MY.UAНовини
Актуальні питання про реформу МСЕК: куди, коли й до кого звертатись пацієнтам
Актуальні питання про реформу МСЕК: куди, коли й до кого звертатись пацієнтам

Актуальні питання про реформу МСЕК: куди, коли й до кого звертатись пацієнтам

Найближчими днями має бути підписаний і набути чинності закон щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи. Це так звана реформа медико-соціальної експертизи (МСЕК), яка встановлює новий порядок оформлення інвалідності з 1 січня 2025 року. Що передбачають зміни, як діяти у перехідний період, куди звертатися по першому разу - в питаннях і відповідях Коротко про.

1. Що таке «оцінювання повсякденного функціонування особи»?

У Мінохорони здоров’я запевняють, що це більш сучасна і ґрунтовна концепція, ніж просто встановлення інвалідності. Вона передбачає не лише констатацію травми чи хвороби, але й оцінку їхнього впливу на повсякденне життя та діяльність. До виплат, пільг, допоміжних засобів, які належать людині з інвалідністю, буде додана комплексна індивідуальна програма медичної та соціальної реабілітації.

2. Який механізм вводиться замість МСЕК?

Всі медико-соціальні комісії розформовуються. Замість них з 1 січня працюватимуть ЕКОПФО - експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Вони формуватимуться у кластерних (медцентри, які обслуговують велику кількість населення та забезпечують широкий спектр послуг) та надкластерних (високоспеціалізована меддопомога) лікарнях. За станом на 17 грудня МОЗ уже визначилося з 286 такими закладами, їх перелік можна знайти тут.

ЕКОПФО, а простіше - команди формуватимуться за профілями: травматологічний, хірургічний, офтальмологічний тощо. За кожним профілем мають бути створені мінімум дві команди, а можливо й більше. Для кожного пацієнта вибір профільної команди з оцінювання здійснюватиме електронна система, він має бути випадковим. Тобто людина не знатиме, хто з нею працюватиме, а лікарі – кого саме будуть оцінювати. Інформація відкриватиметься в останній день. Таким чином, впевнені у МОЗ, буде усунута можливість для попередніх домовленостей, а отже, і основний корупційний ризик.

У майбутньому передбачається, що під кожного пацієнта відповідно до діагнозу і стану буде обиратися щоразу нова команда.

Робота команд оплачуватиметься з пакету медичних гарантій НСЗУ.

Було:

  • МСЕК - це 4–10 лікарів у штаті комісії, які роками працювали на постійній основі і не мали у своєму складі всіх спеціальностей.

Буде:

  • ЕКОПФО – це 10–50+ лікарів, які підбираються під кожен випадок відповідно до профілю справи.

3. Хто і як видаватиме направлення на ЕКОПФО?

Вихідною точкою, як і раніше, буде лікар-куратор (вузькопрофільний) у поліклініці або лікарні. Наприклад, кардіолог, нефролог, травматолог, психіатр. Нова система суттєво скорочує шлях до експертів. За старими правилами рішення про направлення на медико-соціальну експертизу комісію ухвалювала ЛКК – лікарсько-консультативна комісія. Тобто лікар давав направлення на ЛКК, а ЛКК – на МСЕК. Тепер проміжна ланка прибирається.

В окремих випадках, наприклад, якщо справа пацієнта містить повний обсяг інформації і не потрібні дообстеження, направлення може видати сімейний лікар або терапевт.

Було:

  • Лікар-куратор – ЛКК – МСЕК

Буде:

  • Лікар-куратор – ЕКОПФО

До якої саме лікарні з експертними командами дати направлення, лікар вирішує разом із пацієнтом виходячи з територіального розташування та профілю медзакладу. Направлення так само, як і справа пацієнта, формується в електронному вигляді.

Завдання лікаря-куратора:

  • заповнити електронну форму (ПІБ, діагноз, контактна інформація),
  • додати скановані копії меддокументів,
  • отримати від пацієнта згоду на обробку персональних даних,
  • обрати профільну команду експертів (залежно від діагнозу),
  • вказати бажану форму оцінювання (очно, заочно, дистанційно),
  • сформувати направлення,
  • передати справу пацієнта через електронну систему до лікарні з командами експертів.

Плюси

Прозорість процедури, економія часу пацієнта. В разі потреби у дообстеженні пацієнт мав повертатися зі МСЕК до лікаря-куратора за е-направленням. Тепер е-направлення для дообстежень виписуватиме лікар експертної команди.

Ризики

Електронний документообіг може дати збій або зазнати хакерської атаки. Тому юристи радять зберігати всі можливі паперові меддокументи, робити і зберігати скріншоти е-направлень.

 4. Чи можна оскаржити рішення команди експертів?

Так, за пацієнтом залишається таке право. Центральна МСЕК, куди раніше направлялися оскарження, вже розформована. Наразі її функції покладено на Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності у Дніпрі. З наступного року має запрацювати Центр оцінювання функціонального стану особи, положення про який уже затверджено.

Оскаржити рішення ЕКОПФО так само, як і рішення МСЕК, можна у судовому порядку. Якщо суд ухвалить рішення на користь позивача в наступному році, тобто скасує рішення МСЕК, пацієнт пройде повторний огляд командою експертів очно, заочно чи дистанційно.

5. Як бути, якщо засідання МСЕК призначене на кінець грудня 2024-го або на перші місяці 2005 року?

До 31 грудня включно діє старий порядок. В той же час в Мінохорони здоров’я повідомили, що протягом грудня справи, які мали бути розглянутими 2025-го або наприкінці цього року, передають від МСЕК до закладів з експертними командами. Заклади мають поділити справи за профілем (загальний, кардіоневрологічний, хірургічний, травматологічний, онкологічний, гематологічний, офтальмологічний, психіатричний, фтизіопульмонологічний) і розпочати вносити інформацію до електронної системи, щоб забезпечити повноцінне оцінювання з 1 січня 2025 року.

Станом на 18 грудня було створено 1348 експертних команд, і цей процес триває. Про день, час і місце розгляду справи пацієнти мають будуть повідомлені.

6. Що буде з уже встановленою інвалідністю?

З 1 січня 2025 року документи для людей, які мають безстрокову інвалідність, залишатимуться чинними. Пройти оцінювання повсякденного функціонування для встановлення вищої групи вони можуть за власним бажанням або за зверненням опікуна в разі втрати дієздатності.

Для тих, кому призначено повторний огляд і він припадає на час впровадження нової системи, термін подовжується на 6 місяців. Але не довше, ніж до 1 липня 2025 року. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки на цей термін зберігаються.

Важливо знати

Закон встановив певні вимоги до певної групи осіб. А саме:

  • чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена ІІ чи ІІІ група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані пройти оцінювання повсякденного функціонування особи у період з 1 квітня до 1 листопада 2025 року.
  • інші особи (жінки, молодші та старші чоловіки), які мали пройти повторний огляд, але не пройшли його під час воєнного стану до набуття чинності законом про ЕКОПФО, мають пройти оцінювання до 1 квітня 2026 року.

Остання вимога не стосується осіб, які знаходяться на території бойових дій або мають важкі порушення здоров’я (онкологія, ампутації, відсутність парного органу, паралітичні синдроми) чи інвалідність з дитинства. Вони пройдуть оцінювання після скасування воєнного стану.

7. Хто може пройти заочне оцінювання?

Процедура оцінювання моє чотири види: очна, заочна, дистанційна чи виїзна. Остання стосується людей, які не можуть самі пересуватися, та військових, які перебувають у госпіталях і не підпадають під заочну процедуру. Дистанційна передбачає наявність усіх документів в електронній системі та спроможність людини пройти оцінювання засобами телемедицини.

Заочна процедура проводиться виключно за документами без особистої присутності пацієнта. Вона може бути застосована до військовослужбовців, учасників бойових дій або пацієнтів, що мають певні підтверджені групи діагнозів: злоякісні новоутворення ІІІ—IV стадії, хвороби крові та кровотворних органів, туберкульоз, ампутації, стан після трансплантації органів, вроджені порушення, хвороби печінки.

Заочне оцінювання пропонується з метою економії часу пацієнта і команди спеціалістів. У разі заперечення пацієнта проводиться очна процедура.

8. Хто такий уповноважений представник?

Реформа передбачає нову інституцію – уповноваженого представника пацієнта. Це значить, що на очну процедуру оцінювання ви можете запросити родича, адвоката, медика, соціального працівника, які стежитимуть щоб не було порушень. Забезпечувати роботу такого представника пацієнт має сам, зокрема фінансово, якщо буде така умова. А перед тим повинен написати та затвердити заяву в місцевому департаменті або управлінні охорони здоров’я.

Крім того, сам пацієнт або представник отримує право вести відеофіксацію процедури оцінювання. Запис може стати у нагоді, якщо ви не згодні з висновками команди експертів і будете їх оскаржувати.

Тим часом

Кабінет міністрів погодив концепцію цифрової реформи військово-лікарської комісії. Висновки про придатність чи непридатність до військової службу робитимуться на підставі медичних документів з цивільного медзакладу. Як запевняють представники Міноборони і МОЗ, за людину «бігатимуть» її дані. Обмін цифровими документами триватиме лічені хвилини.

Перший етап реформи - електронне направлення на ВЛК через "Резерв+" і формування висновку комісії в електронному вигляді реалізується вже наразі.

Другий етап – дозвіл проходити медогляд для формування висновку ВЛК у закладі за вибором пацієнта обіцяють завершити до 1 червня 2025 року. Сенс у тому, що з цивільної клініки документи потраплятимуть до Електронної системи охорони здоров’я, а звідти підтягуватимуться в систему «Оберіг». Передбачається, що ВЛК отримуватимуть лише медичні дані без їхньої прив’язки до конкретної особи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя хранить яйца в дверце холодильника: ключевые причины, о которых нужно знать
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
В Мексике нашли потерянный город майя - легендарную "Страну белых ягуаров"
Апостроф
2025-07-28T12:33:19Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Даже не представляете, как это просто: рецепт пирога со шпинатом
Telegraf
2025-07-28T19:24:42Z
Почему мерцает свет в доме: 6 причин такого явления и простые способы устранения проблемы
Знай
2025-07-28T18:51:34Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Брэдли Купер готовится к предложению младшей на 20 лет всемирно известной модели: что известно - СМИ
TSN
2025-07-28T16:06:38Z
Даша Ульянова в крошечном бикини устроила соблазнительную фотосессию в бассейне
Gazeta UA
2025-07-28T11:48:39Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Вышел первый трейлер третьей части фильма Аватар
Корреспондент
2025-07-28T20:03:10Z
"Каждый день сюрприз": Решетник показал новые фото со съемок "Холостяка" с Цымбалюком
Апостроф
2025-07-28T15:51:21Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
У 56-летней Дженнифер Лопес на сцене упала юбка: зрители начали свистеть
Фокус
2025-07-28T09:45:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Названы неожиданные свойства винограда, о которых никто не знал
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Изменение образа жизни даже после 60 лет снижает риски этой болезни
Comments UA
2025-07-28T19:57:39Z
Эта болезнь для взрослых смертельно опасна: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-28T18:27:43Z
Названо белье, которое "убивает" мужское здоровье
Comments UA
2025-07-28T10:45:33Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
В Киеве разоблачили чиновника «Укртелекома», который шпионил для ФСБ
Апостроф
2025-07-28T20:00:06Z
На Житомирщине во время родов умер ребенок: врачу объявлено подозрение
Корреспондент
2025-07-28T19:12:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Хоронили в закрытом гробу и под песни. Стефанчук, Притула и другие посетили прощание с нардепом Рущишиным
Telegraf
2025-07-28T12:15:55Z
В МИД возмутились участием спикера Совета Федерации РФ в конференции в Швейцарии
Европейская правда
2025-07-28T20:45:21Z
Россия официально закрывает границы с Украиной: что это значит
Comments UA
2025-07-28T20:06:00Z
Президент Турции намекнул на близкое завершение войны в Украине
TSN
2025-07-28T19:40:26Z
«Россияне, пожалуй, сами офигели»: Безуглая о митингах в Киеве
Comments UA
2025-07-28T20:45:04Z
Бережная временно возглавит министерство культуры и стратегических коммуникаций
Лига
2025-07-28T20:27:05Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Человечество не имеет права закрывать глаза на такие ужасы: в МИД срочно обратились к МУС
Comments UA
2025-07-28T14:00:17Z
Беда со здоровьем или гамаши? Толстые щиколотки Трампа обеспокоили людей
Telegraf
2025-07-28T11:30:52Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В ТЦК Полтавщины заявили о побеге мобилизованных
Корреспондент
2025-07-26T13:45:23Z
Семьи погибших в плену военных будут получать по 15 млн гривен
Апостроф
2025-07-28T20:45:02Z
Оккупанты готовят большое наступление: КНДР направит войска
Знай
2025-07-28T20:30:39Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
За 1,4 тыс. долларов помогал уклонистам: ГБР задержало в Харькове чиновника ГСЧС
Апостроф
2025-07-28T17:04:00Z
ЦПД опроверг фейк РФ о "военнослужащем ВСУ, расстелявшем командира"
Корреспондент
2025-07-28T15:15:11Z
Николаев на двое суток может остаться без воды
Новости Украины
2025-07-28T13:48:33Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
«Все прилетает четко, цели сливает кто-то из наших», - Z-канал жалуется, что на Сумском направлении выживают за счет сбросов с дронов
Новости Украины
2025-07-28T20:39:37Z
Могут ли россияне захватить Покровск: военный оценил шансы захватчиков
Telegraf
2025-07-28T20:24:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Ярмоленко раскрыл сроки окончания своей карьеры
Корреспондент
2025-07-28T20:39:03Z
Фанаты Баварии определили лучшего футболиста сезона
Корреспондент
2025-07-28T19:33:41Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
«Мир рухнул», - российская спортсменка оценила проигрыш Украине на чемпионате мира. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-28T19:09:51Z
Китайскому Temu грозит штраф от ЕС за продажу "незаконных товаров"
Европейская правда
2025-07-28T13:58:07Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Экономика Беларуси находится в стагнации из-за интеграции с РФ
Апостроф
2025-07-28T19:36:12Z
Тарифы снова поднимают: за что заставят платить еще больше
Знай
2025-07-28T18:30:20Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Таинственный межзвездный объект несется сквозь Солнечную систему — он больше Эвереста
TSN
2025-07-28T13:48:51Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Mortal Kombat: Legacy Kollection может выйти под конец сентября
GameMag
2025-07-28T20:15:50Z
Могут шпионить и угонять данные: какие программы запрещено устанавливать военным
Знай
2025-07-28T20:12:11Z
Пламенная небылица: Обзор One-Eyed Likho
GameMag
2025-07-28T19:04:33Z
Ученые смоделировали последствия ядерной зимы для агрикультуры
Корреспондент
2025-07-28T18:54:03Z
NaVi официально подтвердила уход S1mple
Корреспондент
2025-07-28T18:45:12Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
Керамические тормозные диски: преимущества и недостатки запчастей
Мій Харків
2025-07-28T19:51:44Z
Mitsubishi окончательно уходит из Китая после почти 30 лет работы
Корреспондент
2025-07-28T19:30:53Z
Honda представила компактный электрокар N-ONE e
Корреспондент
2025-07-28T18:48:54Z
Почти 1000 сил и "Мавик" на крыше: семейный кроссовер от BYD показали до премьеры
Фокус
2025-07-28T18:00:56Z
Государство потратит почти 18 миллионов на внедорожники Toyota
Comments UA
2025-07-28T11:24:08Z
Культовое американское авто 60-х простояло почти полвека брошенным в гараже
Фокус
2025-07-28T10:45:55Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z