MY.UAНовини
«Ізоляційний пояс» Східної Європи: інформаційні впливи Росії на вибори-2024
«Ізоляційний пояс» Східної Європи: інформаційні впливи Росії на вибори-2024

«Ізоляційний пояс» Східної Європи: інформаційні впливи Росії на вибори-2024

Як Москва намагалася використати вибори в Молдові, Грузії, Румунії, щоб нашкодити Україні.

2024 року вперше в історії вибори відбулися аж у 78 країнах світу (21 референдум і 119 виборів). За підрахунками Election Guide, майже мільярд людей по всьому світу взяв участь у виборах. І саме в цей найбільш «виборчий» рік занепокоєння щодо майбутнього демократій зростає.

У 2024 році Росія такожпроводила «вибори», точніше, відбулося чергове формальнепереобрання диктатора Путіна. Цьогорічпрезидентські вибори мали б відбутися й в Україні, втім, через воєнний стан їх відкладено. Владу обирали сусіди України, а також географічно віддалені, але стратегічно важливі держави. Раніше ми писали провибори до Європарламенту, парламентські вибори уФранції, Великій Британії, президентські вибори уСША.

У деяких країнах у виборчих перегонах правоохоронці знаходили докази російського втручання, приміром, Євросоюззапровадив санкції проти проросійського політика Віктора Медведчука, який фінансував інформаційно-підривну діяльність Кремля на території ЄС, щоб вплинути на вибори до Європарламенту.

Український політолог, фахівець з ультраправих рухів Антон Шеховцов у коментарі виданню «Радіо Свобода» висловив думку, що «план А» Кремля полягає в тому, щоб співпрацювати з основними владними політсилами, лобіюючи через них свої інтереси. Приклад такої співпраці — Угорщина, Словаччина, Сербія. Натомість «план Б» — вибудовувати альянси з радикальними популістами, як ультраправими, так іультралівими. Приміром, це відбуваєтьсяу Німеччині.

У цій статті зосередимося на інформаційних впливах на вибори у Молдові, Грузії та Румунії. Кожна з цих країн Східної Європи по-своєму важлива для Києва, тож зовнішньополітичний курс її політиків може зіграти роль у подальшій долі України, її перемозі та європейському майбутньому.

Дезасоційоване тріо

Молдову та Грузію, як і інші колишні республіки СРСР, Кремль сприймає як країни «ближнього зарубіжжя», силкується утримати у власній сфері впливу та відрізати від Заходу. Молдова та Грузія разом з Україною входять до асоційованого тріо, регіонального альянсу, мета якого — посилена співпраця у сфері європейської інтеграції. Київ, Тбілісі та Кишинів об’єдналися, щоб здобути повноправне членство в ЄС.

Під час заснування альянсу в 2021 році очікувалося, що він стане хвилею розширення Євросоюзу, а плани Кремля відтворити СРСР 2.0 зазнають остаточного краху. Тож мета Москви — стати на заваді європейським прагненням асоційованого тріо, не допустити входження трьох країн у Єврозону та дискредитувати європейський вибір. І завданням російської влади та пропагандистської машини у цих країнах, зокрема в умовах виборчої турбулентності, було сприяти успіху проросійських сил, або принаймні інструменталізувати євроскептицизм місцевих політиків.

26 жовтня у Грузіїпройшли парламентські вибори, на яких, за офіційною інформацією, перемогла владна партія «Грузинська мрія», лояльна до держави-агресорки. Вибори, за повідомленнями опозиційних політиків і міжнародних спостерігачів, відзначилися масовими порушеннями та фальсифікаціями. Президентка Зурабішвілі назвала вибори в Грузії «російськими» і сказала, що вони пройшли в умовах тотальної фальсифікації та стали конфіскацією голосів виборців.

У країні тривають протести з вимогою провести переголосування. Європарламент заявив, що вибори в Грузії стали ще одним проявом продовження відступу від демократії, адже не були ані вільними, ані чесними. Страсбург закликав провести нові вибори під міжнародним наглядом.

Влада Грузії спекулювала на співзвучній російський пропаганді тезі, що Захід буцімто прагне втягнути Грузію у війну з Росією. Одна з основних тез владної партії під час виборчої кампанії — уникнення ситуації «як в Україні». Заступник голови радбезу Росії Дмитро Медведєв написав, що спроба втягнути Грузію у протистояння з Росією на стороні Заходу й України могла б закінчитися «дуже печально», а протести назвав «черговою кольоровою революцією». Офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова сказала, що грузини «самі розберуться», хто несе справжню загрозу. Як ідеться в матеріалі Берлінського центру Карнегі, «посил “Грузинської мрії” про те, що на нинішніх виборах грузини вибирають між війною і миром, виявився більш переконливим, ніж наратив опозиції про вибір між Росією та ЄС».

Наприкінці листопада прем’єр Грузії оголосивпро зупинку переговорів із ЄС і відмову від грантів Євросоюзу до 2028 року. Це викликаломасові протести, які влада намагалася придушити силовими методами. Російський агітпроп всілякосилкувався дискредитувати мітинги та європейський вибір грузинів.

Грузія неодноразово потерпала від агресії з боку Кремля, який привласнив частину її територій. Попри це зараз офіційний Тбілісі повертається в орбіту Москви. Цей приклад російська пропаганда розцінює як свідчення безальтернативності свого вирішального впливу на пострадянському просторі та як модель «примирення» з російською агресією в обмін на «ненапад», про що детально ми писалитут.

  • Читайте також:«Усупереч західному істеблішменту». Як російські міжнародні медіа коментували результати виборів у Грузії

Наприкінці жовтня й на початку листопада у Молдові також відбулисявибори президента тареферендум щодо вступу до ЄС. Голосування пройшло зіспробами Росії втрутитися у процес. За результатами виборів, прозахідна президентка Мая Санду була обрана на другий термін із суттєвим відривом від висуванця проросійської Партії соціалістів Александра Стояногла. А от референдум щодо інтеграції Молдови до Європейського Союзу показав лише незначну перевагу відповіді «так».

Москва спрямувала зусилля на підкуп так званої «мережі Шора» — мережі проросійського олігарха-утікачаІлана Шора, проти якого у травні 2023 року ЄС увів санкції «за дестабілізацію ситуації в Молдові», — що мала забезпечити голосування проти європейського референдуму та проти другого терміну Маї Санду. Кишиневу вдалося викрити схему Ілана Шора, яка містила купівлю голосів, розповсюдження неправдивої інформації про ЄС, у результаті якої лише у вересні 2024 року понад 130 000 молдован отримали понад 15 мільйонів доларів готівкою з Росії.

«Це голосування відбулося з безпрецедентними втручаннями та залякуванням із боку Росії та її проксі, спрямованими на дестабілізацію демократичних процесів у республіці Молдова», — сказав речник Європейського союзу Пітер Стано. Фіксували й підкуп голосів, і «каруселі» (перевезення виборців автобусами та великими чартерними рейсами), і кампанію з дезінформації.

Віцепремʼєр-міністерка Молдови Крістіна Герасимова сказала, що Росія витратила майже 100 мільйонів євро, намагаючись зірвати президентські вибори у Молдові, а також референдум щодо вступу країни до ЄС. Вона додала, що для Росії вигідним був би прокремлівський уряд у Молдові, адже це неабияк сприяло би Москві у війні проти України.

Сполучені Штати та ЄС попередили про кампанію Москви, спрямовану на зрив намірів Молдови інтегруватися в євроатлантичне співтовариство. Кремль заперечив, що відіграє будь-яку роль у політичному житті Молдови, а перемогу Санду та молдовське «так» євроінтеграції представниця МЗС Росії Марія Захарова назвала «неприхованим втручанням Заходу в електоральний процес у Молдові». І додала, що Захід і проєвропейська влада Молдови перетворює республіку на позбавлений суверенітету «русофобський придаток НАТО, насаджуючи чужі молдавському суспільству неоліберальні цінності та повний розрив зв’язків із Росією».

  • Читайте також:«Європа вкрала Молдову»: пропаганда про вибори у Молдові

Так званий «план А» (схиляти на свій бік владну еліту) у Грузії та «план Б» (співпрацювати з проросійською опозицією) у Молдові спрацювали з різним рівнем успішності. Втім, зрозуміло одне: асоційованому тріо це аж ніяк не на користь. Адже прийняття нових членів відбувається «пакетом», а не поодинці. Якщо Росії вдається збити з євроінтеграційного шляху одного члена альянсу, інтеграція інших також стає під питанням — це додасть аргументів скептикам розширення і щодо інших членів тріо в Брюсселі, бо весь регіон сприйматимуть як ненадійний, із нестабільними демократичними режимами.

Румунія: електоральний хаос

Несподіванкою стали вибори у Румунії, де в першому турі виборів переміг маловідомий кандидат з ультраправими проросійськими поглядами Келін Джорджеску. Раніше він був пов’язаний із націоналістичною партією «Альянс за союз румунів» (AUR).

Джорджеску обіцяв припинити підтримку України у війні, говорив, що Україна є вигаданою державою, а Києвом маніпулюють американські військові компанії. Він висловлював свою приязнь до Путіна. До того ж його риторика резонувала з уподобаннями прихильників православної церкви, впливової інституції в румунському суспільстві. Детально його тези ми аналізувалиу цьому матеріалі. Свою передвиборчу кампанію політик переважно вів у тіктоці, чим і пояснюють його «перемогу».

  • Читайте також: Продай або помри. Чи буде заблоковано TikTok у США

За декілька днів до другого туру голосування Конституційний суд Румунії оголосив перший тур виборів недійсним. Суд отримав докази, надані Вищою радою оборони країни, згідно з якими кампанія Джорджеску була результатом організованої маніпуляції з-за меж країни.

Європейська комісіяпочала офіційне провадження проти Тіктоку через неналежну оцінку та запобігання системним ризикам, пов’язаним із чесністю виборів, зокрема в контексті президентських виборів у Румунії. Тікток заперечує, що неналежним чином керував ризиками в Румунії. Також скоординовану кампанію впливу на президентські вибори в Румунії виявили усоцмережах Meta.

  • Читайте також: «Важко зробити румуна прихильником Росії, але можна налаштувати проти ЄС, НАТО та України», — Сузана Драґомір про кремлівську пропаганду в Румунії

Окрім цього, на початку грудня було розсекречено серію звітів румунської розвідки, в яких ішлося, що в день першого туру президентських виборів сервери румунської центральної виборчої комісії було атаковано 85 тисяч разів. За кібератаками стояв «державний актор» (ймовірно, Росія, хоча напряму цього не озвучили). Росія заперечує будь-яке втручання у виборчу кампанію в Румунії.

Віцепрезидент найбільшої групи Європарламенту «Європейська народна партія» та євродепутат від Румунії Зигфрід Мурешан в одному зі своїх дописів у мережі «Х» звинуватив Росію у спробах вплинути на перебіг виборів у Румунії. За його словами, «російське втручання не має меж» і саме тому «Румунія має екстремістського і популістичного кандидата у другому турі».

  • Читайте також:Як риторика кандидатів на виборах в Румунії та Молдові збігається з наративами Кремля

Сіра зона проваленого демократичного транзиту

Ситуація з виборами у Молдові, Румунії та Грузії має не тільки національний, але й глобальний вплив. По-перше, йдеться про підрив євроінтеграції, перешкоджання формальному входженню до Євросоюзу та розсинхронізацію асоційованого тріо. По-друге, для Росії важливо підірвати роль Румунії як однієї з ключових партнерок України. Бухарест надає неабияку військову допомогу, хоча й не афішує її; через Румунію відбувається український агроекспорт; Румунія є однією з країн, куди відбувся найбільший приплив українських біженців. У разі перемоги в Румунії проросійських політсил, чи продовжувала б ця країна тренувати українських військовиків на своїх базах НАТО, зокрема пілотуванню F16, чи продовжував би Бухарест надавати Києву зброю? Іншими словами, Росія не просто веде власну гру в кожній із цих країн, ця гра — частина великої стратегії з оточення України «ізоляційним поясом» в Східній Європі.

Втручаючись у вибори, Москва підриває довіру до цього демократичного інституту. Країни змушені захищати демократію та цінності, на яких стоїть західний світ. І це вкрай складно, адже їм доводиться законними методами відповідати на беззаконня авторитарного режиму.

Після штовхання певної країни у стан електоральної турбулентності доволі складно потім повернути довіру людей до виборів. Кремль хоче перетворити Східну Європу на сіру зону проваленого демократичного транзиту. Мовляв, демократизація у цьому регіоні просто не працює, тож годі загравати з західними моделями управління, час повертатися у плеяду авторитарної системи.

Для реалізації своїх інтересів у регіоні Росія або напряму захоплює території та встановлює там маріонеткову владу, або послуговується лояльністю місцевих політиків, яких використовує як проксі. Коли не вдається ні те, ні інше, Кремль намагається «хакнути» вибори, паралізувавши життєдіяльність цих демократій. Водночас, за задумом Росії, це відвадить увагу Заходу від потреб України. Тож ключовим тут є вміння демократій швидко оговтуватися й давати відсіч подібним атакам із боку Росії.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які втрати авіації Росії в Україні за час війни: актуальні дані
Факти ICTV
2025-04-04T11:04:52Z
Манікюр на Великдень 2025: святкові ідеї для натхнення
Факти ICTV
2025-04-04T11:04:38Z
Кров не зупинялась цілий день: на Дніпропетровщині стався скандал з "побиттям" хлопчика у ліцеї
Telegraf
2025-04-04T11:03:38Z
Понад мільйон українців перевірять на правомірність пільг
1News
2025-04-04T11:00:56Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T10:54:10Z
Коли закінчується Великий піст у 2025 році: точна дата за новим календарем
24tv
2025-04-04T10:42:52Z
Деяким пенсіонерам можуть заблокувати картки: у чому причина
GlavRed
2025-04-04T10:36:06Z
"Це просто знущання": власниця була шокована, побачивши, що орендарі зробили з її будинком
24tv
2025-04-04T10:33:50Z
Медкомісія для заброньованих: чи є ризик втратити бронь
Telegraf
2025-04-04T10:33:38Z
У Кривому Розі директора КП підозрюють у заволодінні ₴7 млн., виділених на кладовища і перевезення загиблих бійців
Украина Криминальная
2025-04-04T11:03:24Z
В Україні кардинально зміниться погода - прогноз на вихідні
Gazeta UA
2025-04-04T10:57:57Z
Росіяни безуспішно намагалися прорватись у районі Вовчанська та у бік Кам’янки - військові
УкраинФорм
2025-04-04T10:57:45Z
Сніг, штормовий вітер і заморозки: скільки протримається похолодання в Україні
GlavRed
2025-04-04T10:54:49Z
Погода в Україні: у Рівне прийшла спека до +37°C
Фокус
2025-04-04T10:45:39Z
Літня спека до +40°С? У Рівному місцеві зафіксували рекордне тепло
Telegraf
2025-04-04T10:42:55Z
«Вікі любить пам’ятки 2024»: знімок некрополя Херсонесу Таврійського став найкращим фото Севастополя
Детектор М
2025-04-04T10:42:29Z
Подорожчання проїзду в Одесі: як зміняться ціни в квітні
Политека
2025-04-04T10:30:51Z
В Мелітополі знищено броньовик з «кадировцями»
Украина Криминальная
2025-04-04T10:27:10Z
Росія оголосила про видворення трьох дипломатів Молдови
Европейская правда
2025-04-04T10:58:00Z
Чехія планує посилення міграційної політики щодо біженців
Antikor
2025-04-04T10:57:26Z
Розвідка Естонії: окупаційна армія РФ посилює тиск на всіх ділянках фронту
Европейская правда
2025-04-04T10:57:19Z
НАТО відзначає "екстремальну ефективність" ударів України по Росії західними ракетами
Antikor
2025-04-04T10:54:11Z
Колишній голова МІ-6 розповів про слабкі місця Путіна
ZN UA
2025-04-04T10:49:39Z
Як в Україні отримати дозвіл на зброю 2025: процедура та необхідні документи
Факти ICTV
2025-04-04T10:49:05Z
Чи відбудеться великоднє перемир'я: на яку хитрість може піти РФ
GlavRed
2025-04-04T10:48:46Z
Орбан назвав три причини, чому Угорщина не заарештувала Нетаньяху під час візиту
Лига
2025-04-04T10:48:41Z
Штрафи мізерні, але… У Раді пояснили, чому поліція має знати про російську музику у громадських місцях
Telegraf
2025-04-04T10:48:18Z
Вікенд у Києві: що подивитись на вихідних 5-6 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T11:03:57Z
HEARTBEAT на біс: DOROFEEVA вдруге збирає Палац спорту
24tv
2025-04-04T11:03:18Z
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
2025-04-04T11:00:38Z
Олег Винник презентував пісню "Зайві слова", яку написав до повномасштабного вторгнення
24tv
2025-04-04T10:42:33Z
Анна Трінчер вибачилася перед жителями Бережан, яких образила фразою, що "у місті одна вулиця"
Комсомольская правда
2025-04-04T10:28:13Z
Трейлер нового «Голого пістолета» — Ліам Нісон у формі школярки вбиває злодіїв
ITC
2025-04-04T10:21:38Z
Буде сиквелом "Одного разу в Голлівуді": Девід Фінчер зніматиме фільм за сценарієм Тарантіно
24tv
2025-04-04T10:18:37Z
Романтична прем'єра: Віктор Павлік з дружиною з'явилися у новому кліпі та зачарували мережу
24tv
2025-04-04T10:12:27Z
Я був не потрібен, – Волканов пригадав, як потрапив на шоу "X-Фактор" завдяки Андрію Данилку
24tv
2025-04-04T10:04:05Z
Манчестер Сіті звинувачує Прем'єр-лігу у спотворенні правил на користь Арсеналу та ще трьох клубів
Football.ua
2025-04-04T11:04:24Z
Промоутер розкрив божевільний гонорар, який Джошуа може заробити за бій проти кривдника Тайсона
24tv
2025-04-04T11:03:56Z
Український голкіпер розповів про розмову з Кріштіану Роналду в Саудівській Аравії
ZN UA
2025-04-04T10:55:26Z
Cуддя Балков був довічно дискваліфікований за спробу впливу на оцінку українських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T10:51:31Z
Куштував у моєї бабусі: Світоліна розповіла, яка українська страва сподобалася Монфісу
Факти ICTV
2025-04-04T10:46:26Z
Андрій Ярмоленко суворо відчитав юного вболівальника і потрапив у скандал
Комсомольская правда
2025-04-04T10:37:35Z
Фернандеш став найкращим гравцем місяця в АПЛ
Football.ua
2025-04-04T10:37:22Z
Литовські фанати на заповнених трибунах заспівали легендарний хіт про Путіна: драйвове відео
24tv
2025-04-04T10:33:50Z
Призетко поповнив тренерський штаб Кучера в Чорноморці
Football.ua
2025-04-04T10:13:22Z
Світові ціни на олію та вершкове масло сягнули рекордних значень: які причини
24tv
2025-04-04T11:03:22Z
Борги українців по мікрокредитах зросли майже вдвічі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T11:01:23Z
У Трампа пояснили, чому вирішили запровадити нові мита
24tv
2025-04-04T11:00:28Z
Фермери збільшили площі під картоплею для крохмального заводу
AgroPortal
2025-04-04T11:00:15Z
В Україні стартувала сівба соняшнику
AgroPortal
2025-04-04T10:48:43Z
Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24 – інструкція
Факти ICTV
2025-04-04T10:46:51Z
Угода на $155 млн. Найбільший мобільний оператор країни завершив придбання Uklon
InternetUA
2025-04-04T10:46:38Z
Заводи російської НЛМК продовжують працювати у ЄС, попри активну співпрацю з російським ВПК – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T10:45:44Z
Ціни на нафту вперше знизилися до довоєнних рівнів через дії ОПЕК
Antikor
2025-04-04T10:42:44Z
Єдиний колір, у який не варто фарбувати кухню з дубовими шафами
24tv
2025-04-04T10:27:10Z
Ви не будете уявляти великодній кошик без цієї закуски: найніжніший шпондер
Telegraf
2025-04-04T10:21:58Z
Додають простору глибини та вишуканості: які візерунки паркетної підлоги в тренді
Gazeta UA
2025-04-04T10:12:26Z
Як позбутися неприємного запаху після тренувань без шкоди одягу
Знай
2025-04-04T09:51:47Z
Смачний сніданок чи перекус: ліниві вареники зі смаком дитинства за 30 хвилин
24tv
2025-04-04T09:45:04Z
Як правильно мити натяжну стелю, щоб не пошкодити її
24tv
2025-04-04T09:33:04Z
Молоко зберігатиметься набагато довше: що потрібно додати у пляшку
GlavRed
2025-04-04T09:27:00Z
Коли обрізати абрикосу навесні: усі городники мають знати
24tv
2025-04-04T09:09:44Z
Бюджетно та автентично: 5 секретних островів Італії, де немає натовпів і ціни не "космос"
24tv
2025-04-04T09:06:26Z
Удар по двоповерхівці у Харкові: загиблих ідентифікуватимуть за ДНК-експертизою
УкраинФорм
2025-04-04T10:54:51Z
У Києві двоє колишніх банківських працівників привласнили понад 65 тисяч доларів померлого клієнта
Antikor
2025-04-04T10:48:04Z
Повідомлено про підозру виховательці приватного дитсадка, через яку 2-річний хлопчик отримав тяжкі травми
Украина Криминальная
2025-04-04T10:42:55Z
Поліцейські ідентифікували ще трьох російських окупантів, причетних до жорстокого поводження з цивільним населенням
Украина Криминальная
2025-04-04T10:36:39Z
СБУ затримала агентку рашистів, яку куратори планували підірвати разом з вибухівкою в людному місці Дніпропетровщини
Украина Криминальная
2025-04-04T10:34:04Z
Посадовиця ТЦК, яка підозрюється у побитті чоловіка, вийде з-під варти під мільйонну заставу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T10:33:16Z
Шахраї ошукали 28-річного чоловіка, який хотів придбати в інтернеті авто з-за кордону
InternetUA
2025-04-04T10:28:54Z
До 8 років ув’язнення засуджено жителя Миколаївського району за вбивство сина
Украина Криминальная
2025-04-04T10:24:29Z
У РФ затримали військовослужбовця, що готував теракт у військовій частині
1News
2025-04-04T10:18:36Z
Скільки потрібно займатись спортом, щоб зменшити ризик раку
24tv
2025-04-04T11:03:10Z
Як досягти збільшення тривалості життя м'язів: 3 ключові моменти
24tv
2025-04-04T11:00:44Z
Не було жодних ознак: у Чернівцях жінці видалили дві кісти понад 8 см
Факти ICTV
2025-04-04T10:49:21Z
В Украине обновили правила оплаты больничных
1News
2025-04-04T10:45:58Z
Близько 40% націнки на розчин для ін’єкцій: стали відомі деталі контрактів АТ "Фармак" і Міноборони
Antikor
2025-04-04T10:21:35Z
У Польщі жінку, яка планувала аборт через важкий діагноз у плода, примусово госпіталізували до психіатрії
Antikor
2025-04-04T09:27:34Z
Якісний сон – запорука краси та здоров'я: ось чому важливо добре спати
24tv
2025-04-04T09:21:35Z
Жінка не могла два роки їсти через рідкісний синдром після Covid-19
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T08:21:02Z
Контролює цукор в крові і захищає серце та судини: яку пряність додати до кави
Gazeta UA
2025-04-04T08:15:12Z
Колишній очільник PlayStation Indies розкритикував презентацію Switch 2 Direct
24tv
2025-04-04T11:00:42Z
Сонце завдало удару по Юпітеру і нагріло половину планети: чому це важливо для нас
Фокус
2025-04-04T10:51:38Z
Дослідження Microsoft: штучний інтелект знижує здатність до критичного мислення
ITC
2025-04-04T10:46:00Z
Загадка з глибини: камера для упіймання Лох-несського чудовиська пролежала під водою 55 років
Фокус
2025-04-04T10:36:12Z
Apple випустить новий смартфон для фанатів iPhone mini у 2026 році
InternetUA
2025-04-04T10:31:17Z
Названо вид, чий язик має разючу схожість із людським: про кого йдеться
Фокус
2025-04-04T10:27:27Z
Midjourney оновилась до версії V7 — «дешевий» режим чернетки і в 10 разів швидша генерація зображень
ITC
2025-04-04T10:21:17Z
Neuralink шукає людей для випробування мозкового імпланта: деталі
InternetUA
2025-04-04T10:16:15Z
Як завантажити відео з YouTube: 8 дієвих способів
CutInsight
2025-04-04T10:15:56Z
Одразу з двома гібридами: кросовер Renault Austral пережив перший рестайлінг
AutoGeek
2025-04-04T10:42:18Z
Audi RS3 отримав 500-сильну версію від відомого ательє
AutoCentre
2025-04-04T10:25:40Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T10:18:30Z
Škoda Elroq RS спортивний електричний позашляховик з технологіями майбутнього
360ua.news
2025-04-04T10:03:39Z
Класичний позашляховик Ford повернули у виробництво в новому форматі
Фокус
2025-04-04T10:00:32Z
З зіркою за кермом: новий електричний кросовер Honda 0 вперше показали на публіці
AutoGeek
2025-04-04T09:51:27Z
Лідером світового ринку став ненажерливий пікап. Tesla провалилася на 5 місць
ЗаРулем
2025-04-04T09:24:48Z
Toyota анонсувала нову заряджену версію Corolla
AutoCentre
2025-04-04T09:09:09Z
З ралійною назвою: електромобіль Skoda Elroq отримав найшвидшу версію
AutoGeek
2025-04-04T09:03:51Z