MY.UAНовини
Якою мовою ти говориш? Чому українізація не повинна бути насильницькою, - соціолог
Якою мовою ти говориш? Чому українізація не повинна бути насильницькою, - соціолог

Якою мовою ти говориш? Чому українізація не повинна бути насильницькою, - соціолог

Мовний омбудсмен б'є на сполох — українізація уповільнилась, молодь вибирає російську мову, а це загрожує національній ідентичності. Фокус поговорив з соціологом і з'ясував, чи варто переживати за майбутнє української мови.

Процес українізації уповільнився у 2024 році. За словами уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня, спостерігається зменшення частки учасників освітнього процесу, які вважають українську мову рідною.Також зменшилися показники використання української мови в освітньому середовищі та зросла присутність російської мови в інтернет-просторі та соціальних мережах.

"Нескладно зрозуміти, що йдеться про молодих українців, які позбавлені стійкого мовного середовища в освітньому процесі. Відповідно це впливає на їхню мовну культуру і поведінку в соціальних мережах, де їх ніхто не обмежує. Це є наслідок двомовного режиму в домашньому середовищі", — розповідав мовний омбудсмен Фокусу.

Питання захисту української мови, вважає Кремінь, значно глибше, ніж може здатися. Це не лише культурне питання — це основа нашої державності та національної ідентичності.

"Необхідно розставити всі акценти та забезпечити належний захист мови як частини нашої конституційної системи. Від того, якою мовою спілкуються діти зараз, залежить мовне майбутнє України", — наголосив уповноваженого із захисту державної мови.

Українізація: чи важливо якою мовою говорити?

Соціолог, президент Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто вважає, що називати українізацію лише процесом введення української мови — це неправильно. Українізація — це значно більш широкий процес, який включає не тільки відродження, розвиток і популяризацію української мови, але й української культури, традицій і, перш за все, національної ідентичності.

"За останні роки біля 80% людей, що беруть участь в опитуваннях, відзначають, що вони перш за все вважають себе українцями, і лише потім важливими є такі ідентичності, як місцева, європейська чи етнічна. Це значно важливіше для формування громадянського суспільства. Для нього важливо, щоб люди, незалежно від того, якою мовою вони говорять, відчували себе частиною України. Тому процес українізації в цьому сенсі — це не тільки мова, і він не повинен бути надто швидким. Він має бути невідворотним", — каже Фокусу Паніотто.

На думку соціолога, чим швидше намагаються впровадити мовну українізацію, тим більше виникає спротиву. Одна з причин такого спротиву полягає в тому, що методи, якими зараз діють, як і ті, що пропонує омбудсмен, а також дії держави, мають скоріше негативний характер. Це може викликати у людей реакцію, схожу на протест. Наприклад, нещодавно правозахисник Семен Глузман поділився, що хоч і володіє українською мовою, йому важко нею розмовляти, і коли його починають змушувати це робити, він навіть принципово відмовляється.

"Це ще раз підтверджує, що не можна лише застосовувати негативні методи. Ми повинні шукати й позитивні стимули. Варто також використовувати диференційовані підходи залежно від віку і регіону. Зокрема наші зусилля мають бути зворотньо пропорційні віку", — продовжує Паніотто.

Як приклад, від приводить створення українських ЗВО з високими вимогами до мови, що робить їх престижними. Національний університет "Києво-Могилянська академія" була одним із таких ЗВО, який більше сприяв популяризації української мови, ніж штрафи. Це був університет з високими вимогами до знання української мови, і був відомий тим, що має зв'язки із Заходом і американську підтримку, що робило його дуже престижним. Батьки, які хотіли, щоб їхні діти вступили туди, докладали всіх зусиль, навіть наймали репетиторів, щоб підготувати їх до вступу.

Ще приклад позитивного стимулу — це створення українського дубляжу і українських субтитрів на платформах, таких як Netflix.

"Я звжди радію, коли бачу, що фільми мають український дубляж чи українські субтитри і не мають російських, що також є потужним мотиватором для тих, хто хоче вивчати мову або поліпшувати свої знання. Головним методом розвитку української мови має бути не примус, а заохочення і зараз для цього ідеальні умови, бо люди мотивовані відійти від усього російського", — каже експерт.

Двомовні українці: як змінилась статистика за роки війни

Процес українізації в Україні також відображає ширші соціальні зміни.

"Наприклад, після початку війни спостерігався так званий процес "гуртування навколо національного прапора". Це — процес, який соціологи спостерігали під час війни чи стихійних бід. Наприклад, довіра до президента Зеленського зросла з 37% до початку війни до 90% у травні 2022, а довіра до Верховної Ради і уряду теж значно підвищилась. Це позитивне ставлення трималось приблизно 2 років після початку повномасштабного вторгнення, до контрнаступу 2023 році, після якого стало зрозуміло, що війна триватиме ще довго", — розповідає Володимир Паніотто.

І тоді, за словами соціолога, розпочалась активна політична діяльність і сильна критика влади в опозиційних телевізійних каналах і в мережах. Це призвело до зниження загального рівня довіри до влади. Хоча показники залишаються все ще на непоганому рівні для президента, але для уряду та парламенту вони вже негативні. І це впливає на зниження підтримки всього, що робить влада – мобілізації, боротьби з корупцією і мовної політики.

"Крім того, зміни рідної мови, яка сприймається як мова дитинства не можуть відбуватися швидко. Швидко може змінюватися лише ставлення до мови. Зниження на 17% вказує на те, що люди раніше могли казати, що їхня рідна мова — українська через гуртування навколо прапору, піднесення, мобілізації всіх сил на боротьбу, але зараз вони почали відповідати більш щиро, ніж раніше. Тому насправді це просто зміна у ставленні до мови", — вважає експерт.

Протягом цього часу сильно змінилося ставлення до мовної ситуації. Люди, які раніше казали, що вони переважно використовують російську, зараз багато хто відповідає, що використовує рівною мірою обидві мови. У 2017 році переважно українською мовою користувалися 50%, російською 26%, інші використовували обидві мови порівну. У 2022 році користування переважно українською мовою зросло до 58%, а лише 15% вказали, що використовують російську мову, що є значним зниженням порівняно з 2017 роком.

"Зараз більшість людей готові використовувати рівно обидві мови, що також свідчить про зміну ставлення до української мови. Російська мова стала менш престижною, і люди хочуть уникати її використання, хоча змінити мову дуже важко навіть для тих, хто її знає", — каже Паніотто.

Сталін не наш герой: чому Україна не втратить свою ідентичність

Ще один важливий момент — це формування спільних цінностей. Тут є значний прогрес, у українців майже зникли регіональні відмінності у ставленні до Росії, до ЄС, до НАТО. Відбувається і зміна ставлення до історичних постатей. Якщо десять років тому 23% українців ставились позитивно до Сталіна, то зараз цей показник знизився до 2%. В той час, як у Росії ставлення до Сталіна радикально змінилося на позитивне — з 28% до 60% зараз. Ба більше, росіяни називають Сталіна найбільш видатною людиною всіх часів і народів, тут навіть Путін програє.

"Таким чином, хоч мовна українізація не проходить швидко, загальний процес формування української ідентичності набирає сили. Ми не маємо ризиків щодо майбутнього української ідентичності, як це переживає омбудсмен. Я переконаний, що цей процес йде, і хоча мова є важливим фактором з формування української ідентичності, але також є і інші фактори, які необхідно враховувати. Є ще культура, спільні цінності, європейські орієнтири, що розвиваються паралельно", — підкреслює Паніотто.

У жовтні 2024 КМІС досліджували, кого українці вважають належними до української нації. Виявилось, що незалежно від мови більшість вважають людину належною до української нації, якщо вона любить Україну, вважає її своєю Батьківщиною і засуджує Росію. Тобто є широка платформа і запит на інклюзивну версію української нації, де варто збалансовано і стратегічно підходити до процесів українізації.

Також соціолог радить владі звернути увагу на більш позитивні стимули підтримки українізації. Це дуже делікатне питання, і будь-який примус викликає негативну реакцію, а штрафи за нібито порушення мовного закону більш дратують а не допомагають.

"Якщо ми застосовуємо методи "паличок", треба робити це обережно. Наприклад, якщо вдарити паличкою по воді дуже різко, вона зламається, а якщо обережно, то вона вільно входить у воду. Тому важливо, щоб цей процес був розумним. Невідворотність процесу важливіша за його швидкість", — резюмує Паніотто.

Нагадаємо, мовний омбудсмен Тарас Кремінь розповів, що в Україні стало значно більше державної мови, та розповів про одного категоричного порушника. Водночас дані "Опендатабот" свідчать про десятки штрафів, найбільше порушень — у Києві.

Також Фокус писав, що в Івано-Франківську стався конфлікт в автобусі №40. Жінка, відмовившись заплатити за проїзд, почала нецензурно лаятися в бік кондуктора та інших пасажирів, називати франківців бандерівцями та казати, що "Путін на неї не нападав".

Теги за темою
Новости Украины
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Енергоатом заявляє, що з нього примусово стягнули ₴126 мільйонів на погашення боргів ЗАЕС
УкраинФорм
2025-07-09T12:34:31Z
Астарта планує розширення поливних площ на Полтавщині
AgroPortal
2025-07-09T12:30:27Z
Ремонтні роботи на енергоблоках АЕС зупиняться? «Енергоатом» назвав причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:30:07Z
На АЗС України другий день поспіль дорожчає пальне
УкраинФорм
2025-07-09T12:21:35Z
Кроки на швидкий огляд: один з аеропортів ЄС пропонує пасажирам дуже вигідну послугу
24tv
2025-07-09T12:12:10Z
Більше, ніж 860 гривень: як може зрости розмір виплат на дитину в Україні
24tv
2025-07-09T12:09:46Z
Безос продав ще майже три мільйони акцій Amazon
УкраинФорм
2025-07-09T12:09:17Z
Вже скоро у вас буде власний кондиціонер, якщо вже зараз почнете економити на цьому
Telegraf
2025-07-09T12:06:16Z
Оцінка SpaceX сягне близько $400 мільярдів після продажу акцій
Portaltele
2025-07-09T12:04:31Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чим замінити каву: напої, які виводять токсини, допомагають схуднути та заряджають енергією
TSN
2025-07-09T12:36:17Z
Учені назвали 4 основні попередники хвороби Альцгеймера: що впливає на її розвиток
Фокус
2025-07-09T12:06:26Z
Що вважається нормою: як часто потрібно ходити в туалет
24tv
2025-07-09T11:24:42Z
Деякі препарати хіміотерапії виявилися небезпечними: вчені склали список загроз
Фокус
2025-07-09T11:21:07Z
Шість причин, чому троянди не пахнуть
Gazeta UA
2025-07-09T11:06:18Z
ВПЛ-вакцинація стане доступною для дівчат 12–13 років із 2026 року
360ua.news
2025-07-09T11:00:17Z
Приймати душ одразу після тренування – погана ідея, і ось чому
24tv
2025-07-09T10:48:27Z
У Туреччині заблокували ШІ-бота Grok за ймовірні образи Ердогана
InternetUA
2025-07-09T12:33:01Z
Уповноважена у справах ЄСПЛ: Суд вказав Росії, як їй доведеться вирішувати питання «справедливої сатисфакції»
УкраинФорм
2025-07-09T12:30:49Z
ЄСПЛ визнав Росію винною у великій справі за скаргами України і Нідерландів
Европейская правда
2025-07-09T12:30:26Z
Росіяни публікують дані українських військових через сервери в Словаччині – розслідування
Европейская правда
2025-07-09T12:22:31Z
ЦПД: Роспропаганда активізувала кампанію про «звірства ЗСУ на Донбасі»
Детектор М
2025-07-09T12:21:30Z
Рішення ЄСПЛ у справі «Україна та Нідерланди проти Росії» допоможе у роботі Спецтрибуналу - Сокоренко
УкраинФорм
2025-07-09T12:15:45Z
Трамп погрожував Путіну бомбардуванням Москви — ексклюзивний аудіозапис CNN
TSN
2025-07-09T12:13:29Z
В Раді стверджують, що на посаду міністра освіти є кілька кандидатів
ZN UA
2025-07-09T12:10:46Z
Європарламент засудив жорстокі атаки Росії проти цивільного населення України
УкраинФорм
2025-07-09T12:09:17Z
Військові РФ минулої доби вбили трьох жителів Донеччини
1News
2025-07-09T12:36:15Z
Аварійне відключення світла в Миколаєві: екстрені служби працюють над відновленням
Gazeta UA
2025-07-09T12:34:39Z
В Україні завтра подекуди спека до 38°, на заході - сильні дощі
УкраинФорм
2025-07-09T12:24:58Z
Понад 250 населених пунктів лишилися без світла: на Миколаївщині сталося масштабне знеструмлення
24tv
2025-07-09T12:21:00Z
На Львівщині вирував величезний смерч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:18:28Z
Відомі брати-бізнесмени з Одеси, підозрювані у махінаціях, потрапили у розшук
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:15:12Z
Шукають слабке місце, – військовий про посилення боїв на Запорізькому напрямку
24tv
2025-07-09T12:12:47Z
На ВДНГ у Києві палає Парк динозаврів
Украина Криминальная
2025-07-09T12:09:20Z
У Києві не впроваджуватимуть ізраїльську систему оповіщення про загрозу - КМВА
УкраинФорм
2025-07-09T12:06:45Z
У пункті пропуску «Шегині - Медика» тимчасово обмежать пропуск автобусів
УкраинФорм
2025-07-09T12:33:01Z
Грошова допомога від ООН для пенсіонерів у Дніпропетровській області: хто та які виплати отримає
Политека
2025-07-09T12:30:04Z
Від заяви до розслідування: як шукати зниклих безвісти
Хвиля
2025-07-09T12:30:03Z
Чому 10 липня не можна сваритися: яке церковне свято у цей день
GlavRed
2025-07-09T12:27:53Z
Студентів зобов’яжуть проходити військову підготовку — інакше відрахування
360ua.news
2025-07-09T12:24:19Z
Робота після 60 років: чи варто пенсіонерам продовжувати працювати
Фокус
2025-07-09T12:21:13Z
Жінки тримають економіку. Що таке WE Finance Code і чому він потрібен Україні
Лига
2025-07-09T12:12:37Z
На освітній платформі «Зрозуміло!» додали новий курс «Вступ України до ЄС»
Детектор М
2025-07-09T12:12:34Z
Рівень бідності в Україні суттєво перевищує показники інших країн – Мінсоцполітики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:12:07Z
Дорофєєва і Позитив возз'єдналися: коли буде нова пісня і чому роблять легендарне повернення
Фокус
2025-07-09T12:30:55Z
"Повільні коні" повертаються з новими сезонами і старими ворогами
Gazeta UA
2025-07-09T12:27:54Z
Були бездомними: Катерина Тишкевич розповіла про особливу покупку
GlavRed
2025-07-09T12:27:10Z
Як Хвильовий намагався "втопитися" в Тихому океані
24tv
2025-07-09T12:18:30Z
Не робили розтину тіла: лікарі назвали точну причину смерті голлівудського актора Майкла Медсена
24tv
2025-07-09T12:09:09Z
Книжковий Арсенал як простір сили: від досвіду читання в полоні до друку під обстрілами. Ірина Славінська у подкасті «Медіуми»
Детектор М
2025-07-09T12:06:15Z
«Його пісні назавжди залишаться з нами». Зеленський відреагував на смерть легендарного композитора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:03:13Z
Неочікувана колаборація: Геля Зозуля та Віктор Павлік випускають пісню “Шик і Дим”
Storyboom
2025-07-09T11:49:59Z
Новий фільм "Формула-1" вже став найкасовішим фільмом серед усіх релізів Apple
Известия Киев
2025-07-09T11:46:44Z
Як пережити ретроградний Меркурій всім знакам Зодіаку в липні 2025 і не збожеволіти
Знай
2025-07-09T12:36:38Z
Загадка на логіку: хто з трьох людей злочинець – треба вгадати за 15 секунд
GlavRed
2025-07-09T12:27:35Z
Прибирання за хвилину: 8 щоденних звичок, що справді працюють
24tv
2025-07-09T12:24:35Z
Туристка відвідала всі країни Європи і назвала 4, які її розчарували – це сусіди України
24tv
2025-07-09T12:18:28Z
ТОП-5 активних компонентів, які справді працюють
Gazeta UA
2025-07-09T11:30:47Z
Гороскоп Таро на завтра 10 липня: Овнам - посилено просити, Тельцям - визначатися
GlavRed
2025-07-09T11:27:50Z
Ніша для плити тріумфально повертається у кухонний дизайн, але є нюанс
24tv
2025-07-09T11:27:41Z
Бабусина класика: перевірений рецепт кабачкової ікри, як в дитинстві
GlavRed
2025-07-09T11:27:31Z
Вапняний наліт зникне миттєво, якщо натерти кран продуктом з холодильника
GlavRed
2025-07-09T11:27:17Z
На Херсонщині росіяни вбили однорічного хлопчика
1News
2025-07-09T12:36:55Z
Атака на Луцьк: люди розповіли, як пережили обстріл без сховищ та як рятували майно
Фокус
2025-07-09T12:36:16Z
Повідомлено про підозру 60-річному чоловіку, який вчиняв розпусні дії у столичному Гідропарку
Украина Криминальная
2025-07-09T12:36:14Z
Киянин за завданням псевдопрацівників СБУ підпалив двері квартири «зрадника»
Украина Криминальная
2025-07-09T12:33:39Z
Викрито корупційні схеми у девʼяти областях: ділки планували отримати понад 4 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:27:52Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T12:16:23Z
У Хмельницькому районі через нічну атаку Росії загинула людина
Лига
2025-07-09T12:12:54Z
На Київщині після нічної атаки рятувальники гасять пожежу на підприємстві
УкраинФорм
2025-07-09T11:36:07Z
Пенсіонерка втратила 165 тисяч гривень через фейкову історію про «доньку після обстрілу»
InternetUA
2025-07-09T11:28:12Z
Toyota представила болід GR Rally на водні
AutoCentre
2025-07-09T12:01:29Z
Ця брудована електрична Renault 5 має стати реальністю
Топ Жир
2025-07-09T11:48:15Z
671 к.с. та 3,3 секунди до сотні: Aston Martin представив нову версію Vantage
AutoCentre
2025-07-09T11:04:47Z
Ред Булл сенсаційно звільнив легендарного Крістіана Хорнера, якого звинувачували у домаганнях
24tv
2025-07-09T10:42:32Z
Найдорожчий Grenadier створений для того, щоб знищувати будь-які перешкоди
Топ Жир
2025-07-09T10:33:39Z
Без класичної панелі приладів: електрокросовер Hyundai Elexio повністю розкрив інтер’єр
AutoGeek
2025-07-09T10:33:04Z
Дебютував оновлений суперник Hummer EV від Rivian
AutoCentre
2025-07-09T10:04:16Z
Нові Rivian Gen 2 Quad R1T та R1S — знову чотири мотори і «танковий розворот»
ITC
2025-07-09T10:01:01Z
Для бруду та льоду: Ford анонсував повнопривідний фургон E-Transit Custom
ЗаРулем
2025-07-09T10:00:01Z
Українська платформа ментального здоровʼя Clearly залучила €760 тис. від Purple Ventures для масштабування та вдосконалення AI-моделі
AIN
2025-07-09T12:36:17Z
Apple планує випустити iPhone 17e навесні 2026 року
InternetUA
2025-07-09T12:31:55Z
Учені вперше побачили, як скати ведуть боротьбу з акулами за допомогою електрошоку
Фокус
2025-07-09T12:30:27Z
Сподобається навіть тим, хто не любить кабачок: цікавий рецепт рулету із шинкою
GlavRed
2025-07-09T12:27:05Z
Фахівці розповіли, чому мобільний інтернет ловить удома, але зникає на вулиці
InternetUA
2025-07-09T12:16:23Z
Створили те, що не могли побачити: археологи не можуть зрозуміти загадку з Перу
Фокус
2025-07-09T12:00:08Z
Apple готує ШІ-помічника Support Assistant для свого додатку підтримки
InternetUA
2025-07-09T11:31:07Z
ШІ вийшов на новий рівень: розробникам вдалося подолати важливу перешкоду
Фокус
2025-07-09T11:27:24Z
Google готує AI-функцію автоматичного зведення повідомлень для Android
InternetUA
2025-07-09T11:16:50Z
Трамп збирається відвідати фінал клубного чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T12:33:29Z
ПСЖ – Реал: напередодні матчу Клубного чемпіонату світуСпецпроект
1News
2025-07-09T12:33:11Z
Ліверпуль в односторонньому порядку розірвав контракт із загиблим Жотою: для чого це зроблено
24tv
2025-07-09T12:30:02Z
Лідс підписав вихованця Ліверпуля
Football.ua
2025-07-09T12:28:39Z
Ф'юрі може втретє вийти в ринг проти Усика - Воррен
Gazeta UA
2025-07-09T12:15:55Z
Рябоконь очолив дебютанта Другої ліги Лісне
Football.ua
2025-07-09T12:01:54Z
Хокейний клуб «Київ Кепіталз» зберіг в обоймі свого найкращого бомбардира
УкраинФорм
2025-07-09T12:00:27Z
Фергюсон може перейти в Рому
Football.ua
2025-07-09T11:55:33Z
Пропагандист Губернієв зрадів, що Лунін використав російську мову у відео «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T11:54:26Z