Попри оптимістичні прогнози курсу валют на 2025 рік, ситуація у 2026-му виглядає менш визначеною для українського валютного ринку.
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин розповів, що чекає на гривню у 2025 році й чому основна загроза – у 2026-му.
Він впевнений, що у 2025 році Україна матиме значно краще фінансове становище порівняно з попереднім роком. Основними джерелами надходжень стануть 50 мільярдів доларів від заморожених російських активів, а також 38 мільярдів доларів фінансування від ЄС, МВФ та Світового банку. Зокрема, Світовий банк уже зарезервував 20 мільярдів доларів для підтримки України.
Як пояснив Шевчишин, це зменшує ризик дефіциту платіжного балансу. Завдяки отриманим резервам держава зможе покривати внутрішні потреби та коригувати економічні дисбаланси.
Однак, попри оптимістичні прогнози на 2025 рік, ситуація у 2026-му виглядає менш визначеною.
«Фінансування для підтримки економіки та відновлення країни залишається під великим питанням. Власних ресурсів для цих цілей Україна не має, а розраховувати на репарації чи контрибуції в умовах триваючої війни наразі нереально», - пояснив експерт.
Очікування валютного дефіциту у 2026 році вже зараз створюють додатковий тиск на гривню. Водночас зовнішньоторговельний баланс залишатиметься від’ємним, як і у 2024 році. Для стимулювання експорту необхідні конкурентні переваги, такі як зниження валютного курсу. На жаль, підвищення тарифів державних монополій (наприклад, «Укренерго» та «Укрзалізниці») лише погіршує ситуацію для окремих галузей, зокрема металургії, логістики та виробництва будматеріалів.
Через низьке внутрішнє виробництво доведеться покривати потреби імпортом. Це стане необхідним не лише для відновлення інфраструктури, але й для задоволення зростаючих потреб населення. Тотальна залежність України від імпорту палива також залишиться суттєвим викликом.
На курс гривні також впливатиме різниця в рівнях інфляції між Україною та США. Зокрема, очікується, що у 2025 році гривня втратить 9% купівельної спроможності, тоді як долар — лише 2,5%. Це означає, що гривня природно ослабне на 7,5% щодо долара, що відповідає прогнозованому курсу в районі 45 гривень за долар.
У разі врахування всіх накопичених дисбалансів та відсутності жорсткого контролю Національного банку України, курс гривні у 2025 році міг би становити 47,2–52,8 гривень за долар. Однак базовий сценарій передбачає активні дії НБУ для стримування надмірного ослаблення гривні в рамках політики «керованої гнучкості».
Джерело: 24 Канал.
Останні новини України:
Українці можуть скасувати обмін доларів та повернути кошти: в НБУ розкрили, як це зробити.
Курс валют та розмір зарплат: з'явились прогнози на 2025 рік, що чекає на українців.
Україна приєднається до зони платежів у євро: в НБУ повідомили, що це означає та чи замінять гривню на валюту ЄС.