MY.UAНовини
Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів
Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Традиційно переглядаючи на Різдво та Новий рік кіноцикл «Сам удома», ми звертаємо увагу не лише на динамічний сюжет і Дональда Трампа. В музичний супровід фільмів органічно вплітається знайомий різдвяний мотив, відомий у всьому світі як Carol of the Bells. Спеціально для фільму його заранжував американський композитор Джон Вільямс. Але це лише одна з версій: «Колядку дзвіночків» можна почути в класичній, джазовій і навіть хеві-метал обробці. Хто тільки не виконував цього твору — від популярної скрипальки Ліндсі Стірлінг і акапельного хору Pentatonix до культового R&B-гурту Destiny’s Child із його провідною солісткою Бейонсе. Без Carol of the Bells важко уявити Різдво не лише в Америці, а й в усьому світі.

Та далеко не всім відомо, що цей «різдвяний саундтрек» уперше виконали на американській землі трохи більш як сотню років тому. І що з’явився він саме на українській землі. Коли й де саме — сказати точно неможливо, адже твір сягає корінням у прадавню дохристиянську добу. Тоді про Різдво Ісуса в нас іще нічого не знали, а от Новий рік зустрічали навесні, коли з півдня починали повертатися перші птахи. Ось і виник такий рядок: «Щедрик-щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка». Такими піснями-щедрівками вітали одне одного й бажали всіх гараздів у прийдешньому році. Вже й віра, й календарі змінилися, а ці слова разом із простим музичним мотивом із чотирьох нот збереглися в народних традиціях.

Модерна ера принесла моду занотовувати та публікувати фольклор. Але невловимий «Щедрик» довго не потрапляв на сторінки етнографічних збірників, неначе вичікував свого часу. Аж ось буквально за кілька років на початку ХХ століття відбулася низка фантастичних подій, коли завдяки енергії молодих митців із різних куточків України цей прадавній код підкорив увесь світ.

Спершу щедрівку почув у рідному селі Краснопіль (нинішній Бердичівський район Житомирської області) та записав письменник Клим Поліщук, до речі, один із відомих представників «Розстріляного відродження». 1913 року він видав цю народну перлину в «Збірнику найкращих українських пісень з нотами» й цим першим почав прокладати тріумфальний шлях «Щедрику».

Редактором збірника 1913 року був відомий київський композитор і диригент Олександр Кошиць. На той момент він очолював студентський хор Університету Святого Володимира (нинішній Київський національний університет імені Т.Шевченка). Заклопотаний пошуками нового репертуару для хору, Кошиць підтримував зв’язки з багатьма тогочасними українськими композиторами, які готували якісні обробки народних творів. Одним із найгеніальніших авторів серед знайомих Олександра Кошиця був подолянин Микола Леонтович — звичайний учитель за професією, який усе своє життя присвятив розвитку українського хорового мистецтва. Хоч куди заносила його доля — чи то в Тульчин на Вінниччині, чи то в Гришине на Донеччині (сучасне місто Покровськ, біля якого зараз точаться запеклі бої з російськими агресорами), — скрізь він створював народні співочі колективи: дитячі, селянські, робітничі. Обробки народних пісень Леонтовича вже були відомі на той момент в Україні, тому Олександр Кошиць без вагань надіслав йому збірника — нехай колега пошукає в ньому джерело для натхнення.

А сам Микола Леонтович у цей час відчував гостру потребу в нових напрацюваннях. Хоча композитору було вже за тридцять, він не припиняв брати приватні уроки з музичної теорії. Нині це б назвали успішним прикладом освіти впродовж життя — популярного (й необхідного) підходу в сучасній педагогіці. Проте для Леонтовича це було не черговим модним виразом, а потребою постійно вдосконалювати свою майстерність.

Наставником Леонтовича був його одноліток — талановитий музичний педагог родом із Харкова Болеслав Яворський. Саме він розкривав перед учнем багатство творчої спадщини європейських композиторів, насамперед Йоганна Себастьяна Баха. Не завжди навчання йшло легко: Леонтович досить довго вважав недоторканною композицію народних пісень із їхньою куплетною логікою, не визнавав «вільного поводження» з матеріалом, тож Яворському довелося вигадувати нові й нові завдання, аби більшою мірою розкрити креативний потенціал композитора. Ось як описував Яворський свій педагогічний підхід: «Наспів повинен бути тільки «вихідним» даним при розвитку матеріалу, наспів повинен розчинитися в наспіві мелодії — мелосі, що його творить композитор». Тож чергове домашнє завдання для Леонтовича полягало в тому, щоби переробити якусь народну пісню в такий спосіб, аби постійний мотив під час кожного повторення варіювався, змінювався, доповнювався новими звучаннями та підголосками.

Домашнє завдання розтягнулося на роки, адже Микола Леонтович був дуже ретельним і самокритичним. І саме в збірнику 1913 року він побачив той матеріал, який шукав, — мелодію «Щедрика», що в народному варіанті складалася лише з чотирьох нот. І саме тут проявився весь талант композитора — він фактично створив цілком самостійний твір, у якому геніально поєднав дух українського фольклору та принципи академічної музики.

Нарешті задоволений результатом творчих пошуків, Леонтович відправив свого «Щедрика» Олександру Кошицю. А той, майстерним оком оцінивши твір, негайно розучив його з університетським хором. І ось наприкінці грудня 1916 року, якраз під час різдвяно-новорічного циклу свят, кияни, затамувавши подих, слухали музичну магію «Щедрика». Це був неначе проблиск світла, що розганяв важкі хмари, адже саме в розпалі була Перша світова війна.

Не завжди можна вірити у збіг, але це був саме той випадок, коли звуки «Щедрика» пробудили давній дух народу. Недарма є приказка: «Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш». Наступний 1917 рік виявився для нашої країни надзвичайно обнадійливим і вирішальним: розпалася «тюрма народів» — Російська імперія — й Україна відновила державність. Почали формуватися не лише її закони та органи влади, а й освітні, наукові, мистецькі установи. Українці отримали змогу вільно творити та розвивати все те, чого були позбавлені півтора століття. Буремного 1919 року стараннями вже знайомого нам Олександра Кошиця та за підтримки очільника України Симона Петлюри було утворено Українську республіканську капелу. Це стало частиною культурної дипломатії молодої держави: необхідно було показати всьому світу, насамперед провідним західним державам, що Україна — не «вигадка австрійського генштабу», як уперто намагалися переконати московські імперіалісти, а країна з давнім історичним корінням і неймовірною оригінальною культурою. Невдовзі розпочалося грандіозне турне Республіканської капели: Прага, Брюссель, Париж, Відень — скрізь колектив Олександра Кошиця зустрічали із захватом. Звісно ж, керівник капели використовував переважно вже знайомі йому твори, й серед них усіх колосальний відгук у серцях європейців отримав саме «Щедрик». Бельгійське видання зазначало: «Успіх прем’єрного концерту став тріумфальним. На вимоги наполегливої публіки на біс мали бути виконані різдвяна колядка «Щедрик» та дві народні пісні, тож диригент Кошиць мусив знову виводити на сцену своїх співаків». Єдине, що засмучувало, — складна назва. «Сильні жінки ридали, як чоловіки, через те, що не могли вимовити назви однієї з найпрекрасніших композицій програми — «Щедрика», — писали в одній із лондонських газет.

А далі «Щедрик» разом із Українською республіканською капелою перетнув Атлантичний океан, аби донести неповторність української музики до американського слухача. Цілих два місяці тривали виступи в більш як 30 містах США, а найголовніший — у жовтні 1922 року в нью-йоркському Карнегі-холі. Певно, не в одному американському будинку потім іще лунали переспіви мелодійного «Щедрика» від захоплених слухачів.

А от ситуація в Україні в цей час ставала дедалі похмурішою. Російські комуністи та монархісти почергово знищували її свободу. В розпал гастролей Республіканської капели — у січні 1921 року — в себе на Поділлі, у батьківській хаті більшовицьким агентом був убитий автор «Щедрика» Микола Леонтович: колосальний успіх його твору за кордоном явно не подобався новим окупантам. А наступного року, невдовзі після тріумфу Республіканської капели в Америці, Україну позбавили незалежності та втягнули до Совєтського Союзу. Згодом, під час сталінського «великого терору», в сумнозвісному урочищі Сандармох був розстріляний і першовідкривач «Щедрика» Клим Поліщук. Так цілеспрямовано стирали український культурний код.

Але «Щедрик» настільки міцно закріпився на американській землі, що продовжив свою культурно-дипломатичну місію навіть у часи бездержавності. Під час гастролей Республіканської капели серед багатьох інших слухачів його почув Петро (Пітер) Вільговський — син українських мігрантів, який теж захоплювався хоровим співом. І це Вільговський завдяки новим технологіям надав популярності «Щедрика» друге дихання. Працюючи в радіокомпанії NBC, він 1936 року придумав англійський текст до музики Леонтовича. Саме так з’явився Carol of the Bells, адже високі ноти, на які такий багатий твір, нагадали Вільговському звук різдвяних дзвіночків — тих jingle bells, про які співається в іншій різдвяній пісні. Тож твір став іще ближчим і зрозумілішим англомовній авдиторії. Текст Вільговського не був перекладом українського першоджерела, однак так само відображав позитивний, світлий настрій у переддень свята. І саме його симфонічний оркестр NBC прагнув передати американцям у важкі роки Другої світової війни, що невдовзі охопила всю планету. Так «Щедрик» зцілював поранені душі не лише в Україні, а й за океаном. Як і продовжує це робити в наші дні, даруючи надію в епоху зневіри, воєн і пандемій.

Секрет «Щедрика» — в його глибокій простоті, музичній майстерності та універсальності, які дали змогу твору стати справжнім шедевром світового масштабу. Увага до нього колосальна. Зокрема й у нині прифронтовому Покровську, якому Микола Леонтович присвятив не один рік свого життя, творчості й організаторського таланту. До початку повномасштабного російського вторгнення тут відбувалося всеукраїнське змагання хорових колективів «Щедрик Фест», а на оновлений герб міста навіть додали ту саму ластівку, з якої починалася ця неймовірна історія. Нехай же до цього стражденного краю, як і до всієї української землі, прилетять крилаті вісниці відродження та мирного неба. А на всій планеті в переддень Різдва лунає сотнями різних мов вічний український «Щедрик».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путін виключив можливість перегляду умов для переговорів з Україною – ISW
Хвиля
2024-12-25T13:42:36Z
Дружина Садового зізналась, чому не склалась її кар'єра та на які кошти живе сім'я
TSN
2024-12-25T13:39:30Z
Шахрайство на тендерах: ДБР затримало депутата облради та заступника мера на Львівщині
УкраинФорм
2024-12-25T13:36:47Z
Туреччина відкриє консульство в Алеппо
УкраинФорм
2024-12-25T13:36:24Z
Суд зобовʼязав провести повну перевірку декларацій ірпінського депутата Пікулика
Политека
2024-12-25T13:33:41Z
Різдвяний терор: зʼявилися подробиці ударів РФ по містах-мільйонниках України
GlavRed
2024-12-25T13:30:14Z
Вірять у вирішення проблем з електромобілями: Ford і GM пожертвували по мільйону доларів на інавгурацію Трампа
AutoGeek
2024-12-25T13:21:39Z
У Кремлі хочуть "серйозні пропозиції": Лавров каже, що Росія "не йде" від перемовин з Україною
24tv
2024-12-25T13:09:14Z
Не падіння економіки: що справді спричинить крах режиму Путіна
24tv
2024-12-25T13:00:55Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Анна Сєдокова перервала мовчання після госпіталізації
GlavRed
2024-12-25T13:27:35Z
У Гельсінкі відбувся благодійний різдвяний концерт
УкраинФорм
2024-12-25T13:03:04Z
«Кароліна – не рабиня України. Вона просто хоче грошей!» Як поживає Ані Лорак у Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-12-25T13:00:49Z
Катерина Бужинська замилувала атмосферними фото з чоловіком-іноземцем і підрослими двійнятами
TSN
2024-12-25T12:51:00Z
Монатік оголосив про поповнення в родині
360ua.news
2024-12-25T12:36:12Z
У боях під Куп’янськом загинув поет-модерніст Олексій Безпальцев
Детектор М
2024-12-25T12:28:55Z
В Естонії провели вечір «Українська коляда»
УкраинФорм
2024-12-25T12:21:57Z
DeepState: Росіяни окупували два села на Донеччині
1News
2024-12-25T13:42:31Z
Мартин і Машка підкорили TikTok: як фронтові тварини збирають сотні тисяч для ЗСУ
TSN
2024-12-25T13:39:37Z
Наскільки РФ просунулась в Україні за рік і де нависла загроза: експерт підбив підсумки
TSN
2024-12-25T13:39:17Z
Після масованої атаки РФ у Харкові пошкоджені 74 будівель
УкраинФорм
2024-12-25T13:33:57Z
«Під час новорічних та різдвяних свят час комендантської години не зміниться», — Синєгубов
Мій Харків
2024-12-25T13:30:49Z
У Сумах можуть бути непрогнозовані відключення світла, пункти незламності працюють цілодобово
УкраинФорм
2024-12-25T13:27:53Z
На фронті загинув поет і прозаїк Олексій Безпальцев
УкраинФорм
2024-12-25T13:27:32Z
Правозахисники ідентифікували понад 260 осіб, причетних до переслідувань жителів Криму
Детектор М
2024-12-25T13:18:49Z
Перший віцеспікер Олександр Корнієнко вручив нагороди та передав автомобіль бійцям 59 окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка
Знай
2024-12-25T13:16:58Z
Президентське подружжя передало великій прийомній родині ключі від нового будинку
УкраинФорм
2024-12-25T13:42:31Z
Дрони СБУ висадили в повітря склад боєприпасів на полігоні "Кадамовський" в Ростовській області
24tv
2024-12-25T13:39:31Z
У Запоріжжі багатодітна родина переселенців отримала житло
УкраинФорм
2024-12-25T13:36:40Z
Папа Римський на Різдво побажав Україні "справедливого і тривалого миру"
Европейская правда
2024-12-25T13:27:43Z
Ізраїль збільшить закупівлю ракет до ЗРК Arrow-3
InternetUA
2024-12-25T13:16:43Z
Чи можуть ТЦК примусово утримувати чоловіків: юристи дали чітку відповідь
Фокус
2024-12-25T13:15:57Z
Кейт Міддлтон святкуватиме Різдво з 45 членами королівської сім'ї
Фокус
2024-12-25T13:12:33Z
Які пенсії мають військовослужбовці в Україні
24tv
2024-12-25T13:06:53Z
На Курщині уражено керування 810-ї бригади морської піхоти РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-25T12:36:49Z
Гроші навіть в унітазі: на Львівщині затримали двох посадовців
TSN
2024-12-25T13:39:42Z
Страшний ранок через "Шахед": фото та відео наслідків прильоту БпЛА у приватний будинок
24tv
2024-12-25T13:39:07Z
Авіакатастрофа в Казахстані. На літаку зафіксовано дивні отвори
ГЛАВКОМ NET
2024-12-25T13:36:01Z
В Україні зрадника з Херсонщини засуджено за інформування ворога
InternetUA
2024-12-25T13:33:49Z
У Казахстані розбився пасажирський літак, який летів із Баку до Грозного
ГЛАВКОМ NET
2024-12-25T13:16:59Z
За розбещення неповнолітньо доньки «добрі» суддді дали збоченцю умовний строк
Украина Криминальная
2024-12-25T13:12:48Z
Росіяни обстріляли Новоосинове на Харківщині, загинула жінка
УкраинФорм
2024-12-25T12:54:24Z
Аварія літака у Казахстані: перед падінням у ньому стався вибух
24tv
2024-12-25T12:48:22Z
На Вінниччині зіткнулися автівки - четверо загиблих, двоє травмованих
УкраинФорм
2024-12-25T12:48:17Z
Пивовари на пів ставки: як працює мікроброварня «Відьмак»
AIN
2024-12-25T13:42:49Z
Правила, яких ви зобов'язані дотримуватися, якщо прикрашаєте ззовні дім новорічними вогниками
24tv
2024-12-25T13:39:52Z
Найбільш загадкові знаки Зодіаку: кого назвали астрологи
Политека
2024-12-25T13:33:20Z
Щоб нічого не забути та притягнути удачу: місячний календар справ на місяць
24tv
2024-12-25T13:00:56Z
Коли гості вже на порозі: готуємо ліниву лазанью
24tv
2024-12-25T12:54:26Z
Перевірте, чи є у списку ваш улюбленець: топ найнебезпечніших порід котів
Фокус
2024-12-25T12:36:39Z
Покроковий рецепт торта "Наполеон": зірка "Мастер Шеф" поділилася секретом
Политека
2024-12-25T12:30:21Z
10 міст з найсвятковішою новорічно-різдвяною атмосферою
24tv
2024-12-25T12:24:01Z
Ось найскладніше і водночас найпростіше та найкоротше тренування на все тіло
24tv
2024-12-25T12:15:54Z
Переоформлення авто: у скільки обійдеться і які документі обов'язково подати до МВС
24tv
2024-12-25T13:24:32Z
В Україні реалізовано Mercedes-Benz Arocs з автокраном Palfinger SANY
AutoCentre
2024-12-25T13:00:28Z
Почнуть з електромобіля: Genesis розкрив подробиці про спеціальний бренд Magma
AutoGeek
2024-12-25T12:21:22Z
CATL презентував першу в світі “надбезпечну” платформу для електромобілів
AutoGeek
2024-12-25T11:30:16Z
Tatra Trucks показала надпотужну пожежну автоцистерну
AutoCentre
2024-12-25T11:04:49Z
Toyota збудує новий завод електромобілів Lexus у Китаї
360ua.news
2024-12-25T11:00:30Z
Дешевше $14 000: у Китаї показали електричний пікап King Kong
AutoGeek
2024-12-25T10:39:30Z
Nio відкрила приймання замовлень на розкішний седан ЕТ9
AutoCentre
2024-12-25T10:12:38Z
Tesla представила мініатюрну копію електропікапа Cybertruck
Portaltele
2024-12-25T10:07:04Z
Заспокоює і корисна для здоров'я: 7 причин відмовитися від кави на користь матчі
24tv
2024-12-25T13:30:20Z
Як прибрати рослинність на обличчі: ефективні методи
GlavRed
2024-12-25T13:27:27Z
Які хвороби більше не є підставою для відстрочки
24tv
2024-12-25T13:24:32Z
Перелік корисних продуктів змінився: нові рекомендації щодо здорового харчування від FDA
24tv
2024-12-25T13:09:58Z
Як приготувати ніжний майонез власноруч: перевірений рецепт без яєць та молока
TSN
2024-12-25T12:39:59Z
Сенсорна кімната для дитячої лікарні: ЕКО МАРКЕТ, БФ “Твоя опора” та Лілія Подкопаєва зібрали 1,3 мільйона гривень для реабілітації малят
Корреспондент
2024-12-25T11:36:48Z
Сумно і холодно: як зберегти здоровʼя взимку
24tv
2024-12-25T07:06:38Z
Військова медицина без ілюзій: правила, що рятують життя
ZN UA
2024-12-25T06:32:05Z
На Івано-Франківщині відкрили нове безбар’єрне відділення реабілітації
УкраинФорм
2024-12-25T01:13:50Z
Як шахраї використовують ШІ в новорічний сезон для крадіжки грошей
InternetUA
2024-12-25T13:33:49Z
Під час масованого обстрілу ворожа ракета залетіла до Молдови — Повітряні сили
TSN
2024-12-25T13:30:47Z
В Україні бруньки смородини скуповують по 1000 грн за літр
AgroPortal
2024-12-25T13:30:01Z
На Київщині підписали Меморандум про розвиток бізнесу через інтелектуальну власність
Khreschatyk
2024-12-25T13:18:30Z
Морські дрони СБУ «тримають на плаву» українську економіку
ГЛАВКОМ NET
2024-12-25T13:15:21Z
Фонд гарантування виплатив майже ₴600 мільйонів бізнесу за кредиторськими вимогами
УкраинФорм
2024-12-25T13:06:39Z
Каліфорнійські шахраї: як дует заробив $22 млн на NFT
InternetUA
2024-12-25T13:04:27Z
Зеленський затвердив відстрочку податкових змін для ФОПів до 2025 року
360ua.news
2024-12-25T13:00:16Z
Буде відчутно важче: які наслідки для енергетики після російського обстрілу
24tv
2024-12-25T12:48:46Z
Борковський виграв «золото» у спринті чемпіонату України з біатлону
УкраинФорм
2024-12-25T13:30:33Z
Лос-Анджелес продовжив контракт з ексзахисником Шахтаря
Football.ua
2024-12-25T13:21:51Z
Він ноунейм: як 4 роки тому Ф'юрі вигадував причини, щоб не битися з Усиком
24tv
2024-12-25T13:15:28Z
Полісся викупить півзахисника Карпат
Football.ua
2024-12-25T12:55:08Z
Усик очолив десятку найкращих супертяжів світу: на якому місці опинився Ф'юрі
24tv
2024-12-25T12:33:39Z
Довбик приклався до найбільшої в сезоні перемоги Роми, фатальна поразка Нести та голеадор Рейндерс: підсумки 17-го туру Серії А
Football.ua
2024-12-25T12:18:47Z
Роналду шокував публіку, стрибнувши у крижану воду – потужне відео
24tv
2024-12-25T12:18:21Z
Росіяни ледь не зруйнували стадіон "Металіст" у Харкові: відео польоту "шахеда" над ареною
24tv
2024-12-25T12:03:35Z
Касадо: У Барселоні жартують, що я ніколи не забиваю голів
Football.ua
2024-12-25T11:54:36Z
Оголошено найкращі інді-ігри 2024 року
24tv
2024-12-25T13:06:39Z
Boston Dynamics креативно привітала з Різдвом, опублікувавши нове відео з роботом Atlas
24tv
2024-12-25T13:06:15Z
Вибір редакції: ITC.ua називає гаджет 2024 року
ITC
2024-12-25T12:55:03Z
iPhone 18 отримає інноваційний об’єктив зі змінною діафрагмою: нові деталі
InternetUA
2024-12-25T12:34:13Z
Ілон Маск почав створення власного міста в Техасі
InternetUA
2024-12-25T12:18:01Z
В Італії електричні шатли зможуть об’єднуватися в автопоїзди
AutoCentre
2024-12-25T12:12:02Z
NASA відмовиться від ракети SLS та корабля Orion для місячної програми
Portaltele
2024-12-25T12:07:29Z
Американські розробники представили нову роботизовану турель зі штучним інтелектом, що знищує важкі дрони
InternetUA
2024-12-25T12:01:25Z
OpenAI знову планує створення гуманоїдного робота, хоча у 2021 році згорнула цю ідею
24tv
2024-12-25T11:33:30Z