MY.UAНовини
Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює
Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює

Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює

Сучасна комп’ютерна техніка вже споживає чимало світової електроенергії, а з впровадженням штучного інтелекту цей обсяг може зрости у десятки разів. Хайнер Лінке, професор нанофізики Лундського університету розповідає у матеріалі для The Conversation як можна нівелювати кризу, що насувається за допомогою «біологічних» комп’ютерів. SPEKA публікує адаптований переклад з примітками.

Швидкі та дорогі: чому комп’ютерні обрахунки такі енерговитратні

Сучасні комп'ютери — це тріумф технологій. Один комп’ютерний чип містить мільярди транзисторів нанометрового масштабу, які працюють надзвичайно надійно та виконують мільйони операцій за секунду.

Однак ця висока швидкість і надійність досягається ціною значного споживання енергії: центри обробки даних і побутові ІТ-прилади, як-от комп’ютери та смартфони, використовують приблизно 3% світової електроенергії, а використання штучного інтелекту, ймовірно, збільшить споживання ще більше.

Використання електроенергії дата центрами зараз вище, ніж споживання майже кожної країни

(Оцінити, скільки електроенергії споживає індустрія штучного інтелекту, що розвивається, важко точно визначити. Існують значні відмінності в тому, як працюють великі моделі штучного інтелекту, але запуск великої мовної моделі, на кшталт ChatGPT споживає, за різними даними, в 10-30 разів більше електроенергії, ніж аналогічний запит Google. З подальшим впровадженням ШІ у різних сферах проблема лише зростатиме — ред.)

Але що, якби ми змогли змінити спосіб роботи комп’ютерів, щоб вони могли виконувати обчислювальні завдання так само швидко, як сьогодні, споживаючи набагато менше енергії? Тут природа може запропонувати нам деякі потенційні рішення.

Вчений IBM Рольф Ландауер у 1961 році звернувся до питання про те, чи потрібно нам витрачати так багато енергії на обчислювальні завдання. Він придумав принцип Ландауера яке стверджує, що стирання інформації з пам'яті неминуче супроводжується виділенням енергії у вигляді тепла.


Із нього виходить, що одне обчислювальне завдання – наприклад, встановлення біта, найменшої одиниці комп’ютерної інформації, значенням нуль або одиниця – має витратити (за кімнатної температури) приблизно 10⁻²¹ джоулів (Дж) енергії або ж 0.00000000000000000000285Дж в натуральному вигляді.

Це дуже мала кількість. Якби ми могли працювати з комп’ютерами на таких рівнях, кількість електроенергії, яка використовується для обчислень і управління відпрацьованим теплом в датацентрах за допомогою систем охолодження, не викликала б занепокоєння.

Однак тут є проблема. Щоб виконати бітову операцію поблизу межі Ландауера, її потрібно виконувати нескінченно повільно. Водночас чим швидше обчислення, тим більше енергії використовується.

Зовсім недавно це було продемонстровано експериментами, створеними для моделювання обчислювальних процесів: розсіювання енергії починає помітно збільшуватися, коли ви виконуєте більше ніж одну операцію на секунду. Процесори, які працюють із тактовою частотою мільярд циклів на секунду, що є типовим для сучасних напівпровідників, використовують приблизно 10⁻¹¹ Дж на біт – приблизно в десять мільярдів разів більше, ніж обмеження Ландауера.

Рішенням може бути конструювання комп’ютерів принципово іншим способом. Причина того, що традиційні комп’ютери працюють дуже швидко, полягає в тому, що вони працюють послідовно, одна операція за раз. Якби замість цього можна було б використовувати дуже велику кількість «комп’ютерів», що працюють паралельно, то кожен міг би працювати набагато повільніше.

Наприклад, можна замінити процесор «заєць», який виконує мільярд операцій за одну секунду, на мільярд процесорів «черепаха», кожному з яких потрібна повна секунда, щоб виконати своє завдання, за значно нижчих витрат енергії на операцію. Стаття 2023 року, показала, що комп’ютер міг би працювати поблизу межі Ландауера, використовуючи на порядки менше енергії, ніж сучасні комп’ютери.

Паралельна обробка

Чи можливо мати мільярди незалежних «комп’ютерів», які працюють паралельно? Паралельна обробка в меншому масштабі зазвичай використовується вже сьогодні, наприклад, коли близько 10 000 графічних процесорів працюють одночасно для навчання моделей штучного інтелекту.

Однак це робиться не для зниження швидкості та підвищення енергоефективності, а скоріше через необхідність. Нагрівання та зайве тепло робить неможливим збільшення обчислювальної потужності одного процесора, тому процесори використовуються паралельно.

Альтернативна обчислювальна система, яка набагато ближча до того, що буде потрібно для наближення до межі Ландауера, відома як мережеве біообчислення. Він використовує біологічні моторні білки, які є крихітними машинами, які допомагають виконувати механічні завдання всередині клітин.

(Network-based biocomputation — це міждисциплінарний підхід до обчислень, що моделює біологічні системи, такі як молекули, клітини або біологічні процеси, для виконання обчислювальних завдань. Цей підхід орієнтований на використання природних мережевих властивостей біологічних систем, таких як взаємодія білків, нейронні мережі або генетичні регуляторні системи — ред.)

Як це працює біокомп’ютер

Ця система передбачає кодування обчислювального завдання в нанорозмірний лабіринт каналів із ретельно розробленими перетинами, які зазвичай складаються з полімерних візерунків, нанесених на кремнієві пластини. Усі можливі шляхи крізь лабіринт досліджуються паралельно дуже великою кількістю довгих ниткоподібних молекул, званих біофіламентами, які живляться моторними білками.

Кожна нитка має лише кілька нанометрів у діаметрі та близько мікрометра в довжину (1000 нанометрів). Кожен з них діє як окремий «комп’ютер», кодуючи інформацію за своїм просторовим положенням у лабіринті.

Ця архітектура особливо добре підходить для вирішення так званих комбінаторних задач. Це проблеми з багатьма можливими рішеннями, такими як завдання планування, які є дуже вимогливими з погляду обчислень для послідовних комп’ютерів. Експерименти підтверджують, що такий біокомп’ютер потребує від 1000 до 10 000 разів менше енергії на обчислення, ніж електронний процесор.

Це можливо тому, що біологічні моторні білки самі еволюціонували таким чином, щоб використовувати не більше енергії, ніж потрібно для виконання свого завдання з необхідною швидкістю. Зазвичай це кілька сотень кроків на секунду, у мільйон разів повільніше, ніж транзистори.

Наразі для підтвердження цієї концепції дослідники створили лише невеликі біологічні комп’ютери.

Щоб бути конкурентоспроможними з електронними комп’ютерами з точки зору швидкості та обчислень, а також досліджувати дуже велику кількість можливих рішень паралельно, мережеві біообчислення необхідно розширити. Детальний аналіз показує, що це має бути можливим за допомогою сучасних напівпровідникових технологій. 

Тим не менш, існують численні перешкоди для масштабування цих машин, в тому числі складно навчитися точно контролювати кожну з біониток, зменшити рівень помилок та інтегрувати їх із сучасною технологією. Якщо подібні проблеми вдасться подолати в найближчі кілька років, отримані процесори зможуть вирішувати певні типи складних обчислювальних проблем зі значно зниженими витратами на електроенергію.

Неоморфні обчислення

Крім того, це цікава можливість порівняти використання енергії в людському мозку. Мозок часто називають дуже енергоефективним. Він споживає лише кілька ватів енергії — набагато менше, ніж моделі ШІ — для таких операцій, як дихання чи мислення.

Проте, здається, не основні фізичні елементи мозку зберігають енергію. Запуск синапсу, який можна порівняти з одним обчислювальним кроком, фактично використовує приблизно таку ж кількість енергії, яку вимагає транзистор на біт.

Однак архітектура мозку дуже сильно взаємопов’язана і працює принципово інакше, ніж електронні процесори та мережеві біокомп’ютери. Так звані нейроморфні обчислення намагаються імітувати цей аспект роботи мозку, але використовуючи нові типи комп’ютерного обладнання на відміну від біообчислень.

(Нейроморфні обчислення, також відомі як нейроморфна інженерія, — це підхід до обчислень, який імітує роботу людського мозку. Це передбачає розробку апаратного та програмного забезпечення, яке моделює нейронні та синаптичні структури та функції мозку для обробки інформації. — ред.)

Було б дуже цікаво порівняти нейроморфні архітектури з межею Ландауера, щоб побачити, чи можна буде перенести туди в майбутньому ті самі інсайти з розуміння біокомп’ютерів. Якщо так, це також може стати ключем до величезного стрибка вперед у енергоефективності комп’ютерів у наступні роки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Украинцам спишут часть долгов за водоснабжение: что для этого нужно
Знай
2025-07-07T04:21:54Z
В Украине не останавливается рост цен: в Нацбанке объяснили причины
TSN
2025-07-13T09:21:36Z
Курс валют в Украине 13 июля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-07-13T08:12:04Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Замедляет старение кожи и не только: пять причин пить матчу
Gazeta UA
2025-07-13T09:42:15Z
Жара убивает людей — и это еще не конец: ученые сделали неутешительный прогноз
TSN
2025-07-13T09:21:23Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Россия усиливает террор, чтобы запугивать украинцев: Зеленский заявил о хороших результатах
Comments UA
2025-07-13T10:27:58Z
Политолог: Еще неизвестно, будут ли США участвовать в "Рамштайне"
Апостроф
2025-07-13T10:21:44Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Европейская жара досталась Украине: сколько будет продолжаться и как уберечь здоровье
TSN
2025-07-13T10:21:39Z
Бои вплотную приблизились к Днепропетровской области, - ОСУВ "Хортица"
Комсомольская правда
2025-07-13T09:48:39Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Лина Костенко в интервью Жадану рассказала о встрече с Павлом Тычиной
Комсомольская правда
2025-07-13T10:28:48Z
Эстония впервые провела боевые стрельбы из HIMARS
Корреспондент
2025-07-13T10:27:44Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анатолий Анатолич на фото до и после ошеломил эффектным похудением и потроллил Дурнева
TSN
2025-07-13T09:33:13Z
Даша Квиткова и Никита Добрынин нежно поздравили сына с 4-летием и показали милые фото с ним
TSN
2025-07-13T09:21:59Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
На румынском пляже обнаружили вероятный обломок беспилотника
Апостроф
2025-07-13T10:09:30Z
Трагедия на пляже в Италии: 17-летний парень похоронен заживо на пляже
Comments UA
2025-07-13T09:12:28Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
На Харьковщине ночью раздались взрывы
TSN
2025-07-11T05:06:53Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Сколько времени можно хранить продукты в морозильной камере
Gazeta UA
2025-07-13T10:21:27Z
Простой секрет счастья №1 из Дании: 6 причин, почему он действительно меняет жизнь
Фокус
2025-07-13T10:00:35Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
СМИ: Square Enix готовит полноценный ремейк Dragon Quest VII — современная версия классической JRPG ожидается в 2026 году
GameMag
2025-07-13T10:04:21Z
Всего по 25 гривен в день и робот-пылесос ваш. Когда вы его купите
Telegraf
2025-07-13T09:36:05Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
"Челси" — ПСЖ: онлайн-трансляция финала чемпионата мира
Telegraf
2025-07-13T10:06:17Z
Бенфика удивила болельщиков своим выбором в отношении Трубина
Корреспондент
2025-07-13T09:57:14Z
Штутгарт нацелен на компенсацию от Баварии за их участие в КЧМ
Корреспондент
2025-07-13T09:33:13Z
Шираз отправил Берлангу в тяжелый нокаут и завоевал право на титульный бой
Корреспондент
2025-07-13T09:18:34Z
Легендарный игрок Реала высказался в поддержку Гюлера
Корреспондент
2025-07-13T08:24:09Z
Сепеда впервые проиграл на профессиональном ринге, уступив Стивенсону
Корреспондент
2025-07-13T06:54:53Z
Ювентус готовит стартовое предложение за проблемного игрока МЮ
Корреспондент
2025-07-13T06:03:02Z