MY.UAНовини
Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює
Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює

Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює

Сучасна комп’ютерна техніка вже споживає чимало світової електроенергії, а з впровадженням штучного інтелекту цей обсяг може зрости у десятки разів. Хайнер Лінке, професор нанофізики Лундського університету розповідає у матеріалі для The Conversation як можна нівелювати кризу, що насувається за допомогою «біологічних» комп’ютерів. SPEKA публікує адаптований переклад з примітками.

Швидкі та дорогі: чому комп’ютерні обрахунки такі енерговитратні

Сучасні комп'ютери — це тріумф технологій. Один комп’ютерний чип містить мільярди транзисторів нанометрового масштабу, які працюють надзвичайно надійно та виконують мільйони операцій за секунду.

Однак ця висока швидкість і надійність досягається ціною значного споживання енергії: центри обробки даних і побутові ІТ-прилади, як-от комп’ютери та смартфони, використовують приблизно 3% світової електроенергії, а використання штучного інтелекту, ймовірно, збільшить споживання ще більше.

Використання електроенергії дата центрами зараз вище, ніж споживання майже кожної країни

(Оцінити, скільки електроенергії споживає індустрія штучного інтелекту, що розвивається, важко точно визначити. Існують значні відмінності в тому, як працюють великі моделі штучного інтелекту, але запуск великої мовної моделі, на кшталт ChatGPT споживає, за різними даними, в 10-30 разів більше електроенергії, ніж аналогічний запит Google. З подальшим впровадженням ШІ у різних сферах проблема лише зростатиме — ред.)

Але що, якби ми змогли змінити спосіб роботи комп’ютерів, щоб вони могли виконувати обчислювальні завдання так само швидко, як сьогодні, споживаючи набагато менше енергії? Тут природа може запропонувати нам деякі потенційні рішення.

Вчений IBM Рольф Ландауер у 1961 році звернувся до питання про те, чи потрібно нам витрачати так багато енергії на обчислювальні завдання. Він придумав принцип Ландауера яке стверджує, що стирання інформації з пам'яті неминуче супроводжується виділенням енергії у вигляді тепла.


Із нього виходить, що одне обчислювальне завдання – наприклад, встановлення біта, найменшої одиниці комп’ютерної інформації, значенням нуль або одиниця – має витратити (за кімнатної температури) приблизно 10⁻²¹ джоулів (Дж) енергії або ж 0.00000000000000000000285Дж в натуральному вигляді.

Це дуже мала кількість. Якби ми могли працювати з комп’ютерами на таких рівнях, кількість електроенергії, яка використовується для обчислень і управління відпрацьованим теплом в датацентрах за допомогою систем охолодження, не викликала б занепокоєння.

Однак тут є проблема. Щоб виконати бітову операцію поблизу межі Ландауера, її потрібно виконувати нескінченно повільно. Водночас чим швидше обчислення, тим більше енергії використовується.

Зовсім недавно це було продемонстровано експериментами, створеними для моделювання обчислювальних процесів: розсіювання енергії починає помітно збільшуватися, коли ви виконуєте більше ніж одну операцію на секунду. Процесори, які працюють із тактовою частотою мільярд циклів на секунду, що є типовим для сучасних напівпровідників, використовують приблизно 10⁻¹¹ Дж на біт – приблизно в десять мільярдів разів більше, ніж обмеження Ландауера.

Рішенням може бути конструювання комп’ютерів принципово іншим способом. Причина того, що традиційні комп’ютери працюють дуже швидко, полягає в тому, що вони працюють послідовно, одна операція за раз. Якби замість цього можна було б використовувати дуже велику кількість «комп’ютерів», що працюють паралельно, то кожен міг би працювати набагато повільніше.

Наприклад, можна замінити процесор «заєць», який виконує мільярд операцій за одну секунду, на мільярд процесорів «черепаха», кожному з яких потрібна повна секунда, щоб виконати своє завдання, за значно нижчих витрат енергії на операцію. Стаття 2023 року, показала, що комп’ютер міг би працювати поблизу межі Ландауера, використовуючи на порядки менше енергії, ніж сучасні комп’ютери.

Паралельна обробка

Чи можливо мати мільярди незалежних «комп’ютерів», які працюють паралельно? Паралельна обробка в меншому масштабі зазвичай використовується вже сьогодні, наприклад, коли близько 10 000 графічних процесорів працюють одночасно для навчання моделей штучного інтелекту.

Однак це робиться не для зниження швидкості та підвищення енергоефективності, а скоріше через необхідність. Нагрівання та зайве тепло робить неможливим збільшення обчислювальної потужності одного процесора, тому процесори використовуються паралельно.

Альтернативна обчислювальна система, яка набагато ближча до того, що буде потрібно для наближення до межі Ландауера, відома як мережеве біообчислення. Він використовує біологічні моторні білки, які є крихітними машинами, які допомагають виконувати механічні завдання всередині клітин.

(Network-based biocomputation — це міждисциплінарний підхід до обчислень, що моделює біологічні системи, такі як молекули, клітини або біологічні процеси, для виконання обчислювальних завдань. Цей підхід орієнтований на використання природних мережевих властивостей біологічних систем, таких як взаємодія білків, нейронні мережі або генетичні регуляторні системи — ред.)

Як це працює біокомп’ютер

Ця система передбачає кодування обчислювального завдання в нанорозмірний лабіринт каналів із ретельно розробленими перетинами, які зазвичай складаються з полімерних візерунків, нанесених на кремнієві пластини. Усі можливі шляхи крізь лабіринт досліджуються паралельно дуже великою кількістю довгих ниткоподібних молекул, званих біофіламентами, які живляться моторними білками.

Кожна нитка має лише кілька нанометрів у діаметрі та близько мікрометра в довжину (1000 нанометрів). Кожен з них діє як окремий «комп’ютер», кодуючи інформацію за своїм просторовим положенням у лабіринті.

Ця архітектура особливо добре підходить для вирішення так званих комбінаторних задач. Це проблеми з багатьма можливими рішеннями, такими як завдання планування, які є дуже вимогливими з погляду обчислень для послідовних комп’ютерів. Експерименти підтверджують, що такий біокомп’ютер потребує від 1000 до 10 000 разів менше енергії на обчислення, ніж електронний процесор.

Це можливо тому, що біологічні моторні білки самі еволюціонували таким чином, щоб використовувати не більше енергії, ніж потрібно для виконання свого завдання з необхідною швидкістю. Зазвичай це кілька сотень кроків на секунду, у мільйон разів повільніше, ніж транзистори.

Наразі для підтвердження цієї концепції дослідники створили лише невеликі біологічні комп’ютери.

Щоб бути конкурентоспроможними з електронними комп’ютерами з точки зору швидкості та обчислень, а також досліджувати дуже велику кількість можливих рішень паралельно, мережеві біообчислення необхідно розширити. Детальний аналіз показує, що це має бути можливим за допомогою сучасних напівпровідникових технологій. 

Тим не менш, існують численні перешкоди для масштабування цих машин, в тому числі складно навчитися точно контролювати кожну з біониток, зменшити рівень помилок та інтегрувати їх із сучасною технологією. Якщо подібні проблеми вдасться подолати в найближчі кілька років, отримані процесори зможуть вирішувати певні типи складних обчислювальних проблем зі значно зниженими витратами на електроенергію.

Неоморфні обчислення

Крім того, це цікава можливість порівняти використання енергії в людському мозку. Мозок часто називають дуже енергоефективним. Він споживає лише кілька ватів енергії — набагато менше, ніж моделі ШІ — для таких операцій, як дихання чи мислення.

Проте, здається, не основні фізичні елементи мозку зберігають енергію. Запуск синапсу, який можна порівняти з одним обчислювальним кроком, фактично використовує приблизно таку ж кількість енергії, яку вимагає транзистор на біт.

Однак архітектура мозку дуже сильно взаємопов’язана і працює принципово інакше, ніж електронні процесори та мережеві біокомп’ютери. Так звані нейроморфні обчислення намагаються імітувати цей аспект роботи мозку, але використовуючи нові типи комп’ютерного обладнання на відміну від біообчислень.

(Нейроморфні обчислення, також відомі як нейроморфна інженерія, — це підхід до обчислень, який імітує роботу людського мозку. Це передбачає розробку апаратного та програмного забезпечення, яке моделює нейронні та синаптичні структури та функції мозку для обробки інформації. — ред.)

Було б дуже цікаво порівняти нейроморфні архітектури з межею Ландауера, щоб побачити, чи можна буде перенести туди в майбутньому ті самі інсайти з розуміння біокомп’ютерів. Якщо так, це також може стати ключем до величезного стрибка вперед у енергоефективності комп’ютерів у наступні роки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Ко Дню освобождения Киевщины телеканал 2+2 покажет истории героев, изменивших ход войны
TSN
2025-04-01T08:13:54Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Новый адрес – новые проблемы? Как изменение ТЦК влияет на бронирование
Знай
2025-04-04T15:06:55Z
Новейший Challenger 3 мощнее любого российского танка, — Минобороны Британии
Фокус
2025-04-04T14:34:20Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Неизбежный удар? Известный таролог рассказала, какие города Украины в опасной зоне
Знай
2025-03-31T20:31:49Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T14:24:11Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Гороскоп на субботу 5 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-04T15:03:01Z
Стремительное похолодание и снегопады: синоптик рассказал, где их ждать
ZN UA
2025-04-04T15:01:49Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Франция и Британия обвинили Путина в затягивании переговоров о перемирии
Факти ICTV
2025-04-04T14:26:48Z
"Большой прогресс": Трамп оценил готовность Зеленского и Путина к переговорам
Хвиля
2025-04-04T14:27:28Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Украина никогда не примет право вето третьей страны на членство в НАТО — глава МИД
Факти ICTV
2025-04-04T15:07:33Z
Рютте настаивает, что США не выведут войска из Европы
Европейская правда
2025-04-04T14:57:12Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Премьеры недели: Анна Тринчер спела о вере в себя, а Zlata Ognevich и YATSUTA - о женской дружбе
Комсомольская правда
2025-04-04T15:01:37Z
Дочь Майкла Джексона имеет более 80 татуировок: как она выглядит сегодня
Comments UA
2025-04-04T14:42:21Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
"Была очень зажигательная женщина": известный украинский певец удивил казусом с концерта
Telegraf
2025-04-04T14:36:12Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Гвардиола: Де Брюйне заслуживает установки статуи от клуба
Корреспондент
2025-04-04T14:36:30Z
Оболонь мінімально обіграла та залишила в зоні вильоту Інгулець
Football.ua
2025-04-04T14:28:03Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Бывший нападающий Эвертона заинтересовал Барселону
Корреспондент
2025-04-04T13:24:18Z
Ливерпуль может подписать таланта, который отличился ссорой с их игроком
Корреспондент
2025-04-04T11:48:04Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Россия разрушила 214 тыс. объектов гражданской инфраструктуры в Украине - Ермак
Gazeta UA
2025-04-04T15:06:06Z
Нацбанк снизил курс доллара до минимума за полгода
Комсомольская правда
2025-04-04T14:46:01Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Характер можно узнать по почерку: как правильно "читать"
Comments UA
2025-04-04T14:27:21Z
Простой лайфхак для шкафа: как правильно складывать постельное белье, чтобы избежать беспорядка
Gazeta UA
2025-04-04T13:03:12Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Пасхальное меню: рецепт подбрюшины в томатно-горчичном маринаде
Фокус
2025-04-04T12:42:25Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Выпил – за руль не садись: двое мужчин пытались скрыться из киевского травмпункта на инвалидной коляске
Знай
2025-04-04T14:51:20Z
Одесский предприниматель пообещал "решить" уголовное дело за $130 тыс
Корреспондент
2025-04-04T14:30:38Z
В Киеве в детсаду ребенок получил тяжелые травмы
Корреспондент
2025-04-04T14:30:35Z
После удара дронами под завалами в Харькове нашли сгоревшую семью
Новости Украины
2025-04-04T14:24:59Z
Отпугивал полицию "полными штанами": в Индии задержали "легендарного" карманника
Фокус
2025-04-04T14:06:06Z
Какой хлеб лучше покупать: врачи назвали шесть самых полезных сортов
UAToday
2025-04-04T13:48:26Z
Почему не получается похудеть: самые распространенные ошибки
UAToday
2025-04-04T13:48:05Z
В каком возрасте резко ухудшается зрение: ответ ученых удивил
Comments UA
2025-04-04T12:57:19Z
Как вирусы избегают иммунной защиты — исследование
Факти ICTV
2025-04-04T12:31:33Z
Более 100 тысяч украинцев воспользовались электронной системой, заменившей МСЭК
Хвиля
2025-04-04T12:15:22Z
Неврологи назвали простые ежедневные привычки для здоровья мозга
Факти ICTV
2025-04-04T12:07:51Z
Один продукт защитит от рака горла
Comments UA
2025-04-04T11:15:33Z
Больше не вспомните о запорах: какой фрукт очень полезен для вашего кишечника
Comments UA
2025-04-04T10:12:24Z
Стимуляция мозга с помощью ИИ заметно облегчает симптомы Паркинсона — ученые
Факти ICTV
2025-04-04T10:00:22Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
В шаге от восстания машин? ИИ официально прошел знаменитый "тест Тюринга"
Апостроф
2025-04-04T15:03:44Z
Хакеры КНДР выдают себя за украинцев: в Google сделали предупреждение
Comments UA
2025-04-04T14:58:43Z
Быстрый интернет за пол цены: новое предложение от Киевстар
Telegraf
2025-04-04T14:57:22Z
Слух: Шутер Titanfall 3 готовится к релизу в 2026 году
GameMag
2025-04-04T14:46:36Z
Эксклюзивное расследование: Как анонимный автор Telegram-каналов создал сеть фейков и попал под следствие, и кто стоит во главе этой паутины
Новости Украины
2025-04-04T14:45:33Z
Отличная история, которую испортил геймплей: На Xbox состоялся «ранний релиз» South of Midnight
GameMag
2025-04-04T14:25:39Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z