MY.UAНовини
Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює
Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює

Біологічні комп’ютери можуть скоротити витрати електроенергії: як це працює

Сучасна комп’ютерна техніка вже споживає чимало світової електроенергії, а з впровадженням штучного інтелекту цей обсяг може зрости у десятки разів. Хайнер Лінке, професор нанофізики Лундського університету розповідає у матеріалі для The Conversation як можна нівелювати кризу, що насувається за допомогою «біологічних» комп’ютерів. SPEKA публікує адаптований переклад з примітками.

Швидкі та дорогі: чому комп’ютерні обрахунки такі енерговитратні

Сучасні комп'ютери — це тріумф технологій. Один комп’ютерний чип містить мільярди транзисторів нанометрового масштабу, які працюють надзвичайно надійно та виконують мільйони операцій за секунду.

Однак ця висока швидкість і надійність досягається ціною значного споживання енергії: центри обробки даних і побутові ІТ-прилади, як-от комп’ютери та смартфони, використовують приблизно 3% світової електроенергії, а використання штучного інтелекту, ймовірно, збільшить споживання ще більше.

Використання електроенергії дата центрами зараз вище, ніж споживання майже кожної країни

(Оцінити, скільки електроенергії споживає індустрія штучного інтелекту, що розвивається, важко точно визначити. Існують значні відмінності в тому, як працюють великі моделі штучного інтелекту, але запуск великої мовної моделі, на кшталт ChatGPT споживає, за різними даними, в 10-30 разів більше електроенергії, ніж аналогічний запит Google. З подальшим впровадженням ШІ у різних сферах проблема лише зростатиме — ред.)

Але що, якби ми змогли змінити спосіб роботи комп’ютерів, щоб вони могли виконувати обчислювальні завдання так само швидко, як сьогодні, споживаючи набагато менше енергії? Тут природа може запропонувати нам деякі потенційні рішення.

Вчений IBM Рольф Ландауер у 1961 році звернувся до питання про те, чи потрібно нам витрачати так багато енергії на обчислювальні завдання. Він придумав принцип Ландауера яке стверджує, що стирання інформації з пам'яті неминуче супроводжується виділенням енергії у вигляді тепла.


Із нього виходить, що одне обчислювальне завдання – наприклад, встановлення біта, найменшої одиниці комп’ютерної інформації, значенням нуль або одиниця – має витратити (за кімнатної температури) приблизно 10⁻²¹ джоулів (Дж) енергії або ж 0.00000000000000000000285Дж в натуральному вигляді.

Це дуже мала кількість. Якби ми могли працювати з комп’ютерами на таких рівнях, кількість електроенергії, яка використовується для обчислень і управління відпрацьованим теплом в датацентрах за допомогою систем охолодження, не викликала б занепокоєння.

Однак тут є проблема. Щоб виконати бітову операцію поблизу межі Ландауера, її потрібно виконувати нескінченно повільно. Водночас чим швидше обчислення, тим більше енергії використовується.

Зовсім недавно це було продемонстровано експериментами, створеними для моделювання обчислювальних процесів: розсіювання енергії починає помітно збільшуватися, коли ви виконуєте більше ніж одну операцію на секунду. Процесори, які працюють із тактовою частотою мільярд циклів на секунду, що є типовим для сучасних напівпровідників, використовують приблизно 10⁻¹¹ Дж на біт – приблизно в десять мільярдів разів більше, ніж обмеження Ландауера.

Рішенням може бути конструювання комп’ютерів принципово іншим способом. Причина того, що традиційні комп’ютери працюють дуже швидко, полягає в тому, що вони працюють послідовно, одна операція за раз. Якби замість цього можна було б використовувати дуже велику кількість «комп’ютерів», що працюють паралельно, то кожен міг би працювати набагато повільніше.

Наприклад, можна замінити процесор «заєць», який виконує мільярд операцій за одну секунду, на мільярд процесорів «черепаха», кожному з яких потрібна повна секунда, щоб виконати своє завдання, за значно нижчих витрат енергії на операцію. Стаття 2023 року, показала, що комп’ютер міг би працювати поблизу межі Ландауера, використовуючи на порядки менше енергії, ніж сучасні комп’ютери.

Паралельна обробка

Чи можливо мати мільярди незалежних «комп’ютерів», які працюють паралельно? Паралельна обробка в меншому масштабі зазвичай використовується вже сьогодні, наприклад, коли близько 10 000 графічних процесорів працюють одночасно для навчання моделей штучного інтелекту.

Однак це робиться не для зниження швидкості та підвищення енергоефективності, а скоріше через необхідність. Нагрівання та зайве тепло робить неможливим збільшення обчислювальної потужності одного процесора, тому процесори використовуються паралельно.

Альтернативна обчислювальна система, яка набагато ближча до того, що буде потрібно для наближення до межі Ландауера, відома як мережеве біообчислення. Він використовує біологічні моторні білки, які є крихітними машинами, які допомагають виконувати механічні завдання всередині клітин.

(Network-based biocomputation — це міждисциплінарний підхід до обчислень, що моделює біологічні системи, такі як молекули, клітини або біологічні процеси, для виконання обчислювальних завдань. Цей підхід орієнтований на використання природних мережевих властивостей біологічних систем, таких як взаємодія білків, нейронні мережі або генетичні регуляторні системи — ред.)

Як це працює біокомп’ютер

Ця система передбачає кодування обчислювального завдання в нанорозмірний лабіринт каналів із ретельно розробленими перетинами, які зазвичай складаються з полімерних візерунків, нанесених на кремнієві пластини. Усі можливі шляхи крізь лабіринт досліджуються паралельно дуже великою кількістю довгих ниткоподібних молекул, званих біофіламентами, які живляться моторними білками.

Кожна нитка має лише кілька нанометрів у діаметрі та близько мікрометра в довжину (1000 нанометрів). Кожен з них діє як окремий «комп’ютер», кодуючи інформацію за своїм просторовим положенням у лабіринті.

Ця архітектура особливо добре підходить для вирішення так званих комбінаторних задач. Це проблеми з багатьма можливими рішеннями, такими як завдання планування, які є дуже вимогливими з погляду обчислень для послідовних комп’ютерів. Експерименти підтверджують, що такий біокомп’ютер потребує від 1000 до 10 000 разів менше енергії на обчислення, ніж електронний процесор.

Це можливо тому, що біологічні моторні білки самі еволюціонували таким чином, щоб використовувати не більше енергії, ніж потрібно для виконання свого завдання з необхідною швидкістю. Зазвичай це кілька сотень кроків на секунду, у мільйон разів повільніше, ніж транзистори.

Наразі для підтвердження цієї концепції дослідники створили лише невеликі біологічні комп’ютери.

Щоб бути конкурентоспроможними з електронними комп’ютерами з точки зору швидкості та обчислень, а також досліджувати дуже велику кількість можливих рішень паралельно, мережеві біообчислення необхідно розширити. Детальний аналіз показує, що це має бути можливим за допомогою сучасних напівпровідникових технологій. 

Тим не менш, існують численні перешкоди для масштабування цих машин, в тому числі складно навчитися точно контролювати кожну з біониток, зменшити рівень помилок та інтегрувати їх із сучасною технологією. Якщо подібні проблеми вдасться подолати в найближчі кілька років, отримані процесори зможуть вирішувати певні типи складних обчислювальних проблем зі значно зниженими витратами на електроенергію.

Неоморфні обчислення

Крім того, це цікава можливість порівняти використання енергії в людському мозку. Мозок часто називають дуже енергоефективним. Він споживає лише кілька ватів енергії — набагато менше, ніж моделі ШІ — для таких операцій, як дихання чи мислення.

Проте, здається, не основні фізичні елементи мозку зберігають енергію. Запуск синапсу, який можна порівняти з одним обчислювальним кроком, фактично використовує приблизно таку ж кількість енергії, яку вимагає транзистор на біт.

Однак архітектура мозку дуже сильно взаємопов’язана і працює принципово інакше, ніж електронні процесори та мережеві біокомп’ютери. Так звані нейроморфні обчислення намагаються імітувати цей аспект роботи мозку, але використовуючи нові типи комп’ютерного обладнання на відміну від біообчислень.

(Нейроморфні обчислення, також відомі як нейроморфна інженерія, — це підхід до обчислень, який імітує роботу людського мозку. Це передбачає розробку апаратного та програмного забезпечення, яке моделює нейронні та синаптичні структури та функції мозку для обробки інформації. — ред.)

Було б дуже цікаво порівняти нейроморфні архітектури з межею Ландауера, щоб побачити, чи можна буде перенести туди в майбутньому ті самі інсайти з розуміння біокомп’ютерів. Якщо так, це також може стати ключем до величезного стрибка вперед у енергоефективності комп’ютерів у наступні роки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Европе погибла российская телеведущая и модель: что произошло
Comments UA
2024-12-19T09:27:24Z
Совет да любовь: самые громкие свадьбы знаменитостей в 2024 году
Фокус
2024-12-21T14:00:24Z
Екатерина Павленко сделала камингаут? Певица из группы Go_A поцеловала девушку во время выступления
Знай
2024-12-26T03:51:30Z
"Знаешь тетю Ани Лорак": Песков жестко опустил запроданку
GlavRed
2024-12-22T09:51:09Z
Иванна Онуфрийчук раскрыла настоящий возраст своего сына от мужа-бизнесмена и почему скрывала его
TSN
2024-12-26T15:24:34Z
Режиссер "Один дома" объяснил, откуда у родителей Кевина деньги на роскошную жизнь
GameMag
2024-12-26T15:16:42Z
Участница "Холостяка" выходит замуж и похвасталась роскошным кольцом
TSN
2024-12-26T12:21:44Z
"Еще тогда случился визуальный контакт": популярный актер закрутил новый роман
GlavRed
2024-12-22T19:45:29Z
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
Путин возьмет Украину голыми руками: стало известное условие
Comments UA
2024-12-23T16:30:51Z
Трампа предупредили, что США столкнутся со страшной угрозой, если Украина вынуждено пойдет на серьезные уступки
Известия Киев
2024-12-21T09:34:16Z
Лавров заявил, что поражать гражданские цели в Украине – не в правилах России
Comments UA
2024-12-26T10:36:11Z
Трамп пригласил на свою инаугурацию президентов еще двух стран
Корреспондент
2024-12-18T10:12:18Z
Братья-близнецы: повторит ли Россия судьбу Ирана, загибаясь от санкций
Корреспондент
2024-12-26T15:39:31Z
Следующие дни будут решающими: Путин приказал захватить этот город к Новому году
Comments UA
2024-12-26T15:36:11Z
Зеленский значительно изменил риторику по поводу войны: какую цель выбрала команда президента
Comments UA
2024-12-23T16:21:58Z
Мобилизация 18-летних: государство поставило точку в болезненном вопросе
Знай
2024-12-21T18:36:43Z
Когда Украину пригласят в НАТО?: громкое заявление Дмитрия Кулебы
TSN
2024-12-16T17:09:27Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Во Львове произошла потасовка с полицией при задержании уклониста
TSN
2024-12-23T18:18:35Z
Кровавое нападение на ярмарке в Магдебурге: следствие указывает на связи подозреваемого с "АдН"
Comments UA
2024-12-21T09:39:03Z
Во Франции мужчина убил пять человек и сдался полиции
Корреспондент
2024-12-15T04:30:38Z
В управление АРМА передали имущество экс-главы Одесского областного ТЦК
Корреспондент
2024-12-26T15:39:08Z
Слышно серию взрывов за пределами Харькова: детали
TSN
2024-12-26T15:21:42Z
В российском Сочи прогремела серия взрывов
Корреспондент
2024-12-14T20:39:33Z
Гибель Лиама Пейна: суд допросит работников отеля
Корреспондент
2024-12-12T16:12:24Z
В ФРГ спасатели устроили "состязание" по количеству погибших за смену
Корреспондент
2024-12-26T15:21:34Z
Расстрел водителя был бы адекватным: ветеран АТО об инциденте с ТЦК и патрульными в Вышгороде
Comments UA
2024-12-21T20:57:39Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Умным оказался один: ВСУ показали эффектную ликвидацию русских солдат в ближнем бою
TSN
2024-12-26T12:21:41Z
Гороскоп на завтра: какие сюрпризы готовит 26 декабря каждому из знаков
Comments UA
2024-12-25T16:12:05Z
В ГСЧС предупредили о сильном тумане 27 декабря - в Киеве объявили I уровень опасности
Комсомольская правда
2024-12-26T15:30:43Z
Удар по пункту росармии во Льгове: ВСУ обнародовали потери врага
Апостроф
2024-12-26T15:28:27Z
Погода на Рождество: будут ли в Украине снег и мороз 25 декабря
TSN
2024-12-24T13:57:05Z
Таро-гороскоп на Сочельник: какому знаку зодиака повезет больше всего
Comments UA
2024-12-23T18:30:34Z
Кличко и представительница мэрии Брюсселя посетили бойцов, проходящих реабилитацию, и передали помощь от столицы Бельгии
Апостроф
2024-12-23T18:15:47Z
Девушка с 16-м размером груди рассказала, почему ее сторонятся другие женщины
Фокус
2024-12-21T09:30:03Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
Потери России и Украины в Курской области претерпели существенные изменения: что произошло
Comments UA
2024-12-25T12:54:58Z
Выглядим слабаками: военный сказал, куда в России должно регулярно прилетать
Comments UA
2024-12-26T12:24:32Z
Встречайте 2025 год в правильных цветах: советы от мольфара Макса Гордеева
Фокус
2024-12-26T15:30:30Z
За неявку — в тюрьму: в каких случаях штраф от ТЦК может перерасти в уголовное дело
Фокус
2024-12-26T15:21:30Z
На каком направлении Россия сконцентрировала 150 тысяч солдат: объяснение эксперта
Comments UA
2024-12-19T13:06:51Z
На границе образовались страшные очереди: что происходит
Comments UA
2024-12-22T14:24:06Z
Тайны скандалов в КНУ. Почему ректор Бугров покрывает сексизм и сексуальные притязания?
Знай
2024-12-25T17:42:08Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Почему у многих людей от красного вина болит голова: объяснение ученых
UAToday
2024-12-19T14:09:31Z
На новогодний стол 2025: рецепт торта "Медовик" с заварным кремом
Фокус
2024-12-18T05:06:23Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
Гороскоп на неделю с 30 декабря по 5 января: кого ждет новогоднее чудо, а кого — исполнение желаний
Marie Claire
2024-12-26T15:15:34Z
Какие комнатные растения принесут удачу в 2025 году: эксперты посоветовали три варианта
TSN
2024-12-26T14:36:52Z
Новый год и знаки зодиака: как праздновать, чтобы год был удачным
Comments UA
2024-12-20T04:00:06Z
Звездные подсказки на Рождество: подробный гороскоп для каждого знака зодиака
Comments UA
2024-12-23T16:15:07Z
КАК ВЫБРАТЬ ХЛОПКОВУЮ ТКАНЬ ДЛЯ ПОШИВА НАВОЛОЧЕК
Известия Киев
2024-12-19T13:13:05Z
Назван самый популярный автомобиль на мировом рынке
Корреспондент
2024-12-12T15:57:18Z
Остановили авто - влетели в штраф: водителей начали наказывать за обычную парковку
Знай
2024-12-23T17:21:12Z
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2024-12-24T16:48:27Z
Есть диванчик и кухня: американцы прикрепили к велосипеду целый автодом
Знай
2024-12-21T05:51:55Z
В стиле "Форсажа": Honda Civic получила яркие заряженные версии
Фокус
2024-12-26T15:00:56Z
Капсула времени за $300 000: обнаружен 27-летний Land Rover с пробегом 2000 км
Фокус
2024-12-26T13:06:20Z
Кроссовер Эрлинга Холанда выставили на продажу за 1,5 миллиона евро
Фокус
2024-12-20T16:30:46Z
Мировое производство Toyota падает десятый месяц подряд
Корреспондент
2024-12-26T09:21:07Z
Когда полиция нарушает закон: водителям назвали перечень оснований для остановки авто
Знай
2024-12-25T16:51:36Z
Уникальные свойства чая, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-21T03:30:46Z
Неожиданный прорыв в борьбе с выпадением волос: ученые изобрели сахарный гель
UAToday
2024-12-21T21:48:40Z
Уникальные свойства соли, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-22T00:36:32Z
Делают невозможное возможным: ученые нашли у некоторых сердечников уникальную способность
Фокус
2024-12-21T13:51:46Z
Правильный рацион для крупных пород собак
Мій Харків
2024-12-26T13:28:54Z
Зимние бьюти-мастхэвы: новогодний флагманский выпуск Marie Claire x TRENDY BOX
Marie Claire
2024-12-26T10:31:07Z
Какой изюм более полезен: черный или белый, польза и вред
UAToday
2024-12-26T10:03:39Z
Лекарство, заставляющее рисковать всем: ученые открыли неожиданный эффект парацетамола
Фокус
2024-12-26T09:30:07Z
Зимова єПідтримка: украинцам объяснили, как использовать средства на лекарства
Хвиля
2024-12-26T09:30:04Z
Субсидия на сверхурочную площадь жилья: кто может ее получить
ZN UA
2024-12-24T05:02:49Z
Грозит ли Украине блэкаут этой зимой: в МВФ озвучили настораживающий прогноз
Comments UA
2024-12-21T12:21:14Z
На работу и обратно – 30 гривен: проезд в маршрутках ударит по кошелькам
Знай
2024-12-23T18:06:31Z
В РФ остановили поставки нефти трубопроводом "Дружба", - Reuters
Апостроф
2024-12-20T20:52:54Z
Что происходило с экономикой Украины в 2024 году: какой прогноз на 2025-й
Comments UA
2024-12-26T15:30:22Z
Алкоголь, табак и горючее: какая цена за право торговать в 2025 году
Comments UA
2024-12-26T15:12:54Z
Доллар установил новый рекорд в Украине
Корреспондент
2024-12-16T17:00:29Z
«Поставка российского газа через Украину»: какой «трюк» готовит Орбан
Comments UA
2024-12-22T07:45:47Z
Стали известны графики отключения света 15 декабря
Корреспондент
2024-12-14T18:51:22Z
Усик против Фьюри : как оценил легендарный бой искусственный интеллект
Comments UA
2024-12-22T07:09:53Z
"Победа есть": Усик обратился к болельщикам после реванша с Фьюри
ZN UA
2024-12-23T20:06:34Z
Забарный оценил разгромную победу над Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2024-12-23T15:21:50Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Пятая осечка подряд: "Манчестер Сити" не сумел обыграть клуб украинца в АПЛ
ZN UA
2024-12-26T15:01:54Z
Жена Александра Усика показала его маленькую дочь
Фокус
2024-12-26T13:27:15Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
Стало известно, что сказал Фьюри Усику на битве взглядов перед реваншем
ZN UA
2024-12-20T09:12:29Z
Промоутер сказал, почему судьи реванша Усик - Фьюри оценили бой неправильно
Корреспондент
2024-12-26T11:36:51Z
Начинаем побеждать тьму: что начнет происходить с 22 декабря
Comments UA
2024-12-21T11:36:15Z
Лазерный станок: универсальный инструмент для современного производства
AutoGeek
2024-12-18T03:18:00Z
Исследование показало, что уносит год твоей жизни: ответ шокирует
Comments UA
2024-12-26T15:39:46Z
В Эстонии говорят о сбоях в работе еще трех кабелей, правительство собирается на экстренное заседание
Европейская правда
2024-12-26T15:21:50Z
"Сегодня бюджеты ААА-игр могут доходить до $300-500 миллионов": Названа причина присоединения Naughty Dog к Sony
GameMag
2024-12-26T14:36:31Z
В Китае протестировали таинственный летательный аппарат: что известно
TSN
2024-12-26T14:24:09Z
В новых смартфонах Huawei обнаружили южнокорейские чипы, а не китайские: почему
Фокус
2024-12-26T14:06:07Z
Это животное может уменьшать свой мозг: ученые наконец-то выяснили каким образом
Фокус
2024-12-26T13:51:19Z
Будущее уже наступило: обзор футуристичного смартфона с двумя экранами
Marie Claire
2024-12-26T13:33:04Z