стрес
ITC
2024-12-22T07:36:58Z
Чи можуть гідротермальні джерела Землі вказати шлях до інопланетного життя?
Portaltele
2024-12-22T06:48:11Z
«Робота» в інтернеті закінчилась для мешканця Тернопільщини втратою ₴140 тисяч
Украина Криминальная
2024-12-22T06:45:45Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 грудня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T06:03:32Z
Що робити, якщо телефон почав довго вантажитися: поради від програмістів
Политека
2024-12-22T06:01:46Z
Михайлюк провів свій найрезультативніший матч сезону в НБА
УкраинФорм
2024-12-22T08:30:30Z
Перемога України, яку побачив увесь світ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T08:30:16Z
Шанс загриміти на 10 років: Усик потрапив у сандал після бою - все через одяг
GlavRed
2024-12-22T08:27:37Z
Зробив мене сильнішим, – Усик щиро зізнався, як насправді ставиться до Ф'юрі
24tv
2024-12-22T08:27:30Z
Кубарсі: Не може бути так, що суперники двічі виходять до контратаки на нашу половину і забивають два голи
Football.ua
2024-12-22T08:19:24Z
Конте — після перемоги над Дженоа: Мені нічого не сподобалося у другому таймі, так грати не можна
Football.ua
2024-12-22T08:12:56Z
Педрі: Барселона повинна була бути кмітливішою в останній атаці
Football.ua
2024-12-22T08:06:51Z
Усик обурив глядачів релігійним меседжем: за таке в Саудівській Аравії відправляли у в'язницю
24tv
2024-12-22T07:42:36Z
"Україні пощастило, що в неї є ти": боксерський світ відреагував на перемогу Усика в реванші з Ф'юрі
TSN
2024-12-22T07:39:20Z