MY.UAНовини
24 грудня Україна святкує Святвечір - що це, які традиції, що треба робити, а що заборонено?
24 грудня Україна святкує Святвечір - що це, які традиції, що треба робити, а що заборонено?

24 грудня Україна святкує Святвечір - що це, які традиції, що треба робити, а що заборонено?

Для християн цей день завершує 40-денний Різдвяний піст. Детальніше розповідає УП: Життя.

Нині – це гарний привід повернути у наше життя забуті звичаї та символи, зібрати сім'ю за одним столом, виготовити традиційні прикраси та приготувати 12 страв, які пам'ятають ще наші пращури.

Які традиції існували на Святвечір, як до нього готувалися та як відзначають зараз "УП.Життя" розповідає з посиланням на матеріал доктора історичних наук Олександра Курочкіна та розповіді етнологині Наталії Громової.

Як українці готувалися до Святвечора

Перед Святою вечерею хата мала бути чисто прибраною, її відповідно прикрашали – вишитими рушниками, витинанками, підлогу притрушували сіном або соломою. Остання традиція символізувала ясла, у яких народився Ісус Христос, а ще могла означати родючість землі.

До того ж важливим елементом декору на Святий вечір був дідух – сніп із жита чи пшениці. За тодішніми віруваннями, у дідухові жили душі предків. Це обжинковий сніп, який зібрали з поля останнім або перший – зажинковий.

З дідуха починався Святвечір, його вносив до хати господар разом зі старшим сином і ставив на покуті (головний куток в хаті, розміщений по діагоналі від печі, де зазвичай висіли ікони).

Ще кілька років тому прикрасу рідко можна було побачити у домівках, але сьогодні українці повертаються до звичаю і створюють дідухи з різних видів пшениці, усіляких форм і розмірів, додають стрічки, та інший декор.

Традиційно, святкову вечерю господиня готувала увесь день. До роботи вона повинна братися з гарним настроєм, бо інакше їжа не вдасться.

Перед приготуванням страв піч потрібно було ретельно вичистити і розпалити вогонь з найкрасивіших дров, які були в господарів. Не можна було готувати у старому посуді, якщо мали змогу, до вечері купували нові миски та глечики.

У передсвятковий день намагалися не користуватися ножем, адже вірили, що так можна відрізати щастя. Через це різати доводилося напередодні.

Крім того, перед Святим вечором заборонялося сваритись, а навпаки – потрібно помиритися з ворогами, щоб у новому році в хаті був мир.

Проте господиня могла не знати всіх своїх ворогів, тому затикала всі дірки в лавках та ослінах, примовляючи: "Не дірки затикаю, а роти моїм ворогам, щоб їх напасті не зловили мене через увесь рік".

Популярні новини зараз
У столиці затримали членів наркосиндикату, який очолював екс-бандит групи «Двадцятівські» Назавжди 30. На фронті загинув військовий із Київщини Іван Будник У Києві з висотки випав та загинув 18-річний хлопець, відкрито провадження У Дарницькому районі Києва господар вигулював двометрового пітона біля озера
Показати ще

У той час, як господиня поралась в хаті, господар обходив своє господарство.

Вірили, що в цей день у жодному разі не можна кричати чи бити худобу, адже на наступний рік можна було не сподіватися на потомство. Дуже розповсюдженим був звичай годувати корів, коней і волів окрайцем хліба зі святкового столу.

Щоб захиститися від злих сил, господар сіяв навколо стайні гіркі трави, часник або освячений мак.

Для того, аби дерева наступного року давали більше плодів, проводив ще один обряд – "лякав" дерева. А саме брав до рук сокиру і замахувався нею на дерево, яке погано родило. Хтось із членів сім'ї мав стати на його захист і обв’язував солом’яним перевеслом.

Як проходила святкова вечеря напередодні Різдва?

Вдень християни дотримувалися посту або ж намагалися зовсім нічого не їсти. Увечері ходили на святкове богослужіння до церкви, а потім сідали до вечері.

На святу вечерю всі члени сім'ї мусили бути вдома, адже вона символізує домашнє вогнище та єднання роду. За віруваннями, покійні родичі також долучалися до святкової вечері, іноді для них навіть ставили окремий посуд.

Ще одна традиція, спільна для всіх регіонів України, – господарі розкидали на столі сіно або солому.

До того ж під час вечері поруч зі ставами увесь час мусила горіти воскова свічка. Її вставляли у хліб або в чашку із зерном. Вважали, якщо під час вечері свічка горить ясно, то буде гарний рік, якщо блимає і кіптявить – не буде великого гаразду.

На Поділлі й у Карпатах колись було заведено ховати під стіл залізне господарське знаряддя, яке мало б захистити членів сім’ї від злих сил та забезпечити їм здоров’я.

Починали трапезу тоді, коли на небі з'явиться перша зірка. Вона нагадує про Вифлеємську зорю, яка сповістила світову про народження Ісуса. Член сім'ї, який побачив її перед усіма, у наступному році буде найщасливішим.

Як готували кутю і що вона символізує?

Святвечір припадає на останній день Пилипівського посту, тому до свята зазвичай готують 12 пісних страв. При цьому на Різдвяний обід наступного дня вже подають багато м'яса та солодощі на яйцях і маслі.

За різними трактуваннями, число 12 може означати кількість апостолів або ж місяців у році. Хоч етнологи кажуть, що раніше на кількість страв не зважали, і це більш сучасна традиція.

Головною стравою на Святий вечір обов’язково має бути кутя. Її готують з вареної пшениці, до якої найчастіше додають мед і мак. Пшениця, як основний інгредієнт куті – не випадковість, адже в давнину ця крупа була основною їжею українців.

Коли пшениця варилася, її не можна було мішати, бо вважали, що зерно не буде добре рости на полі.

Нині дехто робить кутю з горіхами та сухофруктами: родзинками, курагою, інжиром. Інші заміняють крупу на ячмінь, рис чи булгур. Кутю зазвичай ставлять у центр столу і їдять першою.

Раніше сім'я їла головну страву з однієї тарілки, це також символізувало єднання роду і мало б забезпечити мир в родині. Однак у наш час цю традицію вже не практикують.

Ба більше, у минулому першу ложку куті підкидали догори. Якщо до стелі прилипло багато зерен пшениці – господарі матимуть успіхи у бджільництві. Кутю разом з узваром також ставили на покуті під іконами, а ще "закликали" нею мороз.

Господар набирав у ложку куті, підходив до вікна і говорив: "Морозе, морозе, ходи до нас куті їсти, а коли не ідеш, то не йди й на жито, пшеницю і всяку пашницю".

Що ще готували і готують на Святвечір?

Здебільшого до меню входить риба, квасоля, гриби, овочі. Рибу запікають, смажать, готують з нею борщ або драглі (страва, схожа на холодець).

Квасолю також додають у борщ, ліплять з такою начинкою вареники, товчуть з неї пюре. Начинки для вареників також були і можуть бути усілякими: капуста, картопля, пшоняна каша, мак.

На стіл подають мариновані гриби, на ньому можуть з'являтися вареники та млинці з грибами, а ще вони – чудовий інгредієнт для пісного борщу чи рибної юшки.

Крім того, на Святвечір печуть пампушки з часником, пироги, налисники або ж просто подають хліб, як окрему страву. Ще одна позиція – тушкована або квашена капуста. А також запечена картопля і салат з буряка.

Як напій, традиційно подають узвар – компот із сухофруктів. Готують його переважно з сушених яблук і груш, додають туди цукор або мед.

Ці страви в тих чи інших варіаціях з'являються на передріздвяних столах як у сучасних, так і в українців минулих століть.

Утім, раніше після вечері було заведено залишати на столі рештки їжі і навіть не прибирати й не мити посуд. Це робили для того, аби покійні родичі також могли скуштувати обрядові страви.

Їжею ділилися не лише з покійними, а й з іншими членами родини та сусідами. Діти несли страви бабусям і дідусям, хрещеним батькам. Господарі дякували і обов’язково передавали гостинці зі свого столу у відповідь. Обмін був символом спорідненості сімей.

Коли та як ходять колядувати?

Важлива частина української різдвяної традиції – колядування та вертеп.

На Святвечір хлопці й дівчата ходять від хати до хати, співають колядки, розповідають вірші та сповіщають про народження Ісуса. Для колориту колядники одягають хустки, маски та беруть з собою різдвяну зірку на палиці.

Здебільшого, колядувати ходять діти або молоді люди, тому кожен, хто приймає їх у себе вдома, мусить віддячити солодощами або грошима.

На думку деяких дослідників, у давнину вірили, що колядники – представники предків, тому їм давали своєрідну данину. Завдяки цьому наступний врожай мусив бути гарним.

Ще одна особливість святкування – живий вертеп. Це – театралізоване дійство, яким відтворюють історію народження Христа. Учасники передягаються в Діву Марію, Йосипа, східних мудреців та худобу і показують глядачам релігійні або жартівливі вистави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путин возьмет Украину голыми руками: стало известное условие
Comments UA
2024-12-23T16:30:51Z
Трампа предупредили, что США столкнутся со страшной угрозой, если Украина вынуждено пойдет на серьезные уступки
Известия Киев
2024-12-21T09:34:16Z
Трамп пригласил на свою инаугурацию президентов еще двух стран
Корреспондент
2024-12-18T10:12:18Z
Зеленский значительно изменил риторику по поводу войны: какую цель выбрала команда президента
Comments UA
2024-12-23T16:21:58Z
Корейцы мрут, как мухи: как к этому приложились российские военные
Comments UA
2024-12-25T13:51:22Z
Стала известна настоящая причина, почему Байден не помог Украине победить
Comments UA
2024-12-25T13:48:40Z
Мобилизация 18-летних: государство поставило точку в болезненном вопросе
Знай
2024-12-21T18:36:43Z
У Зеленского среагировали на заявление Бойко о "радикалах" в Украине
Корреспондент
2024-12-15T20:39:07Z
Когда Украину пригласят в НАТО?: громкое заявление Дмитрия Кулебы
TSN
2024-12-16T17:09:27Z
В Европе погибла российская телеведущая и модель: что произошло
Comments UA
2024-12-19T09:27:24Z
Алина Гросу намекнула на беременность от мужа – известного российского актера
TSN
2024-12-12T12:09:54Z
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
Совет да любовь: самые громкие свадьбы знаменитостей в 2024 году
Фокус
2024-12-21T14:00:24Z
Почему не нужно застегивать нижнюю пуговицу мужского пиджака: теперь вы точно будете об этом знать
TSN
2024-12-25T13:27:10Z
Маколей Калкин снялся в новогоднем клипе "Santa Baby"
Comments UA
2024-12-25T13:18:39Z
Мультсериал "Монстры-коммандос" от Джеймса Ганна продлен на второй сезон
GameMag
2024-12-24T18:46:18Z
Сломанный каблук Тейор Свифт спас жизнь человеку во время Eras Tour
Знай
2024-12-22T16:51:38Z
Визажисты назвали главные ошибки в возрастном макияже, которые еще больше старят
Фокус
2024-12-22T10:15:39Z
Потери России и Украины в Курской области претерпели существенные изменения: что произошло
Comments UA
2024-12-25T12:54:58Z
Украинцы активно пользуются Нацкешбеком: обнародованы суммы возвратов
Comments UA
2024-12-25T12:54:53Z
Девушка с 16-м размером груди рассказала, почему ее сторонятся другие женщины
Фокус
2024-12-21T09:30:03Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
Процент от сделки: мужчина зарабатывает тысячи на поиске заброшенных домов
Фокус
2024-12-25T13:51:41Z
САУ с вопросами: в США работают над системой MDAC для поражения крылатых ракет и дронов
Фокус
2024-12-25T13:12:09Z
На границе образовались страшные очереди: что происходит
Comments UA
2024-12-22T14:24:06Z
На каком направлении Россия сконцентрировала 150 тысяч солдат: объяснение эксперта
Comments UA
2024-12-19T13:06:51Z
Российская армия атакует ракетами Украину: подробности
TSN
2024-12-13T06:36:09Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Расстрел водителя был бы адекватным: ветеран АТО об инциденте с ТЦК и патрульными в Вышгороде
Comments UA
2024-12-21T20:57:39Z
Почему россияне боятся заходить в города во время наступления: когда начнется штурм Покровска
Comments UA
2024-12-25T04:39:32Z
"Оккупанты бросают все силы": Сырский оценил оборону на Покровском направлении
TSN
2024-12-12T07:54:11Z
Власти Покровска за бюджетные средства планируют обследовать дом в оккупированном селе
TSN
2024-12-25T13:51:49Z
Быстрого мира не будет: волонтер объяснила, чего ждать дальше
Знай
2024-12-25T13:36:31Z
Погода в Украине на Новый год - чего ожидать 31 декабря и 1 января
Апостроф
2024-12-21T11:36:00Z
Ситуация на фронте на вечер 15 декабря
UAToday
2024-12-15T19:42:03Z
Погода на Рождество: будут ли в Украине снег и мороз 25 декабря
TSN
2024-12-24T13:57:05Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Кровавое нападение на ярмарке в Магдебурге: следствие указывает на связи подозреваемого с "АдН"
Comments UA
2024-12-21T09:39:03Z
Во Львове произошла потасовка с полицией при задержании уклониста
TSN
2024-12-23T18:18:35Z
В Запорожской области объявили принудительную эвакуацию
Корреспондент
2024-12-12T15:36:59Z
Ракетный удар по Кривому Рогу: число жертв выросло до 17, один погиб
Фокус
2024-12-25T13:42:31Z
Заставляли есть песок и заходить в холодное море: в Польше украинцы поиздевались над украинцами
Фокус
2024-12-25T13:42:19Z
Мошенница требовала 1 млн гривен у жены пленного защитника Азовстали
Корреспондент
2024-12-12T15:06:08Z
Гибель Лиама Пейна: суд допросит работников отеля
Корреспондент
2024-12-12T16:12:24Z
Во Франции мужчина убил пять человек и сдался полиции
Корреспондент
2024-12-15T04:30:38Z
Как сделать, чтобы любое мясо стало мягким и нежным: два ингредиента – и оно будет таять во рту
TSN
2024-12-11T16:21:44Z
Почему у многих людей от красного вина болит голова: объяснение ученых
UAToday
2024-12-19T14:09:31Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Новый год и знаки зодиака: как праздновать, чтобы год был удачным
Comments UA
2024-12-20T04:00:06Z
Как разморозить рыбу без риска ее испортить: три проверенных способа
Знай
2024-12-25T13:51:40Z
Легендарный пролив Дрейка: страхи, реалии и секреты путешествия в Антарктиду
TSN
2024-12-25T13:09:40Z
На новогодний стол 2025: рецепт торта "Медовик" с заварным кремом
Фокус
2024-12-18T05:06:23Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
Звездные подсказки на Рождество: подробный гороскоп для каждого знака зодиака
Comments UA
2024-12-23T16:15:07Z
Назван самый популярный автомобиль на мировом рынке
Корреспондент
2024-12-12T15:57:18Z
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2024-12-24T16:48:27Z
Остановили авто - влетели в штраф: водителей начали наказывать за обычную парковку
Знай
2024-12-23T17:21:12Z
Есть диванчик и кухня: американцы прикрепили к велосипеду целый автодом
Знай
2024-12-21T05:51:55Z
Продавали угнанные во время оккупации Киевщины авто в ЕС: "торговцы" получили подозрения
Апостроф
2024-12-25T13:33:42Z
Гибридные и традиционные седаны 2025 года: что будет актуально в новом году
Знай
2024-12-25T12:51:39Z
Кроссовер Эрлинга Холанда выставили на продажу за 1,5 миллиона евро
Фокус
2024-12-20T16:30:46Z
Будущее уже близко: 5 деталей авто, которые навсегда исчезнут
Comments UA
2024-12-25T11:03:51Z
В авто влезет гораздо больше вещей: водителям подсказали, как "расширить" пространство багажника
Знай
2024-12-25T09:51:37Z
Уникальные свойства чая, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-21T03:30:46Z
Неожиданный прорыв в борьбе с выпадением волос: ученые изобрели сахарный гель
UAToday
2024-12-21T21:48:40Z
Уникальные свойства соли, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-22T00:36:32Z
Делают невозможное возможным: ученые нашли у некоторых сердечников уникальную способность
Фокус
2024-12-21T13:51:46Z
Почему квашеная капуста скисла и стала мягкой: главные ошибки во время приготовления
TSN
2024-12-25T13:09:27Z
Изжога, отрыжка и боль в желудке: когда это может свидетельствовать о раке
Знай
2024-12-25T11:51:30Z
Рождественские праздники под ударом магнитной бури: когда ждать улучшения
VGorode
2024-12-25T11:42:44Z
Опасные свойства мандаринов: любимый зимний фрукт может навредить вашему здоровью
Comments UA
2024-12-25T11:24:49Z
Как работают антистатики для волос и почему это мастхэв на зиму
Marie Claire
2024-12-25T11:01:25Z
Субсидия на сверхурочную площадь жилья: кто может ее получить
ZN UA
2024-12-24T05:02:49Z
Грозит ли Украине блэкаут этой зимой: в МВФ озвучили настораживающий прогноз
Comments UA
2024-12-21T12:21:14Z
На работу и обратно – 30 гривен: проезд в маршрутках ударит по кошелькам
Знай
2024-12-23T18:06:31Z
В РФ остановили поставки нефти трубопроводом "Дружба", - Reuters
Апостроф
2024-12-20T20:52:54Z
В Украине срочно вводят графики отключения света: где уже исчезла электроэнергия
Comments UA
2024-12-25T13:55:42Z
Цены на фрукты бьют по кошельку: сколько стоят апельсины и мандарины
TSN
2024-12-25T13:36:48Z
«Поставка российского газа через Украину»: какой «трюк» готовит Орбан
Comments UA
2024-12-22T07:45:47Z
Рубль обрушился из-за новых санкций США
Корреспондент
2024-12-11T16:21:07Z
Доллар установил новый рекорд в Украине
Корреспондент
2024-12-16T17:00:29Z
"Победа есть": Усик обратился к болельщикам после реванша с Фьюри
ZN UA
2024-12-23T20:06:34Z
Усик против Фьюри : как оценил легендарный бой искусственный интеллект
Comments UA
2024-12-22T07:09:53Z
Забарный оценил разгромную победу над Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2024-12-23T15:21:50Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Смерть в горах: лавина унесла жизни известной спортсменки
Comments UA
2024-12-25T13:57:25Z
Комик Розовый назвал Усика "п*тухом": в чем причина
Comments UA
2024-12-25T13:48:33Z
Усик завершил тренировочный лагерь перед реваншем с Фьюри
Корреспондент
2024-12-12T15:09:13Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
Стало известно, что сказал Фьюри Усику на битве взглядов перед реваншем
ZN UA
2024-12-20T09:12:29Z
Начинаем побеждать тьму: что начнет происходить с 22 декабря
Comments UA
2024-12-21T11:36:15Z
Лазерный станок: универсальный инструмент для современного производства
AutoGeek
2024-12-18T03:18:00Z
В Facebook, Instagram и WhatsApp произошел масштабный сбой
TSN
2024-12-11T21:00:23Z
"Нарушение правил": Sony призывает владельцев PlayStation 5 не злоупотреблять использованием браузера консоли
GameMag
2024-12-25T13:55:51Z
Не комета и не заря: чем на самом деле была Вифлеемская звезда
Comments UA
2024-12-25T13:36:46Z
"Наша райская ночь": Косплееры красиво перевоплотились в Джеймса и Марию из хоррора Silent Hill 2
GameMag
2024-12-25T12:39:16Z
Создатель PlayStation 5 Марк Церни: "Sony продолжает верить в консоли, у них есть будущее"
GameMag
2024-12-25T12:22:06Z
Отец-основатель против аболиционистки: Представлены новые трейлеры Sid Meier's Civilization VII
GameMag
2024-12-25T11:33:49Z
Ученые предупреждают о надвигающемся извержении вулкана, к которому человечество не готово
Фокус
2024-12-25T11:24:34Z