MY.UAНовини
Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів
Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Традиційно переглядаючи на Різдво та Новий рік кіноцикл «Сам удома», ми звертаємо увагу не лише на динамічний сюжет і Дональда Трампа. В музичний супровід фільмів органічно вплітається знайомий різдвяний мотив, відомий у всьому світі як Carol of the Bells. Спеціально для фільму його заранжував американський композитор Джон Вільямс. Але це лише одна з версій: «Колядку дзвіночків» можна почути в класичній, джазовій і навіть хеві-метал обробці. Хто тільки не виконував цього твору — від популярної скрипальки Ліндсі Стірлінг і акапельного хору Pentatonix до культового R&B-гурту Destiny’s Child із його провідною солісткою Бейонсе. Без Carol of the Bells важко уявити Різдво не лише в Америці, а й в усьому світі.

Та далеко не всім відомо, що цей «різдвяний саундтрек» уперше виконали на американській землі трохи більш як сотню років тому. І що з’явився він саме на українській землі. Коли й де саме — сказати точно неможливо, адже твір сягає корінням у прадавню дохристиянську добу. Тоді про Різдво Ісуса в нас іще нічого не знали, а от Новий рік зустрічали навесні, коли з півдня починали повертатися перші птахи. Ось і виник такий рядок: «Щедрик-щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка». Такими піснями-щедрівками вітали одне одного й бажали всіх гараздів у прийдешньому році. Вже й віра, й календарі змінилися, а ці слова разом із простим музичним мотивом із чотирьох нот збереглися в народних традиціях.

Модерна ера принесла моду занотовувати та публікувати фольклор. Але невловимий «Щедрик» довго не потрапляв на сторінки етнографічних збірників, неначе вичікував свого часу. Аж ось буквально за кілька років на початку ХХ століття відбулася низка фантастичних подій, коли завдяки енергії молодих митців із різних куточків України цей прадавній код підкорив увесь світ.

Спершу щедрівку почув у рідному селі Краснопіль (нинішній Бердичівський район Житомирської області) та записав письменник Клим Поліщук, до речі, один із відомих представників «Розстріляного відродження». 1913 року він видав цю народну перлину в «Збірнику найкращих українських пісень з нотами» й цим першим почав прокладати тріумфальний шлях «Щедрику».

Редактором збірника 1913 року був відомий київський композитор і диригент Олександр Кошиць. На той момент він очолював студентський хор Університету Святого Володимира (нинішній Київський національний університет імені Т.Шевченка). Заклопотаний пошуками нового репертуару для хору, Кошиць підтримував зв’язки з багатьма тогочасними українськими композиторами, які готували якісні обробки народних творів. Одним із найгеніальніших авторів серед знайомих Олександра Кошиця був подолянин Микола Леонтович — звичайний учитель за професією, який усе своє життя присвятив розвитку українського хорового мистецтва. Хоч куди заносила його доля — чи то в Тульчин на Вінниччині, чи то в Гришине на Донеччині (сучасне місто Покровськ, біля якого зараз точаться запеклі бої з російськими агресорами), — скрізь він створював народні співочі колективи: дитячі, селянські, робітничі. Обробки народних пісень Леонтовича вже були відомі на той момент в Україні, тому Олександр Кошиць без вагань надіслав йому збірника — нехай колега пошукає в ньому джерело для натхнення.

А сам Микола Леонтович у цей час відчував гостру потребу в нових напрацюваннях. Хоча композитору було вже за тридцять, він не припиняв брати приватні уроки з музичної теорії. Нині це б назвали успішним прикладом освіти впродовж життя — популярного (й необхідного) підходу в сучасній педагогіці. Проте для Леонтовича це було не черговим модним виразом, а потребою постійно вдосконалювати свою майстерність.

Наставником Леонтовича був його одноліток — талановитий музичний педагог родом із Харкова Болеслав Яворський. Саме він розкривав перед учнем багатство творчої спадщини європейських композиторів, насамперед Йоганна Себастьяна Баха. Не завжди навчання йшло легко: Леонтович досить довго вважав недоторканною композицію народних пісень із їхньою куплетною логікою, не визнавав «вільного поводження» з матеріалом, тож Яворському довелося вигадувати нові й нові завдання, аби більшою мірою розкрити креативний потенціал композитора. Ось як описував Яворський свій педагогічний підхід: «Наспів повинен бути тільки «вихідним» даним при розвитку матеріалу, наспів повинен розчинитися в наспіві мелодії — мелосі, що його творить композитор». Тож чергове домашнє завдання для Леонтовича полягало в тому, щоби переробити якусь народну пісню в такий спосіб, аби постійний мотив під час кожного повторення варіювався, змінювався, доповнювався новими звучаннями та підголосками.

Домашнє завдання розтягнулося на роки, адже Микола Леонтович був дуже ретельним і самокритичним. І саме в збірнику 1913 року він побачив той матеріал, який шукав, — мелодію «Щедрика», що в народному варіанті складалася лише з чотирьох нот. І саме тут проявився весь талант композитора — він фактично створив цілком самостійний твір, у якому геніально поєднав дух українського фольклору та принципи академічної музики.

Нарешті задоволений результатом творчих пошуків, Леонтович відправив свого «Щедрика» Олександру Кошицю. А той, майстерним оком оцінивши твір, негайно розучив його з університетським хором. І ось наприкінці грудня 1916 року, якраз під час різдвяно-новорічного циклу свят, кияни, затамувавши подих, слухали музичну магію «Щедрика». Це був неначе проблиск світла, що розганяв важкі хмари, адже саме в розпалі була Перша світова війна.

Не завжди можна вірити у збіг, але це був саме той випадок, коли звуки «Щедрика» пробудили давній дух народу. Недарма є приказка: «Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш». Наступний 1917 рік виявився для нашої країни надзвичайно обнадійливим і вирішальним: розпалася «тюрма народів» — Російська імперія — й Україна відновила державність. Почали формуватися не лише її закони та органи влади, а й освітні, наукові, мистецькі установи. Українці отримали змогу вільно творити та розвивати все те, чого були позбавлені півтора століття. Буремного 1919 року стараннями вже знайомого нам Олександра Кошиця та за підтримки очільника України Симона Петлюри було утворено Українську республіканську капелу. Це стало частиною культурної дипломатії молодої держави: необхідно було показати всьому світу, насамперед провідним західним державам, що Україна — не «вигадка австрійського генштабу», як уперто намагалися переконати московські імперіалісти, а країна з давнім історичним корінням і неймовірною оригінальною культурою. Невдовзі розпочалося грандіозне турне Республіканської капели: Прага, Брюссель, Париж, Відень — скрізь колектив Олександра Кошиця зустрічали із захватом. Звісно ж, керівник капели використовував переважно вже знайомі йому твори, й серед них усіх колосальний відгук у серцях європейців отримав саме «Щедрик». Бельгійське видання зазначало: «Успіх прем’єрного концерту став тріумфальним. На вимоги наполегливої публіки на біс мали бути виконані різдвяна колядка «Щедрик» та дві народні пісні, тож диригент Кошиць мусив знову виводити на сцену своїх співаків». Єдине, що засмучувало, — складна назва. «Сильні жінки ридали, як чоловіки, через те, що не могли вимовити назви однієї з найпрекрасніших композицій програми — «Щедрика», — писали в одній із лондонських газет.

А далі «Щедрик» разом із Українською республіканською капелою перетнув Атлантичний океан, аби донести неповторність української музики до американського слухача. Цілих два місяці тривали виступи в більш як 30 містах США, а найголовніший — у жовтні 1922 року в нью-йоркському Карнегі-холі. Певно, не в одному американському будинку потім іще лунали переспіви мелодійного «Щедрика» від захоплених слухачів.

А от ситуація в Україні в цей час ставала дедалі похмурішою. Російські комуністи та монархісти почергово знищували її свободу. В розпал гастролей Республіканської капели — у січні 1921 року — в себе на Поділлі, у батьківській хаті більшовицьким агентом був убитий автор «Щедрика» Микола Леонтович: колосальний успіх його твору за кордоном явно не подобався новим окупантам. А наступного року, невдовзі після тріумфу Республіканської капели в Америці, Україну позбавили незалежності та втягнули до Совєтського Союзу. Згодом, під час сталінського «великого терору», в сумнозвісному урочищі Сандармох був розстріляний і першовідкривач «Щедрика» Клим Поліщук. Так цілеспрямовано стирали український культурний код.

Але «Щедрик» настільки міцно закріпився на американській землі, що продовжив свою культурно-дипломатичну місію навіть у часи бездержавності. Під час гастролей Республіканської капели серед багатьох інших слухачів його почув Петро (Пітер) Вільговський — син українських мігрантів, який теж захоплювався хоровим співом. І це Вільговський завдяки новим технологіям надав популярності «Щедрика» друге дихання. Працюючи в радіокомпанії NBC, він 1936 року придумав англійський текст до музики Леонтовича. Саме так з’явився Carol of the Bells, адже високі ноти, на які такий багатий твір, нагадали Вільговському звук різдвяних дзвіночків — тих jingle bells, про які співається в іншій різдвяній пісні. Тож твір став іще ближчим і зрозумілішим англомовній авдиторії. Текст Вільговського не був перекладом українського першоджерела, однак так само відображав позитивний, світлий настрій у переддень свята. І саме його симфонічний оркестр NBC прагнув передати американцям у важкі роки Другої світової війни, що невдовзі охопила всю планету. Так «Щедрик» зцілював поранені душі не лише в Україні, а й за океаном. Як і продовжує це робити в наші дні, даруючи надію в епоху зневіри, воєн і пандемій.

Секрет «Щедрика» — в його глибокій простоті, музичній майстерності та універсальності, які дали змогу твору стати справжнім шедевром світового масштабу. Увага до нього колосальна. Зокрема й у нині прифронтовому Покровську, якому Микола Леонтович присвятив не один рік свого життя, творчості й організаторського таланту. До початку повномасштабного російського вторгнення тут відбувалося всеукраїнське змагання хорових колективів «Щедрик Фест», а на оновлений герб міста навіть додали ту саму ластівку, з якої починалася ця неймовірна історія. Нехай же до цього стражденного краю, як і до всієї української землі, прилетять крилаті вісниці відродження та мирного неба. А на всій планеті в переддень Різдва лунає сотнями різних мов вічний український «Щедрик».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Желтый, лавандовый и оранжевый: как правильно комбинировать и носить яркие наряды
Знай
2025-05-11T06:51:38Z
Благодарны за все: Исаенко, Швачка и Зорий вспомнили особые моменты с мамами
Факти ICTV
2025-05-11T06:40:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин подготовил Киеву ловушку с капитуляцией: при чем здесь переговоры в Стамбуле
Comments UA
2025-05-11T04:48:46Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
Воздушные силы раскрыли детали ночной атаки России
Корреспондент
2025-05-11T07:25:44Z
В Совфеде заявили, что готовы дать миру в Украине шанс и назвали условия
Comments UA
2025-05-11T07:21:59Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Враг уже близко: РФ готовит наступление на Днепропетровщину
Comments UA
2025-05-09T21:06:42Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Россия атаковала ночью Украину 108 дронами
Апостроф
2025-05-11T07:31:29Z
Все о 12 мая: какой праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-05-11T05:55:54Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ученые обнаружили пользу для здоровья психики инъекций для похудения
Факти ICTV
2025-05-11T06:10:09Z
Это уже начало The Last Of Us? Мужчина заразился грибком, который обычно поражает только растения
Знай
2025-05-11T05:51:12Z
Этот недорогой продукт поможет вам снизить вес без диет
Comments UA
2025-05-10T21:15:24Z
Начали, но не прошли всех врачей: как могут наказать за прерывание ВВК
Знай
2025-05-10T20:12:04Z
Заморозка ягод: как долго они остаются вкусными и полезными, допустимый срок хранения
Знай
2025-05-10T18:51:26Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
РФ атаковала Киевскую область: пострадал мужчина
Корреспондент
2025-05-11T06:46:32Z
Едва выжила в страшном ДТП: полиция не видит тяжелых травм у жены военного, водителя хотят отмазать?
Знай
2025-05-10T20:31:32Z
Индия заявила о нарушении перемирия: в небе слышны взрывы и летают дроны
Факти ICTV
2025-05-10T20:31:30Z
Россия в огне: пожар в Забайкалье приблизился к аэропорту Читы
Новости Украины
2025-05-10T18:54:35Z
На Закарпатье возле границы с Румынией нашли тело мужчины
Новости Украины
2025-05-10T18:12:29Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Подорожание хлеба в Днепре: цены снова подскочили и продолжают расти
Политека
2025-05-11T07:31:26Z
Сколько бы заработали украинцы, купившие доллар в начале года и обменявшие его в мае
Telegraf
2025-05-11T07:31:06Z
Газовики штрафуют украинцев на фантастические суммы: долги будут передаваться по наследству
Знай
2025-05-11T07:31:02Z
В Украине дорожает свинина и курятина: стабилизируются ли цены
Знай
2025-05-11T07:10:32Z
Доллар может скакнуть выше 55 гривен: НБУ резко ухудшил прогнозы
Знай
2025-05-11T06:30:13Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Снаружи конфетка, а внутри - бутафория? Автозапчасть Xiaomi оказалась не топ за свои деньги
Знай
2025-05-11T03:51:35Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Уже в 2026 году на рынке появится летающий автомобиль: за столько можно приобрести
Comments UA
2025-05-10T07:45:45Z
Полезная функция Google Maps, которая позволяет избежать штрафов для водителей
Gazeta UA
2025-05-10T02:24:01Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Генштаб рассказал о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-05-11T06:51:04Z
Российские военные в шоке: ВСУ мастерски загнали оккупантов в котел
Comments UA
2025-05-11T06:42:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Генштаб ВСУ отчитался об уничтоженных за сутки оккупантах
Апостроф
2025-05-11T06:18:44Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Что значит, если к вам прилетела бабочка: приметы, цвета и знаки судьбы
Знай
2025-05-11T04:51:32Z
Тимьян на клумбе: легкий уход и восхитительный аромат
Gazeta UA
2025-05-11T00:00:07Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Призрак монаха в подарок. Где в Украине Олесский замок и почему его стоит посетить
Telegraf
2025-05-10T23:30:58Z
Дорадо – это WIN. "Сільпо" развеселил путаницей с рыбой
Telegraf
2025-05-10T22:30:43Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Три неочевидные причины, почему смартфон быстро разряжается
Gazeta UA
2025-05-11T07:00:52Z
Буданов подписал "улучшенную карту мира"
Апостроф
2025-05-11T06:39:50Z
В РФ назвали местность, куда упал неконтролируемый советский аппарат "Космос-482"
UAToday
2025-05-11T03:39:37Z
Песня Ye, прославляющая Гитлера, набирает миллионы просмотров в X
ZN UA
2025-05-11T03:34:12Z
GTA 6 снова взорвала интернет: новый трейлер, дата релиза и кадры, которые уже разгадывают фанаты
Знай
2025-05-11T02:51:10Z
"Историческая победа": пакистанское правительство выдало кадры из видеоигры за собственный ответ на атаки Индии
Фокус
2025-05-10T21:12:24Z
На портале Дія снова можно изменить место жительства онлайн
Новости Украины
2025-05-10T19:18:55Z
Hangar 13 раскрыла новые детали Mafia: The Old Country — чего ждать от геймплея
GameMag
2025-05-10T19:12:40Z
Мойес прокомментировал победу над Фулгемом, отметив гол Миколенко
Корреспондент
2025-05-11T07:21:59Z
Хави признался, где именно он хотел бы попробовать свои силы как тренер
Корреспондент
2025-05-11T06:57:05Z
"Это заслуживает уважения", - украинская спортсменка впервые с начала войны пожала руку россиянке, которая сбежала от Путина
Новости Украины
2025-05-11T06:51:39Z
Миколенко прокомментировал свой гол в матче против Фулгема
Корреспондент
2025-05-11T06:18:28Z
НХЛ, плей-офф: Каролина разгромила Вашингтон, а Вегас победил Эдмонтон
Корреспондент
2025-05-11T05:57:42Z
Во Франции футбольный матч был прерван на полчаса из-за беспорядков
Корреспондент
2025-05-11T04:45:23Z
МЮ не будет снабжать свой персонал билетами на решающий матч Лиги Европы
Корреспондент
2025-05-11T04:27:06Z
Самый быстрый хет-трик в истории Ла Лиги на счету нападающего Атлетико
Корреспондент
2025-05-11T04:12:19Z
Финал Лиги Чемпионов 2025: ПСЖ vs Интер кто победит, пенальти и скандалы
Знай
2025-05-10T20:51:09Z