COVID виник раптово, швидко поширився і вбив мільйони людей по всьому світу. Відтоді, я вважаю справедливим сказати, що більшість людей хвилювалися щодо появи наступної великої інфекційної хвороби – будь то вірус, бактерія, грибок чи паразит. Оскільки COVID-19 відступає (завдяки високоефективним вакцинам), три інфекційні захворювання, які викликають найбільше занепокоєння в охорони здоров’я, — це малярія (паразит), ВІЛ (вірус) і туберкульоз (бактерія). Щороку вони вбивають близько 2 мільйонів людей. Крім того, є контрольні списки пріоритетних патогенів – особливо тих, які стали стійкими до ліків, які зазвичай використовуються для їх лікування, таких як антибіотики та противірусні препарати.
Вчені також повинні постійно сканувати горизонт на предмет наступної потенційної проблеми. Хоча це може бути будь-яка форма збудника, певні групи частіше, ніж інші, викликають швидкі спалахи, зокрема віруси грипу. Один вірус грипу викликає серйозне занепокоєння прямо зараз і коливається на межі того, щоб стати серйозною проблемою у 2025 році. Це грип А підтипу H5N1, який іноді називають «пташиним грипом». Цей вірус широко поширений як серед диких, так і серед домашніх птахів, наприклад домашньої птиці. Останнім часом він також заражає молочну худобу в кількох штатах США та виявлений у коней у Монголії.
Коли випадки грипу починають зростати серед тварин, наприклад птахів, завжди виникає занепокоєння, що він може перейти до людей. Дійсно, пташиний грип може заразити людей із 61 випадком у США вже цього року, в основному через контакт працівників ферми з інфікованою худобою та людьми, які п’ють сире молоко. Порівняно з лише двома випадками в Америці за попередні два роки, це досить значне зростання. У поєднанні з цим і 30-відсотковим рівнем смертності від людських інфекцій пташиний грип швидко піднімається вгору в списку пріоритетів чиновників охорони здоров’я.
На щастя, пташиний грип H5N1, здається, не передається від людини до людини, що значно зменшує ймовірність виникнення пандемії серед людей. Віруси грипу повинні прикріплюватися до молекулярних структур, які називаються сіаловими рецепторами на зовнішній стороні клітин, щоб потрапити всередину та почати реплікацію.
Віруси грипу, які добре адаптовані до людей, дуже добре розпізнають ці сіалові рецептори, завдяки чому вони легко проникають у наші клітини, що сприяє їх поширенню між людьми. Пташиний грип, з іншого боку, добре адаптований до сіалових рецепторів птахів і має деякі невідповідності при зв’язуванні (прикріпленні) до людських. Отже, у своїй нинішній формі H5N1 не може легко поширюватися серед людей.
Однак нещодавнє дослідження показало, що одна мутація в геномі грипу може зробити H5N1 здатним поширюватися від людини до людини, що може спровокувати пандемію. Якщо цей штам пташиного грипу почне передаватись між людьми, уряди повинні діяти швидко, щоб контролювати поширення. Центри з контролю за хворобами в усьому світі склали плани готовності до пандемії пташиного грипу та інших хвороб, які наближаються. Наприклад, Велика Британія закупила 5 мільйонів доз вакцини H5, яка може захистити від пташиного грипу, готуючись до цього ризику у 2025 році. Навіть без потенційної здатності поширюватися між людьми, пташиний грип, ймовірно, ще більше вплине на здоров’я тварин у 2025 році. Це не лише матиме значні наслідки для добробуту тварин, але й потенційно може порушити постачання їжі та мати економічні наслідки.
Все пов’язано
Вся ця робота підпадає під егіду «єдиного здоров’я» : розгляд здоров’я людей, тварин і навколишнього середовища як взаємопов’язаних одиниць, усі з однаковою важливістю та впливом одне на одного. Розуміючи та запобігаючи хворобам у нашому середовищі та тваринах навколо нас, ми можемо краще підготуватися та боротися з цими хворобами, які проникають у людей. Подібним чином, досліджуючи та руйнуючи інфекційні захворювання людей, ми можемо захистити наших тварин і здоров’я навколишнього середовища. Однак ми не повинні забувати про триваючі «повільні пандемії» серед людей, такі як малярія, ВІЛ, туберкульоз та інші патогени. Боротьба з ними має першочергове значення разом зі скануванням горизонту на предмет будь-яких нових хвороб, які ще можуть виникнути.
Конор Міхан, доцент кафедри мікробної біоінформатики, Університет Ноттінгема Трент. Цю статтю перепубліковано з The Conversation за ліцензією Creative Commons.