MY.UAНовини
Як спонукати владу, бізнес та медіа разом захищати інфопростір
Як спонукати владу, бізнес та медіа разом захищати інфопростір

Як спонукати владу, бізнес та медіа разом захищати інфопростір

Усі готові допомагати державній владі, але чекають від неї ініціативи. А сама держава не дуже поспішає відкриватися, намагається діяти сама.

Чи можна повернути в Україні єдність березня 2022 року, коли й держава, й опозиція, і бізнес, і медіа, і пересічні люди разом писали велику історію нашого опору? Коли влада підхоплювала те, що написали громадяни, бізнес робив меми з цього приводу, та й медіа самі порушували теми, важливі для мотивації інших?

Цілком повернутися в ті часи, звісно, неможливо. Адже ми вже встигли за цей час усі одне з одним заново пересваритися, і не довіряємо одне одному так, як раніше. Ми побачили велику війну набагато складнішою, ніж уявляли на початку. Але чи обов’язково це означає, що єдність неможлива?

Ми вирішили з’ясувати, які головні перепони бачать для неї основні комунікатори. Всі наведені в цій статті цитати було сказано 29 жовтня на зустрічі під назвою «Стратком клуб», де наша ГО CAT-UA зібрала понад 60 діячів із п’яти різних секторів. А саме: комунікаційники з бізнесу; журналісти; фактчекери й дослідники російської пропаганди; викладачі комунікації з університетів; представники держави, які відповідають за комунікацію.

Попередньо висновок такий: усі готові допомагати державній владі, але чекають від неї ініціативи. А сама держава не дуже поспішає відкриватися, намагається діяти сама, впевнена у своїх силах.

Журналісти та держава: як кішка з собакою

Медіа й держава — здавалося б, природні антагоністи, які намагаються одне одного контролювати або регулювати. Але водночас вони завжди мусили співпрацювати, навіть у мирний час — для того, щоб суспільство розвивалося, і між ними не було тотальної війни.

Зараз і влада, і журналісти рівнем такої співпраці не задоволені. Наприклад, у медіа є відчуття, що важливі питання не роз’яснюються, а деяким редакціям не приділяють достатньої уваги. «Я можу на пальцях однієї руки перелічити провідних чиновників, які за 2,5 року були у нас в ефірі», — сказала генеральна продюсерка «Еспресо» Анастасія Равва.

«Коли Михайло Подоляк за рік дає чотири інтерв’ю “Медузі”, а до Кравця не може прийти вже 2,5 року — це… вражає», — додає головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва.

Севгіль Мусаєва

Інколи мовчанка з боку держави виникає не тому, що питання ставлять «незручні» медіа, а через те, що всі у владі бояться брати на себе відповідальність за складні теми. «Якщо про проблему не говорить влада, це не значить, що про неї не будуть говорити люди. Це, наприклад, стосується тих самих МСЕК, ТЦК, мобілізації…», — сказала головна редакторка «Суспільне Новини» Христина Гаврилюк.

Сергій Череватий

Навіть Сергій Череватий, генеральний директор «Укрінформу», визнав існування виклику. «У нас є проблема з системою комунікацій із суспільством в секторі безпеки й оборони. Навіть мені з моїми контактами колишнього речника Східного угруповання військ ЗСУ часом важко отримати інформацію. Але будь-яка система краще за  її відсутність…».

Стратком як новий напрямок соціальної відповідальності для бізнесу

У бізнесу взаємодія з владою ще складніша, ніж у медіа: з одного боку, він часто потерпає від тиску контрольних органів, з іншого боку — часто з нею співпрацює, аж до можливої корупційної взаємодії, через яку це партнерство часто опиняється під мікроскопом медіа. Але якщо ми говоримо про співпрацю у стратегічних питаннях, то вважається, що бізнес може допомагати державі. Це вписується у концепцію корпоративної соціальної відповідальності.

За словами Олени Плахової, директорки з управління репутацією групи компаній Nova («Нова пошта»), вже існує «нескінченна» спільнота підприємців, яка вийшла на шлях активної громадянської позиції. Піднялася культура відповідальності загалом серед українців, додає Олеся Жулинська, керівниця комунікацій і зв’язків із громадськістю «Приватбанку».

За словами присутніх, великі компанії, навіть якщо комунікують лише зі своїми співробітниками, то вже й цим впливають на суспільство. Але бізнес готовий підставити плече державі й у стратегічних комунікаціях. Особливо, якщо така співпраця є прорахованою, а не ситуативною. Але поки що системності не вистачає. Наприклад, в одному з проєктів комунікаційникам із бізнесу запропонували виступити консультантами комунікаційників із державних органів, але в результаті співпраця так і не розпочалася.

Олеся Жулинська, Зоряна Гошовська, Геннадій Карлинський, Олена Плахова

Олеся Жулинська з «Приватбанку» звернула увагу ще й на якість комунікацій. «Комунікація — це дуже специфічна річ. Часом до неї ставляться просто як до інформування. Але це не так. Бо якщо ви просто проінформували, а далі не переконали, не залучили — у вас не сталося комунікації. Ми, а точніше державні органи, часто-густо просто “кидають” інформацію й усе. А далі — чи воно пішло, чи люди це сприйняли та як саме зреагували — на це не звертають уваги. Комунікація — це не те, що ми хочемо, щоб про нас думали. Це те, що про нас реально думають».

Таку ж оцінку дають і представники зовсім іншого табору: викладачі стратегічної комунікації. «На жаль, з особистого досвіду як практик скажу, що було багато таких випадків, коли ми починаємо працювати лише після виникнення проблеми, отже, нам доводиться “гасити” наслідки кризи замість її запобігання. Державні управлінці не до кінця розуміють значення комунікацій та інформаційні ризики», — нарікає Олексій Чорнобай із Національного університету оборони України.

Влада розводить руками

Державні комунікаційники теж мають претензії до журналістів: вони часом жаліються, що стикаються з політичною заангажованістю медіа та некоректною подачею інформації. Микита Потураєв, голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики, говорить, що це взагалі всесвітній виклик. Він сказав, що свобода слова з моменту появи цієї концепції завжди ґрунтувалася на принципі особистої відповідальності за те, що ти кажеш. Зараз, із розвитком інформаційних технологій і соцмереж, «на наших очах в усьому світі відбувається найбільша “афера” — свобода слова підміняється свободою брехні».

Микита Потураєв, Дмитро Золотухін

Інші представники держави говорили, що доводиться подовгу мовчати на запитання медіа, адже, мовляв, в умовах війни вони мусять вручну керувати потоками інформації, постійно зважувати, що й коли можна оприлюднити. У підсумку втрачається оперативність, а запити на коментарі можуть лежати без діла місяцями.

До того ж вмикається людський фактор: робота в державних комунікаціях часто означає відданість і ненормовану роботу в поєднані з хаосом. Комунікаційники досить швидко вигорають, люди змінюються, умовно, за пів року. На додачу, при зміні людини на посаді не відбувається передачі знань. Кожен новий комунікаційник приходить і напрацьовує щось своє. Тобто системна передача знань, або ж так званий онбординг, — це одна з потенційних «точок зростання» для покращення комунікацій.

Учасники дискусії згадали й успішний приклад того, як влада змогла провзаємодіяти з фактчекерами та медіа. Це історія з темою «Майдан-3» навесні 2024 року, коли Росія пробувала розхитати українське суспільство на цій темі, мовляв, влада нелегітимна та мають бути вибори. Але ГУР вийшов із випередженням, що буде ось така спецоперація — і медіа та фактчекери роз’яснили це для людей. Тобто допомогли зробити інформування більш масовим.

Зі стратегією ще більші проблеми

Одна з найбільших претензій до держави, які лунали й від представників бізнесу, й від журналістів, — це те, що держава не може чітко сформулювати стратегічний наратив, тобто, те, як ми комунікуємо принципові, великі теми. Спікери від влади просто не йдуть на контакт: «Ми не бачимо їх, окрім радників, які час від часу щось оприлюднюють, але ми не знаємо, чи у них достатньо повноважень», — пояснила медіаменеджерка Тетяна Трощинська.

Цей формат комунікації — коли відкриті до медіа лише неформальні представники влади, а сама вона уникає регулярного прямого спілкування з пресою, а радше воліє записувати звернення на ютубі, змушує журналістів самих здогадуватися про те, яким же є цей стратегічний наратив.

Тетяна Трощинська й Олена Фроляк

За словами пана Череватого, актуальний стратегічний наратив сьогодні — це стійкість. «Для цього нам потрібна єдність суспільства, зрозуміло, вона зараз дещо надщерблена. Але її потрібно шукати. В діалозі та солідарності».

При цьому науковці спонукають комунікаційників робити акцент на наративах, тобто великих історіях про наш опір ворогу. Скажімо, Рена Марутян, доцентка катедри глобальної та національної безпеки Інституту публічного управління та державної служби КНУ, пояснила: «Будь-який культурний, художній продукт — це теж елемент інформаційно-психологічного впливу на громадськість, яка цей продукт споживає. Як казав Бенедикт Андерсон, нація — це нарація. Тобто нація — це те, що ми розповідаємо про себе».

Олена Зіненко, Рена Марутян

За словами пані Марутян, перед тим, як поставити пам’ятник людині, назвати її ім’ям вулицю, «ви спочатку маєте створити про неї наратив... І запропонувати це суспільству. І ось коли суспільство буде, умовно, само писати листи з проханням переназвати вулицю — тоді це є правильна стратегічна комунікація від держави».

Євген Магда, викладач катедри видавничої справи та редагування КПІ, розповідав, що фахівців зі стратегічних комунікацій має бути більше. За його словами, в кожному київському університеті є напрям соціальних комунікацій та журналістики, які могли б стати базою для підготовки фахівців зі страткому. «Адже ми маємо виходити з того, що протистояння з Росією буде настільки тривалим, що обмежитися вузьким колом фахівців — це вкрай неправильно. Проти нас діє величезна пропагандистська машина... У них імперська ідея, яка сама по собі є достатньо вагомою. Тому стратком в освіті України має стати більш популярним у хорошому сенсі слова».

Євген Магда

Андрій Страшний, перший прессекретар Міністерства закордонних справ, поділився успішним прикладом того, як культура використовуються для популяризації бренду України за кордоном, наприклад, на основі національної кухні, моди тощо. При цьому МЗС активно співпрацює з громадськими організаціями. «Так, це робота вдовгу, вона не завжди дає результати відразу, але важливо задати вектор руху — і поступово воно починає вибудовуватися та йти правильним шляхом».

Артем Захарченко, Олена Романюк

Саме наративи є більш потужною зброєю проти російської пропаганди, ніж більш звичний фактчекінг, говорить авторка проєкту «НотаЄнота» Олена Романюк. «Коли ми спростовуємо фейк, ми працюємо в межах цього, накинутого на нас фейкового наративу. Виникає питання: чи достатньо ми при цьому формуємо власні наративи та контрнаративи? Я вважаю, нам треба навчитися заповнювати інфопростір нашими наративами, нашими меседжами, а не лише виходити зі спростуваннями: “це неправда”. Звісно, фіксація фейків має бути для аналізу та документування інформаційних злочинів. Але чи робимо ми рефреймінг, щоб допомогти людям зрозуміти ситуацію загалом?».

Як протистояти «найбільшій афері світу»

Отож, як найкраще координувати зусилля між різними групами комунікаторів? Тим більше, що, як говорили на панелі фактчекерів, Росія працює на дискредитацію не лише держави, а й конкретних груп та установ: журналістів, бізнесу, громадських організацій.

Одним з інструментів є створення клубу стратегічних комунікаційників: неформальної платформи, де спеціалісти зможуть на першому етапі просто знайомитися, обмінюватися думками, ідеями, щоб бути «на одній хвилі», а потім переходити до погодження стратегічних комунікаційних рішень.

Радник міністра культури та стратегічних комунікацій Дмитро Золотухін висловив схожу думку: за його словами, дипстейт, тобто, глибинна держава, — це передусім робочі «чатики», в яких іде якісне обговорення різних тем. «Це не схоже на те, що якась “супервлада” розказує, що робити. Просто кожен робить свій внесок. Але щоб “чатики” працювали, потрібна базова довіра. Коли ти довіряєш своїм колегам з інших інституцій, організацій. Ця базова довіра заснована на пакті про ненапад, адже ми всі перебуваємо в одному човні».

Олена Романюк, Дмитро Баркар, Анаїт Хоперія, Ольга Юркова, Світлана Сліпченко, Вадим Міський

Однак учасники бачать і перепони для такого клубу, без подолання яких буде складно почати реальну роботу. «Для нас як для держави головна задача — це скоординуватися хоча б між собою, — сказала Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації РНБО. — Зараз ця робота ведеться. В загрозливих інформаційних моментах ми створюємо робочі групи, зустрічаємося та разом придумуємо, які наративи треба просувати. У випадку нашого Центру ми виявляємо загрози та передаємо інформацію про них, щоб обговорити це все. Але передавати це наказово від влади для поширення в суспільство — це не те, що треба. Думаю, для співпраці потрібні ініціативи, такі як ця від CAT-UA, щоб представники держави, ГО, медіа — всі зустрічалися й обговорювали питання, щоб бути на “одній сторінці” та чути одне одного. Координація  має бути, але не директивне поширення наративів».

Бізнес теж має застереження. Коли йому пропонують створити майданчик для погодження комунікації, він проявляє дуже прагматичний підхід: «Якщо є задача — тоді платформа повинна бути... Але якщо держава не розуміє і не може артикулювати, як вона хоче переконати й залучити своє населення — нічого не вийде», — каже Олеся Жулинська з «Приватбанку».

Якщо все це врахувати, то держава та суспільство через три роки повномасштабної війни можуть знову об’єднатися, щоб вивести комунікаційне поле країни на новий рівень.

Титульне фото: Артем Захарченко, Микита Потураєв, Дмитро Золотухін на зустрічі «Стратком клубу»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
Российские дроны после начала "пасхального перемирия" атаковали Херсон и область: пожар в многоэтажке
Gazeta UA
2025-04-20T02:34:57Z
Переговоры США и Ирана: стали известны детали
Корреспондент
2025-04-20T02:33:51Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Светлые поздравления с Пасхой в прозе: подборка искренних слов для души на 20 апреля
Знай
2025-04-20T02:34:43Z
Непригодных готовятся мобилизовать: ВЛК уже решила вашу судьбу - явка не обязательна
Знай
2025-04-20T02:30:39Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Дон Ли выбивает бесовской дух из одержимых в трейлере фильма "Святая ночь: Охотники на демонов"
GameMag
2025-04-19T21:57:25Z
Известная украинская актриса разводится с мужем-военным
GlavRed
2025-04-19T19:30:09Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Взрывы в украинских городах и подробности мирного соглашения: главные новости ночи 19 апреля 2025 года
TSN
2025-04-20T02:38:29Z
Погода на Пасху: синоптики предупредили, где ожидаются дожди с грозами
Хвиля
2025-04-20T00:15:10Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Пасха: как избежать переедания на праздник
ZN UA
2025-04-20T00:12:00Z
ТОП-6 продуктов, которые можно есть на ночь
Comments UA
2025-04-19T21:45:42Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Один из симптомов, сигнализирующий о развитии рака на ранних стадиях
Comments UA
2025-04-19T20:42:57Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
За неделю уже второй курсант покончил с собой
Корреспондент
2025-04-19T21:09:07Z
Драка в Киеве во время ЛГБТ-фестиваля: полиция рассказала подробности
Корреспондент
2025-04-19T17:27:22Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Гороскоп сегодня, 20 апреля: воскресенье вызовов и решимости – кому улыбнется удача, а кого ждут неприятные сюрпризы
Знай
2025-04-20T01:33:12Z
Искусственное мясо не уступило настоящему: ученые узнали, какое из них вкуснее
Фокус
2025-04-19T18:21:13Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Украина в несколько раз увеличила производство артсистем - СМИ
Корреспондент
2025-04-20T02:19:37Z
Договор о недрах: Качка рассказал о преимуществах
Корреспондент
2025-04-20T01:30:32Z
Недвижимость вместо алиментов: можно ли ее получить
ZN UA
2025-04-19T22:21:27Z
Рост цен только ускоряется: свекла и морковь уже на вес золота
Знай
2025-04-19T20:12:18Z
Рынок газа нужно восстанавливать — заместительница председателя наблюдательного совета «Нефтегаза»
Апостроф
2025-04-19T18:54:12Z
Помощь ВПЛ в Днепре на аренду жилья: в апреле произошли изменения, известно о новых правилах
Политека
2025-04-19T18:30:02Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Чепурному покорился пьедестал этапа Кубка мира
Корреспондент
2025-04-19T22:00:50Z
Рекорд покорен: у Астон Виллы теперь два лучших бомбардира
Корреспондент
2025-04-19T21:18:25Z
Теперь только Насьональ: клуб Мбаппе вылетает из профессионалов
Корреспондент
2025-04-19T20:45:40Z
Шахтер - Колос: одни забивают - другие достигают
Корреспондент
2025-04-19T19:57:52Z
Национальная баскетбольная лига индивидуально отметила тренера Кливленда
Корреспондент
2025-04-19T18:54:02Z
Раскатали голевую ничью: Полесье и Левый Берег не определили победителя
Корреспондент
2025-04-19T18:30:04Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Mechanics VoiceOver провела юбилейную демонстрацию русской локализации Psychonauts 2 — 20 минут в честь 20 лет франшизы
GameMag
2025-04-19T21:57:13Z
Настоящее ган-фу: Трейлер боевой системы в ураганном экшене SPINE — анонсирована версия для Switch 2
GameMag
2025-04-19T21:16:28Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z