MY.UAНовини
Академічна доброчесність — шлях до справжньої інтелектуальної еліти
Академічна доброчесність — шлях до справжньої інтелектуальної еліти

Академічна доброчесність — шлях до справжньої інтелектуальної еліти

Академічна доброчесність — шлях до справжньої інтелектуальної еліти

Нікого не треба переконувати в тому, що академічна доброчесність — це добре. Але зазвичай поняття доброчесності зводиться лише до відсутності плагіату в науці й університетській освіті — у курсових, дипломних, статтях і дисертаціях. Та насправді доброчесність має набагато глибший сенс і, відповідно, наслідки для суспільства. Це питання існування інтелектуальної еліти, яка або продукує нові сенси і є основою стійкості країни, або імітує їх і продукує культуру «підпанків», сірих гвинтиків системи. Пропоную поглянути на проблему доброчесності з філософського погляду.

У сучасному світі будь-яка людина має повагу до науки. Її мають навіть ті, хто критикує науку, — що сильніша критика, то глибше визнання її впливу на всі сфери людського життя. Відповідно, маємо констатувати повагу до вищої освіти, яка дає людині не просто базові знання, основи наук, а й причетність до наукової діяльності. Особливо це виявляється в Україні, де традиційно значна частина людей прагне здобути вищу освіту, яка своєю чергою поєднується з наукою.

Чому так відбувається? Річ у тім, що вищу освіту пов’язують з уявленням про вищий рівень життя. З радянських часів існує уявлення, що сам факт вищої освіти, виражений у відповідних документах, породжує вищий соціальний статус, а з ним — стабільність і повагу. В Україні, яка століттями перебувала у бездержавному статусі, це посилюється тим, що вища освіта може підняти над «простонародним» життям, зробити паном, а точніше, підпанком, який служить тим панам, що представляють більш цивілізовану й потужну цивілізаційну спільноту. В таких умовах цінуються не свобода і щирість думки, а хитрість, яка дає можливість впливати на оточуючих з допомогою інформації, що так і не стає справжніми знаннями, та статусу, що є лише маскою.

Диплом про вищу освіту в цих умовах не підтверджує розвитку особистості, її здатності до критичного й креативного мислення, а, швидше, документує здатність пристосуватися до сучасних трендів і слухняність, яка поєднується з маніпулятивністю, що постає вищим критерієм компетентності. І після здобуття Україною незалежності 1991 року інерція такої установки виявилася надзвичайно потужною, гальмуючи суб’єктність нашої країни, адже суб’єктність неможлива без справжньої еліти, яка формується в університетах.

Та яку еліту можна назвати справжньою? Це питання є критично важливим для сучасної України, яка може зберегти й розвинути свою суб’єктність у страшній війні лише на шляху інноваційності.

Для відповіді підемо від зворотного — окреслимо несправжню еліту і в моральному, і в інтелектуальному планах. Уявимо або, точніше, констатуємо, що існує «комплекс підпанка» — комплекс меншовартості політичної та навіть інтелектуальної еліти певної країни. Згадаймо прислів’я, яке вийшло із глибин української історії: «Не так страшні пани, як підпанки».

Підпанок — це виходець із народу, який служить не народу, а зовнішній владній силі — пану, який може бути громадянином країни, але має інтереси, принципово відмінні від її національних інтересів. Підпанки, які в минулому виступали з цинічною відкритістю і насолоджувалися своєю владою, в сучасному світі маскуються, з пафосом декларуючи відстоювання інтересів та цінностей країни.

Можуть бути підпанки-політики, які допомагають «панам» (наприклад олігархам) реалізовувати їхні інтереси з допомогою маніпуляції демократичними процедурами. Можуть бути й підпанки-інтелектуали, які створюють ідеологічні, політтехнологічні та юридичні конструкції для підпанків-політиків. І ті, й інші реально загрожують суб’єктності України, і тим більше, чим активніше його представники імітують діяльність із забезпечення національної стійкості в умовах війни. Часто-густо у підпанків відсутні не лише моральні принципи, а й інноваційність, — вони використовують стереотипні «правильні» рішення, при цьому голосно говорячи про важливість інноваційності.

Постаті підпанка протистоїть постать автора — як у політиці, так і в інтелектуальній діяльності. В сучасних умовах України бути автором означає проявити героїзм. Справжній автор — це інтелектуальний, а інколи й духовний лицар.

Інноваційна діяльність авторів робить національну стійкість дієвою та конструктивною в ім’я суб’єктності країни, що є надзвичайно важливим під час війни й повоєнного відновлення. Щирий автор не може виступати агентом будь-якого впливу, адже орієнтований не на маніпуляцію чи трансляцію чужої маніпуляції, а на інноваційність, яка розв’язує реальні економічні, політичні й духовно-культурні проблеми Батьківщини.

Саме автори як вільні інноваційні діячі є представниками справжньої елітарності, саме вони здатні нейтралізувати загрозу підпанків як агентів впливу, що свідомо чи позасвідомо руйнують і національну стійкість, і суб’єктність країн.

Можна без перебільшення сказати, що головним завданням університетів є формування авторів як справжніх інтелектуалів й органічних, а не удаваних патріотів. Якщо ж університетська освіта продукує підпанків, які імітують інтелектуальність і патріотизм, вона працює проти своєї країни, руйнуючи її стійкість і суб’єктність.

Чи можуть автори бути носіями деструктивності? Так, авторство як здатність до інноваційності не гарантує автоматично гуманістичної та патріотичної позиції. Тому завданням університетів є такі практики академічної доброчесності, які актуалізують доброчесність у ширшому сенсі, а також спрямовану у майбутнє моральну відповідальність авторів як учених, митців, політиків, громадських діячів перед суспільством за результати своїх інновацій.

Однак для того, щоб брати відповідальність за результати інноваційності, ця інноваційність має принаймні бути. Повернемося до установки, що диплом про вищу освіту є магічним документом, який відкриває шлях до певного статусу. Подібна установка породжує формальне ставлення до написання академічних текстів — від курсових до бакалаврських і магістерських робіт. Усе це гранично загострилося з появою Інтернету та його інформаційних технологій. Виникає феномен, який я називаю «гугл-мислення», — використання пошуку в Інтернеті для вирішення проблемних питань через споживання готових інформаційних блоків, без творчого пошуку. Результатом стає «скачування» з інформаційної безодні спочатку готових рефератів, потім майже готових курсових, а далі блоків інформації, з яких можна сфабрикувати бакалаврську або магістерську. Наступним сумним кроком на цьому шляху може стати фабрикація дисертацій, коли із сфери освіти ми переходимо вже у сферу науки. І тут у пригоді стає така інформаційна технологія, як антиплагіатна програма, яка констатує наявність текстових запозичень з Інтернету і зупиняє «гугл-мислячих» студентів і аспірантів, викликаючи страх бути покараним за плагіат.

То чи зводиться академічна доброчесність лише до відсутності плагіату? Якщо метою освітньої університетської діяльності є перехід від пізнання вже пізнаного до пізнання ще непізнаного, а науки — генерування інноваційних рішень, які розв’язують актуальні задачі і відповідають на виклики, то, звісно, ні. Відсутність плагіату — необхідна, але недостатня умова справжньої академічної доброчесності. Для її реалізації потрібна наукова новизна і воля до неї, а вона своєю чергою потребує майстерності академічного письма й академічного діалогу, які теж постають складовими академічної доброчесності.

Сьогодні маємо новий виклик — уже не «гугл-мислення», а «чат-бот-мислення», коли штучний інтелект у відповідь на запит фабрикує «академічні» тексти без текстових запозичень, із правильно оформленими цитатами й посиланнями, але без новизни. Ці тексти будуть суцільною компіляцією, в яких не може бути новизни.

Тому відсутність текстових запозичень ще не породжує академічно доброчесного й гідного студента, аспіранта, вченого. Їх породжує присутність наукової новизни. А така присутність має доповнюватися осмисленням не лише теоретичних положень цієї новизни, а й реальних можливостей її практичного застосування.

І все це слід змістовно і глибоко обговорювати з колегами. Саме дискусії щодо інноваційності, її використання і моральних проблем цього використання, в яких їхні учасники піднімають очі від паперів і екранів, роблять академічну доброчесність справжньою. Лише живе змістовне спілкування здатне зупинити розвиток «гугл-мислення» і «чат-бот-мислення», які загрожують самій природі виду хомо сапієнс.

Результатом буде актуалізація інтелектуальних суб’єктів, ба більше, суб’єктів моральних, духовних і душевних, які зроблять по-справжньому суб’єктною свою країну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мобилизация 18-летних: государство поставило точку в болезненном вопросе
Знай
2024-12-21T18:36:43Z
Трампа предупредили, что США столкнутся со страшной угрозой, если Украина вынуждено пойдет на серьезные уступки
Известия Киев
2024-12-21T09:34:16Z
Кремль буквально подставил россиян под удар: какой объект защищали ценой жизни гражданских
Comments UA
2024-12-21T20:12:57Z
Пандемия, политические изменения и космические прорывы: что ждет нас в 2025 году
Знай
2024-12-21T21:30:36Z
В Абхазии жалуются на "гуманитарную катастрофу"
Корреспондент
2024-12-22T16:12:55Z
Покажет свою слабость: на какой шаг Трампу ни в коем случае нельзя идти с Путиным
Comments UA
2024-12-22T16:12:14Z
Трамп пригласил на свою инаугурацию президентов еще двух стран
Корреспондент
2024-12-18T10:12:18Z
Посол Боднар: украинских жертв Волынской трагедии также почтят
ZN UA
2024-12-22T14:21:35Z
Когда Украину пригласят в НАТО?: громкое заявление Дмитрия Кулебы
TSN
2024-12-16T17:09:27Z
В Европе погибла российская телеведущая и модель: что произошло
Comments UA
2024-12-19T09:27:24Z
Визажисты назвали главные ошибки в возрастном макияже, которые еще больше старят
Фокус
2024-12-22T10:15:39Z
Алина Гросу намекнула на беременность от мужа – известного российского актера
TSN
2024-12-12T12:09:54Z
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
"Это, разумеется, быдложурналистика": писательницу Забужко разозлила подача в некоторых СМИ новости о смерти режиссера Олешко
Апостроф
2024-12-22T16:06:26Z
Стинг исполнил свой хит Shape of my Heart под аккомпанемент украинского воина-бандуриста
Фокус
2024-12-22T16:04:58Z
"Знаешь тетю Ани Лорак": Песков жестко опустил запроданку
GlavRed
2024-12-22T09:51:09Z
Сын Таисии Повалий публично назвал маму "предательницей" после того, как недавно поддержал ее
TSN
2024-12-10T20:15:22Z
Популярный украинский певец рассказал об измене с шестью партнерами одновременно
Comments UA
2024-12-10T15:45:57Z
Как сделать, чтобы любое мясо стало мягким и нежным: два ингредиента – и оно будет таять во рту
TSN
2024-12-11T16:21:44Z
Почему у многих людей от красного вина болит голова: объяснение ученых
UAToday
2024-12-19T14:09:31Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
На новогодний стол 2025: рецепт торта "Медовик" с заварным кремом
Фокус
2024-12-18T05:06:23Z
Интимные сплетни: как перестать стесняться разговоров о сексе с партнером
Marie Claire
2024-12-22T16:00:19Z
Лучшие способы скрыть отросшие корни волос без окрашивания
TSN
2024-12-22T14:09:05Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
Новый год и знаки зодиака: как праздновать, чтобы год был удачным
Comments UA
2024-12-20T04:00:06Z
КАК ВЫБРАТЬ ХЛОПКОВУЮ ТКАНЬ ДЛЯ ПОШИВА НАВОЛОЧЕК
Известия Киев
2024-12-19T13:13:05Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Командир «Азова» прокомментировал убийство начальника колонии «Оленивка»
Comments UA
2024-12-09T17:54:16Z
РФ запустили 11 УАБов по Херсонскому району
Корреспондент
2024-12-22T02:51:55Z
Погода в Украине на Новый год - чего ожидать 31 декабря и 1 января
Апостроф
2024-12-21T11:36:00Z
Бронегруппа противника шла на прорыв на Купянском направлении, но не дошла. ВИДЕО
Новости Украины
2024-12-22T16:36:44Z
Россиян добивали дронами: на Харьковщине ВСУ мощно сожгли бронеколонну РФ
GlavRed
2024-12-22T16:27:39Z
"Оккупанты бросают все силы": Сырский оценил оборону на Покровском направлении
TSN
2024-12-12T07:54:11Z
Расстрел водителя был бы адекватным: ветеран АТО об инциденте с ТЦК и патрульными в Вышгороде
Comments UA
2024-12-21T20:57:39Z
Ситуация на фронте на вечер 15 декабря
UAToday
2024-12-15T19:42:03Z
На границе образовались страшные очереди: что происходит
Comments UA
2024-12-22T14:24:06Z
Девушка с 16-м размером груди рассказала, почему ее сторонятся другие женщины
Фокус
2024-12-21T09:30:03Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
"Удар по самолюбию": мужчина рассмеялся, внимательно просмотрев свой чек в магазине
Фокус
2024-12-11T08:39:37Z
"Рабство с билетом в один конец": что не так с украинской армией
Comments UA
2024-12-22T16:09:51Z
Есть только один вариант: как сняться с розыска в ТЦК, — юрист
Фокус
2024-12-22T16:09:49Z
На каком направлении Россия сконцентрировала 150 тысяч солдат: объяснение эксперта
Comments UA
2024-12-19T13:06:51Z
Любовь матери: милый момент между Кейт Миддлтон и принцем Луи, который растопит ваше сердце
Marie Claire
2024-12-22T10:30:26Z
Pornhub подвел итоги 2024 года: что искали украинцы
TSN
2024-12-11T07:06:17Z
Кровавое нападение на ярмарке в Магдебурге: следствие указывает на связи подозреваемого с "АдН"
Comments UA
2024-12-21T09:39:03Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Гибель Лиама Пейна: суд допросит работников отеля
Корреспондент
2024-12-12T16:12:24Z
В Запорожской области объявили принудительную эвакуацию
Корреспондент
2024-12-12T15:36:59Z
Ковельский ТЦК подтвердил ДТП с участием работника военкомата
Корреспондент
2024-12-22T15:57:36Z
В зоопарке Одессы леопард напал на человека: в полиции говорят о "нарушении правил безопасности"
Фокус
2024-12-22T15:27:01Z
Мошенница требовала 1 млн гривен у жены пленного защитника Азовстали
Корреспондент
2024-12-12T15:06:08Z
Дрон россиян атаковал авто МАГАТЭ по дороге к ЗАЭС
Корреспондент
2024-12-10T22:27:32Z
Украинка везла за границу шоколад с наркотиками: фото
TSN
2024-12-09T02:21:36Z
Уникальные свойства чая, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-21T03:30:46Z
Неожиданный прорыв в борьбе с выпадением волос: ученые изобрели сахарный гель
UAToday
2024-12-21T21:48:40Z
Уникальные свойства соли, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-22T00:36:32Z
Делают невозможное возможным: ученые нашли у некоторых сердечников уникальную способность
Фокус
2024-12-21T13:51:46Z
Новые правила установления инвалидности: как подавать документы с 2025 года
Знай
2024-12-22T16:21:47Z
Осторожнее с алкоголем на Новый год: как минимизировать его действие и не страдать утром
Знай
2024-12-22T15:51:41Z
Известно, когда на украинский рынок выйдет первый препарат медканнабиса
Корреспондент
2024-12-11T12:57:41Z
Лунный гороскоп на 9 декабря, понедельник
Marie Claire
2024-12-08T21:06:43Z
Самое время: как эффективно наладить режим сна за праздники
Marie Claire
2024-12-22T13:00:02Z
Назван самый популярный автомобиль на мировом рынке
Корреспондент
2024-12-12T15:57:18Z
Есть диванчик и кухня: американцы прикрепили к велосипеду целый автодом
Знай
2024-12-21T05:51:55Z
Кроссовер Эрлинга Холанда выставили на продажу за 1,5 миллиона евро
Фокус
2024-12-20T16:30:46Z
Аккумуляторы электромобилей могут прослужить на 40% дольше: что выявили ученые
Фокус
2024-12-10T14:00:42Z
На продажу выставили раритетный шестидверный лимузин-кабриолет Mercedes 600
Фокус
2024-12-22T12:45:53Z
На случай форс-мажора: 13 вещей, которые должны быть в машине зимой
Marie Claire
2024-12-21T13:00:31Z
В Украине возвращают налоги на растаможку авто: какие транспортные средства "влетят в копейку"
Знай
2024-12-21T04:51:40Z
В Катаре публично "казнили" автомобиль за опасный дрифт водителя
Фокус
2024-12-20T22:27:09Z
Toyota выпустила большой 300-сильный минивэн с расходом 6 л на 100 км
Фокус
2024-12-20T13:45:34Z
«Поставка российского газа через Украину»: какой «трюк» готовит Орбан
Comments UA
2024-12-22T07:45:47Z
Грозит ли Украине блэкаут этой зимой: в МВФ озвучили настораживающий прогноз
Comments UA
2024-12-21T12:21:14Z
Принадлежат двум известным олигархам: Украина арестовала семь пассажирских авиалайнеров
Апостроф
2024-12-10T19:46:21Z
В РФ остановили поставки нефти трубопроводом "Дружба", - Reuters
Апостроф
2024-12-20T20:52:54Z
Почти по 7 грн за киловатт: украинцам назвали дату роста тарифа на свет
Знай
2024-12-22T16:36:31Z
Покупаем канистрами, пока можем: как отличаются цены на топливо в Украине и Европе
Знай
2024-12-22T16:07:09Z
Рубль обрушился из-за новых санкций США
Корреспондент
2024-12-11T16:21:07Z
В Абхазии отключили свет из-за остановки Ингурской ГЭС
Корреспондент
2024-12-11T13:09:49Z
Доллар установил новый рекорд в Украине
Корреспондент
2024-12-16T17:00:29Z
Усик против Фьюри : как оценил легендарный бой искусственный интеллект
Comments UA
2024-12-22T07:09:53Z
Усик завершил тренировочный лагерь перед реваншем с Фьюри
Корреспондент
2024-12-12T15:09:13Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
У жены Усика заметили очень дорогую сумочку
Апостроф
2024-12-22T16:39:03Z
Евертон із Миколенком стримав атаку Челсі
Football.ua
2024-12-22T15:54:51Z
Стало известно, что сказал Фьюри Усику на битве взглядов перед реваншем
ZN UA
2024-12-20T09:12:29Z
Тоттенгем — Челсі 3:4 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-08T20:19:56Z
Гонорары с шестью нулями: сколько заработали Усик и Фьюри за последний бой
Новости Украины
2024-12-22T15:54:21Z
Начинаем побеждать тьму: что начнет происходить с 22 декабря
Comments UA
2024-12-21T11:36:15Z
Лазерный станок: универсальный инструмент для современного производства
AutoGeek
2024-12-18T03:18:00Z
В Facebook, Instagram и WhatsApp произошел масштабный сбой
TSN
2024-12-11T21:00:23Z
На Юпитере появились бури больше Земли: из-за них может исчезнуть особенность планеты
Фокус
2024-12-11T08:39:30Z
"Совсем нет ума": девушка удивила списком подарков для любимого
Фокус
2024-12-22T15:36:12Z
Чипы "поумнеют": ученые использовали специальный лазер для хранения информации
Фокус
2024-12-22T14:00:17Z
Пилот самолета объяснил, что произойдет, если пассажиры не включат режим полета на смартфоне
TSN
2024-12-09T19:27:36Z
Cronos: The New Dawn от создателей ремейка Silent Hill 2 может выйти на Switch 2
GameMag
2024-12-22T13:39:47Z
Разработчики Monster Hunter Wilds улучшили работу игры после ОБТ и подтвердили поддержку PS5 Pro
GameMag
2024-12-22T13:39:07Z