MY.UAНовини
7 неймовірних проривів: найважливіші відкриття в медицині у 2024 році
7 неймовірних проривів: найважливіші відкриття в медицині у 2024 році

7 неймовірних проривів: найважливіші відкриття в медицині у 2024 році

Наука та медицина зазвичай розвиваються сплесками ти затримках. Але час від часу дійсно відбувається справжній прорив, який суттєво покращує те, як лікарі можуть боротись з певними проблемами зі здоров’ям або лікувати їх.

2024 рік приніс кілька таких важливих досягнень, від нової терапії для генетичних захворювань до ключового препарату, схожого на вакцину, проти ВІЛ, 24 Канал зібрав їх усіх в одному матеріалі.

Нова зброя проти супербактерій

Антибіотикорезистентність є однією з найбільших проблем для людства. Багато бактерій, що викликають хвороби, поступово адаптувалися до найпоширеніших ліків, зокрема ті, що викликають інфекції сечовивідних шляхів. У жовтні FDA затвердила лікарський засіб, спрямований на боротьбу з цими стійкими бактеріями, що викликають інфекційні хвороби, які передаються переважно через сексуальний контакт (ІПСШ): Orlynvah від компанії Iterum Therapeutics.

Orlynvah затверджений виключно для певних ІПСШ, викликаних бактеріями Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae або Proteus mirabilis – зокрема, для ІПСШ, які не реагували на інші антибіотики або не очікується, що реагуватимуть на них.

Це перший препарат, який поєднує речовину, що продовжує дію антибіотиків в організмі, зі сполукою з підкласу, відомих як пенеми. Вони продемонстрували обнадійливі результати в лікуванні різноманітних поширених стійких мікробів, але Orlynvah – це перший оральний пенем, який отримав схвалення.

Революційний препарат для лікування шизофренії

У вересні FDA затвердила Cobenfy від компанії Bristol Myers Squibb – новий препарат для лікування шизофренії, який з’явився з вперше з 1950 років.

Протягом багатьох років вчені створювали нові антипсихотики, але всі ці препарати діяли на основі одного і того ж принципу – впливали на нейромедіатор дофамін у нашому мозку. Однак дофамін не є єдиним нейромедіатором, який впливає на початок шизофренії, і впливу лише на цей механізм часто буває достатнім для контролю симптомів.


Перший антипсихотик за 70 років / Фото unsplash

Cobenfy – це перший препарат для лікування шизофренії, який використовує новий механізм дії, спеціально націлюючись на нейромедіатор ацетилхолін. Насправді цей препарат є комбінацією двох речовин: ксаномеліну, який стимулює рецептори ацетилхоліну в мозку, та троспію хлориду, який призначений для блокування будь-яких небажаних побічних ефектів ксаномеліну в інших частинах тіла. У клінічних випробуваннях Cobenfy помітно зменшував симптоми шизофренії у людей, не викликаючи серйозних побічних ефектів.

Вчені та фармацевтичні компанії тепер будуть вмотивовані розробляти інші препарати на основі ацетилхоліну не лише для лікування шизофренії, а й для інших неврологічних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера.

Вакцина проти ВІЛ

Наука досягла неймовірних успіхів як у лікуванні, так і в профілактиці інфекції, яка раніше вважалася смертельною. Антиретровірусна терапія дозволила людям, які живуть з ВІЛ, мати нормальну очікувану тривалість життя, часто без ризику передачі інфекції іншим. Люди також можуть приймати версії цих ліків як профілактику до контакту (PrEP), що значно знижує їхні шанси на зараження інфекцією.

Сьогодні PrEP зазвичай приймається у вигляді щоденних таблеток, хоча FDA також затвердила ін’єкційну форму PrEP, яка вводиться кожні два місяці у 2021 році (Apretude від Viiv). У червні цього року майбутнє PrEP стало ще яскравішим. Перші результати випробування препарату Gilead’s PURPOSE 1, в якому тестували ін’єкцію ленкапавіру двічі на рік (цей препарат вже затверджений для лікування ВІЛ).

У дослідженні III фази було встановлено, що ленкапавір, що вводиться двічі на рік, спрацював так само добре або навіть краще, ніж щоденні варіанти PrEP у запобіганні інфекціям ВІЛ у цисгендерних жінок протягом року.

Попередні результати дослідження PURPOSE II, опубліковані минулої осені, також продемонстрували ефективність препарату серед цисгендерних чоловіків, трансгендерних чоловіків, трансгендерних жінок і небінарних людей, які мають статеві стосунки з чоловіками.

У обох дослідженнях ефективність ленкапавіру, що вводиться двічі на рік, оцінювалася у понад 99% у запобіганні ВІЛ, з побічними ефектами, схожими на ті, що є у наявних препаратах PrEP.

Враховуючи явно дивовижні результати нового препарату, його затвердження як нової форми PrEP відбудеться найближчим часом. Хоча пероральний PrEP є високо ефективним у запобіганні ВІЛ, людям може бути складно дотримуватися щоденного режиму для оптимального захисту. Тому вакциноподібна природа ленкапавіру може стати зручнішим і безпечнішим варіантом запобігання ВІЛ, особливо в регіонах світу, де поширеність ВІЛ залишається високою.

Пересадка органів від свиней

Цього року лікарі успішно пересадили кілька органів від свиней людям – це прорив, який може відкрити нові можливості для людей, які чекають на трансплантацію. Декілька з цих процедур включали нирку, яка є найпоширенішим органом, що потребує трансплантації, попит на який постійно зростає через збільшення випадків хвороб нирок на термінальній стадії.

Спочатку хірурги в Бостоні пересадили 62-річному чоловікові нирку від тваринного донора, яка була генетично модифікована для видалення свинячих генів і додавання людських генів для покращення сумісності. Потім лікарі в Нью-Йорку провели подвійну трансплантацію генетично модифікованої свинячої нирки та тимусної залози, щоб уникнути відторгнення.


Прорив в трансплантології / Фото unsplash

На більш експериментальному рівні лікарі в Китаї також пересадили свинячу печінку клінічно мертвій людині. Протягом 10 днів дослідження печінка продовжувала виробляти жовч.

Однак ще багато чого потрібно дізнатися, перш ніж ці міжвидові трансплантації, які називають ксено-трансплантацією, стануть звичайними. Жоден з цих пацієнтів не прожив довго після отримання свинячих органів, хоча вони померли з інших, не пов'язаних причин. Дослідження показують, що відторгнення органів тварин проходить через інший процес, ніж ті, що відторгаються від донорів людей, тому вчені ще мають подолати всі перешкоди.

Перші у світі препарати для лікування деменції, яка скорочує життя

Хвороба Німанна-Піка типу C (NPC) – це надзвичайно рідкісне, але важке генетичне захворювання, яке вражає близько 1000 людей у США. Люди з NPC не можуть переміщати холестерин та інші ліпіди у своїх клітинах, що призводить до його накопичення, що врешті-решт пошкоджує багато органів, включно з печінкою, селезінкою та мозком.

Прогресування та симптоми NPC можуть варіюватися, але часто включають деменцію, а середня тривалість життя хворих наразі становить лише 13 років. У вересні Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA) затвердило перші в історії препарати, призначені для лікування NPC: Miplyffa від Zevra Therapeutics та Aqneursa від IntraBio.

Обидва препарати, які приймаються у вигляді таблеток, виявилися здатними затримувати погіршення симптомів у людей у порівнянні з плацебо, але між ними є важливі відмінності. Водночас як Aqneursa приймається самостійно, Miplyffa призначають разом з ензимом.

Випуск Miplyffa також зайняв більше часу, оскільки цей препарат став комерційно доступним лише 2024 року. Знадобиться час, щоб дізнатися, чи можуть ці препарати суттєво змінити хід розвитку хвороби у людей і в якій мірі. Але з огляду на відсутність інших варіантів до теперішнього часу, ці схвалення є величезним проривом.

Нова ера лікування симптомів клімаксу

У серпні фармацевтична компанія Bayer опублікувала результати двох успішних досліджень III фази, в яких тестували свій експериментальний препарат для лікування припливів жару у жінок старше 40 років. До кінця досліджень жінки, які приймали новий, помітно покращили своє самопочуття в порівнянні з тими, хто приймав плацебо: понад 80% жінок на препараті спостерігали більш ніж на 50% зменшення своїх симптомів.

FDA ще має формально затвердити препарат, і остаточне рішення очікується до наступного липня. Але з огляду на переконливі результати, затвердження залишається формальністю. Якщо це станеться, це сигналізуватиме про важливу зміну в лікуванні цього поширеного та часто деструктивного стану.


Усунення симптомі клімаксу / Фото unsplash

"Еліжанетант" стане другим не гормональним препаратом такого роду для лікування симптомів, впливаючи на певні нейрони, пов’язані з припливами жару – після затвердження февзолінетанту у 2023 році – і першим, який робить це, блокуючи два ключових рецептори. Хоча гормональна терапія для лікування припливів жару є безпечною та ефективною для більшості жінок, існують і ті, хто не може або не хоче її отримувати. Тому чим більше варіантів доступно, тим краще.

Препарат для зменшення ризику харчової алергії

FDA затвердила препарат омалізумаб для використання у людей віком від одного року і старше, щоб зменшити ризик алергічних реакцій на арахіс та інші харчі.

Більше одного з десяти людей має харчову алергію, і вона є більш поширеною серед дітей, особливо у малюків і немовлят. Реакція може виникнути протягом кількох хвилин або годин після вживання алергенного продукту, а симптоми можуть коливатися від легких до небезпечних для життя.

Під торговою маркою Xolair цей препарат використовується з 2003 року для лікування помірного та важкого алергічної астми у дорослих і підлітків. Нові дослідження, опубліковані цього року, показали, що омалізумаб також може суттєво зменшити ризик харчової алергії на арахіс та інші продукти після приблизно 4 місяців лікування.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Наречена лідера гурту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ різко відповіла на закиди, що була його коханкою
24tv
2025-07-28T14:07:53Z
MELOVIN зіграв безплатний концерт в Одесі: скільки людей відвідали виступ співака
24tv
2025-07-28T14:03:42Z
Жінка витратила 56 млн грн, щоб отримати найвужчу талію у світі: усі її органи зрушили з місця
Фокус
2025-07-28T13:57:55Z
Стрижка Селени Гомес у стилі 90-х знову у тренді: створить свіжий вигляд
24tv
2025-07-28T13:27:55Z
Під неї танцювали "медляк" і плакали на танцмайданчиках: що відомо про найпопулярнішу пісню 1991 року
Telegraf
2025-07-28T13:18:20Z
Джонні Депп "закохався" в село і проміняв Голлівуд на тиху місцину
Фокус
2025-07-28T13:06:01Z
"Я завалила": Лідія Таран зізналася, які в неї проблеми
GlavRed
2025-07-28T12:27:15Z
Про Віслюка зі "Шрека" знімуть окремий мультфільм: Едді Мерфі поділився подробицями
24tv
2025-07-28T12:06:14Z
Хотів зробити добро: відомий ведучий переплутав заклопотану жінку з бездомною
Фокус
2025-07-28T12:06:10Z
Росіяни частіше подорожують до Європи: в цих 3 країнах найбільший ризик "зіткнення"
24tv
2025-07-28T13:54:35Z
Без хімії та зусиль: один копієчний засіб прибере всю медведку з городу
GlavRed
2025-07-28T13:54:29Z
Посівний календар на серпень 2025: що не пізно посадити
GlavRed
2025-07-28T13:42:50Z
Хіт літа: готуємо солодку кукурудзу з сиром та спеціями
Gazeta UA
2025-07-28T13:33:34Z
Більше купувати не доведеться: ось як зібрати ідеальне насіння цибулі
24tv
2025-07-28T13:27:08Z
Найстаріший житловий будинок у світі: де він розташований і який вигляд має
24tv
2025-07-28T13:27:03Z
Ідеальні відтінки для дому: які кольори пасують до різних кімнат вашої оселі
24tv
2025-07-28T13:15:18Z
Коньяк, бренді, арманьяк, дівін. Що обрати?
Фокус
2025-07-28T13:12:52Z
Діти будуть в захваті: домашні желейки "Haribo" з 2 інгредієнтів
24tv
2025-07-28T13:09:53Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Названо професію з найвищим рівнем зрад у шлюбі
GlavRed
2025-07-28T10:27:09Z
Токсичний макіяж: чому косметика і тимчасові татуювання справді небезпечні для дітей
Фокус
2025-07-28T10:15:49Z
Що впливає на тривалість життя: три ключові фактори
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:25Z
Як скористатися програмою "Доступні ліки": поради від "Аптека 9-1-1"
Gazeta UA
2025-07-28T10:15:23Z
Одеська поліція вкотре розшукує неповнолітнього Вʼячеслава Ємельяненка
Украина Криминальная
2025-07-28T14:00:18Z
Вимагали з підприємця ₴340 тис. хабаря за ремонт дороги до банного комплексу — повідомлено про підозру керівнику КП ШЕУ Дніпровського району та інженеру
Украина Криминальная
2025-07-28T13:33:08Z
Україною ширится повітряна тривога: що відомо
TSN
2025-07-28T13:21:19Z
На Харківщині розшукали та повернули додому неповнолітню
Мій Харків
2025-07-28T13:19:31Z
На Волині поліцейські врятували підлітка, який порізав себе і втратив багато крові
24tv
2025-07-28T12:51:52Z
У Греції понад 40 градусів, у Туреччині за 50: у лісових пожежах загинули волонтери
24tv
2025-07-28T12:51:11Z
На Житомирщині під час пологів загинула дитина: слідчі повідомили про підозру лікарю
Украина Криминальная
2025-07-28T12:48:59Z
У сусідній Румунії вирують повені, є загиблий: наслідки жахливої негоди
24tv
2025-07-28T12:39:01Z
В Одесі люди напали на поліціянтку, щоб допомогти ухилянту: вона в лікарні
Фокус
2025-07-28T12:36:29Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Російський прикордонний корабель порушив морський кордон Естонії
Европейская правда
2025-07-28T14:07:22Z
Як Німеччина змінила думку щодо України за перші місяці канцлера Мерца і до чого тут НАТО
Европейская правда
2025-07-28T14:07:05Z
"Вони рятуватимуть себе": стала відома причина, чому Європа не хоче давати ракети Україні
GlavRed
2025-07-28T14:06:46Z
Голоси для партій: що приховує законопроєкт влади про «вдосконалення» виборів
ZN UA
2025-07-28T14:06:28Z
Омбудсменка пропонує заборонити виконання пісень російською на законодавчому рівні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:06:09Z
Німеччина передала Україні Patriot поза схемою Трампа
Лига
2025-07-28T14:06:04Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:03:34Z
Трамп про Путіна: я більше не збираюся говорити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:00:22Z
Допомога від держави та достроковий відпочинок: що передбачають пенсії для УБД
24tv
2025-07-28T14:03:50Z
Горобці — потужна зброя проти сарани. Експерт розповів, чи справді цих птахів зараз стало менше
Telegraf
2025-07-28T14:00:33Z
Безкоштовне житло для переселенців в Кіровограді: як знайти домівку у складний час
Политека
2025-07-28T14:00:19Z
Держслужбовці заробляють утричі більше за пересічних українців — що показали цифри
TSN
2025-07-28T13:51:33Z
Допомога в опалювальний сезон 2025: як в Україні отримати виплати
Фокус
2025-07-28T13:51:04Z
«Кіно заради Перемоги!»: в Україні відкрили ще один кінопростір для військових
УкраинФорм
2025-07-28T13:45:49Z
Як вибити у росіян віру у перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T13:42:31Z
РФ скорочує використання «Калібрів» у Чорному морі - Плетенчук
УкраинФорм
2025-07-28T13:36:10Z
Туреччина провела випробування найпотужнішої у своїй історії неядерної авіабомби, — ЗМІ
InternetUA
2025-07-28T13:31:15Z
Навіть тіло не завжди можна було забрати, – боєць "Крафт" про найважчий період на "Азовсталі"
24tv
2025-07-28T13:57:07Z
Усім покинути пляжі, – в окупованому Криму через ракетну небезпеку працювала ППО
24tv
2025-07-28T13:36:47Z
Наступ на Дніпропетровську область: ЗС РФ "розчарувались" і змінили пріоритет, — командування
Фокус
2025-07-28T13:30:46Z
Подружжя Зінченків продає свій ресторан у Києві: відомо, за яку суму
24tv
2025-07-28T13:30:29Z
Вулицями міста Бершадь на Вінниччині бігав страус: незвичний випадок потрапив на відео
24tv
2025-07-28T13:27:36Z
Росіяни поширюють фейкове відео про «розстріл командира українським військовим» - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-28T13:18:40Z
У вівторок прогнозують спеку до +38°, дощі та грози
УкраинФорм
2025-07-28T13:15:24Z
Трьох членів екіпажу спецсудна судитимуть за незаконний видобуток 8 тисяч тонн піску з Десни
Украина Криминальная
2025-07-28T13:09:57Z
Андрющенко показав, на що перетворився новий "елітний" район у Маріуполі, який відвідував Путін
24tv
2025-07-28T13:09:53Z
Дерюгіна розплакалася після виступу Онофрійчук на Кубку світу: зворушливе відео
24tv
2025-07-28T13:54:39Z
Де Лігт: Усі в МЮ незадоволені нашою грою минулого сезону. Відсутність єврокубків може стати перевагою
Football.ua
2025-07-28T13:49:43Z
Алекс Баена офіційно представлений гравцем Атлетіко
Football.ua
2025-07-28T13:49:33Z
Гвардіола висловився про війну в Україні
Football.ua
2025-07-28T13:28:17Z
Челсі близький до трансферу Гато з Аяксу
Football.ua
2025-07-28T13:25:47Z
"Вище за Кличків": американський тренер несподівано применшив заслуги Усика у хевівейті
24tv
2025-07-28T13:03:57Z
Антоненко: Задоволені тією роботою, яку виконала команда
Football.ua
2025-07-28T12:58:13Z
Челсі націлився на Гато та Сімонса
Football.ua
2025-07-28T12:57:20Z
Джака переходить у Сандерленд — трансфер з Баєра погоджено
Football.ua
2025-07-28T12:42:21Z
Cygnet завершила обмолот пшениці: урожайність — 7,2 т/га
AgroPortal
2025-07-28T14:00:46Z
Не тільки Росія: економіка Білорусі теж перебуває у стагнації
24tv
2025-07-28T14:00:20Z
Водіям показали різницю у цінах на пальне в різних областях України: де вигідніше заправитися
Хвиля
2025-07-28T13:51:35Z
Соняшника в Україні цього сезону можуть зібрати менше 14 млн т
Agravery
2025-07-28T13:51:30Z
Microsoft перестав надавати послуги індійській компанії, в якій має частку «Роснефть»
УкраинФорм
2025-07-28T13:48:25Z
Долар летить вгору, а євро раптово пішов у піке - свіжі курси валют
GlavRed
2025-07-28T13:39:55Z
На російську вугільну промисловість чекає соціальний вибух - розвідка
УкраинФорм
2025-07-28T13:33:36Z
Торговельну угоду між ЄС та Україною не змінюватимуть попри тиск п’яти країн
AgroPortal
2025-07-28T13:30:35Z
Дефіцит продуктів у Вінницькій області: що зникає з полиць місцевих магазинів
Политека
2025-07-28T13:30:25Z
Повернення до витоків? Наступний патч S.T.A.L.K.E.R. 2 додасть прилад нічного бачення
ITC
2025-07-28T14:07:22Z
Apple iPhone 17 Pro отримає 8x зум, ще одну кнопку та професійний застосунок, — інсайдер
ITC
2025-07-28T14:07:21Z
60 хвилин геймплею Phantom Blade Zero — суміш Devil May Cry з атмосферою Sekiro
ITC
2025-07-28T14:07:11Z
High-Tech "цегла": унікальний телефон FOSSiBOT F107 Pro робить яскраві фото навіть у темряві
Фокус
2025-07-28T14:06:18Z
У Китаї розробили скляні оптичні диски ємністю 360 ТБ
InternetUA
2025-07-28T14:04:30Z
Росіяни з Уралу та Сибіру скаржаться на перебої з інтернетом
УкраинФорм
2025-07-28T14:00:23Z
Українська компанія представила у Стамбулі мінувальний дрон «Тримінер»
УкраинФорм
2025-07-28T13:48:01Z
Основні технологічні тренди 2025 року за версією McKinsey
InternetUA
2025-07-28T13:46:31Z
Чому коти панічно бояться води: все заплутаніше, ніж здається на перший погляд
GlavRed
2025-07-28T13:42:01Z
Легендарний рожевий Cadillac від Mary Kay став електричним — модель OPTIQ отримають найуспішніші продавчині
ITC
2025-07-28T14:07:17Z
На Porsche готується атака: новий суперседан – і це не німецький бренд
Топ Жир
2025-07-28T14:06:19Z
Лідери у своєму класі: експерти назвали кращі електрокросовери 2025 року
Фокус
2025-07-28T13:36:48Z
Надасть блиску та відштовхуватиме воду: один засіб змусить авто сяяти
GlavRed
2025-07-28T13:28:13Z
Відсутність ключової деталі в новій доступній моделі Tesla кидається в очі ще до входу в салон
Топ Жир
2025-07-28T13:21:19Z
Американські тюнери повернули до життя класичний Toyota Land Cruiser
AutoCentre
2025-07-28T13:15:19Z
Один із найрідкісніших купе Alfa Romeo насправді не є справжньою Alfa
Топ Жир
2025-07-28T12:51:48Z
Hyundai готує стильного суперника Volkswagen ID.2
AutoCentre
2025-07-28T12:12:57Z
Tesla підписала багатомільярдну угоду із Samsung на виробництво “мозку” для свого авто
ZN UA
2025-07-28T12:00:16Z