MY.UAНовини
Директор Чернігівського історичного музею Максим Блакитний: Нам є що показати окрім двох шабель Мазепи
Директор Чернігівського історичного музею Максим Блакитний: Нам є що показати окрім двох шабель Мазепи

Директор Чернігівського історичного музею Максим Блакитний: Нам є що показати окрім двох шабель Мазепи

Після переможного бою з Тайсоном Ф'юрі Олександр Усик підняв над головою шаблю Івана Мазепи – унікальну реліквію українського народу.

Про долю шаблі, її історію та життя музею під час війни журналісту Коротко про розповів директор Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського Максим Блакитний.

Одну дали Усику, друга – у Стокгольмі

- Пане Максиме, шабля Івана Мазепи, яку Олександр Усик продемонстрував усьому світові, вже давно у колекції вашого музею. Але як саме вона до вас потрапила?

Директор Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського Максим Блакитний. Фото: che.cn.ua

- Шабля з'явилася в музеї разом із колекцією Василя Тарновського, аматора української старовини. Музей, який носить ім'я цього мецената, був започаткований наприкінці ХІХ ст. – на початку ХХ ст. А є каталог, який був зроблений до заснування музею, - у 1898 році. Там серед описів зброї ця шабля підписана як шабля Івана Мазепи.

Я працюю у музеї з 2007 року, і по лютий 2022-го ця шабля знаходилася в постійній експозиції в залі, присвяченій періоду Гетьманщини – Козацької держави, в тій частині де розповідалося про гетьмана Івана Мазепу.

- У вас у колекції вона така одна?

- Їх дві. Одну ви бачили в руках Усика, а інша зараз на виставці у Швеції, в Стокгольмі. Кілька десятків музеїв та архівів з України організували проєкт, який розповідає про зв’язки між Швецією та Україною.

У світі залишилося не так багато особистих речей Івана Мазепи. І ці шаблі - така зачіпка, яку слід максимально популяризувати, як ті ж європейські країни, Сполучені Штати чи арабські держави: всі вони популяризують своє! Чуже вони готові розглядати. Але для них головне – це реліквії, пов’язані з їхньою історією і їхніми діячами.

- Ця шабля вже виглядає справжнім символом перемоги…

- Насамперед вона є уособленням козацтва та боротьби українського народу проти будь-яких ворогів. Звісно, ми акцентуємо передусім на боротьбі з Московією, а нині Росією. Це, звісно, звеличення постаті Івана Мазепи, бо це дійсно великий наш гетьман.

- А з яких матеріалів зроблена шабля?

- Це сталь і позолота. Також на ній є надпис грецькою мовою, зроблений золотом: «Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!». До речі, дуже сильно цю шаблю вирізняє зображення Божої Матері з немовлям.

Клинок, найімовірніше, був виготовлений у Стамбулі, в Османській Імперії. Там виготовляли зброю не лише для мусульманських представників, але й для православ’я.

- Що відомо про долю шаблі від Мазепи і до того, поки вона не опинилася у колекції Василя Тарновського?

- Згідно з наявними записами, Іван Мазепа міг подарувати цю шаблю за службу осавулу Савучу. А Савучів таких було чимало. Оскільки на той час не було орденів і медалей, було прийнято за великі перемоги давати або гроші, або зброю – вогнепальну чи холодну. В родині Савучів вона зберіглася. А потім вже Тарновський її придбав.

Василь Тарновський (1838-1899 рр.) — український громадський і культурний діяч, аматор української старовини, меценат. Фото: wikipedia.org

Шаблю оцінили в 220 тисяч євро

- Яка ціна цієї шаблі, чи проводилась її оцінка?

- Такого поняття, як оцінка, немає. Можна визначати вартість предмету. Пов’язаність з історичною персоною є фактором очевидним. Оцінки як такої не було.

За документами ми оцінили шаблю Мазепи в 220 тисяч євро, але можна поставити і більшу ціну без проблем. Водночас шабля, яка поїхала до Стокгольму, а разом з нею і інші речі, обійшлась менше ніж у 200 тисяч.

У залах, присвячених козацькій добі, найбільша кількість експонатів. Фото: choim.org

Усик сам обрав шаблю з поміж усіх пропозицій

- Що сказав Усик, коли вперше побачив шаблю наживо? Як реагував взагалі?

- Ми зустрілись десь за 5-6 годин до бою. Було видно і відчувалося, що його концентрація - виключно на цій події. Але перші кілька десятків секунд Олександр оглядав її в стані тиші. Потім все ж розслабився, усміхнувся. Видно було, що шабля мала для нього позитивне значення.

Було кілька варіантів історичних реліквій, які ми пропонували для цього перфомансу команді Усика. Але Олександр обрав саме шаблю Мазепи.

- Ярослава Гресь розповідала, що Олександру відправили на вибір три знімки з Чернігівського обласного історичного музею: шаблю Мазепи, пернач Семена Палія та срібне Євангеліє. І Олександр, виходить, сам вирішував, з чим виходити?

- Так. Ми показали Олександру фотографії. Його команда вирішувала, що можна обрати. Знову ж таки думали спершу, що шабля буде безпосередньо в руках, щоб була відповідна гарна картинка. А потім за допомогою фахівців дійшли до того, що поруч сторонніх людей не має бути, щоб не наражати їх на небезпеку, бо це все ж таки холодна зброя. Особливо якби ще щось, не дай боже, сталося до показу чи після показу. (Зрештою Усик піднімав шаблю у футлярі. - Ред.)

За кількістю зібраних артефактів Чернігівський історичний музей – один із найбагатших у країні. Фото: wikipedia.org

Квиток до музею дешевший за каву

- Коли почалася повномасштабна війна, як рятували шаблю?

- Загального бачення у відповідних структур не було. Тому ми фактично у перші дні робили демонтаж експозицій. Загалом добре, що не сталося нічого поганого і ці колекції не опинились в руках ворога. Але ризики і були, і є, і будуть.

- Як музей живе зараз, під час війни? І чи очікуєте на зріст активності після того, як боксер показав шаблю Мазепи з Чернігівського музею всьому світові?

- Для Чернігівщини це тріумф. Це тріумф нашої культурної спадщини, саме Чернігівщини. Бо ці речі збереглися і ми можемо їх показати. Люди йшли і більше цікавились, ніж завжди. Одразу це було помітно. Якщо ж казати в цілому, то так, люди ходять до музею. Але, на жаль, не так багато як нам хотілося б.

Взагалі музею є що показати в плані історії козацтва та окремих аспектів козацьких старшин. Бо у нас є десятки предметів, пов’язаних із багатьма видатними українцями, починаючи з Богдана Хмельницького і завершуючи Кирилом Розумовським. Ми, за великим рахунком, найбільший музей. Можливо, Дніпро, де були більші осередки Козацької Січі, може бути на рівні з нами. Але все ж таки музей у Чернігові дійсно є статусним та унікальним.

- Що ще цікаве можна у вас побачити?

- За умови, що воєнні дії завершаться, можемо показувати все, починаючи від Київської Русі. Це щось пов’язане з князями, деякі особисті речі. Потім литовсько-польська доба. Далі – козаччина та національне відродження. Насправді багато чого. Навіть ті ж шаблі Івана Мазепи – це ще не все, що є у нас пов'язаного з ним. Є речі Івана Скоропадського, Павла Полуботка, Кирила Розумовського. Колекція у нас багата та різнобічна завдяки тому що Розумовський зібрав оригінальну велику колекцію пов’язану з козацькою старшиною. Я думаю, що вона може бути найбільшою в Україні.

- Скільки коштує квиток до музею?

- 30 гривень для дітей, студентів та школярів, для дорослих – 50 гривень. Але думаємо про підвищення цін у зв’язку з подіями.

- Що треба для того, щоб українці ходили до музеїв частіше?

 - Ну, вочевидь, пропагувати наш матеріальний спадок як рухомий, так і нерухомий. Для музеїв також мають бути і реклама, і піар, і подкасти, і це потрібно не лише нам.

Ще треба цінувати своїх, бо ті ж поляки дуже цінують своїх королів. Має бути системна кампанія, програма культури на не один десяток років. Ми маємо звеличувати все своє, звеличувати історичних діячів. Бо ж, дійсно, багато хто Україні зобов’язаний. Так, у нас багато трагедій. Але фактично українці більше допомагали комусь, ніж благали про допомогу.

Музей був заснований на стику ХІХ та ХХ століть. Фото: wikipedia.org

Теги за темою
Александр Усик
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найближчі до України аеропорти: де вони розташовані, як добратися і скільки це коштуватиме
24tv
2025-07-08T18:18:03Z
Діра в бюджеті України: у ЄС знайшли способи, як покрити дефіцит у 19 мільярдів доларів
24tv
2025-07-08T18:07:54Z
Що було до долара та як з'явилась американська валюта
24tv
2025-07-08T18:06:31Z
Експорт російської нафти впав до найнижчого рівня з лютого - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-08T18:03:13Z
Укрзалізниця презентувала перший безбар'єрний вагон: які його особливості та як придбати квитки
24tv
2025-07-08T17:48:28Z
В Україні скасували важливий податок: хто зможе не платити з 1 серпня
Хвиля
2025-07-08T17:27:46Z
В Україні нові цінові рекорди на вишню та чорну смородину
Gazeta UA
2025-07-08T17:27:45Z
Біотехнологічна компанія BioSig витратить $1,1 млрд на токенізацію та створення золотої скарбниці
ITC
2025-07-08T17:16:39Z
Аграрії отримали 820 га очищених земель у межах держпрограми розмінування — Мінекономіки
AIN
2025-07-08T17:12:46Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Чому на газоні з’являються коричневі плями: як їх позбутися
24tv
2025-07-08T16:48:46Z
Найкращі дієти для чоловіків різного віку
24tv
2025-07-08T16:18:14Z
Штучний інтелект допоміг парі зачати дитину після 18 років невдалих спроб
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T15:30:55Z
Приготуйте з кабачків дещо незвичайне: рецепт соуса, який можна їсти ложками
Telegraf
2025-07-08T15:09:29Z
Захистіть дерева від мурах: дієві поради, які 100% працюють
24tv
2025-07-08T14:57:00Z
Гороскоп на 9 липня: Овнам - вдалий день, Левам - ризик втратити гроші
Telegraf
2025-07-08T14:03:58Z
Охматдит отримує більш сучасне обладнання, ніж те, що було пошкоджене під час російської атаки - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:35Z
Справа Чернишова: прокуратура вимагає відсторонення міністра
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T18:24:31Z
США відновлюють допомогу ЗСУ, Роттердам готується до війни, проблеми у Мерца: новини дня
Европейская правда
2025-07-08T18:22:44Z
Єврокомісія критикує Угорщину за мінімальний прогрес у верховенстві права
Европейская правда
2025-07-08T18:22:24Z
Президент заслухав доповідь Буданова щодо вразливих місць Росії
УкраинФорм
2025-07-08T18:18:37Z
Схоже, для росіян все зміниться, – в ЦПД відреагували на критику Путіна від Трампа
24tv
2025-07-08T18:15:40Z
Європейці ніколи не залишать Україну, – палка промова Макрона британському парламенті
24tv
2025-07-08T18:15:18Z
У Білорусі брат засудженого журналіста Радіо Свобода дістав три роки колонії
УкраинФорм
2025-07-08T18:12:57Z
У Росії визнали «небажаним» Єльський університет - він розслідував викрадення українських дітей
УкраинФорм
2025-07-08T18:09:59Z
Законопроєкт про посилення санкцій США проти Росії внесуть на розгляд Конгресу 9 липня
ZN UA
2025-07-08T18:07:25Z
Атакував російський дрон і отримав поранення: у Дніпрі рятують пернатого героя Шрайка
Фокус
2025-07-08T18:21:30Z
Як машина механічного розмінування Hydrema MCV 910 допомагає на Харківщині
AutoCentre
2025-07-08T18:09:35Z
Хотів здатися в полон ЗСУ: росіяни цинічно вбили свого ж солдата
24tv
2025-07-08T18:00:43Z
"Силам оборони доводиться відходити": ситуація на Запоріжжі загострилась, деталі
GlavRed
2025-07-08T18:00:05Z
Грози, зливи та град: Україну атакує дуже сильна негода, синоптики назвали області
GlavRed
2025-07-08T17:54:35Z
Росія вкотре запустила "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-07-08T17:33:11Z
"Основний наступ – у серпні-вересні": Світан назвав причину активізації окупантів на півдні
GlavRed
2025-07-08T17:27:28Z
Вируватиме негода: де, коли і як довго будуть грози, сильні дощі, град і шквали
24tv
2025-07-08T17:18:23Z
Графік відключення газу в Хмельницькій області: кого попередили про незручності
Политека
2025-07-08T17:00:58Z
Залишила паспорт і телефон: в Італії зникла 18-річна українка Марія Бугайова
24tv
2025-07-08T18:21:32Z
Ситуація на фронті та контакти зі США: Зеленський провів нараду з військовим командуванням
УкраинФорм
2025-07-08T18:18:11Z
Таємниці Чернігова: чому місто має таку назву і до чого тут Тмуторокань
GlavRed
2025-07-08T18:15:46Z
"Настав ключовий момент": чи можна закінчити війну у 2025 році
24tv
2025-07-08T18:12:33Z
Робота для пенсіонерів в Україні: де гарантовано заплатять від 18 тисяч гривень за місяць
Политека
2025-07-08T18:00:35Z
У Норвегії ненадовго закрили аеропорт через дрон, запущений туристом
Европейская правда
2025-07-08T17:51:31Z
Розкриті технічні характеристики французького зенітно-ракетного комплексу Fulgur
InternetUA
2025-07-08T17:42:39Z
Громадські діячі вважають завданням мовного омбудсмана дерусифікацію публічної сфери
УкраинФорм
2025-07-08T17:42:34Z
Дружина Мірошниченка вперше розповіла, як з нею зв'язалися біологічні батьки їхньої 9-річної доньки
TSN
2025-07-08T17:24:01Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Скарлетт Йоганссон стала найкасовішою акторкою в історії кіно
360ua.news
2025-07-08T18:06:44Z
Як російський триколор: Бейонсе здивувала неоднозначним сценічним вбранням
Telegraf
2025-07-08T18:06:43Z
Джастін Бібер на тлі чуток про розлучення показався в обіймах дружини й зробив гучну заяву
TSN
2025-07-08T17:51:27Z
Після бажання закінчити кар'єру актора: де зараз легендарний український артист Олександр Кобзар
24tv
2025-07-08T17:24:31Z
У Києві розпочалися зйомки документального проєкту про ментальне відновлення військових
УкраинФорм
2025-07-08T16:57:57Z
Melovin мобілізувався: коли це сталося та чим займатиметься зірка
GlavRed
2025-07-08T16:27:46Z
Дмитро Гордон замилував фото зі свого дитинства, де позує на руках у мами
TSN
2025-07-08T16:21:51Z
"Думали весь місяць": SLAVIA розсекретила ім'я сина
24tv
2025-07-08T16:18:54Z
Подруги вам заздритимуть: рецепт пікантних кабачків з часником – невибаглива геніальність
24tv
2025-07-08T18:21:57Z
Ці номери квартир притягують бідність та лихо: знають не всі
24tv
2025-07-08T18:06:33Z
Не викидайте використані чайні пакетики: оригінальні способи використання
24tv
2025-07-08T17:39:54Z
Не олія та не вершкове масло: на чому посмажити ідеальну яєшню
24tv
2025-07-08T17:39:05Z
Якщо є кабачок та яйця: приготуйте найніжніші млинці на сніданок чи вечерю
Telegraf
2025-07-08T16:54:25Z
Нічим не гірша за глінтвейн: як приготувати ароматну варенуху – подарунок від предків
24tv
2025-07-08T16:42:58Z
Відома блогерка помолодшала на 10 років: вона розкрила три секрети успіху
Фокус
2025-07-08T16:36:05Z
Цей пиріг з вишнями будете готувати знову й знов: ідеальний рецепт французького десерту
Telegraf
2025-07-08T16:30:47Z
Як боротися з білокрилкою на городі: народні засоби проти ненажерливої комахи
24tv
2025-07-08T16:27:47Z
У Росії розбився "аналоговнетний" БПЛА, який перебував у розробці 14 років
InternetUA
2025-07-08T17:58:23Z
У Херсоні росіяни вбили чоловіка вибухівкою з дрона
УкраинФорм
2025-07-08T17:31:56Z
На Буковині хлопець хотів купити крипту, але потрапив на гачок шахраям і позбувся грошей
InternetUA
2025-07-08T17:31:32Z
Слідство встановило обставини загибелі Діогу Жоти
Gazeta UA
2025-07-08T17:27:27Z
Жах на злітній смузі: чоловіка затягнуло в двигун літака
TSN
2025-07-08T17:18:36Z
В Іспанії восьмеро постраждали під час традиційного забігу з биками
Европейская правда
2025-07-08T17:04:42Z
В Києві сталася пожежа в житловому будинку, в якому розташований ресторан Мусафір
360ua.news
2025-07-08T17:03:18Z
Адвокати виманили у забудовника $2 млн на “житло для ЗСУ”
1News
2025-07-08T16:57:48Z
У Ростові масштабна пожежа на складі: в мережі показали відео
24tv
2025-07-08T16:57:13Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
У червні українці купили рекордну кількість нових електромобілів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:24:13Z
Volkswagen представив новий позашляховик Jetta, який не буде доступний для покупки
Топ Жир
2025-07-08T17:18:01Z
Hyundai має намір відмовитися від фізичних кнопок в авто
AutoCentre
2025-07-08T17:12:23Z
Fiat повертається до бензинових двигунів і механічної коробки передач у моделі, яка спочатку планувалася як виключно електромобіль
Топ Жир
2025-07-08T16:33:50Z
Куди звертатись, коли авто просить замінити зношені елементи
Мій Харків
2025-07-08T16:09:41Z
Електричний мінівен Mercedes VLE подолав 1100 км від Штутгарта до Рима
ITC
2025-07-08T16:04:21Z
Nissan припинив постачання популярних позашляховиків та пікапів до Канади без публічних оголошень
Топ Жир
2025-07-08T16:03:09Z
Автомат чи механіка: який автомобіль економніший в 2025 році
Фокус
2025-07-08T15:36:57Z
Чат-бот Ілона Маска Grok зарядився «потужністю» і неочікувано зайняв проукраїнську позицію
AIN
2025-07-08T18:06:24Z
Науковці знайшли найдавнішого птерозавра Північної Америки – йому 209 мільйонів років
24tv
2025-07-08T18:06:17Z
Новий витік розкриває дизайн iPhone 17 Air
Portaltele
2025-07-08T18:00:03Z
OnePlus випустила бюджетний смартфон Nord CE 5 із рекордним акумулятором в історії бренду
InternetUA
2025-07-08T17:24:26Z
Виживання в S.T.A.L.K.E.R. 2? В GSC натякають на більш хардкорний режим
ITC
2025-07-08T17:16:43Z
Обійшли Samsung і Xiaomi: 3 смартфони з найкращими акумуляторами за результатами тестів
Фокус
2025-07-08T17:15:07Z
Microsoft Edge попереджатиме про зламані паролі
Portaltele
2025-07-08T17:01:33Z
Стародавня гробниця в замку Урфа може змінити уявлення про раннє християнство
360ua.news
2025-07-08T17:00:47Z
Інсайдери назвали дату випуску нового дешевого iPhone
InternetUA
2025-07-08T16:49:55Z
Україна впала рекордно низько в рейтингу УЄФА: на якому місці наші клуби в таблиці коефіцієнтів
24tv
2025-07-08T18:21:21Z
Голкіпер збірної України обурив мережу використанням російської мови під час челенджа у "Реалі"
Комсомольская правда
2025-07-08T18:18:11Z
УЄФА змінює формат плейоф у всіх турнірах
Football.ua
2025-07-08T17:55:17Z
Веслі Фофана: Не хочу нікуди йти з Челсі. Ви мене добре зрозуміли?
Football.ua
2025-07-08T17:45:01Z
Україна вимагає відсторонити від Універсіади російських дзюдоїстів, які підтримують війну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T17:33:36Z
Знаменитий Майкл Баффер отримав роботу у футболі: легенда боксу з'явиться на Клубному ЧС
24tv
2025-07-08T17:30:41Z
Пайшан може стати новою зіркою Ліги 1
Football.ua
2025-07-08T17:19:38Z
У Києві провели Кубок з популярного виду спорту — піклболу
Khreschatyk
2025-07-08T17:06:53Z
Ф'юрі у білій перуці виклав принизливе відео з секс-лялькою із обличчям Усика
24tv
2025-07-08T17:06:35Z