MY.UAНовини
Звізда – символ українського Різдва: як на Львівщині відроджують давню традицію наших предків
Звізда – символ українського Різдва: як на Львівщині відроджують давню традицію наших предків

Звізда – символ українського Різдва: як на Львівщині відроджують давню традицію наших предків

Звізда – один з найголовніших символів українського Різдва. Наші предки вберегли цю традицію у найтемніші часи, іноді навіть ціною власних життів. Тож справа звіздарів живе й донині – майстер-звіздар Михайло Швець та його донька, звіздарка Юлія Гризлюк, у Дублянах на Львівщині творять справжнє різдвяне диво й повертають звізди в українські оселі.

Редакція 24 Каналу поспілкувалася з Юлією Гризлюк про історію різдвяної звізди, звіздарство в Україні та святкові традиції наших предків.

"З Мацьківської зірки почалася історія нашої звіздарської справи"

Виготовленням звізд ви займаєтеся вже 20 років, це – сімейна історія. Розкажіть, будь ласка, як вона розпочалася? Як ви прийшли до мистецтва звіздарства?

Це – історія моєї родини. Коріння моє походить з Надсяння. У селі Мацьковичі (сьогодні – територія Польщі – 24 Канал), де мешкали мої прабабця Юлія та бабця Олександра, виготовляли гіганти – різдвяні зірки. Одна з них зафіксована на фотографії, яка є у нашому сімейному альбомі.


Звіздарка Юлія Гризлюк / Фото з архіву жінки

Свого часу мені потрібна була зірка до вертепу. Я вирішила, що ми собі змайструємо і на тому все завершиться. А в нас у Дублянах є два майстри: Петро Новак (вже покійний) та Богдан Новак. Тож вони навчили мого батька, Михайла, майструвати різдвяні зірки.

Батько змайстрував Мацьківську зірку, і з неї розпочалася історія нашої звіздарської справи.


Мацьківська різдвяна зірка / Фото з архіву Юлії Гризлюк (приблизно 1942 рік)

Для створення звізд ви використовуєте дизайни різних регіонів? Чи зосередилися саме на мотивах Надсяння?

Сказати дизайни – заголосно. Звізди – це творіння хлопців-підлітків ("парубків", як кажуть у нас на Галичині). Вони майстрували на свій смак. Але є велика різнобарвність цих зірок. Зокрема, у конструкціях, адже створювали круглі, квадратні, шестикутні, восьмикутні.

Коли я почала заглиблюватися у матеріал, то зрозуміла, що колядувала вся Україна. До тих днів, коли ми почали дуже важко жити (маю на увазі радянський режим), вся Україна колядувала. Кожна колядницька когорта мала свою зірку. Можливо, це моє припущення, що коли хтось зробив якусь дуже гарну зірку, то її повторювали.

Ми таке бачимо у селі Поляниця (Буковель). Там ходили колядувати з хрестоподібними зірками. Я думаю, що майструвати таку звізду стало саме традицією села.

Нас це захопило. Ми вирішили, що традиції мають жити. Особливо у наш час ми маємо продовжувати, зберігати, щоб діти бачили, споглядали, творили. Є молодь, яка продовжує традицію.

До Різдва ми готуємося цілий рік. І живемо цими зірками. Зараз – дуже гаряча пора. Всі хочуть бачити зірки у галереях, музеях. Це – прекрасно. Ми з татом дуже втішені. Щиро, це – до сліз.

Ми маємо надзвичайну культуру та історію. І це має відроджуватися. Ми – прекрасна нація. Навіть хлопці з села, які не здобували вищу освіту, творили мистецькі речі.


Майстерня у місті Дубляни / Фото Юлії Гризлюк

"Всередині кожної звізди світилася свічка, щоб освітлювати колядникам шлях"

Ви згадували, що створили зірку по фото. Як ви оцінюєте: вдалося вберегти історії звізд, які творили наші предки, чи радянська влада знищила більшість інформації?

Знищила дуже багато. Я собі уявляю, скільки б ми могли відтворити звізд і наукових праць про звіздарство написати. Однак все одно дещо виринає з фото, з розповідей людей.

Цієї неділі у Києві я надбала до колекції дуже давню конструкцію звізди. Мені здається, що вона налічує сотні літ. Але власне у цьому селі на Рівненщині досі роблять таку конструкцію. Вона – примітивна, але вона прекрасна.

Воно є, не в такій кількості, як нам, звіздарям, хотілося б, але збереглося, наприклад, у фото. Іноді зображення бувають настільки поганої якості, що ми розуміємо: там зірка з вертепу. Але розгледіти й до кінця відмалювати її конструкції, – майже неможливо.

Є зірки, які відтворюємо з картин художників. Вони бачили це на власні очі й змальовували. Є старші люди, які дивляться на відтворені зірки й підтверджують, що конструкції – правильні.

Кожна зірка, яку я знаходжу до своєї колекції, як дитина – я все про неї знаю. Хоч і не багато, але можу розповісти історію, як вона потрапила до нашої родини.

Як давно ви збираєте свою колекцію? Скільки зірок вона вже налічує?

Майстерні нашій – близько 20 років. Тато за своє звіздарське життя зробив близько 500 зірок, які розійшлися світом. І маю 70 старих фотографій, яким близько 100 років. По них ми відновлюємо зірки. Маю у колекції вже близько 30 найцікавіших конструкцій. Це – Полтавщина, Слобожанщина, Рівненщина, Карпати, Закарпаття. Загалом з понад половини областей маємо зірки.


Пан Михайло Швець за роботою / Фото Юлії Гризлюк

Я завжди кажу: це не як з вишиванкою, яка була притаманна тому чи іншому регіону. Але дуже часто це зустрічається. Все-таки були притаманні певні деталі.

Мацьківська звізда – така красуня. Об'ємна. Сферична. Вона – найбільш популярна та найбільш люблена. Її носили або навіть возили возом два звіздарі.

До слова, ходили колядники з живою музикою. Всередині кожної зірки світилася свічка, щоб освітлювати шлях. Це було прекрасно.

"У язичницькі часи символом було сонце, з приходом християнства – зірка"

Як показують дослідження, коли в Україні з'явилися перші звіздарі?

Все йде від Святого Письма. Ми бачимо у Євангелії від Матея, що зірка засіяла й вказала шлях мудрецям. Ми знаємо, що з язичницьких часів в Україні були дуже поширені символи сонця та місяця. Але з появою християнства більшу увагу акцентували саме на зірці.

Були колядки (пісні, які прославляли народження Христа), а згодом почалися вертепи – лялькові театри, де грали винятково ляльки. Славнозвісний Галаганівський вертеп (17 століття). А потім почали перевдягатися. Але у вертепі ходили тільки хлопці. Навіть жіночі ролі перебирали на себе чоловіки.

Звіздарство було чоловічою справою. І ходити вертепом – теж. Жіночу роль зазвичай грав жартівливий хлопець з компанії. Згодом колядники почали використовувати зірку.


Процес створення зірки / Фото Юлії Гризлюк

"Вертеп розстріляли, янгола – підстрелили"

Що відбувалося з зіркою після завершення різдвяних свят? Вона чекала у хаті наступного Різдва?

Я можу говорити тільки про зірку, яку була у Мацьковичах. На Івана зірка "приходила" з хлопцями до церкви. Вони віддавали священнику наколядовані гроші, а священник розподіляв їх для вдів та всіх, хто мав таку потребу.

Зірка стояла на літургії, а потім хлопці виносили на двір й розбивали, щоб на наступне Різдво зробити ще красивішу. Така традиція.

Ті зірки, які ми зараз знаходимо, люди часто знімають зі стриху (горища) вже побитими, поламаними. Звізди обклеювали папером, де клейковина була з борошна та води, тому їх часто обгризали миші. Бувало й таке у радянський час, що люди самі спалювали звізди, боячись за своє життя. Бо коли приходили до хати, могли чіплятися за будь-що: вишиту сорочку, різдвяну зірку. А фотографії ховали, тому вони збереглися до нашого часу. Живих звізд, свідків минулого, залишилося дуже мало.

А як радянський режим розстрілював вертепи!? У 1947 році на Самбірщині розстріляли вертеп і підстрелили ангела. Хто ходив у вертепах? Підлітки, молодь. Чим вони завинили? Тим, що – українці, що любили свої традиції.

"Хлопці в селах уміли майструвати велетенську зірку, всередині якої було три зірки"

У час радянської окупації все одно діяли вертепи, так?

Так, по селах вони залишалися. Моя прабабця Юлія (1906 року народження) не вміла читати. Я їй читала молитви, хресну дорогу. Вона завжди мені казала: "Юля, коли ти йдеш до школи, там є Лєнін, але коли ти приходиш додому, то є тільки один Бог". Я мала з тим жила. Я дуже любила церкву, традицію. Це – у крові, у генах.


Коляда на Чернігівському поліссі. Фотографиня Наталія Семплікевич. Початок ХХ століття / Фото з архіву Юлії Гризлюк

Ти живеш, ростеш в тій системі. Ми з коліжанкою бігали колядувати, вчителі сварилися з нами, а дітлахам це ще більше драйву додавало. Вдома молилися, вчили нові колядки. Воно жило. Воно зовсім не втрачалося. Просто не розвивалося так, як мало б. Ці 70 років були часом застою для наших традицій.

Які були наші письменники, які художники... Навіть візьмемо цю традицію звіздарства – це ж прості хлопчаки в селах, а як вони це все майстерно виконували.

От ви уявляєте, майстрували одну велетенську зірку, всередині якої три зірки, які крутяться в різні боки. Це ж яка конструкція. Таку звізду робили десь у стодолі, бо вона у "Просвіті" навіть не поміститься. Це – прекрасний нарід, який може творити такі речі.


Закарпаття, Волове, початок 20 століття / Фото з архіву Юлії Гризлюк

На жаль, цю звізду на три зірки побачити не вдалося. Це розповідали старі люди.

Пан Петро Новак з Дублян зробив таку звізду, але на дві зірки. Цього року на події звіздарів 30 грудня буде погашена поштова марка, на якій зображений пан Новак, який змайстрував цю велетенську Мацьківську зірку. В пам'ять про нього спільнота звіздарів зголосилася до створення марки.

Чи були по селах майстрі-звіздарі, які передавали свої знання? Чи хлопці майстрували з власного бачення?

Я думаю, це було за принципом: хто що любить. Були активні хлопці-звіздарі. А були хлопці, які вміли прибирати зірку: обклеїти її папером кольоровим, зробити китицю. Хтось дуже гарно колядував. Кожен мав свою нішу і своє місце.


Різдвяна звізда на Волині / Фото з архіву Юлії Гризлюк

Ми не можемо стверджувати, що були такі майстри звіздарської справи, як сьогодні мій тато. А в минулому за це брався кожен, хто мав бажання. Не обов'язково ж, щоб у кожній хаті була звізда.


Вертеп на Полтавщині / Фото з архіву Юлії Гризлюк

З того, що я знаю, був майстер Володимир Шагала (з Надсяння). Все своє життя він майстрував зірки, зокрема, гіганти.

Були майстри, але здебільшого майстрували зірки хлопці-підлітки.

Звізди – українське мистецтво / Vitalik Muzhyk

"Багатьом зараз не до звізди, але ми не можемо їх втратити."

Як ваш батько став майстром-звіздарем?

Через шкідливу роботу тато вже у 50 років вийшов на пенсію. Тоді я запропонувала, щоб він зробив зірку. Церква, хор просив. Тата помаленьку затягнуло у цю справу. А коли була потреба у більшій зірці, цілу кімнату він облаштував на майстерню. Це вже стало великою частиною життя: вранці він прокидався та йшов працювати. Зараз звізди – це вже татове життя.

Так ми з ним працюємо у тандемі. Я б тієї зірки не зробила, а дуже хочу всім розказати. Тато б тієї зірки не знайшов, бо це треба їздити по Україні, в музеях шукати. І ми двоє – такий творчий тандем: одне без одного не можемо існувати.

Де можуть навчатися сучасні звіздарі?

З цим дуже й дуже велика проблема. Я стукаю в усі двері. Прошу молодих людей, щоб хоча б прийшли подивитися, як робляться ці зірки. Ми з донькою плануємо робити записи, де буде послідовність виготовлення Мацьківської зірки, щоб це було зафіксовано. Бо майстрів, які можуть її зробити, можна порахувати на пальцях однієї руки.

Дуже багато хлопців пішло на війну. Дуже багато людей виїхало. Дуже багатьом зараз не до звізди. Я це розумію. Але водночас я розумію, що ми не можемо це втратити.

Музей у Пирогові хоче зірки в експозицію. Музей Гончара – також. Ми хочемо, щоб люди бачили звізди. Але також важливо, щоб вони жили у сім'ях. Щоб це не було як вишита давня сорочка, яку не можна вдягнути. Хочеться, щоб Різдвяні зірки жили. Щоб діти ходили з ними колядувати.

Дасть Бог, все буде добре. Головне – не втратити. А ми вже не втратили.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Касается всех получателей льгот: в ПФУ обновили процедуру выплаты денег
Хвиля
2025-07-06T19:30:34Z
В России снова массово отменяют рейсы из-за дронов
Новости Украины
2025-07-06T19:04:28Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Получили солнечный ожог - что делать. Девять важных советов
Gazeta UA
2025-07-06T18:36:40Z
Плоскостопость, деформации пальцев и проблемы со спиной: чем опасны детские ходунцы
Знай
2025-07-06T16:51:25Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
БРИКС склоняются перед Путиным: как саммит в Рио показал настоящие приоритеты группы
TSN
2025-07-06T19:06:26Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
В Молдове пророссийская сила идет на выборы
TSN
2025-07-06T19:33:00Z
У Tesla возникли проблемы после объявления Маска о создании партии
Корреспондент
2025-07-06T19:21:21Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Китай хочет, чтобы Украина истекала кровью: какие три причины для этого
TSN
2025-07-06T18:51:12Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
ТЦК придет за мужчинами 50+: кого оставят без иммунитета от мобилизации
Знай
2025-07-06T19:36:42Z
Могилу цадика Нахмана в Умани признали памятником национального значения
Апостроф
2025-07-06T19:30:08Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дипломы теряют значение: на рынке труда – новые критерии, кого возьмут на работу в первую очередь
Знай
2025-07-06T16:30:52Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
График отключения газа в неделю с 7 по 13 июля в Харьковской области: кого ждут неприятные ограничения
Политека
2025-07-06T19:30:39Z
Военный в Ровенской области нашел зубы мамонта во время обустройства позиций
Новости Украины
2025-07-06T18:36:00Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Ваш холодильник будет как новый: эксперты по уборке раскрыли секреты
Знай
2025-07-06T19:21:29Z
Этот салат первым разлетится со стола: весь секрет в необычной заправке
Telegraf
2025-07-06T19:00:36Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Барабанщик группы "Жадан и Собаки" мобилизовался в ряды Нацгвардии
TSN
2025-07-06T17:27:00Z
Брэд Питт требует допроса Джоли из-за продажи доли их бизнеса россиянину: новые подробности скандала
TSN
2025-07-06T16:21:01Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россияне опубликовали видео, на котором атакуют авто ГСЧС в Херсоне
Апостроф
2025-07-06T16:12:14Z
ОВА показала последствия удара по Николаеву
Корреспондент
2025-07-06T11:00:22Z
"Я всех вас уволю!": львовский чиновник устроил пьяный дебош в центре города - бросался на людей и махал удостоверением
Знай
2025-07-06T17:51:53Z
Выжигает все: появилось видео подрыва термобарической части дрона "Шахед"
Фокус
2025-07-06T17:51:01Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ударили по голове вместо предоставления документов: Ровенский ТЦК об инциденте с нападением на военного
TSN
2025-07-06T12:21:25Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Теперь нельзя этого делать даже в своем авто: оштрафуют от 5 до 25 тыс. гривен
Знай
2025-07-06T18:30:05Z
Опытный механик указал на распространенную ошибку с бензобаком, которая может "убить" автомобиль
Gazeta UA
2025-07-06T18:06:19Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Для чего водители держат в бардачке автомобиля лак для ногтей: многие не догадываются
Gazeta UA
2025-07-06T11:15:55Z
Штраф за автомобильный видеорегистратор: кому грозит и что делать
Знай
2025-07-06T07:21:39Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Многомиллионный новичок Ан-Насра отправился в аренду
Корреспондент
2025-07-06T18:57:40Z
"Его победили справедливо" - Фроч раскритиковал Фьюри за жалобы после боев с Усиком
Gazeta UA
2025-07-06T18:42:36Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Шахтер разошелся миром с чешским клубом перед стартом в еврокубках
Корреспондент
2025-07-06T18:15:39Z
После поражения - разгром: Динамо "отплатило" Кишварде в товарищеской игре
Корреспондент
2025-07-06T17:12:47Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Археологи в Перу обнаружили мумии, которым более 1000 лет
Новости Украины
2025-07-06T19:24:41Z
"Я в восторге": Clair Obscur: Expedition 33 поразила создателя The Last of Us Нила Дракманна
GameMag
2025-07-06T18:03:29Z
"Заметные различия": ученые рассказали, почему хозяева котов и собак умнее всех остальных
Фокус
2025-07-06T17:12:43Z
Впервые зафиксирован двойной взрыв белого карлика: что осталось после гибели звезды
TSN
2025-07-06T16:06:51Z
СМИ узнали, куда Microsoft направит сэкономленные на тысячах уволенных сотрудников Xbox средства
GameMag
2025-07-06T16:04:45Z
Разработчик: Графические возможности Nintendo Switch 2 и Xbox Series S в целом сопоставимы
GameMag
2025-07-06T15:24:08Z