MY.UAНовини
Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?
Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?

Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?

Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?

Україна повинна виконати низку жорстких вимог, аби належним чином пройти шлях євроінтеграції. Це стосується збереження і культурної спадщини, і природи. Громадська ініціатива «Голка» проти Нового року підготувала підсумковий огляд низки випадків, коли громади ведуть боротьбу за те, що важливо зберегти не лише зараз, а й для прийдешніх поколінь. Беззаперечним лідером за кількістю випадків, де громадяни захищають історичну спадщину, археологію та зелені зони, є столиця. 

Громадська ініціатива "Голка"

 

Постає запитання: що могли б зробити Міністерство культури, Міністерство розвитку громад та територій, Державна інспекція архітектури та містобудування, а також Київська міська державна адміністрація і Київрада, аби наступного року громадський сектор і ЗМІ спрямували свої зусилля більше на розвиток громади і держави, а не на боротьбу за збереження того, що має історичну чи екологічну цінність?

Мінкультлідер за грубістю невиконання законодавства

Найточніше характеризує дії Мінкультури в сфері охорони культурної спадщини слово «саботаж». Захист історичної спадщини заблоковано з 2022 року. Розробка будь-якої науково-проєктної документації неможлива, бо міністерство досі не розробило для затвердження Кабміном відповідних проєктів постанов з урахуванням нових вимог закону.

Замаскувати саботаж намагаються фіктивною документацією з визначення меж і режимів використання історичних ареалів. Саме така ситуація виникала з історико-архітектурним опорним планом Львова, що був швидко скасований судом. І те саме може статися і з іншими містами.

Невиконання відомством своїх обов’язків може мати вкрай негативні наслідки серед іншого і для музею просто неба Пирогова.

Наразі просто неможливо встановити охоронні зони пам’яток, щоб захистити музей від висотної забудови поруч, навіть якщо за позовом прокуратури суд зобов’яже міністерство це зробити.

Мінкультури не виконало вимог Державної антикорупційної програми і не провело передбачених консультацій із громадськістю при підготовці змін до порядку обліку об’єктів культурної спадщини. Як наслідок, таємно повернули правила, що діяли за часів Януковича, суттєво зменшивши можливості громадськості із захисту цінних будівель.

Державна антикорпрограма передбачала, що мають бути встановлені заборони нового будівництва та реконструкції в межах історичних ареалів у разі відсутності історико-архітектурних опорних планів. Але й тут Мінкультури вимог не виконало і відповідного проєкту не підготувало. Бо якби виконало, то ситуацій на кшталт брутального знесення садиби Зеленських у Києві можна було б уникнути.

Активісти неодноразово зверталися до цього міністерства, адже контроль над дотриманням вимог пам’яткоохоронного законодавства в межах історичних ареалів є його виключним повноваженням. Чиновники не реагували. Але після знесення будівлі відразу виступили із заявою, пояснивши, чому такі дії незаконні. Ще за кілька днів чиновники прийняли абсурдне рішення про необхідність надати вже знищеній садибі статус пам’ятки, порушивши при цьому кілька вимог власноруч затвердженого нового Порядку обліку об’єктів культурної спадщини.

Чи зміниться ситуація наступного року, невідомо. Наразі призначений у вересні очільником відомства Микола Точицький ще не прийняв необхідних кадрових рішень, і винні у ситуації посадовці продовжують працювати в міністерстві.

Де недопрацювало Міндовкілля?

Частина проблем пов’язана з тим, що в законодавстві певні речі поставлено з ніг на голову — спочатку держава продає спецдозвіл на надрокористування чи надає земельну ділянку під певне будівництво, а потім власник бізнесу робить оцінку впливу на довкілля і проводить консультації з громадськістю. Гроші вже вкладено в проєкт, тому бізнес будь-якими методами домагатиметься можливості його подальшої реалізації.

Виникає багато запитань до якості роботи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, а також профільних департаментів обласних і Київської міської держадміністрацій при видачі висновків з оцінки впливу на довкілля.

У Києві на території природно-заповідного фонду на острові Оболонський дозволили будувати новий розважальний парк, «не помітивши» того, що повністю вкритий рослинністю острів перетворився в оцінці впливу на довкілля здебільшого на пустелю, а також низки інших порушень закону. А у Харкові заради піщаного кар’єра дозволили вирубати ліс, хоча в оцінці впливу на довкілля оцінити негативний вплив від цієї вирубки взагалі «забули».

І громадськість не завжди може перевірити законність дії чиновників чи дотримання вимог оцінці впливу на довкілля при проведенні робіт. Міндовкілля на час дії воєнного стану закрило доступ не лише до матеріалів оцінки впливу на довкілля, що проводилася до початку повномасштабного вторгнення, але навіть до інформації про здійснення такої оцінки. І хоча міністерство пообіцяло доступ відкрити, воно не поспішає цю обіцянку виконувати.

У багатьох випадках важко навіть зрозуміти, який саме з органів влади грає в інтересах недоброчесного бізнесу, адже розвиток подій нагадує перетягування каната. Десятий рік намагаються побудувати черговий гірськолижний курорт на Свидовці у Карпатах, де збереглися праліси, високогірні луки, льодовикові озера та неймовірні гірські річки. Але це не зупиняє компанію, яка, за даними низки публікацій, пов’язана із олігархом Ігорем Коломойським.

А на Житомирщині громада Негребівки намагається захистити озеро і питну воду, бо заради прибутку приватна компанія вирішила відновити видобуток доломіту на кар’єрі. На Київщині влада мріє створити промзону в санітарній зоні заказнику «Казковий Яр» і для цього організовувала псевдогромадські слухання.

Що стосується Вінниччини, то тут узагалі два в одному: поблизу державного історико-культурного заповідника «Буша» планують створити кар’єр із видобутку фосфатного вапняку, що нестиме загрозу і екології, і культурній спадщині. Цей перелік можна продовжувати.

Коли прокуратурі через суд доводиться повертати державі ділянки в Біличанському лісі в межах нацпарку «Голосіївський», бо вони опинилися в приватній власності дружини ексміністра екології Миколи Злочевського, то проблеми з екологією перестають дивувати. Але ж мова не лише про важкий спадок від колишньої влади.

Спадок Мінрегіону

Щоб забудовники могли заробляти на будівництві житла в ексклюзивних місцях на кшталт рекреаційних чи прибережних зон, ще 2018 року в Державних будівельних нормах з вимогами до готелів вигадали новий різновид будівель — апартготель. За своєю суттю це звичайний багатоквартирний житловий будинок, але квартири в ньому називаються «апартаменти» чи «студіо» і їх можна зводити на ділянках, відведених під санаторії та бази відпочинку.

Саме таке і відбувається зараз із колишнім туристичним комплексом «Пролісок» у Києві поряд із нацпарком «Голосіївський». І є підстави вважати, що саме таку долю готують для зеленої зони на березі озера поряд із центром Івано-Франківська під прикриттям будівництва реабілітаційного центру для військових на невеличкому клаптику із запланованої ділянки.

Друга лазівка — визначення поняття «реконструкція». За відповідними державними будівельними нормами, для реконструкції достатньо частково зберегти елементи несучих конструкцій. Тому забудовнику потрібно залишити в землі бодай одну цеглину від старого фундаменту, і завдяки цьому самому «частково збереженому елементу несучої конструкції» де-факто нове будівництво перетворюється на де-юре реконструкцію.

Завдяки цьому, можна старий сарай навіть без оформлення права користування землею легко перетворити на багатоповерхівку або цінну історичну будівлю — демонтувати до фундаменту, як це відбулося із уже згаданою садибою Зеленських у Києві.

Обидві схеми добре відомі, а зазначені зміни до державних будівельних норм вносилися ще за часів президенства Петра Порошенка. І хоча в Мінрегіоні відтоді змінилося вже п’ять міністрів, нормативних дірок й досі не залатали.

(Не)здійснення архітектурно-будівельного контролюце теж проблема

На час дії воєнного стану проводити перевірки можна лише за окремим дозволом Мінрегіону у разі наявності реальних загроз правам і інтересам людини чи держави. Але ніякі вимоги законодавства не зупиняли Мінрегіону та Державної інспекції архітектури та містобудування (далі — Інспекція), коли за зверненням голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк треба було натиснути на Києво-Могилянську академію. Перевірку з грубими порушеннями законодавства призначили навіть не один раз, а двічі.

А от коли перевірки дійсно потрібні, їх не дочекаєшся. Наприклад, Інспекція відмовилася призначати перевірку вже згаданої забудови туркомплексу «Пролісок», попри численні звернення активістів. Із садибою Зеленських Мінрегіон разом із Інспекцією банально заборонили профільному департаменту КМДА проводити перевірку, мовляв, руйнування історичної будівлі нічиїх прав та інтересів не порушує.

Та впевненість у безкарності завжди призводить до нових нахабних порушень.

У Києві на острові Оболонський на території природно-заповідного фонду побудували новий розважальний парк, витративши на це в розпал війни майже 200 млн грн із бюджету. Звичайне самочинне будівництво без жодних дозволів і навіть права користування землею. Інспекція цього навіть не помітила.

А наближена до скандально відомого експрезидента «Київміськбуду» Ігоря Кушніра компанія почала розбирати історичну будівлю майже в центрі Києва без жодних документів. І таке важко було навіть уявити в часи, коли архітектурно-будівельний контроль здійснювався для боротьби із незаконним будівництвом, а не для тиску та залякування неугодних владі.

Межі столиці і неспроможність парламенту діяти

Коли Київ, область і прилеглі громади бачать межі столиці по-різному, це означає, що де-юре цих меж узагалі немає. І навіть позиція Верховного суду, рішенням якого скасували нові межі селища Коцюбинського і визнали Біличанський ліс частиною Києва, проблем не розв’язує.

Торік Міністерство юстиції скасувало право власності Києва на земельну ділянку в межах Біличанського лісу під трасою Київ—Ірпінь, бо начальник Київської обласної військової адміністрації вважає цей ліс частиною області. Київ із цим не погодився та повернув собі ділянку через суд. І місто з областю в розпал війни чубляться навіть не за принцип, а за те, хто зароблятиме на розміщенні реклами вздовж траси.

Однак ліс навколо Коцюбинського — лише найвідоміша із багатьох таких проблем. Наприклад, частина Екопарку Осокорки одночасно передана Києвом в оренду та сусідньою сільрадою у власність.

Зараз усе це просто неприємно. Але невизначеність меж наступного року перетвориться на критичну перешкоду для відновлення та подальшого розвитку як Києва, так і прилеглих територіальних громад. Це є наслідком завершення дії перехідних положень Закону №711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель». Тож необхідно обов’язково затвердити комплексні плани територіальних громад і генплани окремих населених пунктів за новими вимогами. Зробити це без узгодження всіх спірних питань із громадами-сусідами неможливо.

Розрубати цей гордіїв вузол може лише Верховна Рада, адже тільки вона має повноваження затвердити межі Києва та поставити крапку в усіх спорах. Проте її профільний комітет під керівництвом Олени Шуляк проблемою не переймається.

Старі проблеми з новим «дахом»

Більшість гучних скандалів із забудовою Києва дісталися меру столиці у спадок від Олександра Омельченка та Леоніда Черновецького.

За своїм розмахом лідером серед проблемних питань залишаються спроби забудувати майже 180 га природних територій, на яких кияни хочуть створити Екопарк Осокорки. Міська влада під керівництвом Віталія Кличка активно виступала на боці киян, коли за планами забудови стояв банк «Аркада». Але після передачі проєкту пов’язаній із Владиславою Молчановою компанії «Столиця Груп» позиція міської влади змінилася на протилежну.

Коли завдяки активній позиції організації «Екопарк Осокорки» забудовнику не вдалося поновити договори оренди частини ділянок у суді, почалися спроби їхнього поновлення Київрадою.

І тут варто наголосити, що таке рішення буде незаконним, адже орендар, не сплачуючи орендної плати в повному обсязі, втратив право на поновлення договорів.

Друге десятиліття місцеві жителі та активісти тримають оборону проти забудови в урочищах Самбурки, Болгарське та Китаїв. Йдеться про п’ять ділянок загальною площею майже 60 га впритул до НПП «Голосіївській», а дві з них потрапляють і в межі території Китаївського археологічного комплексу.

За минулі роки забудовники змінювалися неодноразово, і всі вони мали на той момент міцні зв’язки із владою, але успіху не досягли. Однак ситуація погіршилася із появою в ролі девелопера близького до Кличка забудовника Ігоря Ніконова. Попри рекордну за кількістю голосів петицію та позови прокуратури, Київрада вирішила стати на бік забудовника і поновити договори оренди.

Наразі депутати обмежилися поновленням договорів на три ділянки, а долю ще двох має вирішити суд, який ніяк не визначиться з тим, кому ця земля належить — державі чи місту.

Напружена ситуація склалася із спробою забудувати ділянку поряд із національним парком «Голосіївський», демонтувавши при цьому стару водонапірну башту. Проте зазначена башта є державною власністю, тож залишається лише дивуватись, як приватна компанія за часів Омельченка отримала в оренду ділянку із розташованою на ній державною будівлею.

Завдяки активістам, башту вдалося захистити, надавши їй статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Але долю іншої частини ділянки наразі вирішує суд, — забудовник хоче примусити Київраду поновити договір оренди заради будівництва житлового комплексу, але активісти та Міндовкілля не полишають надії включити її до території нацпарку. І тут варто зауважити активну позицію Офісу генерального прокурора, що увійшов у справу для захисту державних інтересів

Щоправда, незрозуміло, чому прокуратура не використовує підходу, аналогічного до схеми захисту згаданих вище ділянок у Китаєві. В цьому разі набагато легше довести, що ділянка перебуває в державній власності і Київрада взагалі не має права поновлювати договір оренди. Станом на момент розмежування земель державної та комунальної власності на ділянці розміщувалася лише одна будівля державної власності, тож і вся ділянка за імперативною нормою закону від 01.01.2013 року беззаперечно є саме державною власністю.

Влада Києва. Гра в обіцянки і дедалі нові й нові проблеми

Київрада розпочала рік з обіцянок захистити Музей видатних діячів української культури від багатоповерхової забудови впритул і відмовити забудовнику в поновленні договору оренди. Рік цими обіцянками і закінчила.

Остаточно унеможливити забудову Обсерваторної гірки депутати обіцяють уже не перше скликання, а наразі забудовник дійшов до спроб частково скасувати в суді прийнятий 2002 року Генплану Києва при незрозумілій пасивності міської влади.

Чималий суспільний резонанс викликали наміри міської влади побудувати паркінг поряд із затокою Собаче Гирло. Вже на етапі передачі ділянки під його будівництво Київрада пішла на пряме порушення вимог законодавства — передала під будівництво вільну від забудови ділянку за відсутності детального плану території. Зробили це у шахрайський спосіб — проєкт рішення передбачав передачу ділянки під будівництво лінійного об’єкта транспортної інфраструктури, але ці формулювання було виключено за рекомендаціями земельної комісії.

Зазначена історія також цікава в аспекті використання владою петицій як механізму проштовхнути власні оборудки під виглядом виконання «вимог громадськості».

Закінчити цей огляд хотілося б історією, в якій кияни цього року виграли, завдяки суспільному резонансу. Мова про спроби міської влади протягнути незаконне будівництво паркінгу на Пейзажній алеї. Під тиском громадськості Кличко особисто запропонував зняти це питання з розгляду, щоб повернутися трохи згодом. Але внаслідок внесення змін до законодавства (йдеться про вже згаданий вище закон №711-IX) цей детальний план території може бути прийнятий лише до кінця цього року, бо він розроблений за старими законодавчими положеннями.

Тож треба стежити, щоб Верховна Рада черговими змінами до законодавства не вкрала у киян бодай цієї перемоги.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Акція Макдональдса з Майнкрафтом викликала ажіотаж у великих містах України
Факти ICTV
2025-04-03T21:42:19Z
Чоловік Заворотнюк привіз доньку на могилу матері: який вона має вигляд
GlavRed
2025-04-03T21:27:51Z
"Невеликий контрнаступ": головнокомандувач НАТО підтвердив операцію ЗСУ в Бєлгородській області
Фокус
2025-04-03T21:27:51Z
У НАТО заявили про підготовку до передачі додаткових F-16 Україні
24tv
2025-04-03T21:06:44Z
Ми все ще опрацьовуємо це питання, – Паліса про контракти для вже мобілізованих
24tv
2025-04-03T21:00:45Z
"Стосується і чоловіків, і жінок": в ОП заявили, що Україна потребує змін в мобілізації
Фокус
2025-04-03T21:00:04Z
Число українських біженок у Польщі, які хочуть повернутися в Україну, значно зменшилося — опитування
Antikor
2025-04-03T20:36:24Z
"Як риба у воді": генерал НАТО назвав удари ЗСУ по РФ "екстремально ефективними"
GlavRed
2025-04-03T20:27:52Z
Коли пролунає останній дзвоник та буде випускний у школах Рівного
24tv
2025-04-03T20:27:30Z
Зеленський: Українські підрозділи ведуть бойові дії на території ворога — це великий результат війни
Antikor
2025-04-03T21:42:48Z
На Покровському напрямку ЗСУ знешкодили більше 400 окупантів - Генштаб
Gazeta UA
2025-04-03T21:18:59Z
Вибухи в Дніпрі та Броварах: у Києві працює ППО
Antikor
2025-04-03T21:06:12Z
Росія атакує Харків "шахедами": є влучання в будинки, виникла пожежа
Лига
2025-04-03T21:00:30Z
Київ та область атакують ворожі дрони, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T20:48:46Z
Тривога в Києві та кількох областях через загрозу "шахедів"
Antikor
2025-04-03T20:48:43Z
В Україні на вихідних очікується різке похолодання та сніг
ZN UA
2025-04-03T20:40:47Z
На Донеччині залишаються близько 284 тисяч цивільних: евакуація триває
Хвиля
2025-04-03T20:36:07Z
Робота в Києві: де пенсіонерам обіцяють зарплату від 23 тисяч
Политека
2025-04-03T20:00:46Z
У МЗС Китаю прокоментували нові тарифи Трампа: у торгівельних війнах переможців не буває
ZN UA
2025-04-03T21:43:37Z
Росія і США досягли прогресу в переговорах про припинення вогню, - Дмитрієв
Antikor
2025-04-03T21:42:26Z
Україна поки не вела переговори з США щодо нових пакетів військової допомоги
Antikor
2025-04-03T21:36:02Z
"Захоплюємося Путіним": батько Маска розкрив ставлення своєї сім'ї до диктатора РФ
GlavRed
2025-04-03T21:33:44Z
Армія Росії підпорядковується спецслужбам: Путін не довіряє своїм генералам, – The Economist
Antikor
2025-04-03T21:21:18Z
Сибіга запевнив Рубіо, що Україна хоче угоди про надра зі США
Европейская правда
2025-04-03T21:18:58Z
Рейтинг схвалення Дональда Трампа впав до 43% — найнижчий показник з моменту повернення у Білий дім
Antikor
2025-04-03T21:18:39Z
Генерал НАТО: ЗСУ не зможуть перейти в "великий наступ" найближчим часом
Antikor
2025-04-03T21:15:26Z
Зеленський готовий до компромісу щодо повернення окупованих територій, але наголошує, що вони ніколи не будуть визнані російськими
Antikor
2025-04-03T21:12:23Z
Kalush Orchestra - "Рута" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-03T21:36:06Z
Нестандартний набір дорослої дівчинки: що в сумці у Каті Осадчої
GlavRed
2025-04-03T21:27:41Z
Особлива естетика та атмосфера: 4 високорейтингові серіали про офісних працівників
24tv
2025-04-03T20:30:50Z
"Не хочу з вами працювати": розкрито грандіозну таємницю Софії Ротару
GlavRed
2025-04-03T20:27:18Z
"Зайчик" Сердючки відреагував на чутки про роман з Данилком: "Хтось з кимось спав"
GlavRed
2025-04-03T19:27:40Z
Таємниці дружини голови КРАІЛ: Як Катерина Руда стала об’єктом публічної уваги
Antikor
2025-04-03T19:15:25Z
Захоплює чи розчаровує: що варто знати про напружений трилер "Голланд" з Ніколь Кідман
24tv
2025-04-03T18:57:54Z
"Кожна хвилина важлива": Позитив відверто заговорив про доньку і випустив трек, на який чекали 6 років
GlavRed
2025-04-03T18:27:48Z
Трендова стрижка, яку можна носити зовсім без укладки
24tv
2025-04-03T18:27:15Z
Пу-холуйство: президенту ФІФА нейметься повернути російського агресора в міжнародний футбол
Украина Криминальная
2025-04-03T21:09:05Z
Талант Ювентуса зацікавив деякі клуби АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-04-03T21:06:57Z
Президент ФІФА видав ганебну заяву щодо повернення Росії
24tv
2025-04-03T20:48:00Z
Палмер відзначився асистом за Челсі вперше за понад чотири місяці
Football.ua
2025-04-03T20:40:53Z
Калулу хоче залишитися в Ювентусі – Скіра
Football.ua
2025-04-03T20:18:36Z
ЮКСА підписала сина Ромаріо
Football.ua
2025-04-03T20:15:34Z
УЄФА не планує повертати російські команди до міжнародних змагань
Football.ua
2025-04-03T20:03:42Z
Титулований клуб з УПЛ хоче підписати українського легіонера
24tv
2025-04-03T19:57:21Z
Кевін: Шахтар не може залишити порожньою графу здобутих протягом сезону трофеїв
Football.ua
2025-04-03T19:34:01Z
Ціни на автомобілі можуть підскочити до $20 000 за одиницю: мита Трампа вдарять майже по кожній галузі в усьому світі, — FT
Antikor
2025-04-03T21:39:17Z
Україна отримала від Польщі ще п'ять тисяч терміналів Starlink
УкраинФорм
2025-04-03T21:27:53Z
Фондовий ринок США зазнав найбільшого обвалу з 2020 року
Факти ICTV
2025-04-03T21:21:13Z
Ціни на нафту падають через збільшення видобутку країнами ОПЕК+ та американські мита
ZN UA
2025-04-03T21:04:03Z
Крипторезерв США не змінить ринок миттєво, але створює умови для зростання
InternetUA
2025-04-03T20:52:34Z
Криптовалюти стрімко дешевшають через дії США – WSJ
iPress
2025-04-03T20:33:46Z
Українська кукурудза може замінити американську через нові мита Трампа
iPress
2025-04-03T20:33:00Z
США допускають скасування мит, Україна готова скористатися можливістю – Качка
Факти ICTV
2025-04-03T20:18:59Z
Apple iPhone за 2300 доларів: тарифи Трампа підвищують ціни на культові смартфони
Фокус
2025-04-03T20:16:01Z
Афганський казан – ваш надійний помічник на кухні
Взгляд
2025-04-03T21:30:30Z
На будь-який смак та вподобання: 3 легкі рецепти глазурі на паску
24tv
2025-04-03T21:00:14Z
Як допомогти коту, який не може поїсти без вашої присутності: пояснення ветеринарки
Знай
2025-04-03T19:51:54Z
Навіть старе насіння "пробудиться" і дасть небачений урожай: замочіть його у копійчаному засобі
24tv
2025-04-03T19:51:03Z
Суп, який обожнюють усі: рецепт неймовірно смачної солянки
24tv
2025-04-03T19:39:57Z
Як зробити свій будинок екологічним: прості кроки до зеленого житла
24tv
2025-04-03T18:57:13Z
Різниця у віці, кажуть експерти, не завада для щасливого кохання – але є важлива умова
24tv
2025-04-03T18:51:14Z
Чому не можна сідати на чуже ліжко: цих деталей ви точно не знали
24tv
2025-04-03T18:12:13Z
Хитрість кулінара: як засолити лосось і не зіпсувати смак
Gazeta UA
2025-04-03T17:18:14Z
У Вінниці суд обрав запобіжний захід жінці, підозрюваній у викраденні предметів з могили загиблого бійця Азову "Грєнки"
Antikor
2025-04-03T20:42:08Z
Вибухи у Запорізькій області: працює ППО
Antikor
2025-04-03T20:03:09Z
На США обрушилася серія торнадо: вже є загиблі
Фокус
2025-04-03T20:00:11Z
У Португалії масштабні обшуки через корупцію в IT-контрактах на 17 млн євро
InternetUA
2025-04-03T19:51:48Z
Харків знову під атакою "шахедів": влучання по двоповерховому будинку, є постраждалі
Antikor
2025-04-03T19:33:59Z
Росіяни вдарили по Харкову «шахедами», виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:12:23Z
Співробітницю ТЦК на Закарпатті Лівик підозрюють у схемі продажу «білих квитків»
Antikor
2025-04-03T18:45:03Z
У центрі Берліна озброєні нападники з мачете пограбували інкасаторів
Antikor
2025-04-03T18:36:28Z
Бавилися з вогнем: троє підлітків причетні до підпалу заводу в Рівному
24tv
2025-04-03T18:00:36Z
Знижує тиск і полегшує біль: чому сексом треба займатись частіше
Gazeta UA
2025-04-03T21:39:13Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
2025-04-03T19:06:08Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T18:27:46Z
Навіщо насправді в дитячому садку тиха година - справжню причину знають не всі
GlavRed
2025-04-03T18:27:29Z
Чому головний біль посилюється при яскравому світлі
Знай
2025-04-03T17:51:50Z
Цвіль, вологість або шум з вулиці: на якому поверсі найкраще купувати квартиру
24tv
2025-04-03T17:09:48Z
Як батьківство впливає на ризик депресії
24tv
2025-04-03T17:03:28Z
Штучний інтелект повернув жінці втрачений 18 років тому голос
InternetUA
2025-04-03T20:31:23Z
Справжній шедевр зі звичайних яєць - рецепт сніданку за 15 хвилин
GlavRed
2025-04-03T19:27:42Z
Кого замінять роботи: список професій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T19:18:43Z
Альтернатива Starlink на підході: що відомо про запуск нових інтернет-супутників
Фокус
2025-04-03T18:51:11Z
Попри холодний вітер та кригу: українські вчені проводять в Антарктиці важливе дослідження
24tv
2025-04-03T18:45:39Z
Не неї всі задивлятимуться: як зробити волохату паску, яка розірвала інтернет
24tv
2025-04-03T18:27:20Z
Шахраї відкрили полювання на українців у Telegram та Signal: три схеми обману
InternetUA
2025-04-03T18:22:21Z
Merz Gambit: Germany starts historic rearmament
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T18:00:27Z
Тіктоку загрожує понад €500 млн штрафу за передачу даних європейських користувачів до Китаю, — Bloomberg
Детектор М
2025-04-03T17:48:41Z
У Японії Subaru вдягнула новий Forester у дизайн, натхнений самураївською бронею
Топ Жир
2025-04-03T21:15:41Z
Ексклюзивні моделі Mercedes-AMG CLE 53 Manufaktur поєднують в собі характер і високу продуктивність
Топ Жир
2025-04-03T20:30:20Z
Ford анонсує ще 4 відкликань через проблеми з якістю
Топ Жир
2025-04-03T19:45:04Z
Чи подорожчають авто зі США через нові мита
24tv
2025-04-03T18:36:13Z
VW представляє нову пікап в Південній, але не Північній Америці
Топ Жир
2025-04-03T17:45:23Z
Kia готується до боротьби на Тазманії і не виключає конкуренцію Ford Ranger Raptor
Топ Жир
2025-04-03T17:15:39Z
Шлях одного поршня через шість кордонів, перш ніж він працює у вашому американському вантажівці
Топ Жир
2025-04-03T15:45:41Z
Новий футуристичний електрокросовер Honda 0 вперше показали на публіці
Фокус
2025-04-03T15:36:30Z
Електрифікований Ford Bronco Restomod від Icon 4×4 embrace забирає електромобільну енергію
Топ Жир
2025-04-03T15:15:56Z