MY.UAНовини
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 16—18 грудня 2024 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 16—18 грудня 2024 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 16—18 грудня 2024 року

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 16—18 грудня. У ці дні найважливіші події відбувалися на фронті, де найбільш активними були бойові дії на Покровському, Курахівському, Времівському та Сіверському напрямках, але найбільш активними — на Курщині.

Учасники телемарафону приділяли ключовим напрямкам менше уваги, ніж іншим, де бойових зіткнень було менше. Найактивнішому ж у ці дні — Курському — взагалі приділили мінімум уваги. Натомість Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них і загалом жоден напрямок фронту не залишив без уваги.

У ці дні не було ворожих атак по цивільних із масштабними наслідками. Натомість більш активною була внутрішня політика. Двом основним ланцюжкам подій цих днів — злочинам у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ й подіям із народним депутатом Юрієм Бойком — Перший канал Суспільного приділив значно більше уваги й висвітлював більш ретельно, ніж учасники телемарафону.

У висвітленні зовнішньополітичної тематики телемарафон переважно обмежувався констатацією, Перший канал Суспільного давав якісну експертизу в своїх гостьових студіях.

Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу теж було забагато порушень стандарту достовірності та, як зазвичай, чимало було порушень стандарту доступності подачі інформації.

Аналіз представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях за тиждень (16—22 грудня), як і раніше, показав повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону. Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій традиційно було збалансованим.

Фіксація проявів політичного піару робилася за 16—18 грудня. В телемарафоні абсолютним «лідером» за такими проявами у ці дні був канал «Рада». Також цього разу в ефірі телемарафону крім позитивних, були й прояви негативного піару. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару цього разу не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

Протягом 16—18 грудня, за інформацією Генштабу, найвищою була інтенсивність бойових дій на Курщині (до 72 боєзіткнень на добу), а також на Покровському (до 52), Времівському (до 35), Сіверському (до 34) і Курахівському (до 32) напрямках. У телемарафоні в ці дні найбільше уваги сукупно приділяли Харківському, Куп’янському і Торецькому напрямкам, тобто системно менше уваги було до найбільш складних напрямків, а про Курщину, де якраз різко зросла інтенсивність бойових дій, марафонці дружно згадали лише 18 грудня, і то лише в контексті втрат північнокорейських військових.

По окремих каналах більше уваги Покровському напрямку приділили на «1+1», зокрема в традиційній рубриці «Оперативний черговий», Времівському напрямку більше уваги приділили на каналі «Ми — Україна». В ефірах ICTV з СТБ намагалися відстежувати більшість напрямків фронту без чіткої прив’язки до інтенсивності бойових дій там. Інші канали зосереджували свою увагу на не найбільш проблемних напрямках фронту. У більшості гостьових студій телемарафону про фронт говорили з військовими та з речниками окремих підрозділів Сил оборони, експертних студій було в ці дні мало.

Більшість фронтових репортажів у ці дні для телемарафону продукували ICTV з СТБ (три репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення) та канал «Рада» (три сюжети). По одному репортажу зробили на «1+1» і «Ми — Україна», на «Інтері» в ці дні фронтових репортажів не було.

В ефірах Першого каналу Суспільного у звітні дні максимум уваги приділяли саме ситуації на фронті на Курщині — саме цей напрямок обговорювали в 10 розмовних студіях і зробили звідти репортажний сюжет. Значну увагу канал також приділяв Времівському, Покровському і Курахівському напрямкам. Утім, канал в ці дні не залишав без уваги жоден із напрямків фронту, тож висвітлення каналом фронтової ситуації було надзвичайно системним. У гостьових студіях у ці дні більше говорили теж з військовими та з речниками різних підрозділів, ніж з експертами.

Телемарафон:

16 грудня

У ранковому ефірі каналу «Рада» у випусках новин про фронт не згадували, крім традиційного зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова о 8-й. Це і дивно, і вкрай неправильно, бо завжди є значна частина аудиторії, яка дивиться лише новини, а гостьові студії не дивиться. Тож для цієї частини аудиторії «Ради», вважайте, на фронті нічого в цей день не відбувалося. В гостьових студіях говорили з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком про Харківський і Куп’янський напрямки фронту, з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним про Сіверський, Покровський, Курахівський і Времівський, з начальником підрозділу прикордонної служби бригади «Гарт» Іваном Ковальовим — про Харківський.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах давали зведення Генштабу і був дуже якісний фронтовий репортаж Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила про контратаки воїнів бригади НГУ «Хартія» під Липцями на Харківському напрямку. В гостьових студіях говорили з воєнним оглядачем Денисом Поповичем про Покровський і Курахівський напрямки, а з начальником групи розвідки «Сталевого кордону» на позивний «Ведучий» говорили про неназваний напрямок (із міркувань безпеки).

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах крім фронтових зведень у форомі БЗ були два дуже якісних фронтових репортажі — Марії Малевської, Олександра Бринзи й Ігоря Серебріяна про бої розвідників батальйону ГУР «Братство» на Куп’янському напрямку і Владислава Круглова, Віктора Зеленкова й Олега Цимбалюка про бої артилеристів НГУ на Сіверському напрямку. Робили й пряме ввімкнення воєнкора. Втім об’єднана редакція продовжує робити прямі ввімкнення «зі сходу» (невідомо звідки), в яких воєнкори просто розповідають велике зведення з геть різних ділянок фронту, з інформації, переважно взятої з інтернету. Замість того, щоб розповідати про події на тій ділянці фронту, де безпосередньо працюють воєнкори. У розмовних студіях говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про Краматорський, Торецький і Сіверський напрямки, з начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим — про Курахівський напрямок.

17 грудня

У ранковому ефірі каналу «Інтер» у перших трьох випусках новин про фронт і не згадували, першою згадкою було традиційне ранкове зведення Генштабу від речника Ковальова аж о 8:30. У гостьовій студії першою згадкою був традиційний оглядовий сюжет о 7:15. У гостьових студіях говорили з офіцером 117-ї ОМБР на позивний «Корнет» про Покровський напрямок, із заступником начальника штабу 49-го окремого штурмового батальйону Михайлом Стойкевичем — про Торецький, із речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою — про Краматорський і Торецький, із виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом говорили про ситуацію на Курщині, на Покровському, Курахівському та Времівському напрямках фронту.

В денному ефірі каналу «Рада» було два репортажних сюжети — про бої артилеристів бригади «Рубіж» на Лимано-Куп’янському напрямку і про роботу операторів БПЛА на Торецькому. В гостьових студіях говорили з військовослужбовцем роти БПЛА 109-ї ОМБР Євгеном Ієвлевим і з бійцем 12-ї бригади НГУ «Азов» на позивний «Яр» про Торецький напрямок. З речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим говорили про ситуацію на Харківському і Куп’янському напрямках.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» у випуску новин о 18-й жодного слова не було про події на фронті, зведення Генштабу повідомили лише у гостьовій студії. Згодом у новинах був якісний репортаж Марини Асмолової та Данила Городецького про бої артилеристів бригади «Лють» під Торецьком і оглядовий сюжет про участь північнокорейців у боях на Курщині. У гостьових студіях говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Бобовніковою про Сіверський, Краматорський і Торецький напрямки, з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком — про Харківський, із начальником відділу комунікацій 48-ї окремої артбригади Богданом Петренком — про Времівський. Ситуацію на Торецькому, Покровському та Времівському напрямках обговорювали з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.

18 грудня

У нічному слоті каналу «Ми — Україна» (єдиний з учасників марафону, який уночі показує не повтори, а оригінальний контент) говорили з ветераном російсько-української війни та майором запасу Олексієм Гетьманом про ситуацію на фронті на Курщині (але більше про північнокорейців там). У програмі «Лінія фронту» ведучий говорив із командиром протитанкового батальйону 3-ї ОШБ Олегом Романовим про Куп’янський напрямок, а з речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком — про Запорізький, Придніпровський і Времівський.

У ранковому ефірі каналу «1+1» о 8-й було зведення від речника Ковальова. В ефірі каналу була традиційно якісна рубрика «Оперативний черговий» з Олександром Моторним. Показували оглядовий сюжет про ситуацію на Курахівському напрямку. В гостьових студіях говорили про Харківський напрямок із заступником командира 3-ї ОШБ Максимом Жоріним і з головним сержантом батальйону безпілотних систем 3-ї ОШБР Миколою Волоховим. Про Курахівський напрямок у рубриці говорили з заступником командира окремого батальйону Олександром Матяшем, про Сіверський — із командиром батальйону 54-ї ОМБР «Оскаром». Ситуацію на Сіверському, Покровському і Курахівському напрямках обговорювали з полковником запасу Євгеном Саськом (це новий у телемарафоні воєнний експерт, принаймні я його побачив уперше). З головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном говорили про Курщину, але знову-таки більше про участь у боях там північнокорейців.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах давали фронтове зведення на якісній мапі. Був також репортаж про роботу пілотів БПЛА бригади «Рубіж» на Лиманському напрямку. В розмовних студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Назаром Волошиним про Покровський, Курахівський, Торецький, Краматорський, Времівський і Лиманський напрямки, зі штаб-сержантом відділення комунікацій 25-ї окремої повітрянодесантної бригади Сергієм Окішевим — про Покровський, із речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Времівський, із командиром екіпажу БПЛА бригади «Рубіж» Андрієм Отченашем — про Лимано-Куп’янський напрямок.

У вечірньому слоті каналу «Рада» в новинах якось про поточні події на фронті не згадували, крім цитати головнокомандувача Олександра Сирського з загальними оцінками ситуації. Натомість був дуже якісний репортажний сюжет Катерини Кусмарової та Дмитра Познякова про роботу аеророзвідників 57-ї ОМПБР під Вовчанськом. Про Курський напрямок, знову-таки переважно про північнокорейців там говорили зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком і майором запасу Олексієм Гетьманом.

Перший канал Суспільного:

16 грудня

У випусках новин зведення подавали усно на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях говорили з командиром взводу БПЛА 10-ї ОГШБР Степаном Барною про Сіверський напрямок, із командиром взводу 61-ї окремої єгерської бригади Костянтином Поліщуком — про Курахівський, із начальником служби зв’язків із громадськістю 13-ї бригади НГУ «Хартія» Володимиром Дегтярьовим — про Харківський, із керівницею служби зв’язків із громадськістю 14-ї ОМБР Надією Замригою — про Куп’янський, із начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський напрямок. У експертних студіях говорили зі співзасновником ГО «Союз учасників миротворчих операцій» Сергієм Грабським про Покровський, Курахівський, Курський і Запорізький напрямки, з керівником Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем — про Харківський і Курський, із речником Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим — про Покровський, Курахівський, Сіверський і Времівський напрямки.

17 грудня

Так само в новинах цього дня фронтові зведення давали на адаптованих мапах Deep State. І був якісний репортажний сюжет Бориса Майорова і Віталія Педенка про бої танкістів 41-ї ОМБР на Курщині. В гостьових студіях говорили про бої на Курщині з військовослужбовцем 211-го окремого спеціального батальйону 47-ї ОМБР на псевдо «Рамзі», командиром взводу 95-ї ОДШБР Станіславом Красновим і представником ГУР Євгеном Єріним. Про Харківський напрямок говорили з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим, про Куп’янський — із начальницею відділення комунікацій 14-ї ОМБР Надією Замригою та з пресофіцером 3-ї танкової бригади Ігорем Романенком. З речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою говорили про ситуацію на Торецькому, Краматорському й Сіверському напрямках, про Курахівський напрямок говорили також із в.о. пресофіцера 33-ї ОМБР Назаром Войтенковим. З речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним говорили про Гуляйпільський, Оріхівський і Придніпровський напрямки. З ветераном російсько-української війни, майором запасу Олексієм Гетьманом обговорювали ситуацію на Курщині, на Курахівському, Покровському і Времівському напрямках.

18 грудня

У новинах про події на фронті повідомляли усно на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях говорили з речницею ОСУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки, з представником пресслужби 24-ї ОМБР Іваном Петричаком — про Краматорський, із командиром роти 68-ї окремої єгерської бригади В’ячеславом — про Покровський. Цього дня було більше експертних обговорень. Зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком говорили про Курахівський, Покровський і Краматорський напрямки, про ситуацію на Курщині, з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком говорили про Курщину, Покровський і Куп’янський напрямки, з воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про Курщину, Времівський, Курахівський і Покровський напрямки.

Інші події на фронті та в тилу ворога:

16 грудня

  • ГУР повідомило про втрати трьох десятків північнокорейських вояк на Курщині, Пентагон підтвердив інформацію про перші втрати військ КНДР

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» обговорювали це з головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком. У денному ефірі «1+1» — із воєнним оглядачем Денисом Поповичем. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ повідомляли про це коротко, а розмовній студії не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Наводили відповідний синхрон президента Володимира Зеленського. У гостьових студіях каналу обговорювали тему з речником Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим, кореєзнавцем Миколою Поліщуком, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом і з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком.

17 грудня

  • У Москві підірвали генерала, начальника військ радіаційного та хімічного захисту

Телемарафон

У ранковому ефірі каналу «Інтер» давали БЗ, у гостьовій студії обговорили подію з головою Центру протидії дезінформації Андрієм Коваленком. У денному ефірі каналу «Рада» і в вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» лише робили БЗ, з гостями подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного

У новинах каналу крім повідомлення про подію зробили оглядовий сюжет про застосування окупантами хімічної зброї проти українських бійців. У гостьових студіях різні аспекти теми обговорили з експертами — виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом, з експертом із комунікацій Міжнародного центру протидії російській агресії Дмитром Громаковим, з експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим. Зі співорганізатором Форуму вільних народів постРосії Олегом Магалецьким говорили про реакції на подію в Росії.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У проаналізовані дні були дві «серіальні» основні внутрішньополітичні теми. Розслідування «Української правди» щодо знущань і здирництва у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ, реакції на це влади, перевірки й кримінальні провадження системно і якісно висвітлював Перший канал Суспільного. Натомість у телемарафоні темі приділяли мінімум уваги, а обговорювали тему винятково з радницею ДБР Сап’ян.

Другою темою була «епопея» з нардепом Юрієм Бойком, який записав проросійське звернення у тікток, був викликаний на допит в СБУ, записав звернення з вибаченнями, а парламент не спромігся з першої спроби відкликати нардепа з Комітету ВР з прав людини. Телемарафон висвітлював усю цю низку подій вкрай неповно і до того ж вкрай незбалансовано. Презентація ж владної версії причин невдалого голосування, як на мене, взагалі виглядала як погано зрежисований спектакль. До якого доклалися канали, на чиї слоти й припала подія 18 грудня — і ICTV з СТБ, і канал «Рада». Натомість в ефірі Першого каналу Суспільного цей «серіал» висвітлювали якісно, організувавши й обговорення подій (а ширше — теми депутатів-колаборантів) політиками, й експертні обговорення. Принагідно глядачі каналу могли зробити власні висновки з того, що до озвучення «офіційної версії» керівником фракції представники «Слуги народу» хронічно не долучалися до гостьових дискусійних студій Суспільного мовника, попри наполегливі запрошення навіть через ефір каналу.

16 грудня

  • «Українська правда» опублікувала розслідування про знущання з військових і здирництво у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ, головком Сирський і міністр оборони Умєров призначили перевірки

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» про це не згадували. У денному ефірі каналу «1+1» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися короткими повідомленнями. У гостьових студіях марафону тему цього дня взагалі не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

В новинах повідомляли усно і цитували міністра оборони Рустема Умєрова і Генштаб. У гостьових студіях обговорювали тему з юристом і учасником російсько-української війни Олегом Симорозом, із головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком і з членкинею Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Соломією Бобровською. При цьому, за словами ведучих, «запрошували ми й інших членів цього Комітету з інших фракцій, але жоден із них не зголосився».

  • Проросійські звернення нардепа Юрія Бойка через тікток і реакції на них

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» робили БЗ, у гостьовій студії тему обговорювали з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ теж робили БЗ і наводили цитати з цього приводу керівника ЦПД Андрія Коваленка, керівника Офісу президента Андрія Єрмака і спікера парламенту Руслана Стефанчука.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили БЗ і також цитували Стефанчука, Єрмака і Коваленка. Згодом давали синхрон з реакцією віцеспікерки Олени Кондратюк. У гостьових студіях тему обговорювали з журналістом-розслідувачем «Kyiv Independent» Данилом Мокриком і аналітикинею руху «Чесно» Софією Лазаровою.

17 грудня

  • ДБР взялося розслідувати порушення закону в 211-й бригаді, Нацполіція оголосила підозру командиру бригади

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» у новинах тему взагалі не згадували, що якось дивно, як на мене. У гостьовій студії говорили з радницею з комунікацій ДБР Тетяною Сап’ян. У денному ефірі каналу «Рада» про розвиток подій у темі лише повідомляли усно, з гостями не говорили. Так само не запрошували по темі ніяких гостей у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна», в новинах обмежилися коротким БЗ.

Перший канал Суспільного:

На каналі повідомляли усно з посиланням на фейсбук Умєрова. Про каліцтва побитих військових повідомляли з посиланням на членкиню парламентської ТСК із захисту прав військовослужбовців Юлію Яцик і на телеграм-канал нардепа Олексія Гончаренка. Цитували омбудсмена Дмитра Лубінця, згодом давали його синхрон. Наводили також синхрон речниці ДБР Ольги Чиканової. У гостьовій студії говорили з адвокатом Андрієм Шабельниковим про захист від насилля в армії.

  • Нардеп Бойко прийшов на допит в СБУ та і згодом записав вибачення. Рада викликала голову СБУ і в.о. генпрокурора для доповіді.

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» повідомляли усно про виклик Бойка на допит із посиланням на «наші джерела у відомстві». Показували відео з вибаченнями Бойка. Тему обговорювали з першим заступником голови Комітету ВР з питань регламенту та депутатської етики Сергієм Євтушком. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися коротким БЗ, при цьому не згадали про його вибачення після походу на допит в СБУ. В гостьовій студії тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Про допит в СБУ повідомляли з посиланням на анонімне джерело в СБУ. Повідомляли також про відмову Бойка коментувати для Суспільного і цитували коментар Бойка, який він дав «ВВС Україна». Давали також фрагмент вибачення Бойка. З парламенту зробили сюжет про реакції народних депутатів на проросійські заяви нардепа Бойка. Робили дві «депутатські» студії. У першій із них були народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Юрчишин і народна депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко. Ведучий також повідомляв, що «ми запрошували й представників “Слуги народу”, але вони не зголосилися до обговорення цієї теми». На критику «слуг народу» від Геращенко ведучий реагував так: «Нагадаю ще раз, що ми запрошували представників фракції “Слуги народу” до участі в нашому етері. Він триває сьогодні до 10-ї вечора, можливо, ще встигнуть, бо наразі не знайшли можливості приєднатися». У другій студії були представниця «Голосу» Юлія Клименко і представник «Європейської солідарності» Володимир В’ятрович. І знову-таки ведуча казала: «Запрошували ми до цього ефіру і представників “Слуги народу”». Ведучий додавав: «Принагідно можемо ще раз запросити. Етер триває до 10-ї вечора або завтра, хто зголоситься, будемо раді почути думку фракції з обговорюваних нами питань». Це показовий урок колегам із телемарафону того, як має дотримуватися стандарт балансу думок у прямоефірних гостьових студіях. Крім того, обговорили тему з експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.

  • Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт про множинне громадянство

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» про це чомусь не повідомляли (дивно, це ж спеціалізований парламентський канал!). У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» крім повідомлення давали цитату міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка з приводу змісту законопроєкту, а в гостьовій студії обговорювали з першою заступницею голови Державної міграційної служби Іриною Коваленко.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли про це усно. В гостьовій студії обговорили законопроєкт із народними депутатами Юлією Клименко і Володимиром В’ятровичем.

  • Справу нардепа Тищенка про незаконне позбавлення людини волі передали до суду

Телемарафон:

Про це усно повідомляв канал «Рада» у денному ефірі. Канал «Ми — Україна» у вечірньому ефірі тему проігнорував.

Перший канал Суспільного:

Робили БЗ.

18 грудня

  • Суд з обрання запобіжного заходу командиру 211-ї бригади Олегу Побережнюку перенесли через хворобу адвоката підозрюваного

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» було анонсове повідомлення. У денному ефірі ICTV та СТБ говорили з радницею з комунікацій ДБР Тетяною Сап’ян. У вечірньому ефірі каналу «Рада» тему не згадували.

Перший канал Суспільного:

В ранкових випусках новин канал робив анонсові повідомлення. Згодом давали трансляцію з суду з виступу прокурора і з виступом підозрюваного. Робили також якісне пряме ввімкнення кореспондентки Богдани Савицької за підсумками судового засідання, де наводили й позицію підозрюваного, отриману від нього в інтерв’ю не на камеру, і синхрон військовослужбовця бригади. Згодом робили сюжет, зокрема й про будинок, який, за твердженням слідства, будували комбригу на Хмельниччині військові його бригади. У гостьовій студії говорили з радницею з комунікацій ДБР Тетяною Сап’ян.

  • Рада провалила відкликання Бойка з Комітету з питань прав людини

Телемарафон:

У денному ефірі ICTV та СТБ робили пряме ввімкнення кореспондента з парламенту з синхроном нардепа Романа Лозинського з «Голосу». У гостьовій студії говорили з головою парламентської фракції «Слуга народу» Давидом Арахамією, де він озвучив наратив влади з цього приводу. Без дотримання стандарту балансу думок, про що докладніше у розділах про стандарти й піар. У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах робили БЗ з уже озвученим Арахамією наративом, а в гостьовій студії говорили з народною депутаткою від «Слуги народу» Ольгою Василевською-Смаглюк. Так само без балансу думок.

Перший канал Суспільного:

В ранкових випусках новин були усні анонсові повідомлення і повідомлення про те, що лідери парламентських фракцій заслухали керівників СБУ і прокуратури в закритому режимі. Згодом робили пряме ввімкнення кореспондентки з парламенту з синхроном нардепа Лозинського. Тему широко обговорювали з народними депутатами — Андрієм Осадчуком від «Голосу», Ольгою Василевською-Смаглюк від «Слуги народу» та з Володимиром Ар’євим від «Європейської солідарності». В пару до якого запрошували й Микиту Потураєва від «Слуги», але він не зміг долучитися. Крім того, обговорювали тему депутатів-колаборантів із головним редактором і парламентським аналітиком громадського руху «Чесно» Олександром Саліженком, фахівцем із питань державної безпеки Олексієм Курпасом і головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

  • Верховна Рада підтримала створення єдиного реєстру військовослужбовців

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це згадував у прямому ввімкненні з парламенту кореспондент каналу, а в розмовній студії тему обговорювали з заступницею міністра оборони Катериною Черногоренко. У вечірньому ефірі каналу «Рада» говорили з цього приводу з заступником міністра оборони Сергієм Мельником.

Перший канал Суспільного:

Подію згадували в прямому ввімкненні з парламенту. В гостьовій студії тему не обговорювали.

  • Правоохоронці затримали голову Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей за підозрою в пособництві Росії

Телемарафон:

У денному ефірі ICTV та СТБ і у вечірньому ефірі каналу «Рада» говорили про це з радницею з комунікацій ДБР Тетяною Сап’ян.

Перший канал Суспільного:

У новинах повідомляли усно на фото з посиланням на «джерела Суспільного в правоохоронних органах». У гостьовій студії також говорили з радницею Сап’ян.

  • Медіарух закликав Верховну Раду не ухвалювати винесений на повторне читання законопроєкт, який містить загрозу для свободи слова, зокрема для журналістів-розслідувачів

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» тему не згадували. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це коротко згадав у прямому ввімкненні з парламенту кореспондент каналу. У вечірньому ефірі каналу «Рада» тему не згадували.

Перший канал Суспільного:

В новинах про це повідомляли усно, у гостьовій студії тему обговорили з головою Комітету ВР з питань свободи слова Ярославом Юрчишиним.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ Й СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні дні були різнопланові зовнішньополітичні події. Частина з них була поточною дипломатичною роботою — зустрічі президента Зеленського з прем’єром Польщі у Львові та його зустрічі з західними лідерами на полях саміту ЄС у Брюсселі. Була подія, яка матиме наслідки для України — недовіра уряду канцлера Шольца. І були суто декларативні, але значущі для України події — Генасамблея ООН уперше назвала війну Росії проти України загарбницькою, а сенат Чехії визнав депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Репортажне висвітлення всіх цих події телемарафоном і Першим каналом Суспільного було приблизно однаковим. А от експертиза була однозначно більш ґрунтовною і якісною на Першому каналі Суспільного. Переважну частину цих тем у телемарафоні взагалі не обговорювали з експертами.

16 грудня

  • Євросоюз ухвалив 15-й пакет санкцій проти Росії

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» робили анонсове повідомлення і пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися короткими БЗ.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу крім коротких БЗ з синхронами робили прямі ввімкнення кореспондента «Укрінформу» і кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. У гостьовій студії енергетичні аспекти теми обговорили з експертом з енергетичних питань, керівником спецпроєктів Науково-технічного центру Геннадієм Рябцевим.

  • Уряду Олафа Шольца оголосили недовіру, Шольц перед голосуванням знову відмовив Україні в далекобійних ракетах

Телемарафон:

У денному ефірі «1+1» зробили БЗ. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли про це усно.

Перший канал Суспільного:

В денному ефірі канал робив анонсові повідомлення. Згодом давав пряму трансляцію з Бундестагу. Згодом давав синхрон канцлера Шольца, в підсумку зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії говорили з експертами — кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, політологом-міжнародником, експертом із політики німецькомовних країн Віктором Савінком, керівником Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем і з провідним науковим співробітником Музею авіації НАУ Валерієм Романенком.

17 грудня

  • Зустріч президента Володимира Зеленського з прем’єром Польщі Дональдом Туском у Львові

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада», як не дивно, про подію не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ з синхронами Зеленського і Туска. А в гостьовій студії обговорили з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим.

Перший канал Суспільного:

Канал робив пряме ввімкнення кореспондентки зі Львова за підсумками пресконференції Зеленського і Туска. Наводили їхні синхрони. В гостьовій студії говорили з експертами — заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком і президентом аналітичного центру «Політика» Олегом Лісним.

18 грудня

  • В оновленій резолюції Генасамблея ООН вперше назвала загарбницькою війну Росії проти України

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» і в денному ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ. Канал «Рада» у вечірньому слоті про подію не згадував.

Перший канал Суспільного:

Про подію повідомляли усно. У гостьовій студії обговорювали її з першим заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом і з виконавчим директором Української Гельсінської спілки Олександром Павліченком.

  • Зустрічі Зеленського з західними лідерами перед самітом ЄС у Брюсселі

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» анонсово обговорювали майбутню подію з керівником Центру громадської аналітики «Вежа» Валерієм Клочком. У денному ефірі ICTV та СТБ було анонсове повідомлення. У вечірньому ефірі каналу «Рада» робили пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. І давали трансляцію з брифінгу президента Зеленського і генсека Рютте.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили два анонсових прямих ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя. Згодом давали пряму трансляцію з Брюсселя, робили два прямі ввімкнення власної кореспондентки й наводили синхрони Рютте і Зеленського. Говорили про подію з експертами — кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, політологом і викладачем Київського університету Петром Олещуком, політологом-міжнародником аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем і головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

  • Сенат Чехії одноголосно визнав депортацію кримськотатарського народу в 1944 році геноцидом

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це повідомляли усно. У вечірньому ефірі каналу «Рада» про подію не згадували.

Перший канал Суспільного:

Спершу повідомляли у формі БЗ, згодом також зробили аналітичний сюжет про поступове визнання цього злочину різними державами. У гостьовій студії обговорювали значення чеського рішення з першим заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

16 грудня

  • Початок дії нових графіків відімкнень електрики

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» тему обговорили з членом Комітету ВР з питань енергетики Сергієм Нагорняком і з т.в.о. голови Держенергонагляду Анатолієм Замулком. У денному ефірі каналу «1+1» робили БЗ з синхроном члена наглядової ради «Укренерго» Юрія Бойка. В гостьовій студії тему обговорили з гендиректором компанії Yasno Сергієм Коваленком. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ тему обговорили з заступником міністра енергетики Миколою Колісником.

Перший канал Суспільного:

У гостьових студіях каналу тему обговорювали з директоркою з адвокації в енергосекторі «Міжнародного центру української перемоги», секретаркою Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу VІІІ скликання Вікторією Войціцькою, з членом наглядової ради «Укренерго» Юрієм Бойком і з директором Центру досліджень енергетики Олександром Харченком.

  • Аварія двох російських танкерів у Керченській протоці

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» робили БЗ і цитували заяву «Greenpeace Україна». У денному ефірі «1+1» обмежилися БЗ. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ наслідки події обговорювали з міністеркою захисту довкілля та природних ресурсів Світланою Гринчук.

Перший канал Суспільного:

У новинах робили БЗ. У гостьових студіях обговорювали різні аспекти події з речником ВМС Дмитром Плетенчуком, заступником начальника штабу ВМСУ в 2004—2010 роках Андрієм Риженком, біологом і головою ГО «Зелений лист» Владиславом Балінським про наслідки для довкілля, директоркою «Greenpeace Україна» Наталією Гозак, деканом факультету природничих наук Києво-Могилянської Академії Євгеном Хлобистовим і з експертом з енергетичних питань, керівником спецпроєктів Науково-технічного центру Геннадієм Рябцевим.

Теми / події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

16 грудня

УПЦ МП звернулася до поліції через зйомки телепрограми про різдвяну їжу в Києво-Печерській лаврі, автори фільму назвали це «московським ІПСО» (говорили з автором програми журналістом Акімом Галімовим).

17 грудня

  • The Economist: Україна втратила половину територій, які контролювала раніше на Курщині (обговорювали з ветераном російсько-української війни, майором запасу Олексієм Гетьманом, із заступником командира взводу батальйону «Айдар» у 2014 році Євгеном Диким і з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком).
  • Понад 40 тисяч українських компаній мають прямі або опосередковані зв’язки з Росією, — дослідження YouControl (обговорювали тему з заступником директора з правових питань організації YouControl Данилом Глобою і зі старшим економістом Центру економічної стратегії Володимиром Ландою).
  • У гравця футбольної збірної України Мудрика в крові виявили допінг, йому загрожує до 4 років дискваліфікації (робили сюжет у випуску спортивних новин, лише наступного дня в телемарафоні про це повідомляв канал «1+1»).
  • В Україні запустили єдину «Дія.Картку» для виплат від держави (цитували віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова, обговорювали з головою Асоціації українських банків Андрієм Дубасом).

18 грудня

  • Акція рідних військовослужбовців під парламентом із вимогою встановлення чітких термінів служби (робили три прямі ввімкнення з акції, згодом — репортажний сюжет, тему обговорили з народними депутатами Андрієм Осадчуком від фракції «Голос» і Ольгою Василевською-Смаглюк від фракції «Слуга народу», також до розмовної студії запросили учасницю пікету Олену Станову).
  • В Україні закрилося 250 тисяч ФОП, майже 10% — після підписання закону про підвищення податків (обговорювали з гендиректором Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств В’ячеславом Биковцем).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

16 грудня

  • Суддя з Одеси не задекларувала оренду квартири в Дубаї вартістю 700 тисяч гривень.
  • Влада Києва витратить 1,5 млрд гривень на дорогу до непрацюючого аеропорту в Жулянах.
  • ЄС не долучатиметься до фінансування добудови Хмельницької АЕС і чекає реформ у «Енергоатомі».
  • Голова Одеської ОВА Кіпер каже, що російському десанту на Одещині завадив митрополит, який їздив з іконою вздовж моря.

17 грудня

  • Вартість «автоцивілки» з нового року може суттєво зрости.
  • Нардеп-«слуга» Куницький третій місяць не повертається в Україну з «відрядження» до США.

18 грудня

  • Омбудсмен Лубінець: Експертиза тіл нібито українських військовополонених зі збитого в Бєлгородській області ворожого літака Іл-76, переданих Росією, буде завершена за місяць-два.
  • Рахункова палата виявила порушення телеканалу «Рада» на мільйони гривень.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 16—18 грудня

Примітка: тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами звіту.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Використовували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «за словами наших бійців», «військові казали», «розповідають наші військові». Було чимало суто абстрактних псевдопосилань: «за останніми даними», «сьогодні повідомили про це» (невідомо хто), «кажуть» (невідомо хто), «з’явилося відео», «за попередніми даними». Без посилань на джерела розповідали про ситуацію на різних ділянках фронту. І робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «зізнаються воїни», «визнають українські нацгвардійці», «наші воїни твердять».

Точність:

Випадковим відео бойових дій традиційно «перекривали» фронтові зведення. Як і завжди, на раніше відзнятому відео, яким «перекривали» пряме ввімкнення, був брехливий титр «наживо». І традиційно на архівному відео, яким «ілюстрували» зведення від речника Генштабу Ковальова, теж був титр «наживо». Ведучий у двох випусках новин припускався фактичної помилки, коли казав про затонулі російські танкери, що «це може стати однією з найбільших техногенних катастроф в акваторії Чорного моря, якщо до нього потрапить 8 тонн нафтопродуктів». Імовірно йшлося все ж про 8 тисяч тонн.

Відокремлення фактів від думок:

У новинах були емоційні оцінки журналістів («найгарячіший напрямок», «найгарячіше в районах», «з величезними втратами», «геть кепською погодою») і емоційна образність («позиції Сил оборони почали сипатися, ніби картковий будинок»). Було «експертне» міркування ведучого новин: «Аварія сталася через те, що в море вигнали річкові танкери, неспроможні триматися на морських хвилях». Одного разу був зайвий у новинах маркер авторизації «зазначу».

Повнота інформації:

Не досить було Максима Джигуна представляти лише «політичним експертом», а Дениса Поповича лише «військовим оглядачем» (тим більше, що воєнним насправді).

Баланс думок:

У повідомленнях не було представлено позицію підозрюваного комбрига 211-ї понтонно-мостової переправи Побережнюка чи його захисту.

Доступність подачі інформації:

«Ілюстрували» розмови з гостями про фронт неадаптованими мапами Deep State. Не було ніякого сенсу показувати динамічні скриншоти «сліпих» дрібних текстів на «Українській правді», на фейсбук-сторінці головної редакторки «Української правди» Севгіль Мусаєвої та на фейсбук-сторінці Генштабу.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Було одне геть розмите узагальнене псевдопосилання на джерело фактів «за даними наших військових». І було кілька узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «кажуть армійці», «бійці кажуть», «військові експерти розповідають».

Точність:

Випадковим набором відео бойових дій «перекривали» пряме ввімкнення кореспондента, який переповідав фронтові зведення з різних напрямків. Так само «перекривали» і фронтові зведення. А повідомлення про визнання чеським Сенатом депортацію кримських татар геноцидом «перекривали» навіщось краєвидами Праги.

Відокремлення фактів від думок:

Було чимало суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «фронт у вогні», «найгарячіше нині», «незмінно гаряче», «на багатьох гарячих напрямках», «також гаряче», «ситуація наразі вкрай важка», «емоційні виступи», «блискуча робота», «філігранною роботою», «збурив суспільство». Одного разу був маркер посилення уваги «до слова».

Баланс думок:

У гостьовій студії нардеп Давид Арахамія різко критикував всі три опозиційні фракції й персонально Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. Ведуча ніяк на це не реагувала, бо за стандартом мала би через ефір запросити критикованих до слова у відповідь.

Доступність подачі інформації:

Не мало сенсу показувати скриншот тексту з фейсбук-сторінки Генштабу та ще й щось там виділяти маркером. Так само не мало сенсу давати скриншот зі сторінки агентства Bloomberg зі «сліпим» дрібним текстом, ще й англійською.

«Інтер»

Достовірність:

Використовували відео ворожих анонімних телеграм-каналів. Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «російські ЗМІ пишуть», «пишуть місцеві медіа і додають» (ворожі). І двічі були суто абстрактні псевдопосилання: «за деякими даними», «попередньо». В оглядовому сюжеті про ситуацію на фронті значна кількість фактичної інформації подавалася без жодних посилань на джерела.

Точність:

Випадковим відео бойових дій «ілюстрували» розмови з військовими.

Відокремлення фактів від думок:

Журналісти робили емоційні оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій: «відправила до пекла піхоту», «на Сіверському напрямку здійнялася буря», «під гарячий дрон», «надскладна ситуація», «вдалося влаштувати фаєр-шоу».

Повнота інформації:

У повідомленнях про ліквідацію російського генерала Кирилова в бекграунді ведуча казала, що проти нього діяли санкції Великої Британії та Сполучених Штатів, а от про те, що напередодні СБУ оголосила йому заочну підозру, протягом кількох випусків новин не казала. А це принципово важливий момент, як на мене.

«Рада»

Достовірність:

Використовували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів, було «посилання» «в мережі з’явилося унікальне відео». Було одне узагальнене розмите псевдопосилання («за даними слідства»), два абстрактних («відомо», «про це нам повідомили власні джерела») і три узагальнених розмитих псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок («кажуть розвідники», «кажуть бійці», «окупанти запевняють»). Без посилань на джерела наводили статистику застосування ворогом хімічної зброї.

Точність:

Повідомлення про голосування парламенту по Бойку «перекривали» геть невідповідно, бо за кадром називали одних депутатів, а показували щоразу інших.

Відокремлення фактів від думок:

Були емоційні оцінки журналістів у новинах: «теж було гаряче», «кожен клаптик випаленої землі», «багатостраждальних Бахмута і Лисичанська», «величезну кількість штурмів», «кипить робота», «філігранна робота», «гігантська масна пляма». Одного разу був зайвий для новин маркер авторизації «додам».

Повнота інформації:

Ведучі говорили з речником ОСУВ «Сіверськ» про «ділянку фронту, де ви захищаєте Україну». Так само було і в розмові з начальником підрозділу прикордонної служби бригади «Гарт». У стартовому запитанні ведучої було лише таке «на тих ділянках фронту, де несете службу ви й ваш підрозділ». Добре, що гість відразу ж назвав напрямок. А якби не назвав? У розмові з бійцем бригади «Азов» ведучий ніяк не визначав у підводці чи запитаннях, на якому напрямку воює бригада. Лише наприкінці розмови боєць сам назвав Торецький напрямок. У підводці до фронтового репортажу ведучі так і не згадували, про який напрямок фронту йдеться, в самому сюжеті Вовчанськ теж згадали не відразу. Все це — грубі порушення ключової складової повноти інформації — відсутність відповіді на класичне запитання «де?».

Баланс думок:

У гостьовій студії про нерезультативне голосування щодо Юрія Бойка депутатка від «Слуги народу» Ольга Василевська-Смаглюк різко критикувала «Європейську солідарність» і персонально її очільника Петра Порошенка, а також побіжно фракції «Голос» і «Батьківщина». Зрозуміло, ведучий жодним чином не забезпечив баланс думок, запросивши критикованих до ефіру для слова у відповідь. У всіх повідомленнях про Юрія Бойка не наводили його коментарі.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів, було «посилання» «відео з’явилося у соцмережі». Двічі робили абстрактні псевдопосилання: «ми бачили відео», «знаємо». Без посилань наводили статистику знищеної ворожої бронетехніки. Без посилань на джерела повідомляли, що північнокорейці на Курщині помилково розстріляли 8 «кадирівців». І двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «кажуть бійці», «аналітики зараз оцінюють».

Точність:

Зведення Генштабу «перекривали» випадковим набором відео бойових дій. Вкрай невідповідно «перекривали» БЗ про знищення російського генерала Кирилова. Ведуча казала «бачимо, як вони з помічником виходять з будинку» і так далі. А показували під ці слова зовсім інше — машини з мигалками на вулиці й роботу якихось людей (імовірно, слідчих) на місці вибуху.

Відокремлення фактів від думок:

Були емоційні оцінки журналістів у новинах: «тривають запеклі бої», «трощать ворожу техніку», «російського залізяччя», «кипить робота», «філігранна робота», «скандальних заяв». І емоційна образність: «дуже швидко займають горизонтальне положення та перетворюються на «добриво» разом із росіянами».

Повнота інформації:

Не досить було представляти Дениса Поповича лише як «військового оглядача».

Баланс думок:

У всіх повідомленнях про Юрія Бойка не наводили його коментарі.

Доступність подачі інформації:

Не було сенсу давати скриншот дрібного тексту з фейсбуку ГУР і ще й там щось виділяти маркером. Все одно це прочитати з екрана телевізора неможливо.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Було відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Було одне узагальнене розмите псевдопосилання «пишуть пропагандистські ЗМІ». Тричі робили суто абстрактні псевдопосилання: «джерела Суспільного повідомили», «наголошувалося» (невідомо ким), «за моєю інформацією». І були узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «обіцяють енергетики», «народні депутати зазначали», «на думку народних депутатів», «бійці кажуть».

Точність:

Абичим «ілюстрували» розмови з багатьма гостями. Аби «ілюструвати». А розмови з військовими — неадаптованими мапами Deep State і випадковим набором відео бойових дій.

Відокремлення фактів від думок:

Була одна емоційна оцінка «найгарячіші відтинки». У прямих ввімкненнях було дуже багато маркерів авторизації («хочу сказати», «наостанок скажу», «і також додам», «додам також», «також скажу») і маркерів посилення уваги («до слова», «до речі»).

Повнота інформації:

Не досить було Олексія Курпаса представляти лише як «фахівця з питань державної безпеки», Миколу Поліщука — лише як «кореєзнавця». У одному з випусків новин не титрували синхрон речниці ДБР Ольги Чиканової. У першому повідомленні про допит нардепа Юрія Бойка в СБУ в бекграунді було сказано, що «Бойко очолює “Платформу за життя та мир”». Тут слід було обов’язково пояснювати, що це залишки забороненої партії «ОПЗЖ».

Доступність подачі інформації:

Розмови з військовими та воєнними експертами «ілюстрували» неадаптованими мапами Deep State. Не було сенсу показувати скриншот «сліпого» тексту з сайту ВВС Україна, з сайту МЗС і з сайту Інституту масової інформації. У титрі на гості було «директорка з адвокації в енергосекторі ICUV». Непіднімно для глядача. Це означає «Міжнародний центр української перемоги» (про який більшість глядачів нічого не чули й не знають), ще й навіщось скорочення дали англійською. У титрі на іншому гості було: «заступник директора інституту НІСД». Рідкісний глядач знає, що значить ця абревіатура (до слова, тут узагалі вийшло «масло масляне» — «інституту Національного інституту стратегічних досліджень»).

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 16—22 грудня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня народних депутатів запрошували в телемарафон трохи більше, ніж попереднього тижня — 24 «депутатських» гостьових студії (попереднього тижня було 21). Як і раніше, повністю домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 18 запрошень або ж 75% від усіх «депутатських» гостьових цього тижня. Двічі запрошували представників «Батьківщини» і по одному разу — представників депутатських груп «Довіра» і «За майбутнє». Всі вони були гостями каналу «Рада». Обидвоє позафракційних — перший заступник голови ВР Олександр Корнієнко і заступниця голови ВР Олена Кондратюк — позафракційними є суто формально, делеговані в керівники парламенту відповідно «Слугою народу» і «Батьківщиною». Як і раніше, парламентський «плюралізм думок» у телемарафоні зображував лише канал «Рада», інші канали кликали лише представників владної політсили. Цього тижня ефір марафону знову був без представництва фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності».

За персоналіями картина виглядала так:

Цього тижня явних лідерів у списку нема. Двічі (на різних каналах) в ефірі марафону побували лише «слуги народу» Єгор Чернєв, Олексій Леонов і Сергій Нагорняк. Інші депутати побували в ефірі марафону по одному разу.

В ці три дні сталося щось нечуване в телемарафоні раніше: радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка запросили усього один раз (16 хвилин в ефірі каналу «Ми — Україна»). Навіть не було його в середовому вечірньому ефірі «Ради» (куди раніше він ходив як на роботу). Ще ось таке: 16 грудня у нічному блоці «Інтера» вже вкотре (я вже збився з ліку, але здається вп’яте!) крутили програму «Ньюзмейкер» із радником керівника ОП Сергієм Лещенком.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Депутати в ефірі каналу протягом тижня були 32 рази (попереднього тижня було 16 гостей-нардепів). Традиційно «депутатські» ефіри були збалансованими по лінії «влада-опозиція», оскільки більшість із них канал і робить у форматі одночасного запрошення представника владної фракції та однієї з опозиційних. До 12 ефірів представників «Слуги народу» слід додати, що їх запрошували ще 4 рази, але вони з різних причин не долучалися до розмови, про що ведучі повідомляли глядачам в ефірі. Зокрема, двічі не захотіли чи не змогли поговорити про ситуацію з відкликанням Юрія Бойка з парламентського комітету. Опозиційні фракції найчастіше цього тижня були представлені депутатами «Європейської солідарності» та «Голосу». Представників «Батьківщини» кликали цього тижня відчутно менше. Позафракційні гості в ефірі каналу були реально (а не формально) позафракційними (Дмитро Разумков і Оксана Савчук). Представник депгрупи «Відновлення України» (Анатолій Бурміч) був гостем токшоу «Новий відлік» як представник колишньої «ОПЗЖ», бо ж обговорювали саме представництво у владі колишніх членів забороненої проросійської політсили. Ще був цікавий момент 16 грудня, коли в гостьовій студії обговорювали порушення закону в 211-й понтонно-мостовій бригаді з представницею «Голосу» Соломією Бобровською як із членкинею Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки. Ведучі також повідомили, що «запрошували ми й інших членів цього Комітету з інших фракцій, але жоден із них не зголосився».

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Тут, як бачимо, теж не було явних лідерів за запрошеннями. Усі депутати-гості каналу були в ефірі по одному-два рази.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 16—18 грудня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 20 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:

Фігурантами позитивного піару були:

Фігурантами негативного піару були:

Цього тижня найбільше позитивних піарівських згадок мав президент Володимир Зеленський (це до того, що він і без зайвих зусиль є головним екранним героєм телемарафону як чільний ньюзмейкер) і парламентська фракція «Слуга народу». Значна частина і позитивного, і негативного піару цього разу була у зв’язку з нерезультативним голосуванням парламенту 18 грудня щодо відкликання нардепа Юрія Бойка з парламентського комітету. Оскільки «Слуги народу» недодали голосів за це рішення, потрібно було якось публічно виправдовуватися. А кращий захист, як відомо, це напад. Тож «виправдання» запакували у «математичний» меседж, порахувавши, скільки відсотків депутатів від кожної фракції не голосували. І, звісно ж, вийшло, що у відсотках «Слуга народу» була «найкращою». І побіжно пройшлися негативом по «Європейській солідарності» та персонально по її члену Петру Порошенку, «Батьківщині» та її лідерці Юлії Тимошенко та по фракції «Голос». Зрозуміло, без жодного натяку на баланс думок.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (один прояв)

18 грудня

Незбалансована гостьова студія народного депутата від «Слуги народу» Давида Арахамії з однобічною критикою «Європейської солідарності» й Петра Порошенка. Без забезпечення балансу думок. І без логічного зустрічного запитання до гостя щодо співробітництва владної фракції з депутатами від колишньої «ОПЗЖ».

«Інтер» (проявів не було)

«Рада» (15 проявів)

16 грудня

Давали як «новину» окремо фрагмент із відеозвернення президента Володимира Зеленського, в якому він просто дякував воїнам. Не кожне речення в відеозверненнях президента автоматично можна вважати новиною.

17 грудня

Було «паркетне» БЗ про покладання квітів президентом Володимиром Зеленським на могили загиблих військових.

Ну от жодної новини нема ось в цьому: «Уже є значні досягнення вітчизняного виробника в оборонній сфері, але для багатьох програм необхідна співпраця центру з громадами. Про це у своєму виступі під час відкриття засідання Конгресу місцевих і регіональних влад зазначив президент України Володимир Зеленський». Типовий «паркет», який давали в новинах тричі.

І такий самий, без реальної новини, «паркет» із виступу там же прем’єра Дениса Шмигаля. Теж давали тричі.

18 грудня

І знову-таки наводили якусь «політичну заяву» радника президента Дмитра Литвина у відповідь на заяву угорського прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Якось несерйозно це виглядає, як на мене. Не той рівень і геть не ті повноваження — то чому це подають як «новину»?

Цікаво канал відпрацював меседж владної фракції у повідомленні про провальне голосування щодо відкликання Юрія Бойка з парламентського комітету. Ведуча подавала не лише кількість голосів від кожної фракції, а й відсотки цих голосів від всіх депутатів кожної фракції. Перед цим у телемарафоні ці відсотки озвучував керівник фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в студії каналів ICTV та СТБ. Загалом цю інформацію в такому саме вигляді подавали в ефірі п’ять разів. А згодом навіть табличку з цими відсотками намалювали!

І була геть незбалансована гостьова студія народної депутатки від «Слуги народу» Ольги Василевської-Смаглюк з однобічною критикою «Європейської солідарності» й Петра Порошенка. Зі звинуваченнями не лише в нерезультативності голосування по Юрію Бойку, а навіть у співпраці з депутатами з колишньої «ОПЗЖ». Зрозуміло, слово у відповідь Порошенку чи його однопартійцям ніхто давати не збирався. Так само як не поставив ведучий депутатці цілком логічне запитання щодо системної «допомоги» нардепів від колишньої «ОПЗЖ» владній фракції голосами при голосуваннях за всі неоднозначні законопроєкти.

«Ми — Україна» (4 прояви)

17 грудня

Двічі був «паркет» про те, на чому «наголосив» керівник Офісу президента Андрій Єрмак на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад у Львові. Нічого принципово нового він насправді не «наголошував», всі багаторазово проговорені наративи. Крім того, знову-таки пан Єрмак ніяк не уповноважений українським суспільством робити політичні заяви від імені України. То чому це подають як новину? (Цікаво також, що з усіх чільних спікерів засідання канал чомусь вибрав для цитування саме керівника ОП, а, не голову ВР Стефанчука, прем’єра Шмигаля чи навіть президента Зеленського).

Був «паркет» про форум «Право та справедливість» із синхронами віцепрем’єр-міністерки Ольги Стефанішиної та голови Комітету ВР з питань правової політики Дениса Маслова.

Був «паркет» про відвідини президентом Володимиром Зеленським поранених бійців у медцентрі у Львові.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 16—18 грудня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував (Примітка: це не означає, що їх не було, просто фізично неможливо повністю відслухати весь ефір).

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

Анастасія Даугуле на «Інтері» (17 грудня), яка раніше вела концерти до 9 травня;

Тетяна Гончарова (16 і 17 грудня), Максим Зборовський (16 і 17 грудня) і Назар Довгий (16, 17 і 18 грудня) на «Раді», які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

16—18 грудня найголовніші події відбувалися на фронті. До Покровського, Курахівського і Времівського напрямків, де, як і раніше, велися інтенсивні бої, у ці дні додалися також Сіверський і особливо активний Курський напрямки.

У телемарафоні в ці дні найбільше уваги сукупно приділяли іншим напрямкам — Харківському, Куп’янському і Торецькому. Про Курщину згадали лише 18 грудня і то лише через повідомлення про втрати серед північнокорейських військових там. Більшість фронтових репортажів виходили в ефірах ICTV та СТБ і каналу «Рада». У гостьових студіях телемарафону переважали військові й речники різних підрозділів Сил оборони.

На Першому каналі Суспільного приділяли увагу різним напрямкам фронту цілком пропорційно інтенсивності бойових дій, найбільше обговорювали ситуацію на фронті на Курщині. При цьому у звітні три дні канал не залишив без уваги жоден із напрямків фронту. В ефірі каналу був лише один фронтовий репортаж, а в гостьових студіях теж більше було військових і речників різних підрозділів.

Масштабних за наслідками ворожих атак по цивільних у ці дні не було, натомість зросла кількість внутрішньополітичної тематики. Дві основні були «серіальними».

Розслідування «Української правди» щодо знущань і здирництва у 211-й понтонно-мостовій бригаді ЗСУ і подальші реакції якісно висвітлював Перший канал Суспільного. Натомість у телемарафоні темі приділяли мінімум уваги.

Тікток-звернення і допит в СБУ нардепа Юрія Бойка телемарафон висвітлював вкрай неповно, а невдалу першу спробу парламенту відкликати його з Комітету ВР з прав людини — до того ж вкрай незбалансовано. Натомість в ефірі Першого каналу Суспільного цю низку подій висвітлювали якісно, повно і збалансовано.

Події зовнішньополітичної тематики — міжнародні зустрічі президента Зеленського, перша резолюція Генасамблеї ООН з називанням війни Росії загарбницькою і визнання чеським Сенатом геноцидом депортації кримських татар — телемарафон у ці дні висвітлював переважно констатацією, натомість Перший канал Суспільного давав їм якісну експертизу в своїх гостьових студіях.

З тем, які телемарафон у ці дні не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, до прикладу можна згадати такі:

  • УПЦ МП звернулася до поліції через зйомки телепрограми про різдвяну їжу в Києво-Печерській лаврі, автори фільму назвали це «московським ІПСО» (16 грудня).
  • The Economist: Україна втратила половину територій, які контролювала раніше на Курщині (17 грудня).
  • Понад 40 тисяч українських компаній мають прямі або опосередковані зв’язки з Росією, — дослідження YouControl (17 грудня).
  • Акція рідних військовослужбовців під парламентом із вимогою встановлення чітких термінів служби (18 грудня)

З важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:

  • ЄС не долучатиметься до фінансування добудови Хмельницької АЕС і чекає реформ у «Енергоатомі» (16 грудня).
  • Нардеп-«слуга» Куницький третій місяць не повертається в Україну з «відрядження» до США (17 грудня).
  • Рахункова палата виявила порушення телеканалу «Рада» на мільйони гривень (18 грудня).

Протягом тижня з 16 по 22 грудня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону частка представників владної фракції «Слуга народу» складала 75% від усіх гостей-депутатів. Як і раніше, не було в телемарафоні представників «Голосу» та «Європейської солідарності». Депутатські ж гостьові студії Першого каналу Суспільного були, як і завжди, цілком збалансовані, з поправкою на те, що кілька разів представники «Слуги народу» не долучалися до дискусійних ефірів.

Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні протягом 16—18 грудня було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (15 із 20 загалом). Головним «бенефіціаром» проявів позитивного піару в звітні дні були президент Володимир Зеленський і фракція «Слуги народу» (по 6 позитивних згадок). Найбільше негативного піару отримала парламентська фракція «Європейська солідарність». Політичного піару в ефірі Першого каналу Суспільного у ці дні не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. В ефірах каналів «Інтер» і «Рада» працювали токсичні ведучі цих каналів.

Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Владимир Зеленский
Политик
577 згадок
Андрей Ермак
Чиновник, Деятель культуры
68 згадок
Рустем Умеров
Политик, Бизнесмен
55 згадок
Виктор Орбан
Политик, Чиновник
19 згадок
Руслан Стефанчук
Политик, Блогер и эксперт
15 згадок
Михаил Подоляк
Блогер и эксперт
14 згадок
Михаил Федоров
Политик, Блогер и эксперт
9 згадок
Алексей Гончаренко
Политик
4 згадки
Евгений Дикий
Силовой блок, Блогер и эксперт
4 згадки
Сергей Коваленко
Чиновник
2 згадки
Николай Маломуж
Блогер и эксперт
2 згадки
Петр Порошенко
Политик, Бизнесмен
2 згадки
Назар Волошин
Спортсмен
1 згадка
Ирина Геращенко
Политик, Общественный деятель
1 згадка
Ирина Геращенко
Спортсмен
1 згадка
Игорь Клименко
Силовой блок
1 згадка
Игорь Клименко
Политик
1 згадка
Елена Кондратюк
Политик, Чиновник
1 згадка
Петр Олещук
Блогер и эксперт
1 згадка
Игорь Романенко
Чиновник
1 згадка
Екатерина Черногоренко
Чиновник
1 згадка
Давид Арахамия
Общественный деятель, Бизнесмен
Юрий Бойко
Политик, Бизнесмен
Сергей Братчук
Чиновник, Силовой блок
Анатолий Бурмич
Политик
Светлана Гринчук
Чиновник
Сергей Евтушок
Политик, Чиновник
Юлия Клименко
Политик, Чиновник
Николай Колесник
Чиновник
Николай Колесник
Чиновник
Александр Корниенко
Политик, Блогер и эксперт
Алексей Леонов
Политик
Дмитрий Литвин
Спортсмен
Роман Лозинский
Политик
Сергей Мельник
Силовой блок
Сергей Мельник
Знаменитость, Спортсмен
Сергей Мельник
Политик, Чиновник
Сергей Нагорняк
Политик, Бизнесмен
Андрей Осадчук
Политик
Дмитрий Плетенчук
Силовой блок
Игорь Попов
Политик, Чиновник
Никита Потураев
Политик, Блогер и эксперт
Дмитрий Разумков
Политик, Блогер и эксперт, Бизнесмен
Оксана Савчук
Политик
Владислав Селезнев
Силовой блок
Иван Ступак
Политик
Юлия Тимошенко
Политик
Юрий Федоренко
Политик
Ярослав Юрчишин
Общественный деятель
Юлия Яцык
Политик
Что будет, если крошечная черная дыра пройдет через тело человека
TSN
2025-02-23T19:51:56Z
Крокодилам грозит вымирание: ученые назвали неожиданную причину
TSN
2025-02-23T18:06:32Z
Game of Thrones: Kingsroad обзавелась системными требованиями к ПК — скоро выйдет демоверсия
GameMag
2025-02-23T17:24:18Z
В продолжении Cyberpunk 2077 могут появиться самые реалистичные NPC и мультиплеерный режим
GameMag
2025-02-23T17:12:51Z
"Как эта штука работает": кот стал звездой интернета благодаря своей любознательности
Фокус
2025-02-23T17:00:49Z
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
Какие сладости выбирают разные знаки Зодиака
Comments UA
2025-02-23T22:30:56Z
Шо ты налепила? Мастера честно ответили, с какого возраста девочкам можно делать гель-лак
Знай
2025-02-23T20:51:13Z
Масленица-2025: рецепт блинов на пиве, ароматное угощение для веселого праздника
Знай
2025-02-23T16:51:38Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Студент едва не сжег дотла общагу, когда "играл" с реалистичной куклой: в дверь постучали
Знай
2025-02-23T19:51:08Z
Полиция пришла в ночной клуб на звуки "русского мира": подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T19:33:32Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
Подпись на футболке и объятия: Роналду и Усик встретились в Саудовской Аравии
Фокус
2025-02-23T21:15:07Z
Голевые передачи украинцев помогли команде победить в матче чемпионата Турции
ZN UA
2025-02-23T19:54:23Z
"Всегда учимся друг у друга": Усик встретился с Роналду в Саудовской Аравии
TSN
2025-02-23T16:51:02Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Масштабная коррупция в Киеве: на чем "зарабатывают" "эффективные менеджеры" Кличко
Comments UA
2025-02-23T21:48:24Z
Киевляне соблазнились обломками шахеда
Корреспондент
2025-02-23T21:30:43Z
Россия запустила ударные дроны: где есть угроза обстрелов
Comments UA
2025-02-23T20:18:33Z
Синоптикиня рассказала, когда спадут морозы
ZN UA
2025-02-23T19:58:26Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T19:07:25Z
Неделя начнется с хаоса в погоде: от весенних +5 до морозных -12
Новости Украины
2025-02-23T18:30:08Z
Тариф на водоснабжение планируют повысить почти втрое: кого ждет такая судьба
Политека
2025-02-23T18:01:19Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Проблемы на фронте со Starlink существуют, однако есть нюанс
Comments UA
2025-02-23T14:36:33Z
Продолжение фильма "Константин: Повелитель тьмы" официально запущено в разработку
GameMag
2025-02-23T22:49:24Z
Жан Рено был бы рад поработать с Capcom над ремастером Onimusha 3: Demon Siege
GameMag
2025-02-23T22:49:14Z
Канье Уэст выпустит фильм о Бьянке Цензори: «Это будет модное кино»
Marie Claire
2025-02-23T18:01:04Z
Джарел Лето снова "подлизал" россиянам: позировал с поддерживающими Путина актерами на BAFTA
Знай
2025-02-23T17:51:17Z
"До недавнего времени не хватало моральных сил выходить в люди". Интервью с актрисой Надеждой Хильской/У актрисы пока нет желания работать в театре
Апостроф
2025-02-23T17:27:37Z
Фильм о Глиноликом снимет режиссер триллера "Не говори никому"
GameMag
2025-02-23T17:19:28Z
Даша Квиктова с роскошными букетами цветов заинтриговала подробностями личной жизни
TSN
2025-02-23T16:51:17Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Главная героиня светских хроник: все о любимой микро-чихуахуа Деми Мур — Пилаф
Marie Claire
2025-02-23T14:57:51Z
Масленица: история и запреты
ZN UA
2025-02-23T22:33:12Z
День ангела 24 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-23T22:18:17Z
Отпуск в Украине: сколько дней могут предоставить в 2025 году
Политека
2025-02-23T21:30:57Z
Можно ли жениться, убирать и ходить в гости на Масленицу: народные приметы на 24 февраля-2 марта
Знай
2025-02-23T20:30:52Z
В Киеве мобилизовали священнослужителя УПЦ МП - соцсети
Корреспондент
2025-02-23T20:06:08Z
С Масленицей: красивые поздравления
ZN UA
2025-02-23T20:03:23Z
Раскрыт страх Кейт Миддлтон и принца Уильяма за их детей
Фокус
2025-02-23T19:36:28Z
Как выйти на пенсию, если не хватает нескольких месяцев стажа: есть решение
Фокус
2025-02-23T19:00:19Z
Минобороны привлекает частные компании для ректуринга в армию - Умеров
Апостроф
2025-02-23T18:57:30Z
Распространенная привычка может привести к потере зрения
Comments UA
2025-02-23T23:00:28Z
Почему иммунитет зависит от кишечника и как его укрепить
Знай
2025-02-23T21:51:56Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Скрытые долги за электричество могут оставить украинцев без света: на что нужно срочно обратить внимание
Знай
2025-02-23T21:12:48Z
Мораторий на коммунальные услуги: что будет с тарифами в 2025 году
Знай
2025-02-23T19:30:12Z
Главное за 23 февраля: повышение цен на воду, 60 тысяч штрафа, жалобы сотрдуников ТЦК на тяжелую работу и Масленица
Знай
2025-02-23T18:21:53Z
GameFile: NetEase может закрыть свои западные студии, включая Quantic Dream и Grasshopper Manufacture
GameMag
2025-02-23T17:19:57Z
Гетманцев назвал новый налог, который введут в Украине: "Он действует в Евросоюзе"
UAToday
2025-02-23T17:06:33Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
"Капитулирует перед россиянами": сенатор раскритиковал политику Трампа
Корреспондент
2025-02-23T22:57:44Z
В Париже прошел многотысячный митинг в поддержку Украины
Корреспондент
2025-02-23T22:45:28Z
Конгрессмен-республиканец считает принуждение Украины к соглашению "вымогательством у жертвы"
ZN UA
2025-02-23T22:27:47Z
Венгрия стала соавтором резолюции США в ООН, не осуждающей российскую агрессию
TSN
2025-02-23T22:03:49Z
Медведев хорошо отпраздновал 23 февраля: что заявил о "победе над Украиной"
Comments UA
2025-02-23T22:00:31Z
Имеет ли смысл для Украины соглашение о полезных ископаемых: американский эксперт Курт Волкер ответил
TSN
2025-02-23T21:48:22Z
Следует сосредоточиться на мирном соглашении, а не на поиске виновных в войне – министр обороны США
TSN
2025-02-23T21:36:43Z
Когда закончится война в Украине: Буданов дал несмелый прогноз
Comments UA
2025-02-23T21:36:05Z
Зеленский рассказал, сколько миллиардов потрачено на войну Украиной, США и Европой. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T21:33:51Z