MY.UAНовини
Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців?
Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців?

Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців?

Цивільна конфіскація. Як відбирають необґрунтоване майно у держпосадовців? - Фото 1

Багато хто уже міг бачити новини про те, як Вищий антикорупційний суд (ВАКС) конфісковує у недоброчесних посадовців майна на мільйони гривень без постановлення вироку. Чого лише вартує всім відома справа 2021 року про конфіскацію в уже покійного Іллі Киви 1,2 млн грн, отриманих від здачі в оренду чужої «жомової ями».

Такі конфіскації тривають і досі, зазначає ZN.ua. Наприкінці серпня ВАКС стягнув у керівника одного з ТЦК Вінницької області квартиру майже за 2 млн грн. Подібне відбулося і з начальником одного з управлінь Державного бюро розслідувань, з якого стягнули активів на 7 млн грн.

Зазначені конфіскації стали можливими в Україні з 2019 року, коли парламентарії суттєво удосконалили новітній механізм боротьби з корупцією — цивільну конфіскацію необґрунтованих активів.

Лише за цей ще незавершений рік до ВАКС надійшло десять позовів від прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) із проханням конфіскувати активів на десятки мільйонів гривень, — це вартість того майна, яке посадовці, ймовірно, намагалися приховати від очей правоохоронців.

То що це за магічна конфіскація? Розберімось.

Визнання необґрунтованими активів та їхнє стягнення в дохід держави або, простими словами, цивільна конфіскація — це правовий інструмент, з допомогою якого суд примусово відбирає у недоброчесних посадовців майно, на купівлю якого у них не могло бути грошей і можливостей.

Візьмемо як приклад справу депутата Криворізької райради Григорія Рябикіна. 2021 року він разом із дружиною купив елітний автомобіль Mercedes-Benz S 450 за 3,6 млн грн, проте на момент купівлі вони загалом мали збережень і доходів лише на 1,7 млн грн. Звідки у Рябикіна з’явилися додаткові 1,9 млн грн, депутат не зміг пояснити, тому суд визнав ці кошти необґрунтованими та конфіскував їх у дохід держави.

Для цивільної конфіскації неважливе доведення вини людини у вчиненні злочину чи іншого правопорушення. Важливим є лише факт отримання активу, законність якого неможливо підтвердити.

Тут цікаво, що конфіскація необґрунтованих активів не є покаранням — це лише спосіб відібрати у посадовців те майно, яке вони отримали незаконно та походження якого намагалися приховати від правоохоронців.

Яскраво ілюструє це колишній очільник департаменту превентивної діяльності Національної поліції Андрій Аносов, який 2021 року став фігурантом схеми видачі дозволів на зброю за хабарі. Учасники схеми заробили на ній щонайменше від 4 до 8 млн грн, а в самого Аносова згодом знайшли на рахунках 2,3 млн грн і 35,4 тис. дол. невідомого походження, які ВАКС визнав необґрунтованими та повернув державі. Не виключено, що фігурант уміло приховав зв’язок цих коштів із хабарями, які він, імовірно, брав за видачу дозволів, проте саме в цьому разі ВАКС оцінювати такі факти не зобов’язаний.

І таких випадків можуть бути сотні або й тисячі, досить лише поглянути, наскільки широка вибірка фігурантів подібних справ. Тому завданням держави стало повернути контроль над активами, які посадовці з високою часткою ймовірності отримали, зловживаючи своїми повноваженнями.

За п’ять років із моменту запровадження цивільна конфіскація справді показала себе як ефективний та універсальний інструмент. Адже, щоб стягнути до скарбниці таке майно, потрібно в сім разів менше часу, ніж для засудження особи за злочин.

Як відбувається конфіскація необґрунтованого майна посадовця?

Для конфіскації сумнівного майна достатньо довести, що чиновник не міг зі своїх законних доходів придбати його безпосередньо для себе або через інших осіб. Для цього НАБУ та САП збирають докази — переважно публічні декларації, дані з податкової, банків, державних реєстрів, сервісних центрів МВС та інше.

Виявляти такі факти їм також допомагає Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), адже досить часто неузгодженості знаходять під час перевірки декларацій посадовців чи моніторингу способу їхнього життя працівниками цього відомства. Так сталося у вересні із подружжям посадовців Нацполу Денисом Цвєтковим та Іриною Лемешевою, у яких НАЗК виявило необґрунтовану квартиру за 2,4 млн грн. Докази разом із позовом проти подружжя уже направлені на розгляд до Вищого антикорупційного суду, який єдиний в Україні розглядає такі справи та конфісковує необґрунтовані активи.

Варто врахувати, що для цивільної конфіскації важливі не лише сама наявність спірного майна у представників держави чи місцевого самоврядування, а і його вартість — вона має перебувати в межах від 1 003 500 до 9 841 000 грн (у 2024 році).

Верхня межа пов’язана з існуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення (стаття 368-5 Кримінального кодексу України), яка настає для посадовця, коли той отримає активів на досить велику суму — понад 9 841 000 грн. Цей ліміт змінюється щороку. Нижня ж межа пов’язана з ефективністю цього інструменту. Адже витрати держави загалом на організацію процесу цивільної конфіскації — збір доказів прокурором і доведення в суді необґрунтованості активу — повинні забезпечувати результативність.

Цивільна конфіскація у цифрах

Станом на грудень ВАКС ухвалив 16 рішень у таких справах: 14 разів суд застосував цивільну конфіскацію, а двічі відмовився це робити, шість справ ще перебувають на розгляді в першій інстанції ВАКС і дві справи переглядає апеляція.

Та найяскравішим показником ефективності цього інструменту виявився обсяг конфіскованих активів. За понад три роки в такий спосіб вдалося повернути державі 51 млн грн, а крім цього, сьогодні на розгляді перебувають справи, позитивне завершення в яких додасть до цієї суми ще близько 26,7 млн грн.

Цьогоріч, після відновлення декларування, ми спостерігаємо помітне збільшення кількості позовів від САП — станом на 11 грудня прокурори заявили десять позовів. Деякі з них на рекордні суми, як-от 8,7 млн грн заступника начальника Головного управління Нацполу Києва Тараса Полієнка чи 7 млн грн начальника територіального сервісного центру МВС на Дніпропетровщині Олександра Савченка. Частину із цих позовів ВАКС уже навіть розглянув і задовольнив.

Які виклики ще треба подолати?

Перелічені нами цифри — лише відправна точка для реальних можливостей цивільної конфіскації, адже на шляху її активнішого використання ставало багато перепон. Перша з них — припинення декларування через повномасштабну агресію Росії.

Хоча проблему з припиненням декларування вирішили, залишаються ті, які ще потребують розгляду. Нещодавно ми в Transparency International Ukraine присвятили проблемам цивільної конфіскації ціле дослідження і виявили, що процес відбувається хоч і успішно, але не так гладко.

Наприклад, неузгодженість судової практики в таких справах дає змогу фігурантам заробляти на їхніх необґрунтованих активах. А все тому, що судді й досі не прийшли до спільного знаменника, що саме слід конфісковувати — саме майно чи його вартість?

Значна частина рішень ВАКС зобов’язувала посадовців сплатити до скарбниці вартість майна станом на момент його придбання. Проте такий підхід не враховував, наприклад, що з часом ціна на нерухомість зростає, і на цих коливаннях можна заробити.

Подібне було у справі начальниці відділу Львівської митниці Анни Бісюк, квартиру якої визнали необґрунтованим активом. Тоді замість конфіскації нерухомості вирішили конфіскувати витрачені на її купівлю 1,86 млн грн. Але за три роки з моменту придбання квартири й до винесення рішення про конфіскацію через зростання цін на нерухомість (особливо в західній частині України) посадовиця могла заробити 3 млн грн.

Щоб це виправити, ВАКС треба конфісковувати або сам актив, або його актуальну вартість, а не стягувати вартість майна на момент його придбання.

Крім цього, досить часто фігуранти справ володіють майном опосередковано, тобто через номінальних власників — родичів чи друзів, що ускладнює розгляд справи. Такі особи не подають декларацій, а про можливість суду перевіряти фінансову спроможність таких осіб купити спірне майно в законодавстві ніде не згадується. Тому парламентаріям необхідно дозволити суду перевіряти майновий стан осіб, пов’язаних із посадовцем.

Також в українських законах не описано, як саме мають збиратися докази у таких справах. Закон покладає вирішення цього питання більшою мірою на прокурорів і суд, але цього недостатньо. Невизначеність правил збору залишається, і це може спричинити отримання доказів, яких суд не зможе врахувати через їхню недопустимість.

Тому Вищий антикорсуд має напрацювати єдині критерії та підходи для збору доказів. Це дозволило б прокурорам отримувати якіснішу доказову базу та мати більше шансів на отримання справедливого рішення.

***

Цивільна конфіскація — інструмент досить новий, і в нього закладено величезний потенціал, яким державі слід користуватися для боротьби з корупцією і не лише з нею. І це не просто пафосні слова — про такі перспективи йдеться у Стратегії повернення активів. А у квітні 2024 року Європейський Союз прийняв Директиву 2024/1260, яка вказує, що цивільну конфіскацію слід поширити й на активи, набуті злочинними організаціями, якщо стягнути їх через кримінальне провадження неможливо.

Та перед цим критично важливо врахувати та вже зараз виправити проблеми, які виникли в застосуванні цивільної конфіскації. Невелика, але насичена вибірка рішень Вищого антикорупційного суду про визнання активів необґрунтованими показує, що цей механізм потребує вдосконалення.

Однак з перших результатів застосування цивільної конфіскації ми також бачимо, що вона вирішує багато завдань у боротьбі з корупцією. Тож сподіваємося, що ці успіхи стануть реальним стимулом для покращення можливостей для такої практики.

Автор: Андрій Ткачук, молодший юридичний радник Transparency International Ukraine

Джерело: ZN.ua

Like
Tweet
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
Какой завтра, 7 января, праздник – все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
За первую неделю года враг выпустил по Украине 50 ракет, 740 управляемых авиабомб и 630 дронов
Известия Киев
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
Какое значение имеет номер вашей квартиры: нумерологи дали пояснения по каждой цифре
UAToday
Копеечные выплаты: какую "минималку" установили пенсионерам на 2025 год
Знай
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
Путин возьмет Украину голыми руками: стало известное условие
Comments UA
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
Курский финт: как удалось обмануть командование РФ и в чем смысл наступления ВСУ на Бердин
Фокус
КНДР запустила баллистику в сторону Японии: где произошел "прилет"
Comments UA
Армия Путина не дотянет до 2026-го: в США рассказали о проблеме в РФ
Comments UA
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
Разведка США назвала настоящую причину катастрофы в Актау: детали
Comments UA
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
На Волыни суд оправдал мужчину, который получил нож перед ТЦК: "Это не проявление хулиганства"
Политека
Массовая гибель в Черном море: что пытаются скрыть россияне
Comments UA
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
Удар по Киеву: есть погибшие, дрон попал в квартиру известного ученого - он не выходит на связь
Хвиля
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
«Золотой глобус — 2025»: победители и итоги премии
Marie Claire
Правил нет, но тонкие брови и румянец - снова в моде: тренды мейкапа на 2025 год
Знай
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
Лилия Подкопаева восхитила фото с дочерью и мужем и раскрыла, как с ними время проводит
TSN
Илона Гвоздева откровенно заговорила о кризисах в браке с мужем: "Хотелось все бросить"
TSN
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
Модифицированную военную технику оккупанты перебрасывают на Покровское направление
Comments UA
Россияне возобновили наступление под Покровском - ISW
Корреспондент
Муженко объяснил, почему из Курской области ВСУ не выводят войска
TSN
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
Россияне уже у дверей: военный рассказал, когда может быть штурм РФ Днепропетровской области
Comments UA
Отказ Украины продолжать транзит российского газа может спровоцировать удары РФ по газотранспортной системе — Bloomberg
ZN UA
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
Украинцам назначают субсидии, но не выплачивают: как не пасть жертвой полной оплаты коммуналки
Знай
От 35 гривен: водителям показали, что происходит с ценами на бензин, дизель и автогаз на АЗС
Хвиля
Тарифный шок: стоимость газа с 1 января вырастет на 305%
Comments UA
Заявление Фицо о прекращении поставок электроэнергии не угрожает энергообеспечению Украины, - эксперт
Comments UA
Эти знаки Зодиака в 2025 году купят квартиру: кто среди счастливчиков
Comments UA
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
НХЛ: Айлендерс вырвал победу у Бостона
Корреспондент
НБА: Михайлюк помог Юте победить Орландо
Корреспондент
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
"Победа есть": Усик обратился к болельщикам после реванша с Фьюри
ZN UA
Забарный оценил разгромную победу над Манчестер Юнайтед
Корреспондент
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
Их не впечатлить: 5 самых скептических знаков Зодиака
Marie Claire
Мало кто об этом задумывался, но они мгут быть идеаьно парой: знаки Зодиака, которых соединят высшие силы
Знай
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
Інсайдер показав новий дизайн iPhone 17 Pro
Portaltele
В Эстонии закрыли русскоязычную версию сайта парламента
Корреспондент
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
В новых смартфонах Huawei обнаружили южнокорейские чипы, а не китайские: почему
Фокус
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
В Украине выявили случаи вируса, массово распространившегося в Китае
Comments UA
5 продуктов, которые улучшат здоровье волос за пару недель — добавьте их в рацион
Marie Claire
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
Названы органы, которые стареют быстрее всего
Comments UA
Гороскоп на 29 декабря для всех знаков Зодиака: что не стоит игнорировать в воскресенье
Знай
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
Остановили авто - влетели в штраф: водителей начали наказывать за обычную парковку
Знай
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
Нью-Йорк стал первым городом в США с платным въездом в центр
Корреспондент
Почему опытные водители призывают периодически ездить на высоких оборотах: как это влияет на двигатель
UAToday
600 сил и максималка 330 км/ч: в Украине заметили редкий заряженный BMW
Фокус
Американское качество: недорогой Chevrolet 60-х поехал после 22 лет простоя
Фокус
Люкс из 90-х: В Киеве засветился культовый спортивный седан Toyota
Фокус