MY.UAНовини
Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі
Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі

Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі

Перший контакт із людиною, яка втратила зір: що мають знати лікарі

За даними НСЗУ, за перші шість місяців 2023 року близько 20 тисяч українців втратили зір або зазнали серйозних порушень зору через наслідки війни. За неофіційними оцінками, в Україні проживає від 70 до 300 тисяч людей із порушеннями зору. Попри це в країні відчувається значна нестача фахівців, які могли б надати першу психологічну та практичну допомогу людям, що втратили зір. Водночас дедалі більше громадських організацій активно працюють у цьому напрямі, навчаючи медичних працівників і фахівців, як взаємодіяти з пацієнтами з порушеннями зору.

Євгеній Свєт — досвідчений тифлопедагог, один із провідних українських фахівців із орієнтування в просторі та мобільності, а також спеціаліст у сфері створення безбар’єрного середовища. Безпосередньо працює з людьми з порушеннями зору й проводить навчання за напрямами реабілітаційних методик і різних питань безбар’єрного середовища.

— Пане Євгенію, наскільки важливим є перший контакт для підготовки медичних працівників саме в питанні комунікації з пацієнтами, які втратили зір?

— Перший контакт — це основа. Людина, яка втратила зір, часто не розуміє, що робити далі, як жити. Ця травма для багатьох руйнує весь попередній життєвий уклад. Втрата зору або його серйозне порушення — одне з найскладніших випробувань у разі набуття інвалідності. Саме тому перші комунікації мають вирішальне значення. Вони залежать насамперед від рідних, близьких, оточення та, безперечно, фахівців, які починають працювати з людиною.

Зараз я є тренером проєкту «Перший контакт з людиною, яка втратила зір», який реалізує ГО «Центр соціально-інклюзивного партнерства» спільно з ГО «Невідкладний стан» за підтримки ПРООН в Україні та уряду Японії. Вважаю, що назва проєкту геніальна — «Перший контакт». Як ми почнемо цей контакт, так і формуватиметься подальше життя людини після втрати зору.

— В чому полягає важливість проєкту й чому, на вашу думку, такі проєкти потрібно масштабувати на всю країну?

— Ми розділяємо медичну допомогу та реабілітацію. В умовах, коли заклад охорони здоров’я є першим місцем контакту для людини з втратою зору, особливо внаслідок війни, медичні працівники мають володіти ключовими компетенціями. Ідеально, якщо ці знання постійно поглиблюються.

Освітні проєкти та семінари, безперечно, необхідні. Проблема в тому, що зараз ці заняття занадто короткі. Потрібно більше часу для вивчення, щоби знання були ґрунтовними. Важливо впроваджувати програми на рівні навчальних закладів.

— Якщо говорити вже про практикуючих медиків, скільки потрібно годин? Скільки потрібно занять для того, щоб медичний працівник опанував повною мірою компетенції взаємодії з незрячою людиною, і які це мають бути компетенції?

— Спершу слід розділити напрями. Медична допомога включає фізичне втручання після травм. Але реабілітація людини з порушенням зору — це не лише питання медицини. Основний акцент має бути на розвитку навичок адаптації до нових умов життя. Люди з порушенням зору можуть опанувати всі ті самі навички, що й люди зі стовідсотковим зором. Це факт.

Медичні працівники мають розуміти, що реабілітація — це партнерський процес між фахівцем і пацієнтом. Якщо ставлення «лікар—пацієнт» не зміниться на партнерське, то реабілітації не буде. Крім того, потрібна співпраця з психологами. Людина з втратою зору часто потребує психологічної підтримки, навіть якщо демонструє впевненість і гіперактивність. Завищена самооцінка чи надмірна активність можуть бути ознаками травми. І якщо психолог не «впіймає» цю проблему, то людина може просто «згоріти», що призведе до фатальних наслідків.

Часом мене просто починає трусити, коли бачу ставлення до хворого. Можливо, тому, що я не є медиком. Один з моїх клієнтів — ветеран, який втратив зір і мав також інші комбіновані порушення. Я до кінця не розумів, чи працюватиму з ним. Вирішальним для мене стало знайомство з цим ветераном. Це було рік тому. Відбувся так званий медичний консиліум. Багато людей у білих халатах сіли кружечком, завели цього хлопця, посадили й почали про нього говорити. Навіть не збираючись йому щось пояснювати. Він незрячий, йому треба повідомити, що він перебуває в кімнаті, тут є люди-фахівці. Людина має право отримати інформацію. Після обговорення його знову підхопили й просто повели, нічого не пояснюючи. Наче він — не жива людина, а якийсь манекен. Тут я вже втрутився. Я був дуже злий. І власне в той момент і вирішив, що з ним працюватиму.

Перше, що я зробив, — показав, як правильно супроводжувати таких пацієнтів. Коли людина втрачає зір, вона не знає, що робити далі, не має елементарної інформації.

Людина має розуміти: її фізичний стан змінився, але якщо ми виконуватимемо певний порядок дій, то вона зможе адаптуватися. Дуже важливим учасником першого контакту є людина, яка теж втратила зір, має такі самі порушення. Таких людей потрібно допускати на перших етапах реабілітації. Те, що скаже фахівець, не сприйматиметься так, як те, що скаже людина з таким самим досвідом. Найпростіше — дати смартфон і показати, що він доступний. Люди дуже оживають, коли розуміють, що їм це до снаги.

— Коли має починатися робота з навчання орієнтуванню та переміщенню в просторі? Ще на етапі лікування, коли людина перебуває в медичному закладі? Й чи повинні медики знати базові правила супроводу?

— Реабілітація починається тоді, коли людина до неї готова. Готовність визначає фахівець. Але важливо не припуститися помилок, як це іноді трапляється. Наприклад, некоректними коментарями лікарі можуть ненавмисно формувати блоки в пацієнта. Орієнтування в просторі — це безперервний процес, який потрібно розпочинати поступово.

В Україні майже немає фахівців із орієнтування та мобільності незрячих, навіть спеціальності такої на сьогодні в нас немає. У світі таких спеціалістів готують щонайменше рік. Головне — навчити людину користуватися наявними орієнтирами за допомогою інших органів чуття. Донести до пацієнта, що з втратою зору майже всі можливості зберігаються. Знов увімкнути в нього просторові уявлення й просторове мислення. Переконати, що орієнтири залишаються, й навчити того, що ми їх просто інакше сприймаємо. Немає зору — потрібно розвивати інші органи чуття, які стають компенсаторними. Насамперед це дотик, дотикове сприйняття, слух, нюх. І, безперечно, пам’ять, мислення, увага тощо.

— Ще одне важливе питання — безбар’єрність. Людина повертається з лікарні додому. В неї буде потреба звернутися до того чи того закладу по різні послуги. Де в її маршруті може виникнути найбільше труднощів? Які об’єкти в Україні є найбільш бар’єрними?

— Доступність визначається такими умовами: фізичною можливістю пересуватися, безпекою під час пересування, доступом до інформації та наявністю систем навігації.

У нас із можливістю та безпекою дуже великі проблеми. Дуже гострою є проблема вуличної пішохідної мережі. Наші тротуари та вулиці тотально небезпечні. Причому ми не беремо конкретного міста. В Україні ситуація однакова. Візьміть тротуар біля свого будинку, порахуйте кількість ям, змін висоти — й уже зрозумієте масштаб проблеми.

Простір можна оцінювати також за наявністю обмежувачів руху транспорту. Будь-які стовпці чи півкулі, все, що є на тротуарі, — це бар’єр.

Далі — відсутність систем орієнтирів. Великий простір стає незрозумілим для незрячої людини. Адже орієнтування в просторі — це просторові уявлення, просторове мислення й, безперечно, робота з різними типами орієнтирів. У нашому випадку це аудіо- або тактильні показники. Водночас ті самі тактильні смуги або тактильна плитка, як її називають, у 95% випадків — марно витрачені кошти. Тобто тактильної плитки, багатьох тактильних орієнтирів, які працюють для користувача, майже немає.

Важливими є також транспортні системи та системи інформування. Людина має знати, який транспорт приїхав, куди він їде і як до нього дістатися. І це насправді квест, який потребує впровадження нормативів і рішень.

Далі — отримання інформації та послуг. У нас дуже толерантні люди, які допомагають. Внаслідок війни різко змінилося ставлення до людей з інвалідністю. Але коли людина потрапляє на громадський об’єкт, вона не розуміє, як і куди їй рухатися й отримати послуги. Часто сам персонал не розуміє, як надавати ці послуги, адже не знає, як працювати з людьми, які мають порушення зору.

Щодо безбар’єрності є багато стереотипів. Технічні рішення, такі як тактильні смуги чи озвучування світлофорів, важливі, але насправді реабілітація становить 55% успіху. Реабілітована людина зможе подолати більшість бар’єрів навіть за мінімальної адаптації середовища.

— Як родичі можуть допомогти людині з порушенням зору?

— Реабілітація клієнта починається з реабілітації його рідних. Родина має розуміти, як правильно взаємодіяти з людиною, яка втратила зір, і підтримувати її в процесі адаптації. Це — ключ до успішної інтеграції в суспільство.

Реабілітація людей, які втратили зір, є багатовимірним процесом, що вимагає злагодженої роботи медичних працівників, реабілітологів, психологів, родичів і суспільства загалом. Інклюзивність і доступність мають бути інтегровані в усі аспекти життя, аби кожна людина мала рівні можливості для адаптації та розвитку.

Лише спільними зусиллями можна побудувати суспільство, де кожен відчуватиме підтримку та розуміння.

— Ідеальна безбар’єрність: якою вона має бути й чи існує в Україні?

— Ідеальність — це поняття суб’єктивне, й у безбар’єрності його не може бути. Головне в цьому питанні — людська свідомість. Водночас для людини з порушенням зору доступність починається з реабілітації. Людина має навчитись, як орієнтуватися та пересуватися самостійно.

Можна витратити мільйони на створення безбар’єрного середовища, та якщо людина не адаптована до нового способу життя, ці кошти будуть витрачені марно. Наприклад, є пішохідний шлях від стації метро «Вокзальна» до залізничного вокзалу в Києві — це близько 300 метрів. Чи може незряча людина подолати цей маршрут без спеціальних елементів навігації? Може, якщо пройде навчання, яке займає близько години.

Однак якщо на цьому маршруті буде прокладено тактильну смугу, це значно полегшить пересування. Та чи потрібні ці смуги скрізь? Однозначно ні. Тактильна смуга — не основний критерій безбар’єрності. Для людей із порушенням зору важливіше, щоб пішохідні переходи були обладнані тактильною плиткою та звуковими сигналами на світлофорах. Із травня 2025 року в Україні буде впроваджено державний стандарт, який регулюватиме оснащення такими пристроями.

— Як щодо приміщень? Чи простіше з ними?

— У приміщеннях усе значно простіше, якщо виконавці розуміють, як це має працювати. Доступна вхідна група — це ключове: пандус, зручні сходи або взагалі вхід в нуль. Для незрячої людини важливими є інформаційні орієнтири, що вказують на вхід. Усередині приміщення має бути навчений персонал, який допоможе зорієнтуватися або супроводить людину.

Чи потрібна тактильна навігація в маленьких приміщеннях, таких як кав’ярні чи банки? У більшості випадків — ні, бо вона там не працює. Наприклад, килимок перед дверима може слугувати тактильним орієнтиром, якщо він надійно закріплений і не становить загрози травмування. Натомість у великих просторах — на станціях метро, автовокзалах чи в аеропортах — тактильна навігація необхідна.

Колись найкращий приклад тактильної навігації в Україні був у терміналі «Д» аеропорту «Бориспіль». Усі тактильні шляхи там вели до ліфтів та адміністративної стійки, де людина могла отримати необхідну інформацію. На жаль, ця система нині не працює.

— Чи часто трапляється безбар’єрність «для галочки»?

— На жаль, дуже часто. У нас є «плиткоманія» — укладають тактильну плитку де завгодно, не зважаючи на те, чи є вона функціональною. Або «табличкоманія» — встановлюють таблички зі шрифтом Брайля, не перевіряючи, чи правильно на них щось написано. І ще «пандусоманія» — це пандуси, які неможливо використовувати.

Наприклад, у великому закладі фастфуду встановили багато тактильної плитки, але там вона не працює. Людина не може її використовувати через великий потік відвідувачів. Окрім того, плитка не відповідає нормам. Часто бізнес робить щось «для галочки», щоб уникнути штрафів, а не для реальної користі. У підсумку безбар’єрність стає формальністю, особливо для людей із порушенням зору.

— Які поради ви дасте людям, що втратили зір? Із чого починати?

— Починати слід із реабілітації! Людина має отримати чіткі алгоритми самостійної діяльності. У Вінниці працює центр «Поділля», в Києві — «Трініті Хаб», у Львові — Unbroken. Також можна звернутися до громадських організацій, таких як Національна Асамблея людей з інвалідністю України, «Генерація успішної дії», «Сучасний погляд».

І головне — зрозуміти, що немає нічого неможливого. Змінився лише спосіб реалізації ваших можливостей. Людина, яка втратила зір, може зберегти 100% своїх можливостей, а інколи навіть збільшити їх завдяки компенсаторним процесам і грамотній реабілітації. Це шлях до нових можливостей і повноцінного життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна представила на виставці у Японії видання друкарні «Фактор-Друк»
Детектор М
2025-04-21T16:39:02Z
За 2 дні до госпіталізації його стан був уже помітно важким, – посол про останню зустріч з Папою
24tv
2025-04-21T16:33:16Z
Експерт повідомив, скільки в Україні обліковується зниклих безвісти
ZN UA
2025-04-21T16:31:56Z
Наймолодший кардинал із Тернополя: українця розглядають як нового Папу
GlavRed
2025-04-21T16:27:56Z
«Янгол смерті» чи збіг обставин? Візит Венса до Папи Римського та його смерть
360ua.news
2025-04-21T16:24:46Z
УГКЦ планує створити літній театр у Митрополичих садах Львова
УкраинФорм
2025-04-21T16:18:04Z
Пара купила будинок і через кілька місяців помітила щось несподіване
Фокус
2025-04-21T16:15:34Z
Народжуваність чи мігранти? Експерт пояснив, що врятує демографію України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T16:15:12Z
Венс бачив Папу перед його смертю: навіщо віцепрезидент США їздив до Ватикану
Telegraf
2025-04-21T16:06:11Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
"Виконує чудову роботу": Трамп підтримав Гегсета на тлі скандалу з Signal
ZN UA
2025-04-21T16:49:48Z
На порядку денному одне питання: у Путіна заговорили про переговори з Україною
GlavRed
2025-04-21T16:45:02Z
Bloomberg дізнався деталі зустрічі в Лондоні, де обговорять "мирний план" США
Европейская правда
2025-04-21T16:42:54Z
Перемовини активно тривають: яку угоду США можуть пропонувати Україні
24tv
2025-04-21T16:39:58Z
Делегація французьких депутатів обурена забороною на в’їзд до Ізраїлю і закликає Макрона втрутитися
УкраинФорм
2025-04-21T16:30:47Z
Інституції ЄС приспустили прапори у звʼязку зі смертю Папи Римського
Европейская правда
2025-04-21T16:27:38Z
Чи приїде Трамп до Путіна на 9 травня: у Кремлі дали точну відповідь
Telegraf
2025-04-21T16:27:16Z
Зеленський: зустріч у Лондоні щодо "мирних пропозицій" відбудеться 23 квітня
Европейская правда
2025-04-21T16:24:09Z
Тест на IQ: тільки 5% геніїв можуть знайти фальшивого лікаря за 5 секунд
GlavRed
2025-04-21T16:27:57Z
Названо ідеальну довжину для денного сну: це менше, ніж ви думали
24tv
2025-04-21T16:03:04Z
Регулярне споживання йогуртів знижує ризик раку молочної залози
360ua.news
2025-04-21T16:00:26Z
Несподівана причина головного болю – ваші зуби мудрості
24tv
2025-04-21T15:33:28Z
Позіхання — захисна реакція організму, яка допомагає відновити сили
360ua.news
2025-04-21T15:03:25Z
За пів року військовий госпіталь у Харкові розраховує зібрати ₴7 мільйонів на ремонт апарату КТ
УкраинФорм
2025-04-21T14:36:33Z
Як вивести жахливий запах з раковини: потрібно 10 секунд
24tv
2025-04-21T14:24:47Z
Україна закупила в Ізраїлю препарат від радіаційного опромінення на випадок ядерної загрози
УкраинФорм
2025-04-21T14:12:59Z
Все залежить від одного фактору: скільки часу можна зберігати яйця, аби не отруїтися
Telegraf
2025-04-21T13:33:12Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-04-21T16:46:30Z
"Підвішена ситуація": Коляденко розповів, коли закінчиться війна в Україні
GlavRed
2025-04-21T16:30:30Z
Ексдружина Дзідзьо розповіла про кризу в їхніх стосунках та зізналась, чи спілкуються вони зараз
24tv
2025-04-21T16:21:11Z
Марія Бурмака показала архівні фото: реакція доньки співачки здивувала
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T16:15:33Z
Тарас Цимбалюк вперше стане батьком - ЗМІ
GlavRed
2025-04-21T16:06:23Z
Раян Куглер зніме нові «Секретні матеріали» з моторошними епізодами і Джилліан Андерсон на борту: «Готуємо щось для справжніх фанів»
ITC
2025-04-21T15:49:14Z
"Біля під'їзду чергує мікроавтобус": Єфремов відмовився виходити з дому
GlavRed
2025-04-21T15:27:31Z
Чоловік прибирав на горищі та розбагатів на 24 тисячі доларів
24tv
2025-04-21T15:24:38Z
Різ Візерспун показала майстер-клас з облаштування куточка для читання: який він має вигляд
24tv
2025-04-21T15:12:43Z
Дістав з автівки зброю та погрожував: у Кропивницькому п'яний чоловік влаштував конфлікт
24tv
2025-04-21T16:45:05Z
Фальшиві банкіри та “правоохоронці” обдурили двох жінок на тисячі доларів
InternetUA
2025-04-21T16:37:51Z
На Одещині зловмисники видали себе за військовослужбовців ТЦК та незаконно позбавили волі чоловіка
Украина Криминальная
2025-04-21T16:21:03Z
Почули моторошний тріскіт і з жахом озирнулись: льодовик ледь не вбив альпіністів у Перу
24tv
2025-04-21T16:15:08Z
На Тернопільщині 19-річна породілля покинула новонародженого сина на вулиці - її знайшла поліція
УкраинФорм
2025-04-21T16:09:13Z
На Вінниччині затримали водія автобуса, який спричинив смертельну ДТП
УкраинФорм
2025-04-21T15:48:32Z
Чоловік хотів придбати в інтернеті авто, а втратив 90 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-21T15:34:29Z
Привласнив понад 300 тис. грн, виділені на укриття: на Київщині судитимуть підприємця
Факти ICTV
2025-04-21T15:07:22Z
Відстрочка від мобілізації, зняття з розшуку та переправлення через держкордон за 13 000 доларів
Украина Криминальная
2025-04-21T14:57:25Z
Грози та заморозки: коли українцям чекати суттєвого погіршення погоди
Telegraf
2025-04-21T16:42:45Z
Відключення газу на Одещині 22 квітня: кому треба готуватись до незручностей
Политека
2025-04-21T16:31:11Z
Правий берег Оскола: куди рушили окупанти?
GlavRed
2025-04-21T16:27:51Z
На Україну налетить потужний шторм: у яких областях будуть дощі з грозами
GlavRed
2025-04-21T16:27:43Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на 22 квітня: у ДТЕК екстрено звернулися до жителів
Политека
2025-04-21T16:15:10Z
На Дніпропетровщині жінка підірвалась на міні, ще двоє людей поранені через атаки росіян
УкраинФорм
2025-04-21T16:09:09Z
У Зеленського відповіли, чи відмовиться Україна від Криму
Telegraf
2025-04-21T16:03:25Z
У Краматорську внаслідок дронової атаки пошкоджений гараж
УкраинФорм
2025-04-21T15:57:54Z
На Херсонщині внаслідок російського обстрілу поранена жінка
УкраинФорм
2025-04-21T15:54:09Z
Фінансовий прогноз за місяцем народження: коли народжуються справжні мільйонери
GlavRed
2025-04-21T16:33:00Z
Усіма улюблений салат Мімоза заграє новими смаками - оригінальний рецепт
GlavRed
2025-04-21T16:27:10Z
Чому в огірків гіркі "попки" і як цього уникнути: поради щодо вирощування овоча
Telegraf
2025-04-21T15:54:33Z
Колишні повертаються: 4 знаки зодіаку, яким незабаром нагадає про себе минуле
Знай
2025-04-21T15:51:49Z
Ламінат, що здувся: чи можна його ремонтувати самотужки
24tv
2025-04-21T15:24:07Z
Нове захоплення підлітків: які небезпеки приховує гра «Червоні двері, жовті двері»?
Комсомольская правда
2025-04-21T15:19:12Z
Сміття краде гроші: 5 ознак, що ваш будинок блокує фінансову енергію
Знай
2025-04-21T14:51:47Z
Чому не росте кріп на городі: основні причини
GlavRed
2025-04-21T14:27:49Z
Узбекистан запроваджує "золоті візи"
iPress
2025-04-21T14:09:13Z
Важкоатлети Гоза та Прилипко медально завершили виступ України на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T16:39:34Z
Папа Римський був фанатом Сан-Лоренцо: аргентинський клуб вшанував пам'ять понтифіка
24tv
2025-04-21T16:27:54Z
Дембеле став власником литовського клубу
Football.ua
2025-04-21T16:24:59Z
Україна вимагає відсторонити від змагань російську військовослужбовицю
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T16:24:55Z
Маноло Гонсалес – найкращий тренер місяця в Ла Лізі
Football.ua
2025-04-21T15:55:30Z
Ангеліна Калініна через хворобу знялася з тенісного супертурніру у Мадриді
УкраинФорм
2025-04-21T15:51:53Z
Гендиректор Баєра: Майбутнє Хабі Алонсо має вирішитися протягом наступних трьох-чотирьох тижнів — у нас дуже хороші стосунки з Реалом Мадрид
Football.ua
2025-04-21T15:43:26Z
"Я готовий": дворазовий олімпійський чемпіон кинув виклик Усику
24tv
2025-04-21T15:42:40Z
Люблю ранкові миті: Світоліна поділилася спільним фото з коханим після тріумфу у Франції
24tv
2025-04-21T15:33:00Z
"IT-коаліція" передала Україні обладнання на майже 2 млн євро
Европейская правда
2025-04-21T16:42:51Z
Україна продала російський танкер на аукціоні
Gazeta UA
2025-04-21T16:42:10Z
Євро злетів до нового максимуму: скільки коштуватиме валюта з 22 квітня
GlavRed
2025-04-21T16:27:31Z
Євро різко виріс на тлі атак Трампа на ФРС: що буде з доларом
Хвиля
2025-04-21T16:06:28Z
Євро майже 50: дізнайтесь останній курс валюти на "чорному ринку"
Telegraf
2025-04-21T16:03:24Z
У Польщі чи в Чехії: де в людей більші зарплати
24tv
2025-04-21T15:33:18Z
Airbus відклала випуск водневого літака до середини 2040-х: причини
InternetUA
2025-04-21T15:28:21Z
Чому кількість карток в Україні зростає
360ua.news
2025-04-21T15:27:03Z
ЗМІ: ЄС обговорює поступку США для сприяння торговельним переговорам
Европейская правда
2025-04-21T15:25:58Z
У Японії успішно протестували дрони для управління блискавками
InternetUA
2025-04-21T16:28:55Z
NASA пообіцяла $3 мільйони тому, хто придумає, як утилізувати на Місяці пакети з людськими екскрементами
Фокус
2025-04-21T16:07:24Z
Об’єднані Арабські Емірати писатимуть закони за допомогою ШІ
Детектор М
2025-04-21T16:00:04Z
Як хакери проникають у системи: топ-5 вразливостей українських організацій
InternetUA
2025-04-21T15:58:14Z
"Просто завмерла": пес став схожим на людину і здивував свою господиню
Фокус
2025-04-21T15:51:23Z
США випробовують конкурента нейроімпланта Neuralink: у чому його особливість
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T15:30:52Z
Telegram не розкривав особисті повідомлення спецслужбам — Дуров
InternetUA
2025-04-21T15:09:06Z
Найбільша структура у Всесвіті виявилася більшою та ближчою до Землі, ніж вважалося раніше
24tv
2025-04-21T15:03:12Z
У Німеччині створили ударний дрон для України: що він може
InternetUA
2025-04-21T15:01:51Z
Zeekr 009 у золотому покритті: розкішний мінівенного класу
Топ Жир
2025-04-21T16:45:31Z
"Всюдихід, Ілоне?": копи відкопали Tesla Cybertruck на пляжі через загрозу припливу
Фокус
2025-04-21T16:30:01Z
Чи виглядає краще концепт електричного BMW M3 без камуфляжу?
Топ Жир
2025-04-21T16:00:19Z
Ця модель Cadillac Eldorado Coupe виглядає абсолютно новим чином, як ніколи перед тобою не бачив
Топ Жир
2025-04-21T15:45:32Z
Довгожитель серед SUV
AutoCentre
2025-04-21T15:10:22Z
10 ознак того, що інші вважатимуть вас поганим водієм
24tv
2025-04-21T14:48:23Z
Інформація про електричний Land Rover Defender ‘Sport’: оновлення
Топ Жир
2025-04-21T14:45:36Z
Найкращі авто з пробігом: автомеханік назвав ТОП-2 моделі, які не підведуть
GlavRed
2025-04-21T14:27:28Z
Спортивний автомобіль з 4-циліндровим двигуном від Honda ніколи раніше не виглядав таким диким
Топ Жир
2025-04-21T14:15:51Z