Війна кардинально змінила всю регіональну політику – Кулеба
Головне завдання уряду зараз — зберегти якнайбільше активних територій, аби не перетворити частину країни на буферну зону з низькими податками й економічною пасивністю, інакше вся країна стикнеться з ризиками та втратить інвестиції й можливість відновитися,заявив в інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єр-міністр з відновлення — міністр громад та територій Олексій Кулеба.
Він навів приклад, що в Одеській і Миколаївській областях через посуху згоріло 30% урожаю, і для уникнення такого в майбутньому в регіоні терміново потрібно збудувати систему меліорації. Однак для реалізації цього рішення спочатку треба переконати уряд у доцільності такого кроку.
«Водогін у Миколаєві важливий, але меліорація в цих областях критично важлива. Якщо не зробити цього тепер, фермери не зможуть сіяти наступного року, люди виїдуть, і ми стикнемося з депопуляцією», - пояснив він стратегічність рішення.
На зауваження журналістки, що зрівнялівка, або й забирання грошей у заможних регіонів і перенаправлення їх біднішим, вбиває мотивацію, Кулеба відповів, що через війну в принципі скасувати цю практику не вийде, однак зазначив, що систему дотування потрібно міняти.
«Децентралізація, передача податкових повноважень громадам — це вже великий крок уперед, що сприяє економічному зростанню на місцях. Однак система вирівнювання потребує оптимізації, особливо в умовах війни, коли розрив між громадами збільшився. … Війна кардинально змінила всю нашу регіональну політику. Особливо в прифронтових громадах. Ми маємо зосередитися на цих територіях», - додав він.
Міністр каже, що для розвитку країни важливо, аби кредити надходили не тільки за галузевим принципом, а й з урахуванням специфіки регіонів.
«Там, де економіка активно функціонує, кредити можуть бути ефективними. В таких регіонах, як Херсонщина або Запоріжжя, надання кредитів утруднене, й тут потрібен перехід на грантову основу. Міністерство вже починає давати більше грантів, але наразі вони розподіляються за галузевим принципом. Мені важливо, щоб під час розподілу коштів ми враховували регіональні особливості. Треба, щоб програми підтримки перетиналися за матричним принципом: кредити — для тих, хто може їх повернути, гранти — для тих, хто перебуває у складних умовах», - підсумував Кулеба.