MY.UAНовини
2024 рік у науці: найважливіші відкриття та події, які сколихнули світ
2024 рік у науці: найважливіші відкриття та події, які сколихнули світ

2024 рік у науці: найважливіші відкриття та події, які сколихнули світ

Плідний рік науки

Цей рік був вельми багатим на наукові відкриття. Вчені зробили кілька проривів у термоядерній енергетиці, знайшли невідомі раніше види вимерлих людей, нарешті розгадали головну таємницю тихоходів, а також оголосили початок сонячного максимуму, здивувавши всю вчену спільноту. 24 Канал зібрав найцікавіше.

Проблеми з водою

Протягом усього року різні команди вчених говорили про проблеми водного балансу на Землі. З'ясувалося, що кругообіг води вийшов з рівноваги уперше в сучасній історії. Дослідники заявили, що ми більше не можемо покладатися на опади.

Зміна клімату й нераціональне використання водних ресурсів настільки зашкодили світовій водній системі, що тепер більше половини світового виробництва їжі знаходиться під загрозою краху в найближчі 25 років. Майже 3 мільярди людей тепер знаходяться в районах, яким загрожує засуха і неврожай. Усе це коштуватиме нам 8% світового ВВП до 2050 року.

Вчені також виявили, що запаси прісної води на поверхні швидко скорочуються по всій планеті, так само як і підземних вод. Глобальне потепління призводить до того, що атмосфера утримує більше водяної пари, замість того, щоб випадати дощем. Це накопичення згодом призводить до більш екстремальних опадів, коли за один раз випадає величезна кількість води, замість того, щоб випадати поступово порціями. Хоча загальна річна кількість дощу й снігу може не змінитися кардинально, довгі періоди між опадами дозволяють ґрунту висихати й ставати більш стиснутим. Це зменшує кількість води, яку земля може поглинути під час дощу. Вода просто стікає замість того, щоби вбиратися й поповнювати запаси підземних вод.

Експерти бачать, що зростання температури збільшує випаровування води з поверхні в атмосферу, а також підвищує водоутримуючу здатність атмосфери, збільшуючи частоту та інтенсивність посушливих умов.

Все це призводить до загального осушування планети, викликаного зміною клімату. Посушливість уже впливає на 40% сільськогосподарських угідь світу, загрожуючи посиленням лісових пожеж, занепадом сільського господарства та міграцією. До 2100 року від цього може постраждати п’ять мільярдів людей.

Термоядерна енергетика продовжує розвиток

Цього року ми мали дуже багато цікавих проривів у сфері термоядерної енергетики, яка може дати нам фактично безмежне джерело енергії – дешевої, екологічної, безпечної.

  • Перш за все, найбільший у світі термоядерний реактор ITER нарешті завершено, однак він не запрацює ще років 15. Проблема в тому, щоб забезпечити необхідні тиск і температуру, на що ученим потрібні ще додаткові дослідження.
  • Влітку з'ясувалося, що обмеження термоядерного синтезу, яке вважали законом, було помилкою. Річ у тім, що так звана межа Грінвальда була виміряна на конкретному реакторі, який показував певні граничні результати. Але тепер виявилось, що ця межа відсувається, залежно від характеристик реактора. Таким чином на іншому реакторі межу Грінвальда перевершили вдесятеро.
  • У квітні південнокорейський термоядерний реактор розігрів плазму до 100 мільйонів градусів і зміг утримувати її рекордно довгий для такої температури час. Використання вольфрамових диверторів дозволило підвищити ефективність та досягти кращих результатів, ніж на інших установках. Вчені змогли утримувати плазму протягом рекордних 48 секунд. Попередній рекорд належав цьому ж реактору – він протримався 31 секунду.
  • В іншому випадку на реакторі у Франції плазму розігріли на 50 мільйонів градусів за Цельсієм, утримуючи її протягом шести хвилин.
  • Тим часом британський реактор побив рекорд виробництва енергії – 69,26 мегаджоуля, що перевищує попередній рекорд цієї ж установки в 59 мегаджоулів.
  • Учені також відкрили новий метод контролю плазми, який підвищує безпеку реактора, і винайшли потужні високотемпературні магніти, які покращують роботу реакторів.


ITER у Франції вже добудований / Фото ITER

Археологія

Не сиділи, склавши руки, й археологи. Ось кілька важливих відкриттів, про які вони оголосили у 2024 році:

  • Перш за все, цього року штучний інтелект допоміг знайти місце поховання давньогрецького філософа Платона. Він зміг прочитати текст на обвугленому папірусі, знайденому в Геркуланумі. Також археологи вважають, що знайшли віллу, де помер перший імператор Риму. Виявилось, що ця будівля, опис якої міститься в давніх записах, розташована недалеко від Везувію. Там Август помер за 62 роки до виверження вулкана.
  • Цей рік також приніс нам вельми багато реконструкцій стародавніх облич. Науковці застосовували сукупність різних методів – від цифрового сканування до ручного ліплення – щоб відтворити зовнішність неандертальців,мумії стародавнього єгиптянинаі більш сучасних людей, серед яких були як простолюдини, так і знатні особи. Буквально чи не кожного місяця ми отримували одну-дві реконструкції від різних команд учених.
  • Було знайдено найдавнішу в світі різьблену фігурку коня, якій 35 000 років. Вона створена в епоху верхнього палеоліту.
  • У Середземному морі виявили один із найстаріших відомих кораблів, йому понад 3000 років.
  • Поряд із Ватиканом розкопали стародавній сад римського імператора Калігули віком 2000 років.
  • Нові розкопки в Помпеях засвідчили, що виверження Везувію було не єдиною катастрофою в той момент, адже його супроводжували сильні землетруси, які згубили частину мешканців міста, завалюючи їх уламками прямо в будинках.
  • Восени вчені оголосилипро неймовірний експеримент: тисячолітнє насіння, яке знайшли в Юдейській пустелі, проросло й стало деревом, яке згадується в Біблії, але сьогодні є вимерлим.

Але найважливішим відкриттям стало те, що вчені, здається, зрозуміли, як збудували не лише найпершуєгипетську піраміду, а й як їх будували загалом у більш пізні періоди. Хоча загадку розгадано не повністю, археологи кажуть, що відшукали ключовий її елемент. Вони знайшли висохлий рукав річки Ніл під назвою Ахрамат, що протікав поряд із більш ніж 30 пірамідами між 4700 і 3700 роками тому. Ця річка дозволяла транспортувати блоки до місць будівництва. Це пояснює, чому 31 піраміда була побудована помітним ланцюжком уздовж нині негостинної пустельної смуги в долині: просто раніше там була річка, яка дозволяла людям виживати й транспортувати. Але оскільки вона зникла, люди століттями вигадували різні теорії про те, як же будувалися піраміди.

На самому будівництві, можливо, працювала "сучасна гідравлічна система", що складалася з дамби, водоочисної станції та гідравлічного вантажного ліфта, які живилися енергією річки. Вчені знайшли принаймні біля однієї піраміди "загадкове укриття", яке могло працювати як структура, що уловлювала відкладення й воду.

Також цього року сталося вельми драматичне руйнування Титаніка: обвалилася одна з найлегендарніших частин корпусу – поручні, що фігурують у знаменитій сцені з фільму про затонулий корабель.


Носова частина зі зруйнованою секцією / Фото RMS Titanic, Inc


Крізь товщу води можна розгледіти поручні, що лежать на дні океану / Фото RMS Titanic, Inc

  • Також науковці змогли розгадати таємничий код зі стародавніх храмів Ассирійської імперії, який не давав ученим спокою ще з дев'ятнадцятого століття. Дослідження показало, що символи можуть посилатися на сузір'я та царя, таким чином ніби роблячи його ім'я безсмертним.
  • У Китаї знайшли майстерню стародавньої цивілізації, відомої вмінням працювати із самоцвітами, а в лісах Амазонки відшукали величезну мережу стародавніх міст, заснованих ще до нашої ери. В Аравійській пустелі знайшли гігантську фортецю бронзової доби: їй 4000 років, вона оточувала понад 1000 гектарів території та включала 180 бастіонів.
  • Також з'ясувалося, що знаменитий золотий Скарб Вільєни, виявлений археологами в 1963 році, частково зроблений з інопланетного металу. Цьогорічні дослідження показали, що залізо, використане в двох артефактах, походить від метеорита, який впав на Землю близько 1 мільйона років тому.
  • Нарешті, тепер вчені впевнені, що знайшли причину занепаду цивілізації мая. Головну провину вони покладають на тривалу посуху, яка своєю чергою спричинила громадянські конфлікти й політичний колапс. Унаслідок цих процесів люди з великих міст, імовірно, відступили до менших і безпечніших поселень.

Палеонтологія

Не менше цікавого трапилось і в палеонтології, яка дещо схожа з археологією, але вивчає вимерлі організми.

  • Одним із найцікавіших відкриттівстало те, що багатоклітинне життя виявилось дещо старшим, ніж ми завжди думали. Нові скам'янілості відсовують час його появи на 70 мільйонів років назад. Таким чином тепер ми знаємо, що 1,65 мільярда років тому життя перейшло від одноклітинних форм до складніших.
  • Інше відкриття уточнило час появи життя на Землі. Згідно з ним, спільний предок усіх живих організмів на Землі з'явився 4,2 мільярда років тому, а не 3,9 мільярда років тому. Бактерія LUCA була подібна до прокаріотів, не залежала від кисню та мала ранню імунну систему, вказуючи на те, що вона вже тоді боролася з вірусами.
  • Також знайшлинайдавнішого предка всіх ссавців, розкривши також місце їхнього походження. Вчені не змогли встановити його точний вид, оскільки рештки дуже фрагментовані. Вони лише віднесли його до групи горгонопсисів, яка включає цілу низку родів, видів та підрядів. Хай там як, а це була чотиринога хребетна істота.
  • Влітку було знайдено один із найдавніших скелетів динозавра в історії, а також з'ясовано, що тиранозаври могли бути значно більшими, ніж ми весь час вважали. Крім того, вчені підтвердили існування "нанотиранозаврів", про яких давно сперечалися. Багато хто вважав, що знайдені рештки належать дитинчатам тиранозаврів, але тепер ми знаємо, що це окремий вид – просто дуже схожий, але мініатюрний.
  • Що стосується рослинного світу, то було знайдено найдавніший приклад фотосинтезу, скам'янілі рештки дерева віком 350 мільйонів років, яке досі не зустрічалося в літописі скам'янілостей, і розкопано найстаріший скам'янілий ліс, який показав, якими були ландшафти стародавньої Землі.
  • А в Антарктиді вперше виявили бурштин, який розповів ученим про існування лісів у далекому минулому на цій території. Хоча сьогодні материк укритий льодом, дуже давно він був зеленим і давав прихисток численним тваринам.

Дослідження вимерлих видів людей

Дещо цікаве було й у сфері дослідження нас самих, людей. Оголошення, зробленена початку 2024 року, свідчить, що Homo sapiens з'явилися в Європі раніше, ніж досі вважалося, і що ми співіснували з неандертальцями в Європі понад 5 000 років.

Також цього року ми дізналися, як людям вдалося вижити після того, як 900 тисяч років тому вони майже вимерли через різку зміну клімату, до якої ніхто не був готовий. Згідно з результатами геномного дослідження, предки сучасного людства у певний момент історії скоротилися до популяції, що заледве налічувала 1300 особин. Це поставило нас на межу знищення у так званому "вузькому місці", як це називають учені.

Неймовірну знахідку зробили археологи на території сучасної України, глибоко в осадових породах археологічної пам'ятки Королево, що за заході. Вони розкопали кам'яні знаряддя, що виготовили не сучасні люди, а, ймовірно, вид Homo erectus 1,4 мільйона років тому. І це буквально переписує історію міграції людей: учені кажуть, що ці артефакти можуть бути найдавнішими достовірними свідченнями присутності людини в Європі. І, нагадаємо, вони саме в Україні.


Артефакти з Королево / Фото Яна Плавець, Відділ зовнішніх зв'язків Апарату CAS/Роман Гарба/Віталій Усик

Погода зійшла з розуму

У червні вчені оголосили, що минув цілий рік, у якому кожен місяць побив температурні рекорди. Тобто умовний січень став найтеплішим січнем з моменту початку спостережень. Потім лютий, березень і так далі. 21 липня стало найтеплішим днем, коли-небудь зареєстрованим у світі.

2024-й точно назвуть найтеплішим роком з початку спостережень. Про це вже говорять, хоч і чекають офіційного завершення року й підбиття підсумків. Учені також кажуть, що ми вже пересікли межу в 1,5 градуса, передбачену Паризькою кліматичною угодою. На жаль, нам не вдалося стримати потепління в бажаних рамках, тому попереду на нас чекають дуже важкі роки, які супроводжуватимуться вимиранням цілих екосистем і видів тварин, руйнуванням харчових ланцюгів, тепловими хвилями, засухами, падінням урожайності тощо. Однак поки що межу в 1,5 градуса пересікли не всі місяці. Тож зустрінемось у підсумках 2025 року.

  • Тим часом Венесуела втратила свій останній льодовик, ставши першою постльодовиковою країною в Андах.
  • Весняні квіти почали розквітати на кілька тижнів раніше, порушуючи важливі цикли. Оскільки бджоли за тисячі, якщо не мільйони, років встигли звикнути до певного часу пробудження квітів, то вони прилітають на запилення вже після того, як квіти зів'яли, так і не дочекавшись своїх запилювачів. Це потенційно може призвести до вироджування й вимирання цілих видів.
  • Поряд із цим урагани досягли такої потужності, що нам потрібно впровадити нову категорію – наявних уже недостатньо. Цьогорічні урагани в США показали, що їхня сила зростає з кожним роком. Причиною є глобальне потепління.

О, і є хороші новини: країни G7 відмовляться від вугілля вже до початку 2030-х років. Сподіваємось, із цим людство впорається краще, ніж із домовленістю про скорочення викидів, яку ми повністю провалили. На жаль, відмова від вугілля – це крапля в морі.

Сонячний максимум уже тут

NASA та NOAA оголосилипро досягнення сонячного максимуму в рамках поточного 25-го циклу активності.

Наше Сонце живе за кількома різними циклами. Найважливішим і найбільш впливовим для нас є 11-річний цикл активності, який полягає у коливанні від незначної (сонячний мінімум) до високої (сонячний максимум) активності. Це тривалий процес наростання й спадання, кожен з який окремо триває по 5,5 року.

Хоча ми й знаємо, приблизні часові рамки цього процесу, наші технології не здатні передбачити його точний початок і завершення. Сучасна наука може лише робити висновки з поточних спостережень, тобто постфактум. Згідно з даними від жовтня, наша зоря вже досягла максимальної фази.

Заява вчених стала для всіх великою несподіванкою. Хоча багато експертів підозрювали, що максимум настав ще на початку року чи близько того, але дослідники зазвичай не роблять подібних оголошень, поки ця активна фаза не почне згортатися. Вони чекають кілька місяців після того, як сонячна активність починає спадати, щоб оголосити точні дати початку й завершення сонячного максимуму. Незвично раннє оголошення могло бути спричинене серією екстремальних космічних погодних явищ, які ми спостерігали ще з травня.

Вчені кажуть, що найгірші прояви сонячної активності можуть бути ще попереду, зокрема й тому, що ми наближаємося до так званої "зони бойових дій Сонця", коли магнітне поле зорі перебуває в особливому стані. В цілому максимум триватиме близько року, спричиняючи сонячні плями, спалахи, корональні викиди маси і магнітні бурі тут, на Землі.

Варто зазначити, що незадовго до цього оголошення, а саме в серпні, вчені зафіксували рекордну кількість сонячних плям, видимих одночасно, в поточному сонячному циклі.

Магнітні бурі б'ють рекорди

У 2024 році Сонце продемонструвало значну активність, що призвело до потужних сонячних спалахів, корональних викидів маси та геомагнітних бур на Землі. Найпотужніші інциденти ми спостерігали у травні, коли Сонце випустило спалах класу X8.7. Хоча він був не найпотужнішим у цьому році (його спочатку перевершив спалах класу X9.7, а потім X12, який стався з протилежного боку Сонця), все ж цей травневий вибух спричинив настільки сильну магнітну бурю, що полярні сяйва дійшли та навіть переступили екватор планети!

Свідки тоді сфотографували сяйва аж у Новій Каледонії, що в Південній півкулі. Востаннє полярні сяйва в цьому регіоні бачили під час події Керрінгтона (X45) у вересні 1859 року, яка була катастрофічно сильною магнітною бурею, що призвела до значних наслідків для тодішніх примітивних технологій.

Цьогорічна буря побила не лише рекорди цього циклу активності, а й стала найсильнішою за понад 20 років.


Південне полярне сяйво у Новій Каледонії / Фото Фредерик Демулен


Південне полярне сяйво у Новій Каледонії / Фото Фредерик Демулен

Геомагнітна буря у травні була настільки сильною, що магнітні збурення також були зафіксовані обсерваторіями на морському дні біля атлантичного і тихоокеанського узбережжя Канади на глибині до 4,3 кілометра, але найсильніше на глибині 25 метрів.

І коротко про інше головне

Науковці багато років досліджують тихоходів, щоб позичити у них їхні унікальні здібності – можливість переносити найекстремальніші умови, такі як радіація, холод, спека, вакуум та інше. Якщо нам вдасться це зробити, ми зможемо покращити наші харчові культури, підвищивши їхню стійкість до хвороб і несприятливих погодніх умов.

  • Нарешті цього року вчені знайшли три ключові механізми, які керують стійкістю до радіації, що відкриває можливості генетичної модифікації самих людей для далеких космічних польотів і колонізації планет, які не мають потужного магнітного поля й атмосфери. З'ясувалося, що тихоходи комбінують ці три механізми: нейтралізацію шкідливих молекул, швидке відновлення і забезпечення енергією.
  • Ще одне дослідження розкрило можливість тихоходів легко переносити повну відсутність води. Автори статті, що вийшла у січні 2024 року, кажуть, що знайшли гени, які відповідають за цю здібність, а отже тепер ми можемо з ними експериментувати.

Також у 2024 році дослідники з'ясували, що бездумне викачування підземних вод спричинило перерозподіл маси на Землі. Це сповільнило швидкість її обертання й змістило вісь. Розподіл води впливає на вісь обертання Землі, подібно до зміни точки ваги на дзиґу: розмістіть вагу не там, і вся конструкція просто впаде. Оскільки Земля в космосі впасти не може, то її вісь перемістилася на 80 сантиметрів. Це небагато, але якщо так триватиме й надалі, результати можуть бути вельми драматичними, змінюючи кількість тепла, яка потрапляє на планету. Також безвідповідальне використання води впливає на рівень світового океану, підвищуючи його.

У червні вчені оголосили, що еволюція може бути не такою випадковою, як ми вважали, вона має певні передбачувані елементи принаймні в деяких випадках. Дослідження паличкокрилих комах показало, що еволюція їхнього камуфляжу відбувається у передбачуваний спосіб. Але чи працює це для інших живих організмів поки неясно.

Також з'ясувалося, що прісна вода з'явиласяна Землі вже через 200 мільйонів років після формування планети, а континенти – через 600 мільйонів років. Учені виявили мінерали циркони з ознаками прісної води, що вказує на появу ділянок суші, оскільки одне без іншого існувати не могло. Циркони датуються від 1,85 до 4 мільярдів років тому. Це йде врозріз із тим, як ми раніше уявляли процес утворення нашої планети.

Сумною новиною стало те, що Агентство з охорони навколишнього середовища США скасувало план, згідно з яким до 2035 року планувалась заборона тестувань на ссавцях і перехід до комп’ютерних моделей. Цей крок означає, що тестування на тваринах – наприклад, ліків – лишатиметься стандартом для вчених.

Є також дві чудові новини про світло:

  • Перша полягає в тому, що світло може мати масу. Виявлення цієї маси може суттєво вплинути на наше розуміння фізики та Всесвіту. Згідно з розрахунками, верхня межа цієї маси становить 9,52×10^-46 кілограмів, і нехай вас не вводить в оману слово "кілограми", оскільки це значення надзвичайно мізерне.
  • По-друге, ми тепер, здається, знаємо точну форму фотона, окремої частинки світла. Науковці шукали відповідь на зовсім інше питання, але його розгадка дала "побічний ефект": математичну формулу, яка фактично дозволила описати конкретні межі фотона й дізнатися, яку форму він має.


Форма фотона з позначеними полями електромагнетизму / Фото Бенджамін Юен

Що сталося з Аресібо

Окремим і останнім пунктом цих підсумків згадуємо про обсерваторію Аресібо. Це був надзвичайний науковий інструмент, який давав нам масу цінних знань про космос. Але у 2020 році після тривалих проблем телескоп був зруйнований: важкий прилад, який нависав над гігантською тарілкою на тросах, обірвався й упав донизу, розбивши поверхню тарілки. Довгий час ціла команда експертів досліджувала це питання й нарешті у 2024 році випустила книгу на майже 100 сторінок про те, чому обсерваторія зазнала краху.


Обсерваторія Аресібо навесні 2019 року, ще до обриву кабелів / Фото UCF Today

Як з'ясувалося, вона зруйнувалась через поєднання гнилого цинку в кабельних гніздах телескопа та попередніх пошкоджень від урагану Марія. Фактично кабелі більше не могли втримати важкий прилад у центрі, підвішений на тросах.


Один із кабелів звисає донизу після обриву. Знімок з дрона зроблено 6 листопада 2020 року / Фото UCF Today

Кабелі почали виходити з ладу задовго до обвалу, але на це, судячи з усього, не звертали уваги. Ніхто не робив досліджень, не створював звітів із висновками про зношення цинку в кабельних гніздах.

Комітет дійшов висновку, що "послідовність руйнувань" тривала 39 місяців і почалася з наслідків урагану "Марія" у вересні 2017 року. Згідно зі звітом, перевірки, проведені після урагану, виявили ознаки зісковзування кабелю, але ніхто не проводив подальших розслідувань і не реагував на проблему.

Але це ще не все. Крім того, що цинк сам по собі був "повзучим", як це називають учені, його руйнація прискорилася в умовах унікально потужного електромагнітного випромінювання телескопа Аресібо. Тобто телескоп певною мірою зруйнував сам себе. Прилад упав донизу, утворивши в тарілці діру розміром 30 метрів.

На жаль, відновленню Arecibo не підлягає і буде перетворений на освітній центр.

Теги за темою
Техно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Пауза перед атакой: когда Россия готовит новый массированный удар по Украине
Фокус
2025-07-18T14:00:12Z
В Раде бьют тревогу: в Кабмине забыли о ВПЛ
Comments UA
2025-07-18T13:54:32Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Черная дыра" для денег: с карт "Ощада" пропадают тысячи гривен, в банке лишь разводят руками
Знай
2025-07-18T14:06:57Z
Доллар еще крепкий, поэтому отскоки валютной пары евро/доллар еще будут продолжительными и глубокими
ZN UA
2025-07-18T14:04:46Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Прекрасно увлажняет и поддерживает иммунитет: польза дыни для организма человека
Знай
2025-07-18T13:51:24Z
Диалог, реабилитация и фокус на психоэмоциональном состоянии: Метинвест поделился практиками привлечения и адаптации ветеранов
TSN
2025-07-18T13:39:36Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Повышение тарифов на воду в Винницкой области: как подняли цены
Политека
2025-07-18T14:00:57Z
В Чугуеве зафиксировали загрязнение окружающей среды из-за удара по нефтебазе
Новости Украины
2025-07-18T13:48:21Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Лучше металлоискателей: как гигантские крысы помогают очищать Камбоджу от мин
Фокус
2025-07-18T14:06:05Z
В Великобритании показали, как будет выглядеть первый истребитель-невидимка
Фокус
2025-07-18T14:00:36Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Гороскоп на 19 июля: Близнецам стоит беречь нервы, а Тельцам — не торопиться с выводами
Telegraf
2025-07-18T14:03:05Z
Почему у умных людей так мало друзей: интересные факты, которые вас точно удивят
TSN
2025-07-18T13:51:50Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Одни скачут, другие плачут". Визит культовой группы Rasmus разделил мнения украинцев в соцсетях
Telegraf
2025-07-18T13:57:51Z
"Заработал миллионы и свалил": украинцы жестко ответили Виннику на "оправдания" за побег из страны
Telegraf
2025-07-18T13:45:05Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Пьяный украинец без прав устроил ДТП в Польше - а его подруга еще и бросалась на полицейских
Telegraf
2025-07-18T13:48:33Z
Отравление в ресторане Кацурина во Львове: количество пострадавших возросло, что ели гости
TSN
2025-07-18T13:33:52Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Милан меняет голкипера: замена нашлась быстро
Корреспондент
2025-07-18T14:09:11Z
Спрос на Забарного растет: Тоттенхэм делает ставку на футболиста - 70 млн
Корреспондент
2025-07-18T13:39:36Z
Игрок Фейеноорда перебирается в Саудовскую Аравию
Корреспондент
2025-07-18T13:09:25Z
Усик-Дюбуа: кто будет драться в андеркарде
Gazeta UA
2025-07-18T12:57:10Z
Усик - Дюбуа 2: онлайн-трансляция церемонии взвешивания
Telegraf
2025-07-18T12:48:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Ученые назвали тайный сигнал глазами, который поможет получить желаемое
Comments UA
2025-07-18T14:06:33Z
Ретроградный Меркурий 17 июля - 11 августа 2025: что означает с точки зрения астрологии, эзотерики и астрономии
TSN
2025-07-18T14:03:00Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z