MY.UAНовини
Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців?
Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців?

Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців?

Багато хто уже міг бачити новини про те, як Вищий антикорупційний суд (ВАКС) конфісковує у недоброчесних посадовців майна на мільйони гривень без постановлення вироку. Чого лише вартує всім відома справа 2021 року про конфіскацію в уже покійного Іллі Киви 1,2 млн грн, отриманих від здачі в оренду чужої «жомової ями».

Такі конфіскації тривають і досі, зазначає ZN.ua. Наприкінці серпня ВАКС стягнув у керівника одного з ТЦК Вінницької області квартиру майже за 2 млн грн. Подібне відбулося і з начальником одного з управлінь Державного бюро розслідувань, з якого стягнули активів на 7 млн грн.

Зазначені конфіскації стали можливими в Україні з 2019 року, коли парламентарії суттєво удосконалили новітній механізм боротьби з корупцією — цивільну конфіскацію необґрунтованих активів.

Лише за цей ще незавершений рік до ВАКС надійшло десять позовів від прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) із проханням конфіскувати активів на десятки мільйонів гривень, — це вартість того майна, яке посадовці, ймовірно, намагалися приховати від очей правоохоронців.

То що це за магічна конфіскація? Розберімось.

Визнання необґрунтованими активів та їхнє стягнення в дохід держави або, простими словами, цивільна конфіскація — це правовий інструмент, з допомогою якого суд примусово відбирає у недоброчесних посадовців майно, на купівлю якого у них не могло бути грошей і можливостей.

Візьмемо як приклад справу депутата Криворізької райради Григорія Рябикіна. 2021 року він разом із дружиною купив елітний автомобіль Mercedes-Benz S 450 за 3,6 млн грн, проте на момент купівлі вони загалом мали збережень і доходів лише на 1,7 млн грн. Звідки у Рябикіна з’явилися додаткові 1,9 млн грн, депутат не зміг пояснити, тому суд визнав ці кошти необґрунтованими та конфіскував їх у дохід держави.

Для цивільної конфіскації неважливе доведення вини людини у вчиненні злочину чи іншого правопорушення. Важливим є лише факт отримання активу, законність якого неможливо підтвердити.

Тут цікаво, що конфіскація необґрунтованих активів не є покаранням — це лише спосіб відібрати у посадовців те майно, яке вони отримали незаконно та походження якого намагалися приховати від правоохоронців.

Яскраво ілюструє це колишній очільник департаменту превентивної діяльності Національної поліції Андрій Аносов, який 2021 року став фігурантом схеми видачі дозволів на зброю за хабарі. Учасники схеми заробили на ній щонайменше від 4 до 8 млн грн, а в самого Аносова згодом знайшли на рахунках 2,3 млн грн і 35,4 тис. дол. невідомого походження, які ВАКС визнав необґрунтованими та повернув державі. Не виключено, що фігурант уміло приховав зв’язок цих коштів із хабарями, які він, імовірно, брав за видачу дозволів, проте саме в цьому разі ВАКС оцінювати такі факти не зобов’язаний.

І таких випадків можуть бути сотні або й тисячі, досить лише поглянути, наскільки широка вибірка фігурантів подібних справ. Тому завданням держави стало повернути контроль над активами, які посадовці з високою часткою ймовірності отримали, зловживаючи своїми повноваженнями.

За п’ять років із моменту запровадження цивільна конфіскація справді показала себе як ефективний та універсальний інструмент. Адже, щоб стягнути до скарбниці таке майно, потрібно в сім разів менше часу, ніж для засудження особи за злочин.

Як відбувається конфіскація необґрунтованого майна посадовця?

Для конфіскації сумнівного майна достатньо довести, що чиновник не міг зі своїх законних доходів придбати його безпосередньо для себе або через інших осіб. Для цього НАБУ та САП збирають докази — переважно публічні декларації, дані з податкової, банків, державних реєстрів, сервісних центрів МВС та інше.

Виявляти такі факти їм також допомагає Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), адже досить часто неузгодженості знаходять під час перевірки декларацій посадовців чи моніторингу способу їхнього життя працівниками цього відомства. Так сталося у вересні із подружжям посадовців Нацполу Денисом Цвєтковим та Іриною Лемешевою, у яких НАЗК виявило необґрунтовану квартиру за 2,4 млн грн. Докази разом із позовом проти подружжя уже направлені на розгляд до Вищого антикорупційного суду, який єдиний в Україні розглядає такі справи та конфісковує необґрунтовані активи.

Варто врахувати, що для цивільної конфіскації важливі не лише сама наявність спірного майна у представників держави чи місцевого самоврядування, а і його вартість — вона має перебувати в межах від 1 003 500 до 9 841 000 грн (у 2024 році).

Верхня межа пов’язана з існуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення (стаття 368-5 Кримінального кодексу України), яка настає для посадовця, коли той отримає активів на досить велику суму — понад 9 841 000 грн. Цей ліміт змінюється щороку. Нижня ж межа пов’язана з ефективністю цього інструменту. Адже витрати держави загалом на організацію процесу цивільної конфіскації — збір доказів прокурором і доведення в суді необґрунтованості активу — повинні забезпечувати результативність.

Цивільна конфіскація у цифрах

Станом на грудень ВАКС ухвалив 16 рішень у таких справах: 14 разів суд застосував цивільну конфіскацію, а двічі відмовився це робити, шість справ ще перебувають на розгляді в першій інстанції ВАКС і дві справи переглядає апеляція.

Та найяскравішим показником ефективності цього інструменту виявився обсяг конфіскованих активів. За понад три роки в такий спосіб вдалося повернути державі 51 млн грн, а крім цього, сьогодні на розгляді перебувають справи, позитивне завершення в яких додасть до цієї суми ще близько 26,7 млн грн.

Цьогоріч, після відновлення декларування, ми спостерігаємо помітне збільшення кількості позовів від САП — станом на 11 грудня прокурори заявили десять позовів. Деякі з них на рекордні суми, як-от 8,7 млн грн заступника начальника Головного управління Нацполу Києва Тараса Полієнка чи 7 млн грн начальника територіального сервісного центру МВС на Дніпропетровщині Олександра Савченка. Частину із цих позовів ВАКС уже навіть розглянув і задовольнив.

Які виклики ще треба подолати?

Перелічені нами цифри — лише відправна точка для реальних можливостей цивільної конфіскації, адже на шляху її активнішого використання ставало багато перепон. Перша з них — припинення декларування через повномасштабну агресію Росії.

Хоча проблему з припиненням декларування вирішили, залишаються ті, які ще потребують розгляду. Нещодавно ми в Transparency International Ukraine присвятили проблемам цивільної конфіскації ціле дослідження і виявили, що процес відбувається хоч і успішно, але не так гладко.

Наприклад, неузгодженість судової практики в таких справах дає змогу фігурантам заробляти на їхніх необґрунтованих активах. А все тому, що судді й досі не прийшли до спільного знаменника, що саме слід конфісковувати — саме майно чи його вартість?

Значна частина рішень ВАКС зобов’язувала посадовців сплатити до скарбниці вартість майна станом на момент його придбання. Проте такий підхід не враховував, наприклад, що з часом ціна на нерухомість зростає, і на цих коливаннях можна заробити.

Подібне було у справі начальниці відділу Львівської митниці Анни Бісюк, квартиру якої визнали необґрунтованим активом. Тоді замість конфіскації нерухомості вирішили конфіскувати витрачені на її купівлю 1,86 млн грн. Але за три роки з моменту придбання квартири й до винесення рішення про конфіскацію через зростання цін на нерухомість (особливо в західній частині України) посадовиця могла заробити 3 млн грн.

Щоб це виправити, ВАКС треба конфісковувати або сам актив, або його актуальну вартість, а не стягувати вартість майна на момент його придбання.

Крім цього, досить часто фігуранти справ володіють майном опосередковано, тобто через номінальних власників — родичів чи друзів, що ускладнює розгляд справи. Такі особи не подають декларацій, а про можливість суду перевіряти фінансову спроможність таких осіб купити спірне майно в законодавстві ніде не згадується. Тому парламентаріям необхідно дозволити суду перевіряти майновий стан осіб, пов’язаних із посадовцем.

Також в українських законах не описано, як саме мають збиратися докази у таких справах. Закон покладає вирішення цього питання більшою мірою на прокурорів і суд, але цього недостатньо. Невизначеність правил збору залишається, і це може спричинити отримання доказів, яких суд не зможе врахувати через їхню недопустимість.

Тому Вищий антикорсуд має напрацювати єдині критерії та підходи для збору доказів. Це дозволило б прокурорам отримувати якіснішу доказову базу та мати більше шансів на отримання справедливого рішення.

***

Цивільна конфіскація — інструмент досить новий, і в нього закладено величезний потенціал, яким державі слід користуватися для боротьби з корупцією і не лише з нею. І це не просто пафосні слова — про такі перспективи йдеться у Стратегії повернення активів. А у квітні 2024 року Європейський Союз прийняв Директиву 2024/1260, яка вказує, що цивільну конфіскацію слід поширити й на активи, набуті злочинними організаціями, якщо стягнути їх через кримінальне провадження неможливо.

Та перед цим критично важливо врахувати та вже зараз виправити проблеми, які виникли в застосуванні цивільної конфіскації. Невелика, але насичена вибірка рішень Вищого антикорупційного суду про визнання активів необґрунтованими показує, що цей механізм потребує вдосконалення.

Однак з перших результатів застосування цивільної конфіскації ми також бачимо, що вона вирішує багато завдань у боротьбі з корупцією. Тож сподіваємося, що ці успіхи стануть реальним стимулом для покращення можливостей для такої практики.

Автор: Андрій Ткачук, молодший юридичний радник Transparency International Ukraine

Джерело: ZN.ua

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Авиационная отрасль РФ на грани кризиса - разведка
Корреспондент
2025-07-16T20:10:39Z
Meta инвестирует сотни миллиардов в создание "суперинтеллекта"
Корреспондент
2025-07-16T20:09:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Россияне бешенеют от злости: в Азербайджане "упразднили" кремлевских звезд
Comments UA
2025-07-16T20:42:35Z
Прекращения войны точно не будет: нардеп разбил надежды украинцев
Знай
2025-07-16T20:36:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Стало известно, сколько нужно ходить, чтобы предотвратить боль в спине
Корреспондент
2025-07-16T20:09:20Z
Сколько нужно потреблять воды в зависимости от возраста: советы экспертов
Знай
2025-07-16T19:52:18Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Чтобы автомобиль был в безопасности: стоимость аренды в подземном паркинге в Киеве
Знай
2025-07-16T20:51:40Z
Оккупанты на ВОТ изымают у украинцев оружие и передают своей армии - ЦНС
Корреспондент
2025-07-16T20:10:49Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
"Главное сохранили армию". Умеров подвел итоги работы в должности министра обороны
Лига
2025-07-16T16:34:29Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украинцы старше 60 лет смогут служить в ВСУ: детали важного закона
Хвиля
2025-07-16T20:36:51Z
Новая платформа и финансирование облегчат доступ ветеранов к специалистам по сопровождению
Хвиля
2025-07-16T20:21:42Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Зеленский сообщил, какие задачи рассматривались на Ставке
ZN UA
2025-07-07T19:12:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Риз Уизерспун подтвердила роман с немецким финансистом
Корреспондент
2025-07-16T20:10:54Z
Фаррелл Уильямс получил Орден Почетного легиона во Франции
Корреспондент
2025-07-16T20:10:53Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
ГБР обыскало квартиру матери Героя Украины "Джуса": что известно
BigMir
2025-07-16T20:11:43Z
На Волыни молния попала в дом, где находилась мать с тремя детьми
BigMir
2025-07-16T20:11:42Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Денис, с днем рождения! Лучшие поздравления и открытки для именинника
Telegraf
2025-07-16T20:01:46Z
Забудьте об обычных пирогах: рецепт необычной фруктовой пиццы с сыром
Telegraf
2025-07-16T19:31:28Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Полесье нашло новый стадион на домашние игры из-за еврокубковых матчей
Корреспондент
2025-07-16T20:11:13Z
Ливерпуль может установить новый клубный рекорд ради усиления атаки
Корреспондент
2025-07-16T20:10:57Z
За Лунина Реал запросил адекватную сумму
Корреспондент
2025-07-16T20:10:53Z
Очередной украинский голкипер может продолжить карьеру в Испании
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Я сделаю это: Усик высказался по поводу нокаута в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Тренер спрогнозировал, как Дюбуа будет боксировать в реванше против Усика
Корреспондент
2025-07-16T20:10:34Z
Смена на тренерском мостике: Ворскла объявила имя нового тренера
Корреспондент
2025-07-16T20:10:33Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mercedes-Benz презентовал свой первый электрический универсал
Корреспондент
2025-07-16T20:10:27Z
Chevrolet представила обновленный кроссовер Tracker
Корреспондент
2025-07-16T20:10:02Z
Мировые продажи электромобилей выросли на 28% в 2025 году
Корреспондент
2025-07-16T20:09:37Z
Ford отзывает более 694 тысяч кроссоверов из-за риска возгорания топлива
Корреспондент
2025-07-16T20:09:29Z
В Украине вырос спрос на китайские автомобили
Корреспондент
2025-07-16T20:09:21Z
Для большой семьи: рассекречен новый мощный электрокроссовер Tesla
Фокус
2025-07-16T16:16:21Z
Чиновники "за копейки" покупают авто: журналисты обнаружили сотни таких случаев
UAToday
2025-07-16T02:19:09Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
В Новой Зеландии нашли птицу, которую считали вымершей 50 лет
Корреспондент
2025-07-16T20:10:43Z
Уран оказался теплее, чем считали ранее
Корреспондент
2025-07-16T20:09:51Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z