MY.UAНовини
Російська дезінформація та перехід Європи на відновлювану енергетику
Російська дезінформація та перехід Європи на відновлювану енергетику

Російська дезінформація та перехід Європи на відновлювану енергетику

Намагаючись зберегти прибутки від продажу викопних нафти й газу, Росія дезінформує людей у Європі про негатив від використання альтернативних джерел енергії — вітру, сонця тощо.

Д-р Ірина Пташник, радниця з питань досліджень та політики, Razom We Stand

Перехід Європи від використання викопного палива (вугілля, нафти, газу) до відновлюваної енергетики (користування енергією вітру, сонця тощо) — це не лише екологічний та економічний виклик, але й геополітичне поле битви. У центрі цієї боротьби перебуває Росія, яка веде дезінформаційні кампанії, спрямовані на ринки відновлюваної енергетики з запеклою рішучістю зберегти своє домінування в енергопостачанні Європи.

Попри ухвалення в ЄС Європейського закону про свободу медіа, який передбачає гарантії проти політичного втручання в редакційні рішення, необхідно зробити ще більше. Кремлівська дезінформаційна машина продовжує робити все можливе, щоб зберегти залежність Європи від російських нафти й газу, використовуючи вразливі місця та підриваючи саму політику, спрямовану на захист енергетичної незалежності континенту.

Протягом десятиліть багато європейських країн — зокрема Німеччина та Австрія — залежали від російського викопного палива. Ця залежність створила критичну вразливість, яку Росія використала як зброю, особливо в той час, коли ці країни прагнуть перейти на відновлювані джерела енергії. Через мережу дезінформації Росія намагається підірвати довіру громадськості до технологій відновлюваної енергетики, граючи на наявних економічних страхах і політичних розбіжностях, щоб сповільнити енергетичний перехід Європи.

Росія визнала цінність дезінформації як інструменту геополітичного впливу та вкладає в неї кошти. Наприклад, у 2021 році російський уряд спрямував понад 1,5 мільярда доларів на свій дезінформаційний апарат, збільшивши цей бюджет до 1,9 мільярда доларів у 2022 році. Державні медіа, такі як RT (Russia Today) і «Россия сегодня», а також мережа «ферм тролів», фейкових акаунтів у соціальних мережах і прихованого фінансування стали основними інструментами у просуванні неправдивих наративів.

Ці зусилля з дезінформації інтенсивні в енергетичному секторі. Як один із найбільших світових експортерів вуглеводнів, Росія зацікавлена в дискредитації ініціатив у сфері відновлюваної енергетики, які становлять життєво важливу загрозу для її економіки. Надходження від викопного палива складають понад 35% російського бюджету, і в умовах, коли Європа намагається відмовитися від російського газу, Москва має всі підстави дестабілізувати цей процес.

  • Читайте також: Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

У міру того як Європа прискорює свій перехід до «зеленої» енергетики, масштаби російської дезінформації зростають. Згідно з Оцінкою інформаційного середовища НАТО за період з травня 2022-го до травня 2024 року, Росія є провідним джерелом ворожих повідомлень, пов’язаних із відновлюваною енергетикою, в соціальних мережах і новинних інтернет-виданнях. Заповнюючи інформаційний простір неправдивими наративами, Росія прагне створити плутанину та сумніви щодо технологій відновлюваної енергетики, вважаючи їх непрактичними, ненадійними або навіть шкідливими.

У першій половині 2024 року половина електроенергії в ЄС вироблялася з відновлюваних джерел, а частка імпорту російського газу в ЄС знизилася з 45% у 2021 році до 18%. Ці зрушення стали ударом для Росії, яка залежить від доходів від викопного палива. Чим більше Європа відмовляється від російських енергоносіїв, тим менше важелів у Кремля для ведення війни на знищення в Україні.

Саме в цей вразливий для Росії момент її дезінформаційні кампанії вийшли на повну потужність. Чи то просування теорій змови про вплив вітрових турбін на навколишнє середовище, чи то сіяння страху щодо економічних витрат на сонячну енергетику, — Росія використовує всі наявні в її розпорядженні інструменти, щоб уповільнити темпи переходу Європи на відновлювані джерела енергії.

Російські дезінформаційні кампанії є дуже цілеспрямованими та використовують методи мікротаргетингу, щоб апелювати до конкретних демографічних груп і регіонів. Наприклад, у країнах Балтії російські медіа представляють місцеві зусилля з енергонезалежності як невдачі, пояснюючи зростання цін на електроенергію і газ політикою «зеленої» енергетики, а не зовнішніми факторами, такими як санкції або динаміка світового ринку.

Німеччина також стала мішенню російської дезінформації. Ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» (АдН), яка є проросійською, побудувала частину свого електорального успіху в таких регіонах як Тюрингія та Саксонія на платформі проти вітроенергетики. Партія поширює бездоказові твердження, що вітряки заважають жителям і шкодять дикій природі — й ці тези знаходять відгук у виборців, стурбованих впливом на навколишнє середовище на місцевому рівні. Зростання впливу «АдН» загрожує ініціативам Німеччини у сфері відновлюваної енергетики та її ширшим кліматичним цілям.

У решті ЄС Росія намагається скористатися зростанням цін на енергоносії, використовуючи їх як привід для того, щоб стверджувати, що відновлювані джерела енергії є занадто дорогими або ненадійними. Розпалюючи економічні страхи та просуваючи скептицизм, російська дезінформація намагається спрямувати громадську думку проти кліматичних дій.

Примітно, що в той час, як Росія намагається підірвати перехід Європи на відновлювану енергетику, вона непомітно нарощує свої власні потужності відновлюваної енергетики. Станом на червень 2024 року встановлена потужність відновлюваних джерел енергії в Росії досягла 6,16 ГВт, подвоївшись за останні п’ять років. Російські виробники нафти й газу все частіше звертаються до відновлюваної енергетики, що зменшує витрати й логістичні виклики.

Таким чином, дезінформаційні кампанії Росії спрямовані не на скептичне ставлення до відновлюваних джерел енергії як таких, а на збереження свого економічного домінування на енергетичних ринках Європи якомога довше.

Європейський Союз повинен вжити негайних і скоординованих заходів для протидії російській дезінформації. Кампанії з інформування громадськості, ініціативи з перевірки фактів і програми медіаграмотності мають вирішальне значення для забезпечення людей інструментами для виявлення та відкидання неправдивих наративів. Необхідно підтримувати незалежну журналістику, яка зосереджується на питаннях енергетики та клімату, а самі журналісти повинні проходити тренінги з цифрової грамотності та перевірки фактів, пов’язаних з енергетичною тематикою.

Уряди й інституції повинні посилити свою співпрацю, створивши постійний орган, незалежний від урядів, для швидкого реагування на виклики дезінформації. Тільки працюючи разом, європейські країни можуть захистити свій енергетичний перехід від російського втручання.

Якщо Європа піддасться дезінформації, вона ризикує відкласти свій перехід до чистішого й безпечнішого енергетичного майбутнього. Гірше того, вона ризикує продовжити свою залежність від російського викопного палива, яке фінансує не лише економіку Москви, а і її воєнні зусилля. Боротьба за відновлювану енергетику — це не лише питання екологічної стійкості; це боротьба за незалежність і безпеку Європи.

Фото: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
1 травня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна брати гроші в борг
24tv
2025-05-01T04:06:58Z
Непоправна втрата: Львів попрощається із воїнами Іваном Спірідоновим та Володимиром Білоусом
24tv
2025-05-01T04:06:37Z
Мобілізація, тарифи, зміни для водіїв. Що для українців зміниться з 1 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:03:15Z
Українці масово отримують фальшиві платіжки за комуналку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:00:38Z
Натхнення і сил: привітання з Міжнародним днем праці 2025
Факти ICTV
2025-05-01T03:57:29Z
На Київщині директорка школи заселилась у «капсулу» заради безпеки: що сталось
ТСН
2025-05-01T03:33:31Z
Лише з дозволу вчителя: Фінляндія обмежує використання смартфонів у школах
InternetUA
2025-05-01T03:31:26Z
Що робити, коли на порозі з'явилася жаба: священник здивував відповіддю
GlavRed
2025-05-01T03:27:27Z
Найцікавіші нові фільми травня 2025 року
ITC
2025-05-01T04:07:00Z
Не Італія, і не Франція: яка країна вигравала Євробачення найчастіше
24tv
2025-05-01T04:06:59Z
Меган Маркл розкрила значення дивного прізвиська, яке дала принцу Гаррі
GlavRed
2025-04-30T23:27:50Z
«Як у нас на Україні»: гурт KOLABA і Катерина Бужинська презентують нову версію легендарного хіта
Storyboom
2025-04-30T21:28:31Z
Гері Олдмен уперше зізнався, чому вже 30 років йому соромно перед Демі Мур
GlavRed
2025-04-30T21:27:29Z
Сіла у «Таксі» і поїхала у «Київ»: співачка Liya Li запрем’єрила новий трек
Storyboom
2025-04-30T21:09:18Z
TAYANNA – "До води" – 8 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-30T21:07:20Z
Неможливо відірватися: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, які стали фаворитами українців
24tv
2025-04-30T21:00:15Z
Злата Огнєвіч різко висловилася про "артистів-одноденок"
GlavRed
2025-04-30T20:27:06Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Заслуга не тільки Зеленського? В Politico повідомили, кому вдалося змінити думку Трампа про Путіна
Telegraf
2025-05-01T04:06:09Z
"Не зможуть зібрати": Жорін закликав виключити обговорення щодо іноземних миротворців в Україні
Фокус
2025-05-01T04:00:17Z
Мінеральна угода підписана. Трамп розказав, як переконав Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T03:42:47Z
Масована атака на Одесу, підписана угода про корисні копалини: хронологія 1163 дня війни
24tv
2025-05-01T03:39:21Z
Є хороша і погана новина про Трампа
GlavRed
2025-05-01T03:27:26Z
Парад Путіна під загрозою: у Раді говорять про можливість удару по Красній площі
GlavRed
2025-05-01T03:27:19Z
Трамп блефує, коли каже, що вийде з переговорного процесу: аналітик назвав причини
ТСН
2025-05-01T02:33:48Z
Приїде не просто так: яку важливу розмову може мати Сі Цзіньпін з Путіним
24tv
2025-05-01T02:33:41Z
Травневі зміни для українців: для кого зростуть пенсії і тарифи, а у бензин додаватимуть спирт
24tv
2025-05-01T04:06:01Z
Новий графік поїздів зі Львова в травні: "Укрзалізниця" попередила про зміни
Политека
2025-05-01T04:01:22Z
Стало відомо, скільки українці інвестували в облігації через «Дію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T03:06:42Z
Підвищення тарифів на електроенергію з 1 травня в Дніпрі: хто платитиме більше
Политека
2025-05-01T03:00:32Z
"Не розбирався": блогер Слобоженко, підозрюваний у несплаті податків, вперше прокоментував свій борг
Фокус
2025-05-01T02:51:09Z
Скільки заробляють українці у 2025 році: де найбільші зарплати і які професії в топі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T02:27:20Z
Ціни на АЗС оновили: скільки просять за бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-05-01T02:06:50Z
Саудівська Аравія пригрозила змінити курс: «хай ціни на нафту падають, ми витримаємо»
Украина Криминальная
2025-05-01T01:39:11Z
Юань проти долара: нова валютна стратегія Китаю у світі тарифних воєн
Хвиля
2025-04-30T20:06:33Z
РФ масовано вдарила дронами по Одесі: двоє людей загинули, п'ятеро - поранені
GlavRed
2025-05-01T04:03:36Z
В Одесі пролунав вибух після пекельної ночі, росіяни запускали балістику
Telegraf
2025-05-01T03:42:50Z
Сумщину атакували "Шахеди": пролунало 8 вибухів, зруйновано промоб'єкт
24tv
2025-05-01T03:30:49Z
Росіяни атакували дронами промислові підприємства поблизу Сум, там спалахнули пожежі - мерія
ZN UA
2025-05-01T02:37:45Z
Украина предложила Израилю помощь в борьбе с лесными пожарами
Лига
2025-05-01T01:45:43Z
Кіберполіцейські викрили інтернет-шахрайку, яка заволоділа грошима довірливих громадян
InternetUA
2025-05-01T01:28:04Z
У Кенії двоє невідомих осіб переслідували, а потім застрелили депутата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T01:12:06Z
Ворог вдарив по об'єкту промисловості на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T00:54:38Z
Нічна атака на Одесу: є жертви та поранені, зруйновані будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T00:42:52Z
Яку мінімальну кількість відтискань ви повинні робити у вашому віці
24tv
2025-05-01T03:39:54Z
Від плям не залишиться і сліду: як очистити подушку без пральної машини
GlavRed
2025-04-30T21:27:20Z
Виноград буде як з картинки: чим обробити його від хвороб у травні
24tv
2025-04-30T20:30:46Z
Хвороба боляче вдарить по гаманцю: від чого залежить розмір лікарняних у 2025 році
Знай
2025-04-30T20:12:39Z
Випадок ботулізму після ботоксу в Запоріжжі: лікар розповіла про симптоми та ускладнення
Факти ICTV
2025-04-30T18:37:31Z
Як прибрати суперклей з рук: ефективні домашні методи
GlavRed
2025-04-30T18:27:26Z
Не з'являться ніколи: як обробити подвір'я від кліщів
24tv
2025-04-30T18:12:17Z
Чому у міністра – міністерка, а в педіатра – педіатриня? Мовознавиця пояснила закономірності творення фемінітивів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T17:15:52Z
Не лише біль у шлунку: що таке гастрит, чому виникає та як лікувати
24tv
2025-04-30T17:15:22Z
ЗСУ, ймовірно, вторглися до Курської області в новій точці: ISW інформує про їхнє просування
ZN UA
2025-05-01T03:39:19Z
Графік відключення води в травні 2025 у Чернігові: на кого чекають незручності
Политека
2025-05-01T03:30:08Z
У перший день травня буде тепло, але є нюанс
Gazeta UA
2025-05-01T03:18:37Z
Через зростання цін депутатам дадуть більше грошей на оренду в Києві: "Простий люд нехай страждає"
Знай
2025-05-01T03:12:21Z
Багатітимуть на кожному кроці - два знаки, яким у травні всміхнеться успіх
Gazeta UA
2025-05-01T03:10:24Z
В Україну йде атмосферний фронт зі спекою до +24: синоптик розповіла про погоду на початку травня
Хвиля
2025-05-01T03:00:28Z
Мінлива хмарність та до +24°: прогноз погоди на 1 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T03:00:09Z
Атака РФ на міста України, підписання угоди про рідкоземи: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T02:45:36Z
Змінилася ситуація на Торецькому напрямку, ворог рухається до Лимана: огляд фронту та карти ISW
24tv
2025-05-01T02:42:21Z
Яка перша назва ківі: як спочатку називали фрукт і чому його перейменували
GlavRed
2025-05-01T03:27:37Z
Вирішальний момент для смаку страви: коли треба додавати сіль у холодець
GlavRed
2025-05-01T03:27:35Z
Карма в травні на боці ТОП-3 знаків: яких щасливчиків чекає нереальний успіх
GlavRed
2025-05-01T03:27:10Z
Стояти біля плити не доведеться: як запекти курку з булгуром у духовці
Telegraf
2025-05-01T03:15:43Z
Своє завжди краще: як зробити сир з коровʼячого молока
24tv
2025-05-01T03:09:44Z
Чому коти обожнюють спати на грудях свого господаря: чотири причини
Gazeta UA
2025-04-30T21:39:06Z
Що робити, якщо чухається ліва рука: прості дії, які притягнуть більше грошей
GlavRed
2025-04-30T21:27:10Z
Ви негайно захочете їх приготувати: популярні страви з 90-х, смак яких ви ніколи не забудете
24tv
2025-04-30T21:00:20Z
Геній, що підкорив парфумерний світ: які парфуми створив Квентін Біш
24tv
2025-04-30T20:36:02Z
Один травмує, інший лікує: в Україні знайшли "двійника" боксера Усика
Telegraf
2025-05-01T01:30:14Z
Чемпіонат світу з хокею: Україна розгромила Румунію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T22:28:39Z
Лідер "Реала" отримав тривалу дискваліфікацію за спробу напасти на арбітра
ZN UA
2025-04-30T21:52:26Z
Марта Костюк дала топовий бій першій ракетці світу з Білорусі, але вилетіла з турніру в Мадриді
24tv
2025-04-30T21:33:14Z
Палладіно: Наша мрія пройти весь шлях у Лізі конференцій
Football.ua
2025-04-30T21:01:29Z
Злива голів-красенів: Барселона у видовищному півфіналі ЛЧ зіграла внічию з Інтером
24tv
2025-04-30T20:57:03Z
Аморім: Дьокереш? Якщо гравець хоче лише Лігу чемпіонів — він не прийде в Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-30T20:52:56Z
ПСЖ може продати Маркіньйоса влітку
Football.ua
2025-04-30T20:36:28Z
Пеллегріні: Фіорентина грає у хороший футбол
Football.ua
2025-04-30T20:11:49Z
Виконує дві функції: водіям розповіли про "зручний символ" на панелі авто
GlavRed
2025-05-01T03:27:41Z
"Формули-1" для неба: перший серійний літаючий автомобіль пройшов випробування
Gazeta UA
2025-05-01T02:18:11Z
Форд продовжив спеціальні ціни для співробітників, але чи призведуть мита до різкого зростання вартості після липня?
Топ Жир
2025-04-30T23:30:35Z
Toyota може впровадити автономні технології Waymo у моделі Camry
Топ Жир
2025-04-30T22:00:00Z
Депутати пропонують ввести збори за використання авто: 20$ для звичайних машин і 200$ для електромобілів
Топ Жир
2025-04-30T21:30:49Z
Наступна M3 від BMW отримає електричну версію та оновлений шестициліндровий двигун
Топ Жир
2025-04-30T20:45:30Z
iPhone у світі авто: експерти назвали машини, які найменше втрачають у ціні з роками
24tv
2025-04-30T20:15:39Z
Цей Scion отримав нотки Aston Martin
Топ Жир
2025-04-30T19:15:12Z
Volkswagen відзначив мільйонний електромобіль, але це призводить до фінансових втрат
Топ Жир
2025-04-30T18:45:13Z
Apple змушена знижувати ціну на новий ноутбук через два місяці після релізу
InternetUA
2025-05-01T04:01:04Z
Прогноз магнітних бур на 1-3 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T03:30:41Z
До випуску готується смартфон під брендом Aston Martin
InternetUA
2025-05-01T03:01:52Z
Samsung відклала велике оновлення Galaxy S25
InternetUA
2025-05-01T02:04:32Z
Працівники часто видають роботу штучного інтелекту за свою власну – опитування
InternetUA
2025-04-30T21:16:29Z
Google видалила з Google Play майже половину всіх програм
InternetUA
2025-04-30T20:16:04Z
Соцмережа X втратила понад 11 мільйонів користувачів у Європі за пів року
iPress
2025-04-30T18:46:06Z
Смартфони Samsung отримають унікальний чип, який усе змінить: що відомо
InternetUA
2025-04-30T18:15:06Z
Власники цих тварин набагато рідше страждають на деменцію: перевірте, чи є ви серед них
Telegraf
2025-04-30T18:06:39Z