MY.UAНовини
Якою мовою ти говориш? Чому українізація не повинна бути насильницькою, - соціолог
Якою мовою ти говориш? Чому українізація не повинна бути насильницькою, - соціолог

Якою мовою ти говориш? Чому українізація не повинна бути насильницькою, - соціолог

Мовний омбудсмен б'є на сполох — українізація уповільнилась, молодь вибирає російську мову, а це загрожує національній ідентичності. Фокус поговорив з соціологом і з'ясував, чи варто переживати за майбутнє української мови.

Процес українізації уповільнився у 2024 році. За словами уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня, спостерігається зменшення частки учасників освітнього процесу, які вважають українську мову рідною.Також зменшилися показники використання української мови в освітньому середовищі та зросла присутність російської мови в інтернет-просторі та соціальних мережах.

"Нескладно зрозуміти, що йдеться про молодих українців, які позбавлені стійкого мовного середовища в освітньому процесі. Відповідно це впливає на їхню мовну культуру і поведінку в соціальних мережах, де їх ніхто не обмежує. Це є наслідок двомовного режиму в домашньому середовищі", — розповідав мовний омбудсмен Фокусу.

Питання захисту української мови, вважає Кремінь, значно глибше, ніж може здатися. Це не лише культурне питання — це основа нашої державності та національної ідентичності.

"Необхідно розставити всі акценти та забезпечити належний захист мови як частини нашої конституційної системи. Від того, якою мовою спілкуються діти зараз, залежить мовне майбутнє України", — наголосив уповноваженого із захисту державної мови.

Українізація: чи важливо якою мовою говорити?

Соціолог, президент Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто вважає, що називати українізацію лише процесом введення української мови — це неправильно. Українізація — це значно більш широкий процес, який включає не тільки відродження, розвиток і популяризацію української мови, але й української культури, традицій і, перш за все, національної ідентичності.

"За останні роки біля 80% людей, що беруть участь в опитуваннях, відзначають, що вони перш за все вважають себе українцями, і лише потім важливими є такі ідентичності, як місцева, європейська чи етнічна. Це значно важливіше для формування громадянського суспільства. Для нього важливо, щоб люди, незалежно від того, якою мовою вони говорять, відчували себе частиною України. Тому процес українізації в цьому сенсі — це не тільки мова, і він не повинен бути надто швидким. Він має бути невідворотним", — каже Фокусу Паніотто.

На думку соціолога, чим швидше намагаються впровадити мовну українізацію, тим більше виникає спротиву. Одна з причин такого спротиву полягає в тому, що методи, якими зараз діють, як і ті, що пропонує омбудсмен, а також дії держави, мають скоріше негативний характер. Це може викликати у людей реакцію, схожу на протест. Наприклад, нещодавно правозахисник Семен Глузман поділився, що хоч і володіє українською мовою, йому важко нею розмовляти, і коли його починають змушувати це робити, він навіть принципово відмовляється.

"Це ще раз підтверджує, що не можна лише застосовувати негативні методи. Ми повинні шукати й позитивні стимули. Варто також використовувати диференційовані підходи залежно від віку і регіону. Зокрема наші зусилля мають бути зворотньо пропорційні віку", — продовжує Паніотто.

Як приклад, від приводить створення українських ЗВО з високими вимогами до мови, що робить їх престижними. Національний університет "Києво-Могилянська академія" була одним із таких ЗВО, який більше сприяв популяризації української мови, ніж штрафи. Це був університет з високими вимогами до знання української мови, і був відомий тим, що має зв'язки із Заходом і американську підтримку, що робило його дуже престижним. Батьки, які хотіли, щоб їхні діти вступили туди, докладали всіх зусиль, навіть наймали репетиторів, щоб підготувати їх до вступу.

Ще приклад позитивного стимулу — це створення українського дубляжу і українських субтитрів на платформах, таких як Netflix.

"Я звжди радію, коли бачу, що фільми мають український дубляж чи українські субтитри і не мають російських, що також є потужним мотиватором для тих, хто хоче вивчати мову або поліпшувати свої знання. Головним методом розвитку української мови має бути не примус, а заохочення і зараз для цього ідеальні умови, бо люди мотивовані відійти від усього російського", — каже експерт.

Двомовні українці: як змінилась статистика за роки війни

Процес українізації в Україні також відображає ширші соціальні зміни.

"Наприклад, після початку війни спостерігався так званий процес "гуртування навколо національного прапора". Це — процес, який соціологи спостерігали під час війни чи стихійних бід. Наприклад, довіра до президента Зеленського зросла з 37% до початку війни до 90% у травні 2022, а довіра до Верховної Ради і уряду теж значно підвищилась. Це позитивне ставлення трималось приблизно 2 років після початку повномасштабного вторгнення, до контрнаступу 2023 році, після якого стало зрозуміло, що війна триватиме ще довго", — розповідає Володимир Паніотто.

І тоді, за словами соціолога, розпочалась активна політична діяльність і сильна критика влади в опозиційних телевізійних каналах і в мережах. Це призвело до зниження загального рівня довіри до влади. Хоча показники залишаються все ще на непоганому рівні для президента, але для уряду та парламенту вони вже негативні. І це впливає на зниження підтримки всього, що робить влада – мобілізації, боротьби з корупцією і мовної політики.

"Крім того, зміни рідної мови, яка сприймається як мова дитинства не можуть відбуватися швидко. Швидко може змінюватися лише ставлення до мови. Зниження на 17% вказує на те, що люди раніше могли казати, що їхня рідна мова — українська через гуртування навколо прапору, піднесення, мобілізації всіх сил на боротьбу, але зараз вони почали відповідати більш щиро, ніж раніше. Тому насправді це просто зміна у ставленні до мови", — вважає експерт.

Протягом цього часу сильно змінилося ставлення до мовної ситуації. Люди, які раніше казали, що вони переважно використовують російську, зараз багато хто відповідає, що використовує рівною мірою обидві мови. У 2017 році переважно українською мовою користувалися 50%, російською 26%, інші використовували обидві мови порівну. У 2022 році користування переважно українською мовою зросло до 58%, а лише 15% вказали, що використовують російську мову, що є значним зниженням порівняно з 2017 роком.

"Зараз більшість людей готові використовувати рівно обидві мови, що також свідчить про зміну ставлення до української мови. Російська мова стала менш престижною, і люди хочуть уникати її використання, хоча змінити мову дуже важко навіть для тих, хто її знає", — каже Паніотто.

Сталін не наш герой: чому Україна не втратить свою ідентичність

Ще один важливий момент — це формування спільних цінностей. Тут є значний прогрес, у українців майже зникли регіональні відмінності у ставленні до Росії, до ЄС, до НАТО. Відбувається і зміна ставлення до історичних постатей. Якщо десять років тому 23% українців ставились позитивно до Сталіна, то зараз цей показник знизився до 2%. В той час, як у Росії ставлення до Сталіна радикально змінилося на позитивне — з 28% до 60% зараз. Ба більше, росіяни називають Сталіна найбільш видатною людиною всіх часів і народів, тут навіть Путін програє.

"Таким чином, хоч мовна українізація не проходить швидко, загальний процес формування української ідентичності набирає сили. Ми не маємо ризиків щодо майбутнього української ідентичності, як це переживає омбудсмен. Я переконаний, що цей процес йде, і хоча мова є важливим фактором з формування української ідентичності, але також є і інші фактори, які необхідно враховувати. Є ще культура, спільні цінності, європейські орієнтири, що розвиваються паралельно", — підкреслює Паніотто.

У жовтні 2024 КМІС досліджували, кого українці вважають належними до української нації. Виявилось, що незалежно від мови більшість вважають людину належною до української нації, якщо вона любить Україну, вважає її своєю Батьківщиною і засуджує Росію. Тобто є широка платформа і запит на інклюзивну версію української нації, де варто збалансовано і стратегічно підходити до процесів українізації.

Також соціолог радить владі звернути увагу на більш позитивні стимули підтримки українізації. Це дуже делікатне питання, і будь-який примус викликає негативну реакцію, а штрафи за нібито порушення мовного закону більш дратують а не допомагають.

"Якщо ми застосовуємо методи "паличок", треба робити це обережно. Наприклад, якщо вдарити паличкою по воді дуже різко, вона зламається, а якщо обережно, то вона вільно входить у воду. Тому важливо, щоб цей процес був розумним. Невідворотність процесу важливіша за його швидкість", — резюмує Паніотто.

Нагадаємо, мовний омбудсмен Тарас Кремінь розповів, що в Україні стало значно більше державної мови, та розповів про одного категоричного порушника. Водночас дані "Опендатабот" свідчать про десятки штрафів, найбільше порушень — у Києві.

Також Фокус писав, що в Івано-Франківську стався конфлікт в автобусі №40. Жінка, відмовившись заплатити за проїзд, почала нецензурно лаятися в бік кондуктора та інших пасажирів, називати франківців бандерівцями та казати, що "Путін на неї не нападав".

Теги за темою
Новости Украины
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Публічна віра — приватний долар: у що інвестує голова НБУ?
TSN
2025-07-09T10:18:37Z
Болгарія з 2026 року переходить на євро: як це вплине на економіку країни
24tv
2025-07-09T10:12:34Z
В Україні скасували один із ключових податків, але не для всіх: кого це торкнеться
Фокус
2025-07-09T10:12:07Z
Підприємства ОПК з початку року отримали пільгових кредитів на понад ₴2 мільярди
УкраинФорм
2025-07-09T10:06:33Z
Визначили переможця на посаду керівника Закупівельної організації Агентства відновлення
УкраинФорм
2025-07-09T10:04:17Z
Банки видали українським аграріям майже 66 млрд грн кредитів
AgroPortal
2025-07-09T10:00:46Z
Безос продав ще майже три мільйони акцій Amazon
УкраинФорм
2025-07-09T09:46:24Z
В Угорщині пропонують замінити російську нафту постачанням через Одесу
ZN UA
2025-07-09T09:36:34Z
Будівництво приватного будинку в Україні: що треба знати про дозволи та документи
Хвиля
2025-07-09T09:36:31Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
LG розробила оновлену ШІ-модель для медицини
УкраинФорм
2025-07-09T10:04:05Z
Герпес зможе вилікувати людей від важкого раку шкіри: випробування на фінальній стадії
Фокус
2025-07-09T09:51:07Z
Лікарі повідомили про поширення дифтерії в Європі: хто перебуває в небезпеці
Фокус
2025-07-09T09:30:22Z
Учені відкрили простий спосіб раннього виявлення хвороби Альцгеймера: як він працює
Фокус
2025-07-09T08:42:08Z
Україна: Подолання ПТСР за допомогою науково обґрунтованих методів лікування
Лига
2025-07-09T08:27:51Z
Без "Доступних ліків" – без ліцензії: в Україні змінюються правила для аптек
24tv
2025-07-09T08:06:14Z
ШІ змінює медичну діагностику. Підвищення точності без втрати часу
360ua.news
2025-07-09T08:00:23Z
Громадяни Китаю намагалися передати секретну документацію про український «Нептун» спецслужбам КНР
УкраинФорм
2025-07-09T10:18:26Z
Росія посилює базу у Вірменії: кого може зачепити цей крок
TSN
2025-07-09T10:18:22Z
На тлі масованого удару Росії Литва закликає прийняти 18-й пакет санкцій
Европейская правда
2025-07-09T10:16:52Z
ЄСПЛ визнав Росію винною у великій справі за скаргами України і Нідерландів
Европейская правда
2025-07-09T10:16:30Z
Путін підготував пастку іноземцям, які служитимуть в армії РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T10:15:54Z
Продаж за безцінь землі на Закарпатті: до суду пішла справа, у якій фігурує мер Балога
УкраинФорм
2025-07-09T10:15:53Z
Нетаньягу розповів, на чому була зосереджена його зустріч з Трампом
ZN UA
2025-07-09T10:15:52Z
"Інвестуйте в меми": у Раді пропонують українізувати молодь через TikTok
Фокус
2025-07-09T10:12:53Z
ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за численні порушення прав людини у справі МН17
УкраинФорм
2025-07-09T10:09:16Z
Армія РФ обстріляла Донеччину: є загиблі та поранені
TSN
2025-07-09T10:18:43Z
Штормове попередження в більшості областей України: чого очікувати від погоди 10 липня
TSN
2025-07-09T10:18:15Z
Посадовець КМДА «переплатив» ₴4,8 млн під час закупівлі генераторів для Пунктів незламності
Украина Криминальная
2025-07-09T10:06:09Z
Цифровізація корупції від Черновецького до Кличка. Як і чому Китаїв віддали під забудову?
ZN UA
2025-07-09T10:04:43Z
У Києві вже фактично заблоковані «туалетні схеми» - Ткаченко
УкраинФорм
2025-07-09T09:54:09Z
Військові РФ минулої доби вбили трьох жителів Донеччини
1News
2025-07-09T09:51:34Z
У Криму пролунав потужний вибух - соцмережі
УкраинФорм
2025-07-09T09:51:07Z
Відмовилися від мотоциклів: ЗС РФ на Покровському напрямку почали застосовувати нову тактику
Фокус
2025-07-09T09:42:07Z
Де кияни та гості столиці можуть освіжитися в спеку. Адреси рамок-розпилювачів води
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T09:36:53Z
Понад 800 одиниць техніки для ЗСУ: як фонд «Надія», Валерій Дубіль та Віта Присяжнюк зміцнюють український фронт
TSN
2025-07-09T10:18:35Z
Рівень бідності в Україні суттєво перевищує показники інших країн – Мінсоцполітики
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T10:15:31Z
"Така гарна мова": іноземець вільно розмовляє українською та переїхав до Львова
Фокус
2025-07-09T10:12:37Z
Маємо певні наслідки після удару "Кинджалами", – Ігнат
24tv
2025-07-09T10:06:31Z
Розробники Boeing представили військовий літак морської розвідки P-8A Poseidon
InternetUA
2025-07-09T10:01:43Z
Грошова допомога для людей з інвалідністю в Харкові: українцям передбачені виплати, названо суму
Политека
2025-07-09T10:01:12Z
Пенсія по втраті годувальника для дітей: хто має право і як отримати
24tv
2025-07-09T09:57:58Z
Не має незалежності і самостійності в управлінні – ДЕСС заявила про залежність УПЦ МП від РПЦ
ZN UA
2025-07-09T09:55:32Z
Міжусобні війни: в Мексиці наркокартелі почали застосовувати скиди з дронів проти конкурентів
Фокус
2025-07-09T09:51:33Z
«Його пісні назавжди залишаться з нами». Зеленський відреагував на смерть легендарного композитора
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T10:18:28Z
Про що нова вистава МУР і хто працює над постановкою?
Вива
2025-07-09T10:00:57Z
Ведуча каналу "Дім" Ірина Хоменко обрізала волосся у прямому ефірі
Комсомольская правда
2025-07-09T09:46:53Z
Акторка «Бріджертонів» Симон Ешлі зіграє у сиквелі «Диявол носить Прада» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-09T09:45:35Z
«Друга Ріка» зіграє два мультиформатні концерти в Києві
Вива
2025-07-09T09:39:09Z
Здуріли на Z-пропаганді: Бейонсе затюкали любителі "русского мира"
GlavRed
2025-07-09T09:27:49Z
Фінал цілої епохи: Netflix показав залаштунки зйомок останніх епізодів серіалу "Гра в кальмара"
24tv
2025-07-09T09:18:46Z
Юрій Рибчинський довів до сліз реакцією на смерть свого друга Ігоря Поклада
TSN
2025-07-09T09:03:50Z
Руслан Багінський у Парижі оформив вітрини популярного універмагу Galeries Lafayette
24tv
2025-07-09T08:30:54Z
Чим підживити помідори для кращого смаку і від фітофтори: 4 літри води і 2 краплі засобу — буде рекордний урожай
TSN
2025-07-09T10:18:11Z
Бабусина класика: перевірений рецепт кабачкової ікри, як в дитинстві
GlavRed
2025-07-09T10:00:16Z
Відпочинок на Шацьких озерах: які ціни та куди піти
24tv
2025-07-09T10:00:10Z
"Голубе озеро" подалі від бойових дій: чому туристи називають його "українськими Гаваями"
Telegraf
2025-07-09T09:57:07Z
Гороскоп Таро на завтра 10 липня: Овнам - посилено просити, Тельцям - визначатися
GlavRed
2025-07-09T09:51:02Z
Газети, фольга та не лише: як рятувалися від спеки в СРСР
Telegraf
2025-07-09T09:45:43Z
Сосиска в лаваші за 10 хвилин: рецепт, що виручить у потрібний момент
24tv
2025-07-09T09:36:41Z
Сезон вишень у розпалі: готуємо французьке клафуті вдома
Gazeta UA
2025-07-09T09:36:16Z
Ці 3 речі на кухні проганяють добробут і гроші: ви й не здогадувалися
24tv
2025-07-09T09:27:11Z
На Волині вантажний поїзд збив авто, є загиблий
TSN
2025-07-09T10:18:51Z
В Індії обвалився міст разом з автівками: багато загиблих
TSN
2025-07-09T10:18:41Z
На Берегівщині дві зловмисниці організували спробу нелегального перетину кордону для п’ятьох ухилянтів
Украина Криминальная
2025-07-09T10:15:01Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T10:12:10Z
Судитимуть житомирянку, яка сприяла незаконному в’їзду в Україну 10 громадянам Ірану
Украина Криминальная
2025-07-09T10:03:42Z
Негода у Словаччині: Буревій зірвав дахи та повалив дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T10:00:46Z
СБУ затримала китайських шпигунів, які хотіли викрасти технологію українських ракет "Нептун"
24tv
2025-07-09T09:51:56Z
На Харківщині судитимуть шахрая, який за $20 тисяч «продавав» посаду в ДБР
Украина Криминальная
2025-07-09T09:42:00Z
У Марселі понад 110 осіб постраждали внаслідок масштабної лісової пожежі — Reuters
ZN UA
2025-07-09T09:37:36Z
Дебютував оновлений суперник Hummer EV від Rivian
AutoCentre
2025-07-09T10:04:16Z
Нові Rivian Gen 2 Quad R1T та R1S — знову чотири мотори і «танковий розворот»
ITC
2025-07-09T10:01:01Z
Для бруду та льоду: Ford анонсував повнопривідний фургон E-Transit Custom
ЗаРулем
2025-07-09T10:00:01Z
У Європі дебютував електричний кросовер Kia EV5
AutoGeek
2025-07-09T09:27:55Z
Mitsuoka представила ретрохетч Viewt Royal Edition
AutoCentre
2025-07-09T09:04:57Z
Ретро-спорткар від AC розганяється як гіперкар, але коштує як Ferrari
Топ Жир
2025-07-09T09:03:36Z
Castrol ON – перший, доступний у світі, післяпродажний продукт Castrol для електромобілів
AutoGeek
2025-07-09T08:27:09Z
Українцям запропонували найдешевший кросовер Mazda за ще вигіднішими цінами
ЗаРулем
2025-07-09T07:54:30Z
Tesla Robotaxi пронеслося на повній швидкості крізь зливу ствовривши небезпеку для інших
24tv
2025-07-09T07:33:14Z
Ми створюємо — вони копіюють: бренд Sister’s Aroma про російські фейки
TSN
2025-07-09T10:18:48Z
Нова Зеландія готується воскресити гігантського птаха, що зник сотні років тому
TSN
2025-07-09T10:18:41Z
Новий метод TapTrap дозволяє зламати Android без дозволів
InternetUA
2025-07-09T10:15:39Z
Helldivers 2 стане складнішою, оскільки цього просили самі гравці
24tv
2025-07-09T10:15:32Z
Вчені вирощують водорості в умовах, подібних до марсіанських
Portaltele
2025-07-09T10:04:09Z
Bethesda працює над кількома іграми у всесвіті Fallout, включаючи ту, яку "хочуть усі"
24tv
2025-07-09T09:57:29Z
Планети Сонячної системи були створені не так, як ми думали: метеорит кидає виклик теорії
Фокус
2025-07-09T09:42:39Z
Ілон Маск так "покращив" свій ШІ Grok, що той тепер поширює антисемітські заяви
24tv
2025-07-09T09:36:42Z
Ремастер The Last of Us Part 2 отримав новий режим, що дозволяє пройти гру як ніколи раніше
24tv
2025-07-09T09:36:31Z
Зірковий тренер назвав умову, за якої Дюбуа може здолати Усика
24tv
2025-07-09T10:12:32Z
Кекчю захотів у Бешикташ
Football.ua
2025-07-09T10:10:25Z
Гравець «Динамо» публічно освідчився в коханні амбасадорці «Шахтаря»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T10:09:32Z
Челсі заробив вже 110 млн за виступи на КЧС
Football.ua
2025-07-09T09:57:14Z
Янаков: Вирішальним був фактор головного тренера Епіцентра
Football.ua
2025-07-09T09:48:14Z
GGBET став офіційним cпонсором бою Усик – Дюбуа ІІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T09:42:33Z
Напередодні півфіналу Клубного чемпіонату світу: історія матчів між ПСЖ та Реалом
24tv
2025-07-09T09:42:20Z
Майнц підсилився черговим японським опорником
Football.ua
2025-07-09T09:37:03Z
Чуамені: Матч з ПСЖ буде складний, але у Реала є якість, щоб його виграти
Football.ua
2025-07-09T09:25:40Z