Енергетична ситуація в Україні взимку 2024-2025 років обіцяє бути надзвичайно складною, зокрема через дефіцит електроенергії та можливість відключення світла.
Основними факторами, що впливають на це, є подальші російські атаки та зимова погода, зокрема температурні показники, свідчать дані Меморандуму з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
За даними МВФ, із січня по жовтень 2024 року внаслідок ворожих обстрілів було пошкоджено або знищено понад 10 гігаватів генеруючих потужностей. Це становить близько 50% від пікового попиту електроенергії минулої зими.
Попри ці значні втрати, енергетична ситуація залишилася відносно стабільною до листопада 2024 року. Проте в останні місяці року російські атаки та нові руйнування інфраструктури спричинили додаткові економічні збитки та втрати, що призвело до низки проблем:
обмеження електрогенерувальних потужностей;
підвищення дефіциту енергоресурсів;
масові та тривалі відключення електроенергії в домогосподарствах по всій країні.
Між тим, Україна активно працює над пом'якшенням наслідків енергетичної кризи. Одночасно, вдається реалізувати успішні ремонтні роботи, а нове обладнання стабільно береться в експлуатацію. Додатково, Європейський Союз підвищив ліміти на імпорт електроенергії, що дозволяє імпортувати до 2,1 гігават, а також забезпечує екстрену підтримку розміром 250 мегават.
МВФ також відзначає, що Україна вдало підготувалася до опалювального сезону, накопичивши обсяг газу відповідно до цільових показників. До того ж, введення в експлуатацію 0,9 гігават резервних генеруючих потужностей, розширення можливостей імпорту та підтримка відновлення пошкоджених об'єктів сприяють зменшенню наслідків енергетичного дефіциту.
Водночас, часткова компенсація дефіциту електроенергії створюється за рахунок імпорту енергоресурсів для промислових потреб та розвитку власної генерації на підприємствах.
Останні новини України:
Українців попередили про підвищення тарифу на воду: названо суму після можливого зростання.
Українцям приходять завищені платіжки за газ: відомо, чому це може статись.
В Україні діють одразу кілька тарифів на електроенергію: частина українців заплатить менше у грудні.