Відмова України продовжувати транзит російського газу може спровокувати удари РФ по газотранспортній системі — Bloomberg
Майбутнє транзиту російського газу через Україну перебуває “на переломному етапі” — дія угоди, що дозволяє транспортування, закінчується 31 грудня. Україна тим часом опинилася під тиском, зокрема, з боку прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо та групи центральноєвропейських компаній, які вимагають продовжити транзит російського газу через українську територію, пише Bloomberg.
Майже через три роки після повномасштабного російського вторгнення в Україну Будапешт і Братислава все ще покладаються на дешевий російський газ, що підриває намір ЄС зменшити залежність від енергоносіїв з РФ.
За три дні до закінчення терміну дії транзитної угоди риторика з усіх боків стала жорсткішою. Український президент Володимир Зеленський звинуватив Фіцо в укладанні “тіньових угод” з російським диктатором Владіміром Путіним, а словацький лідер пригрозив припинити постачання електроенергії Україні.
Для дипломатів, ознайомлених із ходом переговорів, така “ескалація” не стала несподіванкою. Минулі суперечки щодо транзиту газу між двома колишніми партнерами призводили до того, що потоки палива припинялися або зменшувалися, а угоди укладалися в останню хвилину.
Зеленський неодноразово заявляв, що не дозволить російському газу, який приносить доходи військовій машині Кремля, транспортуватися через Україну після завершення дії угоди про транзит. За словами Зеленського, Україна відкрита до транспортування газу з інших країн, окрім Росії — варіант, який, за словами джерел Bloomberg, не є остаточно виключеним.
Приймаючи рішення, український лідер повинен враховувати необхідність захисту 38 600-кілометрової газотранспортної системи країни. Ця мережа, одна з найбільших у світі, не зазнавала ударів протягом повномасштабного вторгнення РФ, оскільки через неї проходив російський газ. Якщо транспортування газу припиниться, система може стати ціллю для атак Росії, як і газосховища та джерела електроенергії. Це створило б технічні проблеми, які ускладнили б опалення будинків по всій Україні взимку.
“Питання ризиків для української інфраструктури відлунює в дипломатичних дискусіях”, - каже Крістіан Егенхофер з аналітичного центру CEPS у Брюсселі, додаючи, що “газові переговори матимуть значення і за межами України”.
Як для Путіна, так і для Фіцо найбільш вигідним варіантом було б, якби європейські покупці продовжували купувати газ безпосередньо у російського “Газпрому”. Росія залишилася б на ринку ЄС без необхідності ділитися доходами з посередниками, а Словаччина заощадила б на додаткових витратах на транзит. Міністерство закордонних справ України заявило в п'ятницю, 27 грудня, що переговори тривають, і не можна повністю виключати можливість укладення угоди в останню хвилину.
До повномасштабної війни виконавчий орган ЄС допомагав укладати транзитні угоди між Києвом і Москвою. Зараз, через намагання Союзу диверсифікувати джерела енергії подалі від РФ та розширити використання відновлюваних джерел, Європейська комісія не бере участі в переговорах. Натомість вона підкреслює, що альтернативні джерела доступні, а рівень зберігання газу в регіоні — високий.
У лютому ЄС планує оприлюднити план подальшої відмови від російського викопного палива, яке Кремль перетворив на політичну зброю. Реалізація цього плану залежить від країн ЄС: на додаток до трубопровідних потоків до Словаччини й Угорщини, до портів Франції, Бельгії та Іспанії постачається російський скраплений природний газ.
До вторгнення в Україну в лютому 2022 року Росія була найбільшим постачальником газу до ЄС, забезпечуючи понад 40% газового імпорту Союзу. Після повномасштабної війни та скорочення поставок Європа прискорила відмову від російських енергоносіїв. Минулого року газ із РФ становив близько 8% імпорту ЄС.
Дозвіл на подальший транзит російського газу через Україну підірве сигнал про те, що ЄС більше не може “вести звичний бізнес” із путінською Росією, вважає старший науковий співробітник аналітичного центру CEPA Бенджамін Л. Шмітт.
“Ставки не можуть бути вищими. Продовження транзиту російського газу в будь-якій формі - чи то через відкрите продовження контракту з контрольованим Кремлем “Газпромом”, чи під будь-якою іншою назвою, але де-факто російського - було б небезпечним для України”, - каже Шмітт.
Практично втративши європейські нафтовий і газовий ринки, РФ не тільки не втрачає надії, а й не полишає спроб повернутися зі своїми енергоносіями в Європу. І розробляє для цього гібридні стратегії. Про те, як “Росія маскується, щоб повернути свої нафту і газ в Європу. Як її зупинити”, розповідала команда Центру “Стратегія ХХІ” — Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко та Андрій Чубик.
А про необхідність запровадження Україною санкцій на транзит нафти та газу російського походження читайте у статті “Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити”.