MY.UAНовини
Сирія — тільки початок: Що не так на Близькому Сході та хто "вноситиме виправлення" в мапу
Сирія — тільки початок: Що не так на Близькому Сході та хто "вноситиме виправлення" в мапу

Сирія — тільки початок: Що не так на Близькому Сході та хто "вноситиме виправлення" в мапу

Ще в середині листопада режим Башара Асада планував військову операцію проти Ізраїлю на Голанських висотах, та за кілька днів усе перевернулося з ніг на голову, а літак із сирійським диктатором на борту зник із радарів у прямому сенсі слова. Втім, Сирія – не єдина точка напруги. Фокус занурився у в геополітичні нетрі бурхливого регіону та визначив геополітичні полюси на мапі Близького сходу.

Близький Схід: старт дає Перша світова війна

Особливістю Близького Сходу є те, що він чи не єдиний у Євразії та й в усьому світі сформувався як геополітична конструкція за результатами не Другої, а ще Першої світової війни.

Звичайно, Друга світова війна внесла свої корективи. Зокрема, утворена за її результатами ООН посприяла формуванню держави Ізраїль, що стало основою політичного порядку денного на наступні десятиліття. Проте єврейську державу вмiстили на вже сформовані у результаті попередньої Світової війни карти (що й стало причиною конфліктів, які послідували за цим).

Проте ми говоримо про Близький Схід не у контексті арабо-ізраїльських воєн, а намагаємося вияснити, звідки взялися усі ці арабські держави та чи існували вони у будь-якій формі до міжвоєнного (тоді вважали "післявоєнного") переділу світу.

Якi держави складають Близький Схiд

Зараз регіон Близького Сходу, окрім Ізраїлю та Палестини, формують чотири основні держави, які складають його серцевину – Сирія, Ліван, Ірак та Йорданія. Усі вони до Першої світової війни були у складі Османської імперії, де перебували останні кілька століть. До того на їхньому місці майже тисячу років існували різні арабські державні та протодержавні формування.

Регіон Близького Сходу, окрім Ізраїлю та Палестини, формують чотири основні держави, які складають його серцевину – Сирія, Ліван, Ірак та Йорданія
Фото: Getty Images

Регіональними гравцями у цьому куточку світу намагаються бути Єгипет, Туреччина, Саудівська Аравія та Іран. Проте ці країни, на відміну від першої четвірки, занадто великі і об’єктивно більше належать до інших регіонів, а на Близькому Сході присутні лише частково, можна сказати — "зачіпають" однією стороною.

З усіх перелічених країн жодного відношення до Османської імперії не має лише Іран – її історичний заклятий ворог. Туреччина виникла на руїнах влади Османів, чинна її влада хоче відновити давню імперію і всіляко демонструє це своє бажання. Решта ж держав були захоплені турками-османами.

Якщо Сирія та Єгипет взяли собі найменування середземноморських держав періоду стародавньої історії, хоча й не мають до них окрім територіального жодного іншого відношення, то Ліван, Йорданія та Ірак виникли практично з нічого.

Саудівська Аравія, яка об’єднала у собі найменування правлячої династії та етнічної групи, найбільш майстерно об’єднала ідею історичної спадщини, на яку вона претендує (Батьківщина усіх арабів) та об’єктивну геополітичну реальність (араби справді походять з Аравійського півострова, більшу частину якого зараз контролює ця абсолютна монархія).

Лоуренс Аравійський, британцi та арабське повстання

У роки Першої світової війни Османська імперія воювала проти Антанти. Тож природно, що її вороги намагалися розколоти вже і так зовсім не здорову імперію з середини. Британці вирішили організувати повстання арабів проти Османської імперії, яке б мало вдарити їй у тил та змусити розтягнути свої сили на два фронти. Для цієї амбітної цілі було вирішено залучити британського археолога Томаса Едварда Лоуренса, якому згодом кінематограф приніс славу під іменем Лоуренса Аравійського (вважається прообразом усім відомого Джеймса Бонда). З його псевдоніму зрозуміло, де саме здобув собі славу цей археолог, що став розвідником і потім навіть полководцем.

Томас Едвард Лоуренс, британський археолог, військовий і письменник, вiн же Лоуренс Аравійський
Фото: Getty Images

Бувши науковцем, що роками досліджував арабську минувшину, Лоуренс знайшов спільну мову із шаріфом (губернатором) Мекки – святого для усіх мусульман міста, яке з XVI століття контролювала Османська імперія. Сама по собі ця посада була авторитетною для усіх мусульман, а в нашому випадку її займав ще й прямий нащадок Пророка Мухамеда у 37 поколінні — Хусейн бін Алі аль-Хашимі, який у 1916 році проголосив себе королем Хіджаза (аравійське узбережжя Аравійського півострова, відділене горами від пустелі) та рушив з військами на північ. Уже через два роки спільні британо-арабські війська взяли Дамаск – давню столицю Арабського Халіфату. Британці обіцяли Хусейну утворення арабської держави, яку він і мав би очолити, проте після перемоги, яку аль-Хашимі небезпідставно вважав спільною, виявилося, що не усе так просто.

"Лоуренс Аравійський", афіша фільму. У головній ролі Пітер О`Тул
Фото: Getty Images

Британія, домовляючись з арабами, паралельно розділила території Близького Сходу із французами – своїми основними союзниками по Антанті. Науковий співробітник відділу Близького Сходу в Бейкерському інституті публічної політики Університету Райса Крістіан Коутс Ульріксен відзначає, що попри усі домовленості та вже укладене перемир’я з османами британські війська продовжували рух своїх військ, окупувавши зокрема, найбагатший центр видобутку нафти у Месопотамії – Мосул. Британці поставили Хусейна Хашимі перед фактом свого та французького контролю над колишніми османськими територіями Близького Сходу. Коли ж мовою доконаних фактів спробував говорити сам король Хіджаза та проголосив свого сина Фейсала (який теж брав активну участь в арабському повстанні) королем Сирії, при цьому легітимізував його шляхом проведення Конституційного з’їзду у Дамаску, то французи, які мали плани на цю територію, вигнали його звідти, застосувавши військову силу.

Опір Кемаля Ататюрка в Туреччині змусив Францію та Велику Британію змінити свої підходи до ситуації
Фото: Getty Images

Щоправда, опір Кемаля Ататюрка в Туреччині, що постала на руїнах переможеної Османської імперії й показала своїми воєнними перемогами, що із диктатом переможців можна не погоджуватися, а також повстання арабських націоналістичних сил (хашиміти представляли релігійні сили, звернені до панарабізму на основі єдиної для всіх релігії – ісламу), змусили Францію та Велику Британію змінити свої підходи до ситуації.

Велика Британія та Франція роздають мандати

Контролюючи Паризьку мирну конференцію, Велика Британія та Франція сформували концепцію "мандатів" на певні території (остаточно була сформована у 1922 році через Лігу Націй – міжнародну організацію, утворену за результатами Першої світової війни, попередницю ООН). Якщо спрощено, то націям на колишніх територіях переможених держав начебто дається право на самовизначення, проте воно відкладається у довгу шухляду, а наразі ці території передаються під контроль (звичайно ж тимчасовий) найдосвідченішим державам – переможцям у війні. Професор історії Близького Сходу в Нью-Йоркському університеті Закарі Локман назвав це замаскованим продовженням епохи колоніалізму.

Зате фасад виявився красивим. Відтак Франція отримала мандат на території сучасних Лівану та Сирії, а Велика Британія – Іраку, Палестини та Йорданії.

Британський мандат у Палестині
Фото: Википедия

Французи та їхні мрії

На своїх територіях французи одразу почали креслити на піску кордони на основі релігійної приналежності. Так було вирішено утворити оазис для християн серед наповненої арабами пустелі – Ліван. У 1943 році ця держава отримала незалежність, проте залишалася у сфері впливу Франції. Державний устрій Лівану був побудований так, щоб не залишити ні з чим жодну із його меншин, проте на практиці це повністю паралізувало державне управління країни, бо нагадувало казку про лебедя, щуку та рака. Врешті Ліван захлиснула кривава громадянська війна вже у 1980-х роках. Її наслідки відчутні й досі, а майже половину держави, яка задумувалася як "оазис" для християн, контролює радикальне ісламське угрупування "Армія Аллаха" (Хезболла).

Ліван захлиснула кривава громадянська війна вже у 1980-х роках
Фото: Pexels

Також французами було здійснено спроби утворити державу алавітів (релігійна спільнота, до якої належить, зокрема сім’я Асадів) та державу друзів (інша релігійна спільнота; до неї входить значна частина населення Сирії), проте місцеве населення відповідало на ці ініціативи повстаннями і таки змусило Париж враховувати думку місцевих еліт. Спочатку у 1930-х роках було утворено маріонеткову Сирійську республіку, яку окупували британо-французькі війська у 1941 році. Остаточну незалежність Сирія отримала у 1946 році. З часом владу у країні узурпувала панарабська Партія арабського соціалістичного відродження БААС, що й вилилося у понад півстолітню диктатуру у країні династії Асадів.

Лондон домовляється з елітами

Британці на своїх підмандатних територіях опинилися між трьома вогнями – Хашимітами (той самий шаріф Мекки з його синами), яким вони пообіцяли утворення арабської держави у 1916 році; євреями-сіоністами, яким було обіцяно утворення єврейської держави на тих же територіях у 1917 році, та місцевими націоналістами, яким ніхто нічого не обіцяв, проте вони не бажали, щоб їхніми землями (чи, можливо, пісками) розпоряджалися у столицях за тисячі кілометрів без їхнього відома. Врешті британці пішли шляхом домовленостей з елітами.

Мекка – святе для усіх мусульман місто
Фото: Pexels

У 1921 році для короля Фейсала було утворено нову державу – Ірак. Не вийшло в Сирії, то став королем Іраку. Щоправда, суміш арабів-сунітів, шиїтів та курдів стала бомбою уповільненої дії, але це вже справи днів прийдешніх. У 1925 році до країни було приєднано ще й багату нафтовими родовищами провінцію Мосул, що компенсувало втрату Хашимітами Хіджаза.

А Хіджаз захопив лідер пустинної частини Аравійського півострова – король Неджду Абдул Азіз ібн Абдуррахман ібн Файсал аль-Сауд, який у 1932 році об’єднав два своїх королівства у Саудівську Аравію та сам став її королем.

Хусейн аль-Хашимі та його діти

За таких обставин безземельні Хашиміти погодилися очолити підмандатні території, тим паче, що Фейсалу навіть додали нафтоносний Мосул. Врешті він таки добився незалежності Іраку у 1932 році, а от його брат Абдулла до повної незалежності Трансйорданії мусив чекати аж 1946 року. Проте династія Хашимітів досі успішно править Йорданією, а от в Іраку – не склалося. Країна пережила ряд військових переворотів, прихід до влади тієї ж партії БААС, в результаті одного з них, військову диктатуру, іноземну окупацію та врешті фактичну роздробленість країни.

Карта Близького Сходу: що з нею не так і хто "вноситиме виправлення"

То ж що ми маємо в результаті. З усіх підмандатних територій стабільну державу вдалося побудувати лише у Йорданії, де владу міцно тримають в руках нащадки Хусейна аль-Хашимі. В решті держав таке враження, що консенсус вдавалося втримувати лише за допомогою антисіоністської риторики, використовуючи яку, в Сирії та Іраку цементувала владу партія БААС.

Важливо Як розпочинаються війни. 7 головних воєнних конфліктів сучасності

Натомість Ліван, де пробували будувати демократію, першим поринув у пекло громадянської війни. Ірак та Сирія мали різну долю, але теж докотилися до цього стану, продемонструвавши через століття провальність ідеї мандатів, яка була мертвонародженою – усі розуміли її неефективність, але схилилися перед правом сильного.

Коли у демократичному суспільстві пристойні та поважні люди не наважуються називати важливі речі своїми іменами – до влади приходять популісти. У диктатурах в такому випадку часто на авансцену виходять радикали. Так, ІДІЛ свою державу Іраку та Леванту будував саме на гаслах "штучності нав’язаних Заходом" чинних політичних конструкцій. Критикують чинні кордони й інші мусульманські радикали та нещадно кроять їх на усіх просторах колишніх колоніальних імперій. Чим це звершиться і коли на землях Близького Сходу нарешті запанує сталий мир, зараз не береться сказати ніхто.

Теги за темою
Великобританія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
ВСУ могут сбивать дроны "Бандероль" по принципу крылатых ракет — эксперт
ZN UA
2025-04-30T09:25:36Z
В Одесской области командир отправил бойцов ремонтировать свою квартиру
Корреспондент
2025-04-30T09:24:34Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
В Воздушных силах показали, как пилот МиГ-29 уничтожает «шахед»
Апостроф
2025-04-29T12:43:07Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Рада продлила срок для добровольного возвращения в часть после СОЧ
ZN UA
2025-04-30T09:21:12Z
Кабмин внедрил мониторинг образа жизни таможенников
Корреспондент
2025-04-30T09:18:37Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Стало известно о тайных встречах Зеленского со звездой "95 квартала"
Апостроф
2025-04-30T08:54:23Z
Тина Кароль впервые призналась, что пользуется ботоксом
Корреспондент
2025-04-30T08:06:47Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Курсы доллара и евро снова снизились в обменниках
Корреспондент
2025-04-30T09:09:28Z
Эра биоэтанола началась: как изменится цена топлива с 1 мая
Telegraf
2025-04-30T08:46:50Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В РФ произошел взрыв: ФСБ задержала "террористов"
Корреспондент
2025-04-30T08:40:44Z
В Киевской области за $14,5 тыс. вывозили уклонистов через границу
Корреспондент
2025-04-30T08:21:59Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Названы виды рака, которые быстрее всего "убивают" организм
Comments UA
2025-04-30T09:06:07Z
Минздрав готовит списки для разбронирования медиков по запросу Медсил. Как это будет?
ZN UA
2025-04-30T08:37:44Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Молоко без вреда: как получить максимум пользы от привычного продукта
Знай
2025-04-30T07:51:30Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне захватили поселок и продвинулись еще вблизи трех населенных пунктов в Донецкой области — DeepState
ZN UA
2025-04-30T08:52:11Z
Начало мая удивит погодой - свежий прогноз
Gazeta UA
2025-04-30T08:36:52Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Гороскоп для знаков зодиака на 1 мая 2025 года
Корреспондент
2025-04-30T08:27:57Z
Когда и чем подкармливать розы в мае, чтобы пышно и обильно цвели
Gazeta UA
2025-04-30T08:21:00Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Детские горки - универсальные игровые конструкции для дома и улицы
Gazeta UA
2025-04-30T07:06:57Z
У соседей потечет слюна: из каких дров получается пожарить вкуснейший шашлык
Telegraf
2025-04-30T05:54:43Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Анчелотти отказался стать главным тренером сборной Бразилии
Корреспондент
2025-04-30T09:09:38Z
Блестящее начало и достижения: НБА назвала новичка года
Корреспондент
2025-04-30T09:00:38Z
Тоттенхэм и Манчестер Юнайтед конкурируют за звезду Лиона
Корреспондент
2025-04-30T08:45:48Z
Ламин Ямаль назвал лучшего футболиста всех времен
Корреспондент
2025-04-30T08:21:53Z
Плей-офф НБА: Результаты игрового дня
Корреспондент
2025-04-30T08:18:35Z
Усик, красота и помощь спецназовцам: во Львове состоится «Miss Beauty of Ukraine 2025» с благотворительным аукционом
Знай
2025-04-30T07:28:03Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Феррари готовит крупные обновления болидов на сезон 2025 года
Корреспондент
2025-04-30T06:30:30Z
Три дисплея, семь мест и полный привод: представлен обновленный Volkswagen Talagon
Gazeta UA
2025-04-29T22:15:46Z
Длиннее Bentley Bentayga: дебютировал самый большой кроссовер Volkswagen
Фокус
2025-04-29T16:43:54Z
BMW начинает использовать ИИ для проверки качества авто
Корреспондент
2025-04-29T15:33:36Z
Citroën представил новое поколение C5 Aircross
Корреспондент
2025-04-29T15:25:56Z
Банки начали охоту за подержанными авто: украинцев заставят платить годами
Знай
2025-04-29T12:30:29Z
Названы лучшие компактные кроссоверы с пробегом стоимостью до $13 000
Фокус
2025-04-29T11:45:15Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Уряд прийняв низку рішень для підтримки та розвитку аграрної галузі
AgroNews
2025-04-30T09:16:03Z
21-летняя загадка решена: ученые обнаружили неожиданное место рождения золота и платины
Фокус
2025-04-30T09:15:59Z
Миллионы приложений для Android-смартфонов просто исчезли: пользователи в недоумении
Фокус
2025-04-30T08:57:58Z
Возле Земли обнаружено неизвестное молекулярное облако
Корреспондент
2025-04-30T08:42:35Z
Магнитная буря будет меньше, чем ожидали. Когда она прогнозируется на этой неделе
Telegraf
2025-04-30T08:12:48Z
Економічні наслідки блокування накладних для бізнесу та шляхи мінімізації збитків
AgroNews
2025-04-30T08:10:55Z
EA уволила до 400 человек в своих студиях и отменила шутер во вселенной Titanfall
ITC
2025-04-30T08:10:18Z