MY.UAНовини
Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?
Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?

Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?

Культурна спадщина та зелені зони. Що робити владі у новому році, аби зберегти?

Україна повинна виконати низку жорстких вимог, аби належним чином пройти шлях євроінтеграції. Це стосується збереження і культурної спадщини, і природи. Громадська ініціатива «Голка» проти Нового року підготувала підсумковий огляд низки випадків, коли громади ведуть боротьбу за те, що важливо зберегти не лише зараз, а й для прийдешніх поколінь. Беззаперечним лідером за кількістю випадків, де громадяни захищають історичну спадщину, археологію та зелені зони, є столиця. 

Громадська ініціатива "Голка"

 

Постає запитання: що могли б зробити Міністерство культури, Міністерство розвитку громад та територій, Державна інспекція архітектури та містобудування, а також Київська міська державна адміністрація і Київрада, аби наступного року громадський сектор і ЗМІ спрямували свої зусилля більше на розвиток громади і держави, а не на боротьбу за збереження того, що має історичну чи екологічну цінність?

Мінкультлідер за грубістю невиконання законодавства

Найточніше характеризує дії Мінкультури в сфері охорони культурної спадщини слово «саботаж». Захист історичної спадщини заблоковано з 2022 року. Розробка будь-якої науково-проєктної документації неможлива, бо міністерство досі не розробило для затвердження Кабміном відповідних проєктів постанов з урахуванням нових вимог закону.

Замаскувати саботаж намагаються фіктивною документацією з визначення меж і режимів використання історичних ареалів. Саме така ситуація виникала з історико-архітектурним опорним планом Львова, що був швидко скасований судом. І те саме може статися і з іншими містами.

Невиконання відомством своїх обов’язків може мати вкрай негативні наслідки серед іншого і для музею просто неба Пирогова.

Наразі просто неможливо встановити охоронні зони пам’яток, щоб захистити музей від висотної забудови поруч, навіть якщо за позовом прокуратури суд зобов’яже міністерство це зробити.

Мінкультури не виконало вимог Державної антикорупційної програми і не провело передбачених консультацій із громадськістю при підготовці змін до порядку обліку об’єктів культурної спадщини. Як наслідок, таємно повернули правила, що діяли за часів Януковича, суттєво зменшивши можливості громадськості із захисту цінних будівель.

Державна антикорпрограма передбачала, що мають бути встановлені заборони нового будівництва та реконструкції в межах історичних ареалів у разі відсутності історико-архітектурних опорних планів. Але й тут Мінкультури вимог не виконало і відповідного проєкту не підготувало. Бо якби виконало, то ситуацій на кшталт брутального знесення садиби Зеленських у Києві можна було б уникнути.

Активісти неодноразово зверталися до цього міністерства, адже контроль над дотриманням вимог пам’яткоохоронного законодавства в межах історичних ареалів є його виключним повноваженням. Чиновники не реагували. Але після знесення будівлі відразу виступили із заявою, пояснивши, чому такі дії незаконні. Ще за кілька днів чиновники прийняли абсурдне рішення про необхідність надати вже знищеній садибі статус пам’ятки, порушивши при цьому кілька вимог власноруч затвердженого нового Порядку обліку об’єктів культурної спадщини.

Чи зміниться ситуація наступного року, невідомо. Наразі призначений у вересні очільником відомства Микола Точицький ще не прийняв необхідних кадрових рішень, і винні у ситуації посадовці продовжують працювати в міністерстві.

Де недопрацювало Міндовкілля?

Частина проблем пов’язана з тим, що в законодавстві певні речі поставлено з ніг на голову — спочатку держава продає спецдозвіл на надрокористування чи надає земельну ділянку під певне будівництво, а потім власник бізнесу робить оцінку впливу на довкілля і проводить консультації з громадськістю. Гроші вже вкладено в проєкт, тому бізнес будь-якими методами домагатиметься можливості його подальшої реалізації.

Виникає багато запитань до якості роботи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, а також профільних департаментів обласних і Київської міської держадміністрацій при видачі висновків з оцінки впливу на довкілля.

У Києві на території природно-заповідного фонду на острові Оболонський дозволили будувати новий розважальний парк, «не помітивши» того, що повністю вкритий рослинністю острів перетворився в оцінці впливу на довкілля здебільшого на пустелю, а також низки інших порушень закону. А у Харкові заради піщаного кар’єра дозволили вирубати ліс, хоча в оцінці впливу на довкілля оцінити негативний вплив від цієї вирубки взагалі «забули».

І громадськість не завжди може перевірити законність дії чиновників чи дотримання вимог оцінці впливу на довкілля при проведенні робіт. Міндовкілля на час дії воєнного стану закрило доступ не лише до матеріалів оцінки впливу на довкілля, що проводилася до початку повномасштабного вторгнення, але навіть до інформації про здійснення такої оцінки. І хоча міністерство пообіцяло доступ відкрити, воно не поспішає цю обіцянку виконувати.

У багатьох випадках важко навіть зрозуміти, який саме з органів влади грає в інтересах недоброчесного бізнесу, адже розвиток подій нагадує перетягування каната. Десятий рік намагаються побудувати черговий гірськолижний курорт на Свидовці у Карпатах, де збереглися праліси, високогірні луки, льодовикові озера та неймовірні гірські річки. Але це не зупиняє компанію, яка, за даними низки публікацій, пов’язана із олігархом Ігорем Коломойським.

А на Житомирщині громада Негребівки намагається захистити озеро і питну воду, бо заради прибутку приватна компанія вирішила відновити видобуток доломіту на кар’єрі. На Київщині влада мріє створити промзону в санітарній зоні заказнику «Казковий Яр» і для цього організовувала псевдогромадські слухання.

Що стосується Вінниччини, то тут узагалі два в одному: поблизу державного історико-культурного заповідника «Буша» планують створити кар’єр із видобутку фосфатного вапняку, що нестиме загрозу і екології, і культурній спадщині. Цей перелік можна продовжувати.

Коли прокуратурі через суд доводиться повертати державі ділянки в Біличанському лісі в межах нацпарку «Голосіївський», бо вони опинилися в приватній власності дружини ексміністра екології Миколи Злочевського, то проблеми з екологією перестають дивувати. Але ж мова не лише про важкий спадок від колишньої влади.

Спадок Мінрегіону

Щоб забудовники могли заробляти на будівництві житла в ексклюзивних місцях на кшталт рекреаційних чи прибережних зон, ще 2018 року в Державних будівельних нормах з вимогами до готелів вигадали новий різновид будівель — апартготель. За своєю суттю це звичайний багатоквартирний житловий будинок, але квартири в ньому називаються «апартаменти» чи «студіо» і їх можна зводити на ділянках, відведених під санаторії та бази відпочинку.

Саме таке і відбувається зараз із колишнім туристичним комплексом «Пролісок» у Києві поряд із нацпарком «Голосіївський». І є підстави вважати, що саме таку долю готують для зеленої зони на березі озера поряд із центром Івано-Франківська під прикриттям будівництва реабілітаційного центру для військових на невеличкому клаптику із запланованої ділянки.

Друга лазівка — визначення поняття «реконструкція». За відповідними державними будівельними нормами, для реконструкції достатньо частково зберегти елементи несучих конструкцій. Тому забудовнику потрібно залишити в землі бодай одну цеглину від старого фундаменту, і завдяки цьому самому «частково збереженому елементу несучої конструкції» де-факто нове будівництво перетворюється на де-юре реконструкцію.

Завдяки цьому, можна старий сарай навіть без оформлення права користування землею легко перетворити на багатоповерхівку або цінну історичну будівлю — демонтувати до фундаменту, як це відбулося із уже згаданою садибою Зеленських у Києві.

Обидві схеми добре відомі, а зазначені зміни до державних будівельних норм вносилися ще за часів президенства Петра Порошенка. І хоча в Мінрегіоні відтоді змінилося вже п’ять міністрів, нормативних дірок й досі не залатали.

(Не)здійснення архітектурно-будівельного контролюце теж проблема

На час дії воєнного стану проводити перевірки можна лише за окремим дозволом Мінрегіону у разі наявності реальних загроз правам і інтересам людини чи держави. Але ніякі вимоги законодавства не зупиняли Мінрегіону та Державної інспекції архітектури та містобудування (далі — Інспекція), коли за зверненням голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк треба було натиснути на Києво-Могилянську академію. Перевірку з грубими порушеннями законодавства призначили навіть не один раз, а двічі.

А от коли перевірки дійсно потрібні, їх не дочекаєшся. Наприклад, Інспекція відмовилася призначати перевірку вже згаданої забудови туркомплексу «Пролісок», попри численні звернення активістів. Із садибою Зеленських Мінрегіон разом із Інспекцією банально заборонили профільному департаменту КМДА проводити перевірку, мовляв, руйнування історичної будівлі нічиїх прав та інтересів не порушує.

Та впевненість у безкарності завжди призводить до нових нахабних порушень.

У Києві на острові Оболонський на території природно-заповідного фонду побудували новий розважальний парк, витративши на це в розпал війни майже 200 млн грн із бюджету. Звичайне самочинне будівництво без жодних дозволів і навіть права користування землею. Інспекція цього навіть не помітила.

А наближена до скандально відомого експрезидента «Київміськбуду» Ігоря Кушніра компанія почала розбирати історичну будівлю майже в центрі Києва без жодних документів. І таке важко було навіть уявити в часи, коли архітектурно-будівельний контроль здійснювався для боротьби із незаконним будівництвом, а не для тиску та залякування неугодних владі.

Межі столиці і неспроможність парламенту діяти

Коли Київ, область і прилеглі громади бачать межі столиці по-різному, це означає, що де-юре цих меж узагалі немає. І навіть позиція Верховного суду, рішенням якого скасували нові межі селища Коцюбинського і визнали Біличанський ліс частиною Києва, проблем не розв’язує.

Торік Міністерство юстиції скасувало право власності Києва на земельну ділянку в межах Біличанського лісу під трасою Київ—Ірпінь, бо начальник Київської обласної військової адміністрації вважає цей ліс частиною області. Київ із цим не погодився та повернув собі ділянку через суд. І місто з областю в розпал війни чубляться навіть не за принцип, а за те, хто зароблятиме на розміщенні реклами вздовж траси.

Однак ліс навколо Коцюбинського — лише найвідоміша із багатьох таких проблем. Наприклад, частина Екопарку Осокорки одночасно передана Києвом в оренду та сусідньою сільрадою у власність.

Зараз усе це просто неприємно. Але невизначеність меж наступного року перетвориться на критичну перешкоду для відновлення та подальшого розвитку як Києва, так і прилеглих територіальних громад. Це є наслідком завершення дії перехідних положень Закону №711-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель». Тож необхідно обов’язково затвердити комплексні плани територіальних громад і генплани окремих населених пунктів за новими вимогами. Зробити це без узгодження всіх спірних питань із громадами-сусідами неможливо.

Розрубати цей гордіїв вузол може лише Верховна Рада, адже тільки вона має повноваження затвердити межі Києва та поставити крапку в усіх спорах. Проте її профільний комітет під керівництвом Олени Шуляк проблемою не переймається.

Старі проблеми з новим «дахом»

Більшість гучних скандалів із забудовою Києва дісталися меру столиці у спадок від Олександра Омельченка та Леоніда Черновецького.

За своїм розмахом лідером серед проблемних питань залишаються спроби забудувати майже 180 га природних територій, на яких кияни хочуть створити Екопарк Осокорки. Міська влада під керівництвом Віталія Кличка активно виступала на боці киян, коли за планами забудови стояв банк «Аркада». Але після передачі проєкту пов’язаній із Владиславою Молчановою компанії «Столиця Груп» позиція міської влади змінилася на протилежну.

Коли завдяки активній позиції організації «Екопарк Осокорки» забудовнику не вдалося поновити договори оренди частини ділянок у суді, почалися спроби їхнього поновлення Київрадою.

І тут варто наголосити, що таке рішення буде незаконним, адже орендар, не сплачуючи орендної плати в повному обсязі, втратив право на поновлення договорів.

Друге десятиліття місцеві жителі та активісти тримають оборону проти забудови в урочищах Самбурки, Болгарське та Китаїв. Йдеться про п’ять ділянок загальною площею майже 60 га впритул до НПП «Голосіївській», а дві з них потрапляють і в межі території Китаївського археологічного комплексу.

За минулі роки забудовники змінювалися неодноразово, і всі вони мали на той момент міцні зв’язки із владою, але успіху не досягли. Однак ситуація погіршилася із появою в ролі девелопера близького до Кличка забудовника Ігоря Ніконова. Попри рекордну за кількістю голосів петицію та позови прокуратури, Київрада вирішила стати на бік забудовника і поновити договори оренди.

Наразі депутати обмежилися поновленням договорів на три ділянки, а долю ще двох має вирішити суд, який ніяк не визначиться з тим, кому ця земля належить — державі чи місту.

Напружена ситуація склалася із спробою забудувати ділянку поряд із національним парком «Голосіївський», демонтувавши при цьому стару водонапірну башту. Проте зазначена башта є державною власністю, тож залишається лише дивуватись, як приватна компанія за часів Омельченка отримала в оренду ділянку із розташованою на ній державною будівлею.

Завдяки активістам, башту вдалося захистити, надавши їй статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Але долю іншої частини ділянки наразі вирішує суд, — забудовник хоче примусити Київраду поновити договір оренди заради будівництва житлового комплексу, але активісти та Міндовкілля не полишають надії включити її до території нацпарку. І тут варто зауважити активну позицію Офісу генерального прокурора, що увійшов у справу для захисту державних інтересів

Щоправда, незрозуміло, чому прокуратура не використовує підходу, аналогічного до схеми захисту згаданих вище ділянок у Китаєві. В цьому разі набагато легше довести, що ділянка перебуває в державній власності і Київрада взагалі не має права поновлювати договір оренди. Станом на момент розмежування земель державної та комунальної власності на ділянці розміщувалася лише одна будівля державної власності, тож і вся ділянка за імперативною нормою закону від 01.01.2013 року беззаперечно є саме державною власністю.

Влада Києва. Гра в обіцянки і дедалі нові й нові проблеми

Київрада розпочала рік з обіцянок захистити Музей видатних діячів української культури від багатоповерхової забудови впритул і відмовити забудовнику в поновленні договору оренди. Рік цими обіцянками і закінчила.

Остаточно унеможливити забудову Обсерваторної гірки депутати обіцяють уже не перше скликання, а наразі забудовник дійшов до спроб частково скасувати в суді прийнятий 2002 року Генплану Києва при незрозумілій пасивності міської влади.

Чималий суспільний резонанс викликали наміри міської влади побудувати паркінг поряд із затокою Собаче Гирло. Вже на етапі передачі ділянки під його будівництво Київрада пішла на пряме порушення вимог законодавства — передала під будівництво вільну від забудови ділянку за відсутності детального плану території. Зробили це у шахрайський спосіб — проєкт рішення передбачав передачу ділянки під будівництво лінійного об’єкта транспортної інфраструктури, але ці формулювання було виключено за рекомендаціями земельної комісії.

Зазначена історія також цікава в аспекті використання владою петицій як механізму проштовхнути власні оборудки під виглядом виконання «вимог громадськості».

Закінчити цей огляд хотілося б історією, в якій кияни цього року виграли, завдяки суспільному резонансу. Мова про спроби міської влади протягнути незаконне будівництво паркінгу на Пейзажній алеї. Під тиском громадськості Кличко особисто запропонував зняти це питання з розгляду, щоб повернутися трохи згодом. Але внаслідок внесення змін до законодавства (йдеться про вже згаданий вище закон №711-IX) цей детальний план території може бути прийнятий лише до кінця цього року, бо він розроблений за старими законодавчими положеннями.

Тож треба стежити, щоб Верховна Рада черговими змінами до законодавства не вкрала у киян бодай цієї перемоги.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Помилка ще до співбесіди: рекретурка сказала, що відштовхує в резюме
24tv
2025-04-28T19:30:42Z
Радониця: традиції, як правильно поминати та заборони в батьківський вівторок
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:09:18Z
Почти 500 цвяхів перетворили массачусетські вулиці на небезпечні капкани зі шипами протягом ночі
Топ Жир
2025-04-28T19:00:24Z
800 жителів і 0 народжуваності: у якій країні світу найменше населення
24tv
2025-04-28T18:45:59Z
У Бога немає мертвих, у нього усі живі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:36:28Z
В Дніпропетровській області ВПО можуть втратити пенсію: що потрібно зробити у 2025 році
Политека
2025-04-28T18:30:03Z
Учні Волинського ліцею позували із символікою СРСР: відбулося службове розслідування
24tv
2025-04-28T18:09:05Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Харкові: хто отримає підтримку
Политека
2025-04-28T18:01:23Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T19:39:05Z
Орбан і Фіцо хочуть зберегти право ветувати рішення в ЄС
Европейская правда
2025-04-28T19:37:13Z
"Пролог до колапсу": Клімкін розповів, чим загрожує Україні здача Криму
Telegraf
2025-04-28T19:36:41Z
Росіяни потіснили Сили оборони, просувшись на Бєлгородщині: оновлення мапи Deepstate
24tv
2025-04-28T19:36:24Z
У мирний план Трампа внесли важливу зміну: який пункт прибрали – ЗМІ
Telegraf
2025-04-28T19:25:39Z
Перемир'я на 9 травня і реакція України та США: головні новини України
GlavRed
2025-04-28T19:25:21Z
Навіщо Путіну "перемирʼя" на 9 травня: політолог сказав, що задумали в РФ
GlavRed
2025-04-28T19:25:07Z
Позиція США змінилася? Які три висновки зробили американці після лондонських переговорів
Telegraf
2025-04-28T19:03:33Z
Чи можна приватизувати землю без згоди сусідів
24tv
2025-04-28T19:06:15Z
Травневі пенсії: хто отримає збільшені виплати
Знай
2025-04-28T19:01:55Z
Іспанські АЕС втратили електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:51:32Z
В яких містах України ІТ-працівники отримують найвищі зарплати
24tv
2025-04-28T18:39:16Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T18:31:04Z
Новий стандарт 230В в Україні: чи потрібні стабілізатори та що буде з тарифами
Хвиля
2025-04-28T17:54:55Z
Через мита Трампа в США може виникнути дефіцит електроніки
InternetUA
2025-04-28T17:36:36Z
Знижуємо витрати на логістику з Китаю: поради для малого бізнесу
Gazeta UA
2025-04-28T17:30:59Z
Корецький став новим головою правління «Нафтогазу» – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T17:21:04Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T19:30:34Z
"Підемо під вінець": Melovin підтвердив стосунки з відомою співачкою
GlavRed
2025-04-28T19:25:53Z
Чорні штани — класика гардероба – ідеї образів для будь-якої нагоди
GlavRed
2025-04-28T19:25:23Z
Наймодніші відтінки лаку: не пропустіть хітові кольори цієї весни
24tv
2025-04-28T18:36:07Z
"На підтримку російської армії": відома співачка розповіла правду про Ані Лорак
GlavRed
2025-04-28T18:27:09Z
Чи справді Бенюк не бачив домагань у вишах? Акторка розкритикувала заяву народного артиста
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:24:36Z
Бізнесмен, батько та чоловік Олі Полякової: де зараз Вадим Буряковський
24tv
2025-04-28T18:06:28Z
Друг найшанованіших людей свого часу: що треба знати про найвідомішого нащадка Тараса Шевченка
24tv
2025-04-28T17:15:56Z
У Верблюжій затоці в Оболонському районі виявлено великий шматок ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:47Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:09:16Z
МВС Іспанії оголосило надзвичайний стан через блекаут
Европейская правда
2025-04-28T19:01:16Z
У Москві завили сирени повітряної тривоги: небезпеку оголосили одночасно в кількох районах
Telegraf
2025-04-28T18:54:34Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T18:42:43Z
Шахрай викрав 120 тис грн у жінки, яка хотіла придбати авто для ЗСУ
InternetUA
2025-04-28T18:28:27Z
Наркобізнес з мільйонними прибутками: на Чернігівщині затримано п’ятьох учасників міжрегіонального організованого злочинного угруповання
Украина Криминальная
2025-04-28T18:24:09Z
ДТП на трасі Одеса – Миколаїв призвела до ускладнення руху транспорту
VGorode
2025-04-28T18:00:42Z
Чому в Україні стало набагато більше нелегальної зброї: у поліції пояснили та назвали цифри
Telegraf
2025-04-28T16:39:35Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:25:17Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Черкащина зазнала однієї з найбільших атак РФ: в ОВА розкрили наслідки
FaceNews
2025-04-28T19:16:20Z
По телевізору не казали слово "війна", зате про нацистів чули багато, – полонений з Криму
24tv
2025-04-28T18:57:03Z
"Наша смуга – у пріоритеті ворога": у 47 бригаді показали майстерне знищення окупантів
24tv
2025-04-28T18:51:16Z
У Києві поліція затримала двох 16-річних "зачеперів", що каталися на вагонах метро
24tv
2025-04-28T18:51:14Z
Що варто змінити кожному знаку зодіаку у травні 2025 – відповідь у гороскопі
24tv
2025-04-28T18:27:26Z
153 бригада отримала позашляховик від "Української команди"
24tv
2025-04-28T18:21:46Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Посадіть на ділянці ці 5 рослин: кліщі навіть не наблизяться
24tv
2025-04-28T17:30:37Z
Експерти закликали ніколи не можна залишати їжу у фользі - в чому причина
GlavRed
2025-04-28T17:27:34Z
Що одягнути жінці на хрестини в церкву: поради для хрещених та батьків малюка
GlavRed
2025-04-28T17:27:21Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Відомо, що сказав Дюбуа після того, як штовхнув Усика на дуелі поглядів
24tv
2025-04-28T18:15:11Z
Усик неочікувано зустрівся з легендою футболу в аеропорту в Італії: потужне відео
24tv
2025-04-28T18:06:00Z
Російський олімпійський чемпіон Храмцов незаконно відвідав окупований Донецьк
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T18:00:46Z
Реал домовився з Анчелотті про розірвання контракту: деталі угоди
24tv
2025-04-28T17:54:05Z
Рашфорд ризикує пропустити решту сезону через травму
Football.ua
2025-04-28T17:51:10Z
Клопп привітав Ліверпуль з чемпіонством АПЛ
Football.ua
2025-04-28T17:21:46Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z
KGM представив вантажну версію SsangYong Rexton
360ua.news
2025-04-28T18:01:22Z
Чи було помічено бюджетну модель 2 Tesla на відкритому повітрі?
Топ Жир
2025-04-28T18:00:04Z
Ця Ferrari F50 може стати найдорожчою, що коли-небудь продавалася
Топ Жир
2025-04-28T17:45:05Z
В Україну привезли першу електричну вантажівку: подробиці та фото
Фокус
2025-04-28T17:30:10Z
Ілон Маск обіцяв, що Cybertruck плаватиме, як човен ─ автовласник перевірив
ITC
2025-04-28T17:22:51Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:22:43Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Німецький стартап анонсував швидку появу повністю автономних ударних дронів
InternetUA
2025-04-28T19:01:33Z
Elden Ring розійшлася накладом у 30 мільйонів копій
24tv
2025-04-28T18:57:27Z
Asus та Bethesda випустили унікальну відеокарту GeForce RTX 5080 у стилі Doom: The Dark Ages
24tv
2025-04-28T18:15:26Z
Xiaomi представила нову лінійку доступних телевізорів для геймерів Redmi TV X 2025
24tv
2025-04-28T17:51:19Z