MY.UAНовини
Російська дезінформація та перехід Європи на відновлювану енергетику
Російська дезінформація та перехід Європи на відновлювану енергетику

Російська дезінформація та перехід Європи на відновлювану енергетику

Намагаючись зберегти прибутки від продажу викопних нафти й газу, Росія дезінформує людей у Європі про негатив від використання альтернативних джерел енергії — вітру, сонця тощо.

Д-р Ірина Пташник, радниця з питань досліджень та політики, Razom We Stand

Перехід Європи від використання викопного палива (вугілля, нафти, газу) до відновлюваної енергетики (користування енергією вітру, сонця тощо) — це не лише екологічний та економічний виклик, але й геополітичне поле битви. У центрі цієї боротьби перебуває Росія, яка веде дезінформаційні кампанії, спрямовані на ринки відновлюваної енергетики з запеклою рішучістю зберегти своє домінування в енергопостачанні Європи.

Попри ухвалення в ЄС Європейського закону про свободу медіа, який передбачає гарантії проти політичного втручання в редакційні рішення, необхідно зробити ще більше. Кремлівська дезінформаційна машина продовжує робити все можливе, щоб зберегти залежність Європи від російських нафти й газу, використовуючи вразливі місця та підриваючи саму політику, спрямовану на захист енергетичної незалежності континенту.

Протягом десятиліть багато європейських країн — зокрема Німеччина та Австрія — залежали від російського викопного палива. Ця залежність створила критичну вразливість, яку Росія використала як зброю, особливо в той час, коли ці країни прагнуть перейти на відновлювані джерела енергії. Через мережу дезінформації Росія намагається підірвати довіру громадськості до технологій відновлюваної енергетики, граючи на наявних економічних страхах і політичних розбіжностях, щоб сповільнити енергетичний перехід Європи.

Росія визнала цінність дезінформації як інструменту геополітичного впливу та вкладає в неї кошти. Наприклад, у 2021 році російський уряд спрямував понад 1,5 мільярда доларів на свій дезінформаційний апарат, збільшивши цей бюджет до 1,9 мільярда доларів у 2022 році. Державні медіа, такі як RT (Russia Today) і «Россия сегодня», а також мережа «ферм тролів», фейкових акаунтів у соціальних мережах і прихованого фінансування стали основними інструментами у просуванні неправдивих наративів.

Ці зусилля з дезінформації інтенсивні в енергетичному секторі. Як один із найбільших світових експортерів вуглеводнів, Росія зацікавлена в дискредитації ініціатив у сфері відновлюваної енергетики, які становлять життєво важливу загрозу для її економіки. Надходження від викопного палива складають понад 35% російського бюджету, і в умовах, коли Європа намагається відмовитися від російського газу, Москва має всі підстави дестабілізувати цей процес.

  • Читайте також: Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

У міру того як Європа прискорює свій перехід до «зеленої» енергетики, масштаби російської дезінформації зростають. Згідно з Оцінкою інформаційного середовища НАТО за період з травня 2022-го до травня 2024 року, Росія є провідним джерелом ворожих повідомлень, пов’язаних із відновлюваною енергетикою, в соціальних мережах і новинних інтернет-виданнях. Заповнюючи інформаційний простір неправдивими наративами, Росія прагне створити плутанину та сумніви щодо технологій відновлюваної енергетики, вважаючи їх непрактичними, ненадійними або навіть шкідливими.

У першій половині 2024 року половина електроенергії в ЄС вироблялася з відновлюваних джерел, а частка імпорту російського газу в ЄС знизилася з 45% у 2021 році до 18%. Ці зрушення стали ударом для Росії, яка залежить від доходів від викопного палива. Чим більше Європа відмовляється від російських енергоносіїв, тим менше важелів у Кремля для ведення війни на знищення в Україні.

Саме в цей вразливий для Росії момент її дезінформаційні кампанії вийшли на повну потужність. Чи то просування теорій змови про вплив вітрових турбін на навколишнє середовище, чи то сіяння страху щодо економічних витрат на сонячну енергетику, — Росія використовує всі наявні в її розпорядженні інструменти, щоб уповільнити темпи переходу Європи на відновлювані джерела енергії.

Російські дезінформаційні кампанії є дуже цілеспрямованими та використовують методи мікротаргетингу, щоб апелювати до конкретних демографічних груп і регіонів. Наприклад, у країнах Балтії російські медіа представляють місцеві зусилля з енергонезалежності як невдачі, пояснюючи зростання цін на електроенергію і газ політикою «зеленої» енергетики, а не зовнішніми факторами, такими як санкції або динаміка світового ринку.

Німеччина також стала мішенню російської дезінформації. Ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» (АдН), яка є проросійською, побудувала частину свого електорального успіху в таких регіонах як Тюрингія та Саксонія на платформі проти вітроенергетики. Партія поширює бездоказові твердження, що вітряки заважають жителям і шкодять дикій природі — й ці тези знаходять відгук у виборців, стурбованих впливом на навколишнє середовище на місцевому рівні. Зростання впливу «АдН» загрожує ініціативам Німеччини у сфері відновлюваної енергетики та її ширшим кліматичним цілям.

У решті ЄС Росія намагається скористатися зростанням цін на енергоносії, використовуючи їх як привід для того, щоб стверджувати, що відновлювані джерела енергії є занадто дорогими або ненадійними. Розпалюючи економічні страхи та просуваючи скептицизм, російська дезінформація намагається спрямувати громадську думку проти кліматичних дій.

Примітно, що в той час, як Росія намагається підірвати перехід Європи на відновлювану енергетику, вона непомітно нарощує свої власні потужності відновлюваної енергетики. Станом на червень 2024 року встановлена потужність відновлюваних джерел енергії в Росії досягла 6,16 ГВт, подвоївшись за останні п’ять років. Російські виробники нафти й газу все частіше звертаються до відновлюваної енергетики, що зменшує витрати й логістичні виклики.

Таким чином, дезінформаційні кампанії Росії спрямовані не на скептичне ставлення до відновлюваних джерел енергії як таких, а на збереження свого економічного домінування на енергетичних ринках Європи якомога довше.

Європейський Союз повинен вжити негайних і скоординованих заходів для протидії російській дезінформації. Кампанії з інформування громадськості, ініціативи з перевірки фактів і програми медіаграмотності мають вирішальне значення для забезпечення людей інструментами для виявлення та відкидання неправдивих наративів. Необхідно підтримувати незалежну журналістику, яка зосереджується на питаннях енергетики та клімату, а самі журналісти повинні проходити тренінги з цифрової грамотності та перевірки фактів, пов’язаних з енергетичною тематикою.

Уряди й інституції повинні посилити свою співпрацю, створивши постійний орган, незалежний від урядів, для швидкого реагування на виклики дезінформації. Тільки працюючи разом, європейські країни можуть захистити свій енергетичний перехід від російського втручання.

Якщо Європа піддасться дезінформації, вона ризикує відкласти свій перехід до чистішого й безпечнішого енергетичного майбутнього. Гірше того, вона ризикує продовжити свою залежність від російського викопного палива, яке фінансує не лише економіку Москви, а і її воєнні зусилля. Боротьба за відновлювану енергетику — це не лише питання екологічної стійкості; це боротьба за незалежність і безпеку Європи.

Фото: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Коли влада втрачає голову: чим небезпечне прийняття закону проти антикор органів руками тих, хто сам підпадає під їхню юрисдикцію
Украина Криминальная
2025-07-24T06:06:51Z
Виступи під театром Франка. Політологічний аналіз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T06:06:38Z
До осені Росія захопить 200 кв км: Жданов – про міста України, яким загрожує оточення та окупація
GlavRed
2025-07-24T06:06:37Z
Партнерство Парижа та Берліна ускладнюється серйозними розбіжностями – Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T06:03:10Z
Конгресвумен Грін написала, що причиною протестів у Києві нібито є відмова Зеленського укласти угоду з Росією
Детектор М
2025-07-24T06:00:10Z
Таїланд завдав авіаударів по цілях у Камбоджі: між військовими на кордоні сталися сутички
24tv
2025-07-24T05:54:31Z
Демократи звинувачують Трампа у захисті багатих педофілів? Республіканці намагаються стримати наслідки справи Епштейна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:51:20Z
Захід не нарощує виробництво зброї, бо не вірить, що росія воюватиме до кінця: думка експерта
Политека
2025-07-24T05:48:45Z
Можна й*бн*тись, – Цимбалюк, який захворів під час зйомок "Холостяка", розсекретив свій діагноз
24tv
2025-07-24T06:09:38Z
Оззі Осборн розповів друзям про свої мрії про майбутнє за кілька днів до смерті
Фокус
2025-07-24T05:36:32Z
Анджела Вайт: сексуальні фото
CutInsight
2025-07-24T04:45:58Z
Netflix не продовжить контракт на $100 млн з принцом Гаррі і Меган Маркл — ЗМІ
InternetUA
2025-07-24T04:34:45Z
Klavdia Petrivna без гриму: який вигляд у повсякденному житті має 19-річна співачка
GlavRed
2025-07-23T23:27:34Z
Поставила жорстку умову: наречений Лесі Нікітюк розповів, коли вони розкриють ім'я сина
GlavRed
2025-07-23T21:27:03Z
15 років тому Оззі Осборн навідріз відмовився сідати за кермо: причина вас здивує
24tv
2025-07-23T20:33:36Z
Мотря зі "Спіймати Кайдаша" заговорила про нові стосунки: "Зараз поряд"
GlavRed
2025-07-23T20:27:01Z
Суперфейки замість люксових брендів: зафіксовано новий модний тренд у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:00:51Z
Епіцентр величезних боїв: військовий експерт назвав місто під загрозою
TSN
2025-07-24T06:06:29Z
У Запорізькій області знайшли оригінальний спосіб боротьби з сараною
Telegraf
2025-07-24T06:06:28Z
Нова система оплати проїзду у Запоріжжі: коли можна буде забути по готівку
Политека
2025-07-24T06:00:55Z
Військові розповіли, що відбувається на фронті - карти війни
Gazeta UA
2025-07-24T06:00:04Z
На Південно-Слобожанському напрямку росіяни атакували 10 разів, на Куп’янському вчора відбулося 9 атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-24T05:57:20Z
Нашестя сарани на Україну: в Держпродспоживслужби розказали про ситуацію на даний час
ZN UA
2025-07-24T05:48:52Z
Якою буде погода у серпні? Прогноз синоптиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:48:38Z
Незаконна споруда у парку Муромець площею 900 кв.м. Прокуратура йде до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:48:26Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 24 липня
Мій Харків
2025-07-24T05:46:47Z
Ваші троянди загинуть, якщо не припините робити цю поширену помилку: як доглядати квіти в липні
Telegraf
2025-07-24T06:00:08Z
Ви більше не купуватимете цукерок: простий рецепт шоколадних кульок із сюрпризом
24tv
2025-07-24T05:21:42Z
Змії в Карпатах: яких плазунів можна зустріти в горах і чи варто їх боятися
24tv
2025-07-24T05:18:05Z
Хто лівша: тільки люди з "орлиним зором" вгадають за 11 секунд
GlavRed
2025-07-24T04:27:30Z
Основні ноти аромату: що таке ветівер, пачулі та інші незвичні слова в описі чоловічих парфумів
24tv
2025-07-24T03:30:17Z
Астрологи рекомендують залишитися вдома: хто 24 липня ризикує нарватися на проблеми
GlavRed
2025-07-24T03:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 22 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-07-24T03:27:34Z
Найважливіший день у році: яким трьом знакам треба підготуватися до великого успіху
Gazeta UA
2025-07-24T03:09:25Z
Куди найчастіше їдуть туристи: рейтинг країн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T02:06:37Z
Нинішнє покоління 60-річних відрізняється від попереднього: що з ним не так
Фокус
2025-07-24T05:42:43Z
Як безпечно купатись на річках і озерах: основні правила та поради
24tv
2025-07-24T04:33:38Z
Вчені встановили, скільки годин слід спати, щоб зберегти молодість і довго жити
TSN
2025-07-24T04:21:58Z
Як зрозуміти, що у дитини тривожність або ОКР та як їй допомогти
Знай
2025-07-24T04:21:15Z
Забудете про шкідників і хвороби: один засіб врятує урожай помідорів
Telegraf
2025-07-24T04:03:58Z
Не їжте ці томати в жодному разі. Які овочі несуть небезпеку
Telegraf
2025-07-24T03:57:35Z
Лікарняні виплати: чи може отримати людина, яка працює на трьох підприємства за трудовим договором
ZN UA
2025-07-24T02:24:11Z
Кавун у раціоні щодня: користь для серця, шкіри та фігури
Gazeta UA
2025-07-24T00:00:23Z
Міг з'їдати до 30 на день: яким був улюблений смаколик Осборна
24tv
2025-07-23T19:21:09Z
Яке завтра, 25 липня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-07-24T06:06:14Z
Молодик у Леві 24 липня 2025 року: нюанси періоду та що заборонено робити
TSN
2025-07-24T06:06:13Z
Пройшов шлях від льотчика до командира ланки. Згадаймо підполковника Андрія Ткаченка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T06:00:34Z
Пам'яті фотографа й волонтера, головного сержанта Станіслава Гуменюка
УкраинФорм
2025-07-24T06:00:26Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T05:39:04Z
США схвалили продаж Україні двох пакетів військової допомоги на $322 млн
Европейская правда
2025-07-24T05:37:01Z
Понад 3800 культурних пам’яток постраждали в Україні через російську агресію – Мінкульт
ZN UA
2025-07-24T05:36:09Z
Безкоштовне житло для переселенців в Кіровоградській області: хто гарантовано отримає дах над головою
Политека
2025-07-24T05:31:00Z
Гробниця таємної дружини Фрідріха-Вільгельма II: нове відкриття в церкві палацу
Фокус
2025-07-24T05:27:11Z
Атака на Одесу: горять будинки, пам’ятки, АЗС
1News
2025-07-24T06:09:01Z
Зруйнована 9-поверхівка, поранені люди, пожежі: подробиці пекельної ночі в Одесі
GlavRed
2025-07-24T05:57:59Z
Атака на Одесу: є поранені, зруйновано дев'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:57:16Z
Є постраждалі: показали страшні наслідки удару РФ по Одесі
Gazeta UA
2025-07-24T05:57:10Z
У Черкасах внаслідок ракетної атаки постраждали семеро людей
УкраинФорм
2025-07-24T05:45:42Z
На Рівненщині рибалка витягнув з водосховища величезного сома: яких розмірів риба
Фокус
2025-07-24T05:45:03Z
Одеса вночі зазнала масованої атаки: зруйновано будинок, постраждали люди
iPress
2025-07-24T05:37:55Z
Удари "Шахедами" по Одесі: горіли житлові будинки та ринок "Привоз"
Фокус
2025-07-24T05:36:53Z
РФ атакувала Черкаси ракетами: є постраждалі, спалахнули пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T05:33:23Z
Захисник Мілана відмовив Бешикташу та хоче повернутись на батьківщину
Football.ua
2025-07-24T06:03:49Z
Син Сімеоне не хоче залишати Наполі
Football.ua
2025-07-24T05:42:16Z
Олександрія — Партизан. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T05:31:38Z
Тайсон Ф’юрі назвав єдиного суперника, який здатний вкласти на лопатки абсолютного чемпіона Усика
Известия Киев
2025-07-24T05:28:05Z
Клуб із МЛС розпочне перемовини щодо Сона
Football.ua
2025-07-24T05:16:21Z
Полісся — Санта-Колома. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T05:00:03Z
Бешикташ — Шахтар. Напередодні
Football.ua
2025-07-24T04:45:45Z
"Це вбивство": відомий промоутер назвав боксера, з яким не варто битись Усику
24tv
2025-07-24T04:12:37Z
Бешикташ – Шахтар: де та коли дивитись матч "гірників" у Лізі Європи в Україні
24tv
2025-07-24T02:09:03Z
Обсяг експорту українського зерна в 2025/26 МР на 2 млн тонн менше минулорічного
Agravery
2025-07-24T06:06:02Z
Топ-3 країн-покупців соняшникової олії в Україні
AgroPortal
2025-07-24T06:00:02Z
Нафта дорожчає на тлі оптимізму щодо торгівлі США та скорочення запасів у Штатах
УкраинФорм
2025-07-24T05:48:05Z
Криптовалюти, нерухомість та роялті: скільки грошей у Дональда Трампа та на чому він заробляє
InternetUA
2025-07-24T05:46:33Z
Іноземці купують нерухомість в Україні: попит найсуттєвіший на елітне житло
24tv
2025-07-24T05:42:54Z
В Україні різко злетіли ціни на каву, молоко та вершки: скільки доведеться заплатити
Хвиля
2025-07-24T05:30:45Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин у поїздах: повний перелік
Хвиля
2025-07-24T05:24:36Z
Ціни на брухт в Україні: оновлені тарифи на кольорові та чорні метали
24tv
2025-07-24T05:12:48Z
ФОПів побільшало: малий бізнес вийшов у плюс вперше від початку провального року
24tv
2025-07-24T05:12:38Z
Apple попередила іранців про атаки шпигунського програмного забезпечення на iPhone
InternetUA
2025-07-24T06:01:40Z
Метеорологічні супутники на орбіті Землі випадково шпигували за Венерою: що вони побачили
Фокус
2025-07-24T05:51:13Z
Як прискорити роботу старого ноутбука: експерти назвали маловідомі способи
InternetUA
2025-07-24T05:42:17Z
Чому все більше людей перевертають смартфон екраном донизу: 4 переконливі причини
InternetUA
2025-07-24T05:22:30Z
How stolen Ukrainian grain reaches the global market and who pays for It – an Investigation
24tv
2025-07-24T05:06:31Z
Блокувати Windows і отримувати доступ до буфера обміну можна буде прямо зі смартфона
24tv
2025-07-24T03:15:15Z
6 ретро-ігор, які напрочуд точно передбачили сучасні тренди
InternetUA
2025-07-24T03:04:55Z
Інсайдери розкрили точну дату релізу Battlefield 6
InternetUA
2025-07-24T03:03:22Z
У Китаї 6G-інтернет завантажив 50 ГБ за 1,4 секунди - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T03:03:11Z
Renault презентувала кросовер із заводським ГБО за $7300
AutoCentre
2025-07-24T06:03:34Z
Де зараз Міхаель Шумахер: у якому стані легенда Формули-1
24tv
2025-07-24T04:15:29Z
Тесла фіксує зниження обсягів продажів та прибутків
Топ Жир
2025-07-24T01:18:53Z
Поліція вважала зниклий капюшон дрібницею, доки не побачили його вміст
Топ Жир
2025-07-24T00:33:22Z
Нове революційне оформлення салону BMW: несподіваний вигляд, що вражає
Топ Жир
2025-07-23T23:48:51Z
НЛО на колесах скоро буде продано на аукціоні
Топ Жир
2025-07-23T23:03:06Z
Acura припиняє виробництво моделі TLX
Топ Жир
2025-07-23T22:18:15Z
Новий бензиновий маслкар Dodge повертається зі справжнім ревом вихлопу
Топ Жир
2025-07-23T20:48:11Z
Представлено вражаючий кросовер Opel Mokka GSE – найшвидший повністю 100% електричний Opel
AutoCentre
2025-07-23T20:25:21Z