MY.UAНовини
Підводні активності Росії на Балтиці: сигнал Заходу чи підготовка до нових атак?
Підводні активності Росії на Балтиці: сигнал Заходу чи підготовка до нових атак?

Підводні активності Росії на Балтиці: сигнал Заходу чи підготовка до нових атак?

Події на Балтиці – розрив підводного газопроводу «Balticconector» та лінії оптоволоконного зв’язку між Естонією та Фінляндією 7 жовтня 2023 року, розрив кабелів зв’язку між Швецією та Литвою і Фінляндією та Німеччиною 18 листопада, а тепер ось на Різдво і силового кабелю між Естонією та Фінляндією, є індикаторами того, що Росія вже стала на стежку агресії проти НАТО та ЄС. Тільки у Брюсселі усе ще цього не розуміють.

Два роки тому, наприкінці грудня 2022-го, у своєму дослідженні з проблематики гібридних дій Росії на морі, звертав увагу, передусім, на Балтику. Якраз після підривів «Північних потоків». Але я не був піонером. На небезпечну підводну активність Росії звертали увагу авторитетні військові провідних країн НАТО. Увагу звертали, але ніхто нічого не робив – ні військові, ні політики.

Нижче я наводжу деякі фрагменти з дослідження «Балтика–2022: Кінець газових потоків як продовження гібридної агресії РФ проти Європи». 

Пряме збройне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року і дистанціювання НАТО та ЄС від політики «примусу агресора до миру», слідування хибній концепції «недопущення ескалації», створило нові можливості для ураження Європи, як слабкої ланки трансатлантичного Заходу, а також і США, які, за уявленнями прокремлівських аналітиків, вже не є домінуючою силою у глобалізованому світі.

Росія працює над тим, щоб у час «Ч» – час рішучих дій – створити стан дезінформації, хаосу та дезорганізації системи державного управління США та країн ЄС й отримати вікно можливостей для геополітичного відкидання Заходу.

Дисфункція енергетичних та телекомунікаційних мереж автоматично означає хаос у державному управлінні, обороні та безпеці, а також, що не менш важливо – у національних фінансових та міжнародних платіжних системах. Цього й прагне Росія, щоб у час «Ч» комплексно та багатовимірно уразити свого екзистенційного ворога – Захід. Адмірал Джеймс Ставрідіс ще у 2015 році відзначив: «Наші військово-морські сили повинні бути готові захищати наші підводні кабелі так само, як ми захищаємо свою енергомережу, промислову базу та транспортні мережі».

«97% глобального зв’язку та 10 трильйонів доларів щоденних фінансових операцій передаються не через супутники в небі, а через кабелі, що лежать глибоко під океаном. Підводні кабелі є незамінною інфраструктурою нашого часу, важливою для нашого сучасного життя та цифрової економіки, але вони недостатньо захищені та дуже вразливі до атак на морі та на суші як з боку ворожих держав, так і терористів», – йшлося у спеціальному звіті від 1 грудня 2017 року, автором якого був депутат-консерватор парламенту Великої Британії Ріші Сунак.

Автор доповіді, попередив, що успішна атака на мережу підводних комунікаційних кабелів може завдати ударів, що скалічать безпеку та економіку країни. Також у грудні 2017 року британський головний маршал авіації сер Стюарт Піч попередив, що Росія може «миттєво і потенційно катастрофічно» вразити світові економіки, якщо підводні кабелі загальною довжиною 545 018 миль у 213 автономних системах будуть обірвані або пошкоджені.

У той самий час, контрадмірал ВМС США Ендрю Леннон, командувач підводними силами НАТО, заявив, що вони «зараз спостерігають небачену будь-коли російську підводну активність в зонах пролягання підводних кабелів».

«Росія явно цікавиться підводною інфраструктурою країн НАТО», – відзначив він.

Стюарт Піч акцентував увагу у 2017-му, що для НАТО критично важливо визначити пріоритет захисту кабелів «у відповідь на загрозу, яку представляє модернізація російського флоту, як атомних, так і звичайних підводних човнів і кораблів».

Однак, за час, що минув після того, як ці важливі оцінки та заклики були зроблені, прогрес у захисті підводних комунікацій спостерігається незначний. У континентальній Європі увага до проблематики гібридної війни на морі була слабкою. З-поміж західно-європейських мізкових центрів можна назвати хіба що Інститут політики безпеки при Кільському університеті, який раніше за інших звернув увагу проблематику гібридної війни на морі.

Бездіяльність чи недостатня діяльність провідних країн Заходу США, Великої Британії, Німеччини, Франції та НАТО у цілому створили чималу зону вразливості, якою вже користується Росія у своїй гібридній агресії (гібресії) проти Альянсу. Якщо загальна слабкість Росії робить конвенційний конфлікт з НАТО малопривабливим для Кремля, то це автоматично підвищує привабливість асиметричних дій, таких як знищення підводних телекомунікаційних мереж у час «Ч».

Американський фахівець з морської безпеки Френк Гофман у своїй роботі «Assessing Baltic Sea Regional Maritime Security» змоделював можливий сценарій гібридної атаки Росії в Балтійському регіоні, який є критично важливим центром економічної діяльності в Європі і який має численні вразливості. З поміж іншого, він змоделював нанесення шкоди критичній енергетичній та телекомунікаційній інфраструктурі, що спричинило хаос у бізнес-середовищі, невизначеність позиції та дій НАТО, на тлі чого Росія здійснює вторгнення в Естонію.

«Створення енергетичної небезпеки є одним із методів Росії дестабілізувати регіон… Головна проблема в Європі цієї зими полягає в тому, чи уряди зможуть зберегти світло та тепло для своїх громадян… Таємно знищивши ключову інфраструктуру, Росія може порушити роботу європейських урядів, поставивши під сумнів їхню здатність захистити свої народи. Для багатьох європейців Україна чи питання безпеки поза межами національного суверенітету не матимуть значення, коли вони зіткнуться з енергетичною незахищеністю», – це фрагмент нещодавньої доповіді американського Центру стратегічних та міжнародних досліджень, стосовно здатності Росії завдати прихованого удару по Європі.

Можна підсумувати, що Росія довго готувалась і готова до часу «Ч» у війні проти НАТО на морських глибинах. Поразки, яких зазнав російський надводний флот у бойових діях проти України на Чорному морі, не повинні породжувати зайві ілюзії щодо неефективності його у морських глибинах.

Задіяння цивільних суден зі змішаним екіпажем для виконання бойових завдань є одним з механізмів ведення гібридної війни на морі. Цивільне судно не викликає підозр, в той час як на його борту перебуває незадекларований відповідно до міжнародного морського права, військовий підрозділ зі спеціальною місією.

Здійснювати гібридні морські операції спроможні як підрозділи ГУ ГШ ЗС РФ (морський спецназ ВМФ РФ), так і Головного управління глибоководних досліджень. ГУГД (в/ч 45707) – одна з найбільш засекречених військових частин МО РФ, що планує та займається спеціальними підводними операціями. Гідронавти ГУГД займаються розвідувальною діяльністю – прослуховують кабелі зв'язку, встановлюють на морському дні різноманітне обладнання, а також збирають уламки кораблів, літаків і супутників – як своїх, щоб не потрапили у чужі руки (НАТО), так і чужих з метою отримання інформації про рівень технологічних розробок ймовірних противників (НАТО).

ГУГД також займається плануванням та завчасною підготовкою масштабних диверсій на трансатлантичних волоконно-оптичних лініях зв’язку (ВОЛЗ) між Європою та Північною Америкою на певний час «Ч», коли Росія вирішить завдати прямого чи гібридного удару по НАТО.

Особливої уваги потребує діяльність 561-го Окремого морського розвідувального пункту спеціального призначення ВМФ РФ (в/ч 10617), що розташовується у селищі Парусноє у Калінінградській області, 313-го Окремого загону спеціального призначення по боротьбі з підводними диверсійними силами Балтійського флоту, що базується у місті Балтійськ
НАТО варто переглянути застарілі підходи до проблематики енергетичної безпеки та гібридної війни на морі. Українська сторона може запропонувати відповідні напрямки, виходячи з набутого досвіду російської агресії як на суходолі, так і у Чорному морі.

НАТО та політичним лідерам країн-членів Альянсу варто відмовитись від практики ухиляння публічної ідентифікації російського авторства диверсій задля уникнення ескалації. Подібна практика лише заохочує Росію до подальших дій, оскільки розцінюється як прояв слабкості Заходу. Це те, що я писав наприкінці 2022-го.

Останню підводну активність Росії на Балтиці слід розглядати у контексті попередження країнам регіону щодо неприпустимості жорстких дій стосовно танкерного флоту, який перевозить російську нафту. 15-й пакет санкцій ЄС дещо примусив Кремль нервувати, але більшою мірою це стосується майбутнього 16-го пакету, який може бути прийнятий на 3-тю річницю повномасштабного вторгнення і може бути ще більш жорстким.

Окрім цього, у Кремлі, бачачи усю (не)активність НАТО, подальше уникання з боку європейських політиків і лідерів держав називати речі своїми іменами, вважають, що потрібно ще трохи полякати їх, діючи усе більш відверто. Активні заходи на Балтиці, а найближчим часом і в ще більш насиченому підводними енергетичними кабелями, газопроводами та ВОЛЗ Північному морі, повинні відвернути Європу від російської агресії проти України.

І звісно, що коли звучать заяви, на кшталт спільної німецько-фінської про те, що сторони «глибоко стурбовані розірваним підводним кабелем», що «наша європейська безпека знаходиться під загрозою не лише через агресивну війну Росії проти України, а й через гібридну війну зловмисників», то це лише викликає сміх у Кремлі, адже «зловмисника» ніхто не називає, а якщо навіть і назвуть, то Пєсков знущально запропонує – «а ви докажитє!».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Розвідка Британії проаналізувала, як РФ змінила тактику ракетних ударів по Україні
Европейская правда
2024-12-28T16:21:32Z
Багато демократів розглядають Трампа як реальну загрозу для Америки — The Hill
ZN UA
2024-12-28T16:21:08Z
Бербок закликає до посилення санкцій ЄС проти російського тіньового флоту
УкраинФорм
2024-12-28T16:12:40Z
Після розмови з Алієвим Путін поговорив про авіатрощу з президентом Казахстану
24tv
2024-12-28T16:12:26Z
Фінляндія конфіскувала танкер «тіньового флоту» Росії для проведення технічного розслідування
УкраинФорм
2024-12-28T16:09:41Z
Греція передасть Україні партію ракет Sea Sparrow
Европейская правда
2024-12-28T16:09:25Z
Маск єхидно розкритикував Байдена за відпустки
TSN
2024-12-28T16:06:40Z
Не лише Азербайджан: яка ще країна може відвернутися від Росії після збиття літака Embraer
24tv
2024-12-28T16:03:37Z
Президентку Грузії Зурабішвілі запросили на інавгурацію Трампа
24tv
2024-12-28T16:00:50Z
Двоє чоловіків загинули в Тисі. Гіду, що кинув їх тонути, загрожує в’язниця
ГЛАВКОМ NET
2024-12-28T16:21:52Z
У Чернігові дівчата 8 і 10 років пішли на гурток й не повернулися додому: де їх знайшли
24tv
2024-12-28T15:51:03Z
Уряд Казахстану: Літак Azerbaijan Airlines отримав пошкодження за межами країни
Петр и Мазепа
2024-12-28T14:42:25Z
Російські окупанти вдарили з артилерії по Білозерці на Херсонщині: троє постраждалих, серед них – двоє дітей
TSN
2024-12-28T14:18:55Z
Вінницькі слідчі повідомили про підозру чоловіку, причетному до підпалу автомобіля
Украина Криминальная
2024-12-28T14:12:23Z
На Київщині водій відмовився надати документи для перевірки і скоїв наїзд на працівника ТЦК
УкраинФорм
2024-12-28T13:15:44Z
До 13 років ув’язнення засуджено експравоохоронця з Херсонщини, який тероризував місцевих фермерів
Украина Криминальная
2024-12-28T13:09:57Z
На Житомирщині чоловік обікрав могили військових: поліція викрила причетного
24tv
2024-12-28T13:00:58Z
У Києві під час комендантської години п’яна жінка спричинила смертельну ДТП - її затримали
УкраинФорм
2024-12-28T12:27:11Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
«І в горі, і … шототам»
Кино-Театр
2024-12-28T16:21:19Z
Від "Венздей" до спін-оффу "Гри престолів": найочікуваніші серіали 2025 року
24tv
2024-12-28T16:03:32Z
У січні Путін таки «помре»: трилер про його падіння вийде на екрани Києва
Знай
2024-12-28T15:51:55Z
"Все буде інакше": творець "Гри в кальмара" розповів, коли вийде третій сезон серіалу
Фокус
2024-12-28T15:36:43Z
Зірка шоу "МастерШеф" відверто розповіла про складну вагітність: який діагноз їй поставили
24tv
2024-12-28T15:18:27Z
У мережі з’явилася пісня, написана колишнім головою СБУ Ігорем Дріжчаним
ZN UA
2024-12-28T14:51:13Z
Підігріває чутки про роман: MELOVIN розповів, як готувався до Нового року з відомою співачкою
24tv
2024-12-28T14:33:48Z
"Висока ціна": Сирський підсумував рік і назвав пріоритети на 2025-й
Хвиля
2024-12-28T16:15:04Z
Від 300 до майже 600 гривень для пенсіонерів: хто отримає більшу пенсію у січні
24tv
2024-12-28T16:12:10Z
Важливі зміни для ВПО: хто має право на допомогу від держави
Знай
2024-12-28T16:06:55Z
Святослав Вакарчук показав рідкісне фото з мамою та згадав покійного батька
24tv
2024-12-28T16:03:56Z
У яких країнах найбільше українців у 2024 році: зміни та переваги
24tv
2024-12-28T16:03:32Z
З прийдешнім Новим роком 2025: чарівні картинки-привітання зі святом
24tv
2024-12-28T16:03:13Z
З 1 січня в першу чергу на службу призиватимуть цих чоловіків: названо категорії
Политека
2024-12-28T16:01:59Z
Новий російський автономний підводний човен: Світан сказав, чи несе він загрозу для України
24tv
2024-12-28T15:51:51Z
Австрія планує закупити 12 італійських винищувачів
InternetUA
2024-12-28T15:48:12Z
У дітей особливо немає вибору: як Росія на Херсонщині накручує молодь на війну
24tv
2024-12-28T16:18:19Z
На вулиці Астрономічній рух транспорту заборонений ще на два дні
Мій Харків
2024-12-28T16:18:00Z
У Києві після свят можна буде здати ялинку на утилізацію: як це працює
24tv
2024-12-28T16:12:43Z
На фронті загинув пропагандист «Известий»
Детектор М
2024-12-28T16:09:42Z
На столицю насувається туман: синоптики попереджають про можливе ускладнення руху транспорту
24tv
2024-12-28T15:57:38Z
Герой України розповів, як вдалося знищити дроном одразу 27 окупантів
ГЛАВКОМ NET
2024-12-28T15:57:11Z
У Чернівцях встановили рекорд із масового виконання колядки «На різдвяні свята всі ся радуймо»
УкраинФорм
2024-12-28T15:36:40Z
Війська РФ знову вдарили по Білозерці на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2024-12-28T15:36:20Z
Ворог атакує на семи напрямках і Курщині – Генштаб
1News
2024-12-28T15:30:46Z
Їх роблять абсолютно всі: найпоширеніші помилки при облаштуванні кухні
24tv
2024-12-28T16:18:44Z
Як обрати підлогове покриття для дому чи квартири: переваги та недоліки
CutInsight
2024-12-28T15:45:40Z
Гороскоп Таро по одній карті для всіх знаків Зодіаку на 29 грудня: все невипадково
Политека
2024-12-28T15:42:42Z
Життя без сенсу життя: до чого може призвести відкриття нової версії ШІ
InternetUA
2024-12-28T15:01:25Z
Що приготувати на Новий 2025 рік, якщо не вистачає часу та фантазії: смачні салати та десерти без випічки
Знай
2024-12-28T14:51:43Z
Начинки для тарталеток на новорічний стіл: 5 топових ідей на будь-який смак
24tv
2024-12-28T14:27:14Z
Магія Нового 2025 року: ритуали для залучення удачі та багатства на 31 грудня
Знай
2024-12-28T13:51:17Z
Що подарувати жінці на Новий рік: чарівні аромати, які купують всі
24tv
2024-12-28T12:57:44Z
"Крабовий салат" не як в усіх: рецепт, який здивує гостей в новорічну ніч
TSN
2024-12-28T12:39:57Z
БЕБ вже другий тиждень блокує діяльність компаній в Одеському морському торгівельному порту
Комсомольская правда
2024-12-28T16:21:31Z
Україна заздалегідь підготувалася до зупинки транзиту російського газу - Галущенко
УкраинФорм
2024-12-28T16:18:58Z
Стало відомо, коли в Україні впаде ціна на вершкове масло
AgroNews
2024-12-28T16:12:19Z
Росія оголосила про припинення постачання газу Молдові «через борги», у Кишиневі відреагували
УкраинФорм
2024-12-28T15:48:23Z
В Україні випустили першу пакувальну машину для овочів
AgroNews
2024-12-28T15:33:35Z
Нова реальність: до якого курсу долара та євро готуватися українцям у 2025 році
Хвиля
2024-12-28T15:30:02Z
В українських регіонах почали вводити екстрені відключення світла
Комсомольская правда
2024-12-28T15:27:22Z
Президент Зеленський зустрівся з власниками та директорами великих компаній України: кого запросили
ZN UA
2024-12-28T15:27:17Z
Пенсійний фонд скоротив виплати українцям у грудні 2024 року: оприлюднено дані
Политека
2024-12-28T15:27:00Z
Яка користь органічних кислот за годівлі птиці
AgroNews
2024-12-28T14:18:11Z
Виявили ризик аутизму у дітей, матері яких перенесли поширене інфекційне захворювання
24tv
2024-12-28T12:15:25Z
Атестацію медиків до завершення воєнного стану не відновлюватимуть - МОЗ
УкраинФорм
2024-12-28T11:42:11Z
BioNTech виплатить 1,2 млрд доларів роялті за вакцину від Covid
iPress
2024-12-28T11:33:34Z
Скільки потрібно спати та чи справді за 8 годин ми відпочиваємо: ось що кажуть експерти
24tv
2024-12-28T11:30:28Z
Мобілізація з 1 січня: кому потрібно підтвердити інвалідність та хто виконуватиме функції МСЕК
24tv
2024-12-28T11:09:44Z
Як підготуватися до хуртовини: кроки, які має знати кожен
24tv
2024-12-28T07:54:17Z
Вчені знайшли лікування облисіння: цукор допоможе повернути волосся
Знай
2024-12-28T07:51:32Z
Як алкоголь впливає на схильність до навчання
24tv
2024-12-28T07:39:31Z
Він мені не Алієв, – Мілевський досі не відійшов від жарту форварда Динамо
24tv
2024-12-28T16:09:09Z
Перемога Дженоа над Емполі, Монца поступилася Пармі
Football.ua
2024-12-28T16:01:47Z
ПСЖ, Саудівська Аравія чи Арсенал: куди перейде Рашфорд?
Football.ua
2024-12-28T15:33:09Z
Кузик: Цей сезон для Кривбасу – сезон випробувань і боротьби
Football.ua
2024-12-28T15:24:36Z
Чемпіон світу з боксу, який побив рекорд Майка Тайсона, раптово помер у 35 років
24tv
2024-12-28T15:21:37Z
Гравцям Галатасарая пообіцяли солідну премію за перемогу над Динамо
24tv
2024-12-28T15:18:55Z
Трабзонспор запропонував за Зубкова 3,5 млн євро
Football.ua
2024-12-28T14:54:21Z
Менеджер Усика розповів, коли український чемпіон проведе свій наступний бій
TSN
2024-12-28T14:39:00Z
Циганков відновився після травми – AS
Football.ua
2024-12-28T14:21:29Z
Які позашляховики подешевшають на початку 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2024-12-28T13:27:39Z
Класика в новому форматі: знамениті Rolls-Royce 70-х повернуть у виробництво
Фокус
2024-12-28T11:30:58Z
«Це стане історичною подією». Financial Times спрогнозувала, як зміниться ринок автомобілів у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2024-12-28T10:36:53Z
Оновлений Volvo FM в Україні оснастили багатофункціональною надбудовою
AutoCentre
2024-12-28T10:34:29Z
Шестиколісний "Гелік" залишили гнити на вулиці, але майстер повернув легенду в стрій: як "лікували" гіганта
Знай
2024-12-28T08:51:36Z
Suzuki Jimny підготували до суворого бездоріжжя
AutoCentre
2024-12-27T19:07:14Z
Volkswagen поставив для ADAC велику партію фургонів Caddy
AutoCentre
2024-12-27T19:07:00Z
Українцям у Польщі пояснили, чи мають водії платити податок за імпортне авто
Хвиля
2024-12-27T18:30:00Z
Daihatsu підготувала до автошоу в Токіо сузір’я новинок
AutoCentre
2024-12-27T18:03:51Z
Смартфони зміняться до невпізнання: яка технологія цьому посприяє
InternetUA
2024-12-28T16:01:00Z
В ЄС набрав чинності закон про єдиний зарядний пристрій для гаджетів
УкраинФорм
2024-12-28T15:09:27Z
Смартфон Ulefone Armor X31 Pro отримав камеру нічного бачення: характеристики моделі
Фокус
2024-12-28T15:00:35Z
Хакери зламали розширення Chrome різних компаній
Детектор М
2024-12-28T14:54:04Z
Вчені відродили біблійне дерево з 1000-річного насіння
TSN
2024-12-28T14:36:12Z
iPhone 17 отримає підтримку підвищеної частоти оновлення екрана
Portaltele
2024-12-28T14:30:40Z
Невгамовний дослідник: як телескоп Джеймса Вебба переписував закони фізики у 2024 році
Фокус
2024-12-28T14:21:46Z
ШІ-агенти, роботи-гуманоїди і блокування TikTok: як зміняться технології у 2025 році
InternetUA
2024-12-28T14:00:18Z
"Машинний зір": Світан назвав особливості "Шахеда" зі штучним інтелектом
24tv
2024-12-28T13:57:56Z