MY.UAНовини
Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі
Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі

Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі

Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі

За даними НСЗУ, за перші шість місяців 2023 року близько 20 тисяч українців втратили зір або зазнали серйозних порушень зору через наслідки війни. За неофіційними оцінками, в Україні проживає від 70 до 300 тисяч людей із порушеннями зору. Попри це в країні відчувається значна нестача фахівців, які могли б надати першу психологічну та практичну допомогу людям, що втратили зір. Водночас дедалі більше громадських організацій активно працюють у цьому напрямі, навчаючи медичних працівників і фахівців, як взаємодіяти з пацієнтами з порушеннями зору.

Євгеній Свєт — досвідчений тифлопедагог, один із провідних українських фахівців із орієнтування в просторі та мобільності, а також спеціаліст у сфері створення безбар’єрного середовища. Безпосередньо працює з людьми з порушеннями зору й проводить навчання за напрямами реабілітаційних методик і різних питань безбар’єрного середовища.

— Пане Євгенію, наскільки важливим є перший контакт для підготовки медичних працівників саме в питанні комунікації з пацієнтами, які втратили зір?

— Перший контакт — це основа. Людина, яка втратила зір, часто не розуміє, що робити далі, як жити. Ця травма для багатьох руйнує весь попередній життєвий уклад. Втрата зору або його серйозне порушення — одне з найскладніших випробувань у разі набуття інвалідності. Саме тому перші комунікації мають вирішальне значення. Вони залежать насамперед від рідних, близьких, оточення та, безперечно, фахівців, які починають працювати з людиною.

Зараз я є тренером проєкту «Перший контакт з людиною, яка втратила зір», який реалізує ГО «Центр соціально-інклюзивного партнерства» спільно з ГО «Невідкладний стан» за підтримки ПРООН в Україні та уряду Японії. Вважаю, що назва проєкту геніальна — «Перший контакт». Як ми почнемо цей контакт, так і формуватиметься подальше життя людини після втрати зору.

— В чому полягає важливість проєкту й чому, на вашу думку, такі проєкти потрібно масштабувати на всю країну?

— Ми розділяємо медичну допомогу та реабілітацію. В умовах, коли заклад охорони здоров’я є першим місцем контакту для людини з втратою зору, особливо внаслідок війни, медичні працівники мають володіти ключовими компетенціями. Ідеально, якщо ці знання постійно поглиблюються.

Освітні проєкти та семінари, безперечно, необхідні. Проблема в тому, що зараз ці заняття занадто короткі. Потрібно більше часу для вивчення, щоби знання були ґрунтовними. Важливо впроваджувати програми на рівні навчальних закладів.

— Якщо говорити вже про практикуючих медиків, скільки потрібно годин? Скільки потрібно занять для того, щоб медичний працівник опанував повною мірою компетенції взаємодії з незрячою людиною, і які це мають бути компетенції?

— Спершу слід розділити напрями. Медична допомога включає фізичне втручання після травм. Але реабілітація людини з порушенням зору — це не лише питання медицини. Основний акцент має бути на розвитку навичок адаптації до нових умов життя. Люди з порушенням зору можуть опанувати всі ті самі навички, що й люди зі стовідсотковим зором. Це факт.

Медичні працівники мають розуміти, що реабілітація — це партнерський процес між фахівцем і пацієнтом. Якщо ставлення «лікар—пацієнт» не зміниться на партнерське, то реабілітації не буде. Крім того, потрібна співпраця з психологами. Людина з втратою зору часто потребує психологічної підтримки, навіть якщо демонструє впевненість і гіперактивність. Завищена самооцінка чи надмірна активність можуть бути ознаками травми. І якщо психолог не «впіймає» цю проблему, то людина може просто «згоріти», що призведе до фатальних наслідків.

Часом мене просто починає трусити, коли бачу ставлення до хворого. Можливо, тому, що я не є медиком. Один з моїх клієнтів — ветеран, який втратив зір і мав також інші комбіновані порушення. Я до кінця не розумів, чи працюватиму з ним. Вирішальним для мене стало знайомство з цим ветераном. Це було рік тому. Відбувся так званий медичний консиліум. Багато людей у білих халатах сіли кружечком, завели цього хлопця, посадили й почали про нього говорити. Навіть не збираючись йому щось пояснювати. Він незрячий, йому треба повідомити, що він перебуває в кімнаті, тут є люди-фахівці. Людина має право отримати інформацію. Після обговорення його знову підхопили й просто повели, нічого не пояснюючи. Наче він — не жива людина, а якийсь манекен. Тут я вже втрутився. Я був дуже злий. І власне в той момент і вирішив, що з ним працюватиму.

Перше, що я зробив, — показав, як правильно супроводжувати таких пацієнтів. Коли людина втрачає зір, вона не знає, що робити далі, не має елементарної інформації.

Людина має розуміти: її фізичний стан змінився, але якщо ми виконуватимемо певний порядок дій, то вона зможе адаптуватися. Дуже важливим учасником першого контакту є людина, яка теж втратила зір, має такі самі порушення. Таких людей потрібно допускати на перших етапах реабілітації. Те, що скаже фахівець, не сприйматиметься так, як те, що скаже людина з таким самим досвідом. Найпростіше — дати смартфон і показати, що він доступний. Люди дуже оживають, коли розуміють, що їм це до снаги.

— Коли має починатися робота з навчання орієнтуванню та переміщенню в просторі? Ще на етапі лікування, коли людина перебуває в медичному закладі? Й чи повинні медики знати базові правила супроводу?

— Реабілітація починається тоді, коли людина до неї готова. Готовність визначає фахівець. Але важливо не припуститися помилок, як це іноді трапляється. Наприклад, некоректними коментарями лікарі можуть ненавмисно формувати блоки в пацієнта. Орієнтування в просторі — це безперервний процес, який потрібно розпочинати поступово.

В Україні майже немає фахівців із орієнтування та мобільності незрячих, навіть спеціальності такої на сьогодні в нас немає. У світі таких спеціалістів готують щонайменше рік. Головне — навчити людину користуватися наявними орієнтирами за допомогою інших органів чуття. Донести до пацієнта, що з втратою зору майже всі можливості зберігаються. Знов увімкнути в нього просторові уявлення й просторове мислення. Переконати, що орієнтири залишаються, й навчити того, що ми їх просто інакше сприймаємо. Немає зору — потрібно розвивати інші органи чуття, які стають компенсаторними. Насамперед це дотик, дотикове сприйняття, слух, нюх. І, безперечно, пам’ять, мислення, увага тощо.

— Ще одне важливе питання — безбар’єрність. Людина повертається з лікарні додому. В неї буде потреба звернутися до того чи того закладу по різні послуги. Де в її маршруті може виникнути найбільше труднощів? Які об’єкти в Україні є найбільш бар’єрними?

— Доступність визначається такими умовами: фізичною можливістю пересуватися, безпекою під час пересування, доступом до інформації та наявністю систем навігації.

У нас із можливістю та безпекою дуже великі проблеми. Дуже гострою є проблема вуличної пішохідної мережі. Наші тротуари та вулиці тотально небезпечні. Причому ми не беремо конкретного міста. В Україні ситуація однакова. Візьміть тротуар біля свого будинку, порахуйте кількість ям, змін висоти — й уже зрозумієте масштаб проблеми.

Простір можна оцінювати також за наявністю обмежувачів руху транспорту. Будь-які стовпці чи півкулі, все, що є на тротуарі, — це бар’єр.

Далі — відсутність систем орієнтирів. Великий простір стає незрозумілим для незрячої людини. Адже орієнтування в просторі — це просторові уявлення, просторове мислення й, безперечно, робота з різними типами орієнтирів. У нашому випадку це аудіо- або тактильні показники. Водночас ті самі тактильні смуги або тактильна плитка, як її називають, у 95% випадків — марно витрачені кошти. Тобто тактильної плитки, багатьох тактильних орієнтирів, які працюють для користувача, майже немає.

Важливими є також транспортні системи та системи інформування. Людина має знати, який транспорт приїхав, куди він їде і як до нього дістатися. І це насправді квест, який потребує впровадження нормативів і рішень.

Далі — отримання інформації та послуг. У нас дуже толерантні люди, які допомагають. Внаслідок війни різко змінилося ставлення до людей з інвалідністю. Але коли людина потрапляє на громадський об’єкт, вона не розуміє, як і куди їй рухатися й отримати послуги. Часто сам персонал не розуміє, як надавати ці послуги, адже не знає, як працювати з людьми, які мають порушення зору.

Щодо безбар’єрності є багато стереотипів. Технічні рішення, такі як тактильні смуги чи озвучування світлофорів, важливі, але насправді реабілітація становить 55% успіху. Реабілітована людина зможе подолати більшість бар’єрів навіть за мінімальної адаптації середовища.

— Як родичі можуть допомогти людині з порушенням зору?

— Реабілітація клієнта починається з реабілітації його рідних. Родина має розуміти, як правильно взаємодіяти з людиною, яка втратила зір, і підтримувати її в процесі адаптації. Це — ключ до успішної інтеграції в суспільство.

Реабілітація людей, які втратили зір, є багатовимірним процесом, що вимагає злагодженої роботи медичних працівників, реабілітологів, психологів, родичів і суспільства загалом. Інклюзивність і доступність мають бути інтегровані в усі аспекти життя, аби кожна людина мала рівні можливості для адаптації та розвитку.

Лише спільними зусиллями можна побудувати суспільство, де кожен відчуватиме підтримку та розуміння.

— Ідеальна безбар’єрність: якою вона має бути й чи існує в Україні?

— Ідеальність — це поняття суб’єктивне, й у безбар’єрності його не може бути. Головне в цьому питанні — людська свідомість. Водночас для людини з порушенням зору доступність починається з реабілітації. Людина має навчитись, як орієнтуватися та пересуватися самостійно.

Можна витратити мільйони на створення безбар’єрного середовища, та якщо людина не адаптована до нового способу життя, ці кошти будуть витрачені марно. Наприклад, є пішохідний шлях від стації метро «Вокзальна» до залізничного вокзалу в Києві — це близько 300 метрів. Чи може незряча людина подолати цей маршрут без спеціальних елементів навігації? Може, якщо пройде навчання, яке займає близько години.

Однак якщо на цьому маршруті буде прокладено тактильну смугу, це значно полегшить пересування. Та чи потрібні ці смуги скрізь? Однозначно ні. Тактильна смуга — не основний критерій безбар’єрності. Для людей із порушенням зору важливіше, щоб пішохідні переходи були обладнані тактильною плиткою та звуковими сигналами на світлофорах. Із травня 2025 року в Україні буде впроваджено державний стандарт, який регулюватиме оснащення такими пристроями.

— Як щодо приміщень? Чи простіше з ними?

— У приміщеннях усе значно простіше, якщо виконавці розуміють, як це має працювати. Доступна вхідна група — це ключове: пандус, зручні сходи або взагалі вхід в нуль. Для незрячої людини важливими є інформаційні орієнтири, що вказують на вхід. Усередині приміщення має бути навчений персонал, який допоможе зорієнтуватися або супроводить людину.

Чи потрібна тактильна навігація в маленьких приміщеннях, таких як кав’ярні чи банки? У більшості випадків — ні, бо вона там не працює. Наприклад, килимок перед дверима може слугувати тактильним орієнтиром, якщо він надійно закріплений і не становить загрози травмування. Натомість у великих просторах — на станціях метро, автовокзалах чи в аеропортах — тактильна навігація необхідна.

Колись найкращий приклад тактильної навігації в Україні був у терміналі «Д» аеропорту «Бориспіль». Усі тактильні шляхи там вели до ліфтів та адміністративної стійки, де людина могла отримати необхідну інформацію. На жаль, ця система нині не працює.

— Чи часто трапляється безбар’єрність «для галочки»?

— На жаль, дуже часто. У нас є «плиткоманія» — укладають тактильну плитку де завгодно, не зважаючи на те, чи є вона функціональною. Або «табличкоманія» — встановлюють таблички зі шрифтом Брайля, не перевіряючи, чи правильно на них щось написано. І ще «пандусоманія» — це пандуси, які неможливо використовувати.

Наприклад, у великому закладі фастфуду встановили багато тактильної плитки, але там вона не працює. Людина не може її використовувати через великий потік відвідувачів. Окрім того, плитка не відповідає нормам. Часто бізнес робить щось «для галочки», щоб уникнути штрафів, а не для реальної користі. У підсумку безбар’єрність стає формальністю, особливо для людей із порушенням зору.

— Які поради ви дасте людям, що втратили зір? Із чого починати?

— Починати слід із реабілітації! Людина має отримати чіткі алгоритми самостійної діяльності. У Вінниці працює центр «Поділля», в Києві — «Трініті Хаб», у Львові — Unbroken. Також можна звернутися до громадських організацій, таких як Національна Асамблея людей з інвалідністю України, «Генерація успішної дії», «Сучасний погляд».

І головне — зрозуміти, що немає нічого неможливого. Змінився лише спосіб реалізації ваших можливостей. Людина, яка втратила зір, може зберегти 100% своїх можливостей, а інколи навіть збільшити їх завдяки компенсаторним процесам і грамотній реабілітації. Це шлях до нових можливостей і повноцінного життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Будинок кіно та Спілка кінематографістів України презентували нову айдентику
Детектор М
2024-12-22T23:16:41Z
Зірка жіночого футболу підкорила серце фанатів у святковому образі – фото палкої білявки
24tv
2024-12-22T22:00:18Z
5 чудових мультфільмів 2024, які вже можна подивитися онлайн
24tv
2024-12-22T22:00:04Z
"Інтим, діалог і...": холостяк Саша Терен відповів, які є 5 важливих речей у стосунках
Знай
2024-12-22T20:51:54Z
«Поромник». Особлива прем'єра у театрі імені Лесі Українки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T20:45:14Z
Брітні Спірс бореться із "сильним сумом": що засмутило зірку
GlavRed
2024-12-22T20:27:45Z
Новий бойовик у стилі ‘Міцного горішка’
360ua.news
2024-12-22T19:30:16Z
20 пісень рідною мовою про Різдво та Новий рік. Український святковий плей-лист
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T18:48:45Z
Макс Барських знайшов заміну Наді Дорофєєвій
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T17:57:22Z
Трамп має намір призначити мільярдера Стівена Файнберга заступником міністра оборони США
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T02:46:09Z
Хто стане наступним канцлером Німеччини? Німці висловили думку
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T02:21:36Z
Спецпризначенці показали документи ліквідованих солдатів КНДР: за кого їх видає Росія
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T02:09:58Z
Навіть Путін визнав це: у Росії набирає обертів проблема, яка може загостритись у 2025 році
24tv
2024-12-23T01:42:58Z
Американські ЗМІ назвали Маска «тіньовим президентом» США
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T00:42:45Z
Російська пропаганда лякає «потужним ударом» - у ЦПД звернулись до українців
УкраинФорм
2024-12-23T00:36:58Z
"У нас немає таких засобів ППО": експерт про загрозу удару РФ ракетою "Орешник"
GlavRed
2024-12-23T00:27:03Z
"Ширша, ніж ми уявляємо": Мелоні попередила Європу про велику загрозу від Росії
Хвиля
2024-12-23T00:15:46Z
Війна, день 1033. Трамп заявив, що путін чекає на зустріч із ним, щоб покласти край війні в Україні
Football.ua
2024-12-22T23:01:53Z
Різдвяний Святвечір: заборони та народні прикмети
ZN UA
2024-12-23T02:34:44Z
Почнуться проблеми зі здоров'ям: що не можна брати в руки 23 грудня - прикмети
GlavRed
2024-12-23T02:15:14Z
Секретні дрони США Phoenix Ghost у війні України з РФ: скільки вони коштують
ZN UA
2024-12-23T02:12:35Z
До Українського легіону в Польщі подали понад тисячу заяв - посол
УкраинФорм
2024-12-23T01:30:05Z
В Албанії заборонять TikTok через вбивство 14-річного підлітка, який мав конфлікт у соцмережах
24tv
2024-12-23T01:00:22Z
Сочельник: красивые праздничные колядки
ZN UA
2024-12-23T00:33:53Z
Рождество Христово: поздравления с праздником в стихах
ZN UA
2024-12-23T00:03:05Z
23 грудня 2024 року: мученика Феодула — що сьогодні не можна робити
Фокус
2024-12-22T23:30:47Z
До Українського легіону в Польщі надійшло понад 1000 заяв
TSN
2024-12-22T22:21:49Z
У так званій «ЛНР» працівникам підприємств і податківцям майже 10 років боргують зарплату
УкраинФорм
2024-12-23T02:39:27Z
Отримали команду зверху: окупанти активно взялися за українську молодь на Херсонщині
24tv
2024-12-23T02:27:38Z
Росія захопила село на Донеччині, ЗСУ відновили позиції на Запоріжжі: огляд і карти ISW
24tv
2024-12-23T01:21:42Z
Аварія з танкерами РФ в Керченській протоці: у соцмережах показали наслідки
УкраинФорм
2024-12-23T00:31:29Z
Ракам треба додати умиротворення, а Скоропіонам - подивитися в лице страхам: гороскоп за картами Таро на 23 грудня 2024 року
TSN
2024-12-23T00:18:32Z
Їхали на баггі та самокатах: "Азов" відбив масовий штурм путінських неандертальців
Хвиля
2024-12-22T23:21:41Z
"Велика Новосілка продовжує сипатися": журналіст про загрозливу ситуацію на межі Донеччини і Запоріжжя
TSN
2024-12-22T22:06:22Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 грудня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T22:00:25Z
Ситуація не є екстраординарною, – Сили оборони Півдня про спробу штурму росіян на Херсонщині
24tv
2024-12-22T20:12:17Z
Кого полюбляють енергетичні вампіри: знаки зодіаку, які страждають найбільше
GlavRed
2024-12-23T01:36:26Z
Краще, ніж будь-який салат: смачні кульки “Рафаелло” з крабових паличок - рецепт
GlavRed
2024-12-23T01:27:13Z
Головоломка для тих, у кого чудовий зір: знайдіть курку серед качок за 7 секунд
GlavRed
2024-12-23T00:27:22Z
З різними начинками: шеф-кухар розкрила простий рецепт святкових пампушок
Политека
2024-12-22T23:30:08Z
Соковита і смачна: готуємо домашню ковбасу на Різдво
24tv
2024-12-22T23:06:30Z
Чому не можна замітати ввечері: несподівана відповідь
24tv
2024-12-22T22:21:07Z
Чи впевнені ви у коханні: протестуйте себе і дізнайтеся, що впливає на ваші стосунки
TSN
2024-12-22T22:18:31Z
Рецепт, якому 150 років: як замаринувати оселедець, кращий за магазинний
24tv
2024-12-22T22:00:52Z
Смачна закуска зі шпротами за 10 хвилин: рецепт бюджетної страви на Новий рік
GlavRed
2024-12-22T20:27:00Z
У Бразилії розбився пасажирський літак, є загиблі
УкраинФорм
2024-12-23T01:09:16Z
Теракт у Німеччині: підозрюваному лікарю висунуто низку обвинувачень
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T00:27:53Z
У Мозамбіку тропічний циклон Чідо забрав життя 94 людей
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T23:12:00Z
Напад леопарда в Одеському зоопарку: що кажуть у поліції
24tv
2024-12-22T23:09:58Z
На Харківщині у пожежі загинули двоє літніх людей
Украина Криминальная
2024-12-22T22:57:32Z
У Бразилії розбився пасажирський літак: ніхто не вижив
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T22:27:39Z
Фейкове авто з-за кордону: як аферисти ошукали довірливого чоловіка
InternetUA
2024-12-22T22:01:25Z
Житель Буковини пішов у СЗЧ на цілий рік: суд ухвалив суворе покарання
TSN
2024-12-22T21:36:19Z
Аварія із 13-ма потерпілими на Прикарпатті: поліція назвала винуватця
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T21:09:50Z
Люди на Землі стали повільніше старіти – ВООЗ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T01:30:37Z
Ліквідація МСЕК: чию інвалідність перевірять після 1 січня
Украина Криминальная
2024-12-23T00:36:21Z
Як вивести жирні плями з одягу: золоте правило, яке врятує будь-яку річ
24tv
2024-12-22T21:39:28Z
Медичні послуги в Україні стануть платними з 1 січня: у яких випадках доведеться розщедритися
Хвиля
2024-12-22T20:45:42Z
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних
ZN UA
2024-12-22T20:15:42Z
Годиться до будь-якого свята: зебра – ефективний трюк проти похмілля
24tv
2024-12-22T20:12:54Z
Процедури без направлення у медзакладах будуть платними: коли набирає чинності нововведення
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T19:48:28Z
Верховна Рада ухвалила закон про автоматичну передачу медичних даних до Реєстру "Оберіг"
24tv
2024-12-22T18:18:44Z
В Україні ліквідують МСЕК: чию інвалідність перевірять після 1 січня
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T18:15:19Z
Ідеальний кросовер для нічної риболовлі
360ua.news
2024-12-22T19:09:55Z
Раритетний Mercedes 600 Landaulet 1974 року виставлено на продаж
360ua.news
2024-12-22T18:36:32Z
Експерт назвав запах в автомобілі, який ні в якому разі не можна ігнорувати
24tv
2024-12-22T15:15:55Z
Поширена помилка загрожує українцям штрафом: поліцейські ретельно відстежують
Политека
2024-12-22T14:01:00Z
Історичний Автоклуб України розкрив цікаві факти
AutoCentre
2024-12-22T13:40:08Z
Suzuki створили оригінальний і недорогий кросовер для риболовлі
Фокус
2024-12-22T11:27:31Z
Чи можна виграти в онлайн казино автомобіль?
Топ Жир
2024-12-22T11:24:39Z
Suzuki показала кросовер для шанувальників нічної риболовлі
AutoCentre
2024-12-22T08:15:24Z
Епоха "богданчиків" нарешті закінчиться? В Україні презентували сучасний електроавтобус
Знай
2024-12-21T21:51:02Z
Від 400 до 2500 гривень: коли українці отримають гроші за програмою "Національний кешбек"
Хвиля
2024-12-23T02:45:44Z
ПриватБанк шокував клієнта звинуваченням у "фінансуванні тероризму": заблокували усі операції
Хвиля
2024-12-23T02:15:22Z
Японія звернеться до Google з вимогою припинити порушення антимонопольного законодавства - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-23T02:12:03Z
Як захистити квартиру від відключень світла: експерти розповіли, як правильно підключити резервне харчування
Политека
2024-12-23T02:03:01Z
Напередодні Різдва в Європі рекордно підскочили ціни на популярний продукт
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T02:00:27Z
Атаки на енергетику: у NYT оцінили, як Україна забезпечить електропостачання взимку
Хвиля
2024-12-23T01:15:12Z
Акціонери вимагають відшкодування збитків від колишніх та чинних керівників Intel
InternetUA
2024-12-23T01:01:16Z
Вартість оливкової олії у світі різко впала
ГЛАВКОМ NET
2024-12-23T01:00:27Z
Скільки заробляють директори українських аеропортів під час повномасштабної війни: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T23:42:14Z
АСЖУ назвала Харлан найвидатнішою атлеткою України
УкраинФорм
2024-12-23T02:30:02Z
В Аталанти 11 перемог поспіль у Серії А
Football.ua
2024-12-22T22:36:03Z
Ювентус не без проблем обіграв Монцу
Football.ua
2024-12-22T22:01:58Z
Реал Мадрид — Севілья 4:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2024-12-22T21:22:06Z
Усик зустрівся в Ер-Ріяді з українськими військовими, які підтримували його під час бою з Ф'юрі
24tv
2024-12-22T21:15:38Z
Постекоглу: Ліверпуль був занадто сильний для Тоттенгема
Football.ua
2024-12-22T21:00:09Z
Евандер Холіфілд відреагував на перемогу Усика в реванші з Ф'юрі
TSN
2024-12-22T20:48:40Z
Костюк та сестри Кіченок розпочнуть тенісний сезон-2025 в австралійському Брісбені
УкраинФорм
2024-12-22T20:36:38Z
Слот: Найкраща гра Ліверпуля на виїзді
Football.ua
2024-12-22T20:31:41Z
Смачні тарталетки на Новий рік: простий рецепт, який здивує усіх
GlavRed
2024-12-23T02:33:32Z
Apple готує оновлення iOS 18.2.1 для iPhone
InternetUA
2024-12-23T02:01:03Z
Хакери з КНДР цьогоріч вкрали криптовалюти на $1,34 мільярда
InternetUA
2024-12-23T00:03:56Z
Розкрито характеристики Samsung Galaxy S25 Slim із телеоб’єктивом
InternetUA
2024-12-22T21:57:58Z
Доба на Землі стає довшою: вчені дослідили вплив планети на цей процес
TSN
2024-12-22T21:36:30Z
У Steam вийшов симулятор міні-гольфу, але насправді це гра про спілкування з позаземним розумом
InternetUA
2024-12-22T20:58:40Z
Як прискорити роботу телефону: програмісти розкрили секретні лайфхаки
Политека
2024-12-22T20:42:03Z
Темна енергія — ілюзія? Нові відкриття про розширення Всесвіту
360ua.news
2024-12-22T20:18:00Z
Штучний інтелект намалював свій автопортрет: як він себе бачить
24tv
2024-12-22T20:09:45Z