Собор Пресвятої Богородиці: традиції свята
26 грудня християни східного обряду відзначають Собор Пресвятої Богородиці. Це свято присвячене Святому сімейству – Діві Марії, Святому Йосипу та названому брату Христа, Якову.
Традиції свята
Раніше це свято вважалося «жіночим». Жінки брали з собою ложку та йшли у гості, де їли кашу, яку господарі спеціально приготували для них.
В цей день також шанували вагітних жінок, породіль та повитух. Їм дарували подарунки, пекли хліб та пироги. Вважалося, що так можна забезпечити жінці легкі пологи. Вагітним та їхнім чоловікам у свято заборонялося працювати.
Жінки відвідували повитух, які приймали у них пологи, та пригощали їх вечерею.
У цей день заведено молитися Діві Марії. Його відзначають наступного дня після Різдва Христового, оскільки саме Богородиця є тією, від якої народився Спаситель. У свято також шанували пророка Давида, святих Якова та Йосипа.
Традиційно це свято було прийнято відзначати весело. Колядники продовжували ходити від хати до хати та співали колядки.
Молитва до Богородиці
Прийдіть і звеличимо Матір Спасителя, яка і по Різдві залишилася Дівою. Радуйся, живе місто Царя і Бога, в якому Христос, перебуваючи, вчинив спасіння. Хвалитимемо з Гавриїлом і прославлятимемо з пастухами, кажучи: Богородице, моли з тебе втіленого за наше спасіння.