MY.UAНовини
Як спонукати владу, бізнес та медіа разом захищати інфопростір
Як спонукати владу, бізнес та медіа разом захищати інфопростір

Як спонукати владу, бізнес та медіа разом захищати інфопростір

Усі готові допомагати державній владі, але чекають від неї ініціативи. А сама держава не дуже поспішає відкриватися, намагається діяти сама.

Чи можна повернути в Україні єдність березня 2022 року, коли й держава, й опозиція, і бізнес, і медіа, і пересічні люди разом писали велику історію нашого опору? Коли влада підхоплювала те, що написали громадяни, бізнес робив меми з цього приводу, та й медіа самі порушували теми, важливі для мотивації інших?

Цілком повернутися в ті часи, звісно, неможливо. Адже ми вже встигли за цей час усі одне з одним заново пересваритися, і не довіряємо одне одному так, як раніше. Ми побачили велику війну набагато складнішою, ніж уявляли на початку. Але чи обов’язково це означає, що єдність неможлива?

Ми вирішили з’ясувати, які головні перепони бачать для неї основні комунікатори. Всі наведені в цій статті цитати було сказано 29 жовтня на зустрічі під назвою «Стратком клуб», де наша ГО CAT-UA зібрала понад 60 діячів із п’яти різних секторів. А саме: комунікаційники з бізнесу; журналісти; фактчекери й дослідники російської пропаганди; викладачі комунікації з університетів; представники держави, які відповідають за комунікацію.

Попередньо висновок такий: усі готові допомагати державній владі, але чекають від неї ініціативи. А сама держава не дуже поспішає відкриватися, намагається діяти сама, впевнена у своїх силах.

Журналісти та держава: як кішка з собакою

Медіа й держава — здавалося б, природні антагоністи, які намагаються одне одного контролювати або регулювати. Але водночас вони завжди мусили співпрацювати, навіть у мирний час — для того, щоб суспільство розвивалося, і між ними не було тотальної війни.

Зараз і влада, і журналісти рівнем такої співпраці не задоволені. Наприклад, у медіа є відчуття, що важливі питання не роз’яснюються, а деяким редакціям не приділяють достатньої уваги. «Я можу на пальцях однієї руки перелічити провідних чиновників, які за 2,5 року були у нас в ефірі», — сказала генеральна продюсерка «Еспресо» Анастасія Равва.

«Коли Михайло Подоляк за рік дає чотири інтерв’ю “Медузі”, а до Кравця не може прийти вже 2,5 року — це… вражає», — додає головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва.

Севгіль Мусаєва

Інколи мовчанка з боку держави виникає не тому, що питання ставлять «незручні» медіа, а через те, що всі у владі бояться брати на себе відповідальність за складні теми. «Якщо про проблему не говорить влада, це не значить, що про неї не будуть говорити люди. Це, наприклад, стосується тих самих МСЕК, ТЦК, мобілізації…», — сказала головна редакторка «Суспільне Новини» Христина Гаврилюк.

Сергій Череватий

Навіть Сергій Череватий, генеральний директор «Укрінформу», визнав існування виклику. «У нас є проблема з системою комунікацій із суспільством в секторі безпеки й оборони. Навіть мені з моїми контактами колишнього речника Східного угруповання військ ЗСУ часом важко отримати інформацію. Але будь-яка система краще за  її відсутність…».

Стратком як новий напрямок соціальної відповідальності для бізнесу

У бізнесу взаємодія з владою ще складніша, ніж у медіа: з одного боку, він часто потерпає від тиску контрольних органів, з іншого боку — часто з нею співпрацює, аж до можливої корупційної взаємодії, через яку це партнерство часто опиняється під мікроскопом медіа. Але якщо ми говоримо про співпрацю у стратегічних питаннях, то вважається, що бізнес може допомагати державі. Це вписується у концепцію корпоративної соціальної відповідальності.

За словами Олени Плахової, директорки з управління репутацією групи компаній Nova («Нова пошта»), вже існує «нескінченна» спільнота підприємців, яка вийшла на шлях активної громадянської позиції. Піднялася культура відповідальності загалом серед українців, додає Олеся Жулинська, керівниця комунікацій і зв’язків із громадськістю «Приватбанку».

За словами присутніх, великі компанії, навіть якщо комунікують лише зі своїми співробітниками, то вже й цим впливають на суспільство. Але бізнес готовий підставити плече державі й у стратегічних комунікаціях. Особливо, якщо така співпраця є прорахованою, а не ситуативною. Але поки що системності не вистачає. Наприклад, в одному з проєктів комунікаційникам із бізнесу запропонували виступити консультантами комунікаційників із державних органів, але в результаті співпраця так і не розпочалася.

Олеся Жулинська, Зоряна Гошовська, Геннадій Карлинський, Олена Плахова

Олеся Жулинська з «Приватбанку» звернула увагу ще й на якість комунікацій. «Комунікація — це дуже специфічна річ. Часом до неї ставляться просто як до інформування. Але це не так. Бо якщо ви просто проінформували, а далі не переконали, не залучили — у вас не сталося комунікації. Ми, а точніше державні органи, часто-густо просто “кидають” інформацію й усе. А далі — чи воно пішло, чи люди це сприйняли та як саме зреагували — на це не звертають уваги. Комунікація — це не те, що ми хочемо, щоб про нас думали. Це те, що про нас реально думають».

Таку ж оцінку дають і представники зовсім іншого табору: викладачі стратегічної комунікації. «На жаль, з особистого досвіду як практик скажу, що було багато таких випадків, коли ми починаємо працювати лише після виникнення проблеми, отже, нам доводиться “гасити” наслідки кризи замість її запобігання. Державні управлінці не до кінця розуміють значення комунікацій та інформаційні ризики», — нарікає Олексій Чорнобай із Національного університету оборони України.

Влада розводить руками

Державні комунікаційники теж мають претензії до журналістів: вони часом жаліються, що стикаються з політичною заангажованістю медіа та некоректною подачею інформації. Микита Потураєв, голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики, говорить, що це взагалі всесвітній виклик. Він сказав, що свобода слова з моменту появи цієї концепції завжди ґрунтувалася на принципі особистої відповідальності за те, що ти кажеш. Зараз, із розвитком інформаційних технологій і соцмереж, «на наших очах в усьому світі відбувається найбільша “афера” — свобода слова підміняється свободою брехні».

Микита Потураєв, Дмитро Золотухін

Інші представники держави говорили, що доводиться подовгу мовчати на запитання медіа, адже, мовляв, в умовах війни вони мусять вручну керувати потоками інформації, постійно зважувати, що й коли можна оприлюднити. У підсумку втрачається оперативність, а запити на коментарі можуть лежати без діла місяцями.

До того ж вмикається людський фактор: робота в державних комунікаціях часто означає відданість і ненормовану роботу в поєднані з хаосом. Комунікаційники досить швидко вигорають, люди змінюються, умовно, за пів року. На додачу, при зміні людини на посаді не відбувається передачі знань. Кожен новий комунікаційник приходить і напрацьовує щось своє. Тобто системна передача знань, або ж так званий онбординг, — це одна з потенційних «точок зростання» для покращення комунікацій.

Учасники дискусії згадали й успішний приклад того, як влада змогла провзаємодіяти з фактчекерами та медіа. Це історія з темою «Майдан-3» навесні 2024 року, коли Росія пробувала розхитати українське суспільство на цій темі, мовляв, влада нелегітимна та мають бути вибори. Але ГУР вийшов із випередженням, що буде ось така спецоперація — і медіа та фактчекери роз’яснили це для людей. Тобто допомогли зробити інформування більш масовим.

Зі стратегією ще більші проблеми

Одна з найбільших претензій до держави, які лунали й від представників бізнесу, й від журналістів, — це те, що держава не може чітко сформулювати стратегічний наратив, тобто, те, як ми комунікуємо принципові, великі теми. Спікери від влади просто не йдуть на контакт: «Ми не бачимо їх, окрім радників, які час від часу щось оприлюднюють, але ми не знаємо, чи у них достатньо повноважень», — пояснила медіаменеджерка Тетяна Трощинська.

Цей формат комунікації — коли відкриті до медіа лише неформальні представники влади, а сама вона уникає регулярного прямого спілкування з пресою, а радше воліє записувати звернення на ютубі, змушує журналістів самих здогадуватися про те, яким же є цей стратегічний наратив.

Тетяна Трощинська й Олена Фроляк

За словами пана Череватого, актуальний стратегічний наратив сьогодні — це стійкість. «Для цього нам потрібна єдність суспільства, зрозуміло, вона зараз дещо надщерблена. Але її потрібно шукати. В діалозі та солідарності».

При цьому науковці спонукають комунікаційників робити акцент на наративах, тобто великих історіях про наш опір ворогу. Скажімо, Рена Марутян, доцентка катедри глобальної та національної безпеки Інституту публічного управління та державної служби КНУ, пояснила: «Будь-який культурний, художній продукт — це теж елемент інформаційно-психологічного впливу на громадськість, яка цей продукт споживає. Як казав Бенедикт Андерсон, нація — це нарація. Тобто нація — це те, що ми розповідаємо про себе».

Олена Зіненко, Рена Марутян

За словами пані Марутян, перед тим, як поставити пам’ятник людині, назвати її ім’ям вулицю, «ви спочатку маєте створити про неї наратив... І запропонувати це суспільству. І ось коли суспільство буде, умовно, само писати листи з проханням переназвати вулицю — тоді це є правильна стратегічна комунікація від держави».

Євген Магда, викладач катедри видавничої справи та редагування КПІ, розповідав, що фахівців зі стратегічних комунікацій має бути більше. За його словами, в кожному київському університеті є напрям соціальних комунікацій та журналістики, які могли б стати базою для підготовки фахівців зі страткому. «Адже ми маємо виходити з того, що протистояння з Росією буде настільки тривалим, що обмежитися вузьким колом фахівців — це вкрай неправильно. Проти нас діє величезна пропагандистська машина... У них імперська ідея, яка сама по собі є достатньо вагомою. Тому стратком в освіті України має стати більш популярним у хорошому сенсі слова».

Євген Магда

Андрій Страшний, перший прессекретар Міністерства закордонних справ, поділився успішним прикладом того, як культура використовуються для популяризації бренду України за кордоном, наприклад, на основі національної кухні, моди тощо. При цьому МЗС активно співпрацює з громадськими організаціями. «Так, це робота вдовгу, вона не завжди дає результати відразу, але важливо задати вектор руху — і поступово воно починає вибудовуватися та йти правильним шляхом».

Артем Захарченко, Олена Романюк

Саме наративи є більш потужною зброєю проти російської пропаганди, ніж більш звичний фактчекінг, говорить авторка проєкту «НотаЄнота» Олена Романюк. «Коли ми спростовуємо фейк, ми працюємо в межах цього, накинутого на нас фейкового наративу. Виникає питання: чи достатньо ми при цьому формуємо власні наративи та контрнаративи? Я вважаю, нам треба навчитися заповнювати інфопростір нашими наративами, нашими меседжами, а не лише виходити зі спростуваннями: “це неправда”. Звісно, фіксація фейків має бути для аналізу та документування інформаційних злочинів. Але чи робимо ми рефреймінг, щоб допомогти людям зрозуміти ситуацію загалом?».

Як протистояти «найбільшій афері світу»

Отож, як найкраще координувати зусилля між різними групами комунікаторів? Тим більше, що, як говорили на панелі фактчекерів, Росія працює на дискредитацію не лише держави, а й конкретних груп та установ: журналістів, бізнесу, громадських організацій.

Одним з інструментів є створення клубу стратегічних комунікаційників: неформальної платформи, де спеціалісти зможуть на першому етапі просто знайомитися, обмінюватися думками, ідеями, щоб бути «на одній хвилі», а потім переходити до погодження стратегічних комунікаційних рішень.

Радник міністра культури та стратегічних комунікацій Дмитро Золотухін висловив схожу думку: за його словами, дипстейт, тобто, глибинна держава, — це передусім робочі «чатики», в яких іде якісне обговорення різних тем. «Це не схоже на те, що якась “супервлада” розказує, що робити. Просто кожен робить свій внесок. Але щоб “чатики” працювали, потрібна базова довіра. Коли ти довіряєш своїм колегам з інших інституцій, організацій. Ця базова довіра заснована на пакті про ненапад, адже ми всі перебуваємо в одному човні».

Олена Романюк, Дмитро Баркар, Анаїт Хоперія, Ольга Юркова, Світлана Сліпченко, Вадим Міський

Однак учасники бачать і перепони для такого клубу, без подолання яких буде складно почати реальну роботу. «Для нас як для держави головна задача — це скоординуватися хоча б між собою, — сказала Анаїт Хоперія, заступниця керівника Центру протидії дезінформації РНБО. — Зараз ця робота ведеться. В загрозливих інформаційних моментах ми створюємо робочі групи, зустрічаємося та разом придумуємо, які наративи треба просувати. У випадку нашого Центру ми виявляємо загрози та передаємо інформацію про них, щоб обговорити це все. Але передавати це наказово від влади для поширення в суспільство — це не те, що треба. Думаю, для співпраці потрібні ініціативи, такі як ця від CAT-UA, щоб представники держави, ГО, медіа — всі зустрічалися й обговорювали питання, щоб бути на “одній сторінці” та чути одне одного. Координація  має бути, але не директивне поширення наративів».

Бізнес теж має застереження. Коли йому пропонують створити майданчик для погодження комунікації, він проявляє дуже прагматичний підхід: «Якщо є задача — тоді платформа повинна бути... Але якщо держава не розуміє і не може артикулювати, як вона хоче переконати й залучити своє населення — нічого не вийде», — каже Олеся Жулинська з «Приватбанку».

Якщо все це врахувати, то держава та суспільство через три роки повномасштабної війни можуть знову об’єднатися, щоб вивести комунікаційне поле країни на новий рівень.

Титульне фото: Артем Захарченко, Микита Потураєв, Дмитро Золотухін на зустрічі «Стратком клубу»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Суд скасував вирок екснардепу Онищенку у «газовій справі» – Transparency International
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T16:48:48Z
Проросійський Сіміон вирішив оскаржити результати виборів президента Румунії
Европейская правда
2025-05-20T16:45:07Z
У Польщі висунули звинувачення заарештованому за сприяння замаху на Зеленського
Европейская правда
2025-05-20T16:36:10Z
Зеленський відреагував на 17-й санкційний пакет проти РФ
ТСН
2025-05-20T16:30:11Z
Рубіо запевняє, що Трамп не пішов на жодні поступки Путіну
Европейская правда
2025-05-20T16:28:48Z
Чому Трамп тисне на Київ, а не на Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T16:21:03Z
Чех вступив до армії Росії, а тепер просить визволити його
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T16:15:15Z
ЄС ударив санкціями по Росії за використання хімічної зброї проти України
Европейская правда
2025-05-20T15:57:35Z
Навроцький готовий обіцяти не підтримати вступ України до НАТО
Европейская правда
2025-05-20T15:45:01Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:57:06Z
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
2025-05-20T13:21:48Z
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
2025-05-20T12:33:59Z
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:24:31Z
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
2025-05-20T11:36:15Z
Садові дивани із дерева: як вибрати і які характеристики
GlavRed
2025-05-20T10:43:53Z
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
2025-05-20T12:33:14Z
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
2025-05-20T11:09:57Z
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
2025-05-20T09:36:44Z
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
2025-05-20T08:55:58Z
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
2025-05-20T08:55:36Z
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
2025-05-20T08:54:54Z
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
2025-05-20T08:54:28Z
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
2025-05-20T08:54:21Z
Роки за телефоном закінчилися операцією на хребті: історія японського геймера
ТСН
2025-05-20T08:54:09Z
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-20T12:21:25Z
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
2025-05-20T11:09:03Z
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
2025-05-20T11:00:50Z
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
2025-05-20T08:55:53Z
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
2025-05-20T08:55:05Z
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
2025-05-20T08:54:57Z
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
2025-05-20T08:54:28Z
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
2025-05-20T08:52:57Z
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
2025-05-20T08:52:49Z
Винищувачі НАТО кілька разів супроводжували літаки РФ минулого тижня
Европейская правда
2025-05-20T15:58:23Z
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:00:36Z
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
2025-05-20T14:45:49Z
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
2025-05-20T14:12:06Z
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
2025-05-20T13:51:10Z
Робот допоміг військовим евакуювати пораненого побратима
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:48:15Z
Батьки в Україні можуть отримати компенсацію до 8 тисяч гривень за послуги няні: як подати заявку
VGorode
2025-05-20T13:36:33Z
Авіаносець Truman залишає Близький Схід після серії інцидентів і бойових втрат
ТСН
2025-05-20T13:33:13Z
Винищувачі МіГ-29 від Польщі: експерт пояснив, чи варто Україні купляти літаки
ТСН
2025-05-20T13:21:45Z
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:09:08Z
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
2025-05-20T14:18:29Z
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:51:21Z
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:39:38Z
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
2025-05-20T13:21:11Z
Містичний прогноз на 19-25 травня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-05-20T12:48:43Z
Російський дрон "Молнія" вдарив по блокпосту на Харківщині: постраждали силовики
ТСН
2025-05-20T12:33:48Z
Чоловік отримав три повістки і ухилився від мобілізації: як це закінчилось
ТСН
2025-05-20T12:21:35Z
Оренда житла у Києві та передмісті: де ціна зросла найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T09:51:54Z
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:39:13Z
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:20Z
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:39:49Z
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
2025-05-20T12:33:55Z
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
2025-05-20T12:04:47Z
Хлопець намагався стрибнути зі скляного мосту на Володимирській гірці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T10:30:17Z
Підпал будинку Стармера: заарештували третього підозрюваного
ТСН
2025-05-20T10:27:20Z
В Одеській області живцем згоріли двоє дітей
TSN
2025-05-20T08:56:05Z
На Драгобраті в горах зірвався та загинув киянин
TSN
2025-05-20T08:55:46Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
AgroPortal
2025-05-20T16:00:48Z
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
2025-05-20T15:00:31Z
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
2025-05-20T14:30:20Z
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:07Z
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:00Z
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
2025-05-20T14:00:12Z
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
2025-05-20T13:30:47Z
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
2025-05-20T13:22:57Z
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
2025-05-20T13:15:45Z
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
2025-05-20T14:06:09Z
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
2025-05-20T13:06:24Z
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
2025-05-20T11:36:36Z
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
2025-05-20T10:21:35Z
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
2025-05-20T09:45:23Z
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
2025-05-20T08:55:56Z
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
2025-05-20T08:53:58Z
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
2025-05-20T08:53:07Z
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
2025-05-20T08:51:53Z
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:45:05Z
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:23Z
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:27:46Z
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:03:31Z
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:54:07Z
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:45:54Z
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
2025-05-20T12:21:53Z
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:21:52Z
Україна здобула дві нагороди на чемпіонаті Європи зі скелелазіння серед молоді
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T11:30:53Z