MY.UAНовини
Комуналка не для бідних. Як тепер рятуватися власникам житла з електроопаленням?
Комуналка не для бідних. Як тепер рятуватися власникам житла з електроопаленням?

Комуналка не для бідних. Як тепер рятуватися власникам житла з електроопаленням?

Будинки на електричному опаленні, або «електрички», як їх жартома називають, опинилися цього опалювального сезону перед значним викликом. Мало того, що під час відключень електроенергії житло неможливо обігріти, так ще й платіжки значно зросли через подорожчання електроенергії для побутових споживачів. Чому «електрички» стало дорого опалювати та що робити власникам такого житла – з'ясовував «Главком».

Дороге моє опалення

Герої історії «Главкома» – мешканці новобудови, яка не має ні газових, ні тепломереж. Лише електрика і, відповідно, електроопалення.

Вже у листопаді 2024 року, який не випробовував українців занадто низькими температурами, цим людям довелося викласти кругленькі суми за опалення.

За місяць у смарт-квартирі на 20 м кв. при умові підтримування температури у приміщенні не вище 18°С витрати електроенергії складуть близько 1000 /кВт-год, якщо прагнути комфортних 22-24°С – може дійти і до 1500-2000 /кВт-год. З тарифом 4,32 грн/кВт-год заплатити треба буде 4320-8640 грн. Для двокімнатної квартири сума може набігти й вдвічі більша.

Але наші герої платять за електрику ще більше –  4,68 грн/кВт-год. Таку ціну їм встановила обслуговуюча компанія ще до підвищення урядом тарифу на електроенергію для побутових споживачів у червні 2024-го. Випадок цей не унікальний: часто-густо мешканці новобудов стикаються з неможливістю платити за електроенергію по передбаченому державою тарифу для побутових споживачів через дії забудовника.

В ідеалі він повинен у першу чергу виконати технічні умови оператора розподілу електроенергії – збудувати підстанцію для свого ЖК, необхідні мережі тощо, і таким чином забезпечити нормальне підключення новобудов до мереж із можливістю для інвесторів укладати прямі договори на постачання та розподіл електроенергії. Але на практиці виходить не завжди так. Техумови часом не виконуються і підстанція не будується аж до моменту, коли буде збудовано всі будинки житлового комплексу, а квартири в них не буде продано.

Тому упродовж кількох років, доки продовжує тривати будівництво, мешканці перших збудованих об'єктів не можуть укласти прямий договір ні на постачання електроенергії, ні на розподіл, і змушені платити за струм за комерційною ціною, яку платить забудовник. У кращому випадку він бере за себе частину цієї ціни, але інвестори все одно платять за електроенергію більше, ніж встановлений державою тариф для побутових споживачів.

Середньозважена ціна електроенергії для промисловості у листопаді становила 5,5 – 5,8 грн/кВт-год. Тому якщо забудовник не готовий взяти частину ціни на себе – мешканці платять за опалення електрикою ще більше.

Експерти енергетичного сектору переконані: електроенергія дорожчатиме і далі.  «Електричне опалення є найгіршим варіантом. Воно найзручніше, але є найдорожчим. Зараз електроенергія істотно дешевша для побутових споживачів, ніж мала б, бо за неї дві третини вартості фактично доплачують «Енергоатом», «Укргідроенерго» і так далі. В якийсь момент, коли в нас електроенергія перестане бути шаровою, ці люди не зможуть сплачувати свої рахунки. І цей момент наближається семимильними кроками», – зазначив у коментарі «Главкому» виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

Для порівняння – розрахуємо приблизну вартість опалення квартири площею 20 м² з центральним теплопостачанням у Ірпені та у Києві.

Середнє споживання теплової енергії залежить від багатьох факторів, таких як утеплення будинку, поверх, кліматичні умови тощо. У середньому для стандартної квартири споживання може становити приблизно 0,02 – 0,03 Гкал на 1 м² за місяць.

Отже, приблизне споживання тепла у «смарті» на 20 квадратів за місяць буде: 0,025 Гкал/м² × 20 м² = 0,5 Гкал.

Тариф на теплову енергію різний, залежно від того, хто є постачальником тепла.

Згідно з інформацією КПП «Теплоенергопостач» Ірпінської міської ради, тариф на теплову енергію для населення становить 3149,18 грн/Гкал.

За даними «Київтеплоенерго» мешканці столиці платять за тепло у цьому опалювальному сезоні 1654,41 грн/Гкал.

Отже, приблизна вартість опалення в Ірпені: 0,5 Гкал × 3149,18 грн/Гкал = 1574,59 грн.

У Києві: 0,5 Гкал × 1654,41 грн/Гкал = 827,2 грн.

Порахуємо також вартість газового опалення для житла площею 20 м².

Орієнтовно для опалення житла у холодну пору року споживання газу складає близько 7–10 м³ на 1 м² площі за місяць.  Орієнтовне споживання газу: 20 м² × 8 м³/м² (середнє споживання) = 160 м³ газу на місяць.

Станом на зараз, середній тариф на газ для населення в Україні становить близько 8 грн/м³ (може варіюватися залежно від постачальника). Вартість газу: 160 м³ × 8 грн/м³ = 1 280 грн на місяць.

Для газового опалення є додаткові витрати: обслуговування газового котла до 100–200 грн щомісяця, абонплата за газ, залежить від постачальника і регіону, зазвичай 20–50 грн.

Таким чином, орієнтовна вартість опалення для квартири площею 20 м² із газовим опаленням може складати 1300–1500 грн на місяць з урахуванням додаткових витрат.

Але різниця очевидна, навіть якщо вищенаведені приблизні розрахунки збільшити вдвічі.

Треба зазначити, що у мешканців будинків на електроопаленні є можливість отримувати пільговий тариф. Але щоб його отримати, треба постаратися.

Пільговий тариф і де його шукати

Після підвищення тарифу на електроенергію для побутових споживачів 1 червня уряд все ж передбачив домогосподарствам, які використовують електроенергію як основне джерело опалення, пільговий тариф у розмірі 2,64 грн за кВт·год.

Щоб отримати право на нього, домогосподарства повинні відповідати певним умовам. Зокрема, наявність електричного опалення повинна бути офіційно підтверджена у технічній документації будинку або квартири, а також в паспорті точки розподілу електроенергії.

Дію пільгового тарифу передбачено для опалювального сезону – з 1 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року – за умови споживання до 2000 кВт·год на місяць.

Але цього року, як то кажуть, поїзд вже пішов. Адже щоб отримати пільговий тариф – треба було до 1 липня 2024 року подати необхідні документи до оператора системи розподілу електроенергії.

Імовірно, що на наступний опалювальний сезон уряд продовжить дію цього пільгового тарифу. Можна буде спробувати його отримати. Але це залишиться неможливим для мешканців будинків, які не мають індивідуальних договорів з оператором розподілу електроенергії.

До всього – ще й пільги довго не діятимуть, переконаний Святослав Павлюк. Унаслідок війни наша генерація значно зруйнована, як і мережі. І відновити все це інакше, ніж встановленням економічно обґрунтованого тарифу, неможливо.

Тому перед проблемою – як позбутися електропалення і чим обігрівати житло – постануть мільйони українців.

Проблема для мільйона домівок

Кількість домогосподарств в Україні, які використовують електроенергію для опалення, важко оцінити точно, детальна статистика відсутня увідкритому доступі. Проте точно відомо, що ця кількість почала зростати, зокрема через підвищення у 2016 році ціни на газ.

За даними Державної служби статистики України, з 2016 по 2020 роки кількість витраченої на опалення електроенергії зросла майже втричі – з 2,1% до 5,7% від усієї використовуваної електроенергії.

 

За чотири роки частка використання електроенергії для опалення житла в Україні зросла удвічі

За останніми доступними даними Укрстату, частка домогосподарств, які використовують електроенергію для опалення житла, становила близько 5-7% від загальної кількості домогосподарств. Цей показник може значно варіювати залежно від регіону: у міських районах використовують електроопалення менше через наявність централізованого опалення, а у сільській місцевості електроопалення популярніше через відсутність газопостачання в багатьох населених пунктах.

При цьому в Україні були періоди, коли на електроопалення переходили цілими містами.

«У нас булі цілі кампанії переходу на електроопалення, особливо відзначилися міста-супутники атомних електростанцій. Серед них Нікополь, Кам'янське. Вони переходили на електричне опалення. Прямо вирізали теплові мережі в будинках», – нагадує Святослава Павлюк.

За приблизними підрахунками, кількість домогосподарств із електроопаленням може становити  0,7-1 млн. Це 5-7% від загальної кількості, яка станом на 2023 рік оцінюється приблизно в 14-15 мільйонів домогосподарств.

Врятувати «електрички»: як переобладнати будинки на електроопаленні
Що ж робити тим, хто опинився в електричній пастці? «Найкращий вихід – знести такі будинки і більше не будувати», – невесело жартує Святослав Павлюк.

А в Європейському Союзі тим часом загальна ідея всіх реформ – перехід до високоефективних, низькоемісійних систем опалення, зазначив експерт. Для цього будинки як  індивідуальні, так і багатоквартирні, переводять на теплові помпи. Вони можуть бути поквартирними, якщо це невеликий будинок. А для великих – є теплові потужні ґрунтові помпи.

ДОВІДКА

Теплові помпи (насоси) – це пристрої, що використовують енергію з навколишнього середовища для обігріву або охолодження приміщень. Вони працюють за принципом перенесення тепла з одного середовища в інше, як кондиціонери навпаки – забирають теплову енергію з повітря, ґрунту чи води (геотермальних джерел) і направляють для обігріву приміщень.

Для роботи теплових помп також потрібна електроенергія. Але головна перевага технології у тому, що порівняно з традиційним електроопаленням теплові помпи використовують електроенергію мінімум утричі ефективніше, за підрахунками фахівців. Тобто, для обігріву тієї самої площі житла теплова помпа потребує втричі менше електроенергії, ніж електрокотел, тому виходить дешевше.

Для використання теплових помп, які братимуть тепло із землі (так зване геотермальне опалення), потрібно бурити спеціальні свердловини.

Для облаштування системи «повітря-вода» використовують повітряно-водяні теплові помпи. Зокрема, можна використовувати тепле повітря з квартир для підігріву води, встановивши теплові помпи у вентиляційних шахтах.

Але використання теплових помп вимагає відновлення централізованої системи теплопостачання, або її прокладання. «Найкраще робити повну модернізацію разом з утепленням будинку. Теплова потреба в опаленні зменшиться на 50-70%. І цю оновлену потребу забезпечувати якимось новим високоефективним джерелом опалення. Все залежатиме від міста. Чи воно має теплові мережі, чи ні. Чи є, куди повертатися, чи ні. Якщо нема, тоді треба ставити якусь автономну систему. Це може бути дахова котельня, прибудинкова котельня, теплова помпа. Але це треба прораховувати в кожному індивідуальному випадку», – пояснив експерт.

Якщо будинок відносно новий, побудований кілька років тому, він теоретично мав би бути утеплений. Але якщо в будівлі передбачено лише електричне опалення і немає ні газових, ні теплових мереж – для переобладнання будинку їх треба проводити. А це величезні кошти і відкладена витрата, говорить експерт. Але так чи інакше це треба робити. Спочатку – енергоаудит, щоб мати розуміння, скільки тепла треба для цього будинку, для опалення і гарячого водопостачання. Після цього підбирати розмір та тип теплової помпи.

У пошуках позитивних прикладів

За словами Святослава Павлюка, у питанні переобладнання будинків на електроопаленні і загалом у питанні переходу на ефективніше опалення, ми зараз на експериментальному рівні. Тому що є кілька «больових точок». Перша – переобладнання. «Багатоповерхівок з тепловою помпою, централізованою великою, я не бачив в Україні. На Заході такі речі є, а тут їх нема. Тому що повітряні теплові помпи, які збирають тепло з повітря, а не з ґрунту, можна ставити поквартирно, але там потужність менша. І вони можуть працювати лише на опалення. Якщо робити великі ґрунтові системи, то вони повинні працювати в обидва боки( на обігрів і на охолодження централізоване). І будинок треба перепланувати не лише під систему опалення, але під систему охолодження. Питання – що ж робити з тими кондиціонерами, яких люди «натикали» і вклали 10, 20, 30, 40 тис. грн», – веде далі Павлюк.

Друга проблема – складність з ухваленням рішення у багатоквартирному будинку.

Житловий будинок переобладнати складніше, тому що треба створити ОСББ, зібрати гроші, або взяти кредит. У випадку переобладнання лікарні – власником є місцеве самоврядування, яке може швидко ухвалити рішення.

Однак приклади обладнання будинків тепловими насосами та сонячними панелями є.

Зокрема, таку систему встановили у багатоповерхівці по вулиці Миколи Бажана у Києві.

Це гігантський будинок на 422 квартири, висотністю від 17 до 23 поверхів, побудований у 2003-2004 роках. Щоправда, це не «електричка», і теплові насоси хотіли встановити для ефективнішого опалення, щоб менше платити за централізоване опалення та мати змогу в майбутньому перейти на автономну систему обігріву.

У 2019 році ОСББ «Оберіг на Позняках» вдалося залучити на утеплення будинку і встановлення системи теплових помп та сонячних батарей понад 30 млн грн. Більшу частину з цієї суми мали компенсувати з державного та місцевого бюджетів. На мешканців припадала сплата тільки 6,5 мільйона гривень протягом п’яти років (під 21% річних). Це трохи більш як 15 тис. грн за рік з квартири. Але виникли проблеми.

Як пояснив у коментарі «Главкому» голова правління ОСББ «Оберіг на Позняках» Валерій Нікітченко, за програмою 70/30 частково закупили теплові помпи, але не було передбачено купівлю накопичувачів, лише мережеві інвертори. А далі міська влада Києва і зовсім відмовилася продовжувати фінансову підтримку. Тому до зими 2024 фактично встановлена система не працювала, хоча встановили її п’ять років тому.

«У КМДА сказали (у 2019 році), що дуже багато витрат на один будинок. Підняли голос всілякі крикуни з опозиції, що «краще б ви 10 хрущовок утеплили». Хоча якщо порахувати, то наш будинок як 11 хрущовок. І КМДА ухвалила рішення обмежити розмір фінансування однієї адреси. Зараз ми своїми силами в процесі підключення системи, частина сонячних панелей вже підключена і вони живлять помпи. Сподіваємося закінчити в найближчі тижні», – розповів Нікітченко.

Виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк зауважує, що у Європі з 2025 року перестануть підключати нові газові котельні, а з 2035-го почнуть виводити з експлуатації газові системи опалення. Там іде масовий перехід на теплові помпи.

«І цей процес також нас зачепить, буде та сама історія. Тому рішення взагалі перейти на електричне опалення було поганим з самого початку. І зараз хорошого виходу з цієї ситуації теж нема», – констатує Павлюк. На його думку, це питання загалом міського енергетичного планування. Місто має пропрацьовувати такі речі. Але в Україні зараз зосереджені більше на безпекових проблемах, а  не економічних. Тому швидше будуть обладнувати такі будинки газом. «Але це теж не дуже швидко і закінчиться погано. І ми будемо переробляти це все», – вважає експерт.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Шуфрич снова будет работать в Раде: суд принял скандальное решение и «унизил» СБУ
Comments UA
2024-12-27T13:51:54Z
Путин возьмет Украину голыми руками: стало известное условие
Comments UA
2024-12-23T16:30:51Z
В Кремле заявили о "вопиющем случае", который заслуживает тотального осуждения: что произошло
Comments UA
2024-12-27T10:51:30Z
Власти хотят провести «экстренную эвакуацию» в район экватора: что произошло
Comments UA
2024-12-27T08:33:59Z
Будут ли ТЦК работать за границей: нардепка высказала мнение
Comments UA
2024-12-27T14:27:42Z
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
2024-12-27T13:57:15Z
Трампа предупредили, что США столкнутся со страшной угрозой, если Украина вынуждено пойдет на серьезные уступки
Известия Киев
2024-12-21T09:34:16Z
Путин назвал страну, которая может стать площадкой для переговоров
TSN
2024-12-26T19:21:26Z
Путин сказал, почему до сих пор повторно не применил "Орешник"
TSN
2024-12-26T18:24:11Z
В Европе погибла российская телеведущая и модель: что произошло
Comments UA
2024-12-19T09:27:24Z
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
2024-12-27T06:42:37Z
"Есть тайна...": Оля Полякова показа сокровище, которое охраняет уже 19 лет
Знай
2024-12-27T09:51:20Z
Погиб 16-летний актер, звезда популярного фильма
GlavRed
2024-12-27T11:51:23Z
Снайдер, Жадан и Забужко вошли в список лучших книг в 2024 году по версии Украинского ПЕН
Комсомольская правда
2024-12-27T14:19:44Z
Google представил игру по мотивам сериала Игра в кальмара
Корреспондент
2024-12-27T14:12:16Z
51-летняя Руслана рассказала о потере ребенка и о неудачных попытках забеременеть с помощью ЭКО
TSN
2024-12-16T16:09:29Z
Екатерина Павленко сделала камингаут? Певица из группы Go_A поцеловала девушку во время выступления
Знай
2024-12-26T03:51:30Z
Визажисты назвали главные ошибки в возрастном макияже, которые еще больше старят
Фокус
2024-12-22T10:15:39Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
2024-12-27T06:18:09Z
В Запорожье во время тревоги прогремел взрыв
Корреспондент
2024-12-26T21:33:17Z
Буданов назвал причину авиакатастрофы самолета в Казахстане
Comments UA
2024-12-27T09:00:00Z
В Днепре окровавленный мужчина выпрыгнул на ходу из бусика ТЦК: военные прояснили ситуацию
Comments UA
2024-12-26T18:54:16Z
Возле ТЦК в Житомирской области взорвали взрывчатку: что известно о мотивах преступления
Comments UA
2024-12-27T14:24:45Z
Планировали пустить с путей поезда "Укрзализныци": СБУ разоблачила агентов ГРУ
Апостроф
2024-12-27T13:33:08Z
Отказался от повестки и не явился в ТЦК: как наказали уклониста
TSN
2024-12-27T08:51:44Z
Полиция идентифицировала всех участников смертельного ДТП вблизи Львова
TSN
2024-12-15T15:15:47Z
Еще один танкер "теневого флота" России сломался в Черном море ‒ Reuters
ZN UA
2024-12-27T06:09:26Z
Украинцы массово не получили "тысячу Зеленского": почему задерживают выплаты
Фокус
2024-12-27T10:53:54Z
Девушка с 16-м размером груди рассказала, почему ее сторонятся другие женщины
Фокус
2024-12-21T09:30:03Z
Военный рассказал особенности корейской пехоты на войне против Украины
Comments UA
2024-12-27T07:21:43Z
Мобилизация их не коснется: кем не заинтересуется ТЦК в следующем году
Знай
2024-12-27T03:30:40Z
93% украинцев слышали об случаях издевательствах в армии
Comments UA
2024-12-27T14:30:36Z
Военный сбор теперь учитывают при начислении пособия: что это значит
Знай
2024-12-27T14:21:22Z
"Что теперь, что ты инвалид? А что, ты человек?": под Киевом ветерана войны без ног не пускали на паркоместо
TSN
2024-12-16T14:06:36Z
Певицу Katya Chilly разозлил еврейский символ в центре Киева/Недовольство вызвало ханукия на Майдане Незалежности
Апостроф
2024-12-27T07:06:46Z
На каком направлении Россия сконцентрировала 150 тысяч солдат: объяснение эксперта
Comments UA
2024-12-19T13:06:51Z
На Западе озвучили прогноз: к чему готовиться украинцам на оккупированных территориях
Comments UA
2024-12-27T10:33:59Z
Пора отходить: в Курахово назрела критическая ситуация
Comments UA
2024-12-26T21:18:32Z
Герой Украины рассказал, как "минуснул" одноклассника-изменника во время зачистки села
TSN
2024-12-16T22:24:27Z
Перехват разговора о больших потерях РФ в Украине: детали от ГУР
Comments UA
2024-12-27T09:36:51Z
Синопотики озвучили прогноз погоды на последние выходные года
Корреспондент
2024-12-27T14:30:33Z
В выходные в Украине сухо и тепло, местами туман и гололедица
Корреспондент
2024-12-27T14:15:16Z
«Они ведут себя не так»: военный ВСУ о разнице в поведении бойцов КНДР на поле боя
Апостроф
2024-12-27T07:45:15Z
В Сумской области раздалось 311 взрывов
TSN
2024-12-27T02:21:10Z
Расстрел водителя был бы адекватным: ветеран АТО об инциденте с ТЦК и патрульными в Вышгороде
Comments UA
2024-12-21T20:57:39Z
Почему у многих людей от красного вина болит голова: объяснение ученых
UAToday
2024-12-19T14:09:31Z
Эти представительницы зодиакального круга притягивают мужчин, как магнитом: таких только три
TSN
2024-12-15T07:51:28Z
Как узнать, сладкие ли апельсины: уловки, которые помогут не приобрести старые и безвкусные
TSN
2024-12-16T13:36:18Z
На новогодний стол 2025: рецепт торта "Медовик" с заварным кремом
Фокус
2024-12-18T05:06:23Z
Перезагрузка к Новому году: как создать пространство для свежих начинаний
Marie Claire
2024-12-27T14:30:45Z
Как сэкономить деньги на отоплении этой зимой: 10 практических советов
Comments UA
2024-12-27T14:18:48Z
Звездные подсказки на Рождество: подробный гороскоп для каждого знака зодиака
Comments UA
2024-12-23T16:15:07Z
Новый год и знаки зодиака: как праздновать, чтобы год был удачным
Comments UA
2024-12-20T04:00:06Z
КАК ВЫБРАТЬ ХЛОПКОВУЮ ТКАНЬ ДЛЯ ПОШИВА НАВОЛОЧЕК
Известия Киев
2024-12-19T13:13:05Z
Уникальные свойства чая, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-21T03:30:46Z
Нетипичные способы "подцепить" сальмонеллез: чего следует избегать
Comments UA
2024-12-27T01:30:42Z
Неожиданный прорыв в борьбе с выпадением волос: ученые изобрели сахарный гель
UAToday
2024-12-21T21:48:40Z
Уникальные свойства соли, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-22T00:36:32Z
В новый год с «голливудской улыбкой»: 8 простых способов отбелить зубы без вреда для эмали
Marie Claire
2024-12-27T11:00:51Z
Рак костей больше не приговор: ученые изобрели революционный способ лечения
Знай
2024-12-27T10:53:40Z
Делают невозможное возможным: ученые нашли у некоторых сердечников уникальную способность
Фокус
2024-12-21T13:51:46Z
Пятьдесят оттенков зеленого: ученый рассказал, как узнать о проблемах здоровья по цвету соплей
Фокус
2024-12-27T09:42:56Z
Что крайне опасно для желудка и может привести к раку
Comments UA
2024-12-27T09:15:44Z
Остановили авто - влетели в штраф: водителей начали наказывать за обычную парковку
Знай
2024-12-23T17:21:12Z
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2024-12-24T16:48:27Z
Есть диванчик и кухня: американцы прикрепили к велосипеду целый автодом
Знай
2024-12-21T05:51:55Z
Кроссовер Эрлинга Холанда выставили на продажу за 1,5 миллиона евро
Фокус
2024-12-20T16:30:46Z
Внедорожный брат Civic: тест-драйв нового кроссовера Honda ZR-V
Фокус
2024-12-27T13:45:55Z
Шедевр автомобильной роскоши: СМИ узнали, кто из украинцев купил 13 Rolls-Royce Spectre во время войны
Comments UA
2024-12-27T12:42:11Z
Их существует всего три: на продажу выставили уникальный семейный Aston Martin за $750 000
Фокус
2024-12-27T11:57:51Z
Водителям показали самые экономные кроссоверы: где наименьший расход топлива
Хвиля
2024-12-27T11:42:55Z
Раскупают как горячие пирожки: спрос на флагманский кроссовер Hyundai бьет рекорды
Фокус
2024-12-27T10:27:09Z
Деньги с карточек пенсионеров могут списать назад: кого это коснется
Фокус
2024-12-27T11:27:08Z
Этих знаков Зодиака ждет финансовый успех в 2025 году
Comments UA
2024-12-27T03:00:25Z
Повысили тарифы на свет, а прибыли не получили: заявление "Энергоатома"
Comments UA
2024-12-27T09:21:13Z
Оливье – без колбасы, а праздничный стол – без мясной и сырной нарезки: какие неожиданности ждут украинцев в предновогодних чеках
Знай
2024-12-26T20:12:19Z
Перовскит, TOPCon, морские турбины: как изменится "зеленая" энергетика в 2025 году
Фокус
2024-12-27T14:06:37Z
ИИ рассказал какие криптовалюты стоит покупать в 2025 году
Comments UA
2024-12-27T13:15:13Z
Субсидия на сверхурочную площадь жилья: кто может ее получить
ZN UA
2024-12-24T05:02:49Z
Чтобы не выживать за копейки: украинцам подсказали, как увеличить размер пенсии
Знай
2024-12-27T06:36:46Z
Самолеты не летают, а зарплаты – растут: гендиректоры разрушенных аэропортов продолжают грести деньги за пустые терминалы
Знай
2024-12-27T05:21:16Z
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
2024-12-27T09:39:09Z
Усик против Фьюри : как оценил легендарный бой искусственный интеллект
Comments UA
2024-12-22T07:09:53Z
"Победа есть": Усик обратился к болельщикам после реванша с Фьюри
ZN UA
2024-12-23T20:06:34Z
Вратарь сборной Украины по футболу Анатолий Трубин женился в Лиссабоне
Комсомольская правда
2024-12-26T17:00:38Z
WADA официально оправдало Национальный антидопинговый центр Украины по скандальному делу
ZN UA
2024-12-27T14:15:12Z
Победил на соревнованиях брата Асада: сирийский чемпион рассказал, за что отсидел 22 года
Фокус
2024-12-27T13:45:27Z
Забарный оценил разгромную победу над Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2024-12-23T15:21:50Z
Легенда Интера стал президентом южноамериканского клуба
Корреспондент
2024-12-16T12:15:20Z
Лидер Челси начал встречаться с известной блогершей после развода с женой
Корреспондент
2024-12-16T17:00:21Z
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
2024-12-27T10:32:32Z
Геймдиректор Metaphor: ReFantazio надеется превратить новую jRPG в серию
GameMag
2024-12-27T13:22:24Z
Тираж NieR: Automata превысил 9 миллионов экземпляров
GameMag
2024-12-27T10:44:36Z
В новых смартфонах Huawei обнаружили южнокорейские чипы, а не китайские: почему
Фокус
2024-12-26T16:22:49Z
В Германии прогнозируют нашествие насекомых, распространяющих страшные болезни
Comments UA
2024-12-27T14:03:34Z
"Много времени потрачено впустую": отзывы критиков на "Игру в кальмара 2" от Netflix
Фокус
2024-12-27T13:42:39Z
Начинаем побеждать тьму: что начнет происходить с 22 декабря
Comments UA
2024-12-21T11:36:15Z
FAVBET Tech приняла участие в Общем собрании Ассоциации «IT Ukraine»
AIN
2024-12-26T19:34:23Z
Что подарить коллегам на «Тайного Санта»: 5 идей, которые поразят
Comments UA
2024-12-27T00:06:41Z