MY.UAНовини
Рік великих проривів у космосі: шість вражаючих історій, які сколихнули індустрію
Рік великих проривів у космосі: шість вражаючих історій, які сколихнули індустрію

Рік великих проривів у космосі: шість вражаючих історій, які сколихнули індустрію

24 Канал зібрав шість найважливіших космічних подій 2024 року, які змінили індустрію вплинувши на її розвиток. Ці події продовжили досягнення закладені минулого року і стали фундаментом для майбутніх звершень

SpaceX спіймала надважку ракету-носій Super Heavy

Космічний корабель Starship від SpaceX – це не лише ключ до майбутнього компанії, але й життєво важлива частина американського бачення повернення людства на Місяць. Компанія, яка зробила революцію в космічних подорожах завдяки ракеті Falcon 9, прагне зробити Starship повністю багаторазовою ракетою, що може різко знизити витрати на космічні місії.


Космічний корабель Starship / Фото SpaceX

Важливою демонстрацією інженерної майстерності SpaceX стала подія, що трапилася восени 2024 року. Під час п'ятого випробувального польоту компанія здійснила успішні маневри надважкою ракетою-носієм Super Heavy, повернувши її на Землю і зловивши в повітрі за допомогою пускової башти обслуговування Mechazilla.

Момент посадки та захоплення Super Heavy – дивіться відео:

Це досягнення вимагало великої точності у розрахунках та технологічної довершеності. І хоч SpaceX не змогла повторити цей успіх у шостому випробувальному польоті, компанія націлилася на збільшення частоти випробувань Starship в наступному році, тож варто чекати нових успіхів.


Ракета-носій Super Heavy / Фото SpaceX

SpaceX планує використовувати корабель для доставки на орбіту, Місяць та Марс вантажів та місій, а контракт з NASA навіть передбачає використання корабля у ролі пілотованого транспортного засобу для повернення людей на Місяць.


Starship на Місяці / Рендер SpaceX

NASA з усіх сил підтримує "життя" апаратів Voyager

Після майже п'яти десятиліть космічні апарати NASA "Вояджер-1" і "Вояджер-2" продовжують перевершувати очікування науковців. Ці знакові зонди є єдиними діючими космічними апаратами за межами нашої Сонячної системи, і хоча їхні ядерні генератори втрачають енергію, а системи виявляють ознаки старіння, NASA невтомно працює над тим, щоб підтримувати їхню працездатність.


Voyager-1 в уявленні художника / Зображення NASA

У 2024 році рівень потужності космічного апарату "Вояджер-2" значно знизився, що змусило НАСА деактивувати другорядні системи, такі як прилад для вивчення плазми, який мав мінімальне використання у міжзоряному просторі.

Для "Вояджера-1" ситуація була складнішою. Наприкінці 2023 року зонд почав надсилати спотворені сигнали, що було пов'язано з несправністю мікросхеми пам'яті. Попри цю невдачу, команда NASA переналаштувала його пам'ять, відновивши зв'язок. Однак через кілька місяців система захисту від несправностей вимкнула головну антену Х-діапазону.

Завдяки дивовижному повороту, NASA вдалося відновити зв'язок через малопотужний S-діапазон, який не використовувався десятиліттями. Хоча сигнал значно слабший, "Вояджер-1" пережив ще один рік, продовжуючи розширювати межі космічних досліджень.

Останній політ марсіанського гелікоптера Ingenuity

Гелікоптер NASA Ingenuity значно перевершив очікування інженерів, оскільки спочатку був розроблений для короткого тестового польоту в рамках місії марсохода Perseverance на Марсі. Однак апарат здійснив 72 успішних польоти до своєї останньої аварійної посадки на початку 2024 року.


Гелікоптер Ingenuity / Фото NASA

Аварія сталася в кратері Джезеро, де непередбачуваний характер поверхні призвів до навігаційних помилок. Попри катастрофу, Ingenuity залишив по собі спадщину: він довів, що повітряне дослідження Марса можливе, надсилаючи життєво важливі дані та звіти про погоду протягом своєї майже трирічної місії.


Знімок Ingenuity після аварійної посадки / Фото NASA

Успіх Ingenuity продемонстрував, що за допомогою готових технологій можна досягти на Марсі більшого, ніж вважалося спочатку, і проклав шлях для майбутніх повітряних місій. Хоча гелікоптер більше не експлуатується, його внесок у місію на Марс продовжуватиме впливати на дослідження космосу ще довгі роки.

Конкурент космічної обсерваторії імені Джеймса Вебба

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба надає приголомшливі зображення далекого космосу, але новий проект на Землі обіцяє конкурувати з можливостями Вебба.

У середині 2024 року обсерваторія Віри К. Рубін у Чилі представила свою неймовірну 3200-мегапіксельну камеру для дослідження простору і часу (LSST). Ця камера важить понад 3 000 кілограмів і має об'єктив, що охоплює п'ять футів, і є найбільшою астрономічною камерою з коли-небудь створених. Вона надаватиме надзвичайно чіткі зображення нічного неба, охоплюючи значну його частину під час кожного спостереження.


Обсерваторія Рубін / Рендер

Обсерваторія "Рубін" запрацює у 2025 році і робитиме детальні знімки всього південного неба кожні три ночі. Мета – створити десятирічний запис космосу, що дозволить астрономам відстежувати космічні події з безпрецедентною деталізацією.

Камера LSST допоможе виявити нові об'єкти та зрозуміти динаміку Всесвіту, що сприятиме формуванню нашого розуміння космосу на десятиліття вперед.

Фіаско Boeing Starliner

Космічний корабель Boeing Starliner зіткнувся з черговою невдачею у 2024 році під час довгоочікуваного випробувального польоту з екіпажем. Попри занепокоєння щодо негерметичності гелієвих клапанів, місія продовжилася, і астронавти Бутч Вілмор та Суніта Вільямс вирушили на Міжнародну космічну станцію (МКС).


Бутч Вілмор та Суніта Вільямс перед польотом / Фото NASA

Однак, все пішло не за планом. В процесі польоту з'явилися численні витоки гелію, а двигуни космічного корабля перегрілися під час зближення, що викликало проблеми та затримку під час стикування з МКС.


Корабель Starliner пристикований до МКС / Фото NASA

Зрештою астронавти були змушені залишитися на борту МКС на тривалий період, і їхня місія перетворилася на несподівано затягнуте восьмимісячне перебування, а нещодавно стало відомо, що екіпаж повернеться додому не раніше березня 2025 року.

Корабель Starliner повернувся на Землю порожнім і стало ударом для аерокосмічного підрозділу Boeing, який тепер стикається з проблемами щодо своєї здатності доставляти надійні космічні кораблі з екіпажем до МКС.


Посадка Starliner / Фото NASA

Наразі SpaceX залишається єдиним сертифікованим оператором американських пілотованих космічних кораблів, а майбутнє Starliner залишається невизначеним. Сама ж Boeing працює над вирішенням технічних проблем та зростання витрат на завершення проєкту.

Перший в історії цивільний вихід у відкритий космос

У вересні 2024 року відбувся історичний момент для приватних космічних польотів, коли Джаред Айзекман, бізнесмен-мільярдер, та інженер SpaceX Сара Гілліс здійснили перший в історії цивільний вихід у відкритий космос під час місії Polaris Dawn.

Ця місія, профінансована Айзекманом, підняла дослідження космосу на нову висоту, продемонструвавши роль приватних компаній у дослідженні космосу.

Айзекман і Гілліс вийшли з капсули SpaceX Dragon, щоб протестувати нові костюми компанії для позашляхової активності (EVA). Успіх цього виходу у відкритий космос продемонстрував зростаючі можливості комерційних космічних польотів і відкрив можливості для приватних осіб брати участь у дослідженні космосу.

Вихід цивільних астронавтів у відкритий космос – дивіться відео:

Ця подія ознаменувала нову главу в демократизації космосу і, можливо, вплинула на обрання Айзекмана наступним керівником NASA за другої адміністрації Трампа.

2025 чекає ера нових відкриттів

Хоча 2024 рік був знаковим для космічних досліджень, 2025 рік обіцяє ще більше вражаючих досягнень. Розвиток програми Starship триватиме і SpaceX досягатиме нових висот. Завершена та запущена обсерваторія "Рубін" стане майбутнім космічної науки та подарує людству низку нових відкриттів. Революційні події 2024 року заклали міцний фундамент для того, що буде далі, і майбутнє космічної галузі обіцяє бути яскравим і непередбачуваним.

Теги за темою
КосмосNASASpaceXТехно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна закликала Євросоюз удвічі знизити граничну ціну на російську нафту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T01:03:27Z
Трамп та Венс провели зустріч з братом Папи Римського у Білому домі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T00:06:39Z
Журнал Newsweek назвав найвпливовішого лідера світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T23:48:29Z
Трамп оголосив про створення американського протиракетного «Золотого купола»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T22:54:53Z
Зеленський зідзвонився зі Стармером: говорили про санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:57:10Z
Папа Римський готовий прийняти у Ватикані переговори між Україною та РФ – Мелоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:45:52Z
«Продовжуємо працювати над посиленням тиску на РФ». Сибіга зустрівся з Калас
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:18:47Z
У ЄС пояснили, чому Медведчук вдруге опинився під санкціями
Европейская правда
2025-05-20T20:58:08Z
Сенатори США подали резолюцію про повернення українських дітей до укладення мирної угоди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:57:02Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Прощання з Максимом Неліпою: оголошено місце і час
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:39:36Z
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:57:06Z
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
2025-05-20T13:21:48Z
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
2025-05-20T12:33:59Z
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:24:31Z
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
2025-05-20T11:36:15Z
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-20T12:21:25Z
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
2025-05-20T11:09:03Z
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
2025-05-20T11:00:50Z
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
2025-05-20T08:55:53Z
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
2025-05-20T08:55:05Z
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
2025-05-20T08:54:57Z
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
2025-05-20T08:54:28Z
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
2025-05-20T08:52:57Z
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
2025-05-20T08:52:49Z
Мікропластик у їжі: вчені виявили загрозливі наслідки для мозку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:27:06Z
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
2025-05-20T12:33:14Z
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
2025-05-20T11:09:57Z
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
2025-05-20T09:36:44Z
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
2025-05-20T08:55:58Z
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
2025-05-20T08:55:36Z
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
2025-05-20T08:54:54Z
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
2025-05-20T08:54:28Z
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
2025-05-20T08:54:21Z
Сформовано першу в ЗСУ штурмову мотоциклетну роту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:21:38Z
Переселенців теж покличуть: в Україні оновили правила мобілізації
FaceNews
2025-05-20T17:33:10Z
У чотирьох областях України зʼявиться соціальне таксі: як це працюватиме
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:30:08Z
На Рівненщині місцеві знищили дерев’яний храм 18 століття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:24:04Z
Винищувачі НАТО кілька разів супроводжували літаки РФ минулого тижня
Европейская правда
2025-05-20T15:58:23Z
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:00:36Z
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
2025-05-20T14:45:49Z
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
2025-05-20T14:12:06Z
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
2025-05-20T13:51:10Z
У Мексиці невідомі застелили двох помічників мера Мехіко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T00:30:12Z
У Стамбулі стався землетрус магнітудою 4,0
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T22:03:25Z
Жінка згоріла живцем у непрацюючому кіоску: деталі вбивства біля вокзалу в Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:48:42Z
У Тульській області прогриміли вибухи: регіон під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:00:48Z
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:39:13Z
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:20Z
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:39:49Z
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
2025-05-20T12:33:55Z
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
2025-05-20T12:04:47Z
У Харкові прогриміли вибухи: місто під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T23:12:22Z
Спалах гепатиту А у Києві: стала відома причина спалаху хвороби
VGorode
2025-05-20T21:12:53Z
Лінія фронту станом на 20 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:18:54Z
Гороскоп на 21 травня: Терезам - гармонія у стосунках, Скорпіонам - усамітнення
FaceNews
2025-05-20T17:00:19Z
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:09:08Z
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
2025-05-20T14:18:29Z
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:51:21Z
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:39:38Z
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
2025-05-20T13:21:11Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
AgroPortal
2025-05-20T16:00:48Z
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
2025-05-20T15:00:31Z
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
2025-05-20T14:30:20Z
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:07Z
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:00Z
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
2025-05-20T14:00:12Z
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
2025-05-20T13:30:47Z
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
2025-05-20T13:22:57Z
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
2025-05-20T13:15:45Z
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
2025-05-20T14:06:09Z
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
2025-05-20T13:06:24Z
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
2025-05-20T11:36:36Z
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
2025-05-20T10:21:35Z
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
2025-05-20T09:45:23Z
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
2025-05-20T08:55:56Z
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
2025-05-20T08:53:58Z
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
2025-05-20T08:53:07Z
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
2025-05-20T08:51:53Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:15:52Z
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:45:05Z
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:23Z
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:27:46Z
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:03:31Z
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:54:07Z
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:45:54Z
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
2025-05-20T12:21:53Z
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:21:52Z