Для виробництва «Орешніка» в Росії використовують західне обладнання – Financial Times
Для виробництва розхваленої президентом РФ Владіміром Путіним ракети «Орешнік» в Росії використовували західне обладнання, пише The Financial Times.
Видання зазначає, що два провідні російські інститути збройової техніки, названі українською розвідкою розробниками ракети «Орешнік», розміщували оголошення про пошук співробітників, знайомих із системами металообробки німецьких і японських компаній.
«Вакансії для Московського інституту теплотехніки та «Созвездие» ілюструють, як воєнна машина Кремля залишається критично залежною від іноземних технологій, які охоплюються західними санкціями. Залежність особливо виражена в області цифрового комп’ютерного керування (ЦКК), технології, особливо важливої для виробництва ракети, яка дозволяє фабрикам швидко формувати матеріали з високою точністю за допомогою комп’ютерів для керування інструментами», - зазначає видання.
MITT, який згідно із заявами української розвідки причетний до виробництва «Орешніка», є провідною установою з розробки російських твердопаливних балістичних ракет. У рекламних оголошеннях, розміщених у 2024 році, компанія писала: «Ми дотримуємося систем FANUC, SIEMENS, HAIDENHEIN». Всі три компанії (перша японська, інші дві німецькі) виготовляють системи керування для високоточних верстатів з ЦКК.
Ті ж три західні компанії згадуються в оголошеннях, розміщених «Созвездием», яке вказало одну зі своїх спеціалізацій як «автоматизовані системи управління та системи зв’язку» військового призначення. У публікації міститься запит на «знання систем ЦКК — Fanuc, Siemens, Haidenhain».
Financial Times також вказує, що на відео, опублікованому на початку цього року Titan Barrikady, третьою оборонною компанією, яка бере участь у виробництві «Орешника», також зображено робітника, який стоїть перед пристроєм керування з брендом Fanuc.
Автори матеріалу вказують, що Росія довгий час покладалася на верстати іноземного виробництва, попри спроби створити вітчизняні альтернативи. У той час як Кремль закуповує великі обсяги високоточного металообробного обладнання з Китаю, засоби керування ним продовжують надходити із заходу.
Так, у 2024 році на великій російській виставці вісім китайських компаній представили 12 моделей ЦКК. За даними аналізу Ради економічної безпеки України, 11 із цих моделей були оснащені контролерами японських чи німецьких компаній.
Оголошення про роботу показують, що навіть Stan, компанія, яка веде спроби Росії побудувати власну індустрію виробництва ЦКК, використовує обладнання Heidenhain.
Видання нагадує, що пріоритетом для союзників Києва було припинення надходження контролерів із ЦКК та відповідного обладнання до Росії. Пристрої та комплектуючі входять до так званого «загального списку пріоритетних товарів», від яких Москві особливо хочеться відмовити.
Виконавчий директор компанії Volition, що займається виробництвом промислових частин, і експерт з автоматизованих інструментів Нік Пінкстон зазначив, що обмеження доступу до західних блоків керування ЦКК могло б уповільнити російське виробництво зброї.
«Деякі з цих високоякісних систем керування дозволяють різати швидше, зберігаючи при цьому точність. І якби вам довелося перейти на нову систему керування, вам доведеться переконфігурувати фізичне обладнання та інструменти машини, а також повністю перепрограмувати кожну частину, що коштуватиме часу та грошей, а також може знизити якість деталей», - пояснив він особливості.
І хоча експортний контроль уповільнив потік цих товарів до Росії, аналіз FT російських документів свідчить про те, що з початку 2024 року до Росії надійшло товарів на щонайменше 3 мільйони доларів, які включають компоненти Heidenhain.
Одна з поставок була зазначена як система, яка включала новий блок керування Heidenhain TNC640, виготовлений у 2023 році. Згідно з даними сайту Heidenhain, TNC640 «визначає високотехнологічний спектр технологій керування у своїй галузі» та «дає змогу комбіновані фрезерно-токарні та шліфувальні операції».
Пристрій за ціною 345 000 доларів був доставлений через Китай до Baltic Industrial Company, російської компанії, яка потрапила під санкції США і має історію постачання обладнання з ЦКК для оборонної промисловості.
У 2022 році керівницю Балтійської промислової компанії Діану Каледіну заарештували за звинуваченнями в махінаціях з військовим контрактом. Її звинуватили в тому, що вона імпортувала верстати з ЦКК з Китаю, а потім видавала їх за російські, щоб вони мали право на державні дотації. Однак до кінця того ж року справу проти Каледіної закрили після того, як омбудсмен постановив, що її переслідування «може завдати невиправданої шкоди російській верстатобудівній промисловості», яка була «критично важливою для економіки».
В Heidenhain не відповіли на запити видання про коментарі щодо використання їхньої продукції у Росії У Siemens заявили, що вони «не йдуть на компроміс щодо дотримання [санкцій]» і розслідують «будь-які ознаки обходу … та залучити необхідні та відповідні органи».
Fanuc визнав, що машина, сфотографована на Titan Barrikady, схожа на їхнє обладнання, але зазначили, що вона виглядає старою. В компанії запевнили, що «посилили пильність і контроль у процесах експортного контролю, щоб запобігти потенційному перенаправленню технологій або обладнання російським компаніям».
Нагадаємо, 21 листопада Росія атакувала Дніпро експериментальною балістичною ракетою середнього радіуса дії "Орєшнік" ("Кедр"), яка може нести ядерний боєзаряд. За оцінками Головного управління розвідки, зараз в агресора є від двох до десяти таких боєголовок, а для початку серійного виробництва потрібно провести ще щонайменше десять випробувань. Водночас експерти припускають, що "Орєшнік" міг розпастися ще на підході до цілі через входження у щільні шари атмосфери на швидкості 2 км/секунду.
Після удару Путін уже кілька разів погрожував вдарити "Орешніком" по Києву, зокремапропонував Заходу "експеримент": стягнути на визначений обʼєкт у Києві системи ППО/ПРО, які матимуть змогу перехопити "Орєшнік" та "подивитися" на результат. У відповідь президент України Володимир Зеленський назвав його "довбойобом".