MY.UAНовини
Моніторинговий візит до Кропивницької виправної колонії №6: численні скарги засуджених на неналежне поводження з боку адміністрації та персоналу установи
Моніторинговий візит до Кропивницької виправної колонії №6: численні скарги засуджених на неналежне поводження з боку адміністрації та персоналу установи

Моніторинговий візит до Кропивницької виправної колонії №6: численні скарги засуджених на неналежне поводження з боку адміністрації та персоналу установи

Від засуджених надходили численні скарги на неналежне поводження з боку адміністрації та персоналу установи. В ізоляторі для осіб із розладами психіки було виявлено чоловіка, яка тривалий час перебуває в положенні лежачи, не здатний до самостійного обслуговування, без постільних речей, у брудному повсякденному одязі.

12 листопада 2024 року відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, враховуючи положення Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та рішень Європейського суду з прав людини, на підставі статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України — Відвідування установ виконання покарання, групою моніторів Харківської правозахисної групи і ГО “Захист в’язнів України”здійснено чергове відвідування державної установи “Кропивницька виправна колонія №6” (далі КВК-6, установа, заклад).

Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Відвідування здійснили монітори:

  • Діденко Андрій Андрійович — помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, досвід моніторингових візитів з 2014 року;
  • Зуйков Сергій Юрійович — помічник народного депутата України Костянтина Касая, член громадської ради при Міністерстві юстиції України, багаторічний досвід моніторингових візитів.

Загальна інформація

КВК-6 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для тримання чоловіків, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі.

Установа розташована за адресою: вулиця Куроп’ятникова, 50-Б, місто Кропивницький, Кіровоградської області, 25009.

Керівник закладу — полковник внутрішньої служби Мягких Олександр Олександрович.

Установа складається з чергової частини, житлової й промислової зони, ДІЗО (дисциплінарний ізолятор), ПКТ (приміщення камерного типу), ДПК (дільниця посиленого контролю), медичної частини, банно-прального комбінату, кімнат побачення, крамниці, бібліотеки, кімнати отримання передач, адміністративних приміщень.

За даними адміністрації установи штатна чисельність персоналу закладу складається з 330,5 посад. Фактична чисельність — 195,5 посад. Загальний некомплект персоналу по установі — 139 співробітників.

Планове наповнення — 616 осіб. Фактична кількість — 284 особи. В установі працюють 3 психологи.

У ДІЗО перебувають 4 особи. У медичній частині на лікуванні перебуває 15 пацієнтів.

Протягом 2024 року до установи прибули 190 осіб. На оперативно-профілактичному обліку в установі перебувало: схильні до самогубства — 8 осіб, схильні до членоушкоджень — 21 особа, до втечі — 4. Злісних порушників режиму утримання — 15. У 2023 році — 1 самогубство, у 2024 році — 0.

Протягом 2023-2024 років від засуджених не надійшло жодної скарги на неналежні умови утримання і на неналежне надання медичної допомоги.

У власному користуванні засуджені мають 153 планшети з доступом до мережі інтернет.

Протягом 2023 року було зафіксовано 10 випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі. Протягом 2024 року — 12 випадків під час перебування в установі.

Групою моніторів проведено опитування близько 112 засуджених. Варто зазначити, що адміністрація не приховує недоліки в установі, керівництво закладу всіляко сприяло проведенню моніторингового візита, що можна вважати ознаками відкритості і прозорості, належним і адекватним реагуванням на порушення прав людини.

Позитивні практики

В установі відремонтовані, житлові, побутові, господарчі приміщення.

Факти, виявлені під час відвідування

В ході моніторингового візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених осіб:

1. Під час відвідування установи від засуджених надходили численні скарги на неналежне поводження з боку адміністрації та персоналу установи. Так, під час конфіденційної бесіди більшість в’язнів повідомили, що після прибуття в установу у дільниці карантину, діагностики і розподілу (далі — КДіР), співробітники установи з метою примусу здійснити дії, що суперечать волі засуджених, змушували їх публічно, по черзі виконувати принизливі завдання, зокрема назагал продемонструвати прибирання, тим самим визначити публічно своє місце в неформальній тюремній ієрархії, фіксуючи ці дії технічними приладами/засобами, що мають функції фото- і фільмування, відеозапису.

У разі відмови до засуджених застосовували дисциплінарне стягнення, в тому числі у вигляді поміщення в дисциплінарний ізолятор (далі — ДІЗО), з перспективою застосування до них ст. 391 КК України. Зазначені дії є такими, що принижують людську гідність та мають ознаки поділу на касти у неформальній тюремній ієрархії. Як наслідок в’язні, які потрапляють до нижчих каст, часто стають об’єктами дискримінації, принижень та фізичного насильства з боку інших засуджених, що може викликати конфлікти між різними групами в’язнів та в цілому посилити кримінальну субкультуру всередині установи.

Крім того, моніторинговою групою було встановлено існуючу практику сегрегації та стигматизації окремої особливо вразливої категорії ув’язнених, відомої як “відторгнуті загалом”, яка ґрунтується на негативному впливі неформальної тюремної ієрархії та призводить до дискримінації, неприпустимих обмежень у визнанні, реалізації та користуванні загальновизнаним основоположним правом на повагу до людської гідності даних осіб.

Так, під час конфіденційної бесіди засуджені, яких віднесено до категорії “відторгнутих загалом”, повідомили, що разом з іншими в’язнями цієї категорії вимушений перебувати в ізоляції, окремих приміщеннях від загальної маси засуджених, окремо харчуватися, відвідувати лазню та прати особистий одяг, виконувати за інших брудну роботу, зокрема прибирання санвузла.

Разом з тим, Європейський комітет з питань запобігання катувань чи нелюдського або такого, що принижує гідність поводження чи покарання (далі — Комітет) у доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році, закликає українську владу розробити та впровадити комплексну стратегію боротьби з насильством та залякуванням серед засуджених та подолання явища неформальної ієрархії серед засуджених з усіма його негативними наслідками.

У цьому контексті пенітенціарна адміністрація повинна також раціоналізувати оцінку ризиків і потреб, класифікацію та розподіл окремих засуджених з метою забезпечення того, щоб засуджені не піддавалися впливу інших засуджених, які можуть завдати їм шкоди. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 45).

2. У дільниці ДІЗО моніторингова група зафіксувала застосування практики, що принижує людську гідність осіб, які там утримуються. Зокрема, від них вимагалося щоразу під час відкриття дверей адміністрацією та персоналом стояти обличчям до стіни з руками за спиною.

Комітет у доповіді Уряду України за наслідками візиту до України у 2020 році зазначив, що такі практики не є необхідними з погляду безпеки і ніяк не сприяють позитивним відносинам між персоналом та ув’язненими та закликав владу України негайно покласти край таким практикам. (CPT/Inf (2020) 40) пункт 46).

3. Під час замірювання площі у камерних приміщеннях ДІЗО моніторинговою групою було встановлено, що ширина між стінами зазначених камерних приміщень складає 1,8 м². Разом з тим, у Доповіді Уряду України за наслідками візиту до України Комітету у 2012 році, Комітет зазначає, що будь-які одиночні камери повинні мати житлову площу не менш ніж 6 м² (не включаючи вбудований туалет); відстань між стінами камери повинна бути не менш 2 м. (пункт 45(CPT/Inf (2013) 23).

4. Крім того встановлено, що у ряді камерних приміщень ДІЗО фактична наявність спальних місць перевищує допустиму, для забезпечення передбаченої законодавством норми площі на одну особу.

Зокрема у камерних приміщеннях ДІЗО №№1,3, які згідно з актом вимірювання жилої площі розраховані на два місця за нормою 4 м² на одну особу, розташовано 4 ліжка. Зазначене порушення створює умови для можливих зловживань з боку адміністрації та персоналу установи в контексті дотримання норми жилої площі на одну засуджену особу.

Разом з тим, у пункті 13 сьомої Загальної доповіді Комітет зазначає, що проблема з переповненими камерними приміщеннями призводить до негігієнічних умов, постійної відсутності приватності, перезавантаження медичних служб та інфраструктури установи та приходить до висновку, що доволі часто негативний вплив перенаселення мав наслідком нелюдські або принизливі умови утримання в’язнів (CPT/Inf (97) 10).

5. Обладнання дільниці карантину, діагностики та розподілу (далі — КДіР) не відповідає стандартам поводження з в’язнями та умовам їхнього утримання відповідно до їхніх потреб. Так, у порушення вимог Норм забезпечення меблями, інвентарем і предметами господарчого призначення виправної колонії середнього рівня безпеки, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 27.07.2012 року №1118/5 (далі — Норми забезпечення), в дільниці відсутній ряд приміщень, а саме: кімната для зберігання харчових продуктів; кімната для зберігання обмінного фонду постільних речей, речового майна і спецодягу; комора для тимчасового зберігання брудних постільних речей, речового майна і спецодягу; кімната побуту; сушарка.

Відсутність зазначених приміщень призводить до порушення санітарно-гігієнічних норм. У зв’язку з чим харчові продукти можуть зберігатися при неналежних температурах, у вологих або забруднених приміщеннях, що сприяє їхньому швидкому псуванню, розвитку плісняви та розмноженню хвороботворних бактерій, а неналежна організація зберігання особистих речей ускладнює підтримання чистоти та порядку в приміщеннях, де утримуються засуджені, що погіршує загальну санітарну ситуацію в установі.

6. У порушення вимог абзацу дев’ятого частини першої статті 8 та частини 1 статті 118 КВК України, моніторинговою групою було встановлено, що адміністрація установи залучає засуджених до робіт у дільниці КДіР без укладання трудового договору. Зокрема, до робіт на безоплатній основі залучається засуджений Р., який за інформацією осіб, які перебували у дільниці, виконує функції днювального та має можливість самостійно відвідувати їдальню та відділення СПС №1 за яким він закріплений.

Зазначене порушує статтю 96 КВК України, пункту 4 розділу ІІ Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 року №2823/5 (далі — ПВР) та вимоги пункту 2 розділу 1 Положення про дільницю карантину, діагностики та розподілу, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2013 року №2300/5.

У доповіді за наслідками візиту до України у 2020 році Комітет висловив серйозні сумніви щодо практики використання деяких ув’язнених як “днювальних”, які виконують функції контролю за іншими ув’язненими в житлових приміщеннях та на виробництві і доповідають персоналу про будь-які випадки та порушення режиму. Тому Комітет із занепокоєнням помітив протягом даного візиту, що ця практика залишалася.

Крім того, на жаль, попри конкретні рекомендації, які раніше давав Комітет, практика використання “днювальних” також офіційно передбачається Правилами внутрішнього розпорядку установ виконання покарань. Як вже підкреслювалося раніше, Комітет вважає, що будь-яка часткова відмова від відповідальності за порядок та безпеку у в’язницях, яку несуть режимні співробітники установи, є неприйнятною. Така практика піддає більш слабких ув’язнених ризику жорстокого поводження та експлуатації з боку інших ув’язнених.

Комітет закликає владу України зробити всі необхідні кроки — у тому числі законодавчого характеру — для того, щоб покласти край цій практиці. Жодний ув’язнений (в жодній пенітенціарній установі у країні) не повинен мати владу над іншими ув’язненими. (CPT/Inf (2020) 40) пункт 27).

7. У порушення додатка 8 до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 року №2823/5 (далі — ПВР УВП), моніторинговою групою встановлено, що адміністрацією установи самовільно запроваджено правило, фактично додатковий елемент покарання, яким забороняється засудженим у камерних приміщеннях ДІЗО використовувати свої спальні місця протягом дня, зокрема у вільний час.

8. Під час конфіденційного спілкування від засуджених надходили скарги на те, що адміністрацією та персоналом установи забороняється користуватися матеріалами для читання під час перебування в дільниці ДІЗО.

Разом з тим, у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2017 році, Комітет повторює свою рекомендацію, щоб ув’язненим, які перебувають у дисциплінарних камерах, було дозволено розумний вибір матеріалів для читання (не лише релігійної літератури) (пункт 109 (CPT/Inf (2018) 41).

9. Прогулянковий дворик №1 не обладнаний достатнім укриттям від атмосферних опадів. Разом з тим, Комітет у другій Загальній доповіді зазначає, що щоденне перебування на свіжому повітрі повинне відбуватись на ділянці достатньої площі. Ділянка для прогулянок на свіжому повітрі має бути, наскільки це видається можливим, обладнана укриттям на випадок поганої погоди. (CPT/Inf (92) 3) пункт 48).

10. У житлових приміщеннях відділень соціально-психологічної служби (далі-СПС) №№ 4, 6 встановлено порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що забезпечує право на повагу до приватного життя.

Так, у порушення правила 18.1 Європейських пенітенціарних правил, ліжка у деяких житлових приміщеннях розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує засудженим особистого простору. Санвузли не містять достатніх перегородок та дверцят, які дозволяють усамітнитись, що порушує вимогу правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил. Окремі приміщення потребують проведення ремонтних робіт з заміною санітарно-технічного обладнання та електромережі.

Разом з тим, у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році, Комітет закликав українську владу вжити необхідних заходів для поліпшення матеріальних умов тримання під вартою, зокрема, зменшити наповнюваність камер таким чином, щоб на одну взяту під варту особу припадало щонайменше 4 м² житлової площі (не враховуючи площі, яку займають внутрішньо камерні туалети); всі місця розміщення засуджених і взятих під варту осіб, включаючи санітарні приміщення, утримувати в належному ремонтному та гігієнічному стані, регулярно і часто проводити дезінсекції; забезпечити достатнього доступу до природного освітлення та вентиляції у камерах, внутрішні санітарні приміщення повністю обладнати перегородками (тобто від підлоги до стелі). (CPT/Inf (2024) 20) пункт 58).

11. Під час відвідування гуртожитків відділень СПС встановлено, що умови проживання засуджених у деяких з них є незадовільними та порушують їхнє право на гідні умови тримання.

Так, у порушення вимог Норм забезпечення у відділенні СПС №6 відсутній ряд приміщень, а саме: кімната для приймання їжі; кімната для зберігання харчових продуктів; кімната для зберігання обмінного фонду постільних речей, речового майна і спецодягу; комора для тимчасового зберігання брудних постільних речей, речового майна і спецодягу; сушарка.

Слід зазначити, що в установі спостерігається систематичне порушення порядку організації зберігання особистих речей засуджених. Так, в усіх відвіданих відділеннях СПС, в тому числі і тих, де нещодавно було проведено капітальні ремонтні роботи, моніторинговою групою зафіксовано зберігання верхнього одягу і взуття засуджених у спальних приміщеннях.

12. У порушення вимог Норм забезпечення в їдальні установи відсутня гардеробна, що призводить до того, що засуджені змушені приймати їжу у верхньому одязі.

13. У порушення вимог Норм забезпечення в їдальні відсутній санвузол для персоналу.

14. У порушення вимог пункту 14 розділу V Положення про організацію продовольчого забезпечення у Державній кримінально-виконавчій службі України на мирний час, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15.06.2021 року №2160/5 (далі — Положення про організацію продовольчого забезпечення), їжа засудженим з їдальні установи у дільниці КДіР, ДІЗО доставляється у відрах, а не у промаркованих термосах.

15. У приміщенні їдальні, зокрема холодильній камері, грубо порушуються вимоги Правил пожежної безпеки в Україні, затверджени наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417, зареєстровани у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697,(далі — Правила пожежної безпеки), зокрема відкриті двері електрощитової, електродроти належним чином не ізольовані, що може призвести до ураження засуджених чи персоналу установи електричним струмом та інших негативних наслідків.

16. Згідно з пунктом 3.1 Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 07.03.2013 року №396/5, праця здійснюється на добровільній основі на підставі договору цивільно-правового характеру або трудового договору, який укладається між засудженим та фізичною особою-підприємцем або юридичною особою, для яких засудженими здійснюється виконання робіт чи надання послуг.

Разом з тим встановлено, що адміністрація установи використовує працю засуджених на посадах працівників їдальні без її оплати упродовж двох років. Так, під час вивчення документації встановлено відсутність укладеного трудового договору з засудженим Б. (працівником харчоблока), у зв’язку з відсутністю паспорта.

17. Моніторинговою групою встановлено ряд порушень в організації лазне-прального обслуговування засуджених та ув’язнених осіб. Так, у порушення пункту 2.14 розділу II Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №849/5 від 08.06.2021 року (далі — Положення), в установі не забезпечено надання перукарських послуг засудженим та ув’язненим.

У порушення вимог Норм забезпечення у пральні відсутні приміщення душової та туалету для працівників. У порушення вимог правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил у приміщенні лазні та душової дільниці ДІЗО не дотримується право на приватність через відсутність шторок на душових перегородках. У порушення вимог пункту 2.11. розділу II Положення у приміщенні душової дільниці ДІЗО не працює примусова припливно-витяжна система вентиляції.

18. Відповідно до службової документації загальний некомплект персоналу по установі складає 139 посад. Некомплект середнього та старшого начскладу — 4 посади. Некомплект рядового та молодшого начскладу — 131 посада. Водночас у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році Комітет наголошує, що забезпечення позитивного клімату в пенітенціарній установі вимагає наявності професійної команди персоналу, який повинен бути присутнім у достатній кількості в будь-який момент часу в місцях тримання під вартою.

Недостатня кількість персоналу може лише збільшити ризик насильства та залякування між засудженими. Нестача персоналу, який перебуває на передовій лінії, також підриває якість та рівень заходів, що пропонуються засудженим, і ставить під загрозу перспективу підготовки до звільнення та соціальної реабілітації. У зв’язку з чим Комітет закликає українську владу вжити рішучих заходів для суттєвого збільшення кількості персоналу у пенітенціарних установах України, де спостерігається низький рівень укомплектованості персоналом з метою посилення присутності персоналу служб охорони і нагляду всередині установ. Необхідно також вжити заходів, щоб покласти край 24-годинній зміні персоналу, який несе службу. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 93).

19. Згідно з пунктом 7 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок), засуджені, які працюють на об’єктах харчування (крім робіт, пов’язаних з посадами продавців, завідувачів продовольчих та речових складів, комірників) та переробної промисловості, у будинках дитини, закладах загальної середньої освіти, підрозділах з професійної підготовки у спеціальних виховних колоніях, медичних частинах (фельдшерських пунктах) та лікарняних закладах ДКВС (крім робіт, пов’язаних із наданням медичної допомоги), пральнях, лазнях, кімнатах для тривалих побачень, гуртожитках, клубах, на об’єктах водозабезпечення та каналізації, дільницях розведення i вирощування тварин, проходять обов’язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок”, на кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації №1-ОМК “Особиста медична книжка”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року №150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за №662/23194.

Моніторинговій групі було надано підроблені особисті медичні книжки форми №1-ОМК, оформлені на засуджених з-поміж господарського обслуговування, до яких було внесено відомості щодо проходження медичних оглядів та виданих державною установою “Кропивницька виправна колонія №6” з відповідним записом у документі.

Разом з тим, особиста медична книжка форми №1-ОМК, форма та зміст якої встановлена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2013 року №150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2013 року за №662/23194, є офіційним документом, який видається установою, яка має право видавати такий документ (яка має ліцензію на медичну практику та акредитаційний сертифікат), а саме, закладом охорони здоров’я, де проводився медичний огляд, і який надає право допуску до роботи працівникам окремих професій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб. Державна установа “Кропивницька виправна колонія №6” до таких закладів не відноситься.

Медична частина № 6 філії ДУ Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України в Черкаській та Кіровоградській областях

Під час відвідування моніторинговою групою вивчено медичну документацію, оглянуті приміщення медичної частини на їхню відповідність до вимог законодавства України та міжнародних стандартів та були виявлені недоліки в роботі медичної частини №6, що призводять до порушення прав засуджених які тримаються в ДУ “Кропивницька виправна колонія №6”, зокрема:

1. У порушення “Правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади, та форм первинної облікової документації”, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 24.03.2016 року №240 (далі — Правила), в ізоляторі для осіб з розладами психіки було виявлено двох осіб, які страждали на психічні розлади, одна з яких тривалий проміжок часу перебувала в приміщенні ізолятора в положенні лежачи, не здатна до самостійного обслуговування, без постільних речей та у брудному повсякденному одязі.

Разом з тим, в порушення пункту 9 Правил, палата-ізолятор для осіб із розладами психіки не обладнана належним чином. Зокрема відсутній доступ до свіжого повітря через відсутність вікна та припливно-витяжної вентиляції, відсутній санітарний вузол, відсутній бачок з питною кип’яченою водою.

У порушення статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України в ізоляторі, де розташовано 3 ліжка, порушуються вимоги щодо норми жилої площі на одного засудженого в умовах стаціонарного лікування (не менш ніж 5 м²). Дані обставини свідчать про порушення права засуджених на охорону здоров’я та медичну допомогу та можуть бути розцінені, як жорстоке, неналежне або таке, що принижують гідність, поводження.

Водночас, відповідно до пункту 43 Третьої Загальної доповіді рекомендацій Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (CPT/Inf(93)12-part) (далі — Комітет), утримувати душевнохворого ув’язненого і доглядати за ним слід в лікарняному закладі з достатнім обладнанням і належним чином підготовленим персоналом. Таким закладом могла б бути звичайна (цивільна) психіатрична лікарня або спеціально обладнаний психіатричний заклад в рамках пенітенціарної системи.

Крім того, в ізоляторі перебував засуджений, який за наданою інформацією цілодобово знаходиться в медичній частині, займає спальне місце в ізоляторі та виконує функцію санітара. Під час спілкування він повідомив, що належить до категорії засуджених, відомої як “відторгнуті загалом”, залучається медичним персоналом до виконання робіт по догляду за важкохворими та в якості санітара, для виконання брудної роботи з прибирання, зокрема у палатах та коридорі медичної частини.

Разом з тим Комітет неодноразово рекомендував припинити практику використання засуджених як помічників у медичних частинах та в якості санітарів. (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну в 2005 році (пункт 132.CPT/Inf (2007) 22), у 2013 році (пункт 151.CPT/Inf (2014) 15), у 2017 році (пункт 86. CPT/Inf (2018) 41).

2. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о до складених довідок не додаються фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у пункті 3 розділу І, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 року №1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”(далі — Порядок).

Водночас Комітет у доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році зазначає, щоб будь-які травматичні ушкодження, виявлені під час медичного огляду, детально фотографувалися, а фотографії разом зі схемами тіла зберігалися в індивідуальній медичній картці особи. ( CPT/Inf (2024) 20) пункт 82).

3. У медичній частині не організовано проведення замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ) осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, відповідно до Порядку проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2012 року №200.

Наркозалежним особам не забезпечується соціально-психологічний супровід, когнітивно поведінкова терапія (КПТ), профілактика рецидивів, мотиваційне інтерв’ю, групи взаємодопомоги тощо.

Таким чином дані особи позбавлені можливості отримувати ЗПТ, що порушує їхнє право на вибір методів лікування відповідно до статті 38 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

Разом з тим, Комітет у доповіді за наслідками візиту до України у 2023 році зазначає, що потрапляння до пенітенціарної установи є можливістю розв’язати проблему, пов’язану з наркотиками, і тому важливо, щоб відповідна допомога була запропонована всім зацікавленим особам, отже, в усіх установах має бути доступне відповідне медичне обслуговування.

Допомога, що пропонується таким особам, повинна бути різноманітною; програми замісної терапії для осіб з наркотичною залежністю повинні поєднуватися зі справжніми психосоціальними та освітніми програмами для осіб з опіоїдною залежністю, які не в змозі припинити вживання наркотиків.

Крім того, доступ до програм ЗПТ в установах повинен бути легкодоступним, а керувати ними повинні також пенітенціарні лікарі, які повинні пройти спеціальну підготовку з питань, пов’язаних із вживанням наркотиків. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 86) .

4. Під час перевірки дільниці ДІЗО моніторами було встановлено, що при поміщенні засудженого в дисциплінарний ізолятор практикується долучення до справи медичної довідки, яка містить стан здоров’я і згідно з висновком якої засуджений за станом здоров’я в ДІЗО, ПКТ утримуватися може.

Виявлені факти, засвідчують, що працівники установи володіють конфіденційною інформацією щодо стану здоров’я засуджених осіб, які перебувають в дільниці ДІЗО. Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я.

Разом з тим, Комітет неодноразово підкреслював, що зобов’язання пенітенціарних лікарів засвідчувати придатність засуджених до відбування дисциплінарного стягнення навряд чи сприятиме розвитку позитивних відносин між лікарем і пацієнтом.

В принципі, медичний персонал ніколи не повинен брати участь у будь-якій частині процесу прийняття рішення про застосування будь-якого виду одиночного тримання, окрім випадків, коли цей захід застосовується за медичними показаннями. З іншого боку, медичний персонал повинен бути дуже уважним до стану засуджених, які перебувають в одиночному триманні.

Медичний персонал повинен бути негайно поінформований про кожне таке поміщення і повинен відвідувати засудженого невідкладно після поміщення, а потім регулярно, не рідше одного разу на день, і надавати йому оперативну медичну допомогу та лікування в разі потреби. Медичний персонал повинен повідомляти адміністрацію установи, якщо здоров’я засудженого піддається серйозній загрозі через одиночного тримання. (CPT/Inf (2024) 20 ) пункт 104).

5. У порушення вимог підпункту 5 пункту 5 розділу ІІ Порядку на 7 пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні в лікарні, не заведена форма первинної облікової документації №003/о “Медична карта стаціонарного хворого”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 року №110, до якої повинні вноситись усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, у тому числі ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень.

6. Засудженим особам не пропонується підписання інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування, відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 003-6/о “Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення i на присутність або участь учасників освітнього процесу”, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.02.2012 року №110.

Так, встановлено відсутність в медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаної пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування, що може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування та є порушенням статті 43 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” та пункту 47 Стандартів КЗК.

7. У порушення Порядку організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.10.2015 року №681, персонал медичної частини позбавлений можливості здійснювати запити на телемедичне консультування та отримувати консультацію для надання медичної допомоги засудженим особам з технічних причин.

8. У медичній частині відсутні окремі кабінети лікаря загальної практики — сімейного лікаря, лікаря-інфекціоніста, лікаря-психіатра та лікаря-дерматолога. Зазначені лікарі здійснюють прийом хворих ув’язнених та засуджених осіб в одному приміщенні, що не забезпечує конфіденційності та може призводити до порушення права на приватність під час медичних оглядів.

9. У порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”, в медичній частині не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю.

10. У порушення пункту 37 Постанови кабінету міністрів України №285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”, в медичній частині відсутній документ, що підтверджує вільний доступ до будівель та приміщень медичного закладу маломобільних груп населення, отримання якого є обов’язковим.

11. У порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 року №51, не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб. Крім того, на день візиту в аптеці медичної частини були відсутні препарати для лікування вірусного гепатиту С.

12. У порушення Заходів та Засобів щодо попередження інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 року №1777, у медичній частині обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасного розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо один від одного та інших засуджених.

13. У порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2005 року №158, у медичній частині відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

14. У порушення вимог пункту 5 розділу I “Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах”, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.12.2003 року №584, у медичній частині під час огляду кабінету лікаря-стоматолога було виявлено лікарські засоби термін зберігання яких минув.

15. У порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417(далі — Правила), приміщення медичної частини не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації. В ізоляторі для осіб із розладами психіки пошкоджені розетки, електродроти належним чином не ізольовані, що може призвести до ураження засуджених чи персоналу медичної частини електричним струмом та інших негативних наслідків.

16. Приміщення кабінету лікарів та рентгенкабінету не забезпечені вогнегасниками, що є порушенням вимог п. 3.6 глави 3 розділу V Правил та порушенням п. 10.18. глави 10 Державні санітарні правила і норми “Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур” затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.06.2007 року №294 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2007 року за № 1256/14523.

17. У порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженої наказом МЮУ від 20.02.2012 року №280/5, засуджені в стаціонарі не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні).

18. Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 року №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення.

Проте, через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

Рекомендації:

  1. Припинити практику приниження честі і гідності засуджених після прибуття в установу, примушуючи їх виконувати дії, що принижують людську гідність;
  2. Припинити практику приниження людської гідності в ДІЗО під час відкриття дверей;
  3. Припинити практику використання камерних приміщень ширина стін яких менше 2 метрів;
  4. Забезпечити дотримання стандартів Норм забезпечення в КДіР;
  5. Припинити практику залучення до безоплатних робіт засуджених в КДіР;
  6. Припинити практику заборони в ДІЗО читання літератури;
  7. Припинити практику порушення пожежної безпеки;
  8. Припинити практику використання безоплатної праці в харчоблоці;
  9. Забезпечити засуджених, що працюють на господарчих роботах, медичними картками 1-ОМК належного зразка;
  10. Вжити заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень прав людини та недопущення катувань, інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання у медичній частині№ 6 філії ДУ Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України в Черкаській та Кіровоградській областях;
  11. Забезпечити контроль за належним веденням медичної документації відповідно до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 та інших нормативно-правових актів;
  12. Виконати вимоги пункту 37 Постанови кабінету міністрів України №285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”;
  13. Забезпечити доступність будівель установи відповідно до Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”;
  14. Забезпечити надання належної психіатричної медичної допомоги відповідно до Закону України “Про психіатричну допомогу”;
  15. Забезпечити отримання інформованої згоди пацієнтів на обстеження та лікування у встановленій формі;
  16. Забезпечити своєчасну та належну фіксацію тілесних ушкоджень у засуджених;
  17. Припинити практику посвідчування лікарями стану здоров’я засуджених та ув’язнених при поміщенні їх у дільницю ДІЗО/ПКТ;
  18. Припинити практику використання засуджених як помічників у медичних частинах та установи;
  19. Забезпечити медичну частину госпітальним майном (костюм, халат та капці госпітальні);
  20. Забезпечити аптеку медичної частини усіма необхідними лікарськими засобами та медичними виробами;
  21. Забезпечити вжиття заходів для належного зберігання лікарських засобів;
  22. Забезпечити обладнання ізолятора для осіб із розладами психіки та поведінки відповідно до вимог;
  23. Забезпечити дотримання встановленої норми площі з розрахунку для однієї засудженої особи згідно з вимогами статті 115 Кримінально-виконавчого Кодексу;
  24. Забезпечити належну медичну допомогу особам, хворим на вірусний гепатит С;
  25. Обладнати протипожежну систему відповідно до встановлених вимог;
  26. Забезпечити належну роботу телемедичного комплексу для здійснення запитів лікарями на телемедичне консультування;
  27. Забезпечити можливість отримання замісної підтримувальної терапії на підставі діагнозу психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів;
  28. Забезпечити обладнання необхідної кількості ізоляторів для інфекційних хворих.

Автор: Андрій Діденко, Сергій Зуйков

Джерело: портал Харківської правозахисної групи

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На яких туристичних маршрутах у Карпатах можна скуштувати чорницю
24tv
2025-07-28T20:06:58Z
Був найвищим та найекстремальнішим в Україні, а тепер в аварійному стані: де цей міст і як він називається
Telegraf
2025-07-28T19:18:27Z
Спатифілум ростиме, як на дріжджах: запам'ятайте одне просте правило
24tv
2025-07-28T19:03:50Z
Чому вода в озері Світязь така чиста й прозора
24tv
2025-07-28T18:15:42Z
Частина спадщини України: автентичний рецепт легендарної каші "Зозуля"
24tv
2025-07-28T18:03:19Z
Ідеальні дні для посадки рослин і збору урожаю: місячний календар городника на серпень
24tv
2025-07-28T17:48:23Z
6 знаків зодіаку чекають гарні новини 29 липня: хто потрапив у список везунчиків
GlavRed
2025-07-28T17:27:46Z
Вершина ніжності: рулет з маскарпоне без випікання, якому позаздрять кондитерські
24tv
2025-07-28T16:42:47Z
Може завдати шкоди іншим рослинам поряд: що безпечно саджати під волоським горіхом
24tv
2025-07-28T16:00:08Z
Зірки Євробачення розповіли, хто може гідно представити Україну на конкурсі у 2026
24tv
2025-07-28T19:39:20Z
Їх варто подивитися: 4 недооцінені фільми, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-28T19:30:27Z
Працював з Рамаззоті, Лаурою Паусіні та не тільки: в Італії помер композитор Чельсо Валлі
24tv
2025-07-28T19:06:39Z
Шанувальники не впізнали Тіну Кароль - що вона змінила в зовнішності
GlavRed
2025-07-28T18:27:01Z
Вийшов трейлер третього «Аватара»
УкраинФорм
2025-07-28T18:21:27Z
Бредлі Купер планує освідчитися Джіджі Хадід, – ЗМІ
24tv
2025-07-28T18:09:49Z
Театр у Нідерландах подарував понад 600 крісел театру в Житомирі
УкраинФорм
2025-07-28T18:06:01Z
Статки Бейонсе: на чому співачка заробила майже мільярд
24tv
2025-07-28T18:03:57Z
Згенеровані ШІ фотографії моделі у Voge викликали неоднозначні відгуки у beauty-індустрії
ZN UA
2025-07-28T17:36:49Z
Ця вправа ефективніша ніж біг: як легко схуднути за декілька тижнів
24tv
2025-07-28T20:27:30Z
Що їсти після тренування для ефективного відновлення – і чого нізащо споживати не можна
24tv
2025-07-28T19:27:23Z
У Києві різко зросла кількість випадків хвороби Лайма – зафіксовано 164 інфікованих
24tv
2025-07-28T18:24:42Z
Не втратьте урожай: 3 причини пожовтіння листя баклажанів
24tv
2025-07-28T17:03:26Z
12-річна Кіра прийшла до тями: що відомо про стан дівчинки, якій пересадили серце під обстрілами
24tv
2025-07-28T16:57:03Z
Японія першою у світі створюватиме людські ембріони зі стовбурових клітин, але є умова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:18:25Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Україну "трусить" затяжна магнітна буря: коли закінчиться 5-бальний шторм
GlavRed
2025-07-28T20:33:40Z
В Одесі суд визнав винним 23-річного чоловіка за організацію незаконного онлайн-казино
InternetUA
2025-07-28T19:54:45Z
У Неваді озброєний чоловік розстріляв людей біля казино: є жертви
24tv
2025-07-28T19:45:48Z
У центрі Лондона сталася різанина: загинуло двоє чоловіків
24tv
2025-07-28T19:27:30Z
На Сумщині увечері росіяни атакували дронами Буринську громаду, поранена людина
УкраинФорм
2025-07-28T19:15:50Z
Катастрофа на залізниці у Німеччині, серед пасажирів було 5 українців: у якому вони стані
24tv
2025-07-28T19:12:17Z
Чоловік втратив 170 тисяч гривень, купуючи трактор в інтернеті
InternetUA
2025-07-28T18:33:04Z
Трагедія на пляжі Чорноморська: за день через шторм потонули кілька людей, 10 дітей врятували
24tv
2025-07-28T18:15:39Z
У Києві підлітки залізли на верхівку будівельного крану: з їхніми батьками розбиралась поліція
24tv
2025-07-28T17:51:11Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Кислиця: Терпець Трампа уривається, і це збільшує шанси на зустріч президентів України та Росії
УкраинФорм
2025-07-28T20:33:31Z
Росія готує масові атаки реактивними БпЛА: Федоров повідомив про нову загрозу для України
TSN
2025-07-28T20:33:05Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T20:30:23Z
Мінкульт очолила ексзаступниця міністра економіки
ZN UA
2025-07-28T20:30:00Z
Уряд України затвердив нові кадрові призначення: список
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T20:24:02Z
Трамп втрачає терпіння: чи зламає ультиматум стратегію Кремля
TSN
2025-07-28T20:18:53Z
Зеленський доручив напрацювати законопроєкти, які дадуть більше прав та можливостей звільненим із полону
УкраинФорм
2025-07-28T20:07:08Z
Російський прикордонний корабель порушив морський кордон Естонії
Европейская правда
2025-07-28T20:07:00Z
Зеленський повідомив, скількох українців повернули з полону
ZN UA
2025-07-28T20:33:48Z
РФ перестала під час атак популярні ракети: у МВС назвали цікаву причину
GlavRed
2025-07-28T20:27:42Z
Україна отримала першу партію бронетранспортерів Patria від Латвії
Лига
2025-07-28T20:12:39Z
Від допологових виплат до "єЯсел": що пропонує новий закон про підтримку сімей
Хвиля
2025-07-28T20:06:59Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Полтаві: у місті розпочався новий етап соціальної підтримки, як отримати їжу
Политека
2025-07-28T20:00:15Z
Хто з чоловіків з відстрочкою має право на виїзд за кордон: відповідь юристки
TSN
2025-07-28T19:51:41Z
"Афганістан став могилою для росіян": чому гімн "Талібану" обурив Дерджуму
24tv
2025-07-28T19:42:30Z
Бельгійські розробники інтегрують крилату ракету JSM у бойові винищувачі F-35
InternetUA
2025-07-28T19:31:28Z
Мовчазний свідок історії: де в Україні росте тисячолітній дуб та що ми про нього знаємо
24tv
2025-07-28T19:30:52Z
"Злочини Росії нікуди не зникають": азовець пояснив, чому треба пам'ятати про загиблих у полоні
24tv
2025-07-28T20:27:14Z
Лінія фронту станом на 28 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T20:06:14Z
Ворог захопив позиції біля Торецька: ЗСУ стримують подальше просування - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-28T20:00:39Z
Перун лютує: у Києві потужно спалахують блискавки – кадри небезпечно красивого неба
24tv
2025-07-28T20:00:02Z
На фронті - 131 бойове зіткнення, ворог завдав 70 авіаударів
УкраинФорм
2025-07-28T19:54:07Z
Київ накрила сильна гроза
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:27:35Z
Обмеження руху в Києві: як довго продовжуватимуться незручності для місцевих жителів
Политека
2025-07-28T19:00:41Z
У Луцьку перекриють рух транспорту: українців попередили, коли введуть обмеження на дорогах міста
Политека
2025-07-28T18:30:25Z
На Україну чекає найспекотніший день: синоптик назвала дату
GlavRed
2025-07-28T18:18:00Z
"Хлопці не можуть": легенда боксу розповів, як можна перемогти Усика
24tv
2025-07-28T20:06:09Z
Ноттінгем Форест перехопив Ндоє у Наполі – Романо
Football.ua
2025-07-28T19:28:09Z
Помер легендарний чемпіон світу з боксу, який бився з Холіфілдом та Форманом
24tv
2025-07-28T19:15:57Z
Аморім: Манчестер Юнайтед повинен відповідати вимогам Прем'єр-ліги
Football.ua
2025-07-28T19:04:10Z
Юлія Стародубцева обіграла китаянку Яфань Ван на старті турніру WTA в Монреалі
УкраинФорм
2025-07-28T19:03:20Z
Брюгге знову відмовив Мілану в продажі Яшарі – Тавольєрі
Football.ua
2025-07-28T18:40:18Z
Українські веслувальники увійшли до топ-10 молодіжного ЧС-2025
УкраинФорм
2025-07-28T18:15:59Z
Динамо втратило капітана перед матчем-відповіддю у Лізі чемпіонів
24tv
2025-07-28T18:09:20Z
Деревінський обслужить матч Верес – Динамо та інші призначення на стартовий тур УПЛ
Football.ua
2025-07-28T17:51:10Z
Електричне аеротаксі вперше здійснило політ між аеропортами у Британії
1News
2025-07-28T19:42:59Z
Дефіцит овочів у Дніпропетровській області: що відбувається на українському ринку
Политека
2025-07-28T19:30:27Z
Російська влада заборонила експорт бензину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:12:09Z
Українцям можуть компенсувати вартість продуктів: хто отримає виплати
24tv
2025-07-28T19:03:15Z
ПриватБанк без попередження закриває кредитні ліміти
Знай
2025-07-28T18:12:45Z
З “білого списку” бізнесу виключили понад 3 200 компаній – чи чекають їх податкові перевірки
24tv
2025-07-28T18:03:01Z
Україна почала отримувати газ з Азербайджану
360ua.news
2025-07-28T17:48:48Z
У Росії повністю заборонили до осені експорт бензину
УкраинФорм
2025-07-28T17:30:41Z
Пенсіонери отримуватимуть копійки: роки стажу не допоможуть
Знай
2025-07-28T17:30:19Z
Злито рендери бюджетного смартфона Samsung Galaxy A17
InternetUA
2025-07-28T20:19:33Z
Глава OpenAI застеріг, що розмови з ChatGPT можуть бути використані в суді
iPress
2025-07-28T19:40:10Z
У рф впали «Госуслуги» слідом за зламом «Аерофлоту»
InternetUA
2025-07-28T19:22:52Z
Apple iPhone 17 Pro отримає 8x зум, ще одну кнопку та професійний застосунок, — інсайдер
ITC
2025-07-28T19:06:55Z
У Росії «ліг» сервіс держпослуг - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-28T19:03:33Z
Вчені назвали місце, де сонце не заходить протягом двох місяців щороку
TSN
2025-07-28T18:48:35Z
Китайська оптимізація: гра Wuchang приховано масштабує зображення навіть у режимі без масштабування
ITC
2025-07-28T18:28:50Z
Версія BIOS дозволяє подати 1600 Вт на відеокарту
ITC
2025-07-28T18:28:34Z
Apple зможе врятувати виробництво Intel у цікавий спосіб
ITC
2025-07-28T18:28:06Z
Таємничий вибух підвіски Cybertruck на подвір’ї власника
Топ Жир
2025-07-28T20:06:17Z
Увага власникам Hyundai: обирайте місце для паркування електромобілів обережно
Топ Жир
2025-07-28T19:21:41Z
Mercedes готує V-Class із запасом ходу понад 500 км
360ua.news
2025-07-28T19:12:14Z
Електровелосипед чи класичний кафе-рейсер? Відрізнити їх можна лише при уважному погляді
Топ Жир
2025-07-28T18:36:59Z
Tesla виявилася кращою — 216 аварій у масштабному тесті систем автономного водіння
ITC
2025-07-28T18:28:13Z
Нові Corvette Z06 накопичуються у дилерів через зростання знижок
Топ Жир
2025-07-28T17:51:58Z
Забутий суперкар мільярдера може стати найдорожчим McLaren в історії
Топ Жир
2025-07-28T17:06:36Z
Розкрито перші подробиці нового французького конкурента BMW X3 і Audi Q5
Фокус
2025-07-28T17:00:26Z
Tesla може зменшити свої амбітні плани щодо Cybertruck, щоб зробити його більш практичним
Топ Жир
2025-07-28T16:36:16Z