MY.UAНовини
Готуємось до святкування Різдва: які 12 страв поставити на стіл
Готуємось до святкування Різдва: які 12 страв поставити на стіл

Готуємось до святкування Різдва: які 12 страв поставити на стіл

Від оселедця до пампухів: які пісні страви повинні стояти на різдвяному столі.

Різдво - свято, яке заведено святкувати вдома з рідними та за великим столом. Це чудова нагода провести час за особливою вечерею. За традицією на столі у Святвечір має бути 12 пісних страв, набір яких може всіляко варіюватися. Є страви, які передаються з покоління в покоління, а деякі традиції потрібно створити власноруч.

Про те, що приготувати, читайте в ексклюзиві TSN.UA.

Різдво - родинне свято

Різдво є одним з найголовніших свят для українського народу. Ми святкуємо його з покоління в покоління, дотримуючись традицій та вірувань. Різдвяні традиції глибоко сягають корінням в життя наших пращурів, несучи в собі сакральний та релігійний зміст. У 2023 році ПЦУ перейшла на новоюліанський календар, за яким це свято відзначають 25 грудня, а не 7 січня. Хоча, кожна українська парафія має право самостійно обрати, в яку дату святкувати. У святковий день люди радісно вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують — «Славімо його!». У цей день заведено ходити до церкви на святкову молитву, а також ходити в гості до родичів. У перший день Різдва закінчується піст, і люди можуть їсти м’ясні, молочні та інші ситні страви.

12 страв на Різдво

Традиційно святкування Різдва починають в переддень зі Святвечора. У цей час на столі має бути запалена свічка, а зі страв має бути лише кутя, накрита книшами, та узвар. Саме з цих різдвяних страв і починається святкове застілля. Потім вже дістають інші страви, щоб доповнити стіл. Частування можуть бути різними, але якщо звернутись до українських сімейних традицій, побачимо в переліку пісний борщ, тушковану капусту, запечену рибу, вареники з різними начинками та солодкі пампухи. Вечерю також можна зробити щедрою, якщо ви не дотримуєтеся посту. У нашій добірці є кілька страв на такий випадок.

Кутя з маком

Кутя – найголовніша страва різдвяного столу, без якої не обійтися. З неї починається Святвечір, кутю лишають на столі для “частування” предків і саме вона якнайкраще зберігає традиції. Готуйте її, не шкодуючи маку. Традиційно різдвяна кутя готується з пшениці. Зерно на столі завжди було ознакою достатку, і в поєднанні з солодким медом символізувало безтурботне солодке життя протягом року. Але не тільки з пшениці можна готувати кутю, ще й з ячменю, рису, перлової крупи та булгуру. Якщо говорити про святкування Святвечора, то кутя має бути обов’язково пісною з додаванням таких інгредієнтів як мак, горіхи та мед. Іноді для смаку в кутю додавали трохи узвару. Раніше пшеницю рекомендували  замочити на ніч у холодній воді, а лише потім варити. Але це не обов'язково.

Кутя від Євгена Клопотенко

Український кухар Євген Клопотенко рекомендує просто помити зерно, залити холодною водою і варити на помірному вогні протягом 30-40 хвилин. За його словами цього достатньо, щоб пшениця була готовою, а зернята при цьому залишалися пружними та не розвареними. Для того, щоб приготувати кутю від Євгена Клопотенка вам знадобляться:

Інгредієнти

  • 350 г пшениці;
  • 50 г волоських горіхів;
  • 50 г родзинок;
  • 50 г запареного маку;
  • 1 ч. л. лимонної цедри;
  • 2 ст. л. лимонного соку;
  • Мед до смаку.

Помиту пшеницю залийте водою та варіть 30 хвилин після закипання. На 350 г пшениці вам знадобиться 1,4 л води, тобто співвідношення має бути 1:4. Якщо любите більш розварену кутю, варіть трохи довше. Викладіть у миску 50 г маку та залийте окропом на 15 хвилин, потім злийте воду. Запарений мак розітріть у макітрі чи ступці. Подрібніть 50 г волоських горіхів. У велику миску викладіть зварену пшеницю і додайте подрібнені горіхи та мак, всипте 50 г родзинок та додайте мед до смаку. Натріть у миску лимонної цедри та вичавіть лимонний сік до смаку. Це додасть куті трохи кислинки та неймовірного цитрусового аромату. Добре все перемішайте і додайте теплої води чи узвару до бажаної консистенції готової страви.

Різдвяний узвар

Окрім куті, обов'язковим для різдвяного столу є узвар. Це дуже простий і разом з тим смачний напій. Ви можете зварити узвар просто з сухофруктів, а можете додати йому трохи смаку за допомогою розмарину, як у  рецепті від Євгена Клопотенко. Цей напій якнайкраще підійде до будь-якого столу – і до святкового, і до буденного.

Інгредієнти

  • 500 г сухофруктів (яблука, груші, сливи);
  • 2-3 ст. л. цукру;
  • 4 гілочки розмарину;
  • Холодна вода.

Сухофрукти добре промиваємо. Викладаємо в каструлю і заливаємо холодною водою. Доводимо до кипіння, додаємо цукор на власний смак. Знімаємо з вогню і додаємо гілочки розмарину. Закриваємо кришкою і даємо настоятися.

Різдвяні страви

А ще різдвяний стіл можна прикрасити імбирно-медовим печивом. Таке печиво готують на свято Святого Миколая та на Різдво. До речі, його можна робити будь-якої форми.

Ще одна пісна страва, яку часто можна побачити на різдвяному столі – тушкована капуста. Щоб підкреслити її смак до неї можна додати сушені гриби, тоді вона стає ще більш смачною та ароматною.

Ще одна символічна страва – пісний борщ. У багатьох регіонах України ця страва є обов’язковою для різдвяного столу, майже як кутя.

А ще на Різдво традиційно готували пісні вареники, найчастіше з капустою, бо вона завжди була у кожному домі. Ці вареники готуються навіть з квашеною капустою. Змащені олією та заліплені красивими косичками вони здатні прикрасити ваш святковий стіл. Якщо не встигли заготувати в сезон, можна придбати їх на базарі чи в магазині та приправити до смаку оцтом, ароматною олією та кільцями цибулі.

Два стовпи пісного меню - гриби та капуста. У цій страві вони поєднуються в чудову страву - пісні голубці з рисом і білими грибами. Страва виходить неймовірно ароматною та ніжною на смак, не поступаючись класичній версії.

У деякі дні різдвяного посту дозволяється риба, як і у Святвечір. Короп по-єврейськи - хоч оригінально й польська страва, стала популярною і в нас. Адже ця риба насичена спеціями, що пахнуть зимовими святами. У продовження рибної тематики радимо й рецепт вимоченого в молоці оселедця. Таку техніку вимочування використовують досить часто, щоб зробити смак риби ніжнішим. Подавати такий оселедець радимо з відвареною картоплею та кільцями цибулі.

Поряд з капустою та коренеплодами у зимових стравах часто фігурує квасоля. Її легко зберігати, а страви з неї поживні та корисні  - це гарний замінник м'яса. Тож страви з квасолі готували й до Різдвяного столу, зокрема таку тушковану з овочами.

Солодощі також були невіддільною частиною різдвяного застілля. Окрім медівників дуже часто готували пампухи з варенням на дріжджовому тісті.

Пампухи з трояндовим варенням

Як і солодка кутя, запашні золотаві пампухи мали символізувати безтурботне, солодке життя. До того ж вони виходять такими смачними, що зникають з різдвяного столу в першу чергу. Готуються пампухи з особливого дріжджового тіста, яке дуже схоже на тісто для пончиків, та обсмажуються у фритюрі.

Інгредієнти 

  • 500 г борошна;
  • 30 г живих дріжджів;
  • 250 мл теплого молока;
  • 50 г вершкового масла;
  • 75-100 г цукру (залежить від бажаної солодкості);
  • 2 ст. л. горілки;
  • 4 жовтки;
  • 1 яйце;
  • 10 г ванільного цукру;
  • Цедра 1 апельсина;
  • 250 г варення з троянд;
  • 1 дрібка солі;
  • 500 мл олії (для фритюру);
  • Цукрова пудра (до смаку).

Приготування

Підготовка опари: Вилийте 250 мл теплого молока у велику миску,  додайте 1 ст. л. цукру і добре розмішайте до розчинення, додайте 30 г живих дріжджів і 2 ст. л. борошна. Легко перемішайте і залиште в теплому місці для активації дріжджів.

Приготування тіста 

Розітріть 50 г вершкового масла з дрібкою солі та залишковим цукром до білого кольору. Відділіть 4 жовтки від білків. Додавайте по одному жовтку, кожного разу розтираючи суміш, щоб цукор розчинився. Додайте 1 ціле яйце і добре перемішайте до однорідної консистенції. У миску з опарою додайте 500 г борошна, яєчну суміш, 10 г ванільного цукру, 2 ст. л. горілки та цедру 1 апельсина. Замісіть тісто і залиште його на 1 годину для підйому (воно має збільшитися в об’ємі вдвічі).

Формування пампушок 

Коли тісто підросте, обімніть його та присипте робочу поверхню борошном. Розкачайте тісто у пласт товщиною 1 см (не робіть його занадто тонким). За допомогою склянки виріжте кружечки з тіста — це будуть основи для пампушок. Викладіть їх на деко, застелене пергаментом.На кожен кружечок викладіть приблизно 1 ч. л. варення з троянд.  Накрийте кожен кружечок іншим і обережно заліпіть краї, намагаючись не дати варенню просочитися через тісто. Накрийте пампушки рушником і залиште для підйому ще на 1 годину.

Смаження пампушок 

Вилийте 500 мл олії у каструлю і нагрівайте її на середньому вогні до появи невеликих бульбашок. Занурюйте пампушки у розігріту олію верхньою стороною. Смажте пампушки по 2 хвилини з кожного боку до золотавого кольору. Потім обережно перевертайте їх і смажте ще 1 хвилину. Готові пампушки викладайте на паперові рушники для вбирання зайвої олії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Громада біля Чернігова допомагає ЗСУ тим, що вимикає вуличне освітлення: у чому секрет
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T09:15:37Z
Індія закрила повітряний простір для літаків з Пакистану
iPress
2025-05-01T09:12:16Z
У Київській області жінка під час нічних тривог рятується у «капсулі життя»
Комсомольская правда
2025-05-01T09:10:00Z
Росіяни у квітні скинули понад п'ять тисяч КАБів на Сили оборони та прифронтові населені пункти
УкраинФорм
2025-05-01T09:06:51Z
Понад 83 тис. цілей у квітні: Сирський повідомив про зростання ефективності дронів ЗСУ
Факти ICTV
2025-05-01T09:03:34Z
Мобілізація в Дніпрі з 1 травня: призовників чекають важливі зміни
Политека
2025-05-01T09:00:19Z
У Чехії блогери з доходом понад 50 000 крон на рік зобов’язані реєструватися в державному реєстрі
InternetUA
2025-05-01T09:00:02Z
Розробники Lockheed Martin успішно випробували автономну версію артилерійської ракетної системи HIMARS
InternetUA
2025-05-01T08:46:35Z
Її просто не впізнати: приголомшливе фотопорівняння Антоніни Хижняк у її найвідоміших ролях
24tv
2025-05-01T09:12:01Z
Вистава «Баланс» від Театру Ветеранів
Кино-Театр
2025-05-01T09:03:22Z
Андре Тан назвав головні помилки, що здешевлюють навіть найдорожчий образ
Фокус
2025-05-01T09:00:53Z
Зірка українських комедій із сумною долею: як виглядає могила Лімеріхи із фільму "За двома зайцями"
Telegraf
2025-05-01T08:51:44Z
Зворотний відлік розпочато: Ziferblat відправився у Швейцарію на Євробачення-2025
24tv
2025-05-01T08:45:18Z
«Вальс із системою» — історія співочого опору
Детектор М
2025-05-01T08:40:43Z
Що треба зробити у Львові в травні: 7 цікавих ідей
24tv
2025-05-01T08:30:50Z
Яка туш для вій від Maybelline найкраща – обираємо серед 5 варіантів
24tv
2025-05-01T08:24:18Z
Серед викрадених Росією з Херсона картин - українська ікона, подарована музею бароном Фальц-Фейном
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:27Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Угода підписана: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Лига
2025-05-01T09:15:32Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-05-01T09:15:24Z
"Як молодята": інсайдер розповів, що відбувається у шлюбі Дональда Трампа та Меланії
Фокус
2025-05-01T09:06:28Z
Трамп почав різко худнути: він може мати серйозні проблеми зі здоров'ям
Telegraf
2025-05-01T09:03:32Z
Два постійні члени Радбезу ООН ведуть переговори щодо визнання Палестини
ZN UA
2025-05-01T09:00:11Z
Трамп хоче угоду з "другом Володимиром": чому США не потрібна поразка РФ
GlavRed
2025-05-01T08:55:57Z
На акції антиукраїнського кандидата в президенти Польщі зірвали з мерії прапор України
Европейская правда
2025-05-01T08:49:35Z
Келлог заявив, що Україна готова поступитися територіями "де факто", але не "де юре"
Европейская правда
2025-05-01T08:43:57Z
Ціни на нафту стабілізувались: ринок в очікуванні зустрічі членів ОПЕК+
ZN UA
2025-05-01T09:13:59Z
Українські яйця будуть продаватись в Канаді: ринок офіційно відкритий
24tv
2025-05-01T09:06:41Z
Рада директорів Tesla шукає заміну Маску – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T09:05:07Z
Єврокомісія планує плавний перехід між режимами торгівлі з Україною
AgroPortal
2025-05-01T09:00:49Z
Росіяни штурмують магазини: вартість популярного овоча злетіла на 260%
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:42:16Z
«Спав на підлозі». Милованов розказав, як став мільйонером
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:39:34Z
Цей тариф зросте у 20 разів із 3 травня
Telegraf
2025-05-01T08:37:39Z
Курс долара дешевшає, як і курс євро
24tv
2025-05-01T08:36:31Z
Фермери, які вирощують горох, не розраховують на ринок Китаю
AgroPortal
2025-05-01T08:30:55Z
Приречені на хвороби з народження: учені виявили серйозну небезпеку для багатьох немовлят
Фокус
2025-05-01T08:57:09Z
Чи дійсно щеплення в одну руку підсилює імунну відповідь
24tv
2025-05-01T08:15:42Z
Схуднете до літа, якщо викреслите з меню ці 11 продуктів
Gazeta UA
2025-05-01T07:40:16Z
Як навчитись рано прокидатись: поради експерта
24tv
2025-05-01T07:27:41Z
Страшний досвід: король Чарльз III висловився про свій діагноз раку
Факти ICTV
2025-05-01T06:07:13Z
Неврози без маски: чому варто вчасно реагувати на тривожні сигнали
Детектор М
2025-05-01T05:48:20Z
Один інгредієнт, який варто додавати до чаю для зміцнення імунітету
24tv
2025-05-01T05:15:12Z
Новий штам небезпечного вірусу вирує на круїзних лайнерах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:48:26Z
У «гормону задоволення» дофаміну є ще одна фунція: відкриття науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:18:28Z
Після нічної атаки на Київ госпіталізовано одну постраждалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T09:15:56Z
У Києві лунають вибухи: РФ розкидала підступні касетні боєприпаси, є поранені
GlavRed
2025-05-01T09:09:33Z
Загроза вибухів відтермінованих касетних боєприпасів. Влада звернулася до жителів Оболонського району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T09:06:07Z
Жителя Одещини затримали за виготовлення порнографії та розбещення дитини
Украина Криминальная
2025-05-01T09:06:05Z
Правоохоронці Нікопольщини розшукують зниклу 15-річну дівчину
Украина Криминальная
2025-05-01T08:57:20Z
Судитимуть зловмисника, який ошукав військову на 300 тис. гривень
Украина Криминальная
2025-05-01T08:42:33Z
На Київщині таксист намагався викрасти малолітню дівчинку
Украина Криминальная
2025-05-01T08:25:37Z
У полі на Херсонщині підірвався фермер
УкраинФорм
2025-05-01T08:06:17Z
Судитимуть киянина, який ледь не зарізав 73-річного батька
Украина Криминальная
2025-05-01T07:27:14Z
У Севастополі окупанти накрили електростанцію металевою сіткою для захисту від українських дронів
УкраинФорм
2025-05-01T09:15:38Z
Заморозки вдарять в кількох областях: українців попередили про небезпечну погоду
GlavRed
2025-05-01T09:12:18Z
Росіяни атакували Харків: у місті зафіксовано влучання БпЛА
24tv
2025-05-01T09:12:12Z
Скандал у Києві: знайдено 10 тон людських кістокСюжет
1News
2025-05-01T09:10:58Z
Смарагдові світлофори замість зелених. Коли в Україні змінять старі на нові
Telegraf
2025-05-01T09:09:28Z
Після заморозків прийшло тепло: якою буде погода в Україні у травні
Факти ICTV
2025-05-01T09:04:45Z
Збройні сили відбили спробу заходу російської ДРГ на Чернігівщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:36:30Z
Графік відключення води в травні 2025 у Полтаві: кому готуватися до тривалих незручностей
Политека
2025-05-01T08:31:34Z
КМДА назвала дату останнього дзвоника в школах столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:27:32Z
"За раз міг з'їсти аж 100 штук": якими були улюблені страви й напої Шевченка
24tv
2025-05-01T09:15:32Z
Як пахнути дорого: 5 неймовірних ароматів, що вражають
24tv
2025-05-01T09:12:59Z
Будуть затримки й скасування: експертка назвала найгірший час для авіаподорожей влітку 2025
24tv
2025-05-01T09:06:58Z
Несподіваний засіб проти мурашок: як раз і назавжди позбавитися шкідників у будинку
Знай
2025-05-01T08:51:09Z
Чим відмити фарбу для волосся зі шкіри: копійчаний засіб для ідеальної краси
GlavRed
2025-05-01T08:48:08Z
Китайський гороскоп на завтра 2 травня: Драконам - біль, Собакам - гнів
GlavRed
2025-05-01T08:30:38Z
В нього закохуються з першої ложки: рецепт варення з кульбаби – це хіт сезону з 3 інгредієнтів
24tv
2025-05-01T07:48:52Z
Люди з завжди чистою кухнею дотримуються всього 5 звичок: вони елементарні
24tv
2025-05-01T07:40:29Z
Як стильно облаштувати гараж
24tv
2025-05-01T07:27:20Z
Роналду сенсаційно вилетів з азійської Ліги чемпіонів та шокував фанатів реакцією: дивне відео
24tv
2025-05-01T09:12:21Z
«Не зупиняємося». Тренер збірної України з хокею прокоментував перемогу над Румунією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T09:09:12Z
Де Маркос: У нас особливий клуб, один такий на весь світ
Football.ua
2025-05-01T08:55:31Z
Костюк програла у чвертьфіналі WTA1000 у Мадриді
360ua.news
2025-05-01T08:52:41Z
Мессі та компанія вилетіли з Кубка чемпіонів, зазнавши розгромної поразки: відеоогляд матчу
24tv
2025-05-01T08:51:18Z
Депутатка Держдуми РФ влаштувала істерику через вимогу України відсторонити російську гімнастку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T08:45:48Z
Відомий боксер розкритикував рішення організувати реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-01T08:30:46Z
Гойлунн: Нам додає впевненості те, що в цій Лізі Європи ми не програємо
Football.ua
2025-05-01T08:25:57Z
"Вбивця короля": легенда боксу оцінив готовність Дюбуа стати абсолютним чемпіоном світу
24tv
2025-05-01T08:12:25Z
На аукціон виставили єдиний у світі кабріолет Porsche 959
AutoCentre
2025-05-01T09:16:14Z
Пагані Зонда продовжує існувати завдяки новій унікальній моделі
Топ Жир
2025-05-01T09:15:24Z
Повинні пахнути бензином: президент Toyota критично висловився про електричні спорткари
AutoGeek
2025-05-01T09:12:31Z
Isuzu випустила перший бюджетний електропікап
Gazeta UA
2025-05-01T08:30:21Z
Бензин зі спиртом уже на АЗС: експерти попередили про ріст цін і небезпеку для авто
GlavRed
2025-05-01T08:25:21Z
Honda показала позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-05-01T08:21:22Z
Новий Jeep Compass з’явився в інтернеті раніше запланованого показу
Топ Жир
2025-05-01T08:15:52Z
Преміальна "маршрутка": Mercedes V-Class перетворили на розкішний палац на колесах
Фокус
2025-05-01T08:12:54Z
Audi готує оновлення для суперника Tesla Model Y
AutoCentre
2025-05-01T08:01:31Z
Всесвітній день паролів: кіберполіція дала поради, як захистити персональні дані
InternetUA
2025-05-01T09:16:51Z
"Багатогранний гібрид": в Іспанії придумали, як помітно заощадити на енергетиці
Фокус
2025-05-01T09:12:13Z
З новим оновленням вебверсія WhatsApp зміниться назавжди
InternetUA
2025-05-01T09:04:35Z
Незвичайний промінь світла вказує дорогу, коли немає GPS: як його використовують
Фокус
2025-05-01T08:57:04Z
Фізики виявили нові стани речовини: як це змінить наші технології
Фокус
2025-05-01T08:51:21Z
У Франції археологи знайшли два древні кельтські мечі
ZN UA
2025-05-01T08:37:53Z
Рослини насправді кричать від стресу й болю, ми просто ніколи їх не чули
24tv
2025-05-01T08:36:27Z
Багатофункціональна та різнопланова: естонські зброярі представили безекіпажну наземну колісну платформу
InternetUA
2025-05-01T08:16:16Z
Шахраї в TikTok — через яке відео можна залишитися без грошей
InternetUA
2025-05-01T08:01:29Z