MY.UAНовини
Радикальні методи: чи повернуться українці з-за кордону, якщо у ЄС скоротять виплати і підтримку
Радикальні методи: чи повернуться українці з-за кордону, якщо у ЄС скоротять виплати і підтримку

Радикальні методи: чи повернуться українці з-за кордону, якщо у ЄС скоротять виплати і підтримку

Український уряд продовжує шукати способи повернення своїх громадян з-за кордону, і навіть можуть вдаватися до радикальних заходів у вигляді скорочення підтримки. Опитані Фокусом експерти, вважають, що дії влади спрямовані більше на політичні цілі, ніж на вирішення реальних проблем українців.

Український уряд вивчає різні способи стимулювання повернення українців з-за кордону. Однією з пропозицій є скорочення підтримки для українських біженців у країнах ЄС. Також обговорюється обмеження доступу до консульських послуг для чоловіків призовного віку. Про це пише іспанське суспільно-політичне видання El Pais.

Влада не вперше говорить про повернення українців на Батьківщину, і тепер для вирішення цього завдання створено нове відомство — Міністерство національної єдності. Президент Володимир Зеленський назвав його роботу однією з пріоритетних у межах плану сталості, представленого парламенту 19 листопада. Міністерство створено на базі реорганізованого Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і офіційно почало функціонувати 3 грудня.

Повернення українців з-за кордону: підготовка до виборів в Україні

Політичний експерт Олег Постернак вважає, що до інформації від західних ЗМІ щодо таких питань варто ставитися обережно, оскільки вона може бути інтерпретована в різний спосіб. Однак є два очевидні сигнали, що влада активно працює над залученням голосів із закордонного виборчого округу.

"По-перше, створення нового Міністерства національної єдності, яке опікуватиметься українцями за кордоном. По-друге, масове призначення послів у грудні. Це означає, що влада хоче розуміти за кого будуть голосувати і підтримувати закордонні українці. Імовірно, послам буде надано негласні інструкції, пов’язані з підготовкою до виборчої кампанії. А як ще пояснити, що за три роки війни таких потрібних послів не долучають, а тут у грудні масове нове призначення", — каже Фокусу Постернак.

Якщо дійсно будуть вжиті заходи що до скорочення підтримки біженцям, то на голоси закордонних українців розраховувати не варто, вважає експерт, бо ці рішення будуть сприйняті дуже негативно. Проте, такий підхід може отримати схвалення частини українського суспільства, особливо тих, хто залишався в країні під час війни і негативно ставиться до тих, хто за кордоном.

"Бо є велика маса людей, які виїхали за кордон з регіонів, де немає масштабних руйнувань (як-от із західних областей), і ці люди нерідко працевлаштовані нелегально або виїхали, щоб уникнути мобілізації. У цьому контексті ідея їх повернення може бути сприйнята як "справедливий крок" із погляду тих, хто залишався в Україні", — припускає політолог.

Повернення українців з-за кордону, а не з окупації

Громадський і політичний діяч, доктор юридичних наук Борис Бабін наголошує, що загалом, ідея створення Міністерства національної єдності викликала не просто суперечливу, а дуже обґрунтовану критику з боку різних експертів та суспільства. Основною проблемою є ліквідація Міністерства реінтеграції, яке відповідало за українців на окупованих територіях.

"Нагадаю, що на окупованих територіях перебувають мільйони громадян України. Натомість створюється структура, що зосереджуватиметься на роботі з українцями, які проживають у третіх країнах. Очевидно, що ризики та загрози для українців за кордоном є значно меншими, ніж для тих, хто перебуває в умовах окупації. Така зміна пріоритетів суперечить не лише моральним обов'язкам держави перед своїми громадянами, а й Конституції України, яка визначає права людини найвищою цінністю. Причиною цього рішення може бути підготовка до виборів. Адже на окупованих територіях голосування провести буде неможливо, якщо ці регіони залишатимуться під контролем ворога. У той же час українці в Європі матимуть змогу взяти участь у виборах", — каже Фокусу Бабін.

Експерт вважає, що це рішення влади виглядає як політичний хід для забезпечення голосів української діаспори. Створення нового міністерства задля цього викликає питання щодо доцільності та ефективності такого кроку, адже це прецедент, який не мав місця в новітній історії України. Крім того, виникає питання щодо реалізації програми повернення українців.

"Єдина категорія громадян, щодо якої влада України може і має вимагати повернення — це військовозобов'язані. Відповідно до Конституції України, всі громадяни мають обов'язок захищати державу. Якщо людина придатна до військової служби, або її професійна діяльність є критично важливою для обороноздатності, держава має право вимагати їх повернення. Це влада повинна обговорювати із суспільством та іноземними партнерами. Але значна кількість українців яки виїхали закордон — є цивільним населенням, яке підпадає під міжнародний захист", — продовжує Бабін.

За словами експерта, у таких умовах вимоги України до іноземних держав зменшити чи скасувати цей захист можуть суперечити міжнародному праву, а також Конституції України. Якщо влада наполягатиме на таких кроках, це не тільки не поверне масово громадян в Україну, але й посилить їхню інтеграцію в країнах перебування.

Європейські країни сприймають українських біженців як ресурс для своїх економік і суспільств. Тому примусові заходи чи скорочення допомоги не стимулюватимуть повернення. Бабін вважає, що єдиними ефективними способами для заохочення українців до повернення є завершення війни, стабільність, підвищення рівня доходів і покращення політичної та безпекової ситуації в Україні.

Такої ж думки директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

"Очевидно, що скорочення допомоги українцям за кордоном як спосіб їхнього повернення на Батьківщину є необґрунтованим. Щоб сприяти їх поверненню, держава повинна забезпечити не лише безпеку на підконтрольних територіях, а й врахувати реальні проблеми цих людей. Адже багато українців, які зараз перебувають за кордоном, не мають куди повертатися: їхні будинки зруйновані, а території, де вони жили, досі окуповані", — каже Фокусу Луньова.

За словами експертки, повернення в країну, де тривають бойові дії, відбуваються щоденні ракетні удари та атаки дронів, означає для людей не тільки ризик для життя, їм ще потрібно самостійно шукати житло, роботу та вирішувати численні проблеми без належної державної підтримки. У такій ситуації спроби скорочувати допомогу чи переконувати європейські країни в цьому є недоцільними, якщо Україна не виконала своє "домашнє завдання" — створення умов для повернення.

"На мій погляд, Україна зараз абсолютно не готова до масового повернення громадян. Має бути баланс: держава повинна бути зацікавлена в людях, адже їхнє повернення — це питання відновлення країни, демографії та майбутнього. Але постає питання, чому держава робить акцент на поверненні українців із-за кордону, ігноруючи тих, хто залишився на окупованих територіях або є внутрішньо переміщеними особами", — продовжує Луньова.

Україна наразі не створює необхідних умов для цих людей, не вирішуємо проблеми з документами, виплатами чи базовою підтримкою. Більше того, орган, який раніше опікувався питаннями ВПО — Міністерство реінтеграції, — реорганізовується в Міністерства національної єдності, яке займається лише українцями за кордоном.

"Це виглядає як дивна та непослідовна політика, яка лише посилює дисбаланс у ставленні до різних категорій громадян. Так не повинно бути", — резюмує експертка.

Міністерства національної єдності: нащо воно треба

Організаційні аспекти нового міністерства також викликають багато питань. Так, Борис Бабін задається питаннями: за які кошти воно працюватиме, якщо бюджет уже затверджений? Які повноваження матиме ця структура, якщо вони дублюватимуть функції МЗС?

"І можна почитати Конституцію, там посадовці мають діяти відповідно до законів. Виникає питання, хлопці, а що ви робите? На які кошти ви це робите? Бо ви ж державні службовці, ви маєте бюджетну програму, кошторис, розподіл. Я цього всього не бачу. Це створює ситуацію, в якій іноземні партнери не розумітимуть ролі представників цього міністерства", — каже Бабін.

Таким чином, ідея створення Міністерства національної єдності виглядає непродуманою і здебільшого політично мотивованою. За словами експерта, замість того, щоб вирішувати реальні проблеми українців на окупованих територіях чи сприяти їх поверненню, влада створює нову бюрократичну структуру з сумнівними функціями і повноваженнями. Це лише посилює недовіру суспільства до державних інституцій та їхньої здатності вирішувати нагальні питання.

Нагадаємо, за даними німецьких ЗМІ, зниження кількості робочих місць і підвищення конкуренції на ринку праці ускладнюють процес працевлаштування для українських біженців у Німеччині. Експерти вважають, що політичні зміни після парламентських виборів 2025 року можуть призвести до скорочення соціальної допомоги та посилення обговорень щодо можливого повернення біженців в Україну.

Раніше Фокус розповідав яке майбутнє чекає країну, адже рівень смертності в Україні в цьому році є найвищим у світі. В той же час, народжуваність стала найменшою за всі часи незалежності країни.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Україні п’ять пам'ятників козакам «заговорили» голосами зірок
Детектор М
2025-04-19T09:55:12Z
На Львівщині помер зв'язковий УПА Михайло Куцяба
Комсомольская правда
2025-04-19T09:52:43Z
Зеленський присвоїв звання бригадного генерала начальнику Військової служби правопорядку Левченку
УкраинФорм
2025-04-19T09:51:53Z
Святослав Вакарчук показав рідкісне фото з мамою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:48:33Z
На кордоні зростає ажіотаж напередодні Великодня
1News
2025-04-19T09:48:32Z
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T09:46:04Z
Зростання військового збору у 3,7 рази
360ua.news
2025-04-19T09:30:29Z
15 хвилин був під водою: історія 12-річного Сергія, який врятував друга ціною власного здоровʼя
24tv
2025-04-19T09:27:54Z
Пентхаус княгині Монако у Нью-Йорку: який він всередині
24tv
2025-04-19T09:27:24Z
Трамп пустить «під ніж» наукову перевагу США і скоротить бюджет NASA
InternetUA
2025-04-19T09:55:45Z
РФ не має сил для створення буфернї зони вздовж кордону – Костенко
ZN UA
2025-04-19T09:54:14Z
Мобілізація скасована: Насіров захистився від судових дебатів і служби у ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:51:38Z
Тепер можемо вимагати те, що нам потрібно, – нардеп про Меморандум щодо угоди про копалини
24tv
2025-04-19T09:39:55Z
Прем’єр Баварії: рішення щодо Taurus для України ухвалюватиме Мерц
Европейская правда
2025-04-19T09:33:09Z
"Зараз саме час": у The Hill пояснили, як Трамп може зупинити війну в Україні
GlavRed
2025-04-19T09:27:26Z
Слід бути дуже обережними: льотчик-інструктор припустив, що Росія може скоїти на Великдень
24tv
2025-04-19T09:24:38Z
Україні не вистачає боєприпасів для FPV, їх купують замало — Костенко
ZN UA
2025-04-19T09:22:41Z
У Кремлі повторили свої божевільні вимоги для припинення бойових дій в Україні: дізнайтесь, чого вони хочуть
Telegraf
2025-04-19T09:22:05Z
У Херсонській тергромаді внаслідок обстрілів знеструмлені населені пункти
УкраинФорм
2025-04-19T09:12:39Z
Чи буде на Великдень тепло і дощі, коли знову похолодає: інтерв'ю про погоду в Україні
24tv
2025-04-19T08:03:19Z
У Херсоні помер хлопець, поранений унаслідок обстрілу 17 квітня
УкраинФорм
2025-04-19T07:58:48Z
Атака по Одеській області: пожежі у фермерських господарствах гасили до ранку
Факти ICTV
2025-04-19T07:48:07Z
Штурм за штурмом: РФ планує знищити місто, яке ЗСУ тримають вже три роки
GlavRed
2025-04-19T07:33:06Z
У Литві зафіксували температурний рекорд квітня: повітря прогрілося до 29 градусів
Европейская правда
2025-04-19T07:16:29Z
Родини старших офіцерів Чорноморського флоту РФ залишили Севастополь – «Атеш»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:03:13Z
Пенсія у Харкові: "Укрпошта" зробила важливу заяву про зміни у виплатах
Политека
2025-04-19T07:00:01Z
На фронті за добу - 162 зіткнення, Покровський напрямок найгарячіший
УкраинФорм
2025-04-19T06:48:29Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
101-річний дієтолог назвав свої 7 правил довгого та здорового життя
TSN
2025-04-19T02:29:50Z
Знайдено "формулу успіху", яка допомагає розбагатіти: дослідження вчених
TSN
2025-04-19T02:29:06Z
Три рецепти паски в хлібопічці: як легко приготувати великодню випічку
TSN
2025-04-19T02:24:54Z
На Донеччині відкрили фотовиставку, присвячену Святогірській лаврі
УкраинФорм
2025-04-19T09:42:44Z
ТОП 10 культових музичних заставок з популярних аніме
ITC
2025-04-19T09:22:36Z
Михайло Боярський госпіталізований після нещасного випадку на виставі
360ua.news
2025-04-19T09:12:34Z
"Мене дійсно чекає новий виклик": Тарас Цимбалюк вперше прокоментував свою участь у "Холостяку"
24tv
2025-04-19T08:57:22Z
У Києві відкриють виставку відтворених писанок зі зруйнованого маріупольського музею
УкраинФорм
2025-04-19T08:54:03Z
Хорватія на Євробаченні 2025: хто такий Марко Бошняк та про що він співатиме в Базелі
Факти ICTV
2025-04-19T08:37:36Z
6 зачісок, які повернуться в моду у 2025 році: їх полюблять всі
24tv
2025-04-19T08:21:12Z
Путініста Боярського госпіталізували після падіння з триметрової висоти
24tv
2025-04-19T08:15:03Z
В Україні влітку пройде фестиваль мистецтва кіно для дітей «Чілдрен Кінофест»
УкраинФорм
2025-04-19T07:33:45Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T09:55:15Z
У Грузії стався масштабний блекаут
УкраинФорм
2025-04-19T09:54:33Z
Черговий обвал: будинки на популярному узбережжі Британії опинилися на краю прірви
24tv
2025-04-19T09:27:12Z
На Сумщині рятувальники ліквідували пожежі, спричинені російським ударами
УкраинФорм
2025-04-19T09:03:47Z
У США внаслідок аварії невеликого літака загинули троє людей
УкраинФорм
2025-04-19T09:01:31Z
Трагедія на Черкащині: зниклого дворічного хлопчика знайшли мертвим у річці
24tv
2025-04-19T08:51:03Z
Пʼятеро людей постраждали внаслідок чергової атаки ворога по Купʼянську
Мій Харків
2025-04-19T07:36:47Z
На Вінниччині бійка закінчилась вибухом: двоє чоловіків постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T07:10:12Z
Викрито громадянина рф, який здавав ворогу дані про оборонні об’єкти у Києві
InternetUA
2025-04-19T06:49:51Z
Простий трюк із кухні творить дива: орхідеї зацвітуть за тиждень без хімії
GlavRed
2025-04-19T09:46:17Z
Манікюр на Великдень 2025: святкові ідеї для натхнення
Факти ICTV
2025-04-19T09:36:57Z
Меню на Великдень: 5 страв, які стануть окрасою вашого столу
24tv
2025-04-19T09:33:34Z
Де 3 відмінності між котами: лише найрозумніші знайдуть розгадку за 29 секунд
GlavRed
2025-04-19T09:27:58Z
Гороскоп Таро на травень 2025: Ракам - задоволення, Левам - перемога, Дівам - свято
GlavRed
2025-04-19T09:27:08Z
Як вивести мошки з кухні: розкрито основний секрет
24tv
2025-04-19T09:24:36Z
Багатий на смак, дешевий за складом: рецепт святкового салату "Квітень"
24tv
2025-04-19T08:51:50Z
Китайський гороскоп на завтра 20 квітня: Тиграм - стрес, Півням - конфлікти
GlavRed
2025-04-19T08:27:10Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 19 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-19T07:15:52Z
Чи буде рости євро після Великодня
24tv
2025-04-19T09:42:14Z
Найбільші борги за зелену енергетику накопичено у 2022 році – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:33:57Z
Тарифи на газ: хто з українців платитиме більше вже з 1 травня
24tv
2025-04-19T09:33:56Z
Держреєстр рахунків та банківських сейфів фізосіб: Кабмін прискорив процес створення
ZN UA
2025-04-19T09:04:03Z
Як вирахувати суму податку на землю: покрокова інструкція
24tv
2025-04-19T09:03:07Z
Мін’юст хоче заробити на аліментщиках та хуліганах: систему громадських робіт докорінно змінюють
Украина Криминальная
2025-04-19T08:57:26Z
Китай відмовився від американського газу
360ua.news
2025-04-19T08:51:09Z
Великдень-2025: за святковий стіл українцям доведеться викласти 1660 грн
Фокус
2025-04-19T08:42:46Z
Підвищення тарифів на газ у Харкові: що буде з цінами в травні після постанови уряду
Политека
2025-04-19T08:31:36Z
Іммобіле: Моє єдине бажання — боротись за Бешикташ
Football.ua
2025-04-19T09:49:13Z
Хокеїстки збірної України розгромили Бельгію на чемпіонаті світу
УкраинФорм
2025-04-19T09:42:09Z
Ексфутболіст збірної Хорватії загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:37:03Z
Українці відібралися у п'яти дисциплінах у суперфінал Кубка світу зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:30:13Z
У Хмельницькому пройшов турнір зі стрільби з лука на Кубок Віктора Рубана
УкраинФорм
2025-04-19T09:25:07Z
"Це були наче ляпаси": відомий супертяж знищив вщент силу удару Усика
24tv
2025-04-19T09:21:44Z
Легендарний тренер НБА потрапив до лікарні після втрати свідомості
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T09:21:28Z
Мірошніченко, Очеретько та Ігор повернулись до стартового складу Карпат на дербі проти Руху
Football.ua
2025-04-19T09:10:35Z
Шахтар — Колос. Напередодні
Football.ua
2025-04-19T09:01:17Z
Інсайдер підтвердив новий дизайн iPhone 17 Pro у дусі смартфонів Poco
InternetUA
2025-04-19T09:31:06Z
Як підготуватися до релізу GTA 6 – 5 порад для кожного геймера
24tv
2025-04-19T09:03:34Z
Більше, ніж на Землі: на іншій планеті виявили речовини, які вважаються ознакою життя
ZN UA
2025-04-19T09:01:52Z
Виконання "Плакучої гітари" розчулило користувачів у TikTok: відео стало вірусним
24tv
2025-04-19T08:39:54Z
Google здивував святковою анімацією до Великодня 2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T08:33:41Z
Учені знайшли спосіб "воскресити" старіючі батареї та збільшити їхній термін служби у 2 рази
Фокус
2025-04-19T08:30:58Z
Мільйони власників iPhone мають негайно оновити смартфони: що їм загрожує
Фокус
2025-04-19T08:30:23Z
iPhone може більше. 5 прихованих налаштувань, які захистять вашу приватність і дані
InternetUA
2025-04-19T08:25:48Z
Унікальні, як сніжинки: вчені виявили, що двох однакових льодовиків не існує
24tv
2025-04-19T08:06:19Z
Як в Україні працює самоскид MAN оригінальної конструкції
AutoCentre
2025-04-19T09:27:39Z
Навіть якщо авто не було у списку: хто з водіїв заплатить повний податок і штраф
GlavRed
2025-04-19T09:27:02Z
Subaru показала подушку безпеки для велосипедистів
AutoCentre
2025-04-19T07:13:55Z
Ціна здивує всіх: скільки коштує найдорожча машина у світі
24tv
2025-04-19T05:12:47Z
Знову дозволили Mansory поблизу Audi RSQ8
Топ Жир
2025-04-19T01:45:31Z
Які звичайні автомобілі є насправді крутими?
Топ Жир
2025-04-19T00:45:12Z
У 2023 році хтось планує продати Suzuki Jimny Turbo за подвоєну вартість закупки
Топ Жир
2025-04-19T00:15:01Z
Якщо ви вважали, що зірковий CLA був поганий, подивіться на це шедевр…мистецтво
Топ Жир
2025-04-18T23:15:51Z
Зростаючий попит на електричні продажі у всьому світі, але наближається темна хмара
Топ Жир
2025-04-18T22:45:10Z