MY.UAНовини
Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів
Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Неймовірний секрет «Щедрика» — від прадавніх символів до сучасних трендів

Традиційно переглядаючи на Різдво та Новий рік кіноцикл «Сам удома», ми звертаємо увагу не лише на динамічний сюжет і Дональда Трампа. В музичний супровід фільмів органічно вплітається знайомий різдвяний мотив, відомий у всьому світі як Carol of the Bells. Спеціально для фільму його заранжував американський композитор Джон Вільямс. Але це лише одна з версій: «Колядку дзвіночків» можна почути в класичній, джазовій і навіть хеві-метал обробці. Хто тільки не виконував цього твору — від популярної скрипальки Ліндсі Стірлінг і акапельного хору Pentatonix до культового R&B-гурту Destiny’s Child із його провідною солісткою Бейонсе. Без Carol of the Bells важко уявити Різдво не лише в Америці, а й в усьому світі.

Та далеко не всім відомо, що цей «різдвяний саундтрек» уперше виконали на американській землі трохи більш як сотню років тому. І що з’явився він саме на українській землі. Коли й де саме — сказати точно неможливо, адже твір сягає корінням у прадавню дохристиянську добу. Тоді про Різдво Ісуса в нас іще нічого не знали, а от Новий рік зустрічали навесні, коли з півдня починали повертатися перші птахи. Ось і виник такий рядок: «Щедрик-щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка». Такими піснями-щедрівками вітали одне одного й бажали всіх гараздів у прийдешньому році. Вже й віра, й календарі змінилися, а ці слова разом із простим музичним мотивом із чотирьох нот збереглися в народних традиціях.

Модерна ера принесла моду занотовувати та публікувати фольклор. Але невловимий «Щедрик» довго не потрапляв на сторінки етнографічних збірників, неначе вичікував свого часу. Аж ось буквально за кілька років на початку ХХ століття відбулася низка фантастичних подій, коли завдяки енергії молодих митців із різних куточків України цей прадавній код підкорив увесь світ.

Спершу щедрівку почув у рідному селі Краснопіль (нинішній Бердичівський район Житомирської області) та записав письменник Клим Поліщук, до речі, один із відомих представників «Розстріляного відродження». 1913 року він видав цю народну перлину в «Збірнику найкращих українських пісень з нотами» й цим першим почав прокладати тріумфальний шлях «Щедрику».

Редактором збірника 1913 року був відомий київський композитор і диригент Олександр Кошиць. На той момент він очолював студентський хор Університету Святого Володимира (нинішній Київський національний університет імені Т.Шевченка). Заклопотаний пошуками нового репертуару для хору, Кошиць підтримував зв’язки з багатьма тогочасними українськими композиторами, які готували якісні обробки народних творів. Одним із найгеніальніших авторів серед знайомих Олександра Кошиця був подолянин Микола Леонтович — звичайний учитель за професією, який усе своє життя присвятив розвитку українського хорового мистецтва. Хоч куди заносила його доля — чи то в Тульчин на Вінниччині, чи то в Гришине на Донеччині (сучасне місто Покровськ, біля якого зараз точаться запеклі бої з російськими агресорами), — скрізь він створював народні співочі колективи: дитячі, селянські, робітничі. Обробки народних пісень Леонтовича вже були відомі на той момент в Україні, тому Олександр Кошиць без вагань надіслав йому збірника — нехай колега пошукає в ньому джерело для натхнення.

А сам Микола Леонтович у цей час відчував гостру потребу в нових напрацюваннях. Хоча композитору було вже за тридцять, він не припиняв брати приватні уроки з музичної теорії. Нині це б назвали успішним прикладом освіти впродовж життя — популярного (й необхідного) підходу в сучасній педагогіці. Проте для Леонтовича це було не черговим модним виразом, а потребою постійно вдосконалювати свою майстерність.

Наставником Леонтовича був його одноліток — талановитий музичний педагог родом із Харкова Болеслав Яворський. Саме він розкривав перед учнем багатство творчої спадщини європейських композиторів, насамперед Йоганна Себастьяна Баха. Не завжди навчання йшло легко: Леонтович досить довго вважав недоторканною композицію народних пісень із їхньою куплетною логікою, не визнавав «вільного поводження» з матеріалом, тож Яворському довелося вигадувати нові й нові завдання, аби більшою мірою розкрити креативний потенціал композитора. Ось як описував Яворський свій педагогічний підхід: «Наспів повинен бути тільки «вихідним» даним при розвитку матеріалу, наспів повинен розчинитися в наспіві мелодії — мелосі, що його творить композитор». Тож чергове домашнє завдання для Леонтовича полягало в тому, щоби переробити якусь народну пісню в такий спосіб, аби постійний мотив під час кожного повторення варіювався, змінювався, доповнювався новими звучаннями та підголосками.

Домашнє завдання розтягнулося на роки, адже Микола Леонтович був дуже ретельним і самокритичним. І саме в збірнику 1913 року він побачив той матеріал, який шукав, — мелодію «Щедрика», що в народному варіанті складалася лише з чотирьох нот. І саме тут проявився весь талант композитора — він фактично створив цілком самостійний твір, у якому геніально поєднав дух українського фольклору та принципи академічної музики.

Нарешті задоволений результатом творчих пошуків, Леонтович відправив свого «Щедрика» Олександру Кошицю. А той, майстерним оком оцінивши твір, негайно розучив його з університетським хором. І ось наприкінці грудня 1916 року, якраз під час різдвяно-новорічного циклу свят, кияни, затамувавши подих, слухали музичну магію «Щедрика». Це був неначе проблиск світла, що розганяв важкі хмари, адже саме в розпалі була Перша світова війна.

Не завжди можна вірити у збіг, але це був саме той випадок, коли звуки «Щедрика» пробудили давній дух народу. Недарма є приказка: «Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш». Наступний 1917 рік виявився для нашої країни надзвичайно обнадійливим і вирішальним: розпалася «тюрма народів» — Російська імперія — й Україна відновила державність. Почали формуватися не лише її закони та органи влади, а й освітні, наукові, мистецькі установи. Українці отримали змогу вільно творити та розвивати все те, чого були позбавлені півтора століття. Буремного 1919 року стараннями вже знайомого нам Олександра Кошиця та за підтримки очільника України Симона Петлюри було утворено Українську республіканську капелу. Це стало частиною культурної дипломатії молодої держави: необхідно було показати всьому світу, насамперед провідним західним державам, що Україна — не «вигадка австрійського генштабу», як уперто намагалися переконати московські імперіалісти, а країна з давнім історичним корінням і неймовірною оригінальною культурою. Невдовзі розпочалося грандіозне турне Республіканської капели: Прага, Брюссель, Париж, Відень — скрізь колектив Олександра Кошиця зустрічали із захватом. Звісно ж, керівник капели використовував переважно вже знайомі йому твори, й серед них усіх колосальний відгук у серцях європейців отримав саме «Щедрик». Бельгійське видання зазначало: «Успіх прем’єрного концерту став тріумфальним. На вимоги наполегливої публіки на біс мали бути виконані різдвяна колядка «Щедрик» та дві народні пісні, тож диригент Кошиць мусив знову виводити на сцену своїх співаків». Єдине, що засмучувало, — складна назва. «Сильні жінки ридали, як чоловіки, через те, що не могли вимовити назви однієї з найпрекрасніших композицій програми — «Щедрика», — писали в одній із лондонських газет.

А далі «Щедрик» разом із Українською республіканською капелою перетнув Атлантичний океан, аби донести неповторність української музики до американського слухача. Цілих два місяці тривали виступи в більш як 30 містах США, а найголовніший — у жовтні 1922 року в нью-йоркському Карнегі-холі. Певно, не в одному американському будинку потім іще лунали переспіви мелодійного «Щедрика» від захоплених слухачів.

А от ситуація в Україні в цей час ставала дедалі похмурішою. Російські комуністи та монархісти почергово знищували її свободу. В розпал гастролей Республіканської капели — у січні 1921 року — в себе на Поділлі, у батьківській хаті більшовицьким агентом був убитий автор «Щедрика» Микола Леонтович: колосальний успіх його твору за кордоном явно не подобався новим окупантам. А наступного року, невдовзі після тріумфу Республіканської капели в Америці, Україну позбавили незалежності та втягнули до Совєтського Союзу. Згодом, під час сталінського «великого терору», в сумнозвісному урочищі Сандармох був розстріляний і першовідкривач «Щедрика» Клим Поліщук. Так цілеспрямовано стирали український культурний код.

Але «Щедрик» настільки міцно закріпився на американській землі, що продовжив свою культурно-дипломатичну місію навіть у часи бездержавності. Під час гастролей Республіканської капели серед багатьох інших слухачів його почув Петро (Пітер) Вільговський — син українських мігрантів, який теж захоплювався хоровим співом. І це Вільговський завдяки новим технологіям надав популярності «Щедрика» друге дихання. Працюючи в радіокомпанії NBC, він 1936 року придумав англійський текст до музики Леонтовича. Саме так з’явився Carol of the Bells, адже високі ноти, на які такий багатий твір, нагадали Вільговському звук різдвяних дзвіночків — тих jingle bells, про які співається в іншій різдвяній пісні. Тож твір став іще ближчим і зрозумілішим англомовній авдиторії. Текст Вільговського не був перекладом українського першоджерела, однак так само відображав позитивний, світлий настрій у переддень свята. І саме його симфонічний оркестр NBC прагнув передати американцям у важкі роки Другої світової війни, що невдовзі охопила всю планету. Так «Щедрик» зцілював поранені душі не лише в Україні, а й за океаном. Як і продовжує це робити в наші дні, даруючи надію в епоху зневіри, воєн і пандемій.

Секрет «Щедрика» — в його глибокій простоті, музичній майстерності та універсальності, які дали змогу твору стати справжнім шедевром світового масштабу. Увага до нього колосальна. Зокрема й у нині прифронтовому Покровську, якому Микола Леонтович присвятив не один рік свого життя, творчості й організаторського таланту. До початку повномасштабного російського вторгнення тут відбувалося всеукраїнське змагання хорових колективів «Щедрик Фест», а на оновлений герб міста навіть додали ту саму ластівку, з якої починалася ця неймовірна історія. Нехай же до цього стражденного краю, як і до всієї української землі, прилетять крилаті вісниці відродження та мирного неба. А на всій планеті в переддень Різдва лунає сотнями різних мов вічний український «Щедрик».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Коммуналка вырастет до 9 тысяч гривен: эксперты советуют уже откладывать
Знай
2025-07-14T07:37:04Z
Биткоин впервые пересек отметку в $120 000
Апостроф
2025-07-14T07:24:28Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как восстановить кожу после моря и бассейна: советы дерматолога на летний сезон
Знай
2025-07-14T07:22:01Z
Как аспирин помогает на огороде - полезные советы
Gazeta UA
2025-07-14T06:04:44Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Самый старый президент в мире заявил, что снова идет на выборы
Comments UA
2025-07-14T07:28:04Z
Спецпредставитель Трампа Кит Келлог уже прибыл в Киев
ZN UA
2025-07-14T07:25:38Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Обострение на фронте: в Генштабе рассказали о новых деталях
Новости Украины
2025-07-14T07:40:33Z
61 мільйон рослин маку безслідно зникли під охороною поліції на Черкащині
AgroNews
2025-07-14T07:22:14Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
”Лють” в действии: боевой робот ГУР уничтожил оккупантов на Сумщине
Апостроф
2025-07-14T07:22:50Z
Как патриарх Кирилл назвал Путина, начавшего войну против Украины
Comments UA
2025-07-14T07:12:52Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер легендарный советский режиссер, снявший главный фильм-катастрофу того времени
Telegraf
2025-07-14T07:13:23Z
Сара Мишель Геллар и Роуз Макгоуэн в годовщину смерти Шеннен Доэрти почтили ее память редкими фото
Комсомольская правда
2025-07-14T06:52:17Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Николаеве вспыхнул пожар после вражеского удара
Gazeta UA
2025-07-14T07:40:43Z
В Испании вспыхнули уличные беспорядки — уже второй день продолжаются драки
TSN
2025-07-14T07:18:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Китайский гороскоп на завтра 15 июля: Крысам - споры, Быкам - семейные проблемы
GlavRed
2025-07-14T07:28:41Z
Лапша и подлива сведут вас с ума: домашний лагман, за который не стыдно, рецепт
Знай
2025-07-14T06:52:22Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Національна поліція створила незаконну схему вимагання коштів з аграріїв
AgroNews
2025-07-14T07:28:32Z
ИИ создал материал, который уменьшает плату за "коммуналку"
ZN UA
2025-07-14T07:13:36Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
"Челси" поднял трофей вместе с Трампом на пьедестале Клубного чемпионата мира-2025
ZN UA
2025-07-14T07:28:41Z
Челсі — клубний чемпіон світу
Football.ua
2025-07-13T21:19:39Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z