MY.UAНовини
Загадковий сплеск тепла штовхає клімат Землі до нових крайнощів
Загадковий сплеск тепла штовхає клімат Землі до нових крайнощів

Загадковий сплеск тепла штовхає клімат Землі до нових крайнощів

Протягом багатьох десятиліть вчені документували, як спалювання викопного палива вивільняє парникові гази, які затримують тепло біля поверхні Землі, спричиняючи поступову – але постійну – тенденцію до потепління.  Однак нещодавно світ пережив надзвичайне підвищення температури, що катапультує кліматичну систему на незвідану територію та переплутає деякі з найкращих кліматичних моделей.  Ця раптова, постійна смуга безпрецедентного тепла за останні два роки побила температурні рекорди, викликаючи нагальні питання: чому зараз набагато спекотніше, ніж очікувалося, і чи свідчить це про більш глибоку трансформацію?

Помітний і стійкий сплеск тепла

Після десятиліть постійного підвищення температури у 2023 році стався різкий стрибок глобальної спеки – достатній, щоб він став найспекотнішим роком в історії. Але надзвичайний характер цього підйому не закінчився на цьому.  До 2024 року середня температура поверхні моря та повітря знову різко зросла, встановивши нові рекорди, які значно перевищили попередні показники.  За даними Всесвітньої метеорологічної організації, температурні аномалії в період з червня 2023 року по вересень 2024 року настільки вийшли за межі типової річної мінливості, що експерти назвали це «безпрецедентною смугою», і тепер 2024 рік може стати найтеплішим роком, який будь-коли задокументовано.

«Потепління у 2023 році було на голову вищим за будь-який інший рік, і 2024 рік також буде», — сказав Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда NASA. «Я хотів би знати, чому, але я не знаю. Ми все ще в процесі оцінки того, що сталося, і чи бачимо ми зміни в тому, як працює кліматична система».

Хоча всі вчені погоджуються з тим, що парникові гази від використання викопного палива залишаються головною рушійною силою загального потепління на Землі, вони все ще обговорюють, як пояснити цей короткочасний вибух глобальних температур. Зміни в структурі хмар, забруднення повітря та здатність планети зберігати вуглець є одними з підозрюваних причин, але експерти вважають, що може знадобитися ще принаймні рік або два, щоб повністю розплутати головоломку.

«Незвідана територія» в кліматичних записах

Фахівці з питань клімату характеризують останні два роки як висунення планети «на незвідану територію», фразу використав Річард Аллан, кліматолог з Університету Редінга у Великій Британії.  Величина нещодавнього потепління перевірила встановлені кліматичні моделі, поставивши його, за словами кліматолога Соні Сеневіратне з ETH Zurich, «на межу того, що ми очікували б на основі існуючих кліматичних моделей». Одночасно Сеневіратне підкреслив, що зростання викидів викопного палива робить довгострокові тенденції потепління абсолютно недивними.

Тож як сталося, що температури стали такими аномальними? Ранні теорії зосереджені на тому, як природна мінливість клімату перетиналася з потеплінням, спричиненим людиною. Одним із факторів є надзвичайно сильний зсув від рідкісної трирічної Ла-Нінья, яка зазвичай охолоджує планету, посилаючи додаткове тепло в глибокі океани, до потепління Ель-Ніньо, яке почалося в середині 2023 року, викидаючи накопичену енергію назад в атмосферу. Хоча це допомагає пояснити деяку частину сплеску, температура залишалася стабільно високою навіть після піку Ель-Ніньо в січні.

«Важко пояснити це на цей час», — сказав Роберт Вотард, член Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC). «Нам не вистачає перспективи. Якщо у 2025 році температури не впадуть різкіше, нам дійсно доведеться задати собі питання про причину».

Фактори, що сприяють перегріву

Серед цих надзвичайних умов вчені зосередилися на кількох теоріях, які виходять за рамки Ель-Ніньо.

Зрушення у забрудненні повітря

Глобальний перехід на більш чисте паливо для судноплавства приблизно у 2020 році міг би скоротити викиди сполук сірки, які зазвичай створюють дзеркальні хмари на судноплавних шляхах.  З меншою кількістю сірчаних аерозолів більше сонячного світла може досягати поверхні Землі, потенційно прискорюючи потепління.

Зменшення низько розташованої хмарності 

Рецензоване дослідження припустило, що глобальне зменшення низько розташованих хмар могло спричинити додаткову сонячну радіацію для нагрівання поверхні, але встановлення узгоджених даних по всій планеті залишається складним завданням.

Ослаблення поглиначів вуглецю 

Ліси та океани, традиційно відомі тим, що поглинають більшу частину викидів вуглецю людства, показали ознаки стресу у 2023 році. Вчені описали це як «безпрецедентне ослаблення» поглиначів вуглецю на Землі, припускаючи, що здатність планети зберігати CO₂ може сповільнюватися. Якщо поглиначі стануть менш ефективними у захопленні вуглецю, потепління може пришвидшитися вище поточних оцінок.

Читайте також -  Комп’ютерна томографія розкриває приховані секрети гігантських градин

Викиди арктичної тундри 

У грудні Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США повідомило, що арктична тундра, яка тисячоліттями затримувала вуглекислий газ, почала виділяти більше CO₂, ніж поглинала. Такий зсув, попереджають вчені, може порушити баланс глобального циклу вуглецю, ще більше сприяючи прискореному потеплінню. Жодна з цих гіпотез окремо повністю не пояснює сплеск тепла, що спонукає експертів з питань клімату підозрювати конвергенцію багатьох факторів. 

«Ми не можемо виключити, що деякі інші фактори також ще більше посилили температуру… вердикт ще не прийнятий», — сказав Сеневірате.

Розходиться з кліматичними моделями

Кліматичні моделі, які надійно змоделювали широкі тенденції потепління протягом десятиліть, здається, недооцінили, наскільки екстремальним і стійким буде ця недавня смуга тепла. 

«Те, що сталося, було на межі того, що ми могли б очікувати, виходячи з існуючих кліматичних моделей», — сказав Сеневіратне. Деякі експерти стурбовані тим, що якби в цих моделях були відсутні будь-які ключові відгуки або явища, планета могла б наблизитися до порогу більш глибоких, потенційно менш оборотних змін.

Йохан Рокстрьом, директор Потсдамського інституту дослідження впливу на клімат , висловив занепокоєння щодо швидкого потепління океанів, які протягом тривалого часу слугували величезними поглиначами тепла та вуглецю. 

«Океани нагріваються з такою швидкістю, яку вчені не можуть повністю пояснити», — сказав він минулого місяця. «Чи може це бути першою ознакою того, що планета починає демонструвати втрату стійкості? Ми не можемо цього виключити».

Попередження про те, що може бути попереду

Рекордно високі температури у 2023 і 2024 роках яскраво нагадують про крихкість кліматичної системи Землі.  Хоча деяка взаємодія Ель-Ніньо, хмарного покриву та змін поглинання вуглецю може частково пояснити спостережувану спеку, основним рушієм залишаються викиди парникових газів людиною від викопного палива.  Навіть якщо драматичний пік згасне в найближчі місяці, залишається ймовірність того, що базова температура Землі постійно підвищувалась, наближаючи нас до порогових значень, які передвіщають більш небезпечні крайнощі.

Для багатьох експертів із клімату ці стрибки тепла служать ще одним яскравим закликом до швидкого скорочення викидів, розробки надійних стратегій адаптації та постійного моніторингу всіх нюансів кліматичної системи. Якщо поточні аномалії вказують на дію прихованих процесів, таких як ослаблення арктичної тундри або зміни океану, політичні рішення, прийняті зараз щодо скорочення викидів і збереження стійкості, можуть стати ще більш значущими.

Вотар підкреслив, що якщо клімат не похолодає більш різко у 2025 році, це спонукає вчених переглянути свої припущення про взаємодію природних і антропогенних факторів – можливо, вказуючи на більш глибокі зміни в тому, як працює наш клімат. У цьому невизначеному сценарії поглиблення наукового розуміння стає все більш актуальним.

Створення стійкості до майбутніх стрибків тепла

Незважаючи на те, що короткострокове підвищення температури поставило під сумнів існуючі прогнози, ширший кліматичний консенсус залишається недоторканим: Земля нагрівається із загрозливою швидкістю, головним чином через вуглекислий газ та інші парникові гази. Ця різка хвиля спеки може бути передвісником майбутніх екстремальних ситуацій або, можливо, просто короткочасним, але різким відхиленням від очікуваних моделей. Щоб визначити, що саме так, ймовірно, знадобиться ще один-два роки даних, а також відновлення зусиль для зміцнення мереж спостереження за кліматом, уточнення моделей і фіксації нюансів процесів в океанах, атмосфері та полярних регіонах.

Незалежно від остаточного пояснення, світовий досвід за останні два роки підкреслює здатність клімату дивувати – інколи в межах, які різко змінюють наше уявлення про те, що є «нормальним». Для політиків ця подія підкреслює як терміновість скорочення викидів, так і важливість заходів із підвищення стійкості до більш частих або серйозних стрибків тепла. Для вчених ця аномалія показує, скільки ще залишилося дізнатися про складну взаємодію зворотних зв’язків і стресів планети.

«Ми все ще в процесі оцінки того, що сталося, і чи бачимо ми зміни в тому, як працює кліматична система», — сказав Шмідт. 

Незалежно від того, чи виявиться цей дивовижний епізод коротким об’їздом чи проблиском у нову реальність, він додасть нового поштовху зусиллям із кращого прогнозування, управління та пом’якшення хиткого шляху, на якому рухається Земля.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Руслана висловилась про учасників Нацвідбору на Євробачення-2025: "Я не вірю в стереотипи"
24tv
2024-12-24T16:39:35Z
Disney стала першою студією, яка заробила $5 млрд у 2024 році — половину принесли «Думками навиворіт 2» та «Дедпул і Росомаха»
ITC
2024-12-24T16:39:15Z
Олександр Педан зізнався, чому останні п'ять років не проводить новорічні корпоративи
TSN
2024-12-24T16:36:13Z
Арсен Мірзоян зізнався, що був проти стосунків із Тонею Матвієнко
GlavRed
2024-12-24T16:27:12Z
Лідер гурту Karta Svitu розповів про особливе Різдво та поділився святковим родинним рецептом
24tv
2024-12-24T16:03:30Z
"Супермен", "F1", "Аватар 3" та інші: 9 найочікуваніших кінопрем'єр 2025 року
24tv
2024-12-24T16:03:26Z
Вічна класика і сучасний мотив: добірка колядок та щедрівок у сучасному звучанні
24tv
2024-12-24T16:03:15Z
"Зносить голову": Кароль прокоментувала меню Клопотенка і підколола Мандзюк
Фокус
2024-12-24T15:57:30Z
Аліна Гросу показала своїх батьків і розповіла про особливе свято в родині
TSN
2024-12-24T15:36:30Z
Здивувало усіх: чому саме Кім Чен Ин запропонував Путіну свої війська
24tv
2024-12-24T16:54:19Z
Режими РФ, КНДР та Ірану - приречені: астролог передбачив початок Третьої світової війни
Знай
2024-12-24T16:51:55Z
Путін віддав наказ, що свідчить про його намір боротись із Заходом: до чого готуватись
24tv
2024-12-24T16:48:35Z
КНДР збільшує поставки, а Росія – більше платить: у ЗМІ проаналізували співпрацю диктаторів
24tv
2024-12-24T16:48:16Z
У Харкові винесли вирок адміністратору Facebook-каналу, який поширював радянські наративи
InternetUA
2024-12-24T16:45:46Z
Дональд Туск разом із міністрами затягнув колядку: відео
24tv
2024-12-24T16:45:05Z
Зурабішвілі анонсувала створення ради з підготовки нових парламентських виборів
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T16:42:50Z
Два варіанти: як Трамп може перетиснути останні фінансові потоки Росії
24tv
2024-12-24T16:33:39Z
Більш як чверть іранської зброї в Росію постачає син радника аятоли Хаменеї - Bloomberg
УкраинФорм
2024-12-24T16:33:26Z
Пляцок "Різдво в Карпатах": як приготувати десерт, що зводить з розуму щойно скуштуєш
24tv
2024-12-24T16:54:31Z
Від кущів до дерев: садові рослини, які потрібно обрізати в грудні
24tv
2024-12-24T16:48:51Z
З крабовими паличками чи рибою: рецепт оригінальної закуски від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2024-12-24T16:42:03Z
Небагато людей та низький рівень шуму: 5 найкращих напрямків для "тихого туризму"
24tv
2024-12-24T16:39:49Z
Різкі та інтенсивні: список ароматів парфумів, які не підходять жінкам
24tv
2024-12-24T16:39:44Z
Притягнете удачу та успіх: 5 ідеальних подарунків на Новий рік
24tv
2024-12-24T16:27:25Z
Краще так не робити: 6 поширених помилок під час облаштування ванної кімнати для гостей
24tv
2024-12-24T16:12:04Z
Український бренд створив пиво із шоколадом
AgroNews
2024-12-24T15:39:23Z
Тест на IQ із головоломками: тільки 1% людей можуть знайти краватку-метелика за 5 секунд
GlavRed
2024-12-24T15:27:46Z
Українські полярники на Різдво готують 12 страв і слухають писк пінгвінів замість колядок
Комсомольская правда
2024-12-24T16:55:53Z
Закопали, мов собаку: український підліток, вивезений до Росії, вчинив суїцид у прийомній сім'ї
24tv
2024-12-24T16:55:08Z
Предстоятель православної церкви України привітав вірян із Різдвом
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T16:51:37Z
Глава УГКЦ привітав українців із Різдвом Христовим
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T16:45:51Z
Можуть скоротити воєнні видатки: як вплинуть економічні проблеми Росії на боєздатність її армії
24tv
2024-12-24T16:39:58Z
Італія замовила 24 винищувачі Eurofighter Typhoon
InternetUA
2024-12-24T16:36:29Z
Серіали каналу «Дім» з тифлокоментарями відтепер доступні на платформі Київстар ТБ
Детектор М
2024-12-24T16:36:06Z
Закупівлі українських дронів та РЕБ: Умєров розповів, що зміниться для виробників і військових
УкраинФорм
2024-12-24T16:33:34Z
Коли відбудеться Ханука 2024: історія та головні традиції свята
24tv
2024-12-24T16:33:16Z
Із Ейфелевої вежі евакуювали 1200 відвідувачів через коротке замикання
УкраинФорм
2024-12-24T16:49:08Z
У Мюнхені під час пожежі в будинку для літніх людей постраждали сім осіб
Европейская правда
2024-12-24T16:34:57Z
Людей шукають під завалами: РФ цинічно атакувала Кривий Ріг у Святвечір
GlavRed
2024-12-24T16:27:33Z
Росія атакувала Кривий Ріг: фото наслідків
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T16:27:02Z
Удар по Кривому Рогу: серед руїн знайшли загиблого
1News
2024-12-24T16:15:46Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла, серед них – дитина
TSN
2024-12-24T16:09:57Z
У Німеччині митники перехопили кілька тонн нелегальної піротехніки
Европейская правда
2024-12-24T15:39:47Z
На Миколаївщині через атаку російського дрона загорівся автомобіль
УкраинФорм
2024-12-24T15:16:04Z
На Сумщині рятувальники опинилися під повторним ворожим ударом під час ліквідації пожежі на фермі: фото
TSN
2024-12-24T15:12:31Z
«Маємо запобігти критичному зниженню рівня води в Краснопавлівському водосховищі», — Синєгубов
Мій Харків
2024-12-24T16:42:23Z
"Взяти й розпустити фронт": ветеран АТО вказав на велику помилку закону про демобілізацію
Политека
2024-12-24T16:27:51Z
У Києві погіршилася якість повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T16:27:26Z
Росіяни у святвечір вдарили балістикою по Кривому Рогу. Пошкоджено будинок
ZN UA
2024-12-24T16:18:15Z
На Хмельниччині фермери вирощують огірки за допомогою марсохода
AgroNews
2024-12-24T16:12:21Z
"Нагадування про ціну": Садовий показав два фото, зроблені на одній вулиці Львова з різницею в пів години
TSN
2024-12-24T16:09:21Z
У Києві діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування отримали сертифікати на квартири
Khreschatyk
2024-12-24T16:03:41Z
Хотів похвалитися коханці: російський полковник "допоміг" ЗСУ знищити десяток окупантів
24tv
2024-12-24T15:57:31Z
ЗСУ відбили десятки атак біля Покровська – Генштаб
1News
2024-12-24T15:48:24Z
Студенти схрестили Nissan Leaf зі спорткаром і відтворили знамениту модель 70-х
Фокус
2024-12-24T16:15:00Z
CATL розробляє технологію, яка захистить електрокари від займання батарей під час ДТП
24tv
2024-12-24T16:09:37Z
Менший за Smart і розумніший за Mini: Nio Firefly – доступний компактний електромобіль для міста з ціною €18,4 тис
ITC
2024-12-24T15:25:46Z
Toyota збудує в Китаї новий завод для випуску електромобілів Lexus
AutoGeek
2024-12-24T15:15:17Z
Toyota підготувала ексклюзивну версію седана Camry
AutoCentre
2024-12-24T15:12:41Z
Повернення легенди: розкрито нові подробиці відродженого Mercedes 190
Фокус
2024-12-24T15:00:53Z
З вдесятеро більшою батареєю: плагін-гібридний мінівен Toyota Alphard показали офіційно
AutoGeek
2024-12-24T14:24:23Z
Leapmotor представить на Брюссельському автошоу новий гібрид
AutoCentre
2024-12-24T13:58:05Z
Японці масово бронюють авто на оренду, але ніхто нікуди не їде: як вони експлуатують ластівок
Знай
2024-12-24T12:51:52Z
Вклади українців у банках зросли на ₴112,4 мільярда від початку року
УкраинФорм
2024-12-24T16:52:33Z
SR-71 Blackbird: унікальне паливо і новий заправник для особливого літака
InternetUA
2024-12-24T16:42:39Z
В Україні відновлено послугу перенесення номера мобільного оператора
24tv
2024-12-24T16:36:06Z
Попри доходи: який прибуток не завадить отримати субсидії
24tv
2024-12-24T16:33:33Z
Україна отримала $1 мільярд від Японії та Британії - Шмигаль
УкраинФорм
2024-12-24T16:33:22Z
Місія МАГАТЕ задокументувала пошкодження критичних для роботи АЕС підстанцій внаслідок російських атак
УкраинФорм
2024-12-24T16:24:40Z
Ікра подорожчала перед Новим роком: скільки коштує делікатес
24tv
2024-12-24T16:12:44Z
Ціни на світло після Нового року: скільки буде коштувати 1 кіловат у 2025 році
24tv
2024-12-24T16:12:38Z
Тисячі американців застрягли в аеропортах напередодні Різдва через технічну помилку
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T16:12:24Z
Переїдання на свята: як уникнути або покращити стан, якщо не вдалось стриматись
24tv
2024-12-24T16:03:20Z
На Рівненщині успішно прооперували 101-річну довгожительку
Комсомольская правда
2024-12-24T15:22:41Z
Смачна як червона риба: як замаринувати скумбрію по-домашньому
TSN
2024-12-24T15:06:26Z
Маленькі компанії в період кризи можуть робити значний соціальний внесок і наближати перемогу – Назар Гулик про досвід Empat
AIN
2024-12-24T15:00:22Z
Уряд ухвалив Стратегію реформування інтернатних, психоневрологічних закладів для дорослих
УкраинФорм
2024-12-24T14:27:08Z
Як підготуватись до пологів: найважливіші поради від гінекологині
24tv
2024-12-24T13:12:53Z
Чай в пакетиках небезпечний для здоров’я? Вчені шокували дослідженням
ГЛАВКОМ NET
2024-12-24T12:27:28Z
Система на заміну МСЕК матиме «запобіжники» від корупції - МОЗ
УкраинФорм
2024-12-24T12:12:44Z
Що краще використовувати після туалету – біде чи папір
24tv
2024-12-24T12:06:26Z
"Мене там пограбували": з'явилося відео з першою реакцією Ф'юрі на поразку від Усика в реванші
TSN
2024-12-24T16:51:04Z
Аморім: Я просто хочу перемагати, мені байдуже Різдво
Football.ua
2024-12-24T16:39:03Z
Баварія цікавиться Ніко Вільямсом
Football.ua
2024-12-24T16:36:23Z
У мене буде чудове Різдво, – Ф'юрі розповів, куди вирушив після фіаско у реванші з Усиком
24tv
2024-12-24T16:24:51Z
Книжкова полиця Автоцентру: Легенди українського ралі. Ford Escort 4WD
AutoCentre
2024-12-24T16:04:26Z
Постекоглу підтвердив плани Тоттенгема здійснити підсилення складу взимку
Football.ua
2024-12-24T15:58:44Z
Шомуродов може залишити Рому у найближчі тижні
Football.ua
2024-12-24T15:25:35Z
"Постійно ставив пастку": ексчемпіон світу прокоментував перемогу Усика над Ф'юрі в реванші
TSN
2024-12-24T15:06:34Z
Азаров вперше став батьком: милі фото гравця Шахтаря з дружиною
24tv
2024-12-24T15:06:01Z
YouTube перестав працювати на окупованих територіях України навіть з VPN, — «Реальна газета»
Детектор М
2024-12-24T16:45:35Z
Ви навіть не здогадувались про це: чому собаки піднімають внутрішню частину брови
Фокус
2024-12-24T16:30:30Z
Як зарядити ноутбук якщо відключили електрику: експерти назвали сім робочих способів
Политека
2024-12-24T16:21:51Z
Підсумки боротьби з піратством у 2024 році: блокування російських медіасервісів та штрафи у 3 млн грн
GlavRed
2024-12-24T16:15:01Z
Творці S.T.A.L.K.E.R. 2 не планують портувати гру на PlayStation 5
ITC
2024-12-24T16:12:50Z
Сонячний зонд щойно торкнувся Сонця, але ми не знаємо, чи він вижив
Portaltele
2024-12-24T16:04:18Z
Батарейка-таблетка живитиме складний модуль місяцями без підзарядки: як вона працює
Фокус
2024-12-24T16:01:47Z
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl — амбасадор України у сфері цифрової дипломатії
Фокус
2024-12-24T16:00:00Z
Кожен четвертий український айтівець має додаткові проєкти, крім роботи, - дослідження
InternetUA
2024-12-24T15:48:39Z